OoMogsoverzicht. Binnenland. Uit de Provincie. ëele Duitsche berichten. In deze zes woor den ligt een heel hoofdstuk der geschiede nis opgesloten, Waarvan het eerste kapittel geschreven is, en waarvan het laatstjo 'zal zijn het vredesprotocol. Op 30 Sept. vernam men in Duitsoh- land voor liet eerst van nieuwe operaties Van Duitsche troepen te zamen met Oos- tenrijksche in Zuid-Polen. Een week later kwam de zege op het slagveld van Opa- dow en Ossowiec, in Zuid-Polen 50 kilo meter ten Noorden Van Sandomir. Het bruggenhoofd over de Weichsel werd dooi de Oostenrijkers veroverd. Weer 50 kilo meter noordelijker ligt Radom, waar sterke Russische afdeelingen op de Noordweste lijk gelegen vesting Ivangorod teruggewor pen werden. Op 13 October werd de Russische voor hoede ten Zuiden van Warschau door de Duitsche troepen teruggeworpen en een poging om do Weichsel ten Zuiden van Ivangorod over te trekken, verhinderd. Den 15en October staan de Duitsche troepen voor Warschau en weapon 8 Rus sische legerkorpsen over hef 100 kilome ter lange slagfront, Ivangorod-Warschau terug. Deze prestatie van de Duitsch-Oosten- rijksche troepen is des te verbazingwek kender, wijl er van wegen en straten in Rusland om zoo te zeggen geen' sprake is. Spoorwegen zijn er in dit 10.000 vier kante kilometer groote gebied langs de iWeichsel bijna heelomaal niet. Slechts bij Ivangorod en bij1 Warschau zelf kruisen twee van Zuid-West naar Noord-Oost loo- pende lijnen de rivier. i Het uiterst snelle voortrukken der Duit sche troepen geeft hun een geweldigiejn voorsprong. In militaire kringen geldt het als een kwestie van slechts, eenige dagen, dat de Duitschers Warschau zullen binnen rukken. De Keizer bij de Beieren. De zoon *van een handwerksman uit Zweibrücken richtte uit de slaglinie een brief aan zijn ouders, waarin hij. over het verschijnen van den keizer in de vuurlinie vertelt. In den brief, welks hoofdinhoud ons per draad werd meegedeeld, heet het „Gisteravond werd bekend, dat de kei zer de gevechtslinie zou opzoeken. Ge kun't u het gejubel van de soldaten voorstellen. Op ons gevechtsterrein heexscht momen teel het prachtigste, zonnigste herfstweer, zoodat het bezoek onder het spreekwoor- woordelijk geworden Hohenzollem weer zo uplaats hebben. Toen de keizer in de yeldgrauwe uniform hij de diverse troepen- deelen kwam aangereden, klonk hem een donderend „Hoch!" tegemoet. Helmen en mutsen vlogen zoo maar in de lucht, sabels blikkerden in den zonneschijn, met geweren en wapens werd gewuifd, cn de jubelkreten uit duizenden krachtige sol- dabenkelen mengden zich met het rollen van den donder der kanonnen, en daar over alles heen het aangezicht vol ver trouwen en de vriendelijk dankende oogten van onzen oppersten veldheer, dat alles met elkaar gaf een geweldigen indruk van militaire grootheid. Voor ieder der aan gesproken krijgslieden had de keizer een woord van opwekking en dank. Bij' de Reieren loofde de keizer hun dappere houding in de groote veldslagen in de West-Vogezen. De Keizer liet zich door enkele soldaten hun ervaringen ver tellen en vroeg' dan, waar ze thuis hoor den. Toen een zwaar gebaarde landweer man zich als Pfalzer meldde., zei de kei zer: „Ja, ja, ook de Pfalzers hebben zich duchtig geweerd en den vijand verhinderd in hun heerlijk landje binnen te drin gen. Ik dank u allen." Onder een da verend hoera reed toen de keizer weer weg." Portugal en Duitschland. Duitschland maakt zich niet zeer druk over het feit, dat Portugal een derigenf- 'den vinger opsteekt, en