Zuid-Bsvelandsche Brieven. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws Namens het Pruisische ministerie van oor log is hem echter geantwoord, dat die toestemming niet kan worden verleend op grond van de behandeling, die vele Öuitsche krijgsgevangenen in België en ook in Frankrijk ondervinden. Parijsche bladen hebben voorgesteld den naamdag van Koning Albert van Bel gië, heden, te vieren als ware het oen Fransche nationale feestdag. De Gaulois wil een der groote Parijsche boulevards naar Koning Albert noemen. „N. R. Cf' In Frankrijk zijn stemmen opgegaan om Voortaan niet meer te spieken van eau de Cologne, maar bijv. van eau de Louvain (Leuvensch water). Franschen uit het Zuiden des lands, uit Provence, hebben Idaar echter bezwaren tegen in gebracht. De Petit Nicois" een te Nice verschijnend dagblad, brengt in herinne ring, tiat Johann (Maria farina, de uit vinder van de echte eau de Cologne, van de groote parfumeurs te Grass© en Nice de uit oranjebloesem geperste aromati sche stof betrok, die het hoofdbestanddeel van zijn beroemde reukwater vormde. Sommigen van hen hadden maar één klant: Farina. De „Petit Nicois is daarom van oordeel, dat de 'Franschen de eau de Cologne moeten herdoopen in eau de Provence. In Engelsche bladen hebben we ge zien, dat er ook in Engeland reeds een andere naam uitgedacht is voor het reuk water, waaraan de stad Keulen zijn naam giegeven heeft: eau de Pologne. „N. R. Ct." De vorige week bleet mijn brief achter wege, maar nu zet ik het schrijVen weer voort. Het vluchtelingen vraagstuk is nog niet tot volkomen oplossing gekomen, want nog zijn duizenden hunner in onze pro vincie; zelfs op Zuid-Beveland zijn er nog heel veel, te Hansweerd alleen nog dui zenden. De jongelingen zijn door hun koning opgeroepen zich voor het leger aan te melden en zullen aan dien oproep voor 15 dezer wel gehoor geven. Zie zouden al te zeer spijt hebben als hun land moest verliezen door hun lafheid en wil len anderzijds ook den roem der overwin ning mede genieten. De kans om het leven in den strijd te verliezen is zeker heel groot, maar niet grooter voor den Belg dan voor den Dutsch en de Duitsehers geien zich met geestdrift ook al 'zijn ze niet dienstplichtig. Overigens zouden we niet gaarne zeggen tegen de nog aanwezige vluchtelingen, dit te doen of dat te laten, daar zoo het doen als het laten allerlei bezwaren ople vert. En de toekomst is voor ons verborgen. Gelukkig voor de arme vluchtelingen, dat onze regeering het hun niet moeilijk maakt; integendeel zorgt, dat ze het noo- dige hebben. Nu van Amerikaansche zijde wordt na gegaan, waar gebiek is en er voor wordt gezorgd, dat er overal voldoende voed sel komt, is er voor de minder bedeelden geen bezwaar terug te koeren. De huizien en meubels lijden al te zeer, als de huizen onbewoond zijn en wat verwoest is, kan weer opgebouwd worden. Het werk op den akker en in het bosch en op de heide kan weer worden begon nen. En zoo doe ieder, wat hem te doen staat. Degenen, die hier alles kunnen betalen, moeten er ook aan denken, dat ze door hier te blijven aan kruidenier, bakker en slager in hun woonplaats onthouden, wat dezen toekomt. Dient regel te zijnallen terugnaar huis en hof. Op dien regel komen ze ker heel wat uitzonde, ingen en wij zullen weldoen door in ons oordeelen en veroor- deelen heel voorzichtig te zijn. In velband met de komst der vluchte lingen bij ons schreef ik over het Onze Vader. Br. Wisse van Walcheren schreef daar over juist 14 dagen geleden. M'jn brief was al weg, toen ik zijn ingezonden