Telegrammen. Gemesigd Nieuws. Leestafel Laatste Berichten. AflerSei. Als van het allergrootste belang noemt spr. den aanleg van de spoorlijnen op Zuid-Beveland. Men werkt hard aan de voorbereiding van dene zaak. Bezwaren, die zich nog doen gevoelen, worden on dervangen. Spieker betreurt het, dat de Goesche heieren meer in het belang van de N.- Bevtelandsche boeren handelen, dan in die van de Goesche en Zuid-Bevelandsche;, door een belangrijke wijziging!- in het spoor-ontwerp te eischen, etn hoopt, dat zij spoedig hierop terugkomen, opdat de zaak voortgang hebbe. Spr. zegt bij geruchte vernomen te hebbein, dat de Noord-Beve- landscihe boteren zic-h bereid verklaard heb ben de plechtige verklaring1 af te leggen, dat zij, wanneer aan der Goesche hee- ren wenschen niet voldaan wordt, nu en dan eens in Goes z,Uilen komen en een en andier zullen koopen. Hierop worden de notulen gelezen. Op de vraag van den heer Boluijt waarom de Paardenverloting dit jaar niet heelt plaats gehad, ontwoordt de voorzit ter, dat hij1 aansprakelijk wordende voor de handelingen van de oommissie voor de verloting' kans op vervolging had, en zich daarom namens de afd. teruggetrok ken heeft. Ingekomen is een verzoek van het Hoofdbestuur tot oprichting van een cur sus in paardenkennis. Wegens gebrek aan deelneming zal deze cursus dit seizoen niet glehouden worden. De heeren M. de Bokx, J. M. Slegt en C. Zuijdwieg, die als bestuursleden aan ,de beurt van aftreding waren, wor den als zoodanig met bijna algemeen© stemmen herbenoemd. De marktzetter wordt bij acclamatie her benoemd. De ontvangen subsidie1 tot bevordering van de inenting van varkens tegen de vlek ziekte (f30) zal onder de aanvragers ver deeld wol-den, (desnoods weer onder die vereenigingen, die reeds een toelage ont vingen. - Bij de besprekingen inzake den aankoop Van kunstmeststoffen en veevoe'der, deelt de voorzitter mede, hoe de regeering den veevoeder- en maisaankoop en -distri butie geregeld heeft. D© leden-verbrui kers gelieven zich te wenden tot het Bij kantoor van het Centraal-Bureau, in het Regientessehuis te1 Rotterdam. Wat de kunstmeststoffen betreft, ook daarvoor zal desgewenscht van regee- ringswegie gezorgd worden. Men onder zoekt thans hoeveel er noodig: is. De eerste voorloopige opgaven van de afdeelingén zullen niet binSdend zijn. Naar aanleiding hiervan worden enkele vragen gedaan en van de bestuurstafel beantwoord. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede, dat de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. zal warden gehouden op 27 Nov., en dat de agenda voor die ver gadering nog niet in het bezit der afd. is, dus nog niet besproken kan worden. Ongelukken. Te Den Bosch is een vrouw Mj een binnenbrand in haar woning gestikt. De '18-jarige schippers knecht B. B. van Nieuwesohoot is te Nes over (boord gevallen en verdronken. Op de Merwede onder Zwaluwe is teen peen- aak gezonken uit Nieuwendijk, de vrouw van Gen schipper en drie kinderen ver dronken; de schipper, de knecht en een kind werden gered. Logger gezonken. Men meldt uit Maassluis: Volgens een bij: een Ree- derij ontvangen telegram is de logger M. A. 76, genaamd „Poolster" in de Noord zee op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered en te Lowestoft geland. Een ongeoorloofde naam? Ook 'te Zuilen heeft men een kind aangei- geven met den naam ,,,Mobilia". Dit is dus het tweede geval, in ons land. „De-ware Jacob" in beslag genomen. Naar wij vernemen is op het sportterrein Houtrust te Dien Haag beslag gelegd op een groote oplaag van „De ware Jacob" het sportblad onder redactie van Speenhoff. De inbeslagneming ge schiedde door de justitie op grond van het feit dat de voor-pagina voorstellen.