No. $5 Donderdag S9 October 1914 29e Jaargang Dichterlijke Dank. De Groote Oorlog. LAUS HOLLANDIAE. Uit de Pers. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN IE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointro - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De Zuid-Nederlandsche dichter Karei v. d. Oever, thans te Baarn de gast van de familie Patijn, schreef dezer dagen in „Het Centrum" onderstaand sonnet: Aan de Weledele Familie Patijn. Hoe nog de wrong der vlammen in onze oogen blaakt der trouw geliefde Stad waar nu mijn hart naai- snikt, Antwerpen, die ik vrij. en lief heb, aangeblikt slechts in herinnering nog en aan mijn ziel geschaakt, hoe zwaai- ook, moedloos man, ik werd in 't hart geraakt en om mijn goede Stad in droefheid ga Verstrikt daar straks de klis der vlam mijn oud huis heeft gelikt en mij van uur tot uur zoo zeer zwaarmoedig maakt, toch zijn mij de oogen nat van dankbaar hartsverdriet en drupt in 't Baarnsche Bosch op 't neergestrooid geblaert soms eenzaam in d' herfstwind des ballings heet getraan; want, ach, schoon Holland is mijn dierbaar Vlaandren niet, maar 'k zie haar dankbaar aan nu ze op mijn weemoed staart en liefdrijk over mij haar goeden kus laat gaan Vrees. „Het Vaderland" schrijft o.a. onder bo venstaand cpschrift: i Voor ons allen, die buiten den slag zijn, is de werking van het 42-centimleter- geschut der Duitschers of die van het 75 millimeter geschut der Franschen druk kende nachtmerrie; voor hen die aan de werking daarvan blootstaan is het mira- bile dictu- anders, en de Fransche geest heeft het dan ook niet aan een bon mot op Krupp's „appeltje voor den dorst" laten ontbreken. i Zoodat het wel' zeker is, dat wijt ons van de verschrikking van het gevecht voor hen, die er in zijn, erger voorstelling maken dan ze inderdaad is; vretes schijnt te Verdwijnen als men met velen is in een geweldigen struggle, die alle gedach ten absorbeert. Hetzelfde zag men trou wens in de Fransche revolutie aan de ter guillotine verwezeneii, en daar was de verschrikking nog grooter, omdat, an ders dan op 't slagveld, alle kans om heelhuids uit den dans te komen, ont brak, laat staan die om eer te behalen. En toch getuigen de geschiedschrijvers er allen van, hoe de Vrees voor de guillotine bij de slachtoffers ontbrak. In de Conciergeiïe, waar die gevangenen het afroepen van hun naam zaten af te wach ten, teeken dat de tijd voor het schavot was gekomen, speelde men onder elkaar guillotinetje en vermaakte men zich met een parodie op den luguberan gang dien men weldra zou doen. Zelfs de verdorven Philippe Egalité ging als een held dien dood in, en verzocht den heul hem niet eerst zijine Engelsche laarzen, waarop hij zoo trotsch was, uit te trekken, want dat ging na afloop: beter. En de verachtelijke Fouquier de Tinville, die als openbaar ■aanklager bij de revoluitionnaire rechtbank tegen honderden onschuldigen de dood straf had geëischt gaf nog van de kar, die hem naar de guillotine heenreed het volk, Üat hem hoonend nariep niet geheel van geest ontbloot antwoord. En Ms Car- lyle Ier zoo bijzonder den nadruk op legt, dat de ex-bijzit van Lodewijk XV, da ellendige Dubarry, die door hare mis dadige 'handelingen ook haar aandeel had in Ihet uitbreken van de revolutie, ziek van, angst was bij haar laatsten gang, was het enkel omdat zij de uitzondering was die ■den regel bevestigde. Zoo was het met de ter dood giedoem- den