Uit de Provincie Kerknieuws Binnenland. Onderwijs. Gematigd Nieuws. De verdediging van Przemysl. Een correspondent van het „Berl. Ta- gebl." seint 7 November uit het Oosten- rijksch-Hongaarsche 'hoofdkwartier over de verdediging der onuitsprekelijke stad: Toen Wij de vesting verlieten, begon juist een nieuwe strijdperiode, welke de Russen met een krachtiger werkzaamheid hunner artillerie en het oprukken naar Medyka inleidden. De Oostenr.-Hongaax- sche armee pareerde met operaties, die een strakker concentratie met de vesting als centrum bedoelen. In de laatste weken werden alle beschadigingen der buiten forten uit den belegieringstijd hersteld. De buitenste vesting-gordel werd verder versterkt. In plaats van de opgeblazen spoorweg brug bij Nizankowice, die nog in de Wiar ligt, sloegen de Oostenrijksch-Hongaar- pioniers een nieuwe brug, over welke parallel met de vuurlinie 'een spoorweg verbinding naar Chyrow loopt. Over deze lijn (gingen de non-combattanten naar Hon garije, Weenen, West-Galicië en Mahren. In omgekeerde richting werden groote hoeveelheden meel en andere voorraden naar de stad vervoerd o.m. ook drie wa gons bier. De stemming in het leger is, trots de voorbijgaande tegenslagen in Russisch- Polen onveranderd goed ten opgewekt. Het weer is weer lente-zacht. De Russen zou den zelf toegeven bij de mislukte bestor ming 70.000 man verloren te hebben. De oorlog in Zuid-Afrika. Aan de Engelsche bladen ontleent de „N. R. Crt." enkele bijzonderheden over de plaats gehad hebbende schermutselin gen. De Gouverneur-Generaal van Zuid- Afrika seinde Zaterdag Kolonel-kommandant Lemmer, met de Zeeruster kommando's onder dei kom-' mandanten van Niekerk en du Plets sis,' met het 11e regiment Potchefstroomsche ruiters en bejt 12e Krugersdorper rui ters onder majoor Grim beek, en luiit.- kol. Roux, heeft het Transvaalsche komi- mando rebellen onder Beyers vervolgd, waarvan gisteren bericht kwam dat het den spoorweg van het Noorden naar het Zuiden was overgetrokken. Vervolgens is dit kommando over de. Vaal getrokken. Op de vervolging werden) er 350 man van gevangen genomen, met alle wagens en karren. Een ander deel van dat kommando, waarbij zich, volgens bericht, Piet Groh- ler, lid van den Volksraad, bevindt, is, naar gemeld wordt,, in zeer terneergesla gen toestand tusschen Schweitzer Rei- nicke en Woknaransstad. Het wordt ver volgd. Kemp tracht met een andere sterke ofdeeling rebellen blijkbaar den spoorweg Mafeking-Kiinberley jbij Padino Siding over te steken. Hij wordt vervolgd door sterke kommando's onder kolonel-kom mandant Alberts en kommandant de Beer. Die rebellen-kommando's schijnen dus in alle geval talrijk te zijn of althans geweest te zijn. In den Vrijstaat zijn de rebellen weer in Harrismith gekomen en hebben hof geplunderd. Ook elders zijn ze druk in de weer. Sterke regeeiringstroepen, door artillerie vergezeld, zijn uitgezonden om de gasfabriek te Kroonstad te verster ken. Be gasfabriek van Bloemfontein is ïeeds door een sterke mobiele macht met geschut versterkt. Kimberley is ook bezet door een sterke mobiele macht en door een sterke afdeeling infanterie. De regieering is dus volkomen tegen den toe stand opgewassen, indien de rebellen in den Vrijstaat volhouden. In het rapport van kolonel-kommandant Mentz, die van Chris Muller's rebellen- kommando bij Al bert-Zilvermijn een 110 gevangen nam, worden onder de gevan genen genoemd