Telegrammen. Zending. Gemengd Nieuws. Allerlei. Kerknieuws, Rechtszaken. Laatste Berichten. 1 -.Liü'l' gewofipen; ook de 'zedelijke kant. van het vraagstuk wordt beschouwd, en het ar beidsvraagstuk ter hand genomen. Dit boek behoort door alle oudere en opvoe ders gelezen en besproken te Wordenhet Vraagstuk der beroepskeus -heeft reeds veel te lang op den achtergrond gestaan. Catalogus der Zondagsschooluitea- ven 19141915. Rotterdam, J. M. Brediee's Boekhandel en Uitg.-Maat schappij'. i De firma Rredee is hekend voor hare fraaie uitgavlen in kinderboekjes, uit- deelingfe-tekstkaartjes, wandversieringen, bloemkaarten, ^muurbloemen, serie Bajibel- sche platen, kerstliederen, enz. Men bè- stelle een catalogus. Van de nieuwste uit gaven dezer firma noemen wij Joh. Breevoort. Mietemeu en Dora's Kerstfeest. J. v. d. Veg't. Uit Doodsge vaar gered. P. A. Sparenburg Jr. De houtvester, de strooper en dei wolf. T. Bokma. Het blijde Kerstfeest. Louise L. Gr. Uit Beppie's levten. C. J. Hoekendijk. Mozes en Sam. Riek Ouborg. Naar huis'. Joh. Breevoort, Dicht jböjt Zee. T. Bokma. De Indische Oom. Louise. Verloren en gevonden. Deze bcekejs zien er lief uit; de ver halen zijn goed, en de plaatjes prachtig. De vijf laatstgenoemd© zijn in een stevig bandje gtebonden; al deze boekjes zijn als kerstgeschenk zeer geschikt. De kin dertoon js op uitnemende .wijze getrof fen. Verhalen als o.a. Mietemeu zlillon ook nog wel ouderen meevoeren. Alleen begrijpen wij niet waarom, bij dergelijke ongekunstelde verhalen de kerstviering moest gtesleapt worden; ook zonder deze zouden zij in den smaak vallen. Aangrij pend Vooral is het verhaal „Naar huis", door K. O. (Riek Ouborg); de eerste vol zin op blz. 105 evenwel is in meer dan één opzicht berispelijk. Overigens trekt ons, in al deze boekjes aan dat het Hollandschie uitgaven zijn, geen. ver talingen, en altegaar ©erste-drukk'em; schrijfsters, schrijver en uifgteiefster heb ben ier flink werk van gemaakt. De 'Heieïe is mijn Herder. Ps. 23 toe gelicht ,door ids. J. v. d. Linden. Kampen, J. H. Kok. Ds. v. d. Linden te 's Gravenhage, uitne mend kanselredenaar, Schriftuitlegger en schrijver gieef't in dit handige boekske, dat de lezer in den binnenzak kan mee 'dragten, ©enig© meditatiën over bovenige- noemden Psalm, de lezing waarvan na den voorafgaanden lijden,spsalm (Ps. 22) zulle een diepen indruk maakt. Teïiedht' zégt de schrijver in zijn Voorwoord: „Nooit zal het hart Van G-ods kinderen verzadigd worden Van den lof van dit lied." Wie dezien lieven Psalm van dein Goeden Her der .liefheeft, omdat hij' zich een istóhaap van dezen Goeden Herder weet, zal ge not vinden in de lezing van dit glete'cihrift Van den Haagschien predikant, naar wiein men z,oo gaarne luistert, omdat hij do waarde der geestelijke 'zegeningen van de'n Goeden Herder uit eigen ervaring be schrijft. Groote Mystieken, dool' dr. W. J. AaldersTer steegen. B aarn, Hollandiadrukkerij De Hollandiadrukkerij schonk ons het genot der lezing o.a. van AugUstinus in de eerste Serie van dit zesdeelige bun deltje. En in de tweede Serie maakten wij kennis o.a. met Jacob Böhme. Nu volgt in Tersteegen no. 5 van deze reeks een dier om zijn mooie liederen bekende predikers. Dr. Aalders heeft blijk baar met voorliefde het leven en het denken van dezen godzalige ge teekend. De nadere kennismaking verschaft een dankbaar genot. Van de grootheid des drieëenigen Gods; door