Binnenland. Uit de Provincie, Rechtszaken. TE GOES verblijf houdende vluchtelingen. Belgische vermisten. Belgische vluchtelingen, gewonden en geïnterneerden. Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. De Turksche pers spreekt Van den deprimeerenden indruk, dien de daad van de Duitsche onderzeeboot U 20 op de Engelsche, Fransche en Russische marine zal uitoefenen. De plannen van Portugal. Sedert het begin van den oorlog nemen de gevoelens van volkomen sympathie der Portugeesohe bevolking voor Engeland met den dag toe. Portugal moet bereid zijn voor alle ge beurtenissen om Engeland te helpen, over al waar dit noodig zal zijn en op ieder oogenblik. Het is niet juist, dat Portugal aan Duitschland den oorlog verklaard heeft. De gouverneur van Angola heeft de krijgswet afgekondigd in geheel Portu- geesch Congo. De opstand in Zuid-Afrika. Het effectief van de kolonne van luite nant-kolonel Maritz, in Zuid-Afrika, die den opstand leidde, bedroeg niet meer dan 500 man, de Duitschers inbegrepen. De opperbevelhebber der operaties, gene raal Botha, richtte onmiddellijk een ster ke krijgsmacht tegen de opstandelingen. De houding van Bulgarije. Madjaroff, de nieuwe Bulgaarsche ge zant te Petrogrado, prijst de voortduren de hoffelijkheid van Grey en zijn eerlijke politiek en heeft gezegdBulgarije heeft geen enkele reden tot ontevredenheid te genover Engeland. Bulgarije gevoelt on verdeelde sympathie voor Engeland, zal onzijdig blijven gedurende heel den oor log en zal in geen enkele omstandigheid de wapenen opvatten noch direct poch indirect tegen Engeland en Rusland. Een etrkenning van de „Ti mes". In een „Times"-artikel over den val van Antwerpen staat: „Wij hebben dikwijls de wijze van oor logvoeren der Duitschers veroordeeld, maar de eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat zij Antwerpen blijkbaar met de groot ste verschooning hebben behandeld". In Ierland hebben in de laatste twee maanden bijna .30,000 vrijwilligers getee- kend voor het Engelsche expeditieleger in Frankrijk. Het Koninklijk paleis te Laeken is in volkomen ongeschonden toestand ge bleven. De geruchten, over schade aan het kasteel, tuinen of kassen toegebracht, zijn uit de lucht gegrepen. De groote tentoonstelling te Dussel- dorf, die in 1915 gehouden zou worden, gaat niet door. Volgens berichten in een Engelsch blad moet veldmaarschalk Von der Goltz verschillende pogingen gedaan hebben om voedingsmiddelen aan te koopen in Hol land, en daartoe agenten hierheen hebben gezonden. De hongersnood die te Brussel dreigt, noopte daartoe, doch die agenten zijn niet geslaagd om voorraden op te doen. De 'Nederlandsche Regeering be waakt zeer streng den exporthandel. Te Brussel zijn veertig Verkoopers van kranten veroordeeld tot strafarbeid in de Duitsche gevangenissen, omdat zij En gelsche, Fransche en Belgische couranten veikocht hebben. Te Gent verschijnt weder een blad. Een ondergraven kanon. Op een punt van het westelijk oorlogsfront hadden de Fransche troepen veel te lijden van een Duitsch machinekanon. Alle po gingen om dit kanon te veroveren of stuk te schieten, mislukten. Toen kwam men op de gedachte om een mijngang onder het kanon te graven. Dit gelukte en het kanon werd „opgeblazen". De soldaten, die dit karweitje liadden verricht waren mijnwerkers uit de Fransche