prokureur van Wijk. van Bronkhorstspruit, en de veldkornetten Fer- reira, Viljoen en Erasmus. Kapitein Wol- marans en twee anderen sneuvelden, zes werden er gewond; Muller ontkwam met enkele anderen. Aan regeeringiszijde geen verliezen. (Uit deze en andere bizonder- heden schijnt wel duidelijk te zijn, dat de rebellen geen artillerie hebben, en. de regeeringstroepen wel). Menfz geeft voor dit bedrijf vooral lof aan de politie onder majoor Kirkpatrick en de Natal- sche karabiniers onder kapitein Morris. Vele opstandelingen waren de zaak moe en gingen naar huis. In een vorig telegrairf meldde Lord Buxton, dat een troep rebellen onder Con- roy de spoorwegbrug over de Zandrivier te Virginia in den Vrijstaat had opge blazen en de Wet met een groot kom mando bij Lindley was en den spoorweg op verschillende punten had opgebroken. In dit bericht meldde Buxton ook, dat de Tebellen Harrismith waren binnenge trokken en het gedeeltelijk hadden ge plunderd. Verder werd in dit telegram meegedeeld, dat bij Albert-Zilvermijn kommandant ds. Fourie gewond en gevangen werd. Diens broeder, kapitein Jack Eourie, van de verdedigingsmacht, is ook onder de re bellen. Ds. Fourie is een doctorandus van de Utrechtsche universiteit. Dr. Steenkamp zoo vernemen wij van particuliere zijde die aan de Vrije Universiteit is gepromoveerd op' veeïi proefschrift in het Afrikaansch, zit in de gevangenis. Hij heeft in zijn kerk ten gunste van Maritz gepreekt. Korte Oorlogsberichten. Het leven in de loopgraven. Over het leven der Fransche soldaten in de loopgraven worden nieuwe in teressante bijzonderheden gemeldZoo schreef een officier, dat zijn soldaten in de verschansingen een badzaal met alle moderne comforts hadden ingericht. De heele compagnie kon 's morgens een war me douche nemen. Alle generaals, zoo zegt hij, kwamen de inrichting bewonderen. Het wild, dat tusschen do verschansin gen der beide vijandelijke partijen rond dartelt, veroorzaakt soms grappige inci denten. Een haas werd niet het vuur van beide kanten ontvangten. Nu had het gevecht om den vluggen viervoeter eigen lijk moeten beginnendoch uit de Diuitsche verschansingen riep men„Tabak, Ta- hak!" Het schieten werd gestaakt. Een Fransohman haalde den haas weg en legde er een pak tabak voor in dc plaats, dat een Duitscher rustig afhaalde. Een oogenblik later mocht echter niemand meer het hoofd hoven den rand van de loopgraven uitsteken. Tal van malen oefent men zich voor tijdverdrijf in het schijfschieten. Een Fransohman steekt op de spits van zijn geweer een kepi omhoog en uit de vij andelijke loopgraven vallen regelmatig schoten. Zoodra een kogel de soldatinmuts (relt wenken de Franschen met spade of hou weel Om zich tegen nachtelijke aanvallen te beveiligen, bestrooien de soldaten den grond met conservebussen die bij eiken stap, welken de vijand doet, geruisch maken. Een Lloydstelegram uit Lowestoft meldt, dat daar de bemanning van de Nederlandsche Logger Poolster M 76 die op een mijn was geloopen en gezonken, is geland. De Berl. Zeitung meldt, dat in Kairo en Alexandrite verschillende Mohamme- daansche notabelen zijn gevangen geno men. Te Luik kwamen eergisteren 400 Fransche krijgsgevangenen aan die er zeer gehavend uitzagen. Zij waren bij Bijssel gevangen genomen. Vele cavaleristen, bestemd voor de Russische grenzen, trokken hier door. Er kwamen te Luik twee treinen met geschut aan van zwaar kaliber, die naar