Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Landbouw. hem gedreven, om ter inleiding van zijn rede een woord van warmen dank te rich ten tot „uw lieve Koningin en Haar kinde ken", en tot ons volk, „dat een heili gen oorlog heeft gevoerd: de barmhartig heid roemt tegen het oordeel". „0 volk van Nederland, gij hebt voor uwen bijbel gestreden, en het heeft u goed en bloed gekost; God heeft hem u gelaten en ik dank u dat gij1 van uw zonen hebt ge zonden naar mijn volk, om dien bijbel ook hun te brengen. Die bijbel is de ©enige houvast als alles u ontvalt; mijn volk, dat jenever drinkt, zegt als het leed er isSchep courage. Maar als de jenever 'op is, is de courage ook op. Gods woord alleen is het, dat moed kan geven, als het land wordt verbrijzeld en het volk wordt gekastijd. Mijn volk heeft gezondigd, en als Gods toorn is uitge brand, en mijn volk zijn afgoden heeft weggeworpen, dan moge het weer loeren vragen naar den eenigen parel van groote waarde, het Woord Gods. Dit is het, wat in leven en in sterven den eenigen troost ons biedt, ook dan wanneer wij alles moe ten verlaten. God leert ons los worden van de dingen, die ons aftrekken van Hem, om ons te trekken tot het Vaderhuis met de vele woningen. Daar zal geen vijandschap meer oplaaien, daar is het eeuwig Koninkrijk 1 Korte Oorlogsberichten. Men meldt ons uit Oostburg: De eenige verbinding van Zeeuwsch-Vlaan- deren met de stoomtram BruggeAarden- buig is Zondag door de Duitsche over heid stopgezet. Alle wegen zijn nu af gezet, of versperd. Op een bewoner van Ileyst, welke nog door de posten wilde glippen, Werd gescholen, zoodat hij' ijlings moest terugkeeren. Den geheelen dag Werd wederom ka nongebulder gehoord. Een Engelsch geestelijke Kedley, heeft in het licht gesteld, dat de hospi taalschepen niet van zoo jeugdigen oor sprong zijn als men gewoonlijk aanneemt. Reeds in 1673 werd de Engelsohe aan voerder William Dampier vóór den slag bij Kijkduin ziek en van de Royal Prince naar een hospitaalschip overgebracht. In 1692, bij den slag van La Hogue, bezat ieder eskader twee hospitaalschepen. In 1701 werd door een vlootvoogd verzocht om >een hospitaalschip met goed Theems- water ten behoeve van de vloot, en in 1718, 1793, 1794 en 1795 wordt weder van zulke schepen melding gemaakt. Keoly heeft geen mededeielingen kunnen vinden omtrent hospitaalschepen in den Krim-oorlog. Thans bezit de Britsche Ma rine er zeven, en de aanwezigheid van de namen van zusters op de lijsten der „bemanningen" wijst op een merkwaar- digen ommekeer in de opvattingen, die te allen tijde op de vloot gangbaar waren. De „meisjes loos" behoeven zich nu niet meer te verkleeden om te kunnen „gaan varen." Een treffend verhaal deed mij onlangs een gewond officier, die hier in een militair ziekenhuis ligt, aldus lezen wij (im de „N. R. Ct." Bij Grodek werd het gevecht 's avonds afgebroken, en vrij ver van de plaats waar gevochten was, moest zich 't regiment verzamelen, zoo dat de manschappen over het slagveld moesten marcheeren, waar de doktoren reeds druk aan het werk wanen. Op het appèl ontbrak mijn oppasser, die den heelen dag in mijn nabijheid dapper had meegevochten, zonder dat ik had gezien dat hij Was gevallen; maar helaas, 'hij was er niet en werd als ver mist opgeschreven. Een paar nur later, toen de soldaten aan 't eten waren, zag ik plotseling den vermiste aankomen, ge zond en wel, maar erg vermoeid. Op mijn vraag, vanwaar hij kwam, vertelde hij mij beschroomd, dat een gewonde Rus, wien een granaatkartets een been had