No. 13 Woensdag 14 October 1914 39e Jaargang De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIREVIA F. P, DHUU - L. SURG, Drukkers: O&sierbaan Le Cointre - Goss. Beknopt overzicht van den toestand. 't Kan verkeeren, zeggen wij nog im mer inet onzen Brederoo. Vooral in den oorlog wordt dit woord treffend bewaarheid, want wat is wissel valliger dan de krijgskansen der oorlog voerende mogendheden! 't Heeft een öogenblik kritiek gestaan voor de Duitschers, bestookt als ze van alle kanten werden. Aan alle zijden knaag den de vijanden, om toegang tot hun land te krijgen en op sommige plaatsen was hun dit inderdaad reeds gelukt. Thans kunnen wij spreken van een vrij algemeen herstel. En niet alleen zijn de krijgskansen der Duitschers voor hen ten gunste gekeerd, doch ook de Oostenrij kers heffen groot gejuich aan over hun wapenfeiten in Galicië en Russisch Polen. Daartegenover staat in de eerste plaats tom dicht bij huis te blijven - het voortdurend aftakelende België. De operaties der Duitschers hebben geen ander doel meer, dan de zuivering van het gansche land van de soldaten rokken. De regeering heeft alvorens de Duit- sche troepen de straten van Ostende zouden betreden een heenkomen ge zocht naar voorloopig veiliger oord. Het heet, dat 's lands bestuur reeds enkele dagen geleden den wijk genomen heeft naar Bordeaux. (Nader bleek, dat de zetel te Havre is.) Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche hevelhebber von Kluck, die den rechter vleugel aanvoert en dus een kritieken tijd doormaakt, spoedig op versche hulp kan rekenen. Indien het waar is, dat zich te Gent 50.000 Duitschers bevinden, en dat de achterhoede steeds nog aangevuld wordt, dan mag von Kluck die hulp ongetwijfeld spoedig tegemoet zien. 'tls geen geheim, dat het daar juist zeer spant, en- dat de geallieerden daar telkens op kleine overwinninkjes kunnen bogen. Het gïoote Duitsche hoofdkwartier meldde gisterochtend Van het Westelijk oorlogstooneel ziijln er berichten van heteekenisl. Niet heftige aanvallen van den vijand ten Oosten van Soissons zijn afgeslagen. In het Argonnerwoud werden Voortdu rend verbitterde gevechten gieleverd. Onze troepen werken zich in het dichte struik gewas van het uiterst ziware terrein met al de middelen van dén vestingoorlog stap voor stap vooruit. De Fransohen bieden den hardnekkigs-ten tegenstand. Zij schie ten uit de hoornen, waarin zelfs- machine geweren zijln opgesteld. Zij- hebben trapsge wijze loopgraven aangelegd en steunpun ten, sierk als vestingen, ingericht. De berichten, door het Fransche leger bestuur verspreid, over voordeelen, die Zijn lüroepen in de vlakte van Woevie hebben behaald, zijn onwaar. Naar krijlgs- géVangenen vertellen, werd aan de troepen meegedeeld, dat de Duitschers verslagen en reeds- verscheidene forten van Met» gévallen waren. Inderdaad hebben onze troepen, die daar vechten, op- geen punt terrein verloren. Eitain isi nog; altijd, in ons bezit. Al de- aanvallen, die de FranSchen laatstelijk op onze stellingen bijl St. Mi- hiel hebben gedaan, zijn afgeweerd. Uit P a r ij s komt deze officieele mede- deeling Gisteren hebben wij: op- Verscheidene punten aanmerkelijke vorderingen ge maakt. In de streek van Hazeh'rouck en Bé- thune hebben wij het offensief hernomen. Een Duitse,h legercorps heeft Rijlssel be zet, doch tusscben Albert en Atrecht heb ben wij terrein gewonnen. In de streek van Berry au Bac (aan de Aisne ten Noorden van Reims) zijn ottz-e troepen naar Sonain vooruitgedron gen. Ook ten Westen van Argonin© en ten Noorden Van Malincourt zijn wij opge schoten. Op den rechteroever van de Maas hou den wij de Maasheuvels ten Oosten van