Binnenland. Uit de Provincie. TE GOES verblijf houdende vluchtelingen. voer naar Duitschland heeft vanzelf ge heel opgehouden, maar ook de handel met Engeland en Frankrijk toont een belang rijke vermindering. Zoo b.v. voerde En geland in de genoemde periode naar de Vereenigde Staten slechts voor een be drag uit van 8.622.000 doll., tegenover 12.622.000 doll, in dezelfde periode van het vorige jaar, en de Fransche uitvoer daalde tot op de helft van het voorjaar, terwijl de uitvoer van de Vereenigde Sta ten naar Frankrijk bijna met een vierde deel terugliep, namelijk van 5.640.000 doll, op 1.545.000 doll. Van de Brabantsche grens. De grenslijn aan den Zuid-Brabantsehein kant tusschen Belgö en Nederland Vertoont hier en daar groote inhammen naar ons land toe. In al die hoekige bochten van België zijn de Duitschers bezig de daarin gevluchte of verdwaalde Belgische solda ten op te vangen. Sedert twee dagen is de inham beneden Breda onderhanden ge nomen. Daarin liggen de dorpen Meer, Meerle, Minderhout, Loenhout en Hoog- Btraeten. Daaromheen zijn te vinden de Ne derlandsche grensplaatsen Castelre, Nieuw Strumpht, Het Bosch, Grazen, Bijsher- gen, Zundert, Wernhout. Gisterochtend werd te Rijsbergen en te Zundert schieten gehoord. Zeer vele Bel gen komen haastelijk over de Nederland sche grens; overal de nog vrij talrijke vrijwilligers. Te Zundert, waar toch reeds minstens 13.000 vluchtelingen aanwezig zijn, brengt de aankomst van die opgewon den Belgen nog al wat consternatie. Bo vendien werkt hun komst dermate ver keerd op de gewone burgervluchtelingen, dat deze nu he? Ie maal niet meer van te- ïugkeeren willen hooien. Men had ze al zoo ver, dat velen daarover reeds ernstig dachten. Tusschen BredaRijsbergen en de grens was al een merkbare beweging van terugkeerende vluchtelingen te Zien. Zooveel mogelijk worden de anderen afge voerd naar Breda, ook per stoomtram. De weinige fabrieken jn die streken liggen vol met Belgen, zoo o.a. de gebouwen van Vle kweekerij Malona, de schuren van de boomkweekerij Wilhelmina, de stroohul- zenfabriek Pillot enz. enz. Alleen te Zun dert zijn in twee dagen 33.000 K.G. brood verbruikt. De Belgische douanepost te Wuest-Wezel (beneden Zundert) is thans ledig en van de douaanen niets te zien. (N. R. Crt.) Badenweller. Een correspondent van de „Times", die het oorlogsterrein in de nabijheid van Lunéville bezocht heeft en daarover een uitvoerig relaas geeft, maakt nu ook mel ding van Badonviller (Badenweiler) waar de granaten veel schade hebbben aange richt en waar de kerk bijna geheel is verwoest. Het eenige wat nog overeind stond, was een standbeeld van Jeanne d'Arc, dat een arm miste. In het stadje zelf was weinig beschadigd maar de Duitschers hebben er twaalf inwoners doodgeschoten, waaronder een vrouw met haar kind, dat zij! in de armen hield en een oude man van 78 jaar, die vreedzaam voor zijn venster zat. Op een der huizen daarentegen was door de Duitschers de woorden „kranke Frau" geschreven, op dat dit zou worden gespaard. Driemalen is het stadje van bezetting verwisseld. Eerst kwamen de Franschen, die het na een scherp gevecht moesten ontruimen voor de Duitschers. Daarna kwamen de Franschen terug, die op 23 Augustus door de Duitschers werden ver dreven, waarna op 12 September de Duitschers zonder strijd de plaats ont ruimden. Op 25 September hadden de veelbe proefde bewoners toen de voldoening de overblijfselen van een door de Fransche Zeppelin door de straten te zien brengen. Korte Oorlogsberichten. Een Engelsche kruiser ge zonken. De Engelsche admiraliteit meldt dat de kruiser „Hawki" eergisteren- namiddag is aangevallen in de Noordzee door een vijande.ijke torpedojager. 