steenkool- districten. Bij bun vlucht uit Insterburg, ver telt de „Kölnisohe", overgoten de Rus sen bet nog aanwezige brood met petro leum. Von Hindenburg decreteerde daar op: „Dit brood, zoolang de voorraad strekt, aan Üe Russische gevangenen voor te zetten". Het blad beloont dit besluit met een „Bravo!" De ex-Mbret van Albanië is als xmajoor a la suite bij den Duitschen generalen staf, naar het front vertrok ken. Uit Sluis (dd. gisteren). Zoo hebben de Duitsche troepen in België voeling met het groote leger, dat met zijn rechtervleugel tot Veume ligt. Pa trouilles uhlanen doorkruisen rustig Noord-Vlaanderen Het volk houdt zich kalm. Veel vluch telingen keeren terug naar hun huis, toch zijn er nog 8000 te Sluis. Een hollend paard dreigde hedenmid dag daar groot onheil te brengen, toen het in de richting van de menschenmassa's voortvloog. Twee vrouwen werden licht gekwetst. Paard en rijtuig kwamen te recht in het ruim van een schip, waar toen 'gelukkig niemand zich bevond. Vanmorgen Was er hier geen brood meer te krijgen. Vanmiddag arriveerde uit Engeland .via Vlissingen 2400 broe den, een groote hoeveelheid kaas, lon- netjes boter en chocolade voor de vluch telingen. Militairen bewijzen onschatbare diensten en staan de burgerij bij in hun liefdadig werk. De tramdienst van Knokke tot de Ne derlandsche grens, is op bevel van de Duitsche overheid gestaakt. De bruggen van de stad Brugge worden bewaakt, even als 'de zeesluis te Zeebrugge. (Tel.) Aardenburg. Duitsche verken ners 'zijn gezien te Stroobrugge 10 minu ten over de Zeeuwsch-Belgische grens bij Maldeghem. 'Zij gingen terug in de rich ting St. Laureyens. Alle bewoners vluch ten over de Nederlandsche grens. Even ten zuiden van Maldeghem schoten de Engelschen "Woensdagmorgen een bosch plat omdat zij meenden dat er Duitschers in waren. De mailboot heeft dezer dagen te Vlissingen levens middelen van de Engelsche regeering aan gebracht vooj- de vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een ontslag. Naar wijl vernemen is de gep. generaal- majoor Kleynhens ontslagen als Regee- rings-commissaris van het vluchtoord te Veenhuizen, op grond dat hij bezwaar maakte zich te gedragen naar de bevelen der Regeering inzake het onderbrengen van de Belgische vluchtelingen die naar Veenhuizen werden gedirigeerd. De heer Spruyt, de knappe hoofd-brievenbesteller, leeraar M. O. Staatsinrichting en Staathuishoud kunde, is thans benoemd tot adjunct commies bij de P. en T. Lijn o 1 i e. De Regeering wil uitvoer verbieden. Suikerbieten. De uitvoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Engeland is voorwaardelijk toege staan. Vluchtelingen. Per extra-trein worden hedenvoormid dag weer 1000 vluchtelingen uit Breda naar Den Bosch overgebracht. De reis geschiedde 'kosteloos. Uit Zeeland, Zundert en de Belgische Kempen komen nog steeds vluchtelingen Breda binnen. Dienstregeling spoor. Naar de ,,'s Hertogenb. Ct." meldt, zal binnenkort, vermoedelijk 1 November, op de lijlnen van de N. B. D. S. wederom een nieuwe dienstregeling worden ingevoerd, die dan den heelen winter zal geldig blijven. De nachttreinen van en naar Vlis singen (een in beide richtingen) zullen weer naar Hamburg en Berlijn worden doorgevoerd. Personeel S.S. In verband met de buitengewone tijdsomstandigheden heeft de directie der Staatsspoor