Verdun bezet en zijn langs- den weg' van Verdun naar Metz, voorwaarts gerukt. Bij Apremont hebben wijl terrein gewon nen. Op onzen linkeryleugjel hebben wij een aanval afgeslagen. Van de Nederlandsch-Belgische grens. Men schrijft ons uit Axel: De toestand is hier ontzettend Toen Vrijdag bleek, dat Antwerpen niet meer te houden was, begon ook de stroom van vluchtelingen zich over "Zeeuwsch- Vlaanderen uit te breiden. De treinen uit België brachten-veel menscbe-n mede, die hang Voor het leven, in onze verste een onderkomen kwamen zoeken en er ook vonden. Eigenaardig was het om hun ivTees! te hooren uitspieken omtrent 'de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. gerustheid die ze. hier zouden kunnen! Vinden. Men was ook al, als gevolg van de valsche leugénberichten door de Bel gische bladen v-eiépreid en naar het schijnt maar al te gretig aangenomen voor waar, in de meening dat ook Nederland spoedig in den oorlog zou worden betrokken. De bezetting van Antwerpen, de stad niet meer kunnende verdedigden, nam ook de vlucht. Reeds- Donderdag, was een groot Belgisch leger uit en Van rondom Ant werpen langs Lokeren, Stekene, Moerbe- ke en Selzaete naar Gent en Ostendo vervoerd. Toen echter Vrijdagnamiddag er nog een deel van het thans vluchtende zich per spoor langs de boven aangegeven richting wilde begeven, werd een trein plotseling en blijkbaar geheel onverwachts te Mo-erbeke door de Duitschers aange vallen. We waren reeds gewoon geraakt aam>. het doffe bulderen van het kanon. Dagen 'lang hebben we het hier uit alle richtingen vernomen. Echter nooit van zoo dicht bij. Men kon het schot hooren af gaan en soms daarna het springen van de hom. Soldaten en vluchtende burgers stormden hals over kop uit den trein die natuurlijk spoedig tot stilstand was gebracht, en zochten het lijf al loopendé te bergen. Daar anders niets meer over bleef werd een wijkplaats over onze grens gezocht, hoewel door vel© soldaten zeer ongaarne, zooals er mij Velen hebben meegedeeld. Er Zijn er nog die den weg naar Selzaete zijln ingeslagen; of z,e daar behouden zijn aangekomen zou ik niet kunnen zeggen, er is echter reden om daar aan te twijfelen, want Duitschers hadden den weg, volgens zeggen dier gjeïnterneer- de soldaten, zeer goed afgesloten. Op de bekende suikerfabriek te Moerbeke, waar een zeer groot deel der in ZeeuWs'oh- Vlaanderen geteelde bieten worden Ver werkt, werd een bom geworpen, die geluk kig slechts geringe schade aanrichtte, Zoodat, wanneer de rust daar zal hersteld Zijn, de werkzaamheden zullen kunnen Voortgaan. i Weldra was de weg van Muenbiefee over Zuiddorpe naar Axel bedekt met vluch tend© burgers. Het was een stroom van mens-heen! Spoedig verschenen ook in Axel een massa geïnterneerde Belgische soldaten. Treurige aanblik. Och wat is een vluchtend leger droef om aan te zien. Zonder een ander wapen dan een geweer te worden aangevallen door een versche troep voorzien van kanonnen en mitrail- leusen en dan zoo onverwacht na dagen van bovenmatig-e inspanning, terwijl elke weg tot ontkoming is afgesneden, dat is ook werkelijk geen benijdenswaardige po sitie. Een groot deel der soldaten is in het naburige Hulst terecht gekomen. Daar vooral kwamen veel Engelschen. Bijl ons slechts weinigen. De geïnterneerde soldaten wierden hier zeer goed ontvangen. Ieder had voor hen een woord Van medelijden. Op de ruime markt werd gezorgd dat ze ruim voorzien werden van koffie met brood en na aldus Versterkt te zijln werden ze per trein naar Terneuz-en vervoerd om verdei' naar het interneringskamp te worden overgebracht. De aanvoer van geïnterneerde soldaten duurde den geheelm avond tot in den