Binnenland. Belgische vermisten. Uit de Provincie. Reclames pA*ATOG£^ sterkt °v S'i'wen en ÜSÏS* Kerknieuws. om in de greppels beschutting te zoeken. Maar »lie Belgische granaten zochten en voinden hen en gedurende een half uur woedde de dood onder de vijandelijke gelederen. De Belgen wisten van hun succes gebruik te maken door Ramski- pelle weer te bezetten. De Duitschers lieten daar een groot (aantal van hun gewonden achter. Een stormaanval met vijf man. De S.S.-medewerker van de Maasbode te Berlijn meldt: In een aan de „B. Z. am Mittag" ter beschikking gestelden veldpostbrief van den rechtervleugel in Frankrijk, verbelt een „Einjariger" uit Hamburg „Uit mijn laatste brieven weet je al wel, dat ik door een toeval van mijn regiment ben weggeraakt en mij nu bij het ste infanterie-regiment aangesloten heb. Hierover moet ik je een paar kleine feiten vertellen. Toen een scherf van leen Engelsche granaat mijn geweer had stukgeslagen, en mezelven verdoofd had, zoodat ik uit mijn verdooving ontwaakt, mijn eigen regiment niet kon terugvinden, heb ik er me onder herhaald levensgevaar toch nog kunnen doorheenslaan naar de di visie. Daar vond ik pok den staf van de divisie, maar kon pver het grena- dierregimentniets te weten komen, omdat het tijdelijk bij een andere divisie was toegevoegd. Ik kwam toen op bevel van den generaal bij de compagnie van het regiment, dat ial acht dagen Lang in de loopgraven lag. Een leeraar uit Bremen, mijn nieuwe sectieaanvoerder, nam me vriendelijk op en gaf me te eten, omdat ik vrijwel uitgehongerd was; hij stelde me aan ,als zijn persoonlijk afstands- schatter. Den goheelen nacht onderhielden, we ons over gemeenschappelijke bekenden van hot gymnasium te Bremerhaven. Ons Onderhoud werd alleen maar on derbroken door den dienst. Het bevel werd gegeven: „Aantreden," en voor waarts ging het den donkeren nacht in. Bij het ochtendgloren komen we in de stormstelling. Onze sectie rukt uit, plant de bajonet op het geweer en met geveld geweer len leen hoeratje bestormen we den vijand in de loopgraven. Hier scheen alles vast te hebben geslapen, want het het grootste deel der vijanden liet zich zonder tegenstand gevangen nemen. Dat was de eerste loopgraaf. We wierpen ons achter den dam neder, pm de daarop volgende loopgraaf onder vuur te nemen. Tot onzen schrik bemerkten we echter, dat we opeens van links uit de flank vuur kregen. Hier was namelijk door een on gelukkig toeval onze schutterslinie afge broken en een opening was ontstaan. Daardoor was er een vijandelijke loopgraaf geheel onaangetast gebleven. En al spoe dig was idles links van me dood of ge wond. Ik verbond snel nog een paar ka meraden en kroop toen naar rechts, waar ik mijn sectie vond. Hier kwamen langt zamerhand nog drie man van onze sectie aan. We waren de laats ben. We legden ons zoodanig neer, dat we van links ge dekt waren en namen nu de voor ons liggende loopgraaf onder vuur. Zoodjiqj het zich maar leen vijand op onvoor zichtige wijze zien, of hij werd neerge schoten. Ik had ondertusschen al over de 250 patronen verschoten, zoodat de loop van mijn geweer gloeiend was. Ook werd onze sectiechef door een schampschot gewond, wat ons razend maakte. We besloten toen maar op eigen houtje een „stormaanval" op de vijandelijke loopgraaf te onder nemen. En dit vooral, daar er links vete sterkingen kwamen opdagen, die de vijan delijke loopgraaf begonnen te beschieten. Wij 'hielden het met den vijand voor „af gedaan." Dr. H. commandeerde