het is al volkomen verzoend met de gedachte, aan een oor logsverklaring van deze zijde. Van Duitsche zijde schrijft men: Het bericht in de Italiaansche pers, dat Engeland de gewapende hulp van Portugal in dezen oorlog geëischt zou hebben, is juist. De socialistisch© „Vor- waarts" maakt daarover de volgende op merking: „Engeland tracht steeds meer en meer z$n afhankelijke vasallenstaten in den wereldbrand te betrekken. Op zijh aanstoken zal nu ook de regeering van Portugal aan Duitschland den oorlog ver klaren. Van groot belang is echter Portugals oorlogsverklaring voor het vented ver loop van dezen reuzenoorlog tusschen de Europeesche grootmachten niet. Het heeft slechts oen paar kruisers en eenige kanon- meerbooten en het heele leger telt een 50 tot 60.000 man, die bovendien nog naar het oordeel van deskundigen zeer slecht geëquipeerd zij:n. Met het oog op de klerikaal-monarehistische, radikaal-demo- cratische en de anarchistische bewegingen in den lande kan van dit leger echter slechts een gedeelte in het buitenland] gebruikt worden. Nog geheel afgezien daarvan, dat onder de .officieren en de uit Noord-Portugal stammende soldaten het klerikalisme en het royalisme vete aanhangers telt. Voornamelijk schijlnen dan ook Engeland en zijn vasal het er om te doen be zijn, de te Lissabon, Lagos en de in de havenplaats Leios, nabij Oporto liggende schepen weg nemen, die daar sedert het begin van den oorlog gelegen hebben, om het gevaar te ont- loopen door Engelsche of Fransche oor logsschepen buit gemaakt te worden. De oorlogsverklaring van Portugal is dan ook als niets anders te beschouwen, dan als een van de vele maatregelen, die Engeland noemt, om zijn doel, het vernio- tigen van Duitschland's handelsvloot, te bereiken. Lardstorm in Oostenrijk. De „Neue Freie Presse" bevat de vol gende mededeeling: „Binnen enkele dagen worden de land- stormplichtigen van den eersten ban, die tusschen de 24 en iïö jaar oud zijn en tot dusver nog niet gediend hebben en ook nog niet militair gevormd zijn, op geroepen om te worden gekeurd, teneinde vast te stellen of zij geschikt zijn voor den militairen dienst. Deze beslissing, die verdedigd wordt op grond van ooriogsnoodzaak, is van de hoogste beteekenis voor het Oosten- rijksch-Hongaarsche volk. Want het be treft hier de in het bedrijfsleven, in de nijverheidsbedrijven, in de vrije beroepen en in den ambtenarenstand werkzame, veelal reeds tot den mannelijken leeftijd gekomen burgers van Oostenrijk en Hon garije. Millioenen zullen gehoorzamen aan de oproeping, die hen zal bereiken, wijl de twaalf lichtingen der niet gediend heb ben delandstormplichtigen in beide staten eenige millioenen personen telt. Deze maatregel bewijst, dat de monarchie be sloten is, den haar opgedrongen oorlog met alle krachten vol te houden tot een vrede zal zijn bevochten, die blijvende rust verzekert en betere tijden waarborgt. Deze oorlog heeft tot doel, aan een overmoedi- gen vijand de wet voor te schrijven, niet onafgebroken de rust der monarchie door zijn woelen te verstoren". Russisch Spionnage-systsem. Steeds worden er, volgens berichten uit Duits chein bron, nieuwe bewijzen ge vonden, waaruit blijkt, hoe de mobilisatie in Rusland reeds op ©en tijdstip plaats greep, waarop in Europa niemand in de verste verte nog aan oorlogsgevaar dacht. Kort geleden gevangen genomen Russen deden volgende mededeelingenReeds in Maart en April kregen velen hevel onder de wapenen !tt© komen voor oefeningen. Zonder opgave van redenen werden de