stuk las. Ais men schiljft, niet al te wijdloopig te worden, is zeker een goede raad van de redactie. Maar anderzijds is het toch zoo goed, dat we in onze krant ook tel kens weer stemmen uit het volk hooien. Jaren geleden kwam ik veel bij' een vriend, die toen de vijftig al voorbij was, leen man met een helder hoofd en die op alle terreinen des levens recht meeleef de. Dikwijls schreef hij flinke stukben naar aanleiding van wat hij in de krant las (zooals b.v. br. Wisse deed) of van wat hij hoorde of opmerkte rondom zich. Maar nooit verscheen er iets in de krant; de s uk en lagen 's avuuls in de papier mand Zijn degelijke stukken werden al leen genoten in den eng km kring van zijn gezin en door een enkelen vriend. Dit was jammer. Het zal mij verheugen als uit de ver- schil.ende kringen van Zuid-Beveland men eens funk van papier en pen gebruik maakt in deze wintermaanden en de Re dactie verblijdt met veel goeds. Het is opmerkelijk, dat over het ver zetten van den Dankdag indertijd iemand schreef van Tholen (Oud-Vossenieer) en nu over het gebruik van het Onze V ad r iemand van Walcheren, terwijl men toch hier op Zuid-Beveland ook wel leest en denkt en schrijven kan. Woonde br. Wisse op Zuid-Bevel and, dan zou ik op zijn schrijven gaarne wat dieper ingaan, nu alleen dit: Laat ons alles doen, wat op onzen weg ligt en zóó doen als het bij ons, die leven bij het Woord Gods, opkomt. Niets goed opi- zettelijk nalaten en ook niets kwaads te gen beter weten in doen. Al te veel gepraat schaadt èn anderen èn 'ons zelf. Gaan we aan het redeneeren dan zal er nooit iets overblijven en dat moge zijn goede zijde soms hebben, heel zelden strekt het tot G o d s eere en de zaligheid van tinderen en ons zelf. Generaal Snijders heeft gesproken of be ter gezegd geschreven, en wij hebbeif van hem vernomen, dat er van langdurig verlof van landweer of militie niets kan komen. Dit is voor onze zakenmenschen heel jammer. Anderzijds moet het ons doen zien, hoe ernstig .men in de hoogste kringen den toe stand nog inziet. En aan een gemcen- schappelijken biddag wordt niet gedacht. Wel 'hebben nog bidstonden plaats voor den voederen op sommige plaatsen zelfs wekelijks, maar voor zoover ik weet op Z u i d-B eveland nergens meer. Zou over ons soms ook het oordcel der verharding, de geest des diepen slaaps gekomen zijn (Onderschrift van de Redactie: Wij zul len natuurlijk gaarne nu en dan stemmen uit het volk hooien. Wanneer ons icfe goeds bereikt, zullen we zoo mogelijk een plaatsje ervoor inruimen. Beknoptheid zij echter dringend aanbevolen. Stukken als van dhr. Wisse (bij uitzondering werd een zoo uitvoerig relaas opgenomen)'zijn veel te breedsprakig, en leveren het bewijs, dat de schrijver noch 'bekend is met de eischen van een Dagblad, noch met de moeilijkheden, die gebrek aan plaats ruimte bijna dagelijks met zich meebrengt.) Spionnage? Uit een ingezonden stuk in de N. R. Ct. blijkt, dat de correspondentie tusschen den directeur van de gasfabriek te- Oude Toiige en den Duitsc-hen consul te Rotterdam, van geheel onschuldigon aard was. Het vermoeden van spionnaglo is dus nog niet bevestigd. Brieven voor België. Men deelt ons mede, dat het Ministerie van Buitenlandsohe Zaken zich door den grooten toevloed van particuliere brie ven genoodzaakt ziet, voortaan slechts briefkaarten van particulieren, die mededeelingen van dringenden aard bevat ten, met den koerier van het Departement mede te geven. Voor zakenbrieven blijft genoemd Depar tement zij nonbeperkte tus-chenkomst ve-r- leenen. Bij het