luide: „Opgesprongen, Marsch. Marsch1" en vooruit ging het met geveld geweer en hoera. We brulden als bezetenen, ieder voor drie. Maar nauwelijks waren we uit onze stelling opgesprongen, of daar kwam aan den overkant reeds de witte vlag te voorschijn. Onze sectie chef riep op zijn Fransch, dat de „Messieurs" ieder apart en zonder wapens uit de loopgraaf moe sten komen. We dachten, dat er nog zoo wat tien of twintig vijanden in zouden zit ten; maar wie beschrijft onze verbazing, toen de rij der opkomende Franschen maar geen einde wilde nemen. We telden 40, 50, 60 en eindelijk 85 man. De heeren waren natuurlijk ook stom verbaasd, slechts vijf Duitschers aan te treffen; maar dat hielp nu niets meer, want ze hadden immers hun wapens in de loopgraaf achtergelaten. Daartoe gesom meerd wierpen ze ook nog hun ransels en patroontasschen weg en moesten maar „bonne mine a mauvais jeu" maken. De meesten vielen direct over hun in groote hoeveelheid meegebracht brood heen, en schenen best tevreden. Een klop te me op den schouder, en verzekerde in gebroken Duitsch„Bon camarade, isse beser so." Ik had nadien nog gelegenheid een blik te werpen jn de loopgraaf en me van onze trefzekerheid te overtuigen. Man aan man lagen daar de .vijanden, een ontzet tend tooneel. Die roode broeken, die bleeke gezichten, daartusschen wijnfles- schen en brood, alles met bloed gedrenkt. We trokken toen met onze gevangenen naar het regiment terug, 'waar we zeer geprezen werden. We zijn allemaal voor een onderscheiding voorgedragen." Köpenick in den oorlog. De Duitsche korporaal Haist raakte in de duisternis van zijn compagnie af en liep gevaar door de Franschen gevangen genomen te worden. Om er zich uit te redden, trok hij, gedekt door struikgewas, de uniform van een gesneuveld Fran- sche eersten luitenant aan en sloop lan gen tijd door een bosch. Plotseling werd hij door een Fransch schildwacht aange roepen, die den korporaal na een korte melding deze kende goed Fransch verder liet gaan. Er werd hem gezegd, dat 600 M. verder achteruit de wacht, 84 man sterk, gecommandeerd door een luitenant, was opgesteld. De korporaal liep op de wacht toe en gaf den luitenant een standje, omdat de post slecht geplaatst was. Hij vroeg 2 man voor een patrouille en ging nu snel met hen in tegengestelde richting, waar hij spoedig door een Duit sche wacht werd gevangen genomen. Na als landgenoot herkend te zijn en zijn ontmoeting verteld te hebben, werd hem een afdeeling vrijwilligers medege geven. Hij overrompelde den Franschen post en nam zonder een schot te hebben gelost de geheele veldwacht gevangen. Na een uur was hij weder bij zijn troep te rug, in stikdonkeren nacht hartelijk ont vangen. 1870 eind October 1914. De Temps trekt in zijn „Bulletin du Jour" !van 31 October een parallel tusschen, 1870 en 1914. Eind October 1870Metz gevallen, een leger van 173.000 man gecapituleerd, Clia- teaudun genomen en door de Beyenen ver overd, Chartres bezet, de overwinning van Coulmiers niet meer dan een zeejpbiedl Frankrijk zonder eenig vertrouwen in do toekomst meer. Welk een totaal ander beeld geeft eind October 1914 te zierreen vruchteloozen opmarsch naar Parijs, wel verwoeste ste den en dorpen, maar geen klacht, noch eenig verwijt van hun bewoners, overal eendracht, overal samenwerking voor het bedreigde vaderland, een pedisoiplinoerdo massa van strijders en niet strijders, vol van de groote maar moeilijke deugd: ge duld. De schrijver besluit: Op het kolossale front van 