F. Bettex. Rampen, J. H. Kok. Naar den derden druk uit het Duitsch vertaald, staat er bij op den titel. Dit bewijst dat dit boek in Duitschland er in is gegaan. Trouwens welke plenne- vrucht (van Bettex zou dat niet doen? Ook in Nederland. Bettex wordt door ve len gaarne gelezen, vooral door onze jon gelingen, die een stevigen steun noodig hebben als zij zoo telkens in aan raking komen met atheïsten, menisten en andere verwerpers van de Waarheid die in Christus is. Ook in deze uitgiaaf leert de beminde schrijver ons wat hij noemt „de grootheid des drieëenigen Gods" gadeslaan in Zijn stoffelijke en geestelijke schepping. Natuur en Schrif tuur, wie ze in samenhang wil kennen en waardeeren, zal in de lezing van dit geschrift, hetwelk wij met ingenomenheid begroeten, bevrediging vinden; Bettex pre dikt een gezond Christendom, dat leeft uit Gods Woord, en een groraten God, die om meer dan slechts ons pler- soonlijk welzijn wil gebeden zijh. Oorlog en Vrede. Rede bij de over dracht van het Rectoraat aan de Vrije Universiteit. Op: 20 Oct. 1914 gehou den, door Mr. P. A. Diepenhorst. Rotterdam, Drukkerij' „Libertas". Na het vrij, uitvoerig resumé van deze rede in ons blad 'opgenomen, behoeven wij omtrent den inhoud niets ter aanbe veling |te zeggen. Toch krijigt wie alleen het resumé las geeu volledigen indruk van de uitgebreide en bewonderenswaar dig gedocumenteerde rede van dezen ge leerde. Is het onderwerp (De oorlog) up to date, en verdient de keuze er van toejuiching; meer nog dan toejuiching verbazing spieken wij uit over de rijke kennis en groote belezenheid welke uit de aanhalingen, vergelijkingen en beoor deelingen van zoovele schrijvers over Oor log en Vrede, blijkt. En dit alles hiet in een dor vertoog, maar in een duidelijke, in klimmenden toon uitgesproken, niet van humor misdeelde toespraak voorge dragen. Wij achten het een voorrecht dat de Vrije Universiteit 'dergelijke hoogleeraren telt; en het deed ons goed 'te vernemen dat meer dan één geleerde van vrijzin nige richting dezen professor is komen hooren. Wie de rede niet hoorden kunnen zich nu, gedeeltelijk althans, door de le zing er van schadeloos stellen. Wij merken tevens op, dat het drukken van deze rede in goede handen is ge weest. Formaat en afwerking zijn in over eenstemming. De bladzijden met breede marges spreken van breedheid en onbe- nelpenheicl, en van de juiste opvatting! der taak, waarvoor de uitgeefster een woord van lof toekomt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Vosmeer, A. H. J. Ie Gras te St. Oedenrode. Bedankt voor Assen door H. H. Riepma te Edam. Geref. Kerken. Gen. Synode Geref. Kerken. Gisteravond had te 's Gravenhage een bidstond plaats met het oog op de heden aangevangen Generale Synode van de Gereformeerde Kerken. Voorganger daar bij' was ds. Bi. van Schelven, te Amster dam. Deze sprak over Judas 3b: „Ik heb noodzaak gehad aan"" u te, schrijven en u te viermanen, dat igij strijdt voor het geloof, dat eenmaal den heiligen over geleverd is." Eerst werd er op gewezen, hoe de apostel hier niet gewag maakt van den ingewrochten band, waarmede do kinderen Gods aan hunnen Zaligmaker verbonden zijn. Vieel meer spreekt hij van de eenmaal geschonken en voorts van hand tot hand overgaande waarheid in het Evangelie der genade. Een bijzonder kleinood werd daarmee ,aan Christus' kerk gegeven. Een bijzonder kleinood ook aan ons. Want door alle eeuwen heen onder de