Telegrammen. Iloop lerkoopiip, asiiteleip, enz. Landbouw. Belgische vermisten. Kerknieuws. Onderwijs. Allerlei. Gemangd Nieuws. Briefwisseling Laatste Berichten. Oorlogsoverzicht. Telegrafisch Weerbericht. Burgerlijke Stand. Carolus Ludovicus Rombaut uit Zele zoekt zijn vrouw Eleonora Desideria Schuddinck en zijn 5 kinderen Gustaves, Leopolduna, Delphina, Maria en Carolus; achtergebleven in Axel. Paulina Rombaut zoekt haar dochtertje Irma de Block, achtergebleven in Zele. Inlichtingen verzocht omtrent Maria Verhulst, Hendrik Verhulst, Joseph Her mans met vrouw en kind, allen uit Baes- rode. Brieven te adresseeren: Hervormde Pastorie, Wissenkerke. (Andere bladen worden verzocht dit over te nemen.) Geref. Kerken. Beroepen te Enter, R. Haitsma. te Hin- deloopen. Bedankt voor Oosterbierum door T. Petersen te Purmerend. Gen. Synode Geref. Kerken. Dinsdag, 3 November 1914. 7de Zitting. Ingekomen is een advies van Prof. L. Lindeboom in zake het Promotierecht aan de Theol. School. De conclusie van dit advies is: De Synode besluit: i dat de Theol. School voortaan ook den graad van Doctor in de Theoligi© zal kuinnen verleenen en draagt aan de Curatoren en Profes soren der Theol. School op, de daarvoor noodige regelingen van studie, examinatie en promotie te bezorgen. Aan de orde wordt hu gesteld het vraag stuk van het Doctoraat aan de Theol. School. Het woord werd jgiavoerd door Prof. Hoekstra, Ds. A. Donner, Ds. M. Elsinga, die zich voor het promotierecht aan de Theol. School, «en door ouderl. Brommer, Ds. W. Breukelaar, Prof. Sil- levis Smitt, Prof. H. 41. Ruyper en Prof. H. Bavinck, die zich .daartegen ver klaarden. Van beide zijden werden principieel e en practische gronden, bijgebracht, teven- als dat geschiedt in het rapport van de Commissie, die voor deze zaak is aan gewezen. 'tls de groote vraag: is de Theo logie het eigendom der Kerk als instituut of is zij het niet? Prof. Bavinck dient ten slotte het vol gende voorstel in: De Synode der Geref. Kerken, kennis genomen hebbende van de voor stellen, bij haar ingekomen inzake het doctoraat, aan de Theol. School, overwegende de argumenten, die in 't rapport der Commissie voor en tegen kor- telijk zijn samengevat, igehoord de discussie, besluit, aan het verzoek, vervat in de voorstellen der partic. Synode van Gro ningen en Drenthe, om n.l. aan de Theol. School het promotierecht te verleenen, niet te kunnen voldoen, wijl lo. de Synode der Geref. Kerken, als zijnde ©ene Kerkelijke vergadering en geen Wetenschappelijk college, de bevoegd heid mist om zoodanig recht te verlee nen, wijl 2o. de Theol. |School als zijnde een© eigene inrichting der Kerken tot opleiding van dienaren des Woords, ook blijkens het eenparig getuigenis der histo rie, op zoodanig recht gieen aanspraak kan maken. Na de indiening van dit voorstel ont vangt Dr. A. Kuyper Sr. het woord. Het vraagstuk van het promotierecht wordt door hem in den breede behandeld; histo risch en principieel toegelicht en in al zijn gewicht voor oogen gesteld; spr. ein digde met ©ene krachtige ondersteuning van het voorstel van .Dr. H. Bavinck. In de middagzitting is het voorstel- Bavinck met 3414 stemmen aange nomen. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Herkingen, de heer J. M. Senze te Terneuzen; en tot onderwijzer met ver plichte hoofdacte aan de o. 1. school te Nieuwe Tonge, de heer P. A. Neteson te Hontenisse. Geslaagd te Rotterdam op het exa men vrije- en orde-oefeningen de heeren J. H. Groen, G. de Haas en A. G. Hamer- pagt, allen van Middelburg. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen de heeren M. P. He ij- boer te Middelburg en P. Cornelis te Ritthem. (N. R. Crt.) Tommy Atkins. Ho© de En gelsche s oldaten aan den naam Tommies komen, werd tijdens den Boerenoorlog al uitgelegd. De naam komt van Tommy Atkins, een naam, die eenvoudig den op steller van de formulieren voor Engelsche jongens die dienst nemen, bij' wijze van voorbeeld onder aan het model geplaatst als aanduiding dat ter plaatse waar die (gefingeerde) naam stond, z;ij op hun papier, hun naam moesten zetten; doch velen die dit niet begrepen, namen den ingevulden naam over-, in plaats van hun eigen naam te zetten; en zoo kwamen er bij het Departement van Oorlog in dertijd tal van formulieren binnen dragen de alle denzelfden naam van Tommy At kins. Zóó werd de gangbare naam vten dein Engelscben soldaat Tommy. Ongelukken. Te Rotterdam is een dienstbode bij 'het zieemen der glazen, door mis te stappen, in het winkelpand van de firma Voss, aan de Korte Hoogstraat, van de bovenste verdieping door twe© glazen lantaarns, van ©en hoogte van twaalf me ter, in den winkel gevallen. Bewusteloos en met een gebroken schedel naar het Ziekenhuis gebracht, was zij bij' aankomst alda'ar- reeds overleden. Te Terapell zou gisteren .bet lijk van den winkelier H. B. S. worden begraven, maar de justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Er bestaan ernstige ver moedens, dat S. geen natuurlijken' 'dood is gestorven. Geen voetbal op Zondag. De gemeenteraad van Veenendaal besloot het voetbalspel op Zondag te verbieden. Een navolgenswaardig voorbeeld. Door vrouwen en meisjes te Middelharnis en Sommelsdijk wordt sedert ©enigen tijd belangeloos gewerkt aan de vervaardiging van kleedingstukken voor het Koninklijk Nationaal Steunco mité 1914, waarvoor de benoodigd© stof fen uit vrijwillig© bijdragen worden aan geschaft. Een eerste belangrijke zending, bevattend© meer dan drie honderd ver schillende kleedingstukken, bereikte reeds het comité. Een God dankend socialist. Gelukkig komen er onder de mannen van de rood© vaan zoo af en toe piersonen voor, wiens oogen open gaan voor de verkeerde theorie door hen steeds gepre dikt ten opzichte van het militarisme. Thans komt de Badensche sociaal-demo craat Fendrich in een (artikel oveir de Duitsche mobilisatie o.m. zeggen: Onze kinderen en kindskinderen zullen er nog van vertellen, hoe bet zoogenaamd ziel- looze mechanisme van onze militair© macht een ,stuk van die heilige orde is gebleken, welke Friedrich Schiller een dochter des hemels jnoemde. Nu zag men op straat waar de millioenen en milliar- den glebleven waren, die 'jaar in, jaar uit door de legerwetten der ïtegeering ge vraagd waren. Nu liep ons vlieesch 'en ons bloed gekleed, goed gelaarsd en goed uitgerust. Ook zij die zich menig scherp woord tegen bet militarisme hadden, la ten ontvallen, danken nu heimelijk God, dat in den Rijksdag ook tegen hun zin alles aangenomen is. Want waar waren wij anders aan toe? Deze socialist, die in het heimelijk God wil danken, zal door zijn partijgenooten in ons land nu wel wat vreemd worden aangekeken. Was ons land, wat God tot dusverre genadiglijk heeft verhoed, ook in den krijg gewikkeld, dan had Fendrich hier vrijzeber enorm veel volgelingen ge kregen. Maar ook nu zullen velen het een zegen achten dat indertijd in ons land naar het geleuter van de mannen der S. D. A. P. ten opzichte van de volks weerbaarheid niet geluisterd weird. „Friesch Dagblad." Met spek geschoten? D© be kende Parijscbe waarzegster Madame d© Thèbes heeft een luguber© voorspelling gewaagd omtrent het Keizerlijk Huis. Wilhelm II, zoo „profeteert" zij, zal ster yen in waanzin en lichamelijk verval de Kroonprins zal een gewlelddadigen dood sterven. En bet leind van die twee beteer kent bet einde der Rohenzollerns, zoo beweert zij. 1 In o o r 1 og s tijd. In deze buiten gewone tijden gebeuren |er in de wereld een 'massa buitengewone dingen ©n ont moet men ook zeer vieel buitengewone menschen. Zoo verscheen voor de Bossche recht bank 'n buitengewoon veldwachter. D'eze zijn aangesteld bij gebrek aan maréchaus sees ten gewone veldwachters, die onder de wapens zijn vanwege dé mobilisatie. Deze veldwachter was herkomstig uit Boekei, het land van 'bezembinders en ruilebuiters. Deze 'buiteingewone veldwachter had ook een buitengewoon