Binnenland. Uit de Pers. Koloniën. Uit de Provincie. Leestafel CVVij bedden hadden door Gods genade den geheelen dag het helsche vuur doorstaan. Ik was voortdurend bij het tweede ba taljon. Ongeveer 6.10 spraken wij nog onder dol granaatvuur met elkaar over allerlei maatregelen. Dan wilde uw man trachten, gezicht op de vijandelijke bat terijen te krijgen. Hij wilde ze hestonnen. Bij die poging kreeg hij het doodelijk schot, ongeveer ,4 minuten later had God hem in jrijn groote leger opgeroepen. Wij hebben hem op een veldbaar terugge bracht. Het verdere kon ik niet meeï hijwonen, daar jk zelf wegens een aanval van hartzwakte jveggebracht moest wor den. Wij verloren een besten kameraad en een zeer bekwamen bataljons comman dant. God sta U bij. Do Koninggrenadiers hebben zwaar geleden, maar dapper ge streden. Hun koning is zeer tevreden. In Namen is de volgende proclamatie aangeplakt Ik deel de bevolking mede, dat de Duitsche troepen yan "Frankrijk komende, weldra zullen arriveeren. De troepen trek ken zich om humanitaire redenen terug, teneinde bij haarzelve en in de plaatsen, welke zij zullen bezetten, niet de ver schrikkelijke cholera-epidemie te versprei den, die in de Fransche rangen woedt. Ik noodig de bevolking uit gewillig te voldoen aan de requisities, welke de door tocht der troepen met zich sleept. De gouverneur, VON DEBOUSBRY. Ds. G. A. van der Brugghen, pre dikant bij de Vlaamsche afdeeling der Belgische Zendingskerk te Brussel, ver telt in zijn weekblad „Het Lampje" iets naders óver zijne verbanning uit België. Op 12 October kreeg hij, des morgens om half negen,- bezoek van den heer Van Vollenhoven, van het Nederlandsche ge zantschap, die hem vanwege het Duitsch gouvernement kwam aanzeggen, dat hij tot twaalf uur tijd had om zich gereed te maken het land te verlaten. Ds. Van der Brugghen begreep wel waaromhij had aanmerking gemaakt op de krijgsvoe ring der Duitschers in België. De predi kant verzocht één dag uitstel en tevens om de reis te mogen doen per militairen trein. Dit tweevoudig verzoek werd hem toegestaan. Als „uitgewezene" reisde hij gratis. Da Ittrein vertrok om half drie van Brussel en kwam des avonds om tien uur te Luik aan. Op de reis telde ds. v. d. B. 21 militaire treinen met sol daten, paarden, kanonnen en transport wagens, alle in de richting van Brussel. Met de hulp van allerlei voertuigen be reikte (Is. v. d. B. den volgenden dag Maastricht. Hij vertrok vandaar terstond naar Nijmegen, waar hij zich voorloopig heeft gevestigd. De verwoesting in Antwer pen. Een Antwerpenaar schrijft aan „Het Vaderland": Deze viel mij niet mee, doch hier ontbreekt de komische kant niet. Zoo is er jarenlang in den Antwerpschen Raad gesproken over een doorbraak van een der ingangen tot de Schoenmarkt, die te nauw was voor het verkeer. Daar sprak het kanon en in een oogenblik was deze zaak opgelost; de wijdere toegang is er. Zoo z ij n hunne manieren. Uit Sas van Gent schrijft men aan het Vad.: De vluchtelingen in ons klein stadje Van 2000 zielen zijn er 15.000 geweest beginnen af te zakken. Zeer naar wensch. Het zijn stumperds, maar veeleischend, brutaal en uitermate geneigd tot schelden. Het woord „kaaskop" ligt op het puntje van hun tong en rolt er nogal eens af. Zij waren ondergebracht in stilstaande fabrieken, op schepen en de betalenden in hotels of bij particulieren. Men ziet nu karrevrachten ,vol van hen op de wegen huistoe of stoeten te voet met volgepakte geruite sloopen op den rug. Het is