bepaald, dat degenen van het personeel, die verlof wenschen te genieten zonder behoud van bezoldiging, tot het werkzaam zijn hetzij in 't algemeen belang, hetzij1 ten behoeve van bloedver wanten, zulks toegestaan kan worden tot een maximum van 30 dagen, mits de dienst het toelaat. Brood. Namens den burgemeester is gister nacht te Enschede in beslag genomen en verbeurd verklaard de geheele voor raad brood en ongeveer 500 zakken meel van de Bakkersvereeniging de Concurrent, welke niet aan de gestelde noodregeling voldeed. Het brood zal publiek worden verkocht. „N. R. Ct." Te Breda zijn gisteravond nog enkele gewonden binnengebracht. Vluchtelingen. Door de regeering zijn aangewezen om voor het zuiden in overleg met de bur gemeesters der verschillende gemeenten te zorgen voor huisvesting van Vluch telingen de heeren jonkheer Ruys de Beerenbroeck met zetel stadhuis te Roo sendaal en Snoeck Henkemans met ze tel bureau armenraad Middelburg. Nederlanders en Duitschers. Nog altijd zijn er hij ons, schrijft Het Volksbelang van Gent, menschen die bewe ren, dat vele Hollanders, de Duitschers in dezen oorlog genegen zijn. Ziehier wat een bekend Duitsch schrijver, Friedrich Von Hellwald, sprekende over Nederlan ders en Duitschers, in zijn bekend werk „die Erde und ihre Völker", daarover zegt: „Met de Duitschers vormen de Nederlan ders een scherpe tegenstelling. Geen na tuurlijke grenzen scheiden de beide vol- ken en ;toch is het den Duitseher, zoo dra hij de grenzen overschrijdt, te moede, alsof hij zich honderden mijlen Van zijn vaderland bevond. „Was het tot voor korten tijd in Duitsch land de gewoonte, Nederland als een ooi derdeel van Duitschland te beschouwen, reeds in de taal bestaat een zoo groot verschil, maar in andere opzichten is het onderscheid tussehen de beide volken niet minder. Elk deskundige moet erkennm dat zoo eenig volk recht heeft op een onafhankelijk nationaal bos la; in, dit niet het Nederlandsche het geval is. Met uit zondering van de Engelschen, is er geen Germaansch volk, met zulk een scherp geteekend Volkskarakter." „De Nederlanders zegt Kruse in zijn werk „Excurse über hollandische und Vla- mische Art, Spracbe und Litteratur" - zijn een volk op1 zich zelve. In hun nei gingen, zeden en gewoonten verloonen zij veel meer overeenkomst met de Engel schen dan met de Duitschers en hiervan zijn zij zich zeer goed bewust. In den regel wil de Nederlander niets van de Duitschers weten en zeker zou elke poging om zijn vette weigronden in te palmen door hen op krachtige wijze worden af gewezen, waarbij een grootsch inundatie systeem nog even goede diensten zou doen, als ten tijde van den grooten Zwijger." Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gisteren uiteenge gaan met het voornemen, in de hijeen- komst na dit reces te heslissen over het tijdstip van het in behandeling nemen1 der inkomstenbelasting. De Minister van Waterstaat deelde mede, dat aan het verlangen naar het spoedig tot stand komen van den verbin dingsweg tussehen Zeeland en Noord- Brabant zou worden voldaan. Benoemd tot dijkgraaf van den Wil lem Adriaanpolder J. L. Versprille te Kort- gene; tot dijkgraaf van den Sint-Pieters- polder (Zuid-Beveland) L. J. de Rijke, te Yerseke; tot dijkgraaf van het water schap Oud-Wolphaartsdijk P. Koeman, te Wolphaartsdijk; tot heemraad van het