Woensdag 38 October 1914 39e Jaargang Ao. 24 Uit de Pers. De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. België en Nederland. „De Standaard" driester! België maakt in deze droeve weken, zooals vroeger nooit, met Nederland kennis. j Dusver namen de Belgen van ons land niet dan in geringe mate notitie. Volgens de „Almanach de Gotha." vindt men in België wel een zeer groot aantal Nederlanders die er hun woonplaats ko feen, maar a'gi ons land werd dit van Belgische zijde niet dan zeer spaarzaam beantwoord. i Na de Fransche, is er in België geen enkele vreemde natie zoo sterk vertegen woordigd als de onze. Frankrijk is 6V2 maal zoo sterk in be volking als Nederland, en heeft in België slechts 10.000 nationalen meer dan wij. Frankrijk heelt er op 'ziijn kleine 40 mil- lioen ingezetenen een 80.000, wij imet onze 6V2 millioen tellen er 71.000 emigranten. Uit Duitschland, dat meer dan tienmaal zoo sterk bevolkt is als1 Nederland, zijn er slechts pen kleine 60.000. Van ons, gle- lijk gezlegd, 71.000. Alle overige natiën zijn onder dei Belgen slechts ,zeer luttel als emigranten opge nomen. V, Ten onzent daarentegen togen dusver slechts even 18000 Belgen in, die dan nog meest niet ver van de grenzen ver toeven. 1 1 1 Ook het reizend publiek uit België trekt zeer zelden over den Moerdijk. Geen tien de van wat uit ons land naar België Seist. 1 'ijl Belgische bladen worden bgf ons in vleier handen gevonden, de onze in Biedgië bijna niet. j i Kortom, men heeft in België dusver zijn koers mieer £ui.d-op genomen. Bij ons kwamen uit België slechts 18.000 personen inwonen, naar Frankrijk togen 310.433 Belgen, met inbegrip Van enkele Luxemburgers. Het verschil is bijL na to kras. Mogen wij- niet hopen, dat de gedwon gen kennismaking met ons Land, waartoe thans honderdduizenden Belgen zich ge noodzaakt zagten, er toe zal mede werken, ■om de banden tusschen onze heide lan den iets .sterker dan dusver het gleval was, aan te halen? Vroeger werd door het groote Bel gische publiek aan Nederland Zoo goed als niet gedacht. Thans zal dit toch wel anders gewor den ,zijn. Juist daarom strekt hei ons tot vreug de, dat de Belgen, die ons land meest links lieten liggen, thans in zoo grooten getale ervaren hebben, met wat ingeno menheid onze landgenooten hen aller,- wege hebben begroet. Leide het tot duurzame relatie! Althans uit Vlaanderenland. Beknopt overzicht van den toestand. Trots de ontzaglijke verliezen, die bei de partijen te betreuren hebben de geschiedenis zal straks ontzettende cijfers vermelden wordt de groote worsteling nog steeds met onverminderde heftigheid ein verbittering voortgezet. Wederzijds wordt alles op haren en sna ren gezet, om in Zuid-West-België den strijd uit te strijden. De Duitschers trach ten zich een weg te banen naar Nieuw poort, om straks tot Duinkerken zich te wendende geallieerden spannen hun uiterste krachten in 0111 den vijand hier te verslaan of tot den terugtocht te dwin gen, wat eveneens een gunstige eindbeslis sing voor hen zou kunnen beteekenen. Geeft het feit, dat honderden Belgen Ostende verlaten en naar ons land uitwij ken, grond tot de gedachte, dat het be zit van deze plaats voor de Duitschers nog niet definitief verzekerd is, aan den anderen kant moet geconstateerd, dat zij op reeds korten afstand van Nieuwpoort genaderd zijn. Het dorpje Pterwyse bij Veurne is groo- tendeels ineengestort, de bezetting natuur lijk deels vernietigd, deels tot den terug tocht gedwongen. Nieuwpoort is gebombardeerd. Het zwa re Duitsche geschut men spireekt van het