Binnenland. Uit da Provincie. De staf der artillerie van de Russi sche beleger in gs tro epen is door een schot uit een mortier, ofschoon dat 50 M. te kort was, vermorzeld. De Russen hadden achter hun eigen stormloopende troepen machinegeweren opgesteld en schoten hun eigen soldaten neer als die begonnen te wijken. Hoe onderzeebooten mijnen leggen. Men schrijft aan de N R. Ct. Men herinnert zich de geruchten over geheimzinnige trawlers, die in 't begin van den oorlog bij de Engelsehe kusten in de Noordzee gesignaleerd werden, en die als mijnenlegger uitgerust zouden zij;n, of met torpedo-lanceerinrichtingen voorzien Zij brachten iedere vissehersboot in disöra- diet Waar zouden anders al die mijnen door gelegd zijn, zeiden degenen die En- gelands tegenspoed aan verraad wilden wijten Wie nu van de prounessen der Duitsche onderzeeërs leest, onderstelt ech ter al licht, dat zij ook bij de mijnenleggerij in 'tspel zijn geweest. Inderdaad is dit mogelijk. De onderzeeërs kunnen door een snelvarend schip op sleeptouw genomen en 's nachts dicht bij' 't terrein van hun werkzaamheid achtergelaten zijn. om over dag naderbij te komen, en mijnen te leglgjen. Men weet, dat de hier bedoelde z.g. actieve mijnen in den regel een inrich ting bevatten, die hun diepte onder den waterspiegel constant houdt, m.a.w. niet eb en vloed me© op ear neer doet gaan, en voorts een anker met een koord, dat ze op hun plaats houdt. Aan boord zijn zij ongevaarlijk, in het wafer gekomen smelt door op de aangewezen plaatsi indringend water een g ren deling van zout weg, waar door om zoo te zeggen de haan gespannen wordt, en bij een uitwendigiem stoot het schot kan afgaan, d.w.z. de mijn ontplof fen. Een mijnenlegger laat in den regel de mijn van het achterschip af te water- glijden en verdwijnt voor de mijn gevaar lijk wordt. 'Do op een onderzeeboot be vestigde mijnen moeten natuurlijk zonder schokken vrijgezet worden, daar zij (al is er wel wat op te vinden, om ze pas bij het vrij-zetten actief te doen worden) toch onder water zijn, en dit er licht in binnendringt. De eenvoudigste manier is ze in open cellen met hellenden bodem mee te voeren, waar ze uit kunnen glij den, wanneer van binnen uit de boot een grendeling wordt weggenomen, b.v. met samengeperste lucht. Het is daarbij' maar de vraag of de mijn ver genoeg wegglijdt om niet met romp of schroef van de boot in botsing' te komen.' Daarom is het beter ze door een transportinrich ting, bijv. een transportketting die ze grijpt, met zekere snelheid van boord af te zenden. Op de door Krupp voor dit doel ge construeerde booten zitten de mijjnen in twee rijen in gangen aangebracht. Eén transportketting haalt ze daar uit naar de plaats waar een tweede, sneller loo- pende ketting ze pakt en vrij! zet. De mïjln stelt zich dan automatisch op haar juiste drijfhoogte in. Behalve door deze vernuftige construc tie van de boot '(ieen Duitsche vinding) kan het probleem ook als opgelost be schouwd worden door de mijnen die te Creusot voor dit doel gemaakt worden. Die mijn bestaat uit drie deelen, den vlot ter met de lading, bet anker, en het lood, dat de diepteregeling in werking stelt. Het geheel heeft iserst drijf vermo gen, en moet dus aan de boot vastgebon den worden. Na loslaten stijgt de mijn naar den waterspiegel, het lood dat aan een opgewonden koord zit, gaat dalen, ontrold dit koord, dat de diepte-instelling regelt en trekt een klink weg, waardoor het anker vol water loopt en gaat dalen. Hiermee is het drijfvermogen van het geheel weg, zoodat de mijn van den, zeespiegel verdwijnt, en zich op een met met de waterhoogte