manschappen over hun diensttijd eenvou dig onder de wapenen gehouden. Den opgeroepen Finnen werd gezegd, dat ze naar Warschau zouden komen. Men ver laadde ze in spoortreinen, die ook inder daad Warschau aandeden, doch verder reden tot aan de grenzen, alwaar del troepen de treinen moesten verlaten. Zes weken voor de oorlogsverklaring was de mobilisatie in Rusland kant en klaar. De voorbereidingen gingen zoo verre dat boe ren onder bevel van officieren gedwongen werden in alle mogelijike doelen van Rus sisch Polen loopgraven en verschansingen aan (l|e leggen. Tegelijkertijd was er ook een wijdvertakt spionnagesysteem in de grensstreken georganiseerd, waaronder niet alleen troepen Oostenrijkers in Ga- licië, maar ook de Duitsche troepen in Oost-Pruisein in den beginne veel te lijden; hadden. Voor alles hadden de Russen molenaarsknechten als spionnen omge kocht. Ieder dezer verraders kreeg als loon 75 Roebel pper dag. Zoodra men deze spionnen te pakken kreeg, werden er natuurlijk maar korte metten met hen gemaakt; men schoot ze dood of knoopte ze aan den eersten den besten boom op. Verder weten de Russen, zoodra ze op de vlucht slaan, zich burgerkleereu te verschaffen, die zedan aantrekkers en daaronder verborgen, vechten ze dan weder verder. Ten slotte werd ook nog bij! de Russische troepen het gebruik van dum-dumprojeetielen bewezen. Korte Oorlogsberichten. Kanongebulder. Gisteren werd in 's Gravenzande kanongebulder gehoord, dat uit de richting der ze© kwam. Ook in Voorburg heeft men dit geluid waarge nomen. Keizer Wilhelm heeft kortge- 'leden een op marsch zijnde Oostenrijk- sche motormotierbatterij bezichtigd en zich uiterst gunstig uitgelaten over de houding der troepen. Meer dan 50 ijzeren kruizen zijn aan de officieren en be dieningsmanschappen der motormortieren uitgereikt. Een praatje? In diplomatieke kringen, is men op de hoogte van het plan, dat bij de Duitsche regeering be staat om tot annexatie van België over te gaan. Men moet daarbij dan een zeer moeilijk en gevoelig vraagstuk onder de oogen zien. Hoe zal de houding der vreemde gezanten zijn, indien een annexa tie mocht worden geproclameerd? Zullen de gezanten deze als zoodanig te erken nen hebben? Men verzekerde mij, dat de stap niet voorzichtig zou moeten genoemd worden. Immers zou als antwoord der gezanten geenszins onmogelijk wezen, dat zij ten aanzien der onafhankelijkheid van België liever den uitslag der krijgsbedrij ven afwachten. „De Maasbode" betwijfelt of dit niet een praatje is. 4 Oct. Lanaeken (België) gebombar deerd door de Duitschers. Een Fransch- Engelsche vloot bombardeert Cattaro weer. De slag aan de Aisne duuit voort, met den zwaarsten strijd aan den Franschen linkervleugel om Roye. De Ja panners namen een Chineeschm spoorweg achter hot pachlgebied Kiautsjau on danks Chineesche protesten in bezit. 5 Oct. Van Duitsche zijde wordt een succes op den rechtervleugel in Frank rijk gemeld; de Franschen noemen den, toestand onveranderd. De forten Kes- sel en Broechem voor Antwerpen zijn voor het Duitsche geschut bezwekenDe Duitschers trekken volgens Russische te- richten op de grens tusschen Wirballen en Lyck terug, 6 Oct. In Noord-Frankrijk toestand onveranderd, nieuwe Duitsche verster kingen aangekomen. Een proclamatie van den gouverneur van Antwerpen deelt mede, dat de beschieting van Antwerpen op handen is. Talloozte Belgische vluchte lingen trekken in Noord- en Noordweste lijke richting weg. De Duitschers deelem mede, dat het Russische offensief in Soe- walki tot stilstand kwam, bij Opatof zou den de Russen over de Weichsel zijn geworpen, het bruggenhoofd Sandomir word veroverd. 