iu het revolutietijdperk. En wat heeft hij, die in den strijd staat niet oneindig veel voor boven hem, die het slachtoffer wordt van gewelddadige regperingsveran- dering; de eersbei wordt gestaald, terecht of tein onrechte, door het denkbeeld, dat hij strijdt voor de vrijheid van het vader land, terwijl de laatste moeilijk anders dan het bewustzijn met zich om kan dragen, dat hij hulpeloos is overgeleverd aan eene bende moordenaars; De Ruyber was honderdmaal' heter af dan de gebroe ders De Witt. Beknopt overzicht van den toestand. Met geen pen te beschrijven is de el lende van het moderne oorlogsterrein. In een communiqué, dat de Britsche Legatie te 's Gravenhage van het Engel sche ministerie van buitenlandsche za ken ontving wordt o.m. medegedeeld, dat de slag in Zuid-West-België, beschreven als de verwoedste van den geheelen oor log, voortduurt met onverminderde hef tigheid. Elders in ons blad wordt getracht een beeld te geven van deze worsteling van ,*man tegen man". Men wil, dat er eenige vorderingen gemaakt zijn, doch de betreffende berich ten zeggen niet veel. Terwijl de bondgenooten beweren, dat zij1 bij Dixmuiden terrein wannen, zegt het officiëele Duitsche bericht: „Bij Nieuwpoort en Dixmuiden duurt de strijd voort. De Belgen kregen daar, belangrijke versterkingen. Onze aanvallen werden voortgezet. Zestien Engelsche oor logsschepen namen deel aan den strijd tegen onzen rechtervleugel. Hun vuur had echteï geen succes. Bij Ypte'ren is de toe stand onveranderd gebleven sedert 27 Oc tober". En terwijl de geallieerden zeggen, dat zij vorderingen maakten bij' Armentiëres, Rijssel en Atrecht, wil het Duitsche com muniqué, dat de Duitschers tien W. van Rijssel hun aanval met succes voortzet ten, en in het Argonnenwoud eenige vij andelijke loopgraven genomen hebben, Waarvan de bezetting gevangen genomen werd. Met den dag neemt de strijd in hevig heid toe, doch tot een beslissing; schijnt het nog maar niet te kunnen komen. Aan beide zijden wordt thans alles op het spel gpzet. Ten zuiden van Salec hebben de Russen den 'overtocht van de Wieiehsel geforceerd, zegt een Russisch bericht. Een zeer groot aantal Duitschers werd gedood, geschat op een kwart millioen en gewond naar schatting; meer dan een half mil lioen. Men hechte niet te veel waardie aan deze cijfers, toch houdie men zich overtuigd dat 't den Duitschers aan de Wpichsel Veel bloed gekost heeft. Het volgende bericht, uit Duitsche bron, Vérmag ons maar half gerust te stellen: „In Polen moesten de Duitsch-Oosten- rijksche troepen voor de nieuwe Russi sche strijdkrachten, die van uit Iwangored, Warschau en Nowogteorgrerosk opereer den, wijken, nadat zij tot dusver in een strijd van verscheidene dagen alle Russi sche aanvallen met succes hadden afjgesila- gen. Dp Russen gingen tot dusver niet tot vervolging over. Het zich losmaken Van den vijand geschiedde zonder moeite De reservetroepen zullen zich overeenf komstig den toestand opnieuw; g'roepeeren. Op het West-Oostelijke gevechtsfront zijn geen noemenswaardige veranderingen in getreden." Van het ontzet van Lodz wordt niet genept. Toch moeten de Russen er weer den baas spelen. Angola zou door Duitsche troepen be zocht worden. Wordt het bericht van dezen inval in de Wpst-Afrikaansche bezitting Van Portu gal bevestigd, dan z'al een oorlogsverkla ring van Lissabon niet uit kunnen blij ven. Men weet, dat geruimen tijd reeds allerlei dreigende