Binnenland. En de moordinstrumenten van dezen oorlog zijn zooveel mogelijk in den grond gegraven. Men loopt over machinegewe ren, zonder dat men het merkt. Wanneer niet {iet vierhoekige gat gewezen werd, waarvoor de monding staat, een gat van misschien een kwart meter lengte, een decimeter hoogte, dan zou de leek niets zien. De soldaten, die de mitrailleuses bedienen, zitten diep onder den grond, in een aarden hut met planken geschraagd. De kanonnen, half ingegraven, staan in houten huizen, zorgvuldig verborgen onder groene takken, die een dak dragen in de kleur van den akker, waarop zij staan. Geen vlieger mag argwaan krijgen, geen vijand mag met scherpen kijker ontdekken waar de batterijen staan. In zorgvuldig gebouwde huisjes ligt de am munitie opgestapeld, granaten en kartetsen. En bij de ingegraven batterijen wonen de artilleristen, half boven, half onder den grond. Een artillerie-kapitein liet zijn ingegraven, toegedekte kanonnen zien, zijn eigen „Villa", zooals hij zijn hut doopte, die nut vergroot zou worden met een „serre". En trotsch vertelde hij, dat den dag te voren, zijn verjaardag, zijn mannen hem bloemen gebracht hadden van het veld in een prachtige vaas. Een Fran sche shrapnell-huls als vaas. Dagenlang lag hij nu al zoo ingegraven, maar geen schot had hij gelost. De Fran- schen vermoedden wel, dat de Duitsche kanonnen daar an de buurt waren, zij hadden af en toe >een granaat of shrapnell in de richting gezonden, doch voorloopig was er niet de minste reden om te ant woorden. De oogst van den dood. De Fransohie bladen bevatten een brief van een kapitein, die het slagveld aan de Maas bezocht. Nooit, schrijft hij, heb ik iets vreese- lijkers in mijn leven gezien. De dooden worden niet meer geteld, men vergeet, dat het lijken zijn. Daar liggen meer dan 600 op hun plaats in de vuurlinie zoo als de dood hen overviel. Ik zag een sectie, in volmaakte orde, voor of achter hun officieren; niet één man of officier had zich omgekeerd. Naar de Duitsche tijde overstekende kon ik de uitwerking' van onze artillerie 'zien. Vijf en zeventig; man waren in hun schans aan stukken geslagen; Ver in de schanslinie lagen lange linies van docden In een hoek waren zes man te zamen ge storven. Een van hen hield nog de brief kaart in de hand, die naar een ziekere familie Hubsch gezonden moest worden, om deze mee te deefen, dat hun zoon een christelijken dood was gestorven. Op de kaart was een beeld van den Christus geteekend met de woorden van Lucas 2429, waaronder nog, geschreven was De Heere zeide: Ik ben met u a] de dagen tot aan de voleinding der wereld. Iets verder ligt een andere groep van 8 man, die ook te zamen den dood wa len ingegaan. Tussohen hen lag een ge opend gebedenboek, opengeslagen bij het gebed der fetter venden. Van het Oostelijk front. De correspondent van de Vossische Ztg. geeft de volgende beschrijving; van den strijd bij Jaroslaf in de laatste tien dagen Nadat we dagen lang slechts voetje voor voetje of heelemaal niet vooruitgekomen 'waren, is het aan de hier opereerende armee drie dagen geleden gelukt het door de oude en nieuwe San gevormde eiland te bezetten van waaruit toen de vijand met artillerie beschoten werd, z-oodat hij wij ken moest. Toen wij 's avonds om half ne gen in Jaroslaf binnentrokken, waren er voorbereidingen voor een nieuwen nachte- lijken stormaanval in gang. Dertig mortie ren hadden positie genomen. Toen we door de stad'gingen, hoorden we infante- rievuur en daar