49 of ficieren en mannen van de equipage wer den gered; ongeveer 350 worden vermist. Hoe de praatjes in de we reld komen. Eenige dagen geleden heeft men in de „Times" kunnen lezen, dat een te IJmuiden t huisbehoorende trei- lerschipper te Grimsby aan Engelsche of ficieren had verteld op de Noordzee bij Helgoland zeven Duitsche vliegtuigen ge zien te hebben, die daar in de lucht kruis ten. Interessanter werd het nog en de Times knoopte er ze ft een beschouwing aan vast dat die zeven vliegtuigen een Zweedsche boot hadden aangehouden en 6f opgebracht naar een Duitsche haven öf den weg gewezen. Het is het „N. v. d. D." gelukt te ont dekken, wie der 107 thans varende IJmui- dcr schippers deze gelukkige was. Zijn naam noemt het blad maar niet. Want hoe zat de vork in den steel? Men had bij Helgoland één vliegtu g gezien. Toen bedoelde schipper te Grimsby kwam, kraamde hij1 evenwel uit, dat hij er zeven had gezien, enz. enz. Gevolg was, dat er Engelsche officieren aan boord kwamen en met een stalen gezicht heeft hij hun het verhaal op den mouw gespeld. Het volk van den treiter, dat er terecht hoogelijk over ontstemd was, bracht den schipper het verkeerde van zijn handel wijze onder het oog en wenschte naar IJmuiden terug te gaan. Zij zijn niet meer met onzen phantaseerenden schipper naar zee gegaan. „N. R. Ct." In de Belgische bladen wordt een heldendaad van Belgische soldaten ver teld. Drie weken geleden, toen de Duit schers in alle haast troepen aanvoerden, om hun rechterflank te versterken tegen de omtrekkende beweging der'Franschen, werden 150 vrijwilligers gevraagd, om de spoorlijnen in den rug der Duitschers te gaan vernielen. Onmiddellijk boden zich de mannen aan. Ze werden echter door de Duitschers ontdekt en gedood of opgejaagd. Eenigen slaagden er toch nog in, hier en daar nabij Bergen de lijnen te vernielen. Van de 150 keerden 43 in het leger terug. De Times vraagt, of het niet goed zou zijn de heele Duitsche kust met mij nen te bezaaien en op die manier èn vloot èn onderzeeërs op te sluiten. De Zeppelin. De „Times" acht het niet onmogelijk dat Duitschland bin nen enkele maanden een dozijn Zeppe lins tegen Engeland beschikbaar zal heb ben en misschien ook nog een dozijln ParseVals, maar de Engelsche luchtka- nonnen en snelle vliegtuigen zullen voel sneller in aantal toenemen. Hoe langer Engeland dus respijt heeft, hoe beter men tegen de Duitsche luchtarmade zal ge wapend zijn. Duitschland's beste kans is een mist, want dan kunnen de Engel- schen zich moeilijk verdedigen. Maar in mist kunnen de Duitsche luchtschepen hun doel ook niet vinden. -In allerlei vaartuigen steken de Bel gische. vluchtelingen naar Engeland over, in trawlers en kleine pleizierbooten. Een baggermolen uit Ostende nam er 100 mee. Donderdagmiddag hebben de Duit schers de dorpen Hoogstraete, Strebeek en Marle bezet. De bevolking vlucht in allerijl naar Breda. De Duitsche troepen dreven tal van Belgische soldaten voor zich uit, welke over de Nederlandsche grens vluchten. Bij Grosen werd een troep van 96 man ontwapend, die in het bezit waren van een automobiel en motorrijwiel en een groote hoeveelheid dynamiet. In het geheel werden te Breda dien dag reeds 200 man geïnterneerd, terwijl er per ex- tratrein nog een honderdtal werden ver wacht, waaronder eenige gewonden. Het Romeinsche blad „Vita" schrijft