wisselenden afstand boven het anker instelt. Het dalende lood kan ook de mijn actief maken door een klep te openen, of een stop uit te trekken, of wel men kan dit aan het water over laten, door dit een zoutblokje te laten op lossen. In alle geval heeft de boot ruim tijd om te verdwijnen terwijl de mijn naar de oppervlakte stijgt, en vandaar weer terugkeert. Bij1 het vrijzetten van een mijn moet de boot, om haar juiste belasting te hou den. een overeenkomstige hoeveelheid wa ter als ballast innemen. j:Voll dig opgave aangebrachte schade jte Ant^erper. Geheel verwoest is een complex van ongeveer vijftig huizen aan de Schoen markt, Beddestraat en Groenplaats. Min of meer beschadigd zijn de per- oeelen Gildekamerstraat 3/9, Pelgrimstraat 8, 10/4, Lombartvest, Kammenstraat, (het complex waar gevestigd was de re dactie ^La Metropole"); Everdijlkstriat hoek Kammenstraat, Oudaarstraat 4, Be- gijincnvest 94/98, Borlastraat (het gebouw van de Nationale Bank aan de achter zijde een weinig beschadigd), Van Bree straat 17/39, Nijverheidslei 8/10, 38, Zui derlei 4/61, 10, 21/41, De Vrierestraat 52/56, Verlatstraat 20/24, Egmondstraat 50, 53/59, Volkstraat 1/27, 49, 67, 6/8, Geuzenstraat, Kronenburgstraat 92/ 112, 107, Vrijheidsstraat 1, 5, 16/20, Rochusstraat 17/19, Vlierstraat en Pre kerstraat (deze geheele hoek is weg), Arsenaalstraat 11, Leopoldstraat 11, Vre- destraat 29/31, 68, De Bromstraat 2, 4, Molenstraat 60, 71a, 87, Gouwstraat 29, Van Schoonbeekstraat 16, Kasteelplein- straat 22/24. Berchem: Peter Benoitstraat 51, Har- moniestraat 52/64, Mozartstraat 24, Schul- straat 14, 57/59, Lozannestraat 274, Mi nerva Automobielfabriek, Bronstraat do twee hoeken, Biardstraat 22, 63, Oude Baan 122/4, 128 28a, Vestingstraat 45 (hoekhuis), De Wittestraat 65/71, 86/9-1, Pieter de Coninckstraat 1/5, 29/33, 53, Fred, de Merodestraat 49/49a, Van Hoom- bekeplein klooster tamelijk erg bescha digd; van de linoleumfabriek de schoor steen zwaar beschadigd; Groote Steen weg 140, Drie Koningenstraat, Lambertus- straat (hoekhuis en belendend perceel), Leopoltstraat, St. Willebrordusstraat, Statiestraat, Balstraat, Wijdestraat, Boom gaardstraat, hoek Statiestraat. Zurenborg: Van Leemputstraat 19/21, 50, 48, Lange Leemstraat 4, 499/501, Wa- terloostraat 55/61, Cogelslei 58/76, 53/ 77, Generaal van Merlestraat 39/53, Transvaalstraat 22, 50, Korte Altastraat 15, Dolfijnstraat 5/17 <n ArendsPaa' 5l'r/58 „Maasb." Korte Oorlogsberichten. Opnieuw zijn een aantal aanhangers van luitenant-kolonel Maritz gevangen ge nomen. Ditmaal 3 officieren en 70 man, terwijl nog 40 anderen zich vrijwillig over gaven. -De Engelsehe onderzeeër „E 3" is in den middag van 18 October in de Duit sche baai in de Noordzee vernietigd. -De Japanscbe kruiser „Takachibo" is in den nacht van '17 October in de Baai van Kiautsjau op' een mijn gestooten en gezonken. Van de bemanning werd een officier en negen man gered. De: kruiser had 264 man aan boord. Het Belgische spoorwegpersoneel te Baarle-Nassau heeft thans op eigen gele genheid een spoorwegdienst georganiseerd tusschen de Hollandsche grens en Turn hout. Menschen, die ervan gebruik maken, betalen aan het personeel wat zij anders voor een kaartje rnoeten betalen, en het geld wordt onderling verdeeld. Zijn er Duitsche soldaten in de nabijheid, dan rijdt de trein niet en blijven de rijtuigen en de locomotief op Nederlandsch gebied. (N. R. Crt.) De recruteering j n Enge land. Van het millioen manschappen, dat Kitchener ongeveer 2 maanden ge leden vroeg, hebben er reeds 780.000 dienst genomen. Onder de Belgische vluchtelingen, die te Birmingham aankwamen, was een padvinder, die in de handen der Duit- schers viel toen hij een dépêche aan den burgemeester van Brusssel overbracht. Zij ondervroegen en fouilleerden hem nauwkeurig, naar een Bngelsch blad ver telt, maar vonden die dépêche niet, die hij in zijn laars 'had verborgen. Vier dagen en nachten hielden de Duitschers hem opgesloten in een zolderkamertje, maar dein vijfden dag gelukte het hem te ontsnappen, en slaagde er tevens in om de dépêche naar Brussel over te brengen. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boekarest verneemt, hebben de Roemeen- sche bladen een geval gesignaleerd, waar in van Russische zijde misbruik is ge maakt van het Roode Kruis-teeken. On geveer 12 dagen geleden was een Roode Kruis-trein uit Besarabie door Roemenië gekomen met bestemming naar Servië. Het viel den Roemeenschen beambten op, dat het verplegingspersoneel in dezen Roode Kruis-trein zoo talrijk was. Ach teraf moet zijn gebleken, dat deze „ver plegers" Russische genie-soldaten waren. Stijm Streuvels toeft nog in zijn woning („Lijsternest") te Ingoyghem. Ook pastoor Verriest heeft zijtn land niet verlaten. De Hamburgisehe senator Stran- des wordt burgerlijk gouverneur van Ant werpen. Gisteren en eergisteren vervoerdelru de treinen uit Roosendaal ongev eer 20000 vluchtelingen naar Merxem bij Antwerpen. Gisteravond van Antwerpen terug gekeerde Nederlanders deelen mede, dat zich thans te Antwerpen veel minder troe pen bevinden dan de vorige dagen. De in de straten opgestelde machinegeweren zijn weggenomen. De bezetting van Ant werpen bestaat thans behalve uit marine soldaten, uit oudere landstormplicihtigenj De waterleiding te Antwerpen werkt enkele- uren per dag, doch alleen voor de benedenr verdiepingen, voor de bovenverdiepingen kan nog niet genoeg druk geleverd worden, doch binnen enkele dagen hoopt men ook dit te verhelpen. De laatste woorden van ko ning Carol. Men verneemt det koning Carol kort voor zijn dood zijn opvolger aanbeval de neutraliteit te handhaven. Zijn laatste woorden warenSpaar het vaderland. Vergiet geen bloed. JKöning Ferdinand zou den minister-president heb ben verklaard, dat hiji van den raad van zijn voorganger niet zou afwijken. Prins Wolrad van Waldeck- P y r m o n t f. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisteravond het telegraphisch be richt, dat op het westelijk oorlogsveld bij een patrouille-rit is gesneuveld Prins Wolrad Friedrich van Waldeck en Pyr- mont, half-broeder van Hare Majesteit, luitenant bij de Pruisische garde-dragon ders. Prins Wolrad was de eenige zoon uit het tweede huwelijk van wijten den regeerenden vorst van Waldeck en Pyr- mont met de prinses van Sl'eeswijk-Hol- stein-Sonderburg Glücksburg. De Vorstin- Weduwe, moeder van den gesneuvelden prins, verblijft nog te Arolsen en verliest in den overledene haar eenig kind. Duitschland-Japan. De Ma rianne- en Marshall-eilanden en de Oost en West-Carolinen zijln om -militaire- re denen bezet. Wilhelm, Koning der B e 1- gen!? In de Amerikaansche bladen staat te lezen, dat in diplomatieke kringen het gerucht loopt, dat de keizer onderzoek doet, of de neutrale mogendheden hem als koning der Belgen zouden erkennen, in geval D-uitschland in den huidigen oor log de overwinning behaalt. Tot nu toe wekt deze actie slechts bittere critieken onder de regeeringsambtenaren. Consul Steketee. Bij K. B. is de heer J. S-teketee, vice- consul uer Nederlanden te Grand-Rapids, bevorderd tot consul aldaar. Terug naar België. Er zal tot nader order dagelijks van 8 uur 's morgens tot 3 uur 's namiddags van Roosendaal elk uur een trein naar Antwerpen vertrekken