Binnenland. V-uur te nemen, maar bestookte ook de infanterie-linie hevig en met goed gevolg. Tallooze granaatkartetsen ontploften in haar nabijheid en groot was het getal gewonde infanteristen, dat langs mij werd gedragen dan wel met verbonden arm óf hinkend mij voorbij trok. De gewonden, die weg werden gedra,- gen, waren slechts zeer voorloopig verbon den. Ontzettend was vaak hun aanblik en pijnigend het gejammer van enkeleh hunner. Er waren er, die geheel met bloed waren bespat, .waarschijnlijk het bloed van aan flarden geschoten kameraden. Inderdaad gruwelijk was de uitwerking der .julil lerie-pro jectiele n, zooals ik kon waarnemen, toen een batterij binnen en kele minuten vrijwel vernietigd werd. Het geluid van infanterie- en mitraiL leusvuur vernam ik slechts een heel en kel 'oogenblik. Of liet geheel overstemd werd door het donderend lawaai van het geschut, dan wel of inderdaad de geweren en mitrailleurs geen gelegenheid kregen zich te doen gelden, kon ik niet uitma ken. Volgens de verklaring van een licht gewonden Duitschen infanterist zou men tot de conclusie moeten komen, dat in derdaad de infanterie in die periode van het gevecht absoluut machteloos was. De man vertelde, dat hij twee dagen in de vuurlinie had gelegen, dat hij vele zijL ner makkers had zien sneuvelen, maar dat hij zelf geen vijand gezien en geen schot gelost had. Boven het hier en daar zwak heuvelig terrein zweefden steeds vliegmachines. Bommen heb ik door de vliegers niet zien werpen. Zij schenen zich uitsluir tend te bepalen tot den verkenningsdienst'. Herhaaldelijk zag ik Duitsche batterijen, die te sterk onder het vijandelijk vuur leden, Van stelling veranderen, maar steeds vielen kort daarna de projectie len weder benauwend dicht in hun na bijheid. Zooals ik reeds seinde, zag ik een Duitsche batterij, enkele minuten nadat zij een nieuwe stelling had ingenomen» bijna geheel vernietigen. Dit geschiedde door niet meer dan vier projectielen. Toen de schemering al bijna tot volsla gen duisternis was overgegaan, zag ik door vliegers seinen geven met steak rood en wit licht. Of het Duitsche, Fransche of Engelsche vliegers waren is me na tuurlijk onbekend. Ik was reeds op den terugweg, het artillerievuur verminderde, maar werd volstrekt niet gestaakt, toen een hevig geweervuur, nu en dan vergezeld van mi- trailleurvuur losbrak. Blijkbaar voerde een der partijen een aanvallende beweging uit. Langer dan een half uur hield dit vuur echter niet aan. Op mijn terugweg naar Roesselaere werd ik gearresteerd en den volgenden dag onder gewapend geleide van den eenen etappenkommandant, naar den an deren .gevoerd. Aangenaam was deze ge vangenschap niet, maar zij had dit voor, dat ik een reis kon medemaken met een gewondentrein. Duidelijk was, dat het materiaal, dat de Duitschers ter beschikking hebben voor het vervoer hunner gewonden, absoluut niet toereikend is voor de zware ver liezen der laatste weken. De trein, waarmede ik reisde^ bestond wrijwel uitsluitend uit bajfewagens, waarvan de vloer was bedekt ïnet een laag stroo. Dit was de eenige geriefelijk heid, welke men voor de gewonden had aangebracht. De tocht in de slecht vee- rende, met lysdl doorgeurde wagens, moet voor de gekwetsten een marteling zijn Igeweest. In den wagen, waarin ik de reis maakte, lag een bejaard landweerman, die een schot door den schouder had gekregen, zacht te kreunen. De andere gewonden waren vrij opge wekt, behalve een jonge man, die een schot in een der longen had gekregen! en stillag, met gesloten oogen, nu en dan een rochelend geluid