tusschen door kanonge bulder. .Jaroslaf, dat anders electrisoh ver licht is, werd nu maar /door een paar flikkerende lichtjes spaarzaam verlicht, het station beeft een droevige petroleum verlichting. Geen koffiehuis, geen kroeg, geen huisdeur is open. Wij wandelen door de straten, waar eenzame wachtposten staan en keerden dan naar het staiion terug. Het inianterievuur was. intusschen sterker geworden. Het was ongeveer op 2000 pas van ons verwijderd. Op het station h oorde ik, dat 's middags om 5 uur een granaattreffer 5 man van onze batterijen had gedood. Met gedekte lichten reden we naar Rze- sow terug. Tijdens den rit waren er vij andelijke shrapnels in de lucht zichtbaar in de richting Sieniuwa. In Rzesow had den voordien grootse afdeelingen vijande lijke infanterie en cavalerie onder genef- raal Novikow vertoefd, die op de bede der bevolking, dat de vijand de stad toch sparen mocht, antwoordde, dat de angst der bevolking ongegrond was, daar de Russen naar Galioië uitsluitend elitetroe pen gezonden hadden. Alle andere troepen waren naar Oost-Pruisen gezonden. De Russen bleven 16 dagen in Rzesow. In de stad bleef, op enkele diefstallen door kozakken na, alles ongerept. Volgens een bericht over Krakau moeten de Russen over de San teruggeworpen zijn. Lezajak is door de Oostenrijksohe troepen geno men, die daarop reeds 20 kilometer verder oostelijk zijn opgerukt. Korte Oorlogsberichten. De opstand in Zuid-A frika. Kolonel Alberts joeg de rebellen bij Lich- tenburg uiteen. Van de opstandelingen) werden er 13 gedood, 30 gewond en 240 krijgsgevangen gemaakt. De rebellen leiders, majoor Ben Goetzee en kapitein De Villiers werden in liet Kenhardtdistrict gevangen genomen. Goetzee was chef van den staf van Maritz en een der vermetel ste rebellen. Duitseh communiqué. Het Groote Hoofdkwartier bericht, dd. gister ochtend: Bij den aanval op Yperen werd verder grond gewonnen. Messines bevindt zich in onze handen. Op het terrein tegen over onzen rechtervleugel zijn thans, naar met zekerheid is vastgesteld, Indiërs werk zaam. Deze strijden, blijkens de tot dus ver ontvangen rapporten niet in ei gen, afgesloten groepen, maar zij. zijn over het heele front onder de Engelscben ver deeld. Bij de gevechten in de Argonnen wer den vorderingen gemaakt. De vijand leed hier zware verliezen. In het Oosten is de toestand onveranderd. De Russische doorbraakpoging bij1 Szittkehmen werd af geslagen. De Turksche ambassadeur» heeft een afscheidsbezoek aan minister Grey gel- bracht. Vandaag zou hij vertrekken. Van de Limburgsche grens. Sedert Zondag mogen weer reizigers naar Luik per stoomboot vertrekken. Passen worden niet meer aan automobilisten ver strekt. Alleen voetgangers kunnen een pas krijgen. Auto's, van Maastricht met reizigers naar Brussel vertrokken en die een ge- regelden dienst tusschen beide steden onderhouden, kwamen leeg terug. Vijf dagen lang mocht niemand per auto uit Brussel.. Het Duitsche Roode Kruis heeft se dert het uitbreken van den oorlog uit eigen middelen en inzamelingen 24 hospi- taaltreinen uitgerust, waarvan 10 door het centrale comité te Berlijn, de andere door de Roode Kruisvereenigingen (in Duitschland. Gemiddeld kost de uitrusting van een trein 50.000 tot 60.000 mark. Met de ondervinding bij het uitzenden van de eerste treinen opgedaan, heeft men bij de verdere zijn voordeel gtedaan. Alle treinen worden nu ook van keuken- of restauratiewagens voorzien en moeten uit verplegingsoonpunt beschouwd