weggerukt, hem onderweg had gesmeekt, hem op te nemen ©n naar zijn regiment te brengen. Een goed uur had hij den man 'gedragen naar de Russische voor posten, waar de bevelvoerende jofficier zijn oogen niet geloofde, ^oen hij een Hongaarsch soldaat voor zich zag. Maar hij had hem de hand gegeven en een Rus sisch soldaat opgedragen hem den weg to wijzen om eerder bij zijn regiment terug te komen. Den volgenden dag werd ik met mijn oppasser bijna op hetzelfde oogenblik door een vijandelijken kogel ge troffen, en hoe groot de pijnen ook wa ren, die hij zelf leed, heeft hij toch meer dan zes uur bij mij de wacht gehouden en alles gedaan om mij te helpen. Later bleek het dat hij) veel zwaarder gewond was dan ik. En evenals ik danken tal van Hongaarsche officieren huin leven aan den moed en de trouw hunner oppassers, die elk gfevaar t rotseeren, wanneer het geldt hun officier te redden. De twieode burgemeester van Mün- chen, kapitein der reserve en compagnie aanvoerder, wiens linkerhand bij Yperen door een dum-dum-schot verbrijzeld werd, en die e<en Engelschen infanterie-kogel mot afgezaagde looden punt medebracht, meldt, volgens de „Lokal-Anzeiger" dat zij aan hunne geweren zelfs een instru ment bezitten /tot het afplat ten der loo den punten. Hij toonde den leger-aanvoer- der, kroonprins Ruprecht, zulke kogels, wier scherp afgesneden loodmantelranden de wonden nog afschuwelijker maakten. In de Russische pers wordt Konstan- tinopel voortaan Tsaargrad genoemd. In Aken zijn vele Engelschen in hechtenis genomen. Engeland zou 2.000.000 soldaten en zeelieden in dienst of in oefening hebben. Bruggen vernield. Uit Oost burg verneemt de „M. Ct.": Zondagavond werd omstreeks zes uur allerwege (een zware slag vernomen als een Ver-vterwijderd kanonschot. Het was oen gevolg van het doen springen van de steenen brug nabij St. Laureijns over het Leopoldkanaal. Verscheiden bruggen zijn vernield o.a. die bij Moershoofde. De bedoeling is, om den Duitschei) soldaten zooveel mogelijk te beletten naai' Holland te deserbeeren, zooals men weet loopt dit kanaal langs de geheele grens tusschen Zeeuwsch Vlaanderen W. D. en België. De overige bruggen worden streng bewaakt. Gedacht wordt ook aan een terugslaan der Duitsche troepen in de eerstkomende dagen; het vernielen der bruggen zou een overtrekken der grens in massa ver hinderen. Een ontmoeting op het slag veld. In het Engelsch partijblad Justice deelt korporaal S. Heyhurst van de lichte infanterie |te Shropshire, thans te Chel tenham, mede: Eenige jaren geleden was ik als gede legeerde voor de Onafhankelijke Arbeiders partij op het internationaal socialistisch congres te Stuttgart en woonde daar ten huize van een Duitschei', genaamd Hans Wolsselhoeff. Na den slag aan de Marno was ,i'k met een strijdmacht bij de ver volging (der Duitschers en stond op zeke ren dag in een bajonetgevecht tegenover een Duitschen cavalerist. Hem nader be schouwend, 'herkende ik mijn gastheer uit gelukkiger Idagen. Hij herkende mij ook en Vij hadden piet het hart om verder te 'vechten. Hij redde den toestand door zich over te geven en werd met een be zending gevangenen naai- Engjeland ge voerd. „Volk." Onze onzijdigheid. Een buitengewone Staatscourant bevat de verklaring der volstrekte neutraliteit van Nederland inzake den oorlog, uitgebro ken tusschen Frankrijk, Groot-Brittannië en Rusland eenerzijds en Turkije ander zijds. Uitvoer van peulvruchten. Nadat gebleken was, dat de uitvoer uit een neutraal land van levensmiddelen voor de noodlijdende bevolking van Bel gië niet langer op bezwaren van oorlog voerenden stuit, heeft de Nederlandsohö regteering harerzijds den uitvoer van ze kere hoeveelheden peulvruchten toege staan. Belgische vluchtelingen. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat een regeeringskamp voor Belgische vluchte lingen te Roosendaal zou worden opge richt. Naar thans kan worden gemeld, is hier van echter afgezien, wegens bezwaren van de militaire overheid daartegen. Om dezelfde reden zal het regeerings kamp te Honlenisse geen verdere uitbrei ding ondergaan, waartoe aanvankelijk het voornemen bestond. (N. R. Ct.) O u d-M i n i s t e r C o 1 ij n. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct.: De oud-minister van oorlog, de heer H. Colijn, thans mededirecteur van do Bataafsche Petroleum-Maatschappij, is de vorige week te 's Gravenhage terugge keerd van een reis door de 't meest door artillerievuur geteisterde streken van Bel gië, ten einde zich eens, uit persoonlijke militaire belangstelling, op d© hoogte te stellen van sommige toestanden. Den heer Colijn is op dien tocht een zeer welwillende ontvangst bereid van de zijde der Duitsche autoriteiten. De gou verneur-generaal van België, generaal van der Goltz, deed hem op zijn rondgang vergezellen door den inspecteur van de vestingartillerie von Bailer, die den ar- tillerieaanval op Antwerpen had geleid. De uitwerking van het Duitsche zware geschut had ook op den heer Colijn groo- ten indruk gemaakt. ,D e „Maria." Men verneemt uit Londen: Door een stoomschip zijn te Plymouth aangebracht 17 leden der bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Maria", dat door den Duitschen kruiser „Karls ruhe" in den grond Werd geboord, om dat het aan boord had 23000 Qrs. graan van Portland (Oregon) bestemd voor Bel fast. Het verkeer met België. Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat vanaf heden, Dinsdag, de doorvoer van reizigers van Roosendaal naar Merxem bij Antwerpen weder geregeld zal plaats hebben. Zilverbons. In de maand October 1914 zijn bij de Algemeene Rekenkamer overgebracht 200.000 stuks zilverbons a f 1, en 100.000 stuks zilverbons a f2.50. Stopzetting van suikerraffi- n ad er ijen. Uit de beste bron vernemen wij, dat dezer dagen verwacht wordt, dat de suikerraffinaderijen te Amsterdam stop gezet zullen worden. Ue voornaamste oor zaak (hiervan is te zoeken in het feit, dat de uitvoer van suiker naar Engeland voorloopig geëindigd is. De groote raffinaderijen toch zouden onder deze omstandigheden geen afzetge bied kunnen vinden. Dit is te meer te betreuren daar de werkloosheid in bot raffinaderijbedrijf ook zooveel werkloos heid in andere vakken van industrie met zich brengt. We noemen slechts de kisteri- makerij en zakkenindustrie, terwijl ook het Veembedrijf, de binnenscheepvaart en het gewoon vervoer op Engeland de schadelijke ge vól gen van deze maatrege len zullen ondervinden. De raffinaderij te Groningen zal echber zeer waar schijnlijk doorwerken, daar deze hoofd zakelijk voor de binnenlandsche consump tie werkt, en slechts weinig export heeft. Expeditie „De Zeeuw." Uit Soubuig bereiken ons (enkele klachten over de 'late en onregelmatige bezorging van ons blad in die gemeente. Den klagers zij meegedeeld, dat do kranten voor Souburg per trein van 5.49 uur worden verzonden, zooals dit ook vroeger steeds geschied is. Wanneer men het .spoorboekje raad pleegt, zal het duidelijk zijn, dat we niet met ©en vroegeren trein Ikunnen verzen den. We vermoeden dat de fout elders schuilt. Laat men eens reclameeren ten postkan tore. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot reserve 2e luit. hij hot 3e reg. inf. de vaandrigs J. G. Aeiden en G. Tanis, bei den van het korps; bij bet 5e reg. de vaandrigs P. G oen se en 11. J. Geldof, bei den van het korps; bij heL 14e reg. do vaandrigs T. M. P. H. Janssen, J. A. de Wolff, D. \\r;. 'F. Rommel, D. J. M. de llondt, P. A. Stolberg en G. Jluyss©, allen van'het korps; bij het 15e reg. de vaan drigs H. F. Groenendijk, M. 1. Holle- brand en A. W. K. J. Homdius, allen van het korps. Middelburg. Zooals de begrijpen is wer den gisteren geen kaarben voor vertrek per-extratrein naar Antwerpen uitgereikt, daar, de treinen niet zouden rijden. Gister avond laat kwam echter bericht dat er weder treinen naar Merxem reden en daar om reed ook de extratrein van 9.09, ech ter zonder passagiers voor Antwerpen. Heden werden weer kaartan afgegeven en wel tusschen 11 en 12 uur reeds 40. Voor een maal warm eten werden heden 1858 bons verstrekt. Goes. Chr. Volksbond. Gisteravond kwam de Christelijke Volksbond in aLge- meene vergadering bijeen. De heer J. A. van Heel presideerde. Na opening der vergadering werden door den secretaris, den heer J. Donner, de notulen der vo rige vergadering gelezen, waarop ze wet- den goedgekeurd. De co-rnmissie tot controle van de re kening en verantwoording van den pen ningmeester doet hij monde van den heer Plazier weten, dat zij die accoord be vonden heeft. De voorzitter wijdt in verband hier mede een waaideerend woord aan den arbeid van den heer 3. de Hoogh. Na eenige discussie over het jaarver slag, waaraan wij reeds vroeger een en ander ontleenden, wordt dit, alsmede de rekening en verantwoording, dooir de ven gadering, met algemeene stemmen goedge keurd. In de plaats van den heer J. de Hoogh, die wegens vertrek als penningmeester had bedankt, wordt als zoodanig melt 14 van de 16 uitgebrachte stemmen be noemd de beer H. Dronkers. Tot lid van de commissie tot het na zien van de rekening wordt benoemd in de plaats van den heer Plazier, die moest aftreden, de heer P. van der Meu ten. Den heer Plazier wordt dank betuigd voor wat hij in genoemde commissie heeft verricht. Den heer Dronkers, die ter vergade ring komt, wordt nu van z'n benoeming mededeeling gedaan, waarop hij die aan vaardt. De heeren J. Donner en M. H. Ha- rinck, die aan do beurt van aftreding zijn, worden bij acclamatie als bestuurs leden herbenoemd. Vervolgens wordt besproken het ver slag van de Commissie tot Werkver schaffing. De voorzitter vraagt den viee-voorzit- ter den heer J. Adriaanse, waarom aan een opdracht voor witte halve manden niet voldaan kon worden. De heer Adriaanse deelt mede, dat men zooveel groene en halfgroene manden kan maken als men wil en dat het veel te schadelijk is witte en halve manden te vervaardigen De heer Siemelink beweert, dat de ar beid, die verricht wordt, veelal niet pro ductief genoeg is. Voorts vraagt spr. of do werkverschaffing het particulier! be* drijf te dezer (stede niet drukt, en of er geen andere arbeid te verrichten is, meer productieve, die in 't algemeen den Goesenaren ten goede komt. De heer Van Heel toont aan, dat de kosten der mandenmakerij ruimschoots betaald worden door de opbrengst van wat afgeleverd wordt, en ontkent dat het particulier bedrijf schade berokkend wordt. De bezems, die vroeger gemaakt wer den, werden hier niet vervaardigd door particulieren. Spr. wil echter gaarne een voorstel tot het maken van andere din gen, b.v. fruitkistjes, in overweging ne men. De