Telegrammen. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Marktberichten. fieref. Kerken. Ds. I. Contant te Lodi (New-Yersey, N. Am.) herdacht 18 Oct. j.l. zijn 40- jarige evangeliebediening. In de kerk werd blijkens een ons geworden „souvernier pro gramma" dit jubileum door de gemeente feestelijk gevierd met zang en snarenspel, voordracht en toespraak, waarbij de Zang- vereeniging der Gemeente zich bijzonder onderscheidde. Onder de solo-zangeressen was o. a. mej. A. v. DijkKoekoek (iemand uit Goes, haar man is een Middelburger). Izaak Contant werd 5 Januari 1843 te Kadzand geboren. Van zijn 13e tot zijn 25e jaar beoefende hij het smidsvak al daar onder de leiding van zijn vader. In 1868 vertrok hij naar Doetinchem (stich ting van ds. v. Dijk) en in 1871 naar de Theologische School te Kampen. In Juli 1874 candidaat geworden, werd hij be roepen te Heinkenszand en te Brielle (Geu- zenkerk) welk laatste beroep hij aannam. Den 18 Oct. 1874 werd hij te Brielle bevestigd en huwde er 16 Juni 1875 met Mej. Maartje van Rij; uit welk huwelijk elf kinderen geboren zijn, van welke nog tien in leven zijn: 7 zoons en 3 doch ters. Van 1879 tot 1882 stond ds. Contant te Oud-Loosdrecht, daarna te Alkmaar, van 1893 tot 1896 te Biezelinge, en sedert laatstgenoemd jaar te Lodi, in al welken tijd hij slechts drie Zondagen wegens on gesteldheid verhinderd is geweest voor de gemeente op te treden. Gen. Synode Gieref. Kerken. (Dinsdagmiddag.) Het debat over het Doctoraat wordt voortgezet. Eerst ontvangt nu Prof. Lindeh boom het woord en verdedigt de concln- sie's van zijn advies op uitvoerige wijze. Voorts spreken Ds. J. II. Landwehr, Prof. F. L. Rutgers, en Prof. II. Bouwman, die het volgend voorstel indient: De Generale Synode, het rapport der Commissie gelezen ien de debatten ge^ hoord hebbende, het niet wenschelijk oordeelend, dat dit punt door oen onrijpe ten onzuivere stemming beslist wordt; besluit een vijftal deputation te benoe men met de opdracht: a. de zaak van bet doctoraat princi pieel te onderzoeken ten he neulaas van hunne bespreking in 6 maanden vóór de volgende Synode aan de klerken aan te bieden b. te overwegen of niet nadere samen werking Van de Theol. School en de Vrije Universiteit mogelijk is. Vervolgens nemen het woord Prof. Rid derbos, Prof. Hoekstra (die laatste voor repliek), Ds. W. Breukelaar, Ds. J. Kok en ten slotte door Prof. Bavinck als rap porteur van de Commissie voor deze aan gelegenheid. Hij1 handhaaft het door hem ingediend voorstel en acht het beslist noodzakelijk, dat de Synode zich daar over uiitspreke. Er moet eene principieel© beslissing door de Synode worden geno men. Dat is in het belang der Thieol. School en van de Kerken beide. De voorzitter stolt nu aan de orde de stemming over het voorstel van Prof. Bouwman (waarvan het tweede deel door hem is ingetrokken) hetwelk met 33 stem men verworpen wordt. Vervolgens wordt in stemming gebracht het voorstel Bavinck (met deze wijziging: „in hare kwaliteit van" ,in plaats van „als zijnde eene"), hetwelk met 34 tegen 14 stemmen aangenomen wordt. Vóór: de heeren Ds. L. Kuiper (Delft), Dr. J. C. de LMoor (Den Haag), oud. D. Bremmer (Waddinxveen), oud. M. van Muiswinkel (Zwammerdam), Ds. J. H. Landwehr (Rotterdam), Ds. J. E. Vonken- berg (Zwijndrecht), oud. H. J. te Boveldt (Alblasserdam), oud. W. Stans (H.