nacht. De c-hasseurs, die ten Westen van de belegerde stad waren op-gesteld naar een sergeant mij meedeelde om den aftocht te dekken, kwamen Zaterdag langs- den- zelfden weg naar Selzaete. Ni-ets. kwaads Vermoedende werden zij bij Stekene en Moerbeke ook door de Duitschers aange vallen. Opnieuw bulderde het kanon dicht bij onz-e grens kot ons aller ontzetting. Gelukkig zijn we in onze streek thans al dat vreeselijke geluid gewoon geraakt, was dit niet zoo -dan kan ik niet ver zekeren, dat bij het aanhoudend bulderen zoo dicht bij er ook bij- ons niet aan' vluch ten zou gedacht worden. Het was ook toen -een vluchten wie vluchten kon. Ontkomen scheen niet mo gelijk. En opnieuw werden we overstroomd met vluchtelingen en ontwapende solda ten. Het was een stroom Van mensehen die ons' va.n uiï België bereikte. Men zegt dat ongeveer geheel het land van Waes leeg is geloopen. S-teed-s maar kwamen heele troepen vluchtende burgers aanzet ten, met en zonder huisraad: bedden, de kens-, :te voet en met voertuigten. Gen gtoeden en armen, jongen en ouden. Het waS droef om aan te zien. Ik zag1 door onze ingezetenen menige traan wegpinken -hij het zien van zooveel wee. En die droeve stoe-t werd nu en 'dan afgewisseld door troep-en ontwapende sol daten; Twintig', veertig, soms nog meer tegelijk. Velen met stuk geloopen Voeten zoodat het l'oopen hen uiterst inceilijk viel. Velen oververmoeid. Geen wonder, want er waren er bij1-, die in acht dag,en de schoenen niet hadden uitgehad, terwijl ze twee dagen hadden gemarcheerd van uit Antwerpen. De meest vermoeiden wer den pei; voertuig naau hier gébracht. Ook nog enkele gewonden. Ik zag er een, die een shrapnel in zijn rug had gekregen te Moerbeke. En intusschen vermeerderde het .aantal Vluchtelingen maar steeds. De meestert met hongerige magen. Ik zag bakkerswin kels bestormen. Elke twee uur hadden de bakkers een oven brood gereed, die in minder dan geen tijd weer was uitverkocht. Ten slotte was er in ons stedeken geen gist meer te krijgen, en hioP' de aanvoetr van brood op. Door de bestaande oommissie werden de vluchtelingen overal onder dak geb- bracht. In schuren en stallen en teen dat alles- vo-1 was in de kerken en scholen. In de HerVörrnde Kerk waren naar schat ting een 800 vluchtelingen ondergebracht, in de schuur van den heer van Dixhoorn ruim 400. Niets was meer beschikbaar. Toen we echter 's avonds laat door de straten liepen, merkten we, dat gelukkig toch allen een onderkomen hadden gevon den. De Zondagmorgen zette alweer juist zoo in. Heele troepen ontwapend» sol-daten, en stroomen vluchtelingen. We begrijpen niet, waar allen zijn onder gébracht, maar ook die stroom werd nog; onderdak gebracht. We beleefden daardoor een Zondag die géén Zondag wasIn één protestante kerk kon maar dienst worden gehouden en door velen k-on de dienst niet worden bijge woond door de zorg! vé-or de gevluchte Belgén. Men zlegt dat hier en in Hulst te za- men 16000 soldaten zijn ontwapend. Chas seurs, guides, infanterie, veldarfcüierfe, vestingsartillerie en Engelschen. De ge wonde en oververmoeide soldaten vonden een liefderijke verpleging in het daarvoor bij uitstek geschikte gebouw van de ver- eeniging van Zeeuwsohe paardenfokkers, staande op haar terrein en daarvoor gjaar- ne afgestaan. Dit gebouw leent z-ioh bij uit stek voor hospitaal. Naast de ter verple ging opgenomen soldaten, treft ge er1 ook verpleging noodig hebbende burgers. Ik sprak er een, tüe een kogel door den arm had gekregen, terwijl zijn moeder, brcer, tante en zu-ster door -de Duitschers wa ren doodgeschoten in Berehem. Een aparte afdeieling, van het gebouw isi ingericht voor kraamkamer. Er