heer Siemelink toont met cijfers aan., dat de mandenmakerij toch niet zoo productief is; in het gunstigste geval wor den de kosten juist gedekt. Improductieve arbeid, zegt spr., zal den arbeider geen bevrediging schenken. De voorzitter wijst er op, dat niet uitsluitend eerste krach ten bij de inrichting werk vinden, inr tegendeel, meer ouderen van dagen, voor wie dit werk zeer geëigend is. De heer Donner wijst er op, aan de hand Van de statuten, met name de omschrijving van het doel van den hond, dat steeds dit doel nagestreefd is. Spr. zou niet weten, hoe de bond anders moest werken. De heer Pilaar wil een tak van arbeid, die de kosten eenigszins dekt. De heer Sieme link dringt er nogmaals op aan n\le©r productieven arbeid te zoeken, b.v. het maken van een fietspad, sneeuw schep pen, althans wanneer dit mogelijk is. De heer Donner wijst op enkele technische bezwaren, aan deze werken verbonden. Do heer De Beste zegt, dat alleen de arbeid van de jongere krachten, die pas in de leer zijn, improductief is. Nadat over een en ander breedvoerig gediscussieerd is en nadat de voorzitter toegezegd heeft alle nieuwe denkbeelden gaarne i n overweging te zullen nemen, wordt het debat gesloten. Aan het eind der vergadering betuigt de voorzitter dank voor hetgeen de com missie voor werkverschaffing heeft ge daan, dank aan het armbestuur voor z'n belangrijke bijdrage, dank aan de pers voor haar medewerking in het belang van den Bond en de Werkverschaffing, en tenslotte aan bode Hillebrand voor betoonden trouw en ijver. De heer Van der Meulen sitelt nog voor het salaris van den bode van f 185 op f 200 te brengen, in verband met de drukkere werkzaamheden, die hij thans te doen hoeft, en met de groote welwil lendheid waarmede hij velerlei arbeid ver richt, waartoe hij eigenlijk niet ver plicht is. De voorzitter wijst er op, dat de bode 's winters fö p. w. verdient en 's zomers, wanneer er zeer weinig te doen is f2.50 p. w., doch verklaart zich iritussohen gaar ne bereid 's heeren Van der Meulen's voois tel in ernstige overweging te ne men. Deze laat daarop de zaak aan het Be stuur over, waarop de vergadering ge sloten wordt. Door de Belgische vluchtelingen zal in de schouwburgzaal der Sociëteit V.O.V. Zaterdag 14 November a.s. een concert gevolgd door ©en vroolijke vertooning ge geven worden. Entrekaartein 25 ct. Gereser veerde plaatsen 10 ct. extra. Na Woensdag a.s. ie de ren dag verkrijgbaar 's morgens van 10 tot 12 uur, 's avonds van 6 tot 8 uur aan het bureau der Sociëteit V.O.V. Opening der zaal om 7 uur. Begin oin 7'/a uur. Gemeenteraad. In de vergade ring van den gemeenteraad, te houden Vrijdagmiddag (13 Nov.) half vier, zullen worden behandeld: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van belas ting; 3. Adres van de Vereeniging „Han delsbelangen" te Goes, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat door de Gemeentegasfabriek geen z.g. gasarti- kelen geleverd zullen worden; 4. Verzoek van den heer J. Reitsma, om eervol ont slag- als ambtenaar van den burgerlijken stand, in verhand >net izijn vertrek uit de gemeente; 5. AVij'ziging der gemeente- begrooting voor 1914; 6. Gemeente-begroo ting voor 1915. Ring „G o es". Zaterdagavond ver gaderde in het lokaal der Chr. Jonge!. Vereen, in de Wijngaardstraat, aihier, de ring „Goes' van Chr. Jong. Vereeni- gingen. De actieve voorzitter, de heen H. Janse Bz., was als gewoonlijk op tijd, trouw op zijn post. Verder zaten achter de bestuurstafel Verschillende vrienden', oude bekende gezichten, die zich zelven nog wel eens graag met den naam van „de oude garde" betitelen, er was er zelfs nog een in uniform met L.W;. 