geweldige geschut, dat Antwerpen tot overgave dwong scheen goede posi ties ingenomen te hebben, terwijl de En gelsche vloot bij een D-uitschen aanval van dezen kant voorlooipig tot stilzwij gen gedoemd is. Intusschen, van den uitslag is niefts te zeggen, 'tls een strijd op leven en dood. Elke voet veroverde grond koisifc den Duitschers stroomen bloeds. En 'tis de vraag, of deze afmattende strijd nog lang voortduren kan, en niet op remise zal uitloopen voor de Duitschers hun blijden intocht houden in Nieuwpoort, of laten wiji zeggen Calais. Wat de onzekerheid dagen aaneen doet voortduren vindt niet het minst zijn oor zaak in het feit, dat aan weerszijden telkens weer nieuwe versterkingen jwor- den aangevoerd. Alle man, die door de Duitschers in België gemist kunnen wor den, n.l. in de door hen bezette plaatsen, worden naar het front aan hun rechter vleugel gezonden. Maar pok de Engels-cben, die doodsbe nauwd zijn, dat de Duitschers nog dichter bij het Kanaal komen, trommelen alles bij elkander, ,wat naar hun inzien de gelederen der bondgenooten op den lin kervleugel kan versterken. Het stadje Nieuwpoort, in handen van de bondgenooten, pioet geducht versterkt zijn en zeer moeilijk te naderen, want het land achter Nieuwpoort is doorsneden van kleine watertjes terwijl sommige ter reinen zelfs geïnundeerd kunnen worden. Zeker is het dat de Engelsche vloot de positie van de verdedigers bijzonder krach tig maakt. Mnar of het daarom waar is, dat de Duitschers het stadje nooit zullen krijgen, zooals Engelsche bladen beweren, zal nog te bezien staan. Op! dit soort beweringen kunnen wij in het algemeen heel weinig aan. Heeft men zoo iets ook niet van Antwerpen ge zegd Op het Oostelijk gevechtsterrein lijkt de slag bij Ivangorod (aan do Weichsel halverwege Warschau en de Poolsch-Ga- licische grens, zooals men weet), in het voordeel der Oostenrijkers te verloopen. Het officieële Oostenrijksehe rapport maakt tenminste melding van belangrijke winste. Slagen de Oostenrijksehe en Duit sche troepen er hier in den vijand terug te dringen dan hebben zij een aanzienlijk Voordeel behaald, dat het geleden éche'cl voor Warschau in ruime mate wel vergoe den zal. Ook pij Jaroslaf, ten Noorden van Przcmysl hebben de Oostenrijkers een voordeel behaald. Gevaarlijke tocht met een „Zeppelin". Een welverdiende onderscheiding is den machinist, Richard Luickhardt, uit Wil helmshagen bij Berlijn, ten deel gevallen. Luickhardt behoort tot de bemanning van een Zeppelin-luchtschip, dat reeds aan het bombardement der vestingen Luik en Namen heeft deelgenomen, alsmede iaan den strijd bij de forten van Antwer- Bij een dezer laatste tochten geraakte het luchtschip in de zoeklichten van de vesting en aanstonds werd een verschrik kelijk vuur geopend. Een granaat ontplofte vlak in de nabijheid van den ballon en verwoestte de bevestiging van een der achterste schroeven. De zware lucht- schroef boog naar binnen om en dreigde in den gordel te vallen, waardoor zij de manschappen zwaar zou hebben verwond en de motoren zou hebben beschadigd. Nu moesten gedurende de vaart, hoog in de lucht, de staken worden doorge zaagd en tevens de schroef zonder ge vaar voor de manschappen worden ver wijderd. Luickhardt bood zich vrijwillig aan voor deze gevaarlijke taak. Met een metaalzaag en vijlen klom hij buiten langs het schip en hij slaagde er werkelijk in, na een half uur hard werken, den arbeid ten uitvoer te brengen en zoo de Zeppe lin te redden. Ook wilde Luickhardt het omhulsel, dat stukgescheurd was, herstel len. Ook dit