^ do een Franschen- en ©en Duitschen sol daat, in hun jnidden een Hollandschm jongen, en als onderschrift: „Wij: zijn ge zworen kameraden" in strijd werd ge acht met het 'neutral© standpunt dat de Nederlandsche pers in dezen critiekemi tijd dient in t© nemen. Een nieuw Volksdagblad. Naar wijl vernemen is te Amsterdam op gericht „De Nederlandsche Pers" veieerji- ging welke zich jtjen doel stelt de oprich ting 'en instandhouding van een onafhan kelijk (dagblad „Het nieuwe Volksdagblad." Reeds is men zoover gevorderd dat de verschijning van het eerste nummer waar schijnlijk binnen teen paar wieken ver wacht kan worden. Elkaar teruggevonden. Men schrijft uit Rijnsburg.- Onder de enkele vluchteiingen die hier achtergebleven zijn behoorde ook een Fianschman, die, woon achtig te Antwerpen, vrijwillig bij de ver kenning dienst genomen had. Zijn vrouw had' hem enkele dagen gevolgd, doch toen waren ze elkaar kwijt geraakt. Eenige bloedige veldslagen meegemaakt hebbende, werd zij genoodzaakt door de vlucht het veege lijf te redden. Hij durfde zich ech ter niet te laten interneer en, aangieziem hij weinig meer op een soldaat geleek. Van alles was hij ontbloot. Zoo kwam hij hier aan. Daar kwam hij', dat men hem niet kon verstaan. Gelukkig voor hein, dat hij een Belg tot vriend vond, die tevens als tolk dienst deed. Doch ook deze ging terug. Peinzend zat hij te overwegen wat te doen. Voor tijdpasseering een stuk levens geschiedenis schrijven? Verleden jaar had hij bij zijn thuiskomst zijn moeder ver moord gevonden, zijn zuster bewusteloos er naast. Nu zit hij in den vreemde zon der vrouw en familie. Doch wat gebeurt Op een laten avond stapte hier een juffrouw uit de tram en die vroeg aan een voorbijganger, den heer A. H., waar de burgemeester woonde. Ze kwam een Fransohman zoeken. De heer H. Ver zocht haar mee te gaan naai" zijn woning want bij hem was een Franschman onder dak gebracht. Toen de beer H. een deur open deed en vroeg of ze dezen man kende, vloog ze op hem aan en riep AlbertHij' had de beste tolk gevonden. Zij bewerkte dat hij geïnterneerd zou worden. Zater dag is hij vertrokken. Dus wel weer ©en scheiding, maar na den oorlog vinden, ze elkaar weer. Vliegtuigen gevallen. Zon dagmorgen zijn te Berlijn twee vlieg tuigen omlaag gestort. De twee militaire vliege niers van liet eerste vliegtuig kwamejn er met lichte kwetsuren af, maar van het andere werd een vliegenier gedood en een eerste luitenant zwaar gekwetst. „De Jonge Man", Orgaan van de Am- sterdamsch© Jongemannenveireenigmg. Het jongste nummer bevat degelijk werk van Prof. mr. P. A. Diepenhorst: „Wat kost de oorlog?"; van den Luitenant-Generaal b.d. H. P. Staal een mooi opstel over „Marsch- en slagvaardigheid", aansluiten de bij' het artikel van oud-minister Colijjp in een der vorige nummers; en „Getuigenis sen" van ds. Chr. Hunningher. In Duit sche en Engélsche verzen vinden we woorden van dank en vertroosting. Is de Hollandscbe literaire schatkist reeds uitgeput, dat dit vereenigingsorgaan zoo veel plaats inruimt voor vreemd© poëzie?! W; eontvingen ter aankondiging, „Uitga ven van het Geref. Traktaatgenootschap Fjlippus". Ruim 600 boeken en tracta- ten alle door bevoegde mannen gekeurd. Het verslag van Filippus over 1912 en 1913 en 'tlwee referaten: Strandzending! door Harrenstein, en Bijbelverspreiding, en Volksbibliotheken door A- Boot. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift, (red. o.a. ds. C. Lindeboom, uitgavte' Ge- zelle Meerburg te Heusdea, bevat onder meer de rede door prof1. Honig kort gele den uitgesproken bij de opening der lessen aan de Theologische school„Scihleieri- machers worsteling voor de nationale herleving' van Pruisen" Een voorbeeld voor de dienaren des Woords. J. V. cl'. Wal te Bruinisse geeft een tmaalftaJ preeken uit van ds. Makkenz©; nr. 2 geheel en nr. 3 gedeeltelijk zijn verschenenzij' zijn gericht op' d© tijdsom standigheden en zijn uitnemend geschikt voor de lezing in vacante: kerken. Op leven en doodgeschiedenis van den grooten oorlog, door v. d. Staal en Been; uitg. Libe'rtas, Goudsche singel Rot terdam. Afl. 6 is verschenen. Dl© gesch. van den oorlog wordt op zeer boeiende wij ze verteldalleen de plaatsingen opvolging der illnstraties is treurig. Waarom niet de photo's bij dat gedeelte van den tekst waar zij' behoonen? De tijd der scheurkalenders is er weer. Firma G. F. Callenbaoh opent de rij met den Kalender voor Jong' Nederland 1915. Een eenvoudig schild met de reproductie Van een zeegezicht. De achterzijtjes bevat ten verschillende verhalen uil de Va- derlandsche geschiedenis ©n andere verha len. De voorzijtjes bevatten versjes en an dere voor onz© kinderen g|ew©nsohte lec tuur. Deze kalender zal zijn naam als kindervriend ook het volgende jaar we derom met eer© handhaven. PARIJS, 10 Nov. Communiqué van gis teravond 11 uur. Doordat d© operaties! over (zekere uitgestrektheid door dein mist worden bemoeilijkt is die toestand niet noemenswaard veranderd. In het Noor den is de dag gunstig gewteest. Wij' heb ben onze stellingen aan de Leie en Lau- gemark gehandhaafd en zijn belangrijk vooruit gegaan tusschen Dixmuiden iem Langemark. ROME, 10 Nov. De Weensche corres pondent van een Italiaansch blad meldt, dat de bladen te Wieenien de nederlaag van de Oostenrijkers aan de San toege ven. Meer dan 100.000 gewonden zijn in de laatste dagen te Weenen aangekomen. KOPENHAGEN, 10 Nov. Bij den alge- mleenen terugtocht der Duitschers Ver overden de Russen op het 40 kanonnen, 38 machinegeweren en veel ammunitie. Zij hamen 270 Duitsche officieren en 18500 haanschappen gevangen. PRETORIA, 10 Nov. Daniel de Wet, zoon van Christiaan de Wet, is gesneu veld. EINDHOVEN, 10 Nov. Hedenmorgen zijn te Bourg Leopold meer dan 20.000 Duit schers aangekomen uit Westelijke richting. De onderofficieren gingen rond om koeien en varkens op te koopen tegen lage prip zen. Men betaalde gedeeltelijk in geld en gedeeltelijk in bons. Te Turnhout zijn 6 zwaar gewonde offi cieren binnengebracht. Te Hasselt zijn gis teravond 3 treinen met kanonnen en paarden aangekomen, die hedennacht naar het Z. O. werden getransporteerd. De door tocht over de Brahantsche grens bij Reuzel is onmogelijk, wel is die mogelijk bij Neer- pelt en Achel. PRETORIA, 10 Nov. De regeeringstroe- pen onder Cronjé hebben voeling gekregen jnet derebellen van de Wet, di© zij achter volgden. De Wet hield Cronjé aan bij de brug over de Zandrivier bij Doornberg, met het resultaat, dat Cronjé 20 rebellen gevangen nam; 10 rebellen sneuvelden, o. w. de zoon van de Wet. Cronjé had 3 dooden en 6 gewonden. De Wet zond versterkingen, die er in slaagden de ge vangenen te bevrijden. PARIJS, 9 Nov. Het comminuqué van hedenmiddag 3 uur luidt: De Duitschers hebben liet offensief her vat tegen Dixmuiden en in de streek van Yperen, vooral tegen deze laatste