zielig, dat er zooveel mensohen elkaar kwijt zijn. Er is een klein jongetje van 5 jaar, waarvan niemand de herkomst weet. Het portret van het kind is' overal aangeplakt, nu is hot hij goede menschen, die het wel willen houden. De Duitschers halen allerlei grappen uit met bons, die zij in betaling geven. Bij1 een boer hadden zij lekker gegeten en gedron ken. Hij kreeg een bori, voor betaling. Des kundigen maakten later uit, dat er op stondWij verklaren, dat wij ons flink hebben geamuseerd en dat er goed voor ons is gezorgd. Bij een ander hadden zij een paard meegenomen. De bon luidde Ich habe ein Werd glesehen von 2000 frs. Bij een ander stond' er opGoed vootr 2000 emmers water. Een boer, die een paard en twee koeien had geleverd, kreeg er eenGeleverd een konijn en twee kat ten. Op passen voor vrouwen zetten zij allerlei malligheid, op een stond„Houd ster dezes mag naar Berlijn wandelen om zich een nieuwen modehoed uit te zoeken." Het was notabene een' grootmoe der. Maar als de officieren zoo iets mer ken, krijgen zij straf en worden betere papieren gegeven. BelgischeDagb laden. Te Breda is een Belgisch dagblad opge richt, „Gazette van België (La Be'gique)", onder redactie van bekende journalisten. He! „Journal des Réfugiés", dat te Ber gen op Zoom verboden is, komt thans to Rotterdam uit. Terugkeer van uitgewekenen in België. De hoeren prof. H. Burger en J. Th. Boelen, xesp. lid en eon der socretarist sen ,van het Comité voor de Belgische vluchtelingen, hebben een inspectietocht door België gemaakt. Het doel van den tocht was na te gaan in hoever terugkeer der uitgewekenen naar hun woonplaatsen mogelijk is. Hiertoe werd per automobiel gereisd van Putten aan de Nederlandsche grens over Ant werpen, Waelhem, Mochelen en Esshen, en op verschillende plaatsen ook met de autoriteiten gesproken. De hoofdindruk is dat een algemeenc aanbeveling tot terugkeer niet zonder meer kan gegeven worden. Groot verschil is er tnsschen de steden en het platteland. Aan de boerenbevolking moet bepaald worden aangeraden ten Spoe digste terug te keeren. Op het land wordt overal gewerkt. Dank zij het prachtige weder van dezen zo- nter is dp oogst van bijna alle levensmidde len overvloedig. De teirugkeercnde land bevolking vindt dus overal ruimschoots werk en daaTmee tevens de zekerheid van voeding gedurende den winter. Voor zoo ver de woningen vernield en onbewoon baar zijn, zullen de landbouwers onge twijfeld bij buien een onderdak vinden. Wat de sleden betreft, is onze indruk, dat de bevolking van Antwerpen wel doet, zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Voor hen zielven en voor hun stad is het zaak dat het maatschappelijk leven zoo spoedig mogelijk weer op gang komt. Dit is de .meening zoowel van de burgerlijke als van de militaire overheid. Gelijke meening vernamen wij ook omtrent Mochelen. Aer- schot en Leuven. Intusscben is in elk de zer plaatsen een groot aantal huizen ver brand en ten deele onbewoonbaar. Dit geldt in vleel sterker mat© voor andere plaatsen, als Lier, Dendermonde enz., waar het gemakkelijker is, de nog bewoon bare huizen te tollen dan de Verwoeste. Vluchtelingen, die niet geheel onbemid deld ,zijn, doen het best zelf te gaan kijken, of jemand af te vaardigen, die zich omtrent den staat hunner woningen op de hoogte stelt. Aan onbemiddelden uit deze plaatsen mag zeker niet zonder plaat selijk onderzoek worden aangeraden naar huis (terug ttc gaan. De kans, dat zij in hun woonplaats noch huis, noch voedsel