aan hooge eischen beantwoorden. Iedere hospitaal- trein is voor het vervoer van 320 liggende zieken ingericht en heeft 4 doktoren, 4 verpleegsters, 36 verplegers, en nog' 3 man personeel. - In Oost-Pruisen heeft de vorst zijn intree gedaan met een scherpen Noordoos tenwind. Die thermometer is. al 2 graden onder 't vriespunt gedaald. In Archan gel beerscht al sedert eenige dagen 15° vorst. Een Oostenrijksch soldaat, die in Galicië had gevochten was zoo onvoorzich tig geweest op een open briefkaart naar huis te schrijven ;dat het met de Oosten rijkers in Galicië niet goed ging. en hij voor zich er niet rouwig om zou zijn, indien hij door de Russen krijgsgevangen werd gemaakt. De familieleden van den soldaat vonden op de keerzijde van de kaart de aanteeke- ning„Doodgeschoten op vonnis van den krijgsraad." Aan boord van een Engel schen monitor. Het volgende is ont leend aan een brief, geschreven door een officier op een van de Britsche monitors, die aan de Belgische kust opereeren: Er is weer eens een postbezending aan boord ontvangen de eeiste sedert een dag of wat. Ik kreeg een paar mooie brie ven, die heel welkom waren, dat verzeker ik u. Gedurende de laatste tien dagen zijn wij voortdurend in touw geweest en ik geloof, dat we ons- goed geweerd hebben. Wanneer het noodig is, dat iemand aan wal gaat, word ik gezonden en er komt geen einde aan het Fransche gebabbel. Overigens zijn wij altijd „in actie", met enkele tusschenpoozen om onze kanonnen te laten afkoelen. Wij losten 200 schoten met ons havenkanon en 400 met hot an dere. Zij- geven geweldige schokken aan het schip; alles ratelt door eikaar Een Taube trachtte gisteren bommen op ons te werpen, maar had geen succes. Vandaag gaf een schip, een waarschu wend signaal. Er waren twee torpedo's op haar afgeschoten. Men veijjeldo ons heden, d.at er zich een verkenningspost op een kerktoren bevond. Wij losten er vijf schoten op uit onze 6 duims ka nonnen op een afstand van 8000 yards. Door het eerste schot werd de spits weg geslagen. Hot tweede trof eren eens. Een schot ging door het dak. Slechts één Van de vijf schoten was mis. Men zegt, dat we vandaag een generaal en zijn staf hebben gedood. Heldenmoed. De Echo de Paris verbelt van een moedige Fransche vrouw, die in een Van de Fransche steden woont, welke het meest van de Duitschers te lijden hebben gehad. Haar man had er een fabriek. Bij het uitbreken van den oorlog gingen haar man, haar drie broers en een zwager .dienen en daar de slad dicht aan de grens; lag, kon men ver wachten, dat de Duitschers ze zouden bezetten. In de fabriek richtte do vrouw een hospitaal in van vijftig bedden met een dokter en verpleegsters. Maar bij het eerste bombardement verlaat iedereen, die maar kan, de stad. De dokter wil, dat de vrouw ook weggaat, maar ze weigert, want haar man had haar gezégd te blij ven. De kelder is een tijdlang haar woon plaats, tot dat de vijand uit de stad ge jaagd wordt; in de onmiddellijke, nabijheid der stad woedt de strijd en dan worden er vijf-en-zieventig gewonden aangebracht, terwijl er maar voor vijftig' plaats is. Met den dokter en twee helpsters doet zij1 wat zij kan en als er nog een ongeluk kige gewonde opdaagt, die niet verder kan, installeert zij' dien op een ligstoel, dien zij nog thuis- heeft. Zij wordt een oogenblik weggeroepen en nauwelijks heeft zij een paar passen gedaan, of een granaat komt neer op de plaats, waar zij zooeven stond. Achttien gekwetsten, de twee ver pleegsters