uitstootend. Een Roode-Kruis-man vertelde me, dat in Vlaanderen reeds 70.000 Duitschers gekwetst zijn. In België. Men meldt ons uit Turnhout: Het toezicht door de Duitschers is ook op de Rrabantsche grens aanmerkelijk ver- Scherpt. Zonder een goeden „Schein" is het nu onmogelijk geworden de Belgische Kempen door te reizen. Reeds hadden Vrijdag (6 Nov.) eenige arrestaties plaats. Heel onverwachts zijn weer groote troe penmachten over de dorpen en steden ver spreid. De Duitschers schrijven met krijt op de deuren, hoeveel manschappen daar zijn ingekwartierd. Vooral de boeren krij gen goed hun deel. Het gedorste koren wordt overal opgeëischt. Varkens worden betaald evenals koeien, maar de som is bespottelijk laag. Op sommige plaatsen vindt men 20 manschappen in één huis samengebracht, om door de bewoners te worden gevoed, gedeeltelijk althans, want voor het warme eten wordt door de Duitschers zelf ge zorgd. Men schat het aantal manschappen in de Belgische Kempen thans op 7000. Zij zeggen daar den geheelen winter daar te zullen blijven. Dat dit veel onrust ver wekt kan men licht begrijpen. Ieder, die niet bepaalt moet blijven, probeert het om naar Brabant uit te wijken. Reeds werden enkele burgers aangehouden en door de patrouilles teruggebracht. Door de Over heid werd verzekerd, dat hen geen leed zou geschieden. Voor het met bootjes overzetten van burgers over het Kempen-kanaal eischen de Duitschers op meerdere plaatsen een vergoeding van 25 centiemen. Gisteren was er een opmerkelijke be drijvigheid onder de Duitsche automobi listen. In razende snelheid begaven zich militaire oversten van het eene naar het andere dorp. Het is een buitengewone drukte. De bevolking wordt onrustiger. De bur gemeesters en de geestelijken doen alles om de kalmte te bewaren. Van het Oostelijk front. Uit Kopenhagen wordt aan de Times gemeld, dat men te Berlijn niet gerust is over het terugtrekken van het Duit sche leger naar de Silezische grens. De militaire autoriteiten zeggen, dat de bewe ging toegeschreven moet worden aan dep slechten toestand van de wegen in Polen, maar daarmede nemen zij de ongerustheid niet weg. Tot dusver was beweerd, dat de capitulatie van Warschau aanstaande was en de slechte toestand der wegen wordt geen goed excuus gevonden voor het ntat- bezetten van de hoofdstad van Polen, wat het doel van de Duitschers was. Die be zetting, zoo was er gezegd, moest het voornaamste doel zijn van den eersten veldtocht tegen Rusland. De van Duitsche zijde gegeven ver klaring voor het terugtrekken van de Si lezische gTens zegt ook, dat het noodig is voor het Duitsche leger om spoorwegen direct achter zich te hebben voor den grooten slag die op komst is. Men heeft aangekondigd, zoo vervolgt de berichtge ver der Times, dat de uitslag van den komenden slag niet twijfelachtig is en dat het Russische leger geheel vernietigd zal worden. Ten einde een. goeden terugtocht van, het Russische leger, nadat het versla gen is, te beletten, is het noodig, zoo is er gezegd, het naar de gjrens te laten oprukken. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije heb ben nu ongeveer drie millioen soldaten op de linie van Thorn naar Krakau sa mengetrokken en dat wordt voldoende ge acht om de Russische strijdkrachten te ver pletteren. Toch, zoo besluit de berichtgever der Times, blijft Berlijn, niettegenstaande de verzekeringen der militairen, ongerust, hoewel het gevoelen niet openlijk wordt geuit. Het wordt als een onvermijdelijke noodzakelijkheid voor Duitschland be schouwd om Breslau tot het eind toe to verdedigen. 