voor vervoer van uitgewekenen. De Nederlandsche spoorweg maatschappijen laten in aansluiting daar op uit verschillende vluchtelingencentra extra-treinen rijden, die voor 1500 perso nen plaatsruimte 3de klasse hebben. Het vervoer geschiedt kosteloos. Met het oog op het belang van ontlasting van de stellingen, waar in het belang van de defensie de aanwezigevoorraden levensmiddelen zoolang mogelijk moeten worden bewaard, geschiedt de regeling van den terugvoer van Belgische uitgewe kenen op het oogieablik Ln de eerste plaats door de zorgen van de militaire autoriteit. Binnenkort zal de regeling dagfvan in handen der burgerlijke over heid worden overgegeven. Inmiddels heelt reeds de- minister van binnenlahdscbe zaken last gegeven, dat dagelijks 2000 vluchtelingen uit Zeeland per schip naar Antwerpen zullen worden overgebracht. Door de zorgen van zijn departement ge schiedt ook het geleidelijk transport van de uitgewekenen, die ondergebracht waren op de 9 voor Dordrecht op- stroom lig gende aken. Onze neutraliteit. De „Daily Cronicle" schrijft: Wij heb ben imet genoegen gezien, dat het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken het fan tastische voorstel, dat Nederland Zeeland aan België zou afstaan, zooals dit door een -onverantwoordelijk Engelsch weekblad word gedaan, ver van zich heeft gewor pen. De Engelsehe journalistiek is altijd onafhankelijk geweest van de inzichten der regeering. In ons land kunnen schrijvers zich gemakkelijk genoeg overgeven aan dwaze fantasieën, maar in den tegenwoor- digen oorlogstijd en tijdens deze crisis proesten zij het hun plicht achten hun pen meer te beteugelen. De diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Ne derland zijn gedurende de geheele crisis uitstekend geweest, en alles wijst er op, dat dit zoo zal blijven. Wat de Engel sehe diplomatie liet minst zou wenschen, is wel dat Nederland of Zwitserland hun neutraliteit, welke niet alleen hun zelf ten goede komt, maar aan de geheele be schaving, zouden laten varen. Wij ver wachten van de Nederlandsche regeering een strikt onpartijdige houding overeen- kom.^pg de internationale wetten en deze houding is tot nu toe meest nauwgezet en eerlijk gehandhaafd. Gedwongen leening. In ,,D-e Standaard" lezen we hierover: Als uit de lucht kwam het bericht val len, dat we een leening krijgen van tweehonderd en vijftig nrillioen, en dat aan deze leening het karakter zal wor den gegeven van gedwongen deel neming. Daaronder zou dan te verstaan zijn, dat een iegelijk, van wiens kas de Regee- ring genoegzaam afwist, om te constatee- re:n dat er een vermoge-n in lag van zeg boven de f 10.000, van Overheidswege verplicht zou worden, naar verhouding van het bedrag van zijn. vermogen, obli gation of aandeelen in -deze leening te- nemen. i Het karakter van dwang zou dan aan deze leening gegeven worden, om te voor komen le. dat anders de leening allicht niet aanstonds geheel geplaatst werd, en 2e om te verhoeden, dat de prijls, ervoor geboden, te laag liep. Niet alleen, dat dus de leening gedwon gen zou zijn, maar ook de koers zou in handen van de Regoering moeten bliji- ven bij de inschrijvingen. Dit ziet er niet aantrekkelijk uit. Doch Nederland beeft 't immers in zijn macht, dit onweder af te leiden. En dit zal ook wel. Ons volk kan zeer wel deze 250 millioen v r ij w i 11 i g nemen. Dat zou gelijk staan met 1/10 van vijf milliard francs. En in Duitschland is nog pas vrijwillig zelfs voor bijna vijf milliard Mark aangeboden, terwijl onze bevol king ongeveer 1/10 is van die van Duitsch land. Natuurlijk kan 't voor zeer groote ka pitalen een heele hap