waagstuk gelukte, terwijl het luchtschip met razende snelheid voort- vloog. Luickhardt heeft tot loon voor zijne dapperheid het IJzeren Kruis eerste klasse gekregen. Uit Boom. Pleze gemeente, welke zoo erg geteisterd werd door roof en plundering vanwege het schuim van Boom en vooral van het omliggende, begint sinds eenige. dagen haar gewoon uitzicht te hernemen. Heit grootste deel der bevolking is terugge keerd; enkel de burgerij komt maar lang zaam weder. Ee winkels zijn g'rootendeels heropend, brood en vleeseh zijn zeer gemakkelijk te verkrijgen. De markt van verleden Don derdag was reeds zeer voldoende voor zien van groenten enz. Sind.s verscheidene dagen is de gemeente door gas Verlicht. Die politie, bijgestaan door burgerpolitie verzekert orde en rust zoo bij dag als bij nacht. Konden nu nog eenige nijveraars een aantal hunner werklieden aan den ar beid zetten, dan ware Boom wederom het Boom van vroeger. Duitsche soldaten ziet men te Boom niet veel, ternauwernood een gering© wacht aan de houten brug. Het bestuur der gemeente wordt ver zekerd door den heer JLemmers, griffier, d.d. burgemeester, bijgestaan door de hoe ren Van Combruggen en Haesaerts, sche penen, Fr. Vermant, gemeenteraadslid en Pol. Kennis, schoolhoofd d.d. secretaris. De ,heer Defacq, politiecommissaris Vervult zijn ambt, hij wordt bijgestaan door den heer G. Struyf, hoofd der burgerpolitie. De scholen zullen in den loop der wieek, denkelijk Woensdag 28 October heropend worden; den leden van het onderwijzend personeel wordt dringend vierzocht onmid dellijk naar Boom terug te koeren om er hunnen dienst te hernemen. Een comité tot schatting dier schade, Veroorzaakt door beschieting, inbraak, en Iroof is samengesteldde eigenaars zouden, in ,hun belang, goed doen' zoodra mogelijk terug te koeren, om de geleden schade te doen vaststellen. Msb. Kolossale mortieren. Men vergist zich, zegt het Vad., als men meent dat de 42 c.M.-mortieren eenlingen in de mortierenhistorie zijn. Zelfs Antwer pen werd reeds door een grooter mortier beschoten. In 1832 vervaardigde Paixhaüs voor het Antwerpen belegerende Fransche leger een mortier van 60 c.M. Het nauwelijks 2 meter lange stuk geschut woog 7750 K.G., had een kruiiJading van 100 pd. en schoot kogels van 587 K.G., die kostten voor 'dezen tijd zéér duur 400 fr. per projectiel. Met lafette woog het mortier 15.000 K.G., dat door 36 paarden getrok ken moest worden. Veel richtte het niet uit, hoewel van de 10 in liet geheel afgeschoten projectielen, 9 raakten. Na den oorlog sprong weldra bij proefschieten de loop. Een broeder-mortier met sterke ren loop, dat later gegoten werd, staat nog in het museum te Brussel. De Fransche ingenieur Mallet bouwde een nog grooter mortier. Dit in het mu seum te Woolwich bewaarde mortier heeft een kaliber van 90 c.M., weegt zonder affuit 91.000 K.G. en vuurde een projec tief af van 1550 K.G. gewicht. Bij het vierde schot was de loop al zoo gehavend, dat men niet meer durfde schieten. Op het Kremlin staat een nog grooter kanon, de Zar Puschka met 'n kaliber van 100 c.M. Het is vermoedelijk nooit gebruikt, maar zou theoretisch een pro jectief van 2000 K.G.' weg kunnen slin geren. Tot dusver waren de ervaringen met al die groot kaliber kanonnen zoo slecht, dat ze allen naar de musea verhuisden, Krupp echter blijkt deze monsters een nieuwe toekomst bereid te hebben. De gevechten aan de User. Daarover schrijft de Tel. d.d. gisteren Maandag heeft het geschut gezwegen. Duitsche soldaten beweerden, dat hun ge schut de Engelsche schepen tot den af