naar aanleiding van het gebeurde met kolonel Maritz: Eens is de ge heele pers opgekomen voor de vrijheid van de Boe ren; de vraag is nu of de Boeren dezelf de sympathie zullen vinden als toen pre sident Kruger als martelaar werd vereerd en de Fransche officieren den Boeren hulp verleenden. Uit Johannisburg wordt geseind, dat 80 rebellen van luitenant-kolonel Maritz na een hevig gevecht door de strijdmacht der Unie zijn gevangen genomen. De keizer naar het Oosten? De Times" verneemt uit Petrograd dat te Czenstochau voorbereidingen wordefn getroffen voor de ontvangst van een hoo- gen Duitschen dignitaris en dat het ge rucht gaat, dat dit niemand anders dan de keizer zelf zou zijn. Vele Duitsche generaals hegeven zich naar Czenstochau, waar men een belangrijke militaire gebeur tenis verwacht. Terug naar België. Naar wij vernemen heeft het overleg van onze Regeering met het Duitsche opper bestuur omtrent den terugkeer der Belgi sche vluchtelingen tot een gunstig resul taat geleid. De terugkeer is toegestaan van de vluchtelingen niet alleen naar Antwer pen en de naaste omgeving maar naar geheel België. Een proclamatiae gelijk aanvankelijk in het voornemen der Regeering lag Kal hieromtrent niet worden uitgevaaï- digd, maar de burgemeesters zullen wor den uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk op gaaf tte doen van de personen die naar België wenschen terug te keereii opdat dezen weder van Regeeringswege daar heen zullen kunnen worden vervoerd. Alleen dienstplichtige mannen zijn van dezen gunstigen maatregel uitgezonderd, aangezien de Duitsche Regeering heeft medegedeeld dat dezen bij hun terugkeer naar België krijgsgevangen zouden worden gemaakt. Voorts vernemen wij dat de Minister van Binnenlandsche Zaken reecis thans hoeft toegestaan dat de vluchtelingen die in de negen aken voor Dordrecht verblijf houden, terstond naar Antwerpen terug gaan. Ook is den Commissaris der Ko ningin in Zeeland machtiging verleend om reeds morgen en overmorgen eenige dui zenden vluchtelingen terug te zenden. Belgische vluchtelingen. Men verzekert, dat niet één vluchteling uit Zeeuwsch-Vlaanderen meer naar elders zal worden vervoerd. Do bedoeling is ze gaandeweg terug te sturen. Antwerpen en de Schelde. In een hoofdartikel over de wettelijke positie van de Schelde bespreekt de Ti mes de verschillende verdragen betref fende deze rivier sinds den vrede van Munster in 1648, waarbij bepalingen wer den gemaakt voor rivieren die door het grondgebied van meer dan één staat vloei en. Bij het congres van Weenen werd besloten dat elke staat dat gedeelte van de rivier zou bezitten, dat door zijn gebied stroomde, en dat wanneer deze staat neu traal was, hij aan oorlogsschepen van oorlogvoerende mogendheden geen door vaart mocht veroorloven. Dit is het ge val met Holland, in overeenstemming waarmede Engeland gedurende den oor log handelde. Dit plaatst Duitschland, nu het Antwerpen heeft bezet voor het dilem ma dat het öf geen gebruikt van de ha ven kan makien, öf de neutraliteit van Holland te schenden. Wollen handschoenen en hand moffen voor onze soldaten. Het ontvangen van deze artikelen wordt volgens mededeeling in de „St.ct." zéér op prijs gesteld. Het model voor den handschoen is Voorgeschreven; dat voor de handmoffen niet. Een heel eenvoudig, vlug tte breien model is het volgende: 64 st. opzetten, 2 r. 2 av., rond brei en, 14 c.M. hoog', 12 st. voor den duim nemen en 12 er bij opzetten, de rest op één draad. Deze 24 fet. 7 c.M. hoog brei en afkanten, 