Antwerpen. Vertrokken, 5 Regimenten artillerie kwamen van het front in Noord- Frankrijk terug, die hun geschut met zich meevoerden en via Bromberg naar Thorn zullen vertrekken. De censuur in België. Frei- bert' Von der Goltz heeft de censuur in België bij proclamatie aldus geregeld,: 1. Alle producten der drukpers, alsi mede alle andere langs machinalen of chemischen weg .vervaardigde en Voor verspreiding bestemde verveelvloudigin- gen, muziekstukken met tekst enz. zijn aan de censuur onderworpen. Alle over tredingen worden krachtens de krijgswet gestraft, terwijl de betreffende stukkejn geconfiskeerd en vormen en platen ve)r- nield worden. Onder verspreiding van drukwerken be- hooren ook het aanplakken of ten toon- stellen van ide betrokken stukken op voor het publiek toegankelijke plaatsen. 2. Schouwburgopvoeringen, gesproken gezongen recitaties, bioscoopvoorstellin gen enz. mogen slechts plaats hebben, wanneer eerst verlof van den censor is aangevraagd. Overtredingen worden vol gens de krijgswet gestraft, de platen en films in beslag genomen. De verordening treedt onmiddellijk in werking. Admiraal Von Spree, de overwinnaar in den zeeslag bij de Chileensche kust, ontving het ijzeren kruis le en 2e kl. Een groot deel der eskader-bemanning werd eveneens onderscheiden. Tot dusver zijn 286 Duitsche filo logen in den oorlog gevallen, waaronder 9 directeuren, 185 leeraars, 25 profes soren, 33 hulpleeraars en 45 candidaten. 74 filologen ontvingen het ijzeren kruis, waarvan 3 het kruis le klasse. Twee uitgeweken Belgische kinde ren, broeder en zuster, die door een eoEtpaar te Aberoynon aangenomen war ren, bleken de kinderen te zijn van de zuster der dame, een gouvernante, die jaren geleden naar België ging en daar stierf. De identiteit der kinderen werd bewezen door portretjes in een medaillon, dat het meisje droeg. Duitsch communiqué. Het Groote Hoofdkwartier meldde gislervoor- middag: Onze aanvallen bij Yperen gin gen ook gisteren langzaam vooruit. Ruim 500 Franschen, klrurling'en en Engelschen werden gevangen genomen en eenige ma chinegeweren buit gemaakt. Ook verder zuidelijk schoten onze troepen op. Hevige tegenaanvallen der Engelschen werden af geslagen. In het Argonnerwoud kwamen wij goed vooruit en de vijandelijke aanvallen wer den met gemak afgeslagen. In Russisch Polen bij Konin joeg onze cavalerie een Russisch bataljon uit eljkaar, nam 500 Russen gevangen en maakte 8 machinegeweren buit. De Nationale Bank te Mexico is door een oproerige menigte onder aanvoering van constitutionalistasche soldaten, ge plunderd. De Belgische kroonprins heeft de te Folkestone verblijvende Belgische ge wonden bezocht. Milaansche bladen dealen mede, dat eerlang in een encycliek van den Paus de bijeenroeping van een vredesconferen tie in overweging zal worden gegeven. Keizer Wilhelm zou van plan zijn het hoofdkwartier naar Potsdam te ver leggen. Een Duitsch vliegtuig heeft Zondag op Duinkerken twee bommen gegooid. Een er van kwam hij het stadhuis neer en [verwondde twee meisjes. De andere richtte geen schade aan. Zografos heeft de vereeniging van Epirus met Griekenland afgekondigd. Griekscbe posten rijn aan de Alhaneesche grens uitgezet. Als v i c e-p resident van den Raad van State wordt genoemd mr. dr. W. F. van Leeuwen, commissa ris der Koningin in Noord-Holland. De R i nd j a ni van den Rotterdamschen Lloyd van Java voor Botterdam besle.nd, is naar Londen