waterschap Schouwen Th. Gast, te Dui- vendijke. Middelburg. Reeds van af twee uur gisteren was de komst van Prins Hendrik verwacht, die als voorzitter van de ver- eeniging, het Nederlandsche „Roode Kruis" een bezoek aan Zeeland brengt, doch het was kwart over acht, toen de auto met de Roode Kruis vlag voorop de Abdij binnen reed en de Prins met zijn adjudanten ten huize van den Com missaris der Koningin afstapte. In de stad waren vele belangstellenden aan den weg die de auto volgde, zoowel Stadge- nooten als hier vertoevende Belgen. De afzetting van den weg geschiedde door de politie, maréchaussée, militai ren en leden van de burgerwacht. Heden bracht de Prins een bezoek aan Zierikzee en na terugkomst zouden het militair Hospitaal, de Ziekenverpleging en het Gasthuis bezocht worden, terwijl mor gen Vlissingen en Goes aan de beurt zijn. Behalve de vijfhonderd kosteloozc gasten, welke gisteren in onze stad weder werden opgenomen, kwamen er den ge- heelen dag weder betalende aan en op het bureau op de Markt heerschte dan ook weder groote drukte, terwijl het veel hoofdbrekens kosten allen een onderdak te bezorgen, zelfs moesten twee handels reizigers onder gebracht worden, waar van één verleden week met de vluchte lingen te Bergen-op-Zoom onder den bloo- fen hemel geslapen had. Gisterenmiddag werd op de Markt, van een stadgenoot het horloge met ket ting gerold, men zij dezer dagen, nu er van alle soort menschen in de stad rond wandelt en het dikwijls ongekend druk is, op zijn hoede. De politie heeft haar handen ook steeds vol en kan moeilijk zulke praktijken keeren. Naar wij vernemen heeft de heer Hoegen van Hoogelande aan het gemeen tebestuur doen weten, dat hij zijne be noeming tot lid van de Kamer van Koop handel niet kan aanvaarden. De gezondheidstoestand van den heer Hoegen, die onlangs een zeer ernstige operatie heeft ondergaan, is niet van dien aard, dat hij hij zijn vele en drukke bezigheden nog eenig werk, van hoe ge ringen aard dft wellicht ook zou mo gen zijn, op zich zou kunnen nemen. De vacature, ontstaan door het ver trek van den heer M. P. van der Harst, duurt dus voort. (M. C.) Goes. Onze stadgenoot dhr. L., die in Antwerpen geweest is, en als lasthebber van enkele hier vertoevende Belgische fa milies, hun huizien geïnspecteerd heeft, rapporteerde, dat hij alles onbeschadigd en in die beste orde heeft aangetroffen, Ook de „wandelkerk" van de Ned. Herv. kerk dient als rust- en conversatie- zaal voor de Belgische vluchtelingen. Er wordt een ruim gebruik Van gemaakt. In de groote ruimte zijn lange talels en ban ken gezet, terwijl er allerlei degelijke lec tuur voorhanden is. De stroomen vluchtelingen pernen, af. Behalve een klein groepje is tot heden middag niemand gearriveerd. Het is te begrijpen, dat men ook in onze giemeente zint op middelen ter leniging van den nood onzer Belgische broeders. Blijkens de advertentie in dit nummer van ons blad krijgen wij a.s. Maandagavond een concert-avond, ten voordeele der vluchtelingen. Toegangs prijs f 1. Onnoodig te zeggen dat wij de zen concert-avond ten zeerste aanbevelen; laten vooral de gegoede Goesenaren en Balgen er nog wat bijleggen. Want een gulden is slechts de minimumprijs; al het meerdere wat inkomt is wolkom; dat er veel noodig is, zal ieder begrijpen. Moge een goede opkomst den lieden