500 K.M., zonder weeiiga in de historie', heeft de vijand nergens het verloren terrein kunnen terugwinnen. Hij is achtereenvolgens ach teruit moeten gaan, hij heeft het centrum zijner kracht van Oost Frankrijk naar Zuid- west-België moeten terugbrengen, waar hij zich nutteloos uitput tegen de on verwin - bare barrière, welke Belgen, Engelschen en 'Franschen, vereenigd in de meest broe derlijke wapenvriendschap, voor hem heb ben opgeworpen. Onze aanvaller heeft tegen hen al zijn krachten samengetrokkenzichtbare en on zichtbare. IJdel is zijn hoop op bataljons, eskadrons, kanonnen en hun kaliber. Er zijn andere factoren waarmede de Duit schers niet rekenen en welke de meesten hunner zelfe niet eens zien: het recht, de onafhankelijkheid, de liefde voor den geboortegrond, welke de krachten verdub belen. De oorlog van 1870 was er een om de suprematie, die van 1914 wordt ge voerd voor het bestaan en de onafhanke lijkheid der volken. Het is zonder voor beeld, dat een oorlog, voor deze heilig© beginselen gevoerd, niet met de overwin ning werd gekroond. Het is ook een oud, militair axioma, dat de zedelijke krach ten den oorlog winnen. De slag aan de Yser. De oorlogscorrespondent van de Tijd seint: De moorddadige gevechten in N.- West-België duren met onverminderde hef tigheid voort en de verliezen worden steeds schrikkelijker. In Brugge loopen de gewonden in beslijkte Jcleederen rond, en degenen, die aan de voeten gewond zijn, loopen op de kousen. Het stationsempla- oement is geheel door politie en militairen afgezet, daar esn onophoudelijk vervoer plaats heeft van in het station aange komen verwonden, waarvoor zelfs de elec- trische trams gerequireerd worden. De be volking is zeer opgewonden; het is voor haar geen geheim kunnen blijven, dat de Duitschers langzaam vooi' de inundaties en het rusteloos vuur der bondgenooten heb ben moeten terugwijken. Bovendien hooien de mensohen het kanongebulder eiken dag nader komen en de vliegtuigen der bond genooten .zweven voortdurend tot zelfs over Brugge, waar de Duitschers granaat kartetsen afvuren op deze ongewenscht© vogels. De Duitschers staan tot vlak onder Thourout, terwijl aan de zeekust de batte rijen even buiten Ostemde staan, welkel deelnemen aan den algemeenen strijd. Van Thourout uit richten de Duitschers thans hun troepen over Hooglede en Rousselaere naar Yperen. De Duitschers hebben even eens langs de Zeeuwsoh-Nederlandsche grenzen groote troepenmassa's samenge trokken en een geheel nieuwe verdedi gingslinie gemaakt tusschen Zecbrugge en Dudzeele, waar buitengewoon veel veld geschut staat opgesteld. Hoe angstvallig de bondgenooten hun stand van zaken verborgen houden, blijkt wel uit hun kennisgevingen, waarin de toestand in België steeds ongewijzigd heet, ofschoon ze in werkelijkheid groote voor- deelen behaald hebben. Korte Oorlogsberichten. In de Belgische Kempen. Van Turnhout tot Hamont zijn de Belgische dorpen alle door een flink aantal Duit schers bezet. Te Moll zijn weer nieuwe landstormmannen gekomen. Te Neerpelt verblijven nog 30 militairen, te Peen 40, te Lommei 70. In alle plaatsen, zelfs de kleinste, is Dinsdag (3 Nov.) de Duitsche tijd inge voerd. Men meldt ons uit Valkenswaard Het blijkt, dat do vliegmachines, die zich Maandag boven ons dorp vertoonden, van Engelsche nationaliteit waren. Ook te Weert heeft men de vliegers waargeno men en heeft men de Engelsche nationali teit kunnen vaststellen. Een veldcourant voor het leger van den Kroonprins. Een der