geruchten omtrent een. positie nemen van Portugal de ronde doen. Mogelijk heeft Duitschland niet langer wil len 'Wachten tot Portugal zich voor den oorlog zou hebben toebereid maar het landje nu maar zelf den handschoen toe geworpen dien het straks zelf te Ver wachten zou hebben. Op den Balkan wordt bet materieel voor een -nieuwen Balkanbrand, die zich aan den grooten oorlogsbrand paren zal, hoo- ger en hooger opgestapeld. De bezet ting van Valona door de Italianen wordt zachtjesaan tot een feit gemaakt, terwijl Griekenland nu zijn hand uitstrekt naa,r Epirus. Uit Z u i d-A f r i k a ontvangen wij ern stige tijdingen, die niet veel goeds voor spellen. Ret boerenelement, dat grooter blijkt te zijn, dan men de laatste dagen heeft gemeend, werd wakker geschud door een Maritz c.s. en thans wordt reeds op meer plaatsen het hoofd opgestoken. Christiaan de Wet en Beijersi hebben thans ook hun houding bepaald. Ziehier de officieele mededeeling van den gouverneur-generaal van het Ver- eenigd Zuid-Afrika aan den Minister' van Koloniën van Engeland: „Het gouvernement moet tot zijn diep, leedwezen aankondigen, dat op1 aanstich ting van enkele op den voorgrond tre dende personen een groot aantal perso nen in het noorden van de Oranje Vrij staat en het westen van Transvaal zich hebben laten verleiden om een aanslag te plegen tegen het gezag van het gou vernement en een gewapenden opstand en rebellie tegen het gouvernement heb ben voorbereid. Ofschoon reeds sedert eenigen tijd het gouvernement kennis dro^g van de voorbereidingen tot dezen opstand, heeft de regeering nog alle mo gelijke maatregelen gtenomen om bloed vergieten te vermijden en den vrede te bewaren. Intusschen kwam het gouver nement te weten, dat burgers en mi litairen van die Oranje Vrijstaat op geroepen zijh onder het gezag van gje- neraal Christiaan de Wet en in West- Transvaal onder gezag van generaal Beijers. Gewapende commando's opstan delingen bestaan -reeds. De stad Heilbron werd bezet. De vertegenwoordigers van de regeering, die er zich in bevonden, gevangen genomen. Te Reitz heeft men een trein aangehouden en gewapende bur gers van de landweer ontwapend. Onder deze omstandigheden is 5e taak van de regeering duidelijk. Met sterke hand dient zij In deze op te treden en alle nood zakelijke maatregelen zijin dan ook ge nomen. Een zeer groote meerderheid van bur gers in heit geheel Vere-migd Zuid-Afrika zijn volkomen lojaal en werpen voil ver ontwaardiging het idee van opiroer veiTre van zich. Wanneer wij vernemen de juiste toe dracht van de zaak, z,uilen zlij zondert twijfel alle hulp1 aan het gouvernement bieden om de orde te herstellen en zij zullen-zich angstvallig onthouden van het geven van eenige aanmoediging aan de opstandige beweging. Alle loyale burgers van het Vereenigd Zuid-Afrika moeten al dus p-rotesteeren tegen een dergelijke be weging. Het gouvernement zal alle hulp verleenen aan burgers, die om de een of andere reden schuldig waren aan on gehoorzaamheid. Zij hebben niet te Vree zen dat het gouvernement indien zij alsnog, tot inkeer komen, eenigen maatregel tegen hen zal ondernemen". Door de „Maasbode" wordt hieromtrent opgemerkt: De actie van generaal' Beyers is, het niet-onyierwachte gevolg van zijki aftre den als opperbevelhebber van de actieve burgerwacht, waarvan wij' .onlangs mel ding maakten. Door den hoogen rang, welken hij hekleed heeft, is hij' uitstekend op de hoogte van