39 op zijn kraag. Vóór de bestuurstafel veel ledige stoe len, méér achteraf in de zaal, in een gro'oten halven ciirkel de overige bezoekers, waarbij veel jeugdige recruten. De- totale Opkomst was z'oo wat 40 personen dus nieit zeer schitterend; misschien heeft de mo bilisatie hieraan ook wel wat schuld. De Voorzitter opende de vergadering! op de gebruikelijke wijze en las daarna voor een gedeelte van Openbaring 8, naar aanleiding waarvan Z.Ed. een openings woord sprak in verband met dezen grooten oorlog die rondom ons woedt, en reeds zoovele jongelieden heeft weggemaaid, en wekte vooral do afdeelingen op om steeds om den vrede te blijven bidden. Na lezing der notulen volgden verschillende mede- deelingen, o.a. een schrijven van dan heer Bondsbestuurder voor Zeeland, waarin ge wezen werd op de verschillende behoeften voor onze militairen. Gedeeltelijk is hier aan reeds gevolg gegeven. De afdeeling Rilland met name gaf reels een flink voorbeeld, in de commissie voor het Zo merfeest was door het bedanken van vr. de Kruij ter een vacature ontstaan, en of schoon hij bij acclamatie op voorstel van den voorzitter werd herbenoemd, dat kon hem toch niet bewegen om op zij:n besluit terug te komen. Deze vacature blijft voor loopig voortduren. De ringagent vr. J. de Vriend van Wil- helminadorp, deed ©enige mededeelingen over zijn arbeid. Z.Ed. moest met smart constateeren, dat er bij veie afdeelingen gebrek aan „Kader" heerschte. De afdeeling 's Heer Arends- kerke is der verdwijning nabij omdat de geschikte leiding ontbreekt, en in de zus- terafdeelingen in de naaste omgeving zijn er geene krachten te vinden, die tijdelijk gemist kunnen worden om 's Hoer Arends- kerke te helpen. Spr. zou dan ook vóór willen stellen om oen cursus in 't teven te roepen om zóó te trachten méér en betere leiders te vormen. Hierop volgde een zeer geanimeerde bespreking. Vr. Bominicus o.a. verwacht van dit voorstel heelemaal niets, en pleitte voor vorming in eigen kring. Na re- en dupliek wordt besloten dat althans de gelegenheid voor oen dergelijke cursus zal worden open gesteld en dat allen die hieraan wenschen mee te doen, zich kunnen opgeven voor 15 Nóv. a.s. (spoedig dus) bij den secre taris van het ringbestuur. Nu kwam nog een belangrijk punt aan de orde. Vr. Die ters© van Wemeldingo, iwds sedert 18 jaar penningmeester v. d. ring, moest vier slag uitbrengen van het zomerfeest, en dit verslag zou zijn „zwanenzang" zijn. Door dat hjj in het huwelijk is getreden treedt hij nu uit den arbeid der Chr. Jong. Ver. Uit het verslag bleek dat het laatste zomerfeest weer met een batig saldo was gesloten, dat door beide ringen was ge deeld, verder dat ook de ringhas nog een heel klein lied rag je bevatte, en on middellijk aan dit verslag koppelde de pen ningmeester dan ook zijn afscheidswoord. De voorzitter was daarop de tolk van den ring om hem te danken voor alles wat hij in dezen arbeid heeft verricht, en hem verder 's Heeren zegen toe Ie bidden. Ook werd Z.Ed. namens den ring nog een kleine herinnering aangeboden. Wegens het vergevorderde uur moesten de andere punten van deze wel voorziene agenda worden aangehouden tot een vol gend maal. én nadal den vertrekkende(n penningmeester staande Ps. 1214 was toegezongen, sloot de vice-voorzilter deze vergadering met dankzegging. Op de veemarkt waren aangevoerd ongeveer 200 stuks rundvee. De handel in kalfvaarzen en vet vee was vlug, ove