2fcx> de Duitschers verslagen worden, dan zullen ze gedwongen wor den een groot gedeelte van hun, leger uit Frankrijk en België naar Silezdë terug te roepen. Botha en Zuid-Atrika. De Boeren generaal Pearson (va.n Engel sche afkomst; spreek uit Piersen) heeft in een vraaggesprek met een Duitschen jour nalist gezegd: De Duitsche pers miskent de moeilijk heden van Zuid-Afrika en ook het ware karakter van den Afrikaander. Botha heeft groote dingen gedaan, hij heeft de leiding over de geheele strijd macht in Z.-Afrika den Boeren in handen gespeeld, bijna het heele civiele bestuur wordt door Boeren uitgeoefend, de groote meerderheid van het parlement werd on der die leiding Boer-gezdnd. De voorgeno men tocht tegen Duitsch Zuidwest-Afrika js niet heel ernstig op te vatten. Beyers een beslist tegenstander der Engelschen, legde 'het commando, dat hij van Botha ontvangen had, neer; Botha nam het wel over, inaar waar zijn de troepen, die te zijner beschikking staan? De .Engelsche troepen werden reeds bij het 'begin van. den oorlog teruggetrokken en naar België ge zonden en onder de Boeren heerscht maar één stem: Geen oorlog tegen Duitschland. Botha heeft tot zijn raadsleden en colle ga's bijna overal aan Engeland vijandige mannen gekozen. Groote vriendschap voor Engeland kan hem werkelijk niet aange wreven worden. Nog heerscht Engeland wel is waar in naam, en daarom is Bo tha's positie zeer moeilijk, maar geloof mij1, de Boer is in de diplomatie niet min der bekwaam dan in den krijg. Weet u, riep de generaal met bliksemend oog uit, wat de naam De Wet voor Z.- Airika beteekent. Hetzelfde als de naam Napoleon honderd jaar geleden in Frank rijk of uw oude Frits 150 jaar geleden in Pruisen. Het heele land hoopt op hem als op een MahdiWieest gerust en laat de toe komst over aan de Wet en Beyers. Tegenover een vertegenwoordiger van de Continental Times zou Pearson gezegd hebben: Ik kan tusschen de regels der Engelsche berichten lezen en ik wetetv dat de dingen tien maal slechter voor de Engelschen staan dan openlijk erkend wordt. Elke burger zal de Boeren-com- mandanten, De Wet, Bevers, en al zijn an dere dappere collega's, volgen. Heel Z. Afrika zal de gehate Engelsche heer schappij afwerpen. Een voorloopige re geering is reeds ingesteld. Het is taet- kenend voor den toestand, dat haar ze tel niet de een of andere onbeteekenende plaats is, maar Heilbron, dat aan den spoorweg ligt en van uit Bloemfontein en Johannesburg gemakkelijk te bereiken is. Dit bewijst, dat de opstandelingen niet de geringste Vrees omtrent het succes van hun zaak koestelen. De zeeslag in de Stille Zuidzee. Do Engelsche admiraliteit maakt het volgende bericht over het gevecht voor de Chileensche kust op den lsten No vember bekend: De Good Hope, Monmouth en Glasgow ontmoetten de Scharnhorst, Gneisonau, Leipzig en Dresden. Beide smaldeelen Stoomden bij een krachtige bries en woe lige zee in zuidelijke richting. Het Duitsche smaldeel ontweek den strijd voor zonsondergang, toen het het belangrijke voordeel kreeg van het licht. Het gevecht duurde een uur, doch reeds spoedig geraakten de Good Hope en de Monmouth in brand. Zij zetten het ge vecht voort, totdat het nagenoeg donker was. Toen had een hevige ontploffing plaats op de Good Hope en zonk dit schip. De Monmouth hield af, maakte veel water en scheen niet bij machte weg te stoomen. Zij werd vergezeld door de Glasgow, die gedurende het geheele gevecht met de Leipzig en de Dresden slaags was geweest. Toen de vijand de beschadigde Mon mouth opnieuw naderde, werd de Glas gow ook door een van de gepantserde kruisers onder vuur genomen en stoomde zij weg. De vijand viel daarop de Mon mouth opnieuw aan, met nog niet defini tief bekend resultaat. De Glasgow is niet zwaar beschadigd en heeft weinig verliezen onder de beman ning geleden. Noch de Otranto, noch de Canopus heb ben aan den slag deelgenomen. Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft uit Valparaiso bericht ontvan gen, dat een oorlogsschip van een oor logvoerenden staat op de Chileensche kust gestrand was en dit kan de Monmouth zijn. Krachtige maatregelen worden geno men, om voor het geval deze veronder stelling waarheid mocht bevatten, de over levenden te redden. De strijd schijnt, zegt de admiraliteit nog, op de meest dappere wijze gevoerd te zijn, doch bij de afwezigheid van de Canopus was de overmacht van den vij and groot. Korte Oorlogsberichten. Enver Pasja zou den Turkschon troon opvolger bij een twist in den schouder hebben geschoten. De prins had aange drongen op ontslag van Duitsche officie ren uit Turkse ben dienst.(?) Naai* uit Havre gemeld wordt heefli do Belgische regeering aan den Turkschen! gezant zijn paspoort gegeven. Een Indische troepenmacht en een brigade mariniers hebben Fao bezet aan den mond van de iSjat-el-Areb (Per zische golf.) De Belgische gezant te Konstanti- liopel heeft zijin paspoort aangevraagd. De Times zet zijn propaganda voor de werving van nieuwe Engelsche expe ditie-legers voort. Men heeft onmiddellijk 100.000 man noodig. De burgerwacht te Brussel heeft op verlangen van de Duitsche regee ring de volgende verklaring moeten too- kenen: Ik, ondergebeekende, verklaar on der ©ede, dat ik nooit meer tegen de Duit schers of hun bondgenooten de wapenen zal opnemen. Ik zal mij eiken Woensdag voor de Duitsche overheid vertoonen, om bewijs van tegenwoordigheid te geven en mij ter beschikking van de Duitsche over heid te stellen. Zaterdagmiddag is gedurende enkele uren het overschrijden van de grens te Esschen en Westwesel voor alle mannen en vrouwen, zonder onderscheid van na tionaliteit en ouderdom, verboden geweest. De Duitsche soldaten hielden den trein en stoomtram aan en beletten het vertrek naar Nederland. Tegen den avond scheen het verbod weer (al dan niet tijdelijk) te zijn opgeheven, daar des avonds weer een aantal vluchtelingen van Merxem te) Breda aankwamen. „N. R. Ct." Uit Antwerpen. Een uit Ant werpen te Middelburg aangekomen Belg, die leeds tien dagen dn Antwerpen vertoefd heeft, heeft inlichtingen gegeven over het aanhouden van mannen van 18 tot 30 jaar door de Duitschers. Rij erkent dat dit geschiedt, maar voegt er aan toe, dat degenen, van wie .niet kan worden bewe zen dat zij dienstplichtig zijn onmiddellijk weder worden ontslagen. Hij zelf heeft do reis naar Middelburg gemaakt met zoons die tusschen 25 en 30 jaar oud zijn km zij ondervonden Zaterdag geen last om uit Antwerpen en over de grenzen; te komen, heden (Maandag) zouden allen, met hunne vrouwen, weder naar Antwer pen gaan. Volgens dezen zegsman is het te Ant werpen zeer rustig en hij passeerde da posten op zijn trouwboekje, waarin door de Duitsche autoriteiten een stempel was geplaatst. De Duitsche soldaten betalen wat zij koopen met Duitsch zilvergeld of papier. The Hospital meldt, dat do vaocinatie- afdeeling van St. Mary's Hospital te Lon den sedert het begin van den oorlog koe pokstof voor anderhalf millioen personen heeft bereid, ten behoeve van de verbon den legers. Bij1 elkander zou dit 7572 H.L. vullen, een niet te versmaden hoe veelheid. Vier geneeskundigen hadden zich met dezen arbeid