deelnemers aan den oorlog in het leger van den Kroonprins schrijft aan een Duitsch blad: Opdat u zien kunt, dat wij hier te velde nog steeds de nieuwste be richten van het geheele oorlogstooneel ontvangen, zend ik u de veldcourant, welke op bevel van den Kroonprins se dert 4 weken verschijnt. De zetters en drukkers van de courant zijn soldaten van ons leger, het blad wordt gedrukt in het gebouw van een Fransche courant, die wij hier gevonden en in beslag ge nomen hebben. Ook het papier is van Fransche afkomst, het werd uit een Fran sche papierfabriek gerequireerd. De zeld zame courant wordt aan alle compagnieën, escadrons en batterijen in het leger van den Kroonprins op zoo groot mogelijke schaal verdeeld. Een noodkreet van Maeter linck. In de Figaro heft Maurice Mae terlinck een noodkreet aan, nu de Duit schers in het schoonste deel van Vlaan deren zich bevinden, Brussel, Antwerpen, Gent, Yperen en Brugge dreigen het lot van Leuven te deelen, want de Duitschers willen niet luisteren naar goeden raad. Hij heeft vernomen, dat het paleis van justi tie, de kathedraal, het stadhuis en de Grande Place te Brussel reeds ondermijnd zijn. Bij dezen staat van zaken smeekt hij de Bondgenooten, om stappen te doen bij de Duitsche overheid en deze mee te deelen, dat men gijzel-steden zal nemen, zoodat voor elke nog verder verwoeste Belgische s tad een Duitsche stad zal moe ten boeten, b.v. Berlijn voor Brussel, Hamr burg voor Antwerpen, Neurenberg voor Brugge, München voor Gent. Bommen op Brugge. Vluchte lingen vertellen, dat Dinsdagmorgen een Engelsche vlieger hoven Brugge verscheen en twee bommen op het atelier Sint Mi- chiels wierp, waar 300 Duitschers wer ken. Daar bevindt zich het magazijn van benzine voor vliegtuigen. De bommen misten en vielen op 40 meter afstand van den spoorweg BruggeKortrijk, waar zij terecht kwamen in twee buitenplaat sen. 's Middags verscheen weer een En- gelsch vliegtuig boven Brugge. Het werd zeer beschoten, maar wierp opnieuw 3 bommen op do werkplaats St. Michiels, weer zonder te treffen. Daarbij zijn echter 2 Duitsche soldaten gedood en 1 burger; een kind werd gekwetst. (N. R. C.) Bij Lowestoft had een zeegevecht plaats. De bewoners sloegen den strijd gade; verschillende visschersbooten be vonden zich zoo dicht in de nabijheid, dat zij gevaar liepen te worden getroffen. Een visschersboot stootte op een mijn en zonk. Van de Halcion werden het radio- telegrafisch station en de brug bescha digd. 1H j Twee Engelsche kruisers hebben Jaffa (Syrië) beschoten. De En gelsche kruiser Minerva heeft de Arabi sche havenstad Djeddah beschoten. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de minister van financiën Dijavid zijn ontslag heeft gevraagd. De Turksche gezanten bij de Triple Entente mogendheden zijn teruggeroepen. Het stoomschip van Dijck, dat door de Karlsruhe in den grond is. geboord was geen Belgisch schip, maar een En- gelsch. Personen uit Antwerpen gekomen verklaarden, dat witbrood in Antwerpen wordt gebakken. De prijs is 20 cent per brood; in Brussel daarentegen bedraagt deze prijs 50 cent. Belgische uitgewekenen. Door de Belgische regeering worden alle jongelieden tusschen 18 en 30 jaar opge roepen, om zich bij het leger in Frankrijk te voegen, 't Gevolg is, dat de Duitsche overheid tracht die jongelui gevangen te nemen, waardoor er weer velen naar Ne derland uitwijken. Te Aardenburg aange komen personen uit Brugge vertelden, dat het Engelschen gelukt is de spoorlijn tus schen