te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist bij de Staatsspoor wegen is geslaagd de heer B. v. Vel zen te Kapelle-Biezelinge. (Vad.) Bij Kon. besluit is pensioen Ver leend aan: L. Simonse, burgemeester van Biggekerke f 175. J. Snellen, secretaris Van Zierikzee f 1173, en als ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar f4. A. Cap- pon, hoofdagent van politie- aldaar f 504. M. de Vos, veerman te Middelburg f278. H. M. Kesteloo te Domburg1, als secre taris van Domburg f345, id. van Aag- tekierke f200, als ontvanger aldaar f67, als ontvanger van Domburg f 186, en als ambtenaar van den burgerlijken stand al daar f 4. De surnumerair bij de belastingen, J. A. Zandee, uit de directie Amsterdam, is belast met de betrekking van hoofd van het centraal bureau te Rotterdam. Benoemd is mdt 1 Dec, A. L. C. do Theijo te Axel tot rijkskterk 3e- klasse, kr. Ber gen op Zoom. Bij Kon. besluit is aan J. M. J. Kiviet ingeschreven voor de militie lich ting 1915 voor de gemeente Vlissingen, vrijstelling voor goed van den dienst ver leend. Middelburg. (Stukken Gemeenteraad). B. en W. stellen den gemeenteraad voor mejuffrouw H. E. A. Velthuis, thans tij delijk leerares in de oude talen van het gymnasium opnieuw als zoodanig te be noemen, Weder voor één jaar. Door B. en W. wordt den gemeente raad voorgesteld d-e prijs van het kook- gas van 6 cent op 6V2 cent per M3 te verhoogen, de commissies voor de fabri cage en de finantiën pdviseeren daaren tegen Ü-en prijs onveranderd te laten. De laatstgenoemde commissie stelt voor een prijs van het muntgas, thans bedragende 71/2 cent per M3 weder voor de eerste 50 M3 op 10 cent te bepalen, waarmede B. bn W. zich wel kunnen vereenigen, doch zij geven er de voorkeur aan deze wijzi ging eerst met de begrooting 1916 te doen, ingaan. Zoowel door de commissie voor de fa bricage als door die voor finantiën wor den verschillende bezuinigingen in de be grooting voorgesteld. De laatste commissie! wilt echter niet schrappen een post voor do Voortzetting van de restauratie van de vestibule van het Raadhuis, terwijl de commissie voor de fabricage ook dezo post wil doen vervallen. B. en W. nemen al de bezuinigingen, ook de laatstgenoem de over, de post onvoorzien wordt hier door 'met f 4716.90 vermeerderd en ge tracht op f8417.45 en het eindcijfer met f 30.50 verminderd en gebracht op f657309.nl/2- De 'subsidievoorstellen inzake de „Indu strie en Huishoudschool en de Ambachts school (verhooging) werden door B. en W. in de begrooting voor 1915 geschrapt, omdat omtrent beide subsidiën een schrij ven [i(s ontvangen dat deze voor 1915 niet worden gewenscht. B. 'en W. stelden op 29 Juli aan den Raad voor de jaarwedden der ambtenaren, die geheel hun werkkracht in dienst der gemeente stellen een minimum salaris van f 500 te geven en tevens om do periodieko verhoogingen niet om de drie jaar doch 0111 de twee jaar te doen plaats hebben. De commissies voor de fabri cage eu de finantiën stellen voor het eerste wel 'het tweede niet /aan te nemen, zij willen inet het laatste wachten tot een geheele herziening der jaarwedden kan plaats hebben. B. en en W. handhaven him voorstel en nu des te meer, daar vermoedelijk in langen tijd geen verande ring in de salarisregelingen kan plaats hebben. B. en W. stellen den Raad voor, voor rekening van de gemeente lijders aan fa- vus te doen verplegen, met welk voorstel de subcommissies zich vereenigen. Inzake bet voorstel van B. en W. om aan do vereeniging Kindervoeding oen extra subsidie van f2650 te gov-en, deelt de commissie