uit de taart zijn, maar zonder klappen komt thans niemand er af. En wat m;en in een Staatsleening neemt, biedt alle kans later toch weer gezond kapitaal tte worden, zoodat zelfs elk denkbeeld van schade of verlies ten slotte nog geheel kon wegvallen. Alleen renten en aflossing zullen na tuurlijk bij 't budget bijkomen, en hier mede zal de Minister van Financiën moeite krijgen. Het zal op tien millioen aan rente komen te staan, buiten en be halve de aflossing. De vraag is nu maar, hoe deze rente plus aflossing zal te vinden zijp. De verrassingen die nog komen kon den, blijven jslpannien. We weten vooruit, dat er ook dan School alhier, waar ook een groot aan hakken niet malsch zal zjjn. En toch zit er niet anders op, dan de schouders er onder te zetten. Zelfs veel klagen erover zou beneden onze waardigheid als natie zijn. Graan en meel. Bij de 2e Kamer is ingediend eren wets ontwerp tot aanvulling en verhooging van het 10e hoofdstuk Staatsbegrooting 1914. Aangevraagd wordt oen bedrag van f 4.312.000 voor het nadoelig saldo van den aan- en verkoop van regeeringsvage van graan en 'meel in het belang van de volks voeding en van veevoeder in het belang van den landbouw f 2.500.000, bijdrage aan het Kon. Nat. Steuncomité 1914 f 600.000. Voor den aankoop van regeet- ringswege van levensmiddelen welke ter beschikking worden gesteld van het Kon. Nat. Steuncomité f 200.000 Het ligt in het voornemen van den Minister in 1914 maandelijks voor een bedrag van plm. 6 millioen gulden aan graan en meel in het buitenland aan to koopen, wat over het loopende jaar een bedrag zal uitmaken r an plm. 20 millioen gulden. D e „G o r red ijk" van New-Orleans naar llot.erdam is Maan dag door de Engelschen naar Falmouth opgebracht. Roermond. Door de bevordering van den heer M. Ch. E. Bongaerts, van ingenieur van den rijkswaterstaat der 2de klasse tot ingenieur van den rijkswaterstaat der 1ste klasse, ontstaat een vacature in de Tweede Ka mer voor het district Roermond, dat de heer Bongaerts sedert het vorig jaar ver tegenwoordigt. De heer Bongaerts is herkiesbaar. (Hgz.) Voor de n o o d 1 ij den de n. Gisteren heeft mevrouw Collot d'Es- cury te Honbenisse een tweede groote be zending li ospilaalgoederon ontvangen, die onder geleide van het Kamerlid Duy- maer van Twist naar Zeeuw sch-Vlaandcv ren werden overgebracht. Het Roode Kruis, het Algemeen Steuncomité voor Belgische vluchtelingen, benevens enkele particulieren te 's Grav-enliage, hadden voor de samenstelling: van dit transport gezorgd -en vele particulieren hadden een bijdrage" in geld gezonden. Een Nederlandsch schip opeen m ij n geloop-en? Reuter seint aan de N. R. Ct. uit Lon den: Uit Harwich komt het bericht dat het stoomschip Potsdam van de Holland-Ame- rika-lijn in de Noordzee op een mijn geloo. pen is. Het schip- is ontredderd. Het blad plaatst dit bericht echter onder voorbehoud. De Potsdam, waarvan sprake is, kan niet op een mijn geloopen zijn, daar het te Rotterdam voor den wal ligt. Misschien is echter de Rijndam bedoeld. De directie der HoHand-Amerikaiijn had evenwel gisteravond laat geen bericht om trent een ongeval. Middelburg. Bij de politie heeft zich aan gemeld W. E. T. de P. uit Terneuzen, die verklaarde zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van f 200. De gisteren wegens diefstal van een horloge aangehouden Belg is heden voor den officier van justitie geleid. 