12 lussen (van de op gezette st.) opnemen; met de overige st. samen dus weer 64 st., 10 c.M. hoog breien, afkanten. Donkere (bijv. grijze) wol gebruiken. De waarde der hand schoenen en handmoffen wordt, desgo- wenscht vergoed. Militaire H uis v 1 ij t we d s tr ijden. Niet minder dan 18 afdeelingon en 4 correspondentschappen van den Volks bond tegen Drankmisbruik hebben thans een aanvang gemaakt met de regeling van de Militaire Huisvlijt-wedstrijiden voor de Bezettingstroepen, gelegerd in en onr een honderdtal forten en de 5 verschillende verdedigingsstellingen. Een opwekkings-circulaire is in 75000 ex. onder de militairen verspreid. De maximum suikerprijs is voor den groothandel bepaald op f 48.50 per 100 K.G. (kwaliteit melis no. 1), andere suiker naar evenredigheid. Voor den kleinhandel blijft de maximum-prijs van 55 ct. per K.G. gehandhaafd. Cort van der Linden. De toestand van den zoon van minister Cort van der Linden, blijft zeer bevre digend. Een vliegtuig. Te Biervliet is een tweedekker, die over de Belgische grens was komen vlie gen en bemand met een Franschman en een Belg, vermoedelijk militairen, wegens gebrek aan benzine, gedaald in den Hele- napolder, een half uur van de kom der gemeente. De tweedekker was gemerkt M F 120 en had de kleuren blauw, wit en rood. Hij is voorloopig onder bewaking gesteld van de aanwezige politie. „N. v. d- D." Prins Hendrik in Zeeland. Na zijn terugkeer uit Zierikzea te Mid delburg te ongeveer vijf uur bezocht gister middag Prins Hendrik als voorzitter van het Roode Kruis, vergezeld van zijn ad judanten en den Commissaris der Ko ningin, die Z. K. H. aan de boot had af gehaald per auto eerst het militair hos pitaal. Ter begroeting waren daar aanwe zig de heer jlir. M. van den Brandet- ler als voorzitter van de afdeeling Mid delburg van het Roode Kruis en zijne medebestuursleden, de territorialen com mandant, luitenant kolonel Brokx en do de garnizoons-conimandant, de majoor der landweer Muskeijn. Het plein voor het hospitaal was be halve door de politie ook afgezet door padvinders. Op de binnenplaats was de transport- colonne van het Roode Kruis, over wier keurige uniformen de Prins zijn groote voldoening uitsprak en een paar padvin ders opgesteld. Na de colonnen te hebben geïnspecteerd, begaf Z. K. H. zich naar de ziekenzalen en onderhield zich op deelnemende wijze met enkele der gewonden. Na door de zelfde heeren uitgeleide te zijn gedaan, reed de Prins naar de Ziekenverpleging in de Langeviele, waar heen ook de burgemeester en de heer mr. G. J. Sprenger, bestuurslid van het Roode Kruis hem per auto volgden. Hier werd de hoogo bezoeker welkom geheeten door mevrouw van den Brande- ler-Klem, die de andere dames aan liem voorstelde. Ook hier werden alle gewon den bezocht. Het derde en langste bezoek gold het Gasthuis, waar het college van regenten Z.K.H. hij monde van den voorzitter, den heer Herman Snijders welkom heette en waarop in een der zalen de heer Fl. •Sterk, een beambte van Het Belgisch Roode Kruis, die met de gewonden uit een der Antwerpsche gasthuizen hier heen kwam, den Prins toesprak, de Ver zekering gevende dat de soldaten het be zoek zeer op prijs stelden en Z. K. H. hulde brengend voor de organisatie van het Roode Kruis in Nederland, waaraan het Belgisch Roode Kruis een voorbeeld kan nemen. Zelfs werd do zolder van het gebouw bezocht, waar een groot aantal licht gewonden liggen. De Prins sprak overal zijn tevredenheid over de inrichting uit en verliet het Gasthuis te half zeven. Des