belast. Volgens den Lokal Anzeiger werd de- der dagen 'n Engelschen vliegenier officier tot een noodlanding gedwongen. Hij had in zijn vliegtuig een poedelnaakten Duit schen gevangene hij zich, die van koude en koorts bibberde. Men dacht hom zoo doende te dwingen onze artillerie-ops teï- ling te verraden. Daarop is de Engelsch- man natuurlijk gefusilleerd. Ex-koning Manuel van Portugal heeft bij de Engelsche regeering; zijn aanbod voor dienstneming, in 't actieve leger hernieuwd en zich bereid verklaard in de rijen der Portugeesehe republikeinen tegen Duitsch land te vechten. Baron Von Biszing deelt in de Mitn- chener Post mede, dat op een verkennings tocht een zooeven naar Duitschland te ruggekeerd olficier auto's tegenkwam die met het Roode KVuis voorzien waren. Toen de Duitsche soldaten op de auto's afkwamen werden er plotseling' drie van hen door machinegeweren neergelegd. De Roode Kruisauto's bleken wagens te zijn met Engelsche machinegeweren voorzien. Bulgarije viaagt een buitenglewoon krediet van 33 millioen voor legerkosten. Het moratorium is tot 7 Februari ver lengd. De Duitsche vliegier, die in dezen oorlog voor de eerste maal het Kanaal tus schen Calais en Dover overgevlogen is, is luitenant Casper, uit Kassei. Hij heeft aan zijn ouders een uitvoerige beschrijving van zijn tocht gegeven, die hij vrij harden wind ondernomen werd en uitstekend slaagde. Er werden vijftien bommen op Dover neergeworpen, die, voor zoover de uitkijkende officier kon waarnemen, aan zienlijke schade aan de kustwerken aange richt hebben. Keizer Frans Josef. De com munique's die van tijd tot tijd over Kei zer Frans Jozef verschijnen, luiden guns tig. Laatst werd gezegd dat Z. M. zijn kamers in Schönhrunn zelden verlaat en dan alleen om gewonden te bezoeken. Hij voelt zich zeer we!, heeft goede eet lust en geen spoor van katarrh, waaraan hij anders in den herfst gewoonlijk suk kelt. De dag is ingedeeld zooals gewoon lijk. 's Morgens om 8 uur komen do hof- dignitarissen en ministers met hunne rap porten. Het meest komt tegenwoordig de minister van oorlog met een stafofficier om aen Keizer op de hoogte te houden over den stand dei krijgsbedrijven. Deze voordracht duurt dikwijls wel 2 uur. (N. R. Ct.) Op den kam der Vogezen in den omtrek van Belchem valt sinds eenige dagen sneeuw. De temperatuur staat slechts weinig onder liet vriespunt. Over de vechtwijze der Goerkha's wordt geschreven: De kleine, magere, maar gespierde gestalten doen denklein aan de Japanners. Behalve hun geweer hebben z,e een lang mes, dat ze met de lenigheid van een jongleur gebruiken, ter wijl ze met ae linkerhand het geween laden, gebruiken ze met de rechter het mes. Op 200 meter afstand slingeren ze het naar den vijand en dan pas gaan ze er met de bajonet op in. De correspondent van de Excelsior te Havre verklaart, uit zeer betrouwbare bron vernomen te hebben, dat generaal Von Kluck eenige dagen geleden in een hospitaal te Namen aan zware verwon dingen bezweken is. Het lijk zou zoo geheim mogelijk door België naar Duitsch land vervoerd zijn. De laatste vernielingsmachine, door de Duitschers in het veld gebracht, is een zoogenaamde mij'nen-werper. Ze bestaat uit een zwaar mortier met korten loop, en ze kan een bom van 200 Engelsche ponden werpen. Eenige van deze kanonnen zijn op G00 yards van onze schansen ge bracht. De boin wordt hoog in de lucht geslingerd en wanneer hij valt en berst, slaat hij een gat in den grond, zoo groot als een huis. liet geraas van de bom is vreeselijk, maar hij doet weinig kwaad. Het gebulk van het beest is