proces-verbaal opge maakt over een niet minder buitengewoon misdrijf. Laat ik eerst zeggen hoe de man was uitgedost oftewel toegetakeld. Zijn kleeding bestond uit e'en jas van een infanterist, een burgerhroek, een afge keurde sabel van de genie met een kwast van een onderofficier der voormalige schutterij' er aan, twee sterren op del kraag, en een pet op van een tram conducteur. Hij had een ruilebuiter verbaliseerii, die op buitengewone wijze aan het sprok kelen was geweest. Hij had namelijk pa len en een houten hek van een weid© gesprokkeld. In gewone taal rangschikt het wetboek van strafrecht dergelijke buitengewone sprokkelarij onder dief stal. Maar de veldwachter had ook een bui tengewoon proces-verbaal. Dit proces was namelijk opgemaakt door een ambtenaar van de secretarie uit Boekei en dez© veldwachter had bet stuk geteekend, zon der eigenlijk te weten wat er in stond. Dit bleek ter zitting, toen de veldwachter haast zijn ooren niet kon gelooven bij bet vernemen, wat er die secretaire ambte naar zoo allemaal had ingezet. Veel te veel. De president glunderde om het geval en zei, dat een buitengewone veldwach ter wel buitengewone dingen mag doen, maai' hij moet het toch niet al te bont maken. De ruilebuiter bleief er bij, dat het maar houtsprokkelen was geweest, al waren de palen, die hij gesprokkeld had, dan ook zoo dik als eetn been. De officier ging met 's mans opvat ting niet mee ©n ©ischte wegens diefstal een geldboete van zes gulden of twaalf dagen hechtenis. „Tijd."1 Humor in de verschansin gen. Een Daily News-correspondent schrijft van het front: Gisteren joeg de vijand een paard over onze linie. Wij vingen het dier op en vonden om zijn nek gebonden een bundel Duitsche kran ten met wonderbaarlijke verhalen over Fransche en Engelsche nederlagen en een kaart, waarop geschreven stondGoeie morgen, Fransche collega's, hoe staat jul lie het nieuws van den val van Parijs en de nederlaag der Russen aan?" SAS VAN GENT, 4 Nov. Uit Gent ver neemt men, dat Maarschalk von der Goltz naar deze plaats is gekomen om den burgemeester mede te deelen, dat alle grondstoffen der fabrieken aan de Duit- scho overheid moesten .uitgeleverd wor den. De burgemeester antwoordde, dat di,t sluiting van ,alle 'fabrieken ten ger volge zou hebben ,en 50.000 arbeiders' zonder werk zouden .zijn. Daar men on lusten vreesde heeft de burgemeester van den Maarschalk toestemming verkregen om de burgerwacht te Gent bijeen te roepen ten einde politiediensten te ver richten. BERLIJN, 4 Nov. De „Vorwarts" meldt: De Zwitsersche sociaal-democratische frac tie van den Bondsraad wendde zich tot den president van den Bond met een ver zoek om interventie bij de oorlogvoe rende mogendheden. De President gaf de toezegging tot inleiding van een gemeen schappelijke actie door de neutrale lan den tot het verkrijgen van wapenstilstand. BORDEAUX, 4 Nov. De Turksche ge zant heeft zijn passen nog niet gevraagd. SAS VAN GENT, 4 Nov. Te Gent ver neemt men duidelijk het kanongebulder. De Duitschers schenen over het heeta front achterwaarts te wijken. Dit front strekt zich uit van Brugge naar de kust en ftjot aan Thielt. Met vrij groot© zekerheid wordt be^ richt, dat Thielt (waar de Duitsche ge nerale staf zich tot voor kort zou be vinden) in handen der bondgenooten is. PARIJS, 4 Nov. Maandag zijn bij1 Souain drie Duitsche vliegers neergeschoten. CALCUTTA, 4 Nov. Volgens berichten van de Thibetaansche grens heeft de re- geerimg van Thibet bevel gegeven aan alle Chineezen in Thibet wonende om het land te verlaten. BERLIJN, 3 Nov. Van goed ingelichte Grieksche zijde wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat in Griekenland de vredelievende strooming zeer sterk is en alleen voor het gpval dat Bulgarije Grie kenland zou aanvallen zal dit land ten oorlog trekken. PARIJS, 3 Nov. Officieel© kennisgeving van vanmiddag 3 uur: Op onzen linkervleugel schijnt de vijand den linkeroever van