avonds had een diner plaats ten huize van den bur gemeester. i Hedenmorgen te kwart over negen reed de auto weder in de Abdij voor en ver trok Z. K. H. naar Vlissingen, waar ook de ziekeninrichtingen werden bezocht, om vervolgens over Middelburg naar Goes te rijden voor hetzelfde doel. Middelburg. Gisteren hebben wij een kijkje genomen in het pakhuis van den heer K. Meerbens op het Bellinkplein in ide Bellinkstraat om ons te overtuigen Van het groote succes dat de heeren Meeriens en A. van der Mijlo gehad heb ben bij hun tocht die zij met wagens waarop borden met het opschrift „Helpt het steuncomité aan aardappelen, groen ten enz." ondernomen hebben. Of schoon slechts de Seisweg, de Kou- dekerksche weg en de Veersche weg voor een deel weiden bezocht is de voorraad zeer groot. Er liggen of slaan in het pakhuis o.a. 41 kisten aardappelen, ruim 300 kolen, wortelen, appels, karoten, selderie, rapen, roode kolen, enz', enz. Er blijkt hier wel volledig uit dat ook onze boeren een warm hart hebben voor de slachtoffers van den oorlog. Wij twijfelen er niet aan of nu eenmaal de weg is aangewezen waarop ook zij een steentje kunnen bijdragen ter leniging van den nood, zij dit gaarne zullen blij ven doen en andere hun voorbeeld zullen willen volgen. Men brenge zijn gaven hij den heer Meerbens in bedoeld pakhuis, zij zullen dankbaar aanvaard worden. Zij, die de groenten in de stad ui ticuren, en wat over hebben bij het verlaten ter stad zullen zeker niet veigeten het daar heen te brengen. Nog vele vluchtelingen zijn hier aan gekomen die in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds 'onze grenzen hadden overschre den. Zij deelden mede, dat nog vele duizenden wilden uitwijken, doch dat de grenzen door Duitschers zijn afgeslo ten. (N.' R. Ct.) Goes. Vrijdag 30 Oct. 10 u. vm. vergadert in de „Prins van Oranje" de afdeeling Zee land van de A(lgemeene) H(andels) Voor waarden). Vrijdagavond is alhier op 44-jarigen leeftijd na een kortstondige ongesteldheid (hartaandoening en longontsteking) over leden de heer mr. J. de Witt Hamer, sedert 1 September 1901 lid van den ge meenteraad en sedert 2 September 1912 wethouder dezer gemeente. De lieer Ha mer was een geboren Goesenaar, zoon van wijlen onzen oud-burgemeester mr. J. G. de Witt Hamer, en stelde veel belang in den bloei zijner vaderstad; in verschil lende kringen nam hij aan het daad werkelijk leven deel; daar was hij, even als in den Raad en het Dagelijksch Be stuur een man van invloed. Ook de min vermogenden steunde hij naar vermogen. De gemeentenaren zien dezen jongen, krachtvollen man noode heengaan. Zijn laatste daad van beteekenis voor Goes is wel geweest zijn energieke verdediging van het bekende Goesche schoolplan. Zijn nagedachtenis blijve in .eere gehouden, ook door hen die in hem den eerlijken tegenstander waardeerden. Het Comité voor vluchtelingen heeft thans een vrij rustigen dag gehad, al thans bij de eerste dagen vergeleken. Er is nog werk genoog, dat spreekt. Doch de stroom van vluchtelingen is opgehou den. Er zijn er nog wel enkelen gearri veerd, doch de meesten wilden bij par ticulieren kamers huren. Een gedeelte is hierin geslaagd. Het zal geen bevreem ding wekken, dat er op 't oogenblik niet veel kamers meer disponibel zijn. Vlissingen. Op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" is men bezig met het ver vaardigen van bateauxpörtes, die voor do nieuwe scheepshellingen zullen worden, ge plaatst teneinde bij het bouwen de hellin gen geheel droog te hebben. Bij 