geloofsdrang van binnen uit en onder den druk der omstandigheden van buiten steeds weer nagespeurd, bleef het im mers niettegenstaande voortdurende beduimeling toch door Gods gunst in onze Gereformeerde belijdenis nog steeds zuiver bewaard. Niet als iets eigens naast het Christelijke, maar als het Christelijke in zijne béste gedaante. Met da.t kleinood der overgeleverde waarheid staat of valt de kerk. Daarom moet zij1 dan echter ook des te meer in waarde worden gehouden, ja zelfs most er voor haar gestreden, niet uit lust in strijden, maar omdat zij door de zondie, voortdurend vijandschap ontmoet. Gods Woord geeft dien geloovigen niet alleen den pelgrimsstaf in de hand, maar het gespt hun ook de wapenrusting aan. Wij zend op den oorlog om ons heen en op de sociale ellende, ook in ons land, uit men het verwijt, dat het Christendom na 18 eryrwen toch al bitter weinig vrach ten heeft afgeworpen en tracht zoo Christus' kerk van haar taak af te leiden. Niet minder is er een gedurig streven zichtbaar, om de belijdenis te vertroebe len. Op alle gebied wordt naar volmaakte afwerking gestreefd, maar ten aanzien dier belijdenis gaat men juist den tegen- overgestëlden weg: van die 16e naar de 3e eeuw, maar ook de 12 artikelen des geloofs geven ten slotte geen rustpunt. Vergoeilijkt wordt dat met het oo^ op den geiest des tijds en den steeds groo- ter wordenden afval; maar een beroep daarop biedt geen steun, als we zien, hoe de apostolische eeuw ondier ongeveer eendere tegenstellingen juist zeer belijnd optrad. Ook verzwijgen der verschilpun ten kan de weg niet zijn, want wat 'eerst eerst niet genoemd wordt, wordt straks vergeten en veracht. Met dit tweed© stre ven samenhangend, is er dan voorts, ge vaarlijkst van allen, een overal openbaar wordende zucht om de grondslagen te ondermijnen. De grens tusschen algemeen® en bijzondere openbaring wordt uitge- wischt. Aan den eisch der wetenschap om over den Bijbel als rechter te zitten, wordt toegegeven. Het feest der Schrift- verspreiding, tezamen gevierd met Schrift bestrijders. Valsche mystiek viert hare triomfen. Maar tegenover dat alles dat zich tot nog toe vooral vertoont buiten, het Gereformeerd kerkelijk leven, doch daarvoor toch zeker ook een niet gering gevaar oplevert, moet vastgehouden aan het woord van den apostelstrijd voor het geloof. Deze vermaning wordt onderstreept door de ontzaggelijke oordeeten, waar mede de Heer© de volken der wereld be- zoekt. Hedenmorgen werd de bijeenkomst ge opend door dr. J. C. de Moor. Aanwezig waren o. a. dr. A. Kuyper, en alle pro fessoren van Kampen en Amsterdam, met uitzondering van de professoren dr. Gee- sink en dr. Honig. In het moderamen werden de heeren dr. J. C. de Moor, voorzitter, dr. G. Keizer, ds. P. J. W. Klaarhamer, scribae, en ds. J. H. Land- wehr gekozen. Als buitenlandsche afge vaardigden zijn aanwezig prof. J. Jaeger van Emden, afgevaardigd door de oud- geref. kerken in Pruisen (O. Friesland) uit eu ds. M. Uijtenhoudt van Emlichheim (id. graafschap Bentheim). De Unie-collecte bedroeg te West- kapelle f67.15. Ex. Nederlandschetaal M.O. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt, met wijziging in zoover van zijne bekendmaking opgenomen in de Ned. St.ct. van 25 en 26 Oct. no. 251, ter algemeene kennis, dat op 28 Oct. e. k. niet zal wor den geëxamineerd voor de akte Nederl. taal en letterkunde M. O. (K VII). De directie van het Maandbericht van het Ned. Zendelinggenootschap no. 10 en 11 wijdt een waardeerend woord aan de nagedachtenis van zijn trouwen agent P. C. v. Melle, te Middelburg, van wien zij onder meer getuigt: „Belangstelling wek kend voor de Zending, bracht hij overal waar hij kwam, geestelijken zegen". Voorts bevat het „Bericht" een en ander lezens waardigs over ,,de(n) toestand". M o b i 1 i a. De vader van een dezer 'dagen te Apeldoorn geboren meisje, heeft dit kind ter herinnering aan de mobili satie, Mobilia genoemd. Men meldt ons, dat de gemeente politie te Hoogeveian gistermorgen ten huize van den oudsten wethouder van jdie gemeente, den heer R. v. Hass, een groote partij' rogge, vermengd met haver, heeft gevonden. „N. R. Ct." Door het ontploffen van een bus carbid aan den Vijf huizer weg, onder Hoofddorp, zijn gisterenavond tv\ee per sonen, S. en K., doodelijk getroffen. Botsing. Zondagmiddag zijn, op den weg tusschen Muiden ©n Doemen, door verkeerd uithalen, twiee automobie- lein met elkaar in hotsing gekomen. Een auto is omgevallen en gedeeltelijk in het Water terecht gekomen. De inzittenden vain deze auto zijn allen min of meer zwaar verwond. Ben heer W'örd door de voorruit gegooid en is zeer ernstig aan het hoofd verwond. W o e s te 1 i n g. Een dronken chauf feur bedreigde Zaterdagavond in de Jan, Steenstraat te Amsterdam zijn vrouw met een revolver. Zij wist echter achter een deur te vluchten, welk© de man met een paar kogels doorboorde. De man is- aangehouden, doch later op vrije voeten gesteld. Te Balk is overleden, in den ouder dom van 57 jaren, de heer Ph. H. Noord- wal, lid van den Gemeenteraad van Gaas- terland, in 1909 antirev. tegencandidaat van den officieelen antirev. candidaat dr. Scheurer. Een heldin. Dezer dagen kwam bij „de groote vlucht" in een onzer grens plaatsen ook ©en groepje kinderen binnen. Het oudste ervan, een knaap vair een jaar of dertien, droeg zorgzaam een pakje Tusschen de plooien van zijn blouse; hij' hield het teeder vast en sloeg er bescher mend de handen omheen. Wat was het, 'dat hij bewaarde als een schat'? Een gered huisdier wellicht? Toen men hem opnam onder gastvrij dak, en hij zijn schatten toonen moest, kwam er te voorschijn een kiudjC van drie dagen. Door alle ellende heen, door kou eu gevaar, had hij het veilig gebracht naar Holland. En hij vertelde: Vader was aan 't front en moeder, te bed, zag den dood komen. Toen had ze haren oudste gezegdNeem .mee en vluchtEn zóo had ze haar kinderen zien gaan, de oud ste en de jongeren, en ook 't allerjongstej en zij wist niet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van dertieij jaren had ze hen toevertrouwd.Het kindje leeft en maakt het wel. Dis. Vermeer te 's Gravenhage deelde het verhaal.Zondag mee, in zijn prediking in de Willemskerk. Terecht sprak hij van die moeder als eene heldin. (Ned.) De adv. gen. bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen inzake het cas satieberoep J. V. te Bruinisse en A. A. te Zierikzee, wegens loterijwet-overtredin- gen door de rechtbank te Zierikzee ver oordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechte nis. Uitspraak 30 Nov. DEN HAAG, 27 Oct. Tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal wor den ,benoemd de heer F. E. Posthuma, directeur der Centrale Land- en Tuin bouw 'Onderlinge. VLIiSSINGEN, 27 Oct. Hedenmorgen zijn hier 300 vluchtelingen uit Ostende aan gekomen. 