vinden, is zeer groot. Een inlichtingendienst omtrent de bs- woonbaarheid van elk dezer plaatsen zal moeten worden ingericht. Het provinci aal- en gemeentebestuur van Antwerpen heeft tot de vorming van zulk een dienst de eerste stappen gedaan. Do eerste stap pen, want bij gebrek aan ambtenaren was in den Ir git ine het beheer van provincie en gemeenten ten eenenmale ontwricht. Zeer in het grove zal het omtrent den toestand der verschillende gemeenten ge gevens gaan verzamelen. Met zulk een inlichtingendienst is sinds een tweetal weken reeds aangevangen door pen aantal Nederlandsche vrijwilli gers, onder aanvoering van prof. Meyers van Leiden. Graan voor de R e g e e r i n g De Gorredijk en de Rijndam, die bei den een partij graan voor de regteriwg hebben medegebracht, worden met be kwamen spoed gplost. De Gorie.lijk heeft aan boord 5008 ton tarwe, 26.499 balen meel en bovendien nog een partij lijnkoe ken en wol. De Rijndam heeft medege bracht 3927 ton tarwe en 4362 ton mals. Belgische vluchtelingen. Naar wij vernemen, zal, op voorstel van den xegeeringsoommissaris, jhr. mr. Ruys de Boerenhrouck, binnenkort ook, een regéeringskamp voor BiClgische vluch telingen worden opgericht in het Zuiden van Noord-Brabant. Te Baarle Nassau hebben zich vier ge- Vallen van diphterithis vooigelaan onder de vluchtelingen. Het grootste gedeelte dpi' vluchtelingen i.s weer naar de haard steden teruggekeerd. Eergisteren zijn in totaal uit Neder land via station Roosendaal 16.733 vluch telingen met 9 extra-treinen naar Ant werpen vervoerd. (N. R. Ct.') Uitbetaling Belgisch Spoor wegpersoneel. Het Belgische gouvernement heeft, naar de „Tel" meldt, bij verschillende instellingen hier te lande bedragen ge stort, ter uitbetaling van het salaris voor het Belgisch staasspoorpersoneel over de maand October van dit jaar. Die betalin gen zullen geschieden Woensdag 28 en Donderdag 29 October te Vlissingen; Vrijdag 30 en Zaterdag 31 October te Roosendaal; te Amsterdam Donderdag 29 October voor den dienst der tractie; Vrijdag 30 October voor de exploitatie en Zaterdag 31 October voor den dienst van weg en werken. Het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt ons Naar met beslistheid kan worden ge meld is het bericht dat het Kamerlid Dr. Bos zou zijn bestemd tot opvolger van Minister Treub als Minister van Lancb bouw, Nijverheid en Handel van alten grond ontbloot, reeds hierom, wijl door het opnemen van den heer Bos het Ka binet zijn extra-parlementair karakter zou verliezen. Hieraan kan worden toegevoegd dat een nieuwe Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel binnen niet al te langen tijd zal worden aangewezen. „Msb." Uitvoer. De uitvoer van kaas is tijdelijk verbo den, behoudens uitzondering voor bijzon dere gevallen. De uitvoer van paarden is ook verboden; uitgezonderd zijn ruinen heneden 20 maanden en veulens niet ouder dan één jaar. Levensmiddelen uit Engeland. Een eerste lading voedsel voor de Bel gische vluchtelingen zal Woensdag a.s. van hier naar Rotterdam worden verzon den met het Nederlandsche stoomschip „Coblenz". Het schip bevat 1000 ton levensmiddelen. De woningkwestie. De „Rotterdammer" schrijft: Ook ten onzent, evenals reeds in Duitschland, beginnen zich moeilijkheden voor te doen met de huurwoningen. Er zijn onder de mingegoeden, die dooir de tijdsomstandigheden hun huur niet kun nen be talen, en die daardoor worden be bedreigd met uitzetting uit hun woningen. Mr. Mendcls heeft zich geroepen geacht, daartegen