van finantiën mede dat zij het bedrag te hoog acht, zij stelt voor f 1650. B. en W. handhaven hun voorstel. Ook stellen B. -en W. voor een nieuw model inschrijvingsbiljet voor de plaat selijke belasting op het geschatte inko men. Ten slotte rapporteert de commissie voor de finantiën dat zij zich vcreenigt met het voorstel van B. en W. om in ver band 'met de opmerkingen van Ged. Sta ten de vergoeding voor het gebruik van gemeentelokalen door -de vereeniging Nor maallessen te brengen van f 20 op f 100 per jaar. Aan het station alhier werd Vrijdag middag 'een afzonderlijk staande goederen wagen door den wind aan het rijden ge bracht, en kwam deze wagen in botsing met een achteruitrangeerenden goederen trein, de wagen derailleerde en het ver keer over de lijn van de richting Roosen daal was tijdelijk versperd. De trein die' van -die richting te half vier binnen komt moest naar Arnemuiden terugrijden en daar op het andere spoor komen. - Het Plaatselijk Steuncomité alhier heeft sedert d-e laatste opgave ontvan gen: Wekelij'ksche bijdragen f288.15; gift controleurs, teekenbazein, bazen en on derbazen van de Vitrite f34.80; gift door Mr. G. J. Sprenger van een Belgische vluchteling te Domburg f 10; X. Y. f3. R o a s s o n, "Penningmeester.j De trein van 9.09 welke met een half uur vertraging vertrok, had hedenmor gen slechts een 60 personen van hier op te nemen, terwijl ook uit Vlissingen ditmaal slechts weinigen de .reis miediemaakten. Voor vertrek op morgen werden heden nog slechts 12, doch voor Maandag reeds 28 biljetten uitgereikt. Voor een warm maal eten werden heden 1569 bons uitgegeven. Gisteren meldden wij dat liet aantal 1577 bedroeg, dit moest zijn 1599. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Vrijdag 13 Nov. 3.30 uur nam. Hieronder volgt nog dat gedeelte van de discussie inzake het bekende verzoek schrift van „Handelsbelangen", dat gis teren slechts in een gedeelte dor oplage is opgenomen, benevens kort verslag van het debat, waartoe de gemeentebegroo- ting aanleiding heeft gegeven. De heer Dekker vindt dat het niet noodig is dat dd gasfabriek een rem vormt op den handel van de particulie ren. Zij controleeren elkaar al voldoende. De heer Pilaar komt ter vergadering. Do heer Donnet: Met alle respect voor "b hoeren Bonthuis' ijver, vind ik het niet noodig dat hij controleur wordt van den particulieren handel. Er is reeds meer getracht met dit verkeerde gebruik op to houden. De heer Donner be toogt eveneens, dat de concurrentie al genoeg controle uitoefent op de prijzen. Er is reeds zooveel concurrentie, dat we die van de gasfabriek best kunnen missen. Die paar gevallen, die de directeur op noemt, zijn het vermelden niet waard. De heer v. d. Bout vindt, dat 'tgeen concurrentie is, die do gasfabriek uit oefent. Ais ze duur was, zouden de men- schen vanzelf naar een ander gaan. Spr. zou het betreuren, wanneer de Raad den verkoop ging verbieden. De heer Risch zegt, dat zoolang er behoefte is, om bij de gasfabriek arti kelen te koopen, daartoe de gelegenheid moet worden gegeven. De heer JTempeiman zegt, dat de directeur bij eiken verkoop de cliënten naar particulieren verwijst. Er zijn voor beelden van. De heer Kakebeeke ontkent de zelf controle, zooals de heer Donner dit voor- stolde. Men moet den verkoop van de gasfabriek niet ais concurrentie beschou wen, maar als voorlichting. Do heer F ransen van de Putte zegt, dat we den ingezetenen geen dienst zouden bewijzen door op het verzoek van Handelsbelangen in te gaan, aan eventueele klachten wordt thans