'Vanmiddag wordt nog een boot met ,vluchteling©n verwacht. Men hoort liier kanongebulder uit de richting; Ostende. PARIJS, .27 Oct. Volgens het officieele communique (van gisteravond 11 uur is Nieuwpoort hevig gebombardeerd. De Duitschers blijven het front Nieuwpoort* Dixmuiden aanvallen, blijkbaar zondetr re sultaat. Over de rest van het front wor den hevige aanvallen gedaan, die alle werden afgeslagen. BERLIJN, 27 Oct. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat de slag aan het Yser- kanaal ©en gunstig verloop voor de Duit schers neemt. Perwyse bij Veurne en Dix muiden .werd geheel in elkaar geschoten. MAASTRICHT, .27 Oct. Hier zijn 300 Belgische .vluchtelingen uit Oldebroek aan gekomen. Ze zijn afkomstig uit omligjgende Belgische dorpen. Toen de Duitschers hun den t oegang weigerden zijn zij naar Olde broek teruggekeerd. Enkele vrouwen en kinderen <£ijn achtergebleven. Een kind is overleden. KONSTANT1NOPEL, 27 Oct. Volgens de Engelsche bladen is door Engelsche kruisers een ge.egelden bewakingsdienst voor de Turkscbe Boode Zee-kust inge richt. LONDEN, 27 Oct. Hier zijn 1800 schip breukelingen van de Admiraal Gauteume aangekomen. De overigen werden lieden verwacht. PETROGRAD, 27 Oct. De Duitschers zijn des nachts van Warschau terugge trokken over een afstand van 30 mijlen. De terugtocht werd door de Duitsche ar tillerie gedekt. Twee dagen later werden zij door de Russen achterhaald. Lowitz is heroverd en daarmede het bezit ,van het terrein ten Westen van Warschau vrijwel verzekerd. Langs het geheele Weichselfront heeft de Russische geneeskundige dienst uil- nemende diensten verricht. Verklaard wordt, dat van 2225 dezer de Oosten- rijksche verliezen in Galicië waren 17 officieren, 4150 man, 11 mitrailleuses en 22 kanonnen. De Russische cavalerie zet de vervolging voort. DEN HAAG, 27 Oct. De heeren prof. Kohnsitam en mr. Rutgers zullen naar Engeland gaan, om den terugkeer der al daar vertoevende Belgen te rege'en. LONDEN, 27 Oct. Uit Havre wordt ge meld dat de toesitand voor de Belgen Zondagavond heter was dan Zaterdag, toen de Belgen de positie aan de User moesten opgleven en 2\'-> mijl terugtrokken. Na .versterkingen gekregen to hebben kre gen ,zij weer voeling met den vijand op. ver schillende punten der rivier. OOSTBURG, 26 Oct. Het hevig kanon gebulder is Zondagmiddag half twee plot seling opgehouden. Na zes uur werden weer enkele schoten gehoord. Inlichtin gen, waarom het vuren plotseling zoolang gestaakt was, konden de vluchtelingen die nog uit Knoeke waren aangekomen, niet gevien. MAASTRICHT, 26 Oct. Gisteren kwa men te Luik 400 Engelsche marine-solda- tela aan, die in de gevechten bijl Nieuw poort waren gevangen genomen. In Luik wordt zwaar kanongebulder gehoord uit noordwestelijke richting. SLUIS, 26 Oct. Na hardnekkigen strijd hebben de Duitschers in West-Vlaande ren eenige vorderingen gemaakt. Bij Nieuwpoort hebben de geallieerden ter rein gewonnen. Gisteren kwamen te Brug ge twee kanonnen van 42 cM. en 10 van 28 cM. aan. De Duitschers hebben ka nonnen opgesteld tusschen Zeebrugge en Heyst. Vele manschappen werden in den strijd opgeofferd. Niet alleen Brugge en Gent, maar ook Roesselaene ligt vol ge wonden. PARIJS, 26 Oct. Het communiqué van hedenmiddag drie uur luidt: Gisteren hebben wij ons front gehand-' haafd op de groote linie Nieuwpoort Dixmuiden. De Duitsche troepen, welk© de Ysler tusschen deze twee plaatsen overgetrok ken waren, zijn niet kunnen