Gent en Brugge te doen springen. Een stad voor Galicische vluchtelingen. De scharenl Galici sche vluchtelingen, die den Russen niet in lxanden willen vallen, hebben behalve an dere streken ook Bohemen overstroomd. De daarmee vergezeld gaande moeilijk heden zoekt men nu op eigenaardige wijze öp te lossen. Naar de „Narodni Politika" bericht, wordt in de nabijheid van Choszen (pro vincie Ilohenmaut) een eigen stad geor ganiseerd, welke niet minder dan 22.000 menschen zal herbergen. De bouw is reeds aangevangen en zal in enkele weken klaar zijn. Behalve do bijgebouwen worden 40 huizen van één verdieping ieder van 69 meter lengte enj 13 meter breedte ge bouwd, elk voor hoogstens 528 personen. Iedere 3 huizen hebben een gemeenschap pelijk© keuken, waarin dagelijks 1600 menschen zullen te eten krijgen. De kosten 1 kroon voor volwassenen en 60 heller voor een kind, d. w. z. 20.000 kronen per dag, worden door den Staat .bestreden, evenals de bouwkosten. De stad heeft haar eigen bestuur, aan welks .hoofd een politiebeambte staat. Zij zal bovendien een school, een ziekenhuis, werkplaatsen, proviandmagazijnen, een brandweer, badinrichtingen, een politie- posthuis, electrische centrale enz. heb ben. Een (deel ya-n de vluchtelingen zal ge bruikt worden bij de werkzaamheden en tengevolge .der tijdsomstandigheden in Ho- benmaut ingedeeld worden. L y s, L ij e, L e i e. De heer Cyriel Buysse schrijft aan „Het Vaderland": Waarom toch schrijven de Nederland- schp couranten aldoor van de Lys, waar zij bedoelen de half-Ylaamsche, half-Fran- sche rivier, langs welks oevers nu reeds weken lang zoo verbitterd wordt gevoch ten? Dat is toch immers, en helaas!.... de Leie (in 't Fransch la Lys) de mooie, zachte, vreedzaam kronkelende Leie; de poëtische rivier der dichters, der schilders en der droomers, die nu door 't ruw en bruut geweld van haar boorden werden verbannen. Laten wij althans haar lieven naam bewaren en eerbiedigen. Wellicht is 't al les wat ons Vlamingen van. haar nog overblijft. De burgemeesters en secretarissen uit de grensgemeenten om Tongeren zijn eindelijk door de Duitschers in vrijheid gesteld. De Duitsche kruiser Yorck is gisteren in de Jade op een mijn geloopen en ge zonken. De residentie van de Tsaar (War schau) heeft veel geleden. Vele bruggen en spoorwegen zijn vernield geworden. Antivari is Dinsdag door 3 Oosten- rijksch-Ilongaarsche vliegers gebombar deerd. Een gebouw is vernield; de pier beschadigd. De Russische troepen in Kaukasië hebben de Turksche grens overschreden en Kara Kilisse en andere plaatsen bezet. De Emden. Aan den commandant van den kleinen kruiser. Emden is het IJzeren Kruis 1ste en 2e klasse verleend, aan alle officieren, dekofficieren en aan 50 onderofficieren en manschappen is het IJzeren Kruis 2e klasse verleend. In een Berlijnsch cinematheater ging een film, getiteld: „Een vroolijk middag maal op een rustdag". Men zag landweer- soldaten lachend hun potje nuttigen. De een keek vergenoegd op zijn bord, een ander stak triomfantelijk een stuk vleesch aan zijn vork; het geheel een aardig tafe reeltje. Plotseling klonk een vrouwen- en oen kinderstem: Daar heb je vader, wat heelt hij een pleizier, en nog eens hoorde menWat lacht hij Wat lag er een blijdschap in die woor den ten hoe heerlijk, man en vader zoo on verwachts en zoo opgewekt terug te zien. Te Dover gaat het gerucht, dat de Duitsche vloot van Kiel is uitgevaren. De Tweede Kamer is heden te 4 uur in openbare verga dering bijeengeroepen. Uitvoer