stad. Wij hebben echter alle aanvallen van den vijand afgeslagen. Wij zijn langzaam voor- uitgerukt over het geheele front tusschen Dixmuiden en de Lys. De mist bemoeilijkt de operaties, vooral tusschen de Lys en dc Oise. Wij hebben onze vorderingen langs de Aisne, die wij gisteren reeds hebben gemeld, kunnen behouden. In den Elzas zijn nieuwe Duitsche aanvallen tegen Col de Saint-Marie met een belangrijk échec voor den vijand geëindigd. Van de overige gedeelten van het front valt niets belang rijks te melden. BERLIJN, 9 Nov. De groote generale staf meldt hedenmorgen: In het Oosten werd een aanval van een sterke Russische troepenmacht ten Noorden van het Wysch- tynez (Wysztyten) meer (op de Russisch- Duitsche grens, ten Zuid-Westen van Stal- lupoenen) met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De Russen lieten meer dan 4000 manschappen en 10 machinege weren in onze handen. AARDENBURG, 9 Nov. Nadat gisteren middag de tram uit Brugge te Aardenburg was aangekomen, vertrok hij te half één opnieuw naar België. Even over de grens echter hield de buitenpost den trein aan; de Duitsche autoriteiten hebben thans ook dezen dienst opgeheven. De toegang tot en het verlaten van Brugge en Maldegheim is verboden geworden. Duitsche militairen bezetten nu de bruggen hij Moerkerke en Stroobrugge over het Leopoldkanaal. Alle andere bruggen, tot Watervliet tóe, zijn door hen vernield. Vermoedelijk zijn deze maatregelen getroffen om de spionnen hun werk onmogelijk te maken. Te St. Anna onder Sluis hebben de Duitschers den weg naar Westcapelle ver sperd door boomen te vellen en deze over den weg te laten vallen. (Msb.) BERLIJN, 9 Nov. De groote generale staf meldt hedenmorgen: Gistermiddag hebben meerdere vijande lijke schepen opnieuw hun vuur op onzen rechtervleugel gericht. Ze werden echter spoedig door onze artillerie verdreven. Een in de avonduren uit Nieuwpoort ondernomen en in den nacht herhaalde aanval van den vijand mislukte geheel en al. Niettegenstaande den geweldigen tegen stand vorderen onze aanvallen bij Yperen langzaam, maar gestadig. De vijandelijke tegenaanvallen ten Zuid- Westen van Yperen werden afgeslagen. Meerdere honderden manschappen werden gevangen genomen. (Msb.) BERLIJN, 9 Nov. De voorzitter van den rijksdag, Kaempf, heeft het volgende tele gram van den keizer ontvangen. Ik dank u voor de uitdrukking van de gevoelens van smart en vast vertrouwen op de toekomst, welke den rijksdag, en alle Duitsche harteir bij den val van Tsingtau vervullen. De heldhaftige ver» dediging van dit door langdurigen arbeid geschapen toonbeeld van Duitschen cul tuur vormt een nieuwe roemrijke blad zijde, getuigenis afleggend van den geest en den trouw tot den dood, welke het Duitsche volk met zijn leger en zijn vloot in den huidigen verdedigingsstrijd tegen een wereld van haat en nijd en begeerlijk heid reeds zoo vaak, en indien God het wil, niet te vergeefs, bezield hebben. WILHELM I. R. Voor een plaatsing op de Cadetten school voor den Idienst van Ned. Indië komen ondier meer in aanmerking de heeren P. Glerulm en J. M. H. Timmer mans. Lokaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Zooals men zich herinnert heeft de Raad van Goes in z'n vergadering van 16 Juni j.l. besloten aan de Spoorweg maatschappij Z.-B. opjgave te vragen van de redenen, op grond waarvan zij geen wijziging ban brengen in de door haar voorgestelde richting van de lokaalspooir Zuid-Beveland, wat betreft het traject WolpbaartsdijkGoes. D-e Spoorwegmaatschappij' Z.