en de zoon van de keukenmeid worden gedood. Zij zegt de andere ge kwetsten een goed heenkomen te zoeken en bluscht den brand in het hospitaal. Dan zorgt zij weer dat de gekwetsten zoo goed 'en zoo kwaad als 'tgaat een plaatsje vinden en gaat door brand en bommen heen de dooden aangeven. Drie dagen verloopenzij blijft in haar huis, zooals zij belootd had. Eindelijk komt vergunning om de dooden te begraven. Er verschijnen militaire- dokters, maar Voor den verschrikkelijiken stank deinzen zij terug. Ben blijft er achter, maar wat kan hij alleen doen. Ben ik er dan niet'? vraagt zij eenvoudig. Samen begraven ze een-en-twintig lijken. Als alles weer op orde 'is gaat ze te Parijs nieuwe verband- stoffen koopan en keert terstond terug om in de groote gebombardeerde stad haar werk voort te zeiten. - Een toespraak van Keizer \Y ilhel m. Da Lokal-An zuiger meldt uit een niet den veldpost ontvangen brief van den 26stan October uit een plaats vlak achter het gevechtsfront van 'hielt' Duitsche leger in Frankrijk, dat de keizer daar een parade had genouden en onge veer het volgende gezegd had Ik Verheug mij in vijandelijk land ach ter het front een van de beste van mijn Markensche regimenten te kunnen begroeten. Frederik de Groote heeft in talrijke gevechten op het beslissende oogenblik steeds zijn soidaten uit de Mar ken (prov. BrandenburgJ op laten rukken. Ook gij- hebt u in dez;en veldtocht nieuwe lauweren om de vanen gewonden. Als koning van Pruisen en markgraaf van Brandenburg betuig ik het regiment, gre nadiers Prins Karei van Pruisen nr. 12, vertegenwoordigende- het derde leger korps, mijn algeheele waardeering en te vredenheid. Ik ben overtuigd, dat gij, wan neer deze veldtocht het nog eischt, ile geschiedenis van uw regiment met nieu wen roem zult verrijken. Als de qorlog ten einde is, zien wij ons weer. De1 vijand wordt in elk geval verslagen. Na deze woorden trokken de troepen in parademarsch voorbij, 's Middags werd op dezelfde plaats een veldgodsdienstoefe^ ning gehouden. Na de preek hield ook de bevelvoerende generaal een toespraak, die de toehoorders van geestdrift vervulde. Te Trebizonde en aan de Russisch Turksche grens zijn gevechten begonnen tusschen Russische en Turksche troepen. Uit donker Engeland. Uit een particulieren brief, verzonden uit een klei ne gemeente aan den mond der Theems, ontleenen we het volgende: In Londen is het 's avonds zóó donker, dat in September en October van dit jaar 25 pet. meer ongelukken gebeurd zijn dan in die twee maanden van het vorige jaar. Hier (in de gemeente waar de brief geschreven is), is het nog donkerder en is het des avonds beslist gevaarlijk om uit te gaan. In de drukste straat was er op. den avond, dat wij in de stad waren, geen enkele lantaarn brandend. Thans is het gelukkig wassende maan, maar misschien zou men ook nog wel het licht van de maan willen onderscheppen, ;als men daar kans voor zag.(Msb.) Uit B e 1 g i' Men schrijft onsEr is wel ernstig gewaarschuwd tegen het per auto en per fiets over de grenzen gaan, maar Zondag zijn er toch weer, die het waagden, naar Antwerpen per fiets gegaan en zelfs tot in de nabijheid van Mechelen. Bij Duffel, dat geheel platgeschoten is, was men bezig de brug, die opgeblazen is, uit de Neithe op te ruimen, 't geen ge schiedde door Belgische werklieden, waar van er verscheidene in Nederland als vluchtelingen waren geweest, o. a. te Ber gen op Zoom, Rilland-Bath en Vlissingen; het opruimen geschiedde onder