van paarden. Minister Treub heeft bepaald, dat ge legenheid om voor uitvoer bestemde paai den aan de veelading van het spoorweg station Oldenzaal te doen onderzoeken, ook zal bestaan op Dinsdag 10, 17 en 24 November, 1, 8, 15 en 22 December, telkens des namiddags te één uur. Wittebrood. Uit Den Haag meldt men aan de Dordt- sche Ct. dat, behoudens onvoorziene om standigheden, de regeering in het begin der volgende week aan de meelmolens zal toestaan weer tarwebloem te fabriceeren. De bakkers zullen dan spoedig opnieuw in de gelegenheid zijn wittebrood te bak ken. De meelmolens zouden van de helft van hun te vermalen tarwe bloem mogen maken, terwijl de andere helft der te verwerken tarwe moet worden verkocht in den vorm van het thans bekende tarwe meel (kommies). Valsche zilver bons. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat eenige valsche zilverbons van f2.50 zijn aangetroffen, dragende als serienummer 345. Bij vergelijking van deze valsche bons met de echte stukken van f2.50 springt het verschil terstond iqi het oog. De voornaamste kenmerken, wel ke de bons op [het eerste gezicht als valsch doen herkennen, zijn de volgende. De handteekeningien van den Minister van Financiën en van den Agent van het Ministerie van Financiën zijn uit de hand met de pen aangebracht en dientengevolge veel grover en minder scherp dan op de echte stukken. Voorts is de aan den voet van de bons voorkomende strafbe paling biet aanmerkelijk grooter lettertype gedrukt dan op de echte bons, zoodat die bepaling op- de nagemaakte stukken 3 regels inneemt tegen 21/2 regel op del pchte. Eindelijk is in den tweeden regel van die strafbepaling, zooals zij op de valsche bons voorkomt inplaats van het, op de echte bons jn den eersten regel opgenomen woordje „om" (met het oog merk OM) gedrukt „oi" (met het oogi- merk 01). Het ligt voorshands niet in de bedoeling van Rijkswege te weigeren voor de valsche bons vergoeding te geven nan hen, di© blijkbaar te goeder trouw in het bezit daarvan zijn gekomen. Aangezien echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn (eigen belang goed| doen op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenom schreven kenmerken vertoonen te weige.- ren, of wel zooveel mogelijk met inlich tingen omtrent de herkomst bij den Agent van het Ministerie van Financiën te Am sterdam of bij den betaalmeester aan te bieden. Eieren. Gisteren zijn de eerste eieren uit Galicië per spoor te Amsterdam aangevoerd. Er volgen spoedig meer zendingen. Geïnterneerden. Het geheele aantal der geïnterneerde Belgen bedraagt 31000 man, die onder gebracht zijn of worden te Zeist, Har derwijk en Oldebroek. Theodoor de Schutter, wonende te Wil- lebroeck, en er thans verblijvende, zoekt zijne dochters Marguerite en Francine. (Andere bladen worden verzocht dit over te nemen.) Middelburg. Vanaf heden wordt door de vluchtelingen, die tot nu toe in het lo kaal van Kindervoeding aten, het middag maal gebruikt in een zaal uitkomende in de Munt, omdat Kindervoeding zelf haar zaal noodig heeft. Dit is mogelijk door de welwillende medewerking van den Com missaris der Koningin en den llijksurchi- tect. Heden werden 1960 bons uitgege ven. Met den trein van 9.09 vertrokken heden ongeveer 140 vluchtelingen. Hedenmorgen is de werkman F. v. d. Z., wonende in de Voldorijlaagte, door het uitglijden van een ladder, in de ves tibule van het station, waar hij aan het af likken van een muur werkte, gevallen, en met bezeerde heup op