met veel meer ernst tegemoet gekomen. Spr. zou aan den véftoop veel meer uitbreiding willen geven. We krijgen dan óf goedkoo- per gas óf grooter uitkeering aan de gemeente. De heer Dekker vindt het aangenaam, dat de leden de zaak goed bestudeerd heb ben, ofschoon zij die toch verkeerd in zien. Spr. wijst er op, hoe de gasfabriek 't eerst in de gelegen lie id is iets te ver- koopen. Mot branders en kousjes, die niet op teekening verkocht worden, wordt wel terdege groote concurrentie Uitgeoefend. Waarom niet alle bedrijven onder ge- meentebeheer gebracht! Dan zouden er tenslotte geen middenstanders meer zijn. Spr. weerlegt uitvoerig de verder ge opperde bezwaren, en komt weer tot de conclusie, dat de concurrentie van de fabriek, ondanks haar hooge prijzen, voor de winkeliers schadelijk is. De heer Risch herhaalt zijn uitge sproken meening. De heer Dekker zegt, dat de concur rentie van de gasfabriek niet eerlijk is, daar zij de eerste kansen heeft, om te verkoopen. De voorzitter spreekt dit tegen. De heer Donner wijst er nog op, dat hier de controleur ook verkooper is. Het voorstel van B. en W. wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. IV. Den heer J. Reitsma wordt mot algemeen© stemmen op zijn verzoek eer vol onlslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand, in verband met zijn benoeming tot secretaris der gemeente Rellingwolde. V. Een op aanwijzing van Gedeputeerde Staten aangebrachte wijziging in de Ge- meentebegrooting voor 1914 wordt mot algemeen© stemmen goedgekeurd. VI. Alsnu wordt overgegaan tot behan deling van de Gemeentebcgrooting voor 1915. De financieele commissie heeft deze met de Memorie van Toelichting onder zocht en kan vrijheid vinden, voor te stellen, deze onveranderd goed te keuren. Do bewerking getuigt van groote zorg vuldigheid, de voorgestelde uitgaven Van gepaste zuinigheid. De vermindering met f3000 aan den te heffen H. O. is in hoofdzaak het ge-volg van de uitkeering van f 2500 door de gasfabriek, wat met genoegen onder de aandacht wordt ge bracht. De voorzitter zegt, dat enkele be dragen beter voor memorie zouden kun nen worden uitgetrokken, n.l. voor ha venwerken, straten en fioleering, waar het geld thans zoo duur is, en waar het toch niet zoo erg is, dat een en ander wordt uitgesteld. We krijgen dan f9900 meer vrij, die wij later als- 't noodig is toch nog kunnen ^ms-preken. De Raad betuigt hiermede z'n instemming. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De heer Donner vraagt of ieder jaar wel f 200 meet uitgetrokken worden voor wagens, slepers, enz. voor den reinigings dienst. De heer Dekker vraagt of er op het besproeien der stralen nog iets te bezuinigen is. De voorzitter antwoordt, dat deze posten gehandhaafd dienen te worden, Wat het besproeien betreft, dit zal zoo zuinig mogelijk geschieden. Bij 'n volgend hoofdstuk vraagt de heer D o n ne r inlichtingen over het schuurtje bij de woning van den sasmeester, hetwelk slecht schijnt te zijn en vernieuwing be hoeft. De heer Dekker wil niet spreken over den post van f 100 voor studacoo-rswerk, doch vraagt of helt bagger werk in de haven niet uitgesteld of bekrompen kan worden. B. en W. hebben echter bezwaar tegen uitstel, ofschoon het wel tot een minimum teruggebracht zal worden. Zij wijzen er op, dat na bedoelden arbeid de haven voor lang|e-n tijd klaar is. De heer Pilaar maakt bezwaar tegen 's hee- xen Dekker's denkbeeld, om den post op f400 te brengen. De heer Kake beeke hoopt, dat B. en W. in 't belang van de scheepvaart niet al te zuinig zul len