7 Oct. Rij Antwerpen drongen de Duitschers over de Nethe door en sloegen daar oen Britsche brigade en de Belgen. Het bombardement der stad ving in den nacht ,'van 7 op 8 Oct. aan. De voor stad Berchom heeEt veel geleden van het Duitsche vuur. Rij Dendermonde poog den de Duitschers te vergeefs over de rivier te komen. De stroom van Belgische vluchtelingen naar ons land blijft aanhouden. Alleen jle te Breda aangeko men vluchtelingen worden op tiendui zend geschat. Tegenover den Franschem linkervleugel hield ten Noorden van Rijs- sel Duitsche cavalerie, daruggedrongen, stand. In het centrum veroverden de Franschen daags te voren hot verloren terrein. Be Duitschers rapporteeren afgeslagen Fransche aanvallen in het Ar- gonnerwoud en bij Verdun. 8 Oct. De Duitscliers melden de inne ming van het fort Breendonck. Do Bel gische troepen verlieten de stelling Ant werpen, die, naar verluidde, alleen door Engelschen zou worden verdedigd. De stad brandt op verschillende punten. De Duitschers zijn er in geslaagd over de Schelde te komen. In Nooid-Frankrijjk gewagen beide partijen van plaatselijke successen. De Duitschers erkennen, dat er weer Russen in Lyck zijn. Een luchtschiploods te Dusseldorf werd door een bom getroffen. i 9 Oct. Het Zuidelijk gedeelte van Ant werpen in brand geschoten. Ant werpen gevallen. De Engelsche en Belgische troepen verlaten de stelling aan de Westzijde en op de gebouwen dei- stad worden witte Vlaggen geheschen. Be bruggen over de Schelde laat men sprin gen. De Russen dringetn op bij Oost- Bruisen en bezetten Lyck. 10 Oct. Alle forten van Antwerpen zijn in Duitsche handen. Koning1 Ka- rel van Roemenië is overleden. 11 Oct. Twee Duitsche vliegers la ten bommen boven Parijs vallen; dooden en gewonden. Het Montenegrijhsclie leger verslaat de Oostenrijkers voor Serajewo; 2000 man verliezen. Pxzemysl door de Oostenrijkers ontzet en de Russen door hen ■teruggeslagen. (Oostennjksch be richt.) 12 Oct. Ten W. van de Schelde heb ben botsingen plaats gevonden tusschen de Duitschers en de verbondenen, waar bij volgens berichten uit Ostende de Duit schers de nederlaag leden. - Gent is door de Duitschers bezet. De Roemeen- sche Koning legde den eed op de grond wet af. Aanval in de Oostzee van een Duitsch' eskader onderziee-booten op een deel der Russische vloot; de Rus>- sische gepantserde kruiser „Pallada" zinkt met man en muis. De Russen beweren twee Duitsche onderzeeërs te hebben doen zinken. Nederlaag der Russen bij Schirwinde in Noord-oost Pruisen; 400ü gevangenen en 50 kanonnen door de Duit schers genomen; bij Lyck en Bialla wordt eveneens de opmarsch der Rusacben tot staan gebracht. Zuidelijk van War schau worden de Russen door de Duit schers teruggeslagen; 8000 gevangenen en 25 kanonnen. De Zuid-Afrikaansehc| Boeren-kolonel Maxitz, maakt gemeiene zaak met de Duibsohiers in het noord-westen, van de KaapkolonieBotha zendt troepen tegen hem af. 13 Oct. De Franschen hebben vol gens het Parijsche communiqué in den grooten slag overal terrein gewonnen en nergens iets verloren. Vele vluchtelingen, meest neringdoenden, kieeren naar Ant werpen terug. De Duitschers en Oos tenrijkers zijn Galicië tot de San door gedrongen. De Russische kruiser „Pallada" is in de Oostzee getorpedeerd. De Belgisch© regeering vertrekt over Ostende naar Havre in Frankrijk. Koning Albert blijft aan het hoofd van het Bel gische leger in zuid-westelijk Vlaanderen. Prins ülej, zoon van grootvorst Coin- stantijn, te Petrograd aan zijn wondeai overleden. 