'Ite water laten van schepen worden de bateaux-por- tes verwijderd, zoodat een schip, voor 't afloopt, reeds gedeeltelijk in 't water staat. (M. Ct.) De booten der Maatschappij Zeeland Varen, volgens de M. C., nu weer naar Folkestone. Hansweerd. Volgens de N. R. Ct. heeft zich bij een caféhouder, waar de laatste dagen zich bizonder veel Vluchtelingen! hebben opgehouden, een geval van Üyphte- ritis Voorgedaan. Wemeldinge. Donderdag passeerde hier de Zierikzeesche boot nog' met een hon derdtal geïnterneerde paarden, en eenige Belgische manschappen. Aan de soldaten (werd weder eten en drinken verschaft. Vele nieuwsgierigen waren als gewoon lijk op de sluizen present, en vete vluch telingen maakten van deze gelegenheid gebruik om bij hun landslieden naar een en ander te informeeren. Het maatschappelijk leven te Wemel dinge staat tegenwoordig geheel en al in het teeken van „de vluchtelingen". Ze waren echter door de goede zorgen van ons steuncomité en vete barmhartige vriendenhanden verreweg allen geplaatst, doch nu kwam er voor 'n paai- dagen, nog een groot schip, een zoogenaamde „kast", met ongeveer duizend personen van uit Sas van Gent op reis gestuurd zonder bestemming, en die hier nadere orders moest afwachten. W.oensdag kwam dan het bericht dat ze te Wemeldinge moesten blijven. Gelukkig voor die men- schen dat ze eindelijk uit die scheepsrui men konden worden weggehaald, wantt het laat zich begrijpen, met zooveel men seden in een schip, dat heelemaal niet op passagiersvervoer is ingericht, wordt vooral ook uit hygiënisch oogpunt een onhoudbare toestand. Een openbare school is reeds gedeeltelijk voor tijdelijk verblijf ingericht, terwijl ook een hier reeds eeni gen tijd liggend schip er nog een gedeelte zal moeten herbergen. Doch het wordt in ons dorp nu toch wel wat vol. Als er zoovelen zijn kan natuurlijk niet aan allen en alles de noodige zorg worden be steed. 's Middags wordt er warm eten Ver strekt en brood af en toe van elders ingevoerd. Zouden er geen andere ge meenten zijn in onze buurt, die er nog wat plaatsen kunnen? Een zeker spreekwoord dat spreekt over spoeling die dun kan worden is hier misschien anders op den duur van toepassing. Heinkenszand. Ook in deze gemeente is het vluchtelingen aantal merkelijk vermeerderd, waren er in het begin (vo rige week Donderdag) slechts 44, thans is het gestegen tot 110. De moesten hun ner hebben een onderkomen gevonden in verschillende ledigstaande woningen, alsmede in de meestoof en het koetshuis van Mevr. de Wed. Witkam. De onge- lukkigen zijn door de burgers ruimschoots van deksel en kleeren voorzien. Ook cir culeert er een lijst ter verzameling van giften om in het onderhoud dezer Belgen te voorzien, er worrdt flink op getee- kend. Schore. Alhier is gisteren in den ouderdom van 48 jaar overleden de heer P. Molhoek, hoofd der openbare school. Krabbendijke. Hoe Krabbend ijk© zijn eerste vluchtelingen kreeg Toen op Donderdiig 8 dezer een trein te Antwerpen stond om te vertrekken, wist een spoorman zijn vrouw en familie plaats te bezorgen i,n een coupé tweede klas. Ze moesten te Esschen uitstappen en daar den man don volgenden dag ver wachten. Van uitstappen te Esschen was evenwel geen sprake en de trein bracht het gfezelschap te Roosendaal. Daar voorzagen de soldaten hun ruim schoots van boter en brood, zoodat ze nog overhielden. Ze werden te Roosendaal geplaatst in een trein naar Vlissingen. Onderweg hoor den ze, dat er te Krabbendijke nog geen vluchtelingen waren. Zij en enkelen meer