rigens tamelijk. Vlissingen. In verhand met het korten der dagen en den wensch om de mail- booten den overtocht geheel met daglicht te doen maken, heeft de Directie van de Maatschappij „Zeeland" besloten, ook het uur van vertrek van Folkestone voorloo pig vast te stellen op 8 uur v.m., zulks van af 15 November a.s. De schepen zullen den overtocht dan maken met matige snelheid en te ongeveer hall' vijf In.m. te Vlissingen aankomen. Waar 'een vertrek uit Londen voor een afvaart van Folkestone ten 8 uur v.m. te vroeg zoude worden, zullen passagiers den vorigen avond ten 8.30 van Victoria Station kunnen vertrekken, en tan 10.15 te Folkestone aankomen. Voor die passagiers die liever niet in een hotel overnachten, zullen voor zoo ver het aantal dit toelaat, bedden gratis ter beschikking worden gesteld, terwijl speciale hutten op de 'gewone voorwaar den verkrijgbaar zullen zijn. Bedden zoo wel als hutten kunnen vooruit worden be steld aan de bekende adressen in Londen elders. Do Schelde. De Kon. Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen heeft een nieuw kantoorgebouw doen bouwen, dat thans gereed is. Het gebouw dat tegenover de fabriek en werf staat is een groote en jnooie aanwinst, het heeft een gevel lengte van 60 meter en is 30 meter diep. De gevels zijn uitgefcoerd in fraaie kleurige handvorrnsteen en hardsteen voor sommi ge onderdeelen. Inwendig is bet gebouw keurig afgewerkt en bie.len de ruime loka len plaats voor doelmatige huisvesting der verschillende afdeelingen en ook van de teekenafdeeling. Er is met jprod succes naar gestreefd aan het geheel don indruk te gieven van degelijken eenvoud. Het bouwkundig bureau J. P. Stok Wz. te Rotterdam heeft het ontwerp glemaakt en de leiding bij de uitvoering gehad. Voor dezelfde fabriek zijn thans nog, een electrische centrale en een timmerfabriek in aanbouw. Hansweerd. Alhier zijn gisteren onge veer 80 personen uit Brussel aangeko men, die allen daar ha lden dienst gedaan als garde cdvique. Ook kwamen er weer eenige Belgische soldaten aan, die de grens waren overschreden. (N. R. Ct.) Kattendijke. In de gisteren gehouden raadsvergadering is tot wethouder dezer gemeente gekozen de heer G. C. van| Blitterswijk. Door het jachtgezelschap „het klopje"' zijln in 3 dagen 472 hazen en 31 fazanten geschoten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wilnis door D. M. Boon- stra te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Westerbork, J. Sybrandi te Stiens. OMOHIM jmamMBMMMBMHMM i mWMMI Meliskerke. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, de heer C. C. Stuy te Biggekerke. Geslaagd aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam voor het le arts examen, geneeskunde, de heer P. C. J. v. d. Slikke, van Stavenisse. Goes. Hedenmorgen vergaderde de af deeling Goes van de Z.L.M. onder voor zitterschap van den heer I. G. J. Kake- beeke. Na opening der vergadering staat de voorzitter stil bij wat den tegenwoor- digen tijd tot zoo'n treurigen tijd maakt. Spr. prijst de maatregelen van do regee- ring, die den vrede wist te bewaren, en gelooft, dat deze omstandigheden op den, landbouw niet van zeer schadelijken in vloed zullen zijn. Gelukkig gaat het Land bouw en handel nog goed. Alleen in Zceuwsch-Vlaanderen zijn de toestanden ongunstiger; de paardenhandel b.v. is er geknakt. Spr. wekt op om steeds grootere opbrengsten 1© maken, opdat de landbouw) steeds in d© behoeften aan levensmid delen nu en in de toekomst kunne voor zien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2