14 Oct. Rijssel en Brugge worden door de D uitscbers bezet4500 Belgen gevangen genomen, veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. De lading van de Neder landsche schepen „Celebes", „Nias", „Ri- ouw" en „Oranje" wordt door de Engel schen voor goeden prijs verklaard. Twee forten bij Kiautsjau door het Ja- pansch-Engelsch eskader vernield, 15 Oct. Ostende door de Duitschers bezet; de rest van het Belgische leger sluit zich in zuidelijke richting bij bet leger der verbonden Fransch-Engelsche le gers aan. Op het oostelijk oorlogster- rein rukken de P'uitschers op tot voor Warschau, na de Russen te hebben te rug geslagen op het front Ivangorod- Wurschau. het Duitsche stoomschip „Graecia" (Hamburg—Amerikalijn) in den Atlantischen Oceaan genomen. De En gelsche kruiser „Yarmouth" doet een schip van de Hamburg-Amerikalijn bij, Su matra zinken; ander Duitsch m Grieksch schip opgebracht. 16 Oct. De Engelsche kruiser „HaW- ke" in de Noordzee door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord; 350 man omgekomen. 17 Oct. Vier Duitsche torpedobooten in de Noordzee ter hoogte van den Helder door den Engelschen kruiser „Undaunted" en Vier torpedo-jagers in den grond ge boord. De franschen melden, dat zij overal stand houden en een aanval der Duitschers op Malancourt afgeslagen heb ben. Van de ,(Hawke" werden nog 1 officier en 20 man gered. De Oosten rijkers zeggen in ,Galicië en de Karpa- then de Russen 'teruggedreven te heb ben. De Engelsche admiraliteit meldt, dat een Engelsche kruiser en 4 torpe dojagers bij de Hollandsche kust 4 Duit sche torpedojagers jot zinken hebben ge bracht. 18 Oct. De strijd in Noord-Frankrijk duurt nog steeds voort. Gevecht bij Nieuwpoort. Een Duitsche aanval op St. Dié werd afgeslagen. Aan dep voet der Karpatlien dringen de Oosten rijkeins als i n een vestingoorlog langzaam voorwaarts. Te Kopenhagen openen de bladen een inzameling voor de Bel gische vluchtelingen; het geld zal naar Nederland worden overgestuurd. 19 Oct. Een Japansche kruiser loopt de baai van Kiautsjau op een mijn en zinkt. Er hebben gevechten bij Nieuw poort ten Zuiden van Ostende plaats; bij Rijssel worden door de vei-bondenen voordeelen behaald. inlichtingen over geïnterneerde militairen. Door mij worden in deze dagen tallooze brievan en telegrammen ontvangen met verzoek om inlichtingen over geïnterneerde militairen. Daar het mij onmogelijk is om al deze aanvragen van hier uit te doen beantwoor den, zend ik alle stukken naar het Infor matiebureau van het Roodo Kruis, Lange Voorhout 6 te 's-Gravenhage. Dit bureau, waar volledige lijsten van de geïnterneerde militairen uit de verschillende depots worden aangelegd, is met den gehee- len militairen inlichtingendienst belast. Ik raad daarom ieder, die inlichtingen over militairen wenscht, aan, om j zich rechtstreeks te wenden tot het bureau, voornoemd. Voor inlichtingen omtrent burgervluch telingen, wende men zich tot de Centrale commissie voor Vluchtelingen, Lan. ge Voorhout 45 te 's-Gravenhage. De Generaal-Majoor, Commandant van het Interneeringsdepot te Amersfoort, Op last: Res Iste Luitenant M. VAN HAAFTEN. Amersfoort, 15 October 1914. Terug naar Antwerpen. De Stedelijke beambten en het Onderwijzend personeel. De heer Victor Desguin verzoekt mede deeling te doen van het volgende: Dat de stedelijke beambten verplicht zijn zoo spoedig mogelijk naar Antwerpen terug te