de Yser beneden Dix- muiden geheel te hebben ontruimd. Troe pen van de 'bondgenooten, die op de] wegen in het overstroomde gebied op verkenning waren uitgetrokken, hebben zonder groot© bezwaren de overgangen over de Yser weer bezet. Wij hebben aanmerkelijke vorderingen gemaakt ten Zuiden van Dixmuiden ien aan den kant van Gheluvelt (ten Oosten van Yperen) in de streek ten Noorden van de Lys. Ondanks heftige aanvallen van aanzienlijke vijandelijke strijdkrach ten is ons front overal gehandhaafd of hersteld. Nieuwe aanvallen van de Duitschers op de voorsteden van Atrecht, Lihons en Quesnoy in Santen© is mislukt. In ons centrum zijn enkele voordeelen behaald in de treek van de Aisne ©n ten Oosten van het Aigle-bosch. Onze troepen, die zich op de hellingen van de hoogvlakte ten Noorden van de dorpen Chavonne en Soupir bevonden, hebben in het meer Oostelijk gelegen dal moeten terugtrekken. Wij hebben onze stellingen aan de rivier boven (Bourg en Comin gehandhaafd. Nieuw© aanvallen der Duit schers i'n het Argonruerwoud zijn verijdeld. Ten Noordwesten van Pont a (Mousson zijn wij blijven vooruitgaan. Op onzen rech tervleugel zijn langs de Sleille enkele voor onze legers gunstige plaatselijke operaties verricht. 1 FRANKFORT a. d. MAIN, 3 Nov. (N. R. Ct.) De Frankf. Ztg.' verneemt uit Kon- stantinopel, dat hedenmorgen na zonsop gang een Engeilsch-Fransch eskader, be staande uit negen schepen, opi 15 kilometer afstands een bombardement is begonnen van de forten aan de Dardanellen. De Turksche forten hebben het Vuur beant woord, dat 20 minuten geduurd heeft en niet de minste schade heeft aangericht. WEENEN, 3 Nov. (N. R. Ct.) In Rus sisch Polen zijn onze strijdkrachten, na een sterk Russisch leger tot ontplooiing te hebben gedwongen, op het Lysa Gora gebergte teruggetrokken om na gevechten voor Iwangorod de bevolen bewegingen voort te zetten. De toestand in Galiciië is onveranderd. Uit de gevec:hte|n Üer laatste dagen'ten (Zuiden van Stary Sambbr en ten Noordwesten van Turka zijn tot dusverre 2500 krijgsgevangen Russen aangebracht. Gisterochtend vroeg' .hebben huzaren bij Rybnik in het dal van de Stryj een vij'- andelijke munitiekolonne overvallen en veel wagens met artiLteiriemunitie buitge maakt. AARDiENBURG, 3 Nov. (N. R. Ct.) Reeds 13 dagen wordt er nabij Wiest Rose- bekie, 10 K.M. van Rousselaere; hardnek kig gtestreden. Nacht en dag; dondert het geschut en groot is het aantal gewonden desr Duitschers. Alleen in het bisschop- pelijk college te Rousselaere, dat met vele andere gebouwen tot lazaret is ingericht, zijn iin 8 dagen 5000 gewonden ^binnen gebracht. In de stad ontmoet men telkens wagens met doodkisten voor de in de lazaretten overledenen. Dagelijks kruisen Duitsche, Fransche en Engelsche vliegtui gen boven de stad; de Duitsche vliegers ontwikkelen wanneer op hen geschoten wordt, door een of ander middel enorme rookwolken, waardoor het toestel zelf ge heel aan den blik onttrokken wordt. Rousselaere heeft door een bombarde ment van de Duitschers zwaar geleden. N.B. Door een onbegrijpelijk misver stand, niet aan ons te wijten, is de Middel- burgsche correspondentie gistermiddag te laat gekomen, om nog in het vorig num mer opgenomen te kunnen worden. SCHERPENISSE. Dinsdagmiddag j.l. ontstond een ibegdm van brand in de ach terkamer der woning van den gemeente) bode alhier, zoodanig dat de vlammen jreeds om het houtwerk dea- wanden van de kamer sloegen. Met eenige emmers water wist men evenwel den brand spoedig te stuiten, zoodat het geval met eenige mate- rieele schade afliep. Mijnengebied Noordzee. De N. R. Ct. verneemt uit Londen, dat de maatregelen van de admiraliteit in 't geheel geen invloed hebben op de scheepvaart tusschen de oostkust vair En geland en de Nederiandsche havens. Ze hebben alleen betrekking op de wateren tusschen Noorwegen en Schotland. Het Nederlandsohe handelsverkeer zal er wei nig last van ondervinden. g Een duel in de