der regelingscommissie tot voldoening strek ken. Kloetinge. Niet Zondag 18, maar Dinsdag 20 O c t o b e r, des avond half acht zal „Cloeting's Gemengd Koor" (Directeur de heer Tamminga van Goes) z'n uitvoering geven ten bate van de Belgische vluchtelingen. Ds. Meloen, pastor loei, zal de hijeen- komst, die in de Ned. Herv. Kerk plaats vindt, leiden. Jn de pauze zal een orga nist van erkende bekwaamheid eenige stukken op het orgel ten gehoore bren- gen. l_ Krachtig wekken wij allen op deze uit voering bij te wonen. Er moet op allerlei wijze getracht wor den iets te doen voor de leniging van den nood, dien wij thans dagelijks aan schouwen. De Zangvereeniging wil haar modewer king verloonen. Het publiek aanvaardt die van harte. Het Kerkgebouw zij Dinsdagavond stampvol en de opbrengst overtreffe de stoutste verwachtingen. Sluis. De tram SluisBreskens ver voert wegens den enormen toevloed van vluchtelingen slechts vrouwen met haar hagage. Mannen moeten loopen. Het Nederlandsche Comité tot stehn van Belgische en andere slachtoffers heeft uit Zeeuwsch-Vlaanderen bericht ontvan gen, dat daar en in de gemeenten over de grens groot gebrek heerscht aan onder goed Voor kleine kinderen. Met toezending van luiermanden en verder kinderonder goed zal men liet comité zeer verplichten. Hansweerd. Het aantal alhier vertoe vende Belgische vluchtelingen wordt op 7000 geschat. In de haven alhier lig gen 270 schepen, aan boord waarvan men schen zijn gehuisvest, en duizenden heb ben bij particulieren een onderkomen ge vonden. De beide kerken zijn gisteren ontruimd. Er begint neiging te komen om naar Antwerpen terug te keeren. (N.R.C.) Krabbendijke. Eergisteren is ons dorp een school rijker geworden. Er zijn hier een paar onderwijzeressen uit Antwer pen en die zijn nu in de openbare school begonnen met het onderwijzen van de kinderen der vluchtelingen. Reeds een 40-tal maken er gebruik van en er wor den er meer verwacht. Ter ontleding werd opgegevenOns .Vaderland is wel diep verdrukt, 'toch minnen wij het zeer en koesteren 'de zoete hoop het spoedig we der te ziein. 'Van den stroom van vluchtelingen, die te Hansweert aankomt, krijgen wij ook wel wat. Zoo kwamen er eergisteren, ook in de schuur van den burgemeester en dhr. G. P. Vogelaar. Er waren er bij die ook wisten mee te praten over het schieten op den trein, waarover „De Zeeuw" dezer dagen schreef. Hun plan is om verder te trekken. De treinen, die hier in de richting naar Roosendaal passeeren zitten alle propvol. Soms is men blij met een kaartje 2e klas nog in een bagagewagen te kunnen. Er liepen gisteren twee gratis- treinen voor de vluchtelingen met bestemming Nijmegen, Zwolle en Assen. In den eersten trein konden van Krab bendijke er geen worden opgenomen, in den tweeden wel. Ritthem. De provinciale booten brengen nog steeds vluchtelingen aan 'naar Walche ren. Daar Vlissingen en Middelburg zoo goed als vol zijn, worden zij zoo moge lijk doorgestuurd naar de omliggende dor pen. Is het aantal te Souburg zeer groot, te Ritthem zijn er een 65-tal personen, die voor een deel bij particulieren zijn ondergebracht. Ook zijn er in een lokaal van 't Armhuis en in een schoollokaal geherbergd. Westkapelle. De Stct no. 243 bevat de statuten van de Ver. Zeebad Westkapelle. In de Donderdag gehouden zitting van den raad van beroep te