tocht had gedwongen, maar hedenochtend vroeg was het bombardement van land en van uit zee weer even hevig als te Voren. Te Ostende rinkelden de ruiten en daverden de huizen. De Duitschers zijn ook de User over getrokken, .maar zij zijn er reeds- Verschei dene malen over geweest, doch w-e'rden tel kens wteer teruggeworpen door artillerie vuur, door mitrailleurs of hevigie bajonet aanvallen. .Van een beslissing is nog' geen sprake. De strijd woedt nog even hard nekkig aan de IJser en verder Vlaande ren in van Dixmuiden tot Yperfen. Deze strijd overtreft in hevigheid en in ver liezen .aan inenschenlevens, dien bijl de- Maas en de Netlie. Bommen uitllzee vliegen dwars ,en in schuine lijn over bet strijd perk, barsten in de loopgraven op de co lonne en vernielen de bruggen. Bommen van Ostende en Nieuwpoort brengen insgelijks dood en Vernieling. Sol daten Verdrinken in massa's. Een vieese- lijke menschenslachting geschiedt IhieT aan de kust en verder West-Vlaanderen in en al maar door moeten nieuwe troepen in biet vuur. Dat de strijd aan de( kust nog niet spoe dig geëindigd zal zijn, bewijst het opstel len van kanonnen tusschen Heijst en Duin bergen, dus naar dez-e zijde met jden moaiid in fzlee gericht. I Te Heyst arriveerden Maandag voor1 het eerst sedert de -bezetting een trein met munitie en mariniers. Ontzettend ijs het aantal gekwetsten' dat voortdurend 1 wordt binnengebracht te Brugge, Ostende en andere- plaatsen. Zoo zag men Zaterdagavond te Rousselaere een ganstehen optocht Van auto's en al lerlei andere- voertuigen. Het seminarie, bekend door Guido Gezelle en Hugo Vein- rieist ligt vol gewonden. Ook verscheidene kloosters ,Worden tot dit doel gebruikt. In de duinen wordt scherp gepatrouil leerd. Schildwachten staan op den vuur toren van Knocke en in de „KursaJ" te Heyst geeft men pass-en af in, 't Duitscih alleen opgesteld. Nu en dan komen Duitsche patrouilles tot ,de Nederlandsche grens. (Ongecorrigeerd.) Korts Oorlogsberichten. Naar Engeland teruggekeerde ma rine-soldaten, die Antwerpen mede ver dedigden, vertellen, dat Churchill hen be geleidde en persoonlijk per vliegtuig de Duitsche stellingen verkende. Iemand van de Tagliche Rundschau bezocht het Arsenaal van de vesting Ant werpen. Hij Vond daar een ontzaglijken voorraad, o. a. ook 28 cM. Krupp-kanotn- nen, die echter nog niet in stelling ge bracht waren. Den grootsten indruk maak te echter een kolossalen hoop wapenen, door patriottische burgers aan den com mandant gezonden; oude Japansche en Perzische messen en sabels, zwaarden, lang, breed en scherp als beulszwaarden, speren, knuppels, boksbeugels enz. De her tog van Orleans had zijn besten sabel afgestaan. De etiketten van de gevers zaten meest nog aan de antiquarische voorwerpen. Zonderling doet de opmer king van den verslaggever over dezen uit- heemschen wapenvoorraad aan: „Altijd blijkt hetzelfde. De Belg leeft militair nog in den tijd van het vuistrecht. Voor dit anachronisme in zijn cultuur mpet hij thans hard boeten". De Morning Post waarschuwt de Engelschén tegen te groot optimisme en tegen de redeneering, dat aan de Duit schers nog niets beslissends gelukt is. Daartegen merkt de Morning Post op, dat aan de Bondgenooten evenmin iets beslissends gelukt is. De Duitschers blij ven in bezit van bijna heel België en een deel van Frankrijk. De toestand is er niet naar, om te jubelen. Men bedenke, dat de oorlog tegen Duitschland geen sport is. Uit Petersburg wordt gemeld, dat van af 1 Jan. de Petersb. Zeit. niet meer verschijnen mag. De Pet. Ztg. was het