opgebracht. De uitvoer van looistoffen en looiextracten is ver boden. I Voorraad levensmiddelen. Er wordt onderzocht of in de verschil lende gemeenten voldoende voorraden ver- bruiksairtikelen aanwezig zijn. Staat van beleg. Het Stbl. No. 527 bevat een Kon. be sluit van den lOden dezer, waarbij met ingang van dien datum in staat van be leg worden verklaard de volgende ge* meenten a. in de (provincie GroningenTermun- ten, Appingedam, Bierum, 't Zandt, Uit- huizermeeden, Uithuizen, Usquert, Warf- fum (voor izoover niet reeds bij Kon. besluit van 25 September, Stbl. No. 463, in staat van beleg verklaard), Bafto, Eenrum, Kloosterburen, Leens eu Grijps- kerk; b. in de provincie Friesland: Ivollu- merland en Nieuw Kruisland, Oostdonge- radeel, Ferwerderadeel, 't Bildt en1 Bar- radeel. Belgische vluchtelingen. Uit Roosendaal meldt men aan de „N. R. Crt." Er bevinden zich in deze gemeente thans ongeveer 6000 vluchtelingen, van wie er ongeveer 1600 zijn ondergebracht in de voormalige suikerfabriek Java en ongeveer een 1700 bij verschillende par ticulieren. Dit zijn allen minvermogenden, die dus dagelijks van, Voedsel moeterf worden voorzien. De anderen hebben bij particulieren kamers gehuurd. Van het begin van bet bombardement van Antwerpen af tot 1 dezer werden hier in het gasthuis verpleegd ruim 140 zieken, met te zamen 1071 ziekendagen. Er werden in October 68 kinderen geboren en er kwamen 47 sterfgevallen voor. Nu de winter nadert, is er een zeer dringende behoefte aan warme kleeding- stukken. O or 1 ogs lee ni ng. Naar wij vernemen heeft het wetsont werp betreffende de oorlogsleening den Raad van State bereikt. Het wordt in den loop van deze week aan het departe ment van Financiën terugverwacht, waar na het dan zoo spoedig mogelijk verge zeld van een uitvoerige nota door den fninister bij de Tweede Kamer wordt inge diend. Zuivelfabrikanten. Het bestuur van de Ver. van Zuivel fabrikanten heeft naar aanleiding van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uit voerrechten een adres tot de Tweede Ka mer gericht, waarin het zegt, dat oorlogs winsten niet zijn af te leiden uit een vergelijking der prijzen van twee v® schillende perioden, vooral niet wanneer de basis-periode twee zomers en twep winters omvat. Winterprijzen moeten hoo- gex zijn dan zomerprijzen. Een uitvoer recht op boter en kaas is bovendien on billijk, daar door de toepassing van een certificatensysteem op den uitvoer ervan in werkelijkheid een belasting is gelegd ter compenseering der door de regeering kunstmatig laag .gehouden prijzen voor de binnenlandsche consumptie. Voorts kan Nederlands plaats op de wereldmarkt voor gecondenseerde melk alleen worden ge handhaafd door grooten omzet tegen lage prijzen, zoodat een belasting niet op de buitenlandsche consumenten kan worden afgewikkeld. Het adres eindigt met de hoop uit te spreken, dat de wet niet op zuivelproducten zal worden toegepast. Wij hebben gisteren op verzoek van de „vluchtelingen", ofschoon 't eigenlijk een advertentie was, als bericht opgeno men een aankondiging van een concert en een „vertooning." De plaatsing van dit bericht houdt ech ter 'niet in dat wij dezen concertavond aanbevelen. Immers wij vernemen nader dat deze „vertooning" niets anders is dan een tooneelvoorstelling. Concertavon den gevolgd door tooneelvoorstellingen (en in den régel welke I) worden door ons niet aanbevolen; wij zijn daar op bekende gronden tegen. Middelburg. Met den extratrein vertrok ken hedenmorgen ongeveer 150 personen naar Antwerpen, terwijl er uit Vlissingan hoogstens evenveel de reis melemaakten. Tusschen 11 en 12 uur weiden voor ver trek op morgen 43 kaarten afgegeven. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1768. Daar het den laatsten tijd is voorge komen, dat door vluchtelingen geweigerd werd werkzaamheden, als het schillen van aardappelen en het halen van eten, te verrichten ten gevolge van onderlinge ruzie, is thans door het comité bekend gemaakt, dat zij die niet aan zulk een opdracht voldoen, vanwege het comité niet langer huisvesting of eten zullen krijgen. Hedenmorgen is in een woning op de Wal leen begin van brand ontdekt, waar van de oorzaak was het werpen van brandende asch in een vuilnisbak, waar door de hak en een deel van de trap waaronder de hak stond verbrandde. Met een paar emmers water werd het vuur in zijn voortgang gestuit. Dinsdagavond hield voor d n Chris- telijken Bestuurders bond de heer Watbei in het Militair Tehuis eene lezing over zijn verblijf te Lunteren voor de Chr. Sociale Actie, waar zeer leerzame onder werpen werden behandeld. Eenig debat volgde. Eigenaardig was dat een predi- catie van zijn predikant over een ge deelte van Jac. 5, juist het omgekeerde uitwerkte op dezen spreker en hem, die nog weifelde naar Lunteren te gaan, deed besluiten wel te gaan, hoewel Z.Eerw. juist alle Chr. actie afkeurde. De voor zitter wekte de werkliedenvereeniging „Patrimonium" en de vereeniging van Postambtenaren, die nog buiten den Be- stuurdersbond staan op tot aansluiting, zij schijnen nog niet de waarde begrepen te hebben van het „Eendracht maakt Macht". Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dank nog ontvangen van N. N. door mevr. D. fl.van den heer Steketee f2.—. Beleefd aanbevelend, De L i gny, Penningmeester. Vlissingen. Aan de Kon. Maatschappij „Da Schelde" as de houw opgedragen! van een groot vrachtstoomschip voor de Rotterdamsche Lloyd. Biezelinge. Met ingang van 16 Novem ber a.s. is de heer E. Kant van 's Heer Ahtskerko benoemd tot brievengaarder al hier. (M. C.) Heinkenszand. De dader, die de vorige week de fiets van J. v. d. D'. alhier, terwijl dezen naar een paard was gaan zien heeft weggenomen, is te Schoon- dijke gearresteerd. Het bleek te zijn zekere v. d. P., afkomstig van Ovezand. Krabbendijke. Sedert Maandag wordt er in de Openb. School weer school ge houden. De dames onderwijzeressen uit Antwerpen, die hier school hielden voor de vluchtelingen, vertrokken Zaterdag 1.1. naar Antwerpen, om daar deze week haar werk \veer aan te vangen. Het hoogste getal leerlingen op de vluchbelingenschool was 53. Zondag is er door de paters ook het laatst kerk gehouden. Den volgenden Zondag zullen, wie ter kerk willten, m-elt een boerenwagen worden afgehaald. Nog twee lokalen der Openb. School zijn voor de vluchtelingen in gebruik. Nog leen 100-tal worden dagelijks gratis van voedsel voorzien. Het aantal, dat op ^ich zelf woont, is ook (niet heel groot meer, nog omstreeks vijftig. Vooral Zaterdag zijn er velen vertrok ken, en het staat te bezien, dat er heden weer Velen gaan zullen. Ook de hoogere scholen zijn in Ant werpen begonnen. Waarde. Benoemd tot kantoorbediende op het postkantoor te Ter Neuzen Mej. P. A. E. Vroegop alhier. Westkapelle. Hedenmorgen is alhier ter hoogte van den ijzeren vuurtoren een mijn