Middelburg had de uitspraak plaats inzake J. J. K., Vlissingen, en M. H., Goes, waarbij deze in hun vordering niet ontvankelijk wer den verklaard voor zoover die een tij delijke uitkeering betrof, de beslissing der Rijksverzekeringsbank werd vernietigd en aan klagers toegekend genees- en heel kundig© behandeling voor rekening der Rijksverzekeringsbank. Inzake C. P. T., Middelburg, werd de vordering ontzegd voorzoover de toewijzing >van gevaren- klasse en gevarencijfe'r betreft en de be slissing weTd gesteld op 29 Mei 1913. Inzake M. Q., Sohore, werd de beslissing vernietigd en aan klager toegekend met ingang van 27 April 1914 een rente van 121/2 cent per werkdag. Inzake de plaatse lijke commissie te Sas van Gent (partij' van rechtswege A. I. S., Ostende) werd klager in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard voor zoover deze weder opname in een ziekenhuis betreft, de vordering voor 't overige ontzegd en de beslissing der Bank bevestigd; J. J. H., Middelburg, werd niet-ontvankelijk verklaard in zijn beroep. Inzake C. d. V., Zaamslag, werd de vordering ontzegd en de beslissing bevestigd. Vernietigd werd de beslissing der Bank en de ouderdomsrente toegekend aan J. v. I., Nieuwerkerk, D. V., echtgenoot© H. B., Middelburg. Ontzegd werd de vordering en de be slissing bevestigd inzake J. P. W. B., Breskens, I. F., Oostburg, J. E., St. Phi- lipsland, J. W. wed. J. P., Hansweerd, C. H. wed. Ii V., Kapelle, J. K. S., Zierikzee, J. C. K. wed. L. F. B., Hulst, en J. H., Oostburg. k kinderen. echtg. echtgenoot(e). adr. tegenwoordig adres. (Vervolg.) Phila. Ros, echtg. van 'Fr. Lud. Claes uit A rivers, Anta. v. Inderdael, wed. van Corn. Ros uit Anvers, adr. dr. Coenen, Wijngaardstr. Wed. Van RoeiWuijts uit Anvers, adr. Lamaire, Westsingel. I alien Droye, machinist en echtg. Th. v. Winkel met 2 k., adr. Hoogestegety v. d. Spiegelstr. A 222. Mme. Virginie Borvoets uit Anvers, adr. Hopmans, Oostwal. Marie van Lent wed. Bambust met 3 k., Theophil Fecmont met echtg. en 2 k., Gustaaf Bonnaerens met echtg., Leon Bracke met echtg. en 2 k., Joannes Hil- laert met echtg. en k., G. de Coen melt echtg., Theop. de Clippeliere met echtg. en k., allen van Lokeren, adr. Blauwen Steen B 23. Marie M. Claessens uit Deurne, Marie Spillemakers uit Bouchaute bij Anvers, adr. Borgs, Oudein Singel. 'Georges Roose uit Berchem, adr. Frenks, Matheus Smallegangebuurt. Mme. De Schrijver en k. uit Antwerpen, adr. Nonnekes, Beestenmarkt. Van Ingelghem Sproot, echtg. en 2 k. uit Antwerpen, adr. Barends, Oude Viscb- markt B 69. Edw. Lemmers de Bruyn en zoon uit Bouchaut, Echt. J. Lemmers—De Ridder uit Boom, Echt. Fr. de Bruyn—Brant uit Antwerpen, adr. Lamain, Nieuwstr. H. Borgers en familie, Echt. de Roeck dn 51 k. uit Antwerpen, adr. '*M. C. Strijd, Westsingel E 195. Gaspard Raeymaekers Croes uit Ant werpen, adr. Verboom, 's Heer Hendriks- kinderendijk E 296. Jos. MoelansVail Hove uit Antwer pen, adr. Bos, Kloetingsche weg 95. Raymond van Hest en familie uit Ant werpen, adr. Van de Velde, Oude Singel. Camille Gyselings Algier, echtg. en 2 k. uit Antwerpen, adr. J. Westdorp, Voor stad 25. Familie Franyois H. Picking, echtg. en 2 d., gekomen uit Londen (tegenw. adres Goes, Prins van Oranje). Leo De Cart van Lier zoekt ouders. Tegenw. adres J. v. Riet, Oostsingel 144, Goes. Jos. en