een wetsvoorstel in te dienen, om den kantonrechter de bevoegdheid te geven, den eisch tot ontruiming esner woning op grond der buitengewone om standigheden af te wijzen. Deze afwijzing zal gelden voor uiterlijk zes maanden, die echter verlengd, en ook verkort, kun nen worden. De kantonrechter zal dpn huurprijs voor dien termijn vaststellen, en zal kunnen bepalen dat de Staat dien prijs geheel of gedeeltelijk betaalt. Daar op komt het in hoofdzaak neer. Afgezien nog van ernstige technische bezwaren, die aan het ontwerp kleven, komt 'het ook als zoodanig ons voor, niet voor aanneming vatbaar te zijn. Vooreerst is het in de huidige om standigheden niet wenschelijk, van het parlementair gebruik te maken. Elk zoo danig parlementair voorstel bevat, gewild of niet, een ingebrekestelling van het Ka binet, dat den toestand even goed, ja, heel wat beter kent dan een Parlements.- lid, en toch ingrijpen op zulk een krasse wijze niet noodig of gewenscht acht. Maar vooral dunkt ons de voorgestelde maatregel verwerpelijk, omdat daardoor het besef onder het volk zou warden Verzwakt, dat huishuur behoorlijk moet worden betaald. Zelfs in gegoede kringen is het na het uitbreken van den oorlog voorgekomen, dat men zich niet verplicht achtte, om huurschuld te betalen, en daar toe, hoewel er volkomen toe in staat, pas overging, toen men hoorde, dat an deren ook betaalden. Weet men nu, hoe er, naast werkelijk noodlijdenden, juist op het gebied van huurschuld altoos veel slechte betalers zijn, dan moet gezegd, dat een maatregel als Mr. Mendels thans voorstelde, het rechtsbesef in deze zeer ernstig Zoude ondermijnen en toestanden zou doen ont staan, die ten slotte juist voor den min deren man noodlottig zouden werken. Wat dan wél moet .geschieden, zien we .nog .nader onder het oog. Militaire-beschouwing en. 't Is tien uur in den avond. Op Pasar Besar te Soerabaja nog slechts weinige kossongs en voetgangers; een Maandagavond-stilte. Drie fuseliers, vertelt de „N. Soer. Ct.", loopen druk pratend en heftig gesticuleer rend, over den weg. Blijkbaar hebben de hoeren herig in de wijnperen gewerkt. Ze hebben het natuurlijk over den oor log, attaqueeren ontzettend, maken doode- lijke charges en rijgen alles aan del bajonet. Dan komen ze voor toko Van Ingen, waar de oorlogskaart hangt, en blijven staan in stille contemplatie. Vlak vóór het deurportaal is verticaal een teege rijstzak gespannen, waarachter rustig de waker slaapt. De drie „Jannen" stappen over do afscheiding heen, op den waker die met een schreeuw overeind vliegt. Ze steken een eindje kaars op, vermoe delijk even te voren op een kossongkoet- sier buitgemaakt, en kijken devoot naar de vlaggetjes, op de kaart. Dan begint de critiek. „Zeg, Heintje, stane de lengelsche nou al hier?" „Wis en zeker," repliceert Heintje. „Maar dan bennen die moffen er bijna weer uit." „Nou, wat wou jij dan?" „Maar de engelsche hebben toch allemaal voor 3 jaar ge teekend?" De anderen staan een oogenblik te mijmeren over het raadsel; begrijpen niet, hoe het mogelijk is, dat do oorlog dart in minder tijd dan 3 jaar kan afgeloopen zijn. Eiidelijk zegt lie ntje: „Ze hebben dan in allen gevalle voor drie jaar brood op de plank." De anderen knikken toestemmend; het kaarsje wordt uitgeblazen en zuinigjes bewaard. Geheel vervuld over de oplossing dezer levenskwestie: voor 3 jaar brood op de plank, gaan ze naar huis. De waker valt subiet weer in slaap. Middelburg. Voor hot vertrek op heden per spoorweg werden