kwamen reeds- twee wereldburgers ter wereld. We zagen er ook een stokouden man, die door zijd vlucht zoover is opgeleefd, dat zijn einde spoedig' daar zal zijln. Vandaag zijn er plm, 1000 naar Sas van Gent opgezonden. Morgén zuEen er nog een duizend verder doorgezonden wor den naar Holland. In de loopgraven om Antwerpen. Aan een veldpostbrief in het Berl. Ta- gebl. is het volgende ontleend-: Tot dusver ging alles, God zij: dank, geed. Van Brussel trokken wij naar het Noorden. Doornat en uitgeput hadden wij na -21 uur marcheeren eenige rust noodig. Maar hoe dichter wij, bij den vijand kwa men, hoe levendiger wij werden. In pik- donkeren -nacht en onder piassenden re gen rukten wij- met alle krachten nog tot op 300 M. van den vijand voort. Ik dacht, dat het onweer losbarstte, toen wij door een vreeselijk artillerie-vuur ont vangen werden. Liggend stelden wij ons machinegeweer op en een moorddadig ge vecht tom de hoofdstelling begon. Telkens werd de lucht verhelderd door brandende dorpen. De vijandelijke bommen wroetten den jgrondi om ons heen kapot, ook ver loren Wij menigen, dapperen kameraad, doch Wij behielden onze stelling, tot het vuren geleidelijk verminderde en den vij and -onder zware- verliezen teruggeslagen was. Deze driedaagsche strijd was de vuur doop der Kielsche machinegeweer-compag nie. Dat was 11, 12 en 13 September bij- Campe-laer. Verschrikkelijk, maar schoon. Alle eerbied, de vijand heeft zich dapper geweerd en wij hebben eiken K.M. met moeite veroverd, maar hij kon onzen opmarsch niet keeren. Vervolgens hebben wij ide lijn Tongeren-Mechelen ingenomen en den vijand, die zich daarachter sterk verschanst had, er uitgeworpen en hem na zware verliezen onder het bereik der forten [gedreven. Twee K.M. van de for ten hebben wij ons in loopgraven ge graven, daar de vijand dadelijk na de vlucht de heele streek achter zich, tus- schen het kanaal (westelijk), de Rupel (noordelijk) en de Senne (oostelijk) onder water ige-zet had. Wolfskuilen en prikkel draad in deze watervlakte hinderen ons op het oogenblik, maar niet lang, er door komen wij toch, al gaat 't ook nog zoo moeilijk. Sinds 6 dagen staan we hier in een werkelijken kogelregen. De vijan delijke kanonnen van de naburige forten bestrijken dag en nacht onze loopgraven. Onze fouragewagen is door de beschie ting afgesneden en hij kan in den donker maar eenmaal koffie en eten brengen. Licht en vuur mag; niet gemaakt wor den, om de stelling niet te verraden. Nog 12 K.M. tot Antwerpen. Of dit de laatste etappe zal zijn. Alles is uit te ho-uden, maar niet dat lange liggen in loopgraven, veel liever vooruit! De gevolgen van Antwerpen's val. De gevolgen van Antwerpen's val schrijft Paul Michaëlis in het „Berl. Ta- gebl.", moeten zich binnenkort van zelf vertoon-en. Een groot deel van ons bele geringsleger komt vrij en kan de druk op Frankrijk's linkervleugel aanzienlijk versterken. De weegschaal in de groote worsteling op het westelijk oorlogsterrein stond nu al een maand lang schijnbaar onbeweeglijk. Thans mogen wij hopen, dat hij zich ten onzen gunste gaat over hellen. Dan zal het einde van den strijd in het Westen niet meer ver zijn. De München. Neueste Nachr. schrijft: Met de verovering van Antwerpen maakt Duitschland niet enkel een tegenstander onschadelijk, die op de Duitsche flank zat. Het wint nog veel meer. De Duit sche legers beheerschen thans het heele Belgische land, hebben het Belgische le ger buiten gevecht gesteld en kunnen zich aan de Belgische kust festbeislen." Wat dat voor Engeland beteekent, zal dit land spoedig bemerken. Van de Bel gische kust uit zal zich, zoodra in Frank rijk de beslissing gevallen