vierder rukken. Onze linie in de streek tusschen Ypenein en Rousselaere, tusschen Armentières en Rijssel, ten Westen van Labassé© en Lens en ten Oosten van Arras sluit in Zuidelijke richting aan met die, welke in de vorige communiqué's reeds is aan gegeven. In de gevechten der laatste dagen schijïit de vijand aanzienlijke verliezen geleiden te hebben. BERLIJN, 26 Oct. Hedenmorgen werd uit het graote hoofdkwartier hei. volgende meegedeeld: Ten Westen van het Yser- kanaal tusschen Nieuwpoort en Dixmui den, welke plaatsen nog door den vijand bezet gehouden worden, vielen onze troer pen den zich daar nog hardnekkig we- renden vijand aan. Het Engelsche eskader, hetwelk aan het gevecht deelnam, werd door zwaar geschut tot den terugtocht gedwongen. Drie schepen ontvingen volle „treffers", liet hieele eskader hield zich daarop gistefr- namiddag buiten het gezicht. Bij Yperen staat de strijd stil'. Ten Zuid-Westen van Yperen alsmede ten Westen en ten Zuid-Westen van Rijssel' maakten onze troepen goed© vorderin gen bij den aanval. In een verbitterd! gevecht hij en in de huizen leden die) Engelschen groote verliezen en lieten meer dan 500 gevangenen in onze han den. Ten Noorden van Arras werd-een hef tige aanval der Franschen door ons vuur gebroken. De vijand leed sterke ver liezen. BERLIJN, 26 Oct. De groote generale staf meldde hedenmorgen: Op het Oostelijk oorlogstooneel gaat ons offensief tegen Augustof vooruit. Bij Ivangorod staat de strijd gunstig voor ons. Een beslissing is nog niet ge vallen. KAAPSTAD, 26 Oct. Maritz' troepen zijn verslagen; hijzelf is gewond en op Duitsch grondgebied gevlucht., PARIJS, 26 Oct. Te San Remo is he denmorgen ongeveer 5 uur een aardbeving gevoeld die 10 seconden duurde. De be volking werd uit den slaap gewekt en vluchtte (de straat' op. Ook te Turijn wer den twee zeer hevige schokken gevoeld. PARIJS, 25 Oct. De bemanning) van een Fransch vliegtuig, bestaande uit een kor poraal-bestuurder en een mecanicien, heeft gisteren ten Oosten van Amiens, een Tauhe naar beneden gescholen. De heide mannen hebben de militaire medaille gekregen. Een Duitsche vlieger hecd't gisteren kon dei" resultaat vier bommen op Verdun ge worpen. NIEUW EN ST. JOOSLAND'. Maandag middag vergaderde de raad alhier. De Biegrooting voor 1915 werd behan deld en vastgesteld op f IIOO6.OD/2 in ontvang en in uitgaaf. De jaarwedden vani Veldwachter en van Havenmeester wier den telk met f 10 verhoogd en respgie- bracht op f 4.50 en f 50. Dit naar aan leiding Van leen verzoek van den veld wachter om verhooging zijner jaarwedde. De Veldwachter is tevens havenmeester. Mededeeling werd gedaan van d© kasop- neming Van den gemeen tolontvanger; van de ontvangen goedkeuring op het supp. kohier H. Omslag en op het besluit tot het Uangaan ©ener geldleening voor kas geld. Goedgevonden wordt om, zoo dit noodig mocht blijken, eenige gelden dis ponibel te stellen voor voeding enz. van vluchtelingen. Ned. Herv. Kerk. Wolfaartsdijk. Bij de heden Maandag gehouden stemming voor het College- van notabelen werden gekozen de heeren. P. Van de Schraaf (aftr.) en J. Polder man (vacature Noordhoek) met respeo. 