-.I-Am bacht), Ds. L. Bouma (Middelburg), Ds. R. J. van der Veen (Goes), oud. A. G©- schiere (Grijpskierke), oud. D. Mulder (Zierikzee), Ds. L. G. tGoris (Zevenber gen), oud. H. Both (Besooyen), Ds. S. Huismans (Anjum), Ds. J. D. van der Munnik (Leeuwarden), oud. L. Jaarsma (Paesens), oud. A. D. van der Schaaf (Beetgum), Ds. A. de 'Geus (Lemmer), Ds. J. P. Klaarhamer (Wommels), oud. J. A. Leenstra (Heerenveen), oud. D. Scheepsma (Schettans), Ds. II. C. van den Brink (Dieren), Dr. G. Keizer (Tiet), oud. D. Driebergen (Arnhem), oud. J. van Ginkel (Nijmegen), Ds. J. Breukelaar (Utrecht), Ds. A. M. Donner (Amersfoort), oud. W. J. Gudegeest (Utrecht), oud. .1. van Zanten (Zeist), Ds. W. Breukelaar (Zaandam), Ds. B. van Schelven (Amster dam), oud. B. Biesheuvel (Hoofddorp) en oud. P. Pauw (Buiksloot). Tegen: de heeren Ds. W. Bosch (Alm- kerk), oud. IJ. W. Knol (Werkendam), Ds. J. Kok (Bedum), Ds. M- Medjering (Wil- dervank), oud. P. Koster (Valthermond), oud. M. Velthuis (Bedum), Ds. H. Dijk stra (Smilde), Ds. R. Zijlstra (Hoogeveen), oud. J. Beekman (Zuidlaren), oud. Ds. W. W. Smitt (Zuidlaren), Ds. G. Elzenga (Kampen), Ds. L. A. Smilde (Ommen), oud. Prof. Dr. IJ. Bouwman (Kampen) en K. Kinkhorst (Zwartsluis). De tegenstemmers waren alzoo: al de afgevaardigden dier Part. Synoden van! Groningen, Drenthe en Overijsel en twee der ;afgevaardigden van de Part. Synode van Noord-Brabant en Limburg. „Door deze beslissing heeft de Gene rale Synode der Gerief. Kerken zich in groote meerderheid uitgesproken, dat zij aan 'het verzoek om aan de Theol. School te Kampen het promotierecht te verlee- nen, niet kan voldoen." Nadat deze beslissing gevallen was, werd de zitting met het zingen van Psalm 90 vs. 9 en dankgebed door den Voor zitter gesloten. (Rotterdammer) Woensdagmiddag. De Synode legt de navolgende verkla ring aff „De Gereformeerde Kerken in Neder land, in Synode vergaderd te 's Gravenhag© in een tijd, waarin een schrikkelijke oor log de volken van Europa teistert, overwegende, dat (leze oorlog over de Volken van Europa zoo namelooze geeste lijke en stoffelijke ellenden uitstort, aljs misschien geen tevoren, overwegende, dat hij onberekenbare schade toebrengt aan den naam, den in vloed en de verbreiding van het Christen dom, överwtegende, dat hij tusschen volken, die krachtens afkomst, beschaving en be lijdenis bij. elkaar behooien een verwijde ring brengt, die samenwerking voor langen tijd onmogelijk zal maken, overwegende, dat de verhoudingen tus schen de Volken evenzeer als die tusschen personen hehooren te rusten op. de door het Christendom beleden heilige begin selen der Goddelijke wet, en, schoon nie-t tredende in eene spe ciale beoordeeling van de motieven, die eenige yegeeringtot deelneming1 aan dezien oorlog hebben bewogen, met smart cion- stateerende dat in dezen oorlog krachten werkten, die rechtstreeks ingaan tegen de Goddelijke wet, en dat in dezen schrik- kelijken krijg met al dei ellenden daaraan verhonden te zien is een oordeel Gods over het verlaten van Zijn heiligen wil, overtuigd, dat voor het behoud der vol ken geen andere weg is dan de terugkeer tot het Evangelie van Christus, den Heere, hidden God, Die alle dingen regeert, en uit het kwade het goede kan doen voortkomen, dat biet Hem moge behagen de harten van overheden en volken te neigen tot verootmoediging, en dat Hij in Zijne ontferming welhaast zulk een vrede schenke, .als Zijn Naam ter eer, Zij'n koninkrijk' ten zegen en den volken tot heil vertrekken kan, en wekken alle kerken op om gezamen lijk en krachtiger dan tot dusver te plei ten vloor het herstel en behoud van den vrede in den weg van het recht." Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes, A. Janse te Barne- veld. De Unie-collecte bracht op te Kapelle- Biezelinge f 146.90; Borssele f38 en Axel (Spui) f 67,875. Geslaagd te Rotterdam op het exa men voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heeren W. de Jager, R. Kamman en A. Looij te Middelburg en mej. H. B. Anker te Vlissingen. R a ad van B e r o e p. In de heden Donderdag gehouden open bare terechtzitting van den raad van be roep (ongevallenverzekering) had de (uit spraak plaats inzake W. IS., te Goies, waarbij aanklager in zijn vordering niet ontvankelijk werd verklaard voor zoover betreft ©en tijdelijke ui'tkieering, de vor dering voor het overige weird ontzegd en de beslissing wierd bevestigd. Vernietigd wterd de beslissing der Bank inzake G. D. P., te Koewacht. Ontzegd werd de vordering en de beslissing dier. Bank bevestigd inzake J. J. G., Nieuw- Namen; A. J. v. W., Poortvliet; M. D., St. Maartensdijk; S. de R., Retrancho- ment; A. V., Oostburg en W. P. L. wed. J. F., St. Maartensdijk. Spoorwegongeval. Op het sta tion Roosendaal is gisternamiddag de ver trekkende trein naar Rotterdam gederail leerd door verspringing van een wissel, waardoor een gedeelte op het hoofdspoor, een ander op het zijspoor kwam. De trein had nog weinig vaart. Geen persoonlijke ongelukken, alleen materieel© schade. Vluchtelinge. Ze was nu al veertien dagen bij de oude mevrouw gelo geerd, een. struiscbe gezonde meid, van een iets te opvallend Belgisch typ©. De oude mevrouw had haar aan het station getroffen en vol deernis met het lot van haar, wier man in het Belgische leger voor zijn klein vaderland aan het strijden was en wier eigen huis Ien hof was plat gebrand geworden, had zij de vrouw in huis genomen. Ze scheen erg ondier den indruk van den jammer in haar land, want ze bleef maar aldoor in huis ien wilde van het gewoel der buitenwereld als het ware niets weten. Lang, zeer lang bracht ze 's morgens in haar sLaapkamer door, het eten liet zij zich duchtig smaken, het een zoowel als het andere, gevolg van de doorgestane vermoeienis en gteleden ontbering, meende de goede oude mevrouw. Maar de anisetteflesch was opvallend gauw leeg den laatsten tijld, fen de bier man 'bracht wel driemaal .zooveel fles- schen als anders in d® wtetek. Enfin dat was zoo'n beetje Belgische gewoonte, excuseerde mevrouw zelf de logée 'met d'r grooten dorst. Maar van uitgaan wilde zij absoluut iniet weten. Tot wandelen was zij voor eerst ïiog niet in staat, zoo moe als zij' zich inog gevoelde. Toch had mevrouw wel graag met haar de lucht eens in gewild. Nu Wa,s het gisteren voorjaarsachtig zacht, de lucht blauw als een Mariakleed, en het herfstzonnetje stoofde ^lles zoo heerlijk Warm. Mevrouw redeneerde dat de vluchteling© nu toch eens met haar een klein wande lingetje kon maken. En de logée liet zich overhalen. Preuts 'stapte ze naast het oude me- vrouwke voort, tot opeens in de volte van de Hoogstraat een koffiemleid van v. Nelle, met een langen boezelaar voor en een hooge dot haar op het hoofd, met van verbazing opengespalkte oogen voor het drentelend tweetal kwam te staan, ©n met een pretstem de straat volgierde: „Wel, Marie, waar hep jij toch gezeten. Woon jij niet meer in den Vogelenzang?" „Maasb." De. Koning in en het leger. Men schrirft van militaire zijde aan „Het Vad.": We waren ar op een avond met de veldartillerie op uitgetrokken voor oefe