lucht. Alweer bevatten de Fransche bladen een relaas van een duel in de lucht. Thans zijn 't de korpioraal-aviateur Stri- bick en zijn „(mecanicien" David, die, als de helden van dit gevecht, de mili taire medaille ontvingen. Eenige dagen geleden, zoo verhaalt de Matin", vertoonde zich een Duitsche Tau- be boven de Fransche linies en wierp1 zonder groot succes trouwens bom men naar beneden, in de Fransche loop graven. De Taube kon op' die wijze al zijn bommen ongestraft kwijtraken daar de Fransche „avions" op dat oogenblik bezig waren om de posities der vijande lijke artillerie te verkennen. Op een ge geven oogenblik kwam een Fransch avia- teur opzetten die ,de Taube poogde te verjagen, maar daar hij ongewapend was, moest hij zich terugtrekken voor het ge weervuur dat de Taube op hem opende en waarvan een der kogels zelfs de kepd van den Franschman raakte. 'De Duit- scher, aangemoedigd door dit succes, daal de nu neer om een nieuwe hoeveelheid bommen te halen en steeg toen weer op. Maar op bevel van den kapitein van het „escadrille" der Fransche „avions'', plaatsten Stribick en David een mitrail leuse op hun toestel en stegen op naar den vijand in de lucht. Zij' naderden eerslt de Duitsche Taube, en deden daarna alsof zij snel op de vlucht gingen. De beide vliegtuigen beschreven nu beurtelings! groote cirkels om elkaar heen. Ook nu hadden de beide partijen beneden op den beganen grond, een oogenblik hun strijd gestaakt. De artillerie zweeg, en uit de loopgraven kwamen de Duitsche zoowel als de Fransche soldaten om naar het spannende drama in de lucht te kijken. Op het oogenblik, dat de Duitsche avia- teur, misleid door de .geveinsde vlucht van den Franschman, meende zijn te genstander te kunnen naderen, wendde Stribick plotseling het roer, terwijl Da vid de mitrailleuse in werking bracht. Be Taube trilde even, en beschreef een halven cirkel, terwijl hij' een lange, snel dikker wordende streep van rook ach ter zich liet. Plotseling werd een doffe knal gehoord. Een groote vlam sloeg uit. Het benzine-reservoir van den Duitscher was ontploft. Daarna viel de Taube van een hoogte van 500 meter naar beneden, tusschen de Duitsche en Fransche liniën in. Toen de beide overwinnaars waren neergedaald, ontvingen zij onmiddellijk de militaire medaille. Een f pisodo aan de Yser Het Parijsche blad La Presse beschrijft een episode, waarin de Ghoerka's uit En- gelsch-Indië 'in de gevechten aan de Yser een rol hebben gespeeld als volgt: „Ten noorden Van de Belgische linie, niet ver van de kust, hadden de Duitschers onlangs verscheidene batterijen zware artillerie op gesteld. Alle pogingen van de artillerie van de bondgenooten tegen die kanonnen waren vruchteloos geweest. Men kon den Schootsafstand niet vinden en de Duit sche kanonnen brachten den bondgenooten zware verliezen toe. Luchtvel-kenners vonden eindelijk de plaats waar de munitie voor die kanon nen was opgeslagen; zij; lag ruim 15 K.M. achter de Duitsche schansen, 's Nachts scheepte een afdeeling Ghoerka's zich op twee kanonneerbooten in en met gedoofde lichten voeren die in alle stilte den mond van den Yser op. Na een langen en stillen marsch kwamen de Ghoerka's tot op 900 M. van het kamp waar het munitiekon- vooi stond. Hier stonden zes Duitsche schildwachten op post. De officier, die over de inlandsche troepen bevel voerde, gaf hun last, in een klein boschje weg te schuilen. Het hee'le bataljon legde zich heel stil (neer en spande zijn oogen in, om de duisternis te doorboren. Langzaam, stil, kropen zes gestalten, die zich nauwelijks tegen den grond afteekenden, uit het boschje den weg op. In hun mond had den zij het lange mes, dat bij handgemeen het geliefkoosde wapen van de Ghoerka's is. Een half uur verstreek. Een diep bas- geluid, als het gekwaak van een kik- vorsch, werd vernomen, en in een seconde waren de schaduwbeelden van de zes schildwachten op den weg verdwenen. Geen geluid, geen kreet werd gehoord. Ilet