al de plannen dar re geering. Zijn invloed valt ook niet te on derschatten, te meer, daar deze onder steund wordt door dien van een man als Christiaan de Wet, den populairen generaal uit den Boerenoorlog, en gene raal Kemp, den vertrouweling van de la Rey. 1 De opstandelingen hebben het oogen blik goed gekozen. Het Zuid-Afrikaansch expeditie-korps is tegen Duitsch Zuid- West-Afr ka opgerukt, terwijl de imperiale troepen hoogstwaarschijnlijk reeds naar het Europeesche oorlogsterrein vertrok ken zijn. Het is nui slechts de vraag, of genieraal Botha, die de Engelsche regeering trouw jblijft, bij machte zal zijn om het verlangen, naar vrijheid en onafhankelijkheid, dat nog steeds in het hart van vele Boeren woont, in te toornen, en of hiji zijn grooten invloed zal kunnen behouden. Zoo ja, dan zal deze opstand op een mislukking uitlo'open, zoo nieen, dan zal Engeland hier nog leen zwanen strijd te voeren hebben, om zijn suprematie te bewaren, en zal in elk geval zijn actie tegen de Duitsche koloniën een gevoeligen knap krijgen, .zoo zij niet geheel verlamd wordt. 0e dierentuin te Antwerpen. De Antwerpenaren w-istetn zelf niet, schrijft De Maasbode, wat er voor of gedurende het beleg en bombardement dei- stad met de g'roote roofdieren in hunnen fraaien dierentuin was geschied. En toch lag hun het lot der dieren, in wier tra gische gevangenschap zij "tijdens- rustiger dagen zoovele malen hun s-til vermaak vonden ten aangename verpoozing,' na aan het hart. Maar wie ging in deze troebele da gen, welke den mensch slechts op eigen veiligheid en lijfsbehoud bedacht deden zijn, nog naar hen vragien? Zoo kon hef dan ook gebeuren, dat de meest uiteeni- loopende geruchten de ronde deden en hunnen weg Vonden naar het buiten land. De directeur van den Jardin Zoölogique, de heer L'hoëst, veirhaaide ons: Toen er sprake was van een mogelijk bombarde ment der stad, maakten wij hier een on- houdbaren toestand door. Ieder oogenbiik van den dag kwamen' angstige buurtbewo ners aan den hof informeeren, of de wilde beesten nog niet' wareni doodgescho ten. Een hom mocht toch eens de kooien vernielen, .waardoor de dieren zouden kun nen losbreken en zteer zeker den reeds panisohen schrik onder de bevolking nog zouden veigfooten. We stelden allen gerust, dat de noo- dige voorzorgsmaatregelen om zulks te verhinderen waren genomen, en wij waren inderdaad zeer gced voorbereid, doch ook wij' zijn de dupe gfeworden van dein onaekeren en duisteren toestand, waarin de bladen ons met haar te optimistisch ga- schrijf hebben gebracht. De leeuwen, tij gers', panters en beren toch hadden wij reeds naar de kelders overgebracht, waar- zij in kooien, welke feeds Vroegtijdig met het oog op mogelijke gebeurlijk heden wa ren vervaardigd, zaten opgesloten. Ons voornemen was n.L, de groote roofdieren, wanneer een bombardement der stad on- mijdelijk zou blijken te zijn, te verzenden naar de dierentuinen van Amsterdam en Londen, doch door de berichten in de dagbladen werd hief vervoer uitgesteld en uitgesteld, tothet te laat Was. Zoo moesten wij tot do oden overgaan, en wer den 25 leeuwten, tijgers-, beren em panters in hun transportkooien doodgeschoten, 't Financieel Verlies;, dat wij daardoor gele den hebben, schat ik op 30 a 35 duizend francs. Gelukkig hebben wij echter nog over een prachtigien jachttijger,, een panter met een jong, twee puma's en twee ge streepte hyena's. Slechts één bont is in on