ningen in de duinen. Onze batterij was nog niet lang in stel ling gebracht of de Koningin versoheen, te paard, en gekleed in amazone-costuum en met den amazone-hoed stevig vastzittende met ©en tweeden hand onder- de kin door. Ze 'werd begeleid door den regimentscom mandant, met wien zij1 zic,h telkenmale op nieuw over de beteekenis en den aard der oefeningen onderhield. Men behoefde waarlijk niet overdreven Oranje-lievend gezind te zijn om tot de overtuiging: te komen, dat het geen „noodzakelijk lielang- stellingsviertoon" was, dat, H.M. deze oefe ning deed bijwonen. De opmerkingen, wel ke ik van tijd tot tijd uit den mond van H. M. de Koningin opving, toonden allerduidelijkst het tegendeel en bewezen niet alleen de oprechte belangstelbng, maar ook het zeer zaakkundig; oordeel van Hare Majesteit. Onze batterij had tegen een duinhelling een pracht van een dekking'. De stelling was uitnemend door de duinen gielf be schermd. Maar II. M. was er blijkbaar- van doordrongen, dat men in oorlogstijd zulke stellingen allerminst voor het kie- zen heeft en wilde zien, of de batterij1 wanneer ze in het open veld moest wer ken, ook haar dekking, zelf zou kunnen maken. Ik hoorde, dat zij haar verlangen den kolonel mededeelde en wij kregen be vel een dekking te maken, dus zand voor de batterij op te hoopen. 't Was een stoer karweitje, maar het werk scheen tot volle tevredenheid van de Koningin te worden verricht. Gedurende den arbeid der man schappen wendde H. M. ziich tot een stuk rijder om hem te eixamineeren. Hoe breed moet zoo'n dekking in oor logstijd zijn? Drie meter, Majesteit. Goed. En in gewonen tijd om te oefe nen? Een meter, Majesteit. Goed. De Koningin reed verdei-. Tot in den morgen bleef II. M. bij de oefeningten aanwezig, de vrij' gevoelige nachtelijke koude trotseeirende, hel-- en derwaarts rijdende, den kolonel inlichting op inlichting vragende. Een poos na onze terugkomst in de kazerne wij kwamen eerst 's middag's om 12 uur weer binnen kreglen we de tijding, dat het den commandant genoe- g'en zou doen wanneer wij' een glaasje bier dronken en een sigaartje rookten op gezondheid van de Koningin en dat wij daarvoor- ieder een kwartje kregen. Hel geld daarvoor Was door H. M. beschikbaar gtesteld. Brand Rijkskr ankzlinnigen- gesticht. Te Woensel brandde gister nacht van het in aanbouw zijnde krank zinnigengesticht de machinerieenloods af Do machines zijn alle onbruikbaar. De di recteurenloods bleef gespaard. De taekeh ningen konden gered worden. Ruim 150 personen zullen minstens 3 weken werk loos zijn. De vuurgloed was ontzettend en de hitte ondragelijk. De schade be draagt 12 mille. Het verbrande gedeelte) is verzekerd bij' beurspolis. Militairen ver leenden krachtdadige hulp. Ongeval. Tusschen Turnhout en Moll is Maandag, naar men ons meedeelt, een ongeluk overkomen aan den comman dant van het in de Kempen surveilleeren- de Duitsche Landstormregiment. Zijn auto reed in het Canal du Nord, waarbij de chauffeur omkwam en een adjudant zlwaar werd gewond. De commandant redde z'wemmende het leven. Inbraak met moord. Gister nacht heeft zich een afschuwelijke tra gedie afgespeeld in de woning van den 62-jarigen loswerkman Hagtendijk, aa;n den Varkenoordscbe weg bij Rotterdam. De woning ligt voorbij 't station IJsel- monde midden in het land. Om 2 uur ongeveer is daar een inbreker door het raam geklommen, dat zich vlak bij de cabinetskast bevond, waar een sleutel op stak. Door het geritsel is de oude man