oudste Van alle bestaande Russische kran ten. Zij werd in 1727 gesticht. De 'tsaritsa en haar dochters zijl. thans met toewijding werkzaam als pleeg zusters in het militaire hospitaal van Tsarkoje Selo. Tusschen haar en de ge wone verpleegsters wordt geen onder scheid gemaakt. Zij zijn bekend als de zusters Alexandra, Olga en Tatiana. Zij hebben een cursus voor verpleging en chi rurgie gevolgd en assisteeren nu bij de operaties. Twee „tabakdagen" in Petrograd hebben ongeveer 250.000 pond tabak voor de manschappen aan het front opgebracht. In het kamp te Aldershot bevinden zich 8000 Duitsche krijgsgevangenen en 1000 burgers. -De „Regierungsprasident" te Breslau heeft 1000 M. belooning uitgeloofd voor ieder die een spion aanbrengt. Te Coblenz heeft men tweemaal de aldaar verpleegde lichtgewonden een boot tocht op den Rijn laten doen. De vreugde der soldaten, op zoo'n wijze den schoo- nen Rijn te leeren kennen, was zeer groot. De Duitschers in Antwer pen. Sinds drie of vier dagen zijn de Duitsche troepen druk bezig met den voor raad van allerlei aard: levensmiddelen, wijnen, vooral dekens, uit de Antwerpsche magazijnen weg te halen en op te laden in treinen, die vertrekken voor eene hier onbekende bestemming; bekommerd ziet de bevolking dit aan, vreezend dat weldra weinig meer van haren voorraad zal over blijven. K. M. K. Over het gebruik van hon den in het Duitsche legter is reeds veel geschreven, maar over hiet gebruik van katten heeft men tot nu toe weinig ge hoord. 'En toch is haar functie hoewel stiller, bijna leven belangrijk als die van de honden. Want „om de ratten en mui zen, die in de groote steeds gevuldd legermagazijnen onvermijdelijk aanwezig zijn, zooveel mogelijk uit te roeien" naar het in bet officieel© voorschrift heet -en daardoor de voorraden in een voor het verbruik geschikten toestand tö houden, sluipt in elk magazijn van het Duitsche leger met lichte onhoorbare schreden een kat rond, wier qualiteit van beambte uiterlijk hierdoor wordt aange duid, -dat zij een kleinen, netten halsband draagt, met die letters K. M. K. (Keizer lijke Magazijn-Kat). De werkzaamheid der katten in leger dienst wordt door het militaire bestuur zoo noodzakelijk geacht, dat zich niet alleen in elk voorraadmagazijn, maar ook in elk fort leen kat, de z.g. fort-kat be- vindt. Een heldenmoeder. In een Dudtsch blad vinden wij een brief van een moeder aan haar jongen, die gewond in het lazaret ligt: „Mijn beste jongen. Het ziet er slecht uit maar heb moed en ver trouw op God. Ik offer het vaderland al wat ik bezit: mijn drie kinderen die ik met moeite zonder uw vader, die vroeg van ons genomen werd, opgevoed heb. Wat jij voor me bent in dezen tijd? Maar ijk bouw op God; zoo Hij het an ders met je' besloten heeft, dan zal ik VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. mij met zoovtele anderen moeten troosten. Houd dus moed, wees dapper voor uw keizer en vaderland, zoolang het nog kan. Wees vele, vele malen gegroet door je moedertje." Duitsche missionarissen. Volgens een mededeeling van de „Köln. Volkszeitung" hebben van de 383 Duit sche leden van het missiehuis van de Heilige Familie te Grave zich 235 vrij willig aangeboden voor den militairen dienst. De meesten zijn thans reeds aan het front ten een groot aantal reeds ge wond. Ee „Jewish World" meldt dat de hoofd-rabbijn van Lyon op een der Fran sche slagvelden doodelijk is getroffen door pen kogel, terwijl hij bezig was den laat- sten bij stand'te verleenen aan een katho lieken gekwetste. De stervende soldaat hield den