zen tuin gieVallen, welke het paviljoen Van een volière, waarin de- reuzten-sehild- padden gehuisvest zijn, indrukte. Die die ren bleven ongedeerd. Financieel hebben wij door den alge- mieenen toestand veel meer geleden dan door de noodgedwongen afmaking der roof dieren. In de maanden Augustus en Sep^ tember ontvingen wij andere jaren aan toegangsbewijzen een bedrag: van 165.000 francs. De hoogiste dag-recette, welke in de thans afgeloopen maanden wterd gemaakt, bedroeg 3 fr. 75! (De toegangsprijs tot den dierentuin bedraagt 1 fr. 25 per per soon). Wat zal er Verder overbiijfven Van onze 10.000 ledien? De tweede halfjaarlijksohe contributie moest dezer dagen worden ge- ind. Waren onze roofdieren niet doodgescho ten, .dan had er veel kans; bestaan, dat wij zte nu Van honger hadden moeien laten sterven. Het is toch bijna onmogelijk voed sel voor hen te krijgen. Sinds Maandag der Vorige week zoeken wij reeds tevergeefs naar een tweetal paarden. Ze zijn niet te koop. Ander vleesoh mogen wij niet ge bruiken'; we kunnen het den menschen niet onthouden om de dieren te voederen. Bovendien, het is te duur. Ons personeel Van 108 man, dat bijna voltallig is, dieint ook betaald. Man tegen man. IJselijk waren verleden week de ge vechten aan de Yser. Er werd Zaterdag den 'hieelen nacht doorgestreden, soms op korten afstand naderden de vijanden el kander. De Duitschers, die tottelken prijs dien nacht die Yser moesten overtrekken, vochten met den moed dier wanhoop, doch telkenmale als zij over de rivier waren, drong bet hevig vuur der gealli eerden hen terug. De weg van Brugge naar Nieuwpoort splitst zich even voor St. Pierre-Capelle en gaat op twee punten over de Yser. Langs deze wegen kwamen de Duit schers, en tegelijk werd Dixmuiden aan gevallen. i De artillerie speelde slechts een onben langrijke rol in het gevecht, dat veeleer door mitrailleurs, en met de sabel en revolver beslist werd. Aanvankelijk was de Duitsche stormaanval niet te stuiten, over honderden lijken hunner kameraden stormden de Duitschers op de bruggen af. Toen zijl d© Belgische loopgraven na- derden, streed men verder met bajonetten, revolvers en zelfs geweerkolven. Een groote Belg, die uit Britsch Columbia was overgekomen, voor den oorlog, velde Duitscher op Duitscber met zijn geweer kolf neer, totdat een kogel hem trof. Zoo slaagden 5000 Duitschers er in over de brug te komen.-— bijna geen en kele hunner keerde terug. De aanval' op Dixmuiden door een Duitsche macht van 2000 man, werd af geslagen door Belgische infanterie en - cavalerie, die hen in een gevecht van man tegen man in het kanaal drongen. Toen slaagden 3000 Duitschers erin Dix muiden te bezetten, doch een hevig artil lerievuur noodzaakte hen terug te trek ken Toen de Zondagmorgen aanbrak, was Dixmuiden leen kerkhof. Op deze linie namen de Belgen 400 krijgsgevangen. Bij Nieuwpoort lagen de vijandelijks loopgraven slechts vijftig meter van el kaar. Gedurende den nacht deden de Duitschers biet minder dan acht bajonet- aanvallen, die alle afstuitten op het mi- traiReursvuur der Eelgen. De zware Duitsche verliezen zijn zoo zeggen de bladen van des te tragischer aard, waar zijt bijna uitslui tend jonge knapen gelden. In de laatste gevechten vielen veel jongens van 16 en 17 jaar, schooljon gens, die met de laatste reserve naar België zijn gezonden. Te Furnes vertel den Engelsche verpleegsters van derge lijke kinderen, die men moeilijk als „vij anden" kan aanmerken. Een hunner ver klaarde gelukkig te zijn er met een voet- wond, die hem zijn leven lang zou doeh! l.JnkcB, afgekomen te zijn. Omtrent de gevechten bij Rijssel1 ver tellen de bladen, dat daar wel de meest kortstondige tVe wnnng der Duitschers plaats had; zij hadden niet gerekend op 'de Britsche reserves, de Sikhs en de Ghurkas, die in een geweldigen storm de Duitschers terugdrongen, en lang ach tervolgden. De autoriteiten te Duinkerken stelden den Belgen en Engelschien het kerkhof ■ter beschikking, tot het begraven hun ner gevallenen. Hoe 't bij Verdun toeging. Aan het overzicht van de Times, dat een goed idee geeft van de krijgsoperaties bij Verdun, waarover tot nog toe weinig licht ontstoken is, ontlieaniein wie enkele bijzon derheden. Men raadplege z,'n atlas-, tenzij1 men liet terrein voldoende kent. De Fransolien in WceVra veria,ngen naar sneeuw, opdat deze den toevoer der Duit schers gaat belemmeren. Overigens is, uit defensief „oogpunt de positie der Fransoheinl aldaar zteer bevredigend. Wanneer de Duitschers voldoende versterkingten kre gen, om op schotwijdte v'an Verdun ta kunnen .naderen, dan zou het met deze vesting spoedig gedaan zijn eni daarmee zou de heele toestand grondig verande ren. Het van Met'z komende Duitsche legerl verspreidde zich over Mars la Tour, Han- nonville, Chambiey, Vigneulleisi en Chaillon in de W.oevre. Den 19en September begon de hevige aanval op de Maasforten. Troy- on werd tweemaal beschoten. Na het tweede bombardement waren nog' maar vier kanonnen over, de andere allemaal onbruikbaar. .Toen kreeg; het garnizoen, he vel tot den aftocht doch 'tweigter.de en begaf zich in de holen nabij het fort. Het waren 450 man, 22 bevonden zich nog in het magazijn. Daar zij vreesdein, dat het magazijn ontploffen zou, trachtten, zij cloor de gang de holen te bereiken, maar een granaat vernielde de gang en doodde allen. Spoedig daarop verflauwde de Duit sche aanval. De Duitsche verliezen wa ren groet. Den 21-sten September werd de flank der Beijersche strijdmachten in de An gonnen door den opmarsch der Bondgiei- nooten uit het Zuiden bedreigd, terwijl de terugtocht door de forten van Verdun gevaarlijk werd gemaakt. Dit verklaarde de krachtige pogingen van het Metz-leger om zich toet die Reijeren in de Argonnen te vereenigen. Den 25en September meenden' de Bond genooten, dat de Duitschers hun plan de Maas, over te gaan, opgegeven hadden. Zij brachten eenige bataljons ovter dei Maas; om aan de strijdkrachten, die aan den Moezel vochten, hulp te brengen. De Duitschers merkten evenwel deze beweging' spoedig en terwijl de Franscihen eenerzijds in het boscih v'an Champenoux vooruitdrongen, anderzijds de hoofd krachten - van het 14e Duitsche leger corps in de richting' van de smelstroomen- de Rupt de- Mad terugdrongen, maakte de rechtervleugel van het Metz-legeï een ver- metelen flanken-opmarsoh. Deztei vleugel rukte „langs den linkeroever van de Rupt tot Thiaucourt vóóruit en bezette St. Mi- hiel, waar zich toen weinig. Franse hen bevonden. Dien 25en September 's morgens werd! een uitrukkende Fransche dragondeirs!- patrouille plotseling, door een Duitschef infanterie-compaghie naar de stad terugge dreven. Van de nadering' der Dtuitsohersi had men niet het minste vermoeden. Een 500 menschen uit St. Mihiel en de omlig gende dorpen vluchtten noordwaarts'. Den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1