-B. ant- woordde d-d. 31 Juli (dit schrijven werd verzonden 2 Nov. j.l.) het volgende: Het zal onze Maatschappij alleen dan mogelijk zijn hare plannen tot aanleg van locaalspoorwegen op Zuid-Beveland uit te voeren, wanneer het Rijk en de Provincie Zeeland elk een derde der kositen van bouw en uitrusting als renteloos voorschot verstrekken. Elk één derde zal bedragen ruim een millioen gulden. De autoriteiten, die over de verleening van deze voorschotten te beslissen heb ben, zullen hare medewerking evenwel slechts kunnen verleenen indien bij het ontwerpen der lijnen ten volle rekening is gehouden met heigeen het algemeen belang vordert of in de toekomst vorde ren kan. Het Provinciaal Bestuur heeft toe te zien dat hetgeen met steun uit de provinciale fondsen wordt gebouwd zooveel mogelijk dienen kunne voor de tegenwoordige en toekomstige behoeften van de verschillende deelen der provincie. De Regeering kan geen geld geven voor de verwezenlijking van plannen, waarbij de bedoeling zou voorzitten om landsdee- len van elkander gescheiden te houden, in stede van te vereenigen. Wij hebben dusver steeds er naar ge streefd om bij het maken onzer plannen, het algemeen belang te dienen en bijvoor beeld nimmer geaarzeld om, waar noo dig, voor dit doel de ontwikkelde lengte der lijnen te vengroofen en de daaruit voortvloeiende meerdere uitgaven mede te dragen. Maar wij hebben ook niet geschroomd om de vervulling van locale wenschen, die met het algemeen belang in strijd waren, te weigeren. Thans zijn wij ook ten opzicht© van den wensch van den Raad Uwer gemeente, in zake de omlegging van de lijn Wol- faartsdijksche VeerGoes, veiplicht Uw College te berichten, dat het ons onmoge lijk is inwilliging in overweging te ne men. Want vast staat immers, na de be raadslagingen in de openbare vergade ring van den Raad Uwer gemeente van 16 Juli 1.1., dat die omlegging Uwerzijds enkel en uitsluitend verlangd wordt om het verkeer te beperken tusschen Noord- Beveland eenerzijds en Walcheren ander zijds, wijl men daarin een voordeel meent te zien voor Uwe gemeente. Tot een dergelijke opzettelijke handeling in' het nadeel van twee der Zeeuwsche eilanden zullen echter noch het Rijk noch de Pro vincie Zeeland kunnen medewerken. Het opnemen van de overeenkomstig Uw wensch omgelegde lijnen in onze voor stellen zou het verkrijgen van de benoo- digde voorschriften in gevaar brengen en daarmede het tot stand komen der spoor wegen. Aangezien de meerdere of mindere aan- legkosten in dit geval geen invloed heb ben gehad op de keuze van het tracé, is het overbodig uit dit oogpunt de voor deden van een meer rechte verbindings lijn in padere beschouwing te nemenï. Wij hebben naar de kosten van den door door Uwen Raad gewenschten weg nim mer een onderzoek laten instellen, om dat deze berekening' voor ons geen be lang heeft. Wel kan al dadelijk als. vast staande worden aangenomen, dat vooïi de door Uwen Raad gewensehte lijn kostbare onteigeningen en in aanleg dure werken noodig zouden zijn, terwijl ©ene ombuiging, langs de Tiendschuur ook de vervulling Uwer wenschen inzake het station Goes in den weg zou staan. Onze, zooals nu wel duidelijk zal zijn, om zeer zwaar wegende redenen noodza kelijke houding op dit punt, mag aller minst worden uitgelegd als een gevolg van ongeneigdheid om Uwe gemeente ter wille te zijn, zooveel in ons vermogen! is. Wij hebben steeds er naar gestreefd en doen dit nog bij voortduring, voor Uwe, evenzeer als voor de andere ge meenten, alles zoo goed mogelijk