Binnenland. Uit de Provincie. Leestafel Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten Gemengd Nieuws. T«l®grammeii Laatste Berichten. Aüerlei. teloos en voor het land rampzalig ware zoo zij langer bleven. Mocht de koning worden getroffen of krijgsgevangen Worden genomen, dan ware dit erger voor de onafhankelijkheid van België en voor het weerstandsvermogen van het leger in West-Vlaanderen, dan wanneer Antwerpen zelf valt. Op het oostelijk gevechtsterrein heeft een van Lomza oprukkende Russische ko- lonne Lyck bereikt. Engelsche en Nederlandsche kranten zijn in Frankrijk verboden. Het ,Duitsche gToote hoofdkwartier bevindt zich in een Fransehe stad op 50 K.M. achter het front. Volgens het Vad. is Koning Albert gistermorgen in het Belgische dorpje Sel- zaete aangekomen. Neerland» onzijdigheid. Een bizondere correspondent van de „Times" heeft den 4en dezer aan zijn blad geschreven over onze onzijdigheid. Hij zegt, blijkens de „N. R. Crt.", o.a.: „Wat de Nederlandsche koopman niet ten volle inziet, is dat op het oogenWik de menschen, ;die van de onzijdigheid) partij trekken, zijn ten eerste de Duit schers, die krachtens de Rijnakten ten minste iets krijgen van wat zij noodig hebbenen ten tweede het Nederlandsche volk, dat nog wat handel kan drijven en zeker ontkomt aan al de verschrik king van den oorlog. Zij die zoo goed. als geen voordeel bij de onzijdigheid heb ben zijn de En.gelschen. Een oogenblik nadenken leert, d«,t, bij het ophouden van die onzijdigheid, doordat Nederland de zijde van Duitschland kiest, ook alle aanvoer voor Nederland, dien Enigeland nu om de Nederlanders ter wille te zijn doorlaat, dadelijk .ophoudt, aangezien En geland dien aanstonds zou stoppen. Houdt daarentegen de onzijdigheid op, doordat Nederland de zijde van Engeland kiest, dan zou de Engelsche regeering haar eigen maatregelen treffen om Nederland te voorzien. Reide gevallen zouden En geland beter yoegen, maar desondanks is bet er met zorg op bedacht om een middel <te vinden teneinde de Nederlanders in staat te stellen ten minste een deel van hun handel te drijven. Volgens be voegde beoordeelaars moet het voor een oud handeldrijvend land als Nederland! niet moeilijk zijn om, wanneer het ze kere markten gesloten vindt, zijn han del naar andere landen te leiden". De schrijver gaat dan verder betoogen, dat een overwinning van Engeland en zijn bondgenooten voor "Nederland een grooter voordeel is dan van Duitschland. Wint Engeland c.s. dan komt er een einde aan de wapeningen, die ook Nederland zooveel kosten, wint Duitschland dan wordt Nederland stellig vroeg of laat Duitsch. Van Duitschen kant, gaat de schrijver voort, wordt er hard gewerkt om de sympathie van de Nederlanders te verwerven; vooral in Rotterdam, meent hij, is dat erg. Maar wij Hollandei's zijn snugger jm nuchter van geest. De handel is ons voornaamste bezigheid, en wij spreken bijna aldoor over zaken doen. Oppervlakkig beschouwd zou men zeggen, dat wij jn niets anders belang stellen, maar, meent de schrijver, die indruk zou volkomen verkeerd zijn. Diep in ons hart ligt een bron van vaderlandsliefde en trots op onze geschie en als het noodig wordt zullen trouw en zelfopoffering rijkelijk vloeien. Spreekt men van het huis van Oranje en van onze koloniën, dan komt er glans in onze oogen. En om die koloniën niet te ver liezen, bedanken wij er voor niet Engeland in oorlog te komen. Er mogen er dan enkelen zijn zoo besluit die schrijver bij wie het tijde lijke gewin zwaarder weegt dan de belofte van een roemrijke toekomst, zij zijn niet te vinden hij heeft ze tenminste niet kunnen ontdekken in de trotsohe stad Amsterdam, met zijn wereldhandel, zijn groote- overleveringen, zijn geschiedenis als Neerland's hoofdstad. Daar voor liet minst leeft nog het ideaal van 's lands vrij heid en onafhankelijkheid, niet te ver kwanselen Voor een schotel linzen of een hand vol zilver of goud. Daar voor het minst brandt het vuur van een zuiver vaderlandsliefde, die uitziet naar een toe komst, waarin de Nederlanden weer hun plaats zullen innemen onder de groote mogendheden van Europa. Misschien zal