was of de herfstwind de bladeren langs den grond deed ritselen. Nu spron gen de andere Ghoerka's op en hervatten hun marsch naar de opslagplaats van de munitie. Om één uur in den ochtend ont waarde de generale staf, die in de rich ting van de Duitsche linie met spanning uitkeek, een feilen lichtflits aan den hori zon. Eenige seconden later hoorde men een zware ontploffing, gevolgd door tal- looze andere, toen de kisten met granaten en granaatkartetsen uit elkaar sprongen. Vervolgens bereikte de kleine troep de kanonneerbooten weer behouden en wel en den volgenden dag waren de Duitsche batterijen naar achteren gebracht. Verplichte heng stenkeu ring. Wanneer Nederland zooals de zaken zich thans laten aanzien niet in den oor log betrokken wordt zullen er in de maand Februari voorjaarskeuringen gehouden worden van nog niet gekeurde hengsten en wel Maandag den lsten Februari 1915 te Kattendijke, te 1 ;uur 30, Dinsdag den 2den Februari 1915 te Hulst, des v.m. 10 uur 30 en te Oostburg Zater dag 20 Februari, des v.m. 9 uur. Voor zoodanige keuring is veel te rege len, niet alleen, wat de uren van aan komst, maar ook die van 't vertrek be treft. De paarden, die men gekeurd wil hebben moeten daarom aangegeven zijn vóór den lOden Januari 1915. Zij die paarden willen laten keuren in' België aangekocht of nog aan te koopen, moeten bedenken, dat zoodanige paarden volgons de bepalingen, die 'thans van, kracht zijn, wel mogen worden ingevoerd maar niet uitgevoerd. „Z. Landbouwbl." 28 Oct. Epiras door Griekenland bezet. De Duitschers doen een inval in Angola. De geallieerden maken vor deringen hij Dixmuiden (Fr. bericht). Lods weer door de Russen bezet. Duitsche vliegeniers vlogen over de slag linie naar Parijs, doch konden niet hoven de stad komen ten gevolge van de waak zaamheid der Fransche militaire vliegje- vliegeniers. Een Engelsch schip van meer dan 5300 ton is ten N. van Ier land op een mijn geloopen en gezon ken. De Britscbe marine-autoriteiten waar; schuwen voor Duitsche mijnen op de Noordkust van Ierland. 29 Oct. De Duitschers behalen, naar zij .melden, voordeelen ten Zuiden, vair Nieuwspoort en ten W|. van Rij'ssel. Ten Z.O. van Verdun dringen. z;ij door tot in de hoofdstellingen van de Franschen en veroveren deze. Be Franschen leden zwa re verliezen. 30 Oct. Op het westelijk oorlogsterrein is de strijd tot staan gekomen. Turksche schepen beschieten twee Russische havens in de Krim en Turksche kruisers ver schijnen aan "de Golf van Akaba en op de zuidpunt van het schiereiland Sinaï. 31 Oct. Be Duitse he aanvallen op de Britscbe linie bij' het kanaal van La Bassée hadden geen succes. Bij' Reims en op de Maashieuvels valt verhoogde activiteit waar te nemen. Bij Vailly ten O. van Soissons slaagden de Duitschers er in de geallieerden over de Aisne' te werpen, ten Z.W. van het Yserkanaall namen zij1 enkele dorpen. In Noord- Polen is de slag onbeslist; ten W|., van Warschau duurt de vervolging door de Russen voort. Een algemeene aanval op Tsingtau is begonnen,. Souburg. Maandag had de aanbesteding plaats voor den bouw yan 2 lokalen ischool Chr. Volksonderwijs. Het werk werd gegund (aan dhr. v. d. Staal te Vlissingen, voor f 5050. Architect dhr. W. L. Huson. Grijpskerke. Door de Landbouwver- eemiging alhier is de levering van 136000 kilo Th o m as'p'h o sph a at, van 14500 kiloj kaïniet en 700 kilo patent kali opgjedragen aan den heer J. Reijnierse te Middelburg, respectievelijk voor f2.75, f2.15 en f6.40 pier 100 kilo. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.4 te Bode, laagste 757.7 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 5 Nov. Zwakke tot matigen wind uit oostelijke richtingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. Van 3 en 4 Nov. MIDDELBURG. Getrouwd: M. A. van 'Setten van der Meer 24 j. jm. en J. Kool wijk, 25 j. jd. Bevallen: G. Jongepier, gieb. Polder man, d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3