'Thans kunnen voor de vluchtelingen ook gratis kaarden worden afgegeven naar alle overgangsstations der spoorwegen, naar Esschen mag men niet mede met de beide eerste ochtendtreinen, maar wel met een extra-trein, die te 9.40 van hier naar Antwerpen vertrekt. De middagtreinen en de avondtreinen mogen ook worden ge nomen, terwijl de biljetten bij gebrek aan aansluiting ook den volgenden dag geldig zijn. Steeds neemt het aantal van hen, die vertrekken toe, al maken ook nog velen bezwaar. De politie hield aan J. G., die nog een paar dagen, hechtenis moest onder gaan. De commissie alhier, die zich belast heeft met de zorg voor de vluchtelingen, heeft verschillende bureaux opgericht,; dat voor plaatsing der vluchtelingen in de verschillende lokalen en hotels of bij particulieren ziet haar taak bijna geëin digd nu geen nieuwe vluchtelingen meer aankomen en de andere allen een geschikt onderkomen hebben. Het bureau voor het geven van inlichtingen over vermiste fa milieleden en bekenden werkt met kracht door en ook dat voor het geven van inlichtingen over de beste wijze van re- patrieeren heeft de handen vol, vooral - ok met het uitgeven van bewijzen voor gratis vervoer. Dinsdag vertrokken 105 personen met zulke biljetten naar Es schen en andere overgangsstations der staatsspoor en voor heden (Woensdag) waren een goede 70 kaarten afgegeven. Ook voor terugreis over Zeeuwsch-Vlaan- deren en ook voor vertrek naar Engeland worden inlichtingen gegeven en zijn ook gratis biljetten voorhanden. Onder de vluchtelingen alhier zijn verschillende families die terugkeeren, maar die dan dochters van ongeveer 20 jaar achterlaten, uit vrees voor herhaling van uit andere plaatsen vernomen onze delijke handelingen. Op Dinsdag 24 November zal de verkiezing plaats hebben van zes led-en van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, noodig door de periodieke af treding van de hieeren jhr. A. E. Bod- daert, jhr. H. A. van Adrichem Boogaert, W. Bosman, mr. J. A. Heijise, W. Chr. Noske en mr. G. J. Sp-renger. Dienzelf den dag zal worden voorzien in de va cature ontslaan door het vertrek van den heer M. P. van der Harst -en voor durende door het bedanken van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, die op 13 Oc tober tot lid werd gekozen. De hoeren Meertens en van der Mijl zijln Dinsdag weder den boer opgeweest om proviand voor de vluchtelingen te vragen. Ook nu was het sucoss weder groot, o.a. 41 kisten aardappelen, 30 koo ien, een mud bruine boonen en een half mud appels. Bezocht werden slechts een deel van Nieuw en St. Joosland en een deel van Meliskerke. Alhier vertoeven thans op het poli tiebureau twee Belgen, die respectieve lijk te Krabbendijke en te Sas van Gent zijn aangehouden en vier en een jaar straf te goed hadden, maar door den oorlog los zijn gelaten, zij zullen ingevolge de desbetreffende door de regeering geno men maatregelen worden afgezonderd. In de Woensdag 28 Oct. alhier te houden vergadering van de afd. Middel burg van de Z- L. M. zal de heer ,C. Zwagerman een lezing houden over: „De Landbouw en de Oorlog". Goes. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster voor verleende hulp, voor het busje f5. Men schrijft ons: Het Plaatselijk Steuncomité heeft eergisteren met dank nog ontvangen 20 francs van de fam. Adriaensen-Dengler en 20 francs van F. Adriaenscn en S. Dengier uit Antwerpen, 8 blikken vaten zeep van de Goudsche waskaarsenfabriek, 10 K.G. soepvleesch Van de firma T. en gisteren 14 K.G. soepvleesch van den heer G.verder nog een mud peen en een mud ajuin. De commissie blijft zich sterk aanbe velen voor de ontvangst van kinder-, mans- en vrouwenschoenen, lijf- en boven goederen; deze te willen doen bezorgen in het beurslokaal op de Groote Markt. Namens 't Comité. De penningmeester de Li g ny. Heden morgen schrok het