het den schrijver goed doen te vernemen, dat dat ideaal en die vaderlandsliefde hier en daar ook buiten Amsterdam nog voorkomen. Tweede Kamer. Een wijziging in de overgangsbepalingen der Auteurswet 1912 (verlenging van den termijn voor het uitgeven, enz. van vóór de wet van 1912 begonnen werken tot 1 Nov. :1914) is z. h. s. aangenomen. Verder, ook (z. h. 6., het wetsontwerp tot voorkoming van werkloosheid (uit voering verschillende groote werken). Heden zouden worden behandeld eenige kleine wetsontwerpen, het nieuwe cirediet van 50 millioen, en de bestendiging van den staat van oorlog. Ned. Mil. Bond. 28 Oct. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de Ned. Mil. Bond werd opge richt. Aanvankelijk beschikte hij over slechts v ij f Tehuizen voor Militairen, thans zijn het er ruim dertig. Vooral in dezen .tijd blijkt van hoe groot nut dergelijke inrichtingen zijn voor onze mi litairen. De arbeid van den Bond wordt dan ook alom zeer gewaardeerd. Met het oog op de tijdsomstandigheden werd door het Hoofdbestuur besloten de herdenking van dit heugelijke feit tot later uit te stellen. Wijlen Generaal Baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye van Hoevelaken heeft aan den Ned. Mil. Bond, ten behoeve van de Mil. Tehuizen een bedrag van f300 ver maakt. De Generaal was gedurende vele jaren Lid van het Hoofdbestuur. Waarschuwing. Aangezien den laatsten tijd zich vele vreemdelingen te Goes hebben gevestigd, deelt de ondergeteekende deze vreemde lingen mede, dat zij krachtens de bepa lingen der vreemdelingenwet verplicht zijn zich onder vertoon hunner papieren aan het Commissariaat van politie te Goes bij hem aan te melden. Goes, 9 October 1914. De Commissaris van politie, R. C. WIERTS VAN COEHOORN. Het aantal vluchtelingen op Walche ren aangekomen is gisteren oneindig veel grooter geweest dan welken anderen dag ook. Het kostte dan ook aan de oomité's te Vlissingen en Middelburg heel wat moeite voor allen een onderkomen te vin den, niettegenstaande vooral te Middel- buig steeds meerdere personen zich voor het herbergen van de ongelukkigen aan melden en meerdere lokalen waren inge richt voor nachtverblijf, door het neerleg gen van stroo met dekens erop en een deken voor dekking. Telkens zag men ze loopen de troepen beladen met pakken en koffers', geleid door tal van wegwijzers naar hun tijdelijke bestemming. 13e arm- sten werden te Vlissingen ondergebracht in de loods op het haventerrein, en daar zagen wij ze liggen in lange rijen op stroo mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards door elkaar. Het was een hart verscheurende aanblik. Te Vlissingen deed de afdeeling van het roode kruis goed werk door enkele zieken en gfewonden te vervoe ren. Thans zal ook het dorp Bath aan het telephoonnet worden aangesloten. Er zal reeds heden een aanvang met de werk zaamheden worden genomen. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 September tot en met 6 October kwam uit Zeeland ter ken nis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea uit Sluis. Goes. De enorme stroom van Belgi sche vluchtelingen wie heeft 't gewaagd ze te lellen bracht gisteren sreel be weging in onze tot dusver zoo rustige stad. Er bleiken handen te kort te zijn. De hotels liepen weldra vol; het co mité tot hulpverleening werd letterlijk be stormd. Weldra hadden allen een nacht leger gevonden, nadat in talrijke rijtui gen vluchtelingen naar de dorpen gevoerd waren. De padvinders hebben goede diensten bewezen. De scholieren ondexl hen hebben misschien hun thema's ver geten; doch dat vergeeft de leeraar hun ditmaal zeker van harte. Goes zit nu wel haast vol. Een 500- tal vluchtelingen kwamen vanmiddag uit Hansweerd gewandeld, naar men vertelde. Zes lokalen van school C zijn voor hun ontvangst in gereedheid gebracht. Er zijn een 60-tal bedden. Vlissingen. De gemeenteraad besloot he den (Vrijdag) de jaaiiijksche subsidie aan de vereeniging Zeevaartschool te verhoo- gen met f200 in verband met het aan stellen van een nieuwe leerkracht. In hun desbetreffend voorstel wezen B. en Wi. erop dat het voor de gemeente van groot belang