is, ook de noordwestkust van Frankrijk laten zui veren en Engeland heeft dan met de onmiddellijke nabuurschap van een oor logvoerend Duitschland te rekenen. Maar op de beslissing in Frankrijk zal de val van Antwerpen reeds in de aller eerste dagen invloed uitoefenen. Onze vijanden ramen het belegeringsleger op 200.000 man. Het grootste deel van dit op het veld beproefde leger komt thans vriji en met dat leger een artilleriepark, van welks grootte en waarde men zich uit de beschieting van Antwerpen een denkbeeld vormen kan. Dat /.oom aanwas voor onze suyn- krachten in het Westenvan de grootste beteekenis is, spreekt van zelf. Frankrijk eln Engeland begrepen dit al lang en daarom hebben zij1 België tot uitersten tegenstand gedwongen. Maar nu is Antwerpen met al zijln rijke hulpbronnen in Duitsche handen en dit bezit zal ons bijl de afrekening met den doodsvijand Engeland onmetelijke diensten kunnen bewijzen. De vernietiging van Biauwput. (Voor zoover ik weet schrijft de „Tijd"-eorrespo-ndent uit Brussel is in Nederland nog niet bekend het vreege-lijk lot, dat het dorp B-lauwput bij Leuven getroffen heeft. „Man hat geschotssen" daar, volge-ns 't zeggen tenminste van de Duitschers. De Directeur van het klooster Notre Dame de Malines, was opk aan gewezen als „geschoszen" te hebben, maar daar juist een Duitsch officier eenige uren in zijn nabijheid vertoefd had, kwam zijn onschuld aan het licht. Omdat de onschuld van anderen echter niet bewe zen kon worden, werden alle mannen uit het dorp op een rij gesteld en iedere vijfde er uit gehaald en neergeschotdp. Toen de mannen op rij gesteld werden wisten ze nog niet wat de beteeke^ni-s ervan was, en de officier, die den di recteur van het klooster reeds eenmaal gered had, deed dit nog een ander maal, door hem als derde te herplaatsen, toen hij reeds als vijfde gesteld was. Had de directeur er de beteekenis van gekend, zoo verzekerde hij mij, dan had hij ze ker niet in de verwisseling 'toegestoimd. Toen men aan het tellen ging, viel de tiende flauw van angst en toen werd eenvoudig de elfde genomendat was pater Capucijn, de eerw. heer Van Ol men. Hij is gefusileerd. Driehonderd hui zen zijn in dit dorp verbrand. J.l. Zaterdag had ook weer een inci dent plaats in het dorp Pellenberg bij Leuven. De pastoor werd beschuldigd lichtseine-n te hebben gtegeven uit den kerktoren. Hij werd gevangen genomen en de kerktoren wercf'lnet een paar kanon schoten verbrijzeld. Nu vraag'ik me'toch af, aan wien die pastoor uit zijn klein dorpskerkje lichtseinen geven moest. De Duitsch-vijandelijke troepen liggen op zoo'n afstand, dat zij geen seinen hadden kunnen waarnemen, zelfs al zou dat to rentje een Eiffeltoren geweest zijn. De oorlog tegen Engeland. Volgens de Duitsche pérs fal de oorlog tegen Engeland einde October pas go-ed beginnen, wanneer geheel Noord-België in Duitsch bezit is. Admiraal Tirpitz, die thans in het hoofd kwartier bij- den keizer vertoeft, heeft reeds aangekondigd, dat hij zich weldra aan boord van zijn slagschip; zal begeven, om de o-peratiën te leiden. De geheimzinnige macht van Duitschland aan de Aisna. De militaire medewerker van de „Mor ning Post" schrijft: Waar de Duitschers de troepen vandaan halen, om hun li nie zoo ver te kunnen verlengen, tér- wijl zij oostelijk van de Maas tegenaanval len doen, is een geheim, dat op het oogenblik nog niet kan worden opgelost. Men moet wel tot de overtuiging komen, dat de militaire krachten van Duitschland nog niet heelemaal ontwikkeld zijn. Ach ter de geoefende troepen der le en 2e linie en de oude so-ldaten van den Land storm bevinden zich ongeveer 100.000 half geoefende en 5 millioen