aangespoeld. Hansweerd. Gisteren 'zijn hier weel- vele vluchtelingen uit Antwerpen aan gekomen. De „Lady" en „Telegraaf III" hebben ruim 100 Belgen naar Antwer pen vervoerd. Het comité voedt nog on geveer 3500 uitgewekenen. Hoedekenskerke. Men schrijft ons: De nieuw .gebouwde steiger voor de Provinciale Stoomhootdienst pp de Wes- ter-Schelde is gereed, 'tls waarlijk een pracht stuk werk om te zien. Eenigszins anders is het gesteld 'met den nieuw aangelegden oprit paar dien steiger. Bij een nieuwen aanleg als deze had uw correspondent en pieerderen met hem, deze gaarne wat breeder gezien. Ook het wachtlokaal (waar slechts enkelen toe gang kunnen verkrijgen kan door zijn bijgebouwtje niet op schoonheid van bouw bogen. Het geschilderde bord geplaatst voor den ingang van wachtlokaal en stei ger met het opschrift: „De toegang tot den steiger en de wachtkamer is ver boden behalve voor reizigers" geeft veel te denken. Bij strenge handhaving van dit voorschrift, wat althans voorloopigi hier kan verwacht worden, worden zelfs familieleden van passagiers, die reizigers naar of van die boot wenschen te ver gezellen vriendelijk verzocht in de koude te blijven ptaan. Iets wat toch ook bij andere middelen ,van vervoer niet wordt toegepast. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hekendorp als hulppredi ker J. van 't Hooft, emeritus-predikant van Vlaardingen, wonende te De Bilt. Aangenomen naar Oenkerk door L. de Baan te Boksum. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg, H. Z. de Mildt, cand. te De Bilt; te Oostermeer, J. IJ. Tiemersma te Drogeham; te Overtoom, R. E. van Arkel te Soest. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Leeuwarden door L. de Bruijne te Bunschoten. Ev. Luth. Kerk. Drietal te Hoorn: I. E. B. Blase te Stadskanaal, A. E. Brüheim te Harlingen en K. H. Wallien te Monnikendam. De apothekersexamens zullen wor den afgenomen te Leiden, Utrecht. Gronin gen en Amsterdam, achtereenvolgens op 9, 10, 14 en 3 December. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, de heeren J. Labruyère te 'tZand, A. de Lange te Grijpskerke, J. Roseboom te Me- liskerke, en de dames S. Beversluis te Middelharnis, M. Boogerd te Middelburg, en J. Dingemans te 't Zand. Ongelukken. Gistermiddag heeft te Oegstgeest een 14-jarige Belgische knaap een zekeren K. met een jachtge weer in het hoofd geschoten. De man is in vrij zorgwekkenden toestand naar het Elisahethsgasthuis te Leiden vervoerd. Maandagnamiddag is het vaartuig van schipper De Hoog, van Nieuwendijk, ga laden met suikerbieten, nabij de Moer- dijksche brug gezonken. De vrouw en twee kinderen van den schipper zijn hier bij verdronken. Typhus. Te Harderwijk zijn twee gevallen van febris typhoidéa geconsta teerd. De lijders zijn alhier geïnterneerde Belgische militairen. Ten 'einde verdere! verbreiding der ziekte te voorkomen, is de bevolking het nemen van de grootst mogelijke voorzorgsmaatregelen aanbe volen. Rogge voor zuigelingen. Bij een landbouwer te Ermelo werd de aan wezige rogge opgenoimen (en hij mocht, evenals 'ieder ander, voor zijn gezin een half 'mud per persoon behouden. Nu kwam echter een paar uur later de landbouwer 'aangifte doen, dat hem een tweeling was geboren, en tevens verzoeken, nu ook een mud rogge meer te mogen behouden, zijn gezin was nu immers twee personen sterker. Zijn verzoek werd, als gegrond, ingewilligd. v (Arnh. Ct.) Bankbreuk. Te Assen is