toezicht van Duitschers, waarschijnlijk ingenieurs, wel in uniform, maar ongewapend. Aan de Neithe gaf een Duitsch officier den raad per fiets niet veel verder te gaan, daar kans bestond dat een wacht ons zou aanhouden en wij dan verplicht zouden zijn naar Brussel te gaan om daar de pas te 'laten afteekenen; overigens waren de Duitsche militairen zeer beleefd voor de Nederlanders. Opgemerkt werd dat in Ant werpen niet zooveel militairen liepen en in de café's aanwezig waren als Zondag voor veertien dagen en dat er over bet algemeen een vrij kalme stemming onder hen heerscht. (N. R. C.) 'Naar een Duitsch blad beweert, keert de Fransche regeering den 20en Nov. -naar Parijs terug. De kansen in België. Een oor logscorrespondent van de Times meldt van de Fransch-Belgische grens, dat de bondgenooten een draadloos telegram van den Duitschen keizer hadden opgevangen, hetwelk het bevel inhield om Yperen te nemen. Vandaar de verwoede, roekelooze aanvallen op de Engelsche verschansingen ter hoogte van die plaats, bajonet-aanval len, waarbij voor elke gevallen Duitscher tien anderen verschenen. Het Engelsche front is niettemin ongebroken gebleven, al moest op enkele punten voor den over macht worden geweken. Volgens een berichtgever van hetzelfde blad in Noord-Frankrijk is er thans veel meer kans op dat de bondgenooten Osten- de zullen bereiken dan dat de Duitschers te Ca.lais koinen. Indien de bondgenooten het winnen aan de Yser, dan imoet Ostende noodzakelijkerwijze vallen, want bet is niet versterkt en slechts zwak bezet. In een beschouwing over den toestand zegt de Times echter, dat de verhalen, als zouden de bondgenooten Ostende na deren geen geloof verdienen of dat de Duitschers op den terugtocht zouden zijn. De bondgenooten houden stand, brengen hevige verliezen aan de Duitschers toe en winnen van tijd tot tijd een paar mijlen veld: doch niets wijst er op dat de Duit schers aan het terugtrekken zouden zijn. Indien de Duitschers zware verliezen lij den, brengen zij die ook aan de bondge nooten toe. - De Duitschers in B.elgië. Vluchtelingen verhalen dat in Brugge en omstreken alle telefoontoestellen door de Duitschers weggenomen zijn. De bevolking der badplaatsen ten noorden va.n Osten de heeft bevel gekregen deze te ontrui men. Zwaar kanongebulder hoort men hier den geheelen dag. Tot gouverneur van West België is de luitenant-generaal Von Kramentra uit Han. nover benoemd. Hij zal te Brussel wonen. Belgische vluchtelingen. De Posthoorn deelt mee, dat men te Vlissingen, waar zeer vele Belgische post beambten verblijven, begonnen is met de tracitementen dier beambten ov er de maan den September en October uit te betalen en -dat daarmede gteregeld zal worden voortgegaan. Over Roosendaal zijn Zondag 12.540 vluchtelingen uit Nederland naar België vertrokken. G i r o-verkeer. Met ingang van 2 November bestaat bij de kantoren van de Nederlandscihe bank de gelegenheid tot voldoening van Rijks belastingen door middel van overschrij ving (giro). Zoowel door personen en lichamen, die een rekening bij de Neder land scha hebben, als door hen, wier bankier, kas sier, commissionnair enz. een rekening bij de bank heeft, kan van de gebeden faciliteit worden gebruik gemaakt. De re kening betreft alle directe belastingen en de termijnen van afloopend ciediet wegens accijnzen. Voor dit giro-verkeer zijn bij heeren Ontvangers der Directe Belastingen de noodige formulieren verkrijgbaar togen betaling van V2 cent per stuk. De