wakker geworden en uit zijn bed gespron gen. Er ontstond een geweldige worsteling met den inbreker, die zich evenwel wist los te rukken en door bet raam ontsnapte. Van buiten uit beeft hij toen 2 revolver schoten in de kamer gelost, waarvan er een den ouden Hagendijk in de hartstreek trof en het ander hem aan den slaap verwondde. De ongelukkige was terstond een lijk. Tijdens de worsteling was de 62-jarige vrouw van den vermoorde opgestaan en had om hulp geroepen, evenwel had een zekere Veldhoen, die er 10 minuten van daan woont, niet tijdig te hulp kunnen snel len, door de duisternis en mist, die alle gezicht benam. De 16-jarige zoon v.an Ha gendijk was in bed hlijvien liglgen. Ongteveep half drie is de politie door den spoor- wachter van den overweg' gewaarschuwd en terstond begaven zich een commissaris met inspecteurs en rechercheurs naar de Woning, waar een onderzoek werd inge steld. In de huiskamer werd gevonden, het lijk van den vermoorde, tevens een lichtkleurige jockeypet en een zilveren re- möntoirhorlogte. T o e p a s s e 1 ij k. Te Breda is in den- gevel yan een nieuw gebouwd huis aan het Wilheiminapark, het volgend op schrift aangebracht: Nooit is grooter krijg aanschouwd, Dan toen dit werd gebouwd. Anno 1914. Een belangrijk tekort. Men schrijft uit Grootebroek: Eergisteren werd een buitengewone algemieene vergadering gehouden van de marktvereeniging „De Tuinbouw" ter oor zake van het tekort in de kas van den inmiddels ontslagen betaalmeester. Nadat 17 Augustus deze zaak ©enigszins geschikt was, is nadien het tekort opgteloopen tot f 7000 en bleken de .borgen niet gezind dit aan te zuiveren. Op Voorstel van het bestuur nam na lang durige ©n rumoerige beraadslaging de ver gadering het besluit het bestuur te mach tigen alle .maatregelen te treffen, welke het noodig, nuttig en gewenscht z:al oor- deelen tot bekoming van aanzuivering' van bedoeld tekort. Te Brussel hebben twee burgers ge vochten met twee Duitsche soldaten en dezen eenige verwondingen toegebracht. Hiervoor zijn beide Brusselaren gestraft, de een met 5, de ander met 3 jaar tucht huisstraf, terwijl aan de stad Brussel een boete van 5 miljoen mark werd opge legd. Nieuw-Zieeland heeft men kies recht voor de vrouw gekregen. Opnieuw heeft een aardafsohuiving het gebruik van het Panama-kanaal tij delijk onmogelijk gemaakt. - Hulp. Het stoomschip Massapaqua, dat door de Rockefeller Stichting in Ame rika is bevracht met 4000 ton voorraad Voor onmiddellijke hulp aan de Belgen, is naar Rotterdam vertrokken. PARIJS, 5 Nov. Engelsche bladen schrij- van, dat volgens, (te Parijs aangekomen Belgen de Duitsche Kroonprins gesneu veld is. Te 'Brussel zou halfstok^ ge vlagd zijn. PARIJS, 5 Nov. .Communiqué van gis teravond 11 uur: In den toestand is geen noemenswaardige verandering gekomen. In het Noorden 'hebben wij eenig terrein, gewonnen, in de .richting van Messines. Op verschillende plaatsen van het front in de buurt van Lens tusschen de Somme en de Encre en in de Argonrien hadden, hevige kannonades plaats, die echter wei nig resultaat hadden. PARIJS, 5 Nov. Mem schat het aantal Turksch© troepten aan de Russische grens op 300.000 rnian. ROME. 5 Nov. Aan de Bulgaarsche grens zouden de Turken 200.000 mian hebben staan. Bulgarije heeft verklaard aan een verzoek tot doorlating dezer troe pen naar Rusland niet te voldoen. Het Bulgaarsche leger trekt zich aan de Turk- sche .grens samen. PRETORIA, 5 Nov. ,(0ff.) Er hebben zich weer 106 rebellen