is dat deze school, wier aantal leerlingen steeds uitbreidt, in staat wordt gesteld zich verder te ontwikkelen en in bloei toe te nemen. Zij wijzen erop dat het daar gegeven onderwijs voor een groot deel ten goede komt aan Vlissing- sche jongelieden (43 pet. van het geheele aantal leerlingen.) Benoemd tot adsistent bij de P. en T. alhier, de brievenbesteller J. B. F. de Geus, alhier. Benoemd met 1 Nov. tot districts commandant, tevens inspecteur der rijks- veldwacht, W. F. van Meerendonk, in specteur van politie te Vlissingen. De territoriale hevelhebber in Zee land heeft op grond van art. 22 der wet van 23 Mei 1899 bij politieverordening ver boden, dat in Vlissingen zichtbaar gedragen worden distinctieven, welke een of meer nationaliteiten aanduiden. Overtreding zal worden gestraft met een maand hechtenis of f 100 boete als maximum. 8 Oct. Dfo toestand in Vlissingen is heden nog veel erger dan gisteren. Zoo wel per trein als met booten zijn weder duizenden vluchtelingen aangekomen. De boot naar Folkestone voor heden was al uitverkocht en eveneens voor Zaterdag. Een sleepboot bracht een gewonden Bel gischen soldaat mede, die naar het hos pitaal vervoerd is; hij had voortdurend ge vreesd, dat hij in handen der Duitschers zou worden overgeleverd. Ook werd een gedetineerd Belgisch sol daat binnengebracht. Krabbendijke. Onze gemeente heeft 40 vluchtelingen, meest vrouwen en kleine kinderen. Ze zijn in de bollenschuur bij dhr. Colijn. Rilland-Bath. Alhier zijn gisteren 25 gewonden, waaronder van de Belgische gardes civiques, gearriveerd, waar zij werden geïnterneerd. 1 Oostburg. Ook gistermorgen werd het kanongebulder gehoord. Om half zeven werd een ontzettende slag gehoord. Ver moedelijk is omstreeks dien tijd een kruit magazijn in de lucht gevlogen. Volgens mededeelingen van vluchtelingen zouden 30.000 Engelschen te Zeebrugge zijn ge land. Eergisteren vlogen verschillende vliegers in de richting Antwerpen naar de Belgische kust, dicht bij onze grens. Zuiddorpe, Men schrijft ons van mili taire zijde: Het waren Maandag en Dinsdag voor onze militairen te Zuiddorpe genotvolle avonden. Scheen het eerst onmogelijk een militair tehuis op te richten door gemis aan lokaliteit, de kerkeraad van Axel ontzag geen moeite en het was door hare goede zorgen, dat we thans in de gelegen heid waren het expres voor ons gebouwde tehuis feestelijk te openen. Beide avonden was het stampvol. De predikanten Ds. Lammertsma en Ds. Bruins, benevens eenige afgevaardigden van den Kerkeraad waren uit Axel overgekomen om de lei ding op zich te nemen. Ook onze Comp. en Pelctons-Comm. waren aanwezig. Namens hen betuigde Kapitein Bogaart zijn sympathie met de oprichting van het tehuis en sprak den wensch uit, dat er een gezellig en nuttig gebruik van zou worden gemaakt. Onder het houden van voordrachten en het zingen van Vaderlandsche liederen werden bij 't genot van een kopje choco lade en een fijhe sigaar de avonden ge zellig doorgebracht. Een woord van dank namens de mili tairen op 't einde van de vergadering gesproken, was zeker niet misplaatst, nu de kerkeraad van de Ger. Kerk te Axel moeite noch kosten ontzag om ons dit gezellig tehuis te verschaffen. Ook hen, die ons in staat stelden het op feestelijke wijze te openen, onzen har- telijken dank. Moge, door een druk bezoek blijken, dat de militairen prijs stellen op een ge zellig tehuis. Sas van Gent. Gisternacht werd hier zwaar kanongebulder, alsmede eenige ont ploffingen gehoord. Deze waren zoo he vig, dat zelfs de huizen er van trilden. Oorlog. Fen getuigenis, uitgespro ken op 2 Sept. 1914 in de Engelsche kerk te Amsterdam, door dr. A. H. do Hartog. Amsterdam, A. H. Kruijt. Deze preek is aangevallen in de vrij zinnige en sociale pers, op grond van uitdrukkingen, welke bewijzen dat de pre diker een bijzonder eigenaardigen kijk op den oorlog heeft. Wie de preek in haar geheel leest, langzaam leest, nog eens en nog eens overleest, zal het onbillijke van de critiek van bovengenoemde bladen inzien. Maar de prediker giet ook zijn overstelpenden stroom van gedachten in een vorm, die het niet gemakkelijk maakt