te ma ken. Dat Goes is aangenomen als het centrale punt, van het Zuid-Bevelandsche spoorwegnet in verband waarmede werken tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 400.000 aau het station aldaar zul len worden uitgevoerd Is voor Uwe gemeente toch stellig niet zonder waar de. Al evenmin kan gering zijn het be lang Uwer gemeente bij het door ons! al dadelijk mede aanleggen van den spoor weg GoesHoedekénskerke. Daardoor toch zal, afgezien nog van de aldus, yoor Uwe gemeente bereikte verbetering in het verkeer met verschillende Zuid-Beveland sche gemeenten, eene, naar wij verwach ten, weldra zeer belangrijke rechte streeksche verbinding tot stand worden gebracht tuAschen Uwe gemeente en Zceuwsch-Vlaanderen. Verder wijzen wij op onze medewerking aan de 'plannen; om te Goes ©ene centrale fruit- en groente veiling voor Zuid-Beveland te maken. Ten onrechte vreest nu Uw gemeente raad dat hiertegenover onze spoorwegen nadeden voor Uwe gpmeente zullen bren gen, dooi' afleiding van het verkeer van Noord-Beveland naar Middelburg. Want in ons welbegrepen eigenbelang zal de ex ploitatie moeten beginnen met zich te voegen naar het bestaande verkeer. Zij zal dus zóó worden ingericht, dat de ver bindingen van Noord-BevelandWo'l- faartsdijksche Veer naar elders het ge makkelijkst verkregen worden over Goes. Bij het opstellen der dienstregeling zal in hoofdzaak gelet worden oip aansluiting der treinen aldaar, zoowel wat betreft de treinen, die op' de hoofdlijn door 'Zuid- Beveland verkeeren als wat betreft die, welke op de beide ioc'aallijnen die afzonderlijk geëxploiteerd zullen worden loopien. Het is niet het voornemen die dienstregeling in te richten op aan sluiting op het station 's Heer Arendis,- kerke. Dit station zal bovendien, zooals Uw College uit de reeds vroeger ver strekte teekening moet zijn gebleken, door de van Wolfaarfesdijksch© Veer komende treinen niet eens worden bereikt. Wie bepaaldelijk aldaar wil overstappen, zal dus eerst ongeveer tien minuten moeten loopen en daarna wachten totdat er een trein in (Te gewensehte richting bomt. Wat op genoemd station aan werken wordt tot stand gebracht, zal zich dan ook bepalen tot een verbindingjsspoor ter overbrenging van goederenwagens, opdat de lijnen niet noodeloos, belast zulleil behoeven te worden. Uwe gemeente zal alzoo alle gelegenheid hebben om het marktverkeer en het ver der verkeer van Noord-Beveland en van alle door onze lijnen verzorgde' jJuicL- Bevelandsche gemeenten te behouden en nog moer tot zich te trekken. Maar moch ten eenmaal andere tijden andere eischen stellen, dan moet de aanleg onzer lijnen zoodanig zijn geweest dat aan die eischen voldaan kunne worden. Bij den aanleg van spoorwegen moet gerekend worden met langer tijdvakken dan een menscthen- leven. Van dit beginsel kunnen wij niet afwijken. Voor het overige niet tredende in het geen is gesproken in de meergenoemd© vergadering van Uwen gemeenteraad, mee- nen wij nadrukkelijk te moeten constatee- ran dat onzerzijds steeds elke officieel gevraagde inlichting zoo volledig moge lijk is gegeven en dat verwijten, als zou de het tegendeel zijn geschied, allen grond missen. Met name geldt dit ook voor het geven van cijfers. Aangezien uimmen een desbetreffende vraag tot ons werd gericht, hebben wij geen aanleiding gehad •onis daaromtrent te verklaren, terwijl het ook thans nog niet wel mogelijk én voeg zaam is eene kostenberekening in verband ■met den geheelen financieelen opzet te geven vóórdat de Rijks- en Provinciale