gisteren 211 gratis- kaarten afgegeven, zijnde het grootst aan tal kaarten tot nu toe op een dag bereikt. Ook werden nog kaarten voor een reis via do Westerscheldc naar België en ook voor een reis naar Engeland afgegeven. Alles te samen ongeveer 300. Voor het Provinciaal comité is te Vlissingen weder een zeer groote voorraad kleeren, schoenen en levensmiddelen uit Engeland ontvangen. Goes. Mile Mina de Buck, uit Antwer pen, bij F. Hamelink, Wostsingel E 147, ging Zaterdagmorgen van hier op reis naar Antwerpen, heeft te Roosendaal haar taschje verloren met ruim 60 francs en een gouden horlogeketting. De eerlijke vinder wordt verzocht op te zenden naar Goes aan bovenstaand adres. (Anderen bladen wordt verzocht dit over te nemen.) Gisteravond is in het lokaal bo ven de „Spijskokerij" in het openbaar rekening en verantwoording afgelegd door de commissie voor de Oeconomi- sche-Spijsuitdaeling, alhier, in tegenwoor digheid van den lieer J. B. de Beaufort, burgemeester, commissieleden en verte genwoordigers der pers. De heer J. A. van Heel leidde do bijeenkomst. Aan het verslag, door den secretaris penningmeester, den heer 1. D. Fransen van de Putte, uitgebracht, ontleenen wij het volgende: De winter van 1913/14 leverde geen buitengewone omstandigheden op, zoodat op de gewone tijdstippen met de be de c 1 i n g e n kon worden begonnen en geëindigd, tewieten met Kerstmis en einde Maart. In dat tijdvak werd geregeld driemaal per week warme voedzame erw tensoep gegeven, tot een hoeveelheid (toen de rol volledig was) van 269 por- tiën telkens aan 125 gezinnen, uitmaken de een totaal van 11)490 portiën tegenover 10914 ten vorigon jare. Een ingezetene droeg ons hij gelegenheid van zijn huislijk feest een extrabe- d e e 1 i n g van brood en spek op, waar aan dlmkb.iar gevolg werd gegeven. Voor de gezamenlijke bedeelingen is verbruikt geworden 649 K.G. in'andech spek, 26 ILL. groene erwten, 17572 K.G. brood, 3 H.L. uien, 114 K.G. selderij, 100 K.G. gort, 200 K.G. rijst, met de noo dige specerijen. De rekening wijst aan: Ontvangsten f 1199.19, Uitgaven 1174.9872, dus een goed slot van f24.2072- ln de samenstelling van de Commi s- s i e kwam geenerlei verandering. Zij dankt de ingezetenen voor den ver leenden geidelijben steun en veroorlooft ziet de nuttige instelling bij hen te blij ven aanbevelen. Nadat de rekening door de heeren J. B. de Beaufort, burgemeester, en B. C. Sliggers, daartoe aangezocht, was gecol- lationneerd en ten bewijze van goedkeuring door hen geteekend, nam de voorzitter het woord. Spr. zeide, dat de commissie zich gaarne bereid verklaarde haar taak voort te zetten, trots de vrees, dat zij een moeilijken winter tegemoet gaat. Niet alleen is het te voorzien, dat pr groote behoefte zal zijn, doch bovendien zullen de kosten van de ingrediënten ditmaal veel hooger zijn dan gewoonlijk. De com missie zal dan ook niet nalaten de burgerij op deze omstandigheden te wijzen. In antwoord daarop zeide de heer do Beaiufort met groote belangstelling van het verslag te hebben kennis genomen en het zeer op prijs te stellen, dat d^ commissie haar arbeid wil voortzetten, ondanks de te verwachten moe lijkhieden. Spr. prees de nuttige instelling en sprak namens het dagelijksch bestuur en de burgerij met waardeering over het vele goede door haar verricht. Spr. wil zoo- vteel mogelijk de taak helpen verlichten!, wat de geldelijke aangelegenheid betreft, beveelt de instelling hij' allen aan. e|n dankt de commissie, voor wat zij tot