Victoir Vermeulen (thans te Goes, Wijngaardstraat) zoeken hun ouders. Jos. de Ceuster (thans te Goes, Wijn gaardstraat) zoekt zijn ouders. Sylvië Smidts (thans Geref. lokaal Oost- dijk, Krabbendijke) zoekt Jules Persjem, Brigadier artillerie forteresse. L. Van Mensel (thans Bergen op Zoom, Tuinstraat 71) zoekt vrouw met 5 kinde ren. L<jf! Vervolglijst van gewonden, opgenomen in het Gasthuis te Middelburg: Henak Rommelaere, Victore R^cul, Pierre Jos Campens, Jean Francs Kenuts, Francois van Dingenen, Aug. van Zieral, Joseph Goossens, Fern Bouquaume, The© Bogaerts, Leon Meurice, Jos Devancher, Alphonse Beurens, Georges van Cleemput, Alfons Boulet, Alfons Brouwers, Oscar Godu, Vital Paternoster, Edmond Paumen, Pierre Jacobs, Paul Donfurt, Octaaf Ho- loff, Leon Patris, Oscar Sergeant, Hubert Paulus Cyrille de Volder, Armana De- lattre, Oscar van Lankeren en Mathieu Kuckaertz. Wederom hebben 6 soldaten het gasthuis verlaten. De heer H. Wieriks te Apeldoorn is gisteren 100 jaaa geworden. Hij is nog kras en houdt gaarne een praatje over den t'egenwoordigen oorlog en rept dan van den tijd. van 1833'39, dien hij onder koning Willem I diende, in garnizoen te Vlissingen en 'fort Bath. Zijn 91-jarig© echtgenoot© Ga. Strunk., met wie hij 67 jaar is gehuwd, is ook nog kras. Die beide oudjes hebben ten huize van hun 58-jarige dochter een onbezorgd teven. (N. R. Crt.) Ongewensch.te gasten. Onder de Belgische gasten, die hartelijk ontvan gen werden, is natuurlijk ook veel gespuis, waarop streng zal moeten worden gelet. In de kolonie Merxplaoe en in de groo te gevangenis te Antwerpen heeft men alle gevangenen de vrijheid gegeven. In Merxplace alleen zaten er 3000 en daaronder zijn echte vagebonden van het ergste slag. Een massa van die kerels komt over de grens en de ongerustheid van de menschen die wat achteraf wonen wordt er alles behalve beter op. De burgemeesters van llijsbergen en Zundert en ook de grenswacht te Wern- hout maken met deze ongewenschte gas ten korte metten. Ze worden alle ingerekend, die men te pakken krijgen kan. Zaterdagmiddag reeds had de burgemeester van Rijsbergen er een veertigtal aanvankelijk in de school en later in een pakhuis doen opsluiten. Dat zulks wel noodig was, bleek Maan dagmiddag. In het volle van den dag werden op den straatweg penige vluchte lingen door zulke bandieten staande ge houden. Ze openden de pakken die deze menschen bij' zich hadden, en namen voor zich wat ze gebruiken kondien. Op telegrafisch verzoek van den burge meester van Rijnbergen waren een aan tal 'rijksveldwachters overgekomen om dit geboefte via Breda naar de een of andere rijkswerkinrichting te transpor teeren. Ook op last van den burgemeester van Zundert waren Zondagmiddag reeds een veertig-tal van die heeren aangehouden en zoolang in de school opgeborgen. Ook deze zouden spoedig op transport wor den gesteld. 'De Wernhoutsburg werden er tot heden vijftien aangehouden. In het vervolg zal aan de grens langs groote en kleine wegen streng op dit soort van volkje gelet worden. „D. v. Nbt." Buiten verantwoordolgkiieid tier Redautie.) Belgische militairen. Te Kampen zijn thans 2000 Belgische soldaten geïnterneerd. Na tien weken lang ïdag en nacht te hebben gevochten, zijn ze nu tot absolute ledigheid veroordeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2