34 en 33 van die 64 geldig uitgebracht© stemmen. Ylissingen, 27 Oct 1914. Boter per halve kilo f0,825 a f0,875. Eieren per 104 stuks f8,80 a f0, Veiling'svereeniging „Zuid-Beveland". v Goes, 27 Oct. 1914 Groote Veiling. Bezy dechamatel f7; champagne- zoet yf7.40; zoete bellefleur f7; goud reine! f 13.70kleipeer f5.20f6.20; zure belle fleur fll.30f 12.00; gieser wildeman f6.30 alles per 100 K.G. Kleine Veiling. Weidragers 4—7; pondspeer 56; Bezy de chamonthel 68; bezy van schonaur ewn 1114; jodenpeer 68; beurre diel' 1420; Winter jutten 1215; soldat la- Loreur 1214; winter louwtje 67; Duchesse d'Angoulême 1416; roosevelt 18; rietpeer 7—9; durondeau 12—13; bergamotte d'Esperen 68; Nouveau Poi- teau 812; beurre margeau 10—14; König Carl von Wiirlhemberg Reure Broompark 68; Icons ei Ijler a la cour 12 14; winter suikerij 68; goud reinet 10—1 14; zure brali bellefleur 1012; West- landsche 'bellefleur 811; zoete belle fleur 68; champagne zoet 78; Th© King 811; Bismarck 810; Rambour Mortier 57; Lady Hemmeken 8—10; Triumph de Jodoiginie 10; Colmar de Dilly 9; P'assa Colmar 68; Pomme d' Orange 68; zoete holaart 68; grauw zuur 68; tulpa 10-12; reinette rouw- man 811; princess© noble 711; rus tere 67 ct. alles per K.G.; nooten 20 ct. a fl.30 per 100; konijnen f 1.05 penden 4244; hanen 35; rood© kool' 34; witte kool 45; bloemkool 67, per "stuk. (Ongecorrigeerd.) De milliarden van den Tsaar. Czaar .Nicolaas is niet alken de rijkst© van alle vorsten, doch de rijkste mensch op aarde. Zijn jaarlijksch inkomen be draagt niet minder dan 120 miïïicen, daar bij' niet gerakend de kolossale domeinen, welke hij' bezit. Het geheele vermogen van den Czaar komt uit vijf bronnen, zijin staatsinkomsten zijn persoonlijke spaarpenningen, de in dustrieel© inrichtingen en fabrieken, wel ke hij' bezit, de inkomsten van die keizer lijke domeinen en eindelijk die van zijn eigen bezittingen, die een oppervlakte be slaan zoo groot als geheel Frankrijk. Het jaarlijksch inkomen bedraagt meer dan' 32 millioen Mark. Daarvan wouden vier mil- lioen afgestaan aan de Koninklijke schouw burgen en verscheiden hoogescholen. Da Czarina en de Keizerin-weduwe, krijgen, als zakgeld ieder 500.000 Mark. Verder legt de Czaar ieder jaar voor ieder van zijn vier dochters tot aan haar huwelijk 100.000 Mark weg'; voor .de vermoedelijke troonopvolgers worden jaarlijks 200.000 gereserveerd. Voor zichzelf houdt de Czaar dus jaar lijks roud 24 millioen. Wat hij daarmede doet weet niemand anders dan zijn rent meester. Zeker is, dat hijj naar verhouding! slechts een klein gedeelte van het geld uit geeft, daar hij zeer spaarzaam is. Min stens 15 tot 16 millioen worden ieder jaar als spaarpenningen bij het grondka- pitaal gevoegd. In 1906 bedroegen, zooals*" toen werd gemeld, de persoonlijke spaar penningen van den Czaar reeds meer dan 190 millioen; nu zullen ze wel boven de 300 millioen komen. De Keizerlijke domeinen zijn zoo groot als Ierland. Daartoe behooren de mooiste bosschen, welke men in Europa vindt. De inkomsten van die domeinen bedragen ongeveer 80 .millioen Mark. v L Dan blijven nog over voor 't grootste ge deelte in Siberië g.elegen particulier© be zittingen van den Czaar, w.o. rijk© platina-, goud-, zilver-, koper-, en ijzermijnen. Zij vertegenwoordigen op 'toogenblik een jaarlijksch inkomen van ongeveer 30 mil lioen Mark. De waarde kon echter vertien voudigd worden, wanneer de landerijen methodisch bewerkt werdén. Het jaarlijksch traktement bedraagt dus meer dan 120 millioen en wordt ieder jaar minstens 5 millioen hooger. Het zou nog veel grooter zijn, indien de Keizer door zijn onderdanen niet flink bestolen werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3