nog toe gedaan heeft, niet bet minst voor de welwillendheid, waarmede zij de kookinrichting ten behoeve van de Belgische vluchtelingen heeft afgestaan en nog afstaat. Spr. geeft de verzekering, dat ook dit door de Belgische regeering op hoogen prijs gesteld zal worden, en ein digt met de beste wenschen voor den bloei van de oude instelling. Hierop wordt de bijeenkomst gesloten. Donderdagavond, op de gewone plaats en het gewone uur, komt de Anti- Revolutionaire Propaganda-Club in huis houdelijke vergadering bijeen. Vlissingen. ,De Burgemeester van Vlis singen brengt Iter algemeen© kennis, dat de prijs van het brood door hem nader wordt bepaald op 15 cent per K.G. Het gewicht mag in geen geval minder bedra gen dan 972 ons. Aan hen, die op me dische verklaring wittebrood moeten go- bruiken, mag niet meer dan een half brood per dag worden afgeleverd. Benoemd tot conducteur 3e kl. bij de P. en T. te Vlissingen (spoorwegpost kantoor no. 2) de brievenbesteller J. van der Meulen te Amsterdam. Wemeldinge. Gisterochtend vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was een door Ged. Staten goedgekeurd besluit tot het aangaan van een geldleening ter voorzie ning an de behoefte aan kasgeld voor de gasfabriek. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoeken om ontheffing van het be- betalen van schoolgeld over een gedeelte van het jaar 1914 van A. Lindenbergh, M. do Groene, T. de Mul, en T. van Staalem worden toegestaan, evenals een verzoek van P. Harthoorn om onthef fing van hoofdelijken omslag over 1914 wegens vertrek uit de gemeente. Aan Chr. van Hoorn wordt een grati ficatie .verleend van f 12.50 voor meer dere politiediensten tengevolge van het verblijf van Belgische vluchtelingen, ter wijl aan Jan Kole een vergoeding wordt toegekend van f20 voor verrichte extra werkzaamheden De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over het jaar 1913 wordt op advies van de commissie van onder zoek goedgekeurd in ontvang op f 26892.04 en in uitgaaf op f 10869.2172, goed slot alzoo f 16022.8272- Op voorstel van ge noemde commissie zullen eenige aanmer kingen tor kennis worden gebracht van het Armbestuur. De begrooting van genoemd Bestuur wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 16575.10. Verder zal worden verzocht voortaan bij de begrooting een memorie van toelichting en zoo noodig plannen over te leggen. Da rekening van de Gas fabriek dienst 1912/13 wordt goedgekeurd in ontvang op f 14494.1372, in uitgaaf op' f 12602.73. De gemeenterekening dienst jaar 1913 wordt aangeboden in ontvang op f40552.88 en in uitgaaf op f38860.01. De gemeentebegrooting dienstjaar 1915 woreft. aangeboden in ontvang en uitgaaf op f26029.9672- De rekening en begroo ting worden gesteld in banden van de commissie van onderzoek. De leden der gascommissie de heeren J. Lindenbergh Cz. en J. Nijssen Pz. wor den bij acclamatie herbenoemd op voor stel .van den voorzitter. Deze nemen hunne benoeming aan. Onder voorkomende zaken doet de bur gemeester rekening en verantwoording van do onder zijn beheer gestelde gelden die hij heeft ontvangen van de erven P. Dek ker Jz. Een commissie bestaande uit de heeren Van 'Oosten en Nijssen ziet de rekening na en adviseert den burgemeester dé charge te verleenen van het gehouden beheer. Hiertoe wordt besloten. De heer Nijssen vraagt of het niet wen schelijk is ter voorkoming van ongelukken bij de a.s. wijziging der politieverordening daarin een bepaling op te nemen, dat het verboden is met