besloten daarom uit te stappen. Een der leden van het steuncomité ontving hen en geleidde hen naar de sboenen bollenschuur. Ze moesten dus maar 10 minuten l.oopen. lerseke Gistermorgen vond dhr. Corn. Steketee, machinist alhier, aan de Dam straat een portefeuille met f 754.50 aan geldswaardig papier. Na aangifte ter secretarie kwam spoedig de verliezer (een commissionair die niet de eigenaar van het geld Was) opdagen. Het aantal vluchtelingen alhier be draagt plm. 1000. De zaal van v. Har- melen, de garage van dhr. Willemsen, het oude gemeentehuis, schoollokalen, land- bouwschuren enz. zijn voor slaapplaatsen ingericht. Eben-IIaëzer is voor ee.zaal be stemd. Op vaste uren gaan geheide troepen daar eten. De Belgen noemen l^'t „Hotel Webor" (een der deftigste restaurants van Antwerpen). Zeer velen willen nog in geen geval terug; zij zijn bang te ver hongeren of voor de Duitschers te moeten werken. i Wissenkerke. In de gisteren gehouden raadsvergadering waren absent de h.h. J. C. Schipper en J. Rottier. Vastgesteld werd een nieuwe verordening op de sa- larisiregeling voor hoofden en onderwij zers aan openb. lagere scholen. Dein hoof den werd een salaris van f 100 boven het wett. minimum 'toegekend met uitzonde ring van het hoofd der school in de dorpskom wiens salaris hiervan afwijkt gelet op zijn hij-akten. De onderwijzerstrac- tementen werden vastgesteld op f50 boven het w. in. Afwijzend werd beschikt op een adres van Th. de Kaïn Jz. e.a. omtrent het plaatsen van straatlantaarns bij de huizen aan den dijk naar den kamt van A. Remijnse. Tot deze beschikking leid de de overweging dat meerdere buurten met een dergelijk verzoek kunnen komen en de gemeentekas geen meerdere uit gaven toelaat, terwijl de uitwerking der plannen tot gasverlichting dient te wor den afgewacht. Het onderzoek der geloofs brieven van de benoemde raadsleden Th. de Ridder en C. Janse leverde geen be zwaren tot hunne toelating op. De be grooting voor 1915 werd vastgesteld. Na de rondvraag werd overgegaan tot geheime zitting voor het opmaken van een Sup pletoir Kohier van den Hoofdelijken om slag. N. en St. Joosland. Op last van het alhier gevestigde Comité tot steun aan vluchtelingen is een collecte gehouden in deze gemeente, waarvan de opbrengst f383.50 bedraagt. 'Een achttal jonge da mes hebben drie taak verricht. Het be drag wordt niet afgedragen aan het pro vinciaal Comité, doch men wil-hér zelf zoo lang mogelijk, de kosten aan het onder dak brengen enz. verbonden, betalen van die som. De consistoriekamer der Ned. Heirv. Kerk is in beslag genomen door vluchte lingen, terwijl er in cafe's en bij parti culieren ook eenige zijn ondergebracht. Een paar balen met gedragen kleoren. enz. zijn naar Middelhuig gezonden. k kinderen. echtg. echtgenoot(e). adr. tegenwoordig adres. (Vervolg.) Joseph van Hove, Priester uit Meche- len, jadr. Deken Baede, R.-K. Pastorie. Hortense van Rompa en familie uit Antwerpen, adr. Van Ilove, slager, 'sHeer Hendrikskinderenstr. Hieronymus Impens en eohtg. uit Ant werpen, adr. Capello, Bergpad. Henr. ,Lud. Dierckx met echtg. en k. uit Anvers, adr. J. Joossens, Stalstr. A 44. Jules .MoortgatDe Vleeschouwer met 3 k. uit Mechelen, adr. I. Wessels, Kade. J. MullenbruckVan de Wouwer met 2 k. uit Antwerpen, adr. Appeldoorn, Wijn- gaardstr. ,181. Mr. en Mme. Lod. Cuypërs Van Fran- sum met 1 k. uit Mechelen, adr. Wed. M. Rijk. Dames Goubau en Van de Velde uit Mechelen, adr. Johan. Verhage, Kinder- dijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2