erger dan zijn beet. Uit Thielt. Uit Engelsche bron wordt nog over het verblijf van den Duit schen Keizer te Thielt het volgende ge meld p Vijf dagen lang is de Keizer getuige geweest van de krijgsverrichtingen aan het front NieuwpoortYperen. Verleden Zondag kwam de Keizer met eenige ad* judanten omstreeks vijf uur 's middags met een auto voor een hotel te Thielt aan. Er werden kamers voor hem klaar ge maakt. Zijn bagage was reeds op zijn slaapkamer gebracht. Hij had haast en kleedde zich niet voor den maaltijd, maar ging onmiddellijk zitten eten. Na den maal tijd ging hij niet iTaar zijn kamer, maar verliet het hotel ijlings met twee van zijn adjudanten en tufte naar het andere ein- ide der stad, (waar nieuwe kamers Voor hem besproken waren. Twintig minuten nadat de Keizer het eerste hotel had verlaten, vielen zes bommen op het gebouw en wera de kamer waar zijn bagage lag ge heel vernield. Twee adjudanten, die in het hotel waren gebleven, werden gedood en de auto, die op de binnenplaats stond, werd vernield. Aan het Oostenrijksche hoofdkwartier zijn 120.000 porties cholera entstof ver strekt om alle daar aanwezige of door trekkende soldaten te behandelen. Ook is entstof naar het front gezonden. De opstand in Zui d-A f r i k a. De regeoringstroepen zijn de Vaalrivier overgetrokken ter vervolging van de op standelingen, van wie zij 350 hebben ge vangen genomen en hun geheelen trein vermeesterd. In den Vrijstaat hebben de opstandelingen Harrismith geplunderd. Naar kolonel Mentz meldt, heeft hij na het gevecht bij Bronkhorstspruit de op standelingen onder generaal Muller ver volgd en hen Zaterdag verrast. 3 opstan delingen zijn gedood, 6 gewond, 4 gevan gen genomen. Tal van opstandelingen gaan naar huis too, daar zij er voor bedanken in dozen opstand te worden meegesleept. Volgens een ambtelijke mededeeling waren er Donderdag in heel Galicië 256 gevallen van cholera, waarvan te Prze- mysl 126. Te Zweibriicken heeft zich een 60- jarige, de rentenier Schater, van wien 2 zonen en 4 schoonzonen in het veld gevallen zijn, als vrijwilliger aangegeven. Ook een krijgslist. De „New-York Herald" verhaalt, in een beschrijving van het leven in de loop graven Voor een onzer kolonels wordt een Duitscher geleid, die in een loopgraaf in de nabijheid gevangen genomen is. De kolonel ondervraagt hem vaderlijk, geeft heim een goed diner, een groote flesch bier, koffie ,en cognac. Daarna zegt hij: ,,Hier is een goede sigaar; rook die maar langzaam op, .terwijl je naar je kameraden teruggaat". De Duitscher be dankt en gaat zonder verontrust te wor den, naar zijne loopgraven terug. Wat hij daar voor gloeiende verhalen heeft opgehangen van het paradijs der Fransche gevangenschap, is niet bekend. Wél, dat den volgenden dag negentien Duitschers zich spontaan kwamen over geven. Deze heeft men echter gehou den. Wollen bivakmutsen. Er is tot de Nederlandsohe vrouwen een oproeping gericht om voor het Ne- derlandsohe leger wollen bivakmutsen te breien, welke hoofd en hals beschutten en warm houden. Het ligt in de bedoe ling de uitreiking omstreeks het a.s. St. Nicolaasfeest te doen geschieden. De bivakmuts is een uitnemend hulp middel om den soldaat te velde te be schermen tegen den hadeeligen invloed van strenge koude en guur wéder, bepaal delijk gedurende den nacht. Over liet hoofd getrokken, neemt ze den vorm aan van een helm met ringkraag en bedekt aldus ook den hals. De muts wordt niet door een gewa- penden troep, hij dag gebruikt. Ze is be stemd om des nachts op bivak of bij noodlogies in koude, tochtige lokalen te