medisch advies per rijtuig naar huis vervoord. Goes. De Burgemeester brengt ter ken nis van de belanghebbenden, dat de Duit sche overheid aan het Nedcrlandsche Ge zantschap te Brussel heeft medegedeeld, dat het in hare bedoeling ligt de uitge weken 'Belgen te doen terugkomen, opdat wederom normale toestanden in het be zette België zullen heerschen. Daarbij is door die Overheid de volgen de kennisgeving gedaan „Onder de Belgische vluchtelingen in Nederland is het gerucht verbreid, dat, wanneer zij eenmaal in België zijn terug gekeerd, de Duitsche autoriteiten hun den terugkeer naar Nederland om familie af te lialen zouden verbieden. De Gouverneur-Generaal wenscht dat tegen 'dit valsche gerucht, dat aan het herstel van regelmatige toestanden in de grensstreken in den weg staal, worde op getreden en dat de vluchtelingen zullen weten, dat het hun geoorloofd is hunne familie 'te gaan terughalen." Benoemd tot Gemeentesecretaris van Bellingwolde de heer J. Reitsma, com mies ter secretarie alhier. Hansweerd. Naar schatting zijn hier nog 4000 a 5000 Belgische uitgewekenen. lerseke. In de gisteravond gehouden vergadering, der onlangs opgerichte „Ver- eeniging van Pachters van Oesterper- ceelen", afd. lerseke", werden tot be stuursleden gekozen: de heeren M. van Harmelen, Joh. Mieras, I Willemsen, J. L. Bom van Yersoke ©n de heer J. J. Ochtman te Goes. Souburg. Woensdag (Dankdag) avond trad in de Geref. kerk op voor de afdeeling Souburg der Chr. Krankzimiigonwrpleging1 Ds. Donner. Spreker wees zijn aandachtig gehoor op den Heiland, welke het land is doorge gaan goed doende. Goed doen behoorde tot Zijn verlossingswerk. De wereld dei- krankzinnigheid is een duistere wereld. Spreker wenschte dit avonduur zijn ge hoor rond te leiden en te brengen bij' de lijders. Een viertal vormen, waaronder de krankzinnigheid voorkomt, worden behan deld. Deze lijders nu heblien verzorging noodig. De stichting heeft thans 10 pavil joenen mot 410 kranken, bijna evenveel mannen als vrouwen. Ten slotte werd gewezen op de Chr. verzorging. Deze heeft haar uitgangspunt in 'tgeloof in Christus. l>e geachte spre ker vroeg de aandacht der aanwezigen voor het aanstaande Kerstfeest 0111 door offervaardigheid dit op feestelijke wijze met de papiënten te mogen herdenkein Hierna eindigde hij met dankgebed. De collecte bracht op f 20.5ÜV2- Het bestuur besloot f 10 voor de stichting en f 7.50 voor de viering' van het Kerstfeest af te dragen. Vrouwepolder. Bij Kon. besluit is alsnog goedkeuring verleend aan de verordening van de gemeente Vrouwepolder betreffen de het Verhaal van inkoopsommen en pen- sioensbijdrag 'n op ge neuitaambtmaren, aan welke verordening Ged. Staten ran Zeeland de goedkeuring hadden onthou den. Zierikzee. Bij Kon. besluit van 2 dezer is, met ingang van 16 December, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, de heer S. Beumée, thans in gelijke betrekking te Voenendaal. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Barneveld door P. de Looze te Waarder. Kapelle. Gisteravond had de herstem ming plaats ter voorziening in de vaca turen in het kiescollege; a. voor de vaca ture Jan Ossewaarde werden uitgebracht op W. Glas 59 en op J L. de Jonge 50 stemmenb. voor de vacature Joh. van Wingen werden uitgebracht op J. A Nijs- sen 58 en M. van der Linde 51 stemmen;: c. voor de vacature wegens periodieke aftreding werden uitgebracht op VV. Glas 55 en op J. L. de Jonge 53 stemmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2