rijwielen van de oprit <ia" den Kanaaldijk bij 'C. Smits af te rijden. De voorzitter zegt, dat waar die oprit in eigendom behoort aan hot rijk, die bepa ling zou leiden tot moeilijkheden. Verder voorziet hierin het Wetboek van Straf recht, terwijl de heer J. Lindenbergh op merkt, dat ook volgons de rijwiolwet hier in kan worden voorzien door toe te zien dat ieder rijwiel is voorzien van deugde lijke remmen. Besloten wordt hierop de aandacht te vestigen van de politie. Krabbendijke. Met ingang van 25 Octo ber is aan mej. J. lleudrikx, wachtcres aan wachtpost No. 25 alhier, eervol ont slag uit den dienst der Staatsspoor ver leend. Domburg. Onder de kinderen van vluch telingen, alhier, is het roodvonk uitge broken (N. B. Crt.) Rilland-Bath. Gistermiddag brak van den goederentrein, welke hier om 4,15 uur passeerde een koppeling waardoor 11 wagons achterbleven, hetgeen door den machinist niet werd opgemerkt. De haak welke over den grond sleepte pakte een wisselstang van het hoofdspoor, waardoor de wissel geheel werd vernield, zoodat het eene spoor van hier tot Woensdrecht niet gebruikt kon worden en veel vertra ging in den treinenloop ontstond. Koudekerke. ni de Raadsvergadering van Maandag j.l. waar alle leden tegen woordig waren, werd een circulaire van den Ned. Bond yoor werkverschaffing voor kennisgeving aangenomen. Voorts de be groeting dienst 1915 behandeld en vast gesteld op f 16273.877a- Het voorstel van B. en W. 0111 liet salaris van den ambte naar van den burgerlijken stand te brengen van f 150 op f 200 omdat de gemeente op 1 Jan. j.l. boven de 3000 inwoners telde, werd door den heer Contant be streden en op diens verlangen in stem ming gebracht zijnde verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De post straatverlichting voor 38 lan taarns gebracht op f 608. Bij de bespreking van dezen post stelt de heer Contant voor nog dit jaar- een lanlaarn te plaatsen aan het begin van den Dishoekscbein kei weg bij L. Rooze, wordt algemeen goedge vonden. Voor drinkwaterleiding is een post van f 154.70 op de b grooLing' ge plaatst. Het .salaris van den telcfoonhouder is verhoogd met f25, benevens toezegging van een gratificatie voor buitengewonle drukte gedurende de mobilisatie. De post voor pi msicen gemeente-ambte naren its f 620. De II. O. is geraamd op f 5000. Na de gebruikelijke rondvraag, waar bij niets te verhandelen is, gaat de ver gadering in comité tot liet behandeleini van het kohier H.O. Temeuzen. Vanaf 26 Oct. rijdt tweemaal daags een trein van Temeuzen naar Gent. Verklaring van den Heiddlbergscihetn Catechismus ten dienste der catechi santen, door ds. G. Elzenga. Kam pen, J. H. Kok. Dat dit boek binnen zeer korten lijd, ondanks de breede oplage, een 3en druk beleeft, bewijst dat liet door velen ge bruikt en geliefd wordt. Wie het niet kent, dien bevelen wij liet aan om zijn bondigheid, en rijken inhoud; onze ca techisanten zullen 't met genoegen be stu deert'n onze jongere predikanten kunnen 'tgoed gebruiken bij de voorbereiding; zij hebben als 'tware de punten voor iederan Zondag klaar. Nu ook in de Hervormde kerk de vraag naar de Cateehismuspre- diking toeneemt, moge ook daar deze „ver klaring" een welveMiend welkom onthaal vinden. Dr. C. H. Sissingh. Over Beroeps keus Serie: „Uit Zenuw en ZieJe- leven". Hollandia Drukkerij Baara. Het vraagstuk der beroepskeus wordt hier ernstig onder hot oog gezienop vele fouten bij de beroepskeus het licht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2