keeren. Er wordt natuurlijk rekening gehouden met de moeilijkheid van vervoer, doch hoe spoediger hoe gewenschter; dat aan het onderwijs-personeel van de stad Antwerpen nog volle veertien dagen wordt verleend om terug te keeren, maar dat dan vermoedelijk de klassen zullen heropenen. Antwerpen, den 18en Oct. 1914. (get.) RAFAEL VERHULST. Ingenieur Bongae rts. Bij K. B. is met ingang van 1 Nov. bevorderd tot ingenieur van den Rijks waterstaat le kl. M. C. E. Bongaorts, thans ingenieur van den Rijkswaterstaat 2e kl. Aangifte vreemdelingen. De burgemeesters van de in staat van beleg verkeerende gemeenten hebben van de militaire autoriteiten aanschrij ving ge kregen om hun ingezetenen te wijzen op de verplichting, binnen 24 uur opgave te doen van het aantal vreemdelingen, dat bij hen in huis is, onder overlegging, van de identiteitsbewijzen. Inspectie-tocht. De Nederlandsche Rijncommissaris voor bet verleenen van hulp aan de Belgische vluchtelingen, de heer Ruys de Beeren- brouck, beeft eergisteren een inspectie tocht gemaakt in verschillende gemeenten langs de Brabantsche grens. Gisteren is hij v oor verdere inspectie naar Zeeuwsch- Vlaanderen vertrokken. E'e&tichtervanhetRoodeKruis. Henri Dunant is 8 Mei 1828 geboren, te Genève. Zijn vader was een bekend philantroop; zijn moeder Anne Colladin interesseerde zich voor den arbeid van haar broeder den ontdekker van de toe passing van saamgedrukte lucht voor tun- nelboringen, en voor den arbeid van haar man. Daardoor kwam Henri, kind van aanzienlijken huize, in aanraking met men- schelijk lijden; bet Voorbeeld van de be roemde miss Nightingale, de engel in den Krimoorlog, 1854, prikkelde hem tot na volging, toen in 1859 de oorlog uitbrak tusschen Oostenrijk en Frankrijk. Hij' woon de den slag bij Solferius bij, waarin 40000 mannen vielen en 80000 tengevolge van de hitte en inspanning ziek werden. Hij schreef een beekje: Herinnering aan Solferius, waardoor hij duizenden opwekte tot organisatie. Genève ging voorop. Op een conferentie aldaar in 1863 waren 14 staten vertegenwoordigd, en nam men de voorstellen tot hulp aan gewonden ter stond aan. Een jaar daarna 8 Aug. 1864 op aanmoediging van Keizer Napoleon III kwam de conferentie van Genève tot stand. In 10 artikelen werd een oorkonde opge steld en onderfeekiend, een volkenrechte lijk verdrag, waarin Dunants denkbeelden verwezenlijking vonden. Maar de zaak werd hierdoor officieel en de vorsten ver gaten den stichter. In 1866, na den Duitsch-Oostenrijkse hen oorlog, werd hij in Berlijn gehuldigd. In 1870, gedurende het beleg van Parijs, kreeg hij gedaan, vrouwen en .kinderen, grijsaards en zie ken te mogen voeren naar nabijgelegen, als „neutraal" aangewezen steden. Doch velen vertrouwde» hem niet en hielden hem voor een spion. Later ging hij naar Engeland. In jaren hoorde men niet van hem tot men hem weer vond in de diep ste ellende. Tc Heiden (Zwitserland) her kende dr. Altherr den eens zoo rijken man, die zijn gansche vermogen en zijn gezondheid had opgeofferd in 't belang der gewonden. Hij- herstelde onder een goede verpleging, de Keizerin-Weduwe van Rus land schonk hem een jaargeld, in 1901 gewerd hem de Nobelprijs voor den vrede; toch werd hij de oude niet weeir. Den 30 October 1910 ontsliep hij. Wat het Roode Kruis nu weer voor goeds verricht, is de beste huldiging zijner nagedachtenis. Jam mer echter dat men hem die in anderen vorm niet reeds bij zijn leven heeft ge- Uit Breda meldt men: Langs de heirbaan over Zundert koeren de vluchtelingen met