dienen en ka;n overigens ook worden ge dragen door schildwachten aan grenzen en kusten of in forten. De soldaat heeft dan het gewone hoofddeksel, boven de muts op. De bivakmuts komt uit Engeland, al waar ze bekend is als „Balaclava-niuts". De Engelsche en ook de Duitsche vrouwen breien thans, op ruim© schaal, zulke mut sen oin die tegen den naderenden winter aan, de soldaten van het leger te velde uit te reiken. A a n w ij z i n g voor het breien. Men heeft noodig4 fijne houten brei naalden (voor hen die stijf breien) of 4 grove stalen breinaalden, no. 12. Voorts per muts: 60 gram vier-draads wol Van donkere kleur. De muts wordt gebreid als volgt: 30 steken opzetten; dus 10 steken op elke naald. Ie toer: 4 recht, 1 averecht, enz. 2e toer: idem. 3e toer: één steek maken door hotting), 4 .recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 4e, 5e en 6e toer: 6 recht 1 averecht, enz. 7e toer: één steek maken, 6 recht, .1 steek maken, 1 averecht, enz. 8e, 9e en 10e toer: 8 recht, 1 averecht, enz. 11e toer: één steek maken, 8 recht, 1 steek maken. 1 averecht, enz. 12e, 13e en 14e toer: 10 recht, 1 averecht, enz. 15e toer: één steek maken, 10 recht 1 steek maken, 1 averecht, enz. 16e, 17e en 18e toer: 12 recht, 1 averecht, enz. 19© toer: één steek maken, 12 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 20e, 21e, en 22© toer14 recht, 1 averecht, enz. 23e toer één steek maken, 14 recht, 1 averecht, enz. Nu zijn ér dus op elk© naald 32 ste ken. 24e, 25© en 26o toer: 15 recht, 1 averecht, enz. Nu volgen: 24 toeren (met houten naal den) of 28 toeren (met stalen naalden) ,2 recht, 2 averecht. Daarna: 28 steken afkanten, en op de overige8 toeren heen en weer, 2 recht, 2 averecht breien. Zoo komen er 4 kant lussen. Nu weer 28 steken bij opzetten en we der in 't rond2 recht, 2 averecht breien tot de wol is opgebreid. De opening aan het begin dichthalen. N.B. Men inoet zéér los breien, anders wordt de muts te klein. Men moet zéér los afkanten, anders valt de onderste rand van de muts niet als een kraag. Aan te bevelen is, de eerste gebreid© muts t© doen passen. Uitbreiding dienstregeling H. IJ. S. M. Begin December is op de lijnen der H. IJ. S. M. weer een aanmerkelijke uit breiding der tegenwoordige treinenloop te verwachten. Verkeer met België. Gistervoormiddag is, blijkens de N. R. Ct., aan het station D.P. te Botterdam) uit Roosendaal het volgende telegram ont vangen „Volgens bericht uit Esschen kunnen treinen heden, wegens gemis aan perso neel, niet worden doorgevoerd. Verzoeke tot nader order geen reizigers met be stemming België af te zonden." H.M. de Koningin en de behoef tige Nederlanders te Brussel. De Koningin zond aan de Nederl. Wel- dadigheidsvereeniging te Brussel een be langrijke bijdrage voor hu lp aan de tal rijke behoeftige Nederlanders aldaar en deed bovendien een zending kledingstuk ken voor die behoeftige landgenooten toe zeggen. Brieven voor België. Men deelt ons mede, dat het Ministerie van Buitenlandsche zaken, hetwelk zijne tusschenkomst verleent tot het overbren gen van open brieven naar verschillende plaatsen in België, zich door den ©normen toevloed van particuliere brieven genood zaakt ziet zijne tusschenkomst te beper ken en zulke brieven voortaan alleen dan aan den koerier van het Departement zal tnedegeven, wanneer zij slechts korte me- dedeelingen bevatten van dringenden aard. Op het adres te vermelden: „Voor België". De Eerste Kamer is tegen 18 Nov. 1.30 uur nam. in-open- hare vergadering bijeengeroepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2