zijn. De begrooting werd hierop vastgesteld met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van f 152658.84i/2, met een post voor on voorzien van f 1554.83. Goes. De eerste van de lezingen voor de Vereeniging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen werd gisteren goh leverd door Rev. dr. A. A. Pfanstiehl, van Chicago, over „Amerikaansche ste den". De spreker die reeds sedert twee jaar Europa bereist deelde onder meer mede, dat bij verschillende lezingen in de voornaamste steden van Neder'and gehou den heeft en nog ivensoht te houden, alle betrekking hebbende op A me ri ka's- geschiedenis, cultuur, plaatsbeschrijving en bloeionder anderen heeft hij toege zegd „een reis van New-York naar San Francisco". Heden zou hij slechts enkele steden beschouwen, met behulp van licht beelden. Met aandacht werd deze in hot Nederlandsch uitgesproken lezing van de zen Amerikaan gevolgd. Begon hij ntet excuus 1!e vragen dat hij, die gewoon is Engclsch te spieken, het Nederlandsch niet voldoende kende om in die taal zijn hoorders te boeien, al spoedig bleek dat zijn lezing ingang vond, doorkneed als zij was met allerlei leuke opmerkingen en anecdotes. De spreker behandelde New- York, Washington en na de pauze Chic-ago, Denver, de NegernederzettingerL in Zuid-Amerika, terwijl hij nog verschil lende mededeelingen deed over San Fran cisco. Vooral New-York, met haar 51/2 miljoen zielen, de' plaats van aankomst der landverhuizers, liet hij zien in haar pracht en grootheid, met haar lief en leed; door al zijne mededeelingen liep de gouden draad der liefde tot zijn geboorte land met zijn democratische instellingen, zakenleven, onderwijs, rechtspraak; enz. De spreker oogstte aller dank voor zijn onderhoudende lezing, ofschoon wij niet golooven dat zij nu juist voor dit, im mers wetenschappelijk hoogstaand, pu bliek veel nieuws bevatte. Do heer Pfanstiehl is echter een aange naam kouter; hij had zijn auditorium be reids voorspeld dat hij hen vervelen zou, doch het tegendeel mag worden vastge steld. Hij bezorgde velen e_pn aangenamen avond. Vlissingen. De mailtrein zal vanaf mor gen in plaats van te 8.20 te 6.10 cfces avonds vertrekken. 's Heer Arendskerke. Ope:iba.ie vergade ring van den gemeenteraad op Vrijdag den 13 Nov., 's voormiddags 10 uur. Voor zitter de Duigenietester. Tegenwoordig 8 letten en de Secretaris. Afwezig de beu ren J. v. d. Poel, N. Remijn Az. en J. Nijsse. Na lezing en onveranderde vast stelling der notulen deelt de voorziter mede dat zich voor1 de betrekking van onderwijzer aan de ojienliare school te 'sHoer Arendskerke (Ouddorp) 12 solli citanten hebban aangemeld" en dat tot zet tere voor 's Rijks directe lie lasting-en zijn benoemd de heeren J. J. de Jager en Chr. Minderhoud, beid-en wonende te Nieuwdorp. Tot onderwijzeres voor het geien van herhalingsonderwijs voor 19141915 wor den benoemd te 's Heer Arendskerke do heer van Hout© en Mej. W. A. Sivenne, te Nieuwdorp de heeren J. Eversdijk -en I,. J. v. d. Ende en Mej. S. Wil'.emsen en te 's Heer Hendrikskinderen de heer D. J. v. d. Graaff en Mej N. C. v. d. Graaff. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Nieuw dorp (vacature A. J. Dominic-us) wordt benoemd de heer J. Eversdijk, terwijl tot leden van de Nieuwjaarscommissiën wor den aangewezen 'te- 's I leer Arendskerke de heeren J. Nijsse, voorzitter, A. Bedot K. Janse, N. van Stee, J. W-eststrate, G. Mullié P. Traas en L van Vessem, secretaris. Te Nieuwdorp de hoeren D. Schippers, voorzitter, J. J. do Jager, J. J. Cornelisse, P. Geschiere, P. Blok, A. Baaijens, Chr. Zandee, C. Minderhoud, P. Dekker, P. de Rutter en B. de Jager, en te 's Heer Hendrikskinderen de herren A. Zandee, voorzitter, J. de Schipper, M. Vermeule, A. A. Snoodijk en A. Kakeboek/c. Naar aanleiding van. een verzoek van de Commissie van Toezicht over den door de aideeling Goes van het Nederlandseh Onderwijzersgenootschap opgerichten cur sus tot opleiding van Hoofdonderwijzers en Hoofdonderwijzeressen, woi-dl besloten aan den aan dien cursus doelnemendieu onderwijzer L. J. v. d. Ende te Nieuw dorp, gedurende twee jaren (©ene tegemoet koming 'in het lesgeld te verl-een-en van f 25 per jaar. Verder wordt besloten aan Mej. B. Willemsen onderwijzeres te Nieuw dorp een gratificatie toe te kermen 'van f 125 wegens het waarnemen der betrek king van het hoofd der openbare lagere school aldaar- gedurende het tijdvak 1 April tot en met 30 Sept. 1914. Ten slottjo wordt vastgesteld de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1915 in ont vang en uitgaat Lot een bedrag van f 39059.32 met een post hoofdelijken om slag van f 11000 en een post voor on voorziene uitgaven van f207.36. Hierna sluiting. lerseke Gisteravond trad voor liet lo- caal-comité der Unie in de Ger. Kerk. alhier op Ds. Meyster van Rotterdam; die naar aanleiding van Jeremia 3214, de historie der geboorten der School met den Bijbel besprak. De heerlijke rede werd, -door het naar omstandigheden nogal goed opgekomen publiek, doodstil aan gehoord. Nimmer zal door de liefhebbers der Chr. School deze avond,' waarin de koopbrieven onzer scholen gelezen wer den, vergeten worden. Wolfaartsdijk. Gistermorgen zijn de laatste onvermogende Belgische vluchte lingen (16 in getal) naar hun woon-1 plaats in België teruggekeerd. Bij hun vertrek toonden zij zich zeer dankbaar voor de goede zorgen over hen van den burgemeester, die bijgestaan was doop een twintig jonge dames, die geheel be langeloos haar diensten aan en ten be hoeve der vluchtelingen hebben bewezen. Gedurende bun verblijf in deze plaats hebben ld© arme uitgewekenen zich heel goed gedragen, en was da verhouding met de burgerij uitstekend. Toen gistermorgen Vroeg do boeren knecht R., op de hofstede van Van Liere in den Wilhelrninapolder, bezig was van den hooizolder af de paarden te voede ren, kwam hij, vermoedelijk tengevolge van een misstap te vallen met zijn hoofd op den een viertal meters onder hem liggenden steenen vloer. In zorgwekkendien toestand werd R. opgenomen. Gisteravond was het bewustzijn nog niet weergekeerd. Domburg. Wegens den N.W.. storm, spoelden op het badstrand te Domburg en bij het Beukenbosch te Oostkapelle een paar Fransche mijnen aan. Het tele grafisch ontboden marine-personeel van Vlissingen ontlaadde deze gevaarlijke voor werpen, waarna deze naar Vlissingen wer den vervoerd. Gisternacht big- op hdfc strand alhier, eveneens aangespeeld uit zee, een paard. Door don onder strand vonder K. Labruijère, werd dit cadaver aan den voet der duinen begraven. 0- en W. Souburg. Voor den ring Wal cheren van Patr. treedt Woensdagavond te half acht in de consistorie der Getref. Kerk alhier op de heer W. Wattel, met het onderwerp: „De oorlog en de Arbei dersbeweging". De toegang is vrij. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee, F- C. A. Pante- koek te Zalt Bommel; te Berkenwoude, A. H. J. Le Gras te S-t. Oedenrode. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Lekkerland, G. Ver- rij te Waarder. Bedankt voor yenendaal, door W, Ve der te Zwolle.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2