allerlei voertuigen terug. Deze laatsten behooren voor het meerendeel in dorpen rondom Antwerpen thuis. Graan. In het gisteren van Baltimore alhier aangekomen Nederlandsche stoomschip Westerdijk is 8700 ton graan, bestemd de Nederlandsche regeering. Aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de verschillende bur gemeesters de volgende circulaire gericht: Voor zoover in uwe gemeente aardappe len worden verbouwd, zal het mij aange naam zijn, vóór 25 October van u te vernemen, hoeveel hiervan ten naasten bij in dezen herfst reeds naar het bui tenland zijn uitgevoerdVoorts zal ik gaar ne vóór genoemden datum een globale op gave ontvangen van de hoeveelheden aard appelen, waarvoor reeds vóór 16 October bonafide contracten voor levering naar het buitenland waren afgesloten, doch die nog niet zijn verzonden. Mochten in uwe gemeente ook mondeling dergelijke con tracten zijn afgesloten, dan kan ook op deze contracten worden gelet, indien en voor zoover bij u de overtuiging bestaat, dat de opgaven, die u daaromtrent wor den gedaan, als bona fide zijn aan te merken. De tramverbinding van Sluis naar Knock© en Brugge is op last van de Duitsche overheid weder begonnen. De burgemeester van Wissingen, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, is benoemd tot ridder van de Johanniter- orde. Middelburg. Alhier heeft men gisteren jacht gemaakt op den Belg P. de P., een 21-jarig roeier uit Antwerpen, die zich aan diefstal van eeto horloge in den win kel van Albert Hein schuldig maakte. Na door den bediende achtervolgd te zijn wierp hij in de Stationstraat, het horloge weg, doch werd door een wielrijder ach terhaald en aan een paar leden van do burgerwacht overgeleverd, die hem naar de politie brachten. Hij bekende en zal voor den officier van justitie worden ge leid, terwijl hij ook nog verdacht wordt van den diefstal van een portemonnaie met fr. 60. Dit ontkent hij echter. Bevolking. In de eerste helft van de maand October zijn in deze ge meente ingekomen: I. P. Dubois, kantoorbediende, Bxee E 278 uit Schotland; P. 1. Dubois, kan toorbediende, Bree E 278, Zwitserland; J. Jonker, klerk-telegrafist, St. Pieter- straat F 37, Esschen; L. van Brake 1, com mies, Lange Geere K 248, 's Gravenhage; J. A. Ruijténburg, bankwerker, Noordsin gel, S. 189, Rotterdam; M. A. van der Lijcke, le luit. der infanterie, Loskade P 249; H. de Kruit, electrioien, L. Noord straat C 31, Schoondijke; P. Modderkree- ke, boekbinder, L. Gortstraat K 26, Ber lijn; J. Scherders, onderwijzer, Vlasmarkt L 8, Bergen; mej. C. P. Ludikhuijze, Hee rengracht M. 285, Amsterdam; mej. wed. P. Koppejan, Penninghoeksingel, L 72e, Bergen op Zoom, P. Vey, schoenmaker, Korte Geere K 368, Vlissingen. Vertrokken: Mej. J. Paardekooper, Markt C 10 naar BorsseLe; mej. M. C. Willemse, Noord singel R. 53 Nijmegen; G. M. Nagelkerke, Langedelft I 28, Rotterdam; F. A. M. Bots, Lange Noordstraat C 15/16, Rot terdam; jkvr. \V. C. de Casembroot, Span jaardstraat E 68, 's Gravenhage; P. J- W. Slegtenhorst, Lange Noordstraat L 107, Leiden; mej. wed. IV. AA. de Vroom, Seis- singel R 205, Vlissingen; P. J. Nieuwein- huis, Lange Noordstraat L 185, Nieuwer AmstelW. P. J. van der Sluij's, Turfkaai II 177, Ginneken. (M- Ct.) Op de algemeene begraafplaats alhier had gisteren de teraardebestel ling plaats van den Donderdag alhier op 22-jarigen leeftijd overleden vaandrig van den Turnkring l'Anversoise, den heer; Ernest Bugisch uit Antwerpen. Een 4-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2