gevan kelijk binnengebracht de landbouwer JF. de V. te Ubbena (gein. Vries), verdacht zich te hebben schuldig .gemaakt aan! hedriegelijke bankbreuk. De politie heeft in zijn schuur in den grond een bedrag aan geld verborgen gevonden. Weinig slapen. In oorlogstijd, wanneer de soldaat op het veld is, of met een veel te groot aantal lotgenooten in een veel te kleine ruimte den nacht moet doorbrengen, komt er van slapen, gewoonlijk niet veel. Dit is echter niet zoo 'heel erg schrijft Vox Medico- rum. Zoo men niet sneuvelt vindt men na de overwinning tijd tot uitslapen. Eent gezond mensch moet er wel tegen kunnen.1, af :en toe eens kort te slapen. Als hygiëni sche regel geldt wel, dat een volwassen mensch gemiddeld 68 uur moet slapen. Dit tneemt echter niet weg, dat er marineni genoeg geweest zijn, wier hedrust nooit anders dan een „hazenslaapje" was. Maarten Luther b.v. sliep .nooit langer dan vier uur. Wilhelm van Humholt overtrof den grooten hervormer nog. Als 80-jarige grijsaard zei hij eens: „Ik word oud. Ik voel het. Ik moet al minstens vier uur slapen, om iets waard te zijn. Toen ik nog jong was, had ik aan twe© uur ruim Voldoende. „Het is een verkeerde opvatting die zeer velen deelen als zouden wij zeven tot acht uur slaap noodig hebben. Ik was als man in dei kracht van mijn leven altijd gewend, mij in het duister op piijn sofa uit te strek ken. Na twee uur was ik dan weer zoo frisch als ooit." Van den onlangs overleden prof. Von Bergmann is hekend, dat hij op de vraag,, wanneer hij eigenlijk sliep, ten antwoord gaf: Het slapen moesten wij dokters ons eigenlijk afwennen. Wie dus met weinig;; slaap genoegen moet nemen, bedenke slechts: „Om een groot man te zijn, moei men geen langslaper wezen." Slachtoffer van hulpvaar dig h e i d. De 68-jarige landbouwer Geurts onder Arnhem, liep op den Klingelbeek'- schen weg, toen hij' een man ontmoette,, die een koe ,aan pen touw leidde. Plot seling ruk te de koe zich los en sloeg; op hol; Geurts deed pogingen om het dier tegen te houden, doch die koe stiet hem met de horens, zoodat de man met het achterhoofd op den trottoirhand sloeg. Per rijwielbrancard van het Roode Kruis werd de bewustelooze man naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd, waar hij; en kele unen na het ongeval overleed. Hoorbaarheid en kanonge- 1> u 1 d e r. Ln de pas verschenen aflevering! van het tijdschrift „Hemel en Dampkring'" wordt door den directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut aan De Bilt de uitslag medegedeeld van bij hem ingekomen berichten omtrent de hoor baarheid in Nederland van het kanonge- bulder bij Antwerpen op 79 October 1914. Daaruit blijkt, dat inzonderheid op den 8n, den dag van het bombardement der stad zelve, het geluid is waargeno men tot op een afstand v,an 100 K.M., dus in Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilanden, een deel van Noord-Brabant en van Limburg. Verder noordelijk volgt een stilte-gordel van 60 K.M. breed, waar binnen het geschut niet is gehoord; maar huiten dien kring met een straal van 160 K. M. is het geluid wederom zeer goed waarneembaar ge weest, in liet noorden van Noord-Holland, in N.- en O.-Gelderland, Friesland, Drente en Overijsel, zelfs te finstierwohie ini Groningen. Haarlem ligt binnen dien! stilte-gordel. Waarschijnlijk verspreiden de geluidstralen, die omhoog gaan, zich niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2