o.w. 4 Duitsche officieren overgegeven. SANTIAGO, 5 Nov. De Duitsche admi raal van het eskader, bestaande uit de kruisers Scharnhorst, Gneisenau, Dresden, Leipzig en Neurenberg, die te Valparaiso is aangekomen, bericht, dat Zondag een zeeslag heeft plaats gehad op de kust van Chili. Een Engelsche kruiser is in den grond geboord, een andere zwaar beschadigd. STRAATSBURG, 5 Nov. Generaal von Deimling is bij een rit langs de voorpos ten. door een granaat licht aan het dij been gewond. De generaal blijft op z'n post. KAAPSTAD, 5 Nov. De rebellie van Beyers en Maritz schijnt thans bedwon gen te zijn. In het Noorden duren de onderhandelingen met de rebellen voort. BERLIJN, 5 Nov. In de buurt van Ku- maniwo heeft een verbitterd gevecht plaats gehad tusschen Servische troepen- afdeelingen en Bulgaarsch-Macedonische benden. Na een gevecht van meer dan 8 uur, waarbij: de Serviërs 700 man ver loren, trokken de benden zich terug in het gebergte. DEN HAAG, 5 Nov. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft na de f50.000 van de Javasche Bank nog uit Indië ontvangen toezegging van een som van f75000, in Deli bijeengebracht. Vóór 1 Jan. volgt nog f 40.000. •BRIELLE, 5 Nov. Z. K. H. Prins Hen drik bracht hedenmiddag een bezoek aan de gemeente Brielle. Hedenmorgen werd Hellevoeisluis bezocht. NEW-YORK, 4 Nov. De democratische meerderheid in het Huis van Afgevaar digden is zeer afgenomen. In het geheel© land hebben d© republikeinen reeds 42 zetels gewonnen. Intusschen oefenen de democraten nog altijd controle over den Senaat, waar (zij minstens 12 zetels hebben gewonnen. Whitman, republikeins ah can didaat, is met groote meerderheid tot, gou verneur van New-York geko'zen. PETERSBURG, 4 Nov. De Perzisch© gezant heeft van de Russisch© regearingj de onmiddellijke terugroeping van dei Rus sische troepen uit 1716019011 gebied geëisohlt. CONSTANTINOPEL, 4 Nov. Engeland heeft Egypte ingelijfd, een zoon van den Khedire, prins Hussein Krawal Pasja tot gouverneur-generaal benoemd, en prins Kewal Eddin Pasja tot opperbevelhebber. (PARIJS, 4 Nov. (Officieel). Op onzen linkervleugel is de toestand sedert gis teren onveranderd gebleven. De vijand heeft zich op den rechteroever deï Yser teruggetrokken. Wij hebben Jjombaertss zijde hernomen. De DuitschePs hou deft op den linkeroever der Yser nog slechts het bruggehoofd te Mecbemin bezet. Be halve krijgsgevangenen en gewonden heb- ben de Duitschers veel oorlogsmaterieell waaronder stukken geschut, in den steek moeten laten. Aan de Lys worden de krijgsverrichtingen met afwisselend puitt ties, vooruitdringen hier, terugwijken daar, voortgezet. Over het algemeen zijn eichter de strijdkrachten der bondgenoo- ton aanmerkelijk opgeschoten. Tusschen de streek van Atree.ht en de Oise zijn wij in oostelijke richting, van Quesnoy, in Santen© tot de heuvel van Parvilliens, vooruitgedrongen. In het centrum is, het offensief der Duitschers opi den rechter oever van de 'Aisne in de streek van Villay, dat ons de eerste hellingen ten noorden van Vailly en Chavonn© had doen ontruimen, gisteren ,tot staan ge bracht. Een tegenaanval .van onze troe pen heeft ons daarna een deel van 't ver loren terrein doen herwinnen. Ren heftige kanonnade ©n verwoede aanvallen der Duitschers zijn op de heu vels van Chemin des Dames en rond Reims afgeslagen. ST. PETERSBURG, 4 Nov. De generale staf deelt mede: De Duitschers ij rekken op het Oost- Pruisische front terug. De Russen hebben Bakalarzewo