ongeoefend© lieden, die in den noOjd dienstplichtig zijn. Een jonge Engelsche soldaat verbelde den correspondent: Men vertelde ons, dat de Duitschers niet konden vechten, maar op mijn woord, zij vochten bij de Aisne als duivels. De stemming onder den vij and is over het algemeen niet slecht. Wij kunnen zijn infanterie in onze ver schansingen hooren zingen en harmonica spelen. Een grimmige soort humor ligt in de poetsen die men elkaar bakt. Een doodstijding. De „Mainzer Neueste Anzeiger" ver haalt het volgende: Een burger van Mainz zat voor eenige dagen op het gewone uur in den vrien denkring aan de stamtafel. Hij s-prak juist met zijn huurman over zijn zo-on in heit veld, toen een s-oldaat binnentrad en aan een andere tafel plaats nam. Deze soldaat had na inspannende gievechtan verlof gekregen om eenigen tijd ter herstel te Mainz door te brengen. Nauwelijks had de jonge krijgsman zijn koppel afgelegd, of de burger trad na derbij, bekeek nauwkeurig den koppel en zeide: „Deze koppel behoort aan mijn zoon. Hoe komt deze in uw bézit. Hier aan den binnenkant staat het monogram van mijn jongen. De soldaat antwoordde: „Dat kan ziip. lie cetreur het dan echter levendig' u te moeten mededeelen, dat ik dezen kop pel op het slagveld van een gevallen soldaat nam, omdat ik mijn eigen koppel in het gevecht verloren had". De schrik des vaders, die op zoo on verwachte wijze met den dood van zijn koon in kennis1 werd gestéld, was aan grijpend. Eenige dagen later werd het doodsbericht bevestigd. Het Land van Waas. Het Land van Waas, dat zich tusschen Antwerpen en Gent uitstrekt en dat nn het terrein van nieuwe krijgsverrichtingen is geworden, is een van de dichtst be volkte streken van Euro-pa (277 inwo ners op I vierkante kilo-meter). Vroegejrl dorre heiden, is het land nu overal zorg vuldig bebouwd. Weiden, akkers, kleine b-osschen wisselen met zindelijke hoeven en welvarende dorpen af. De natuurlijke bodem, die nauwelijks heter dan zand was, is door kunstmatige middelen met vruchtbare tuinaarde bedekt. Beveren is bekend door zijn kantklopl- périj, St. Niko-laas met 35,000 inwoners1, de nijverste 'plaats van het land van Waas. Bij St. Niko-laas kruist de spoorlijn Me- chetenTerneuzen die van Antwerpen naar Gent. Lokeren is een ander nijver stadje. Het telt 25,000 inwoners. In de St. Laurensi- kerk vindt men den beroemden kanisel van den Meohelaar Th. Verhaegen. Lo keren is een knooppunt van de spoor lijnen LokerenDendermondeAalst en Lokeren-MoerbekeSelzaeteEeclo. Beirvelde heeft een mooi nieuw kasteel in den stijl der Tudorsi, Loochristi (7 K.M. van Gent) een oud kasteel van dien naam. (N. R. Crt.) Honger. De „Temps" publiceert een uittreksel uit een dagboek, gehouden door een Duitsch soldaat, die aan de Marna had gevochten. i Zijin afdeeling had zich ingegraven bij een brug over het Marnekanaal ien sloeg daar een aanval' af van de Franschen. „8 Sept. Wijl breiden onze loopgraven uit onder het vuur van de Fransche ar tillerie-. 9 Sept. Voor vandaag wordt een' groote slag aangekondigd. Wij| zijn al vier da gen in de loepgraven. Wij' hebben tijd om te lezen; en men zou zich best aan dit leven kunnen gewennen, indien de lijken van menschen en paarden niét zoo stonken en er niet zoovéél vliegen waren, 10 Sept. Dén heelén dag hebben wij onder zware regens in die loopgraven,1 gelegen. Het heet, dat er spoedig een: groote slag zal komen. Op ongeveer 1000 yards afstand kunnen wij de hechte em placementen zien van de Fransche artil lerie. Op den rechtervleugel is fel ge vochten. Het schijnt, dat het Fransche leger er slecht aan toe is. Om twee uur

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1