autoriteiten, aan wie wij onze berekening behooren over te leggen, in het bezit daarvan zijn. TERNEUZEN. Heden had de verkiezing plaats voor leden van de Kamer van Koophandel in de vacatures Blankere, Drost, Kramer en Lensen, allen aftredend. De uitslag is, dat de aftredenden werden herkozen met resp. 91, 100, 87 en 100 stemmen. Minder dan de helft van het kiezerstal was opgekomen. BERLIJN, 9 Nov. De oorlogscorrespon dent van de Vossische karakteriseert de situatie op. het Galicische oorlogstoonieel zoo, alsof (thans de iweecte phase van den. veldtocht, die door het algemeen of fensief onzer vierbonden legers was inge leid, afgeloopen is. Dit voor die Russische legeraanvoerders verrassendie offensief had ten doel, den door de Russen met groote' met groote troepenmassa's beoogden aan val tegen de Duitsche grens te Verijdelen. Ze dwong d© Russen tot een ontijdig vroege ontwikkeling hunner krachten in het leigen laind ian bereikte haar doel vol komen. D© verbonden legers nemen, door den vijtad ongemoeid gelaten, hunne nieuwe stellingen in. Uit Breda aan de „N. R. C.": De in de Duitsche grensdorpen inge kwartierde militairen doen, veelal per rij wiel, drukke patrouillediensten langs de grenzen, om in de bosschen gerapporteer de Belgische soldaten op te sporen. Te vens worden door deze patrouilles voort durend de Belgische jonge mannen aange houden en voor de Duitsche Kommandan- tur geleid, om op deze wijze hunne aan wezigheid in België vast te stellen en te verhinderen, dat de Belgen naar Nederland de wijk nemen. Over 't algemeen gedragen de Duit schers zich ten opzichte van de bevolking zeer goed. Het Journal meldt, dat de Zeppelin- werf te Friedrichshafen nu om de drie weken een nieuw luchtschip aflevert. Dit is sedert het begin van den oorlog af het geval. Alle luchtschepen zijn van het stijve stelsel en van het type van de marine- Zeppelins. Dag en nacht worden proef tochten gedaan en oefeningen in het wer pen van bommen op drijvende doelen. De nieuwe luchtschepen maken heel weij nig leven, maar de beproeving ervan ver- eischt geruimen tijd. Politiek© kringen te Athene zijn naar vandaar,aan de „Frankf. Ztg." wordt geseind van oordeel, dat de inlijlving van Cyprus door Engeland in de eerste plaats ihen doel heeft, het eiland tot basis der krijgsverrichtingen itegten de Kllein!- Aziatische kust te gebruiken. Zij' achtenl de (inlijving van Grieksch standpunt vani belang, omdat daarmede die laatste band met Turkije, door Engeland meermalen, als hoofdzakelijk beletsel voor de ver- ©eniging van Cyprus met Griekenland get- noemd, is verbroken. (Die bevolking van het eiland zal thans met meer klem den wensch tot hereeaiging met het moeder1- land kunnen doen hooren. Schippers als weervoor- s pel Iers. Reeds van ouds, in lang ver vlogen (tijden, wedijverden de schippers met G© boeren in de vaardigheid om het spoedig te verwachten weer te voorspel len. Gewoonlijk hielden z© bij het voor spellen van het weer rekening met deni stand van zon en maan, wolkenvorming', het voortplanten van geluiden, ©n bewet- gingen van dieren, enz., enz. Nog steeds gaan 'de schippers naar de gegevens van voorgeslacht te werk, en meestal spreken ze in oude rijmpjes uit, welk weer ver wacht kan worden. In het oud© schippersrijtai werd be weerd Een kring om de maan Die kan vergaan, Maar 'een kring om de zon, Daar ischreien vrouw en kinderen om. Een 'ander rijmpje gaf dit tie kennen: Een liggende maan, Doet .zeelui staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3