rabbijn voor een katholiek priester, en om het de laatste ©ogen blikken va.n den gewonde te verlichten hield de rabbijn hem een kruisbeeld voor. In die houding werd hiji zelf ge troffen. De „Jewish World" meldt dat de mortieren gereed staan voor het gebruik. Volgens berichten aan het Belgi sche ministerie van oorlog worden dei Verliezen aan Belgische zijde in de gel- vechten aan de Yser op 10.000 do oden en gewonden geschat. Die van de Duit schers moeten veel grooter zijn. Na aan- aankomst van Fransche en Engelsche versterkingen is de stand van zaken voor de bondgenooten op dit gedeelte van heit- front veel' gunstiger geworden. Aan de Times wordt uit Noord-Frank rijk geseind dat eergisterochtend na he vige 'nachtelijke gevechten 2500 lijken van' Duitschers dn bet Yserkanaal' dreven. Het water was rood van het bloed. De stra ten van Dixmuiden waren met doodem bezaaid. Het nachtelijke gevle-cht was ©en warjei hel geweest. Van| 't valte'n van den avond tot 't aanbreken van den dag was van man 'tegen man gevochten. Soms vielen de strijders samen in het kanaal en Ver dronken heiden. De Duitschers hadden bevel gekregen, het kanaal tot eiken prijs over te trek ken. Een gevangen genomen officier ter- kende het: „al moet het duizenden sol daten kosten, wij moeten er over" was geztegd. De correspondent schat de ver liezen aan Duitsche zijde alleen dien nacht op 5000 man. Hij seint voorts dat Zaterdag een Duitsche brigade, die langs de kust marcheerde, tusschien Nieuw poort en Middelkerke door bet vuur der Engeïscbfi oorlogsschepen vternietgd is. De Fransche verliezen tusschen Toul en Verdun worden op meer dan 40.000 man geschat. De Oostenrijksehe prins Jean Sa- pieka, te Londen, werd wegens overtre ding der bepalingen omtrent onderdanen van vijandelijke Mogendheden gearres teerd. De prins had zich 14 September aan het politiebureau als Oostenrijksch onderdaan latien inschrijven. Bij die in schrijving verklaarde hij geen wapenen, munitie ten camera in zijn bezit te heb ben. Vrijdagmorgen kwam hij zich weer hij hetzelfde politiebureau aanmelden met bet verzoek, naar zijn kennissen in! te mogen terugkeeren. Hij was toen verge zeld Van zijn neef, prins Alexander, een 2e luitenant van de Oostenrijksehe lan ders. De laatste werd als krijgsgevangenen gedetineerd ten prins Jean gearresteerd. Bij een huiszoeking vond -de politie n.l. niet alleen een camera, maar ook een revolver met ongeveer honderd scherpe patronen. In de laatste dagen zijn, naar de Times meldt, vijf Duitsche vliegtuigen neerge schoten. Een Taube, die boven Reims vloog ten met bommen wierp, werd door een Franschman nagezet, waarop een ge vecht in de lucht met mitrailleurs plaats had. Een tweede Taube kwam aanste venen, maar beiden werden zwaar ge troffen len vielen. Te Duinkerken werd e)e|n Taube (neergeschoten, nadat zij twee bom men geworpen had. De twee andere vlieg tuigen werden te Méharicourt bij Mont- didier, haar vterluidt, met een schot ten val gebracht. O n d e r w ij z e r s in het Duit sche leger. Ongeveer 40.000 onderwij zers, d. i. meer dan een vijfde van het geheele korps, zijn ten strijde getogen; uit Berlijn alleen 1000. Daar sedert 1900 onderwijzers als „Einjahrigen" mogen die nen, kon het niet anders, of de groote meerderheid bekleedt thans een graad of rang. Vele onderwijzers waren reeds in vredestijd reserve-officier geworden. Dui zenden trokken uit als „Feldwehel-leut- nant". Bleek voor den oorlog nog hier en daar bij keuze van reserve-officieren een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1