Oorlogslee ning. Omtrent de plannen inzake een oor- logsleening van 250 millioen kan nog worden medegedeeld, dat bet in de be doeling ligt aan de regeering machtiging te veriaenen om, voor zoover de vrijwil lige deelneming aan de doening tekort schiet, de hoogst aangeslagenen in de vermogensbelasting te verplichten aan de leening deel te nemen op de basis van hun vermogen. De rente over dit ge dwongen gedeelte zal lager zijn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de ani mo voor vrijwillige deelneming te be vorderen. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 50,000 gulden worden vrijgelaten. Nog deze maand verwacht men, dat het desbetreffende wetsontwerp door de Staten-Generaal zal kunnen goedgekeurd zijn. De openstelling zou dan in Decem ber kunnen geschieden. „Hand." De Departementen van Finan ciën en van Landbouw, Nij- verheid en Handel. Met ingang van 15 Nov. 1914 wordt de zorg voor de uitvoering van de Ongeval lenwet 1901, de Radenwet, de Ziektewet, de Invaliditeitswet en de Beurswet 1914, alsmede van de uit die wetten voortge vloeide Koninklijke besluiten, voor zoo veel het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel bij die uitvoering betrokken is, overgebracht van dat De partement naar dat van Financiën; met dien verstande, dat de zorg voor de uit voering van de begrootingswetten voor de dienstjaren 1913 en 1914, voor zoover deze op bovengenoemde wetten en be sluiten betrekking hebben, voorloopig blijft berusten bij het Departement van L., N. en H. Verbod van uitvoer. De uitvoer van kunstwol, wolafval, half wollen goederen, gemengde garens, wollen dekens, militair laken en daarvan ver vaardigde kleedingstukken, alsmede van flanel, en daarvan vervaardigde onder goederen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. 8 p Ct. Een wetsontwerp is ingediend tot tijde lijke heffing van uitvoerrechten. Het uit voerrecht bedraagt 8 ten 100 van de waarde der goederen. Geen uitvoerrecht wordt geheven van vicaliën, reisrijtuigen, waarriiede ingeze tenen buitenlandsche reizen ondernemen, boom- en veldvruchten en gewassen van Nederlandsch grondgebied en accijns vrije goederen, klie weder worden uitgevoerd na hier te lande eenige bewerking of herstel ling te hébben ondergaan en goederen waarvan de waarde niet hooger is dan de gemiddelde waarde tusschen 1 Aug. 1912—31 Juli 1914. Middelburg. Onder het wie werk dat ook te Middelburg in verband met den stroom van vluchtelingen wordt verricht, mag zeker wel speciaal genoemd worden het werk dat het Provinciaal Inlichtings- bureau op zich heeft genomen. Van alle gemeenten in Zeeland zijn de namen op gevraagd van de Belgen ,die aldaar in laatste weken vertoefd hebben of nog vertoeven en van al- de families of alleen loopende personen zijn kaarten geschreven en die zijn in bakken alphabetisch, lekto- graphisch geschikt. Tot nu toe kwamen de opgaven in van 70 gemeenten, terwijl nog van ruim 30 opgaven worden verwacht. Dagen en doelen van nachten is door verschillende dames en heeren, ook door enkele ontwikkelde Belgen gewerkt om dit reuzenwerk gereed te krijgen, maar reeds is er voldoening ,voor het werk, daar verschillende personen, die elkaar verloren hadden in de algemioene vlucht weder bij elkaar zijn gebracht, of althans met eikaars verblijfplaats bekend zijn ge maakt. Bevolking. In de laatste helft van October zijn alhier ingekomen: C. A. Schultz, suppoost Veersche singel S 42a uit Heemstede; N. J. Vonck, Nieuw - straat