paard, gespannen voor den meel wagen va.n den heer D. Fukken, alhier, en sloeg achteruit, waardoor paard en kar in de haven (zijde Turfkade) terecht kwamen. De voerman had zich terstond in veiligheid weten te stellen. Door spoedig toegesnelde hulp van Belgische vluchtelingen werd het paard gered. Met den wagen ging het niet zoo gemakkelijk. Met behulp van twee roei- booten en hunne bemanning trokken de hulpvaardige Belgen de kar naar het trapje over de Spijskokerij en sleepten haai' tot boven iaan de trap, waarop zij weer terug viel, boven op een der roeibooten, welke zonk. Van de beide inzittenden bergde de een zich door op den kant te sprin gen, doch de ander, Jacob O., alhier, geraakte te water en kon slechts met moeite 'uit het modderbad gered worden. Een tweede poging slaagde beter. Voor de vele Belgen, die aan den kant liet schouwspel aanzagen, was deze „redding" een aardig verzetje. - Een leelijke trek. Wat we niet van onze Belgische vluchtelingen gedacht hadden, hebben we dezer dagen mogen ervaren. Er wordt over 't algemeen veel gesnoept. Onze koek- en suikerbakkers maken goede zaken. Dat gegoede Belgen tot hun vaste klanten behooren, is niets bijzonders, doch dat arme menschen, die thans op andermans kosten leven en 't bij hun gastheer niet zoo kwaad hebben, een groot gedeelte van den dag op straat loopen te snoepen, moet wel een slechten indruk maken. Als ze maar begrijpen, dat dit geen vertrouwen wekt en het medelijden met hun droevig lot niet bijster verhoogt. Op de Markt en in de straten ston den vandaag groepjes uitgewekenen de vraag te bespreken, of het al of niet gewenscht is naar hun haardsteden terug te keeren. Zoo ontwikkelde zich hier en daar een levendig debat tusschen de woordvoerders van de beide stroomingen. Velen hebben intusschen de vraag in dien zin beantwoord, dat zij de reis naar België aanvaardden. Anderen zijn weer meer gereserveerd en wenschen nog wat te wachten. Binnen een paar weken zullen de mees ten echter wel gerepatrieerd zijn. Vlissingen. In eene vergadering van de alhier opgerichte hulpbrigade werd bespro ken, dat in de asyls voor vluchtelingen minder goed hygiënische toestanden heer- schen en besloten in die asyls wenken op hygiënisch gebied te publiceeren. Met kracht zal tegen het overvragen der vluch telingen worden ojigetreden. Wij hadden een onderhoud, schrijft de V. C., met den consul van het Duit sche rijk alhier en vernamen, dat Belgi sche vluchtelingen gerust naar hun land kunnen terugkeeren, zonder dat hun pas sen door hem zijn geviseerd. Als bewijs, dat de Duitschers werke lijk gevoelen voor de Belgische vluch telingen, deelde hij ons mede, dat een Duitsche firma hem een som geld ter beschikking had gesteld, om Belgische vluchtelingen te helpen. Op de bovenverdieping der H. B. weer moet ingehakt en dat ook dat in- tal vluchtelingen zijn gehuisvest, is gister morgen een begin van brand ontstaan. De brand ontstond doordat een der vluch telingen op een petroleumtoestel aan het koken was en de vlam oversloeg op het daar liggende stroo. De brand werd geluk kig in den aanvang door de politie met enkele minimaxen gebluscht. (V. C.) Gistermorgen zijn van hier vele vluchtelingen naar Antwerpen en Gent teruggekeerd. Kloetinge. Gisteravond gaf „Cloeting's Gemengd Koor" (directeur de heer Tam- minga te Goes) z'n uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, ten bate van het werk voor de Belgische vluchtelingen. Een vrij groot publiek woonde deze uitvoering bij, die in ieder opzicht welgeslaagd mag heeten. Het programma was met groote zorg sa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2