genomen en veel munitie buitgemaakt. De Duitschers blijven aan de overzijde der Weichsel overhaast te rugtrekken. De Oostenrijkers gijn voorbij Kielce teruggedreven, dat de Ru,ssen heb ben bezet. Ook de Oostenrijkers zijn be slissende overwinningen behaald op het front KielceSandomir. De Oostenrijkers trekken overhaast terug. De Russen heb ben 't belangrijke strategische centrum,' Sandomir genomen. WEENEN, 4 Nov. De generale staf meldt: De bewegingen van onze troepten in Rus'sisch-Polen zijn gisteren door den vijand niet gestoord. ,Een onzer korpsen heeft bij de gevechten op het Lysa Gora gebergte 20 Russische officieren, en 2200 /man krijgsgevangen gemaakt. OR het front in Galicië hebben zich bij Pöd- b'uz meer dan (200, vanochtend vroeg bij Jaroslau 300 Russen overgegeven. ST. PETERSBURG, 4 Nor. Volgens een telegram uit Tokio zijn de Japanners een heftige hes,tonning van het fort litis, een der forten van Tsingtao, begonnen. Aan de bestorming is ©en bombardement voor afgegaan, waardoor litis nagenoeg in een (puinhoop is veranderd. TOKIO, 4 Nov. .Een telegram uit Tsi- nan-foe, in Sjangtoeng, .meldt, dat de Ja panners voor Tsingtau 800 gevangenen hebben gemaakt en' 26 kanonnen ver nield. COLIJNSPLAAT. De jaarvergadering der afd. Colijnsplaat van „Het Groen© Kruis", alhier gehouden op 4 Nov. j.l. was tamelijk goed bezocht. De af dealing telt thans 333 ledien. ,D© totale inkom sten van bet afgleloopen, toet inbegrip de opbrengst dier gehouden bazaar bedroe gen f1085.151/2, de uitgaven f 878.111/2, goed slot dus f207.04. 1 De aftredende leden van het Bestuur de jh eieren Potappel en Janswerden bij! acclamatie herkozen. Het voorstel van het Bestuur om te komen tot samenwerking met de afdeelin- gen der vereen. „H. G. Kr." te Körtgene en Kats, ten einde (e^n wijkverpleegster voor deze gemeenten aan te stellen, werd door de vergadering goedgekeurd en aan genomen. Daarna werd de Vergadering! onder dankzegging voor de opkomst, dooi den voorz. gesloten. MIDDELBURG, 5 November 1914. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim, de handel vlug. Jarige Tarwe f0,afO,—Nieuwe Tarwe f a f Rogge f 0,— a f 0,— Zomer- gerst f 12,a f 13,Wintergerst f0,— a f0,Haver f 0,a f0,Paardeboon.n f0,— a f0,Tuinboonen f 0,a f0,— Ronde Bruineboonen f 18,50 a 19,50Lange Bruineboonen f 13,a f 15,Witteboonen 16.a f18,—Groene Erwten fa f—Kioonerwten f 12,af 13.Alles per H.L. Maanzaad f a f per 50 kilo. Boter 70 a 80 ct, Particulieren 80 ct. Eieren per 100 f8,a f0,Particulier en f8.40. Eieren Veilings Ver. f8.80 a f9.20. Eenden eieren f0.— a fO— OOSTBURG, 4 Nov. 1914 Oude Tarwe f a t nieuwe Tarwe f 12.50 a f 14.50, Rogge f af nieuwe Wintergerst f 13.— a f 13.50, Zomergerst f 12.— a f 13.50, nieuwe Haver 111.a f 11.50, Kookerwten f 11.a f 13.— Voererwten f 0.— a f 0.—, Paardeboonon f 9.50 a f 9.75 alles per H.L. AMSTERDAM, 4 November. Aardappelen. Friesche blauwe per mud f 2.40 2.70 Friesche borgers f2.10 „2.20 Friesche bonte f 2.40 2.75 Zeeuwsche bonte f 2.70 3.— Zeeuwsche blauwe f 2.80 3 Zeeuwsche eigenheimers f 2.20 2.40 Eigenheimer poters f 1.80 1.85 Drentsche poters f 2.2.10 Geldersche blauwe f2.75 „0. Andijker blauwe f2.70 „2.75 Aanvoer 11 ladingen. 1^ uuuuuuiuulQyuuf Goes. Het houwen van een kantoor en gemeentenwoning en htet uitvoeren van. eenige werkzaamheden ,aan de gasfabriek is door de gascommissie gegund aan den heer M. Jacobs, aannemer alhier, vooh f 12790.—.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3