G 221, Amsterdam; J. P. Schot, broodbakker, Gravenis'traat I 249, Vlissin gen; J. G. die Wit, banketbaker, Lange Noordstraat L 180, Arnhem; mej. 11. Ze gers, Lange St. Pieterstraat A 65, Breda, inej. N. M. Cs Plaatsman, onderwijzeres, Lange Singelstraat N 189, Raamsdcnk: .1 Reijnhout schilder, Dampoortstraal O 205a, Rotterdam; A. Steutel, Wal B 71, Rotterdam; M. A. Vevbraat, bouwk. op zichter Veersche singel T 175a, Alkmaar; H. J. H. van der Bel, kok, Langeviele K 211, 's GravenhageF. J. W. Hansen, theolog. student, Lange Noordstraat L 185. Warmond. Vertrokken: Me.j A. J. M. van den Berg, van Mo lenwater N 42 naar Gouda: me.j wed. A. de Vos, Noordweg R 37, Colijnsplaat; Vermeulen, Sleperssingel O 150, Koude- kerke; mej. A. H. de Jongh, Rouaansche kaai G 159, O. en W. Souburg; mej. C. M. Janssens, Sleperssingel Q 194, Vlis singen; mej. wed. P. C. van Melle, Bo gaardstraat D 45, Utrecht J. C. Harent, Koepoortstraat N 36, Hasselt; 11. Bijlsma, Spanjaardstraat E 74, Zegwaard; W. van Remert, Volderijlaagte M 83, Vlissingen; H. W. Booms, Langedelft B 129, Haar lem; L. Riemens, Seisweg 11 121, West- kapelie; M. P. Biaas, Dam F. 89, Brou wershaven; E Blaauw, HeercngTacht M. 18, Arnhem; mej. wed. H. Koster, Sle perssingel Q 182, Amsterdam; A. de Landmeter, Vlissing'sch wagenplein Q 122, Koudekerke. (M. Ct.) Goes. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand October Telegrammen verz. 2069, ontv. 1905, overgen. 4303, totaal 8277. Gesprekker)verz. 1865, ontv. 2096, overgen, 8530. Lokaal 2932. Totaal 15423. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Be\eland behandeld: Kantoren. Baarland Borsselo Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 's Heererrhoek 's Heer Hendriksk Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloe tinge Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-IIeèr Arendskerke 139 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Vlissingen. In den nacht van 22 op 23 Octobet vertoefden twee Belgische da mes bij een inwoonster van Boxtel en werd na hun vertrek ©en valies onder het bed gevonden, dat zaken van groote waar de bevatte, de dames zeiden dat het valies niet van baar was, maar dat zij' het op het station (Vlissingen van een onbekende gekregen hadden. Thans is de eigenares een te Vlissingen vertoevende vluchtelinge, ontdekt en door tusschen- komst van den commissaris van politie aldaar is het thans aan de eigenares te ruggegeven. Nieuwdorp. Toen schipper A. v. IJsel- dijk, schip Elizabeth, gistermorgen uit de haven wilde vertrekken, bemerkte hijl, dat zijn schip, geladen met suikerbieten, lek was. Door met acht man voortdurend te pompen, kon men het schip boven water houden. Het is echter noodig, dat de bieten worden overgeladen. Driewegen. De ingebruikneming der Her vormde Kerk in deze gemeente is vast- Verz. Ontv. Tot. 27 49 76 105 135 240 76 107 183 27 44 71 46 61 107 74 99 173 119 168 287 86 116 202 19 18 37 63 92 155 74 91 165 77 78 154 197 275 472 36 65 101 64 127 191 187 142 329 206 246 452 24 35 59 61 87 148 16 36 52 40 69 109 77 137 214 259 348 607 228 187 415 73 111 184 63 51 114 97 175 272 53 67 120 127 110 58 295 164 130 3 297 64 47 111 109 28 137 147 247 5 399 139 167 3 309 131 54 185 48 22 70 111 98 209 78 46 124 119 71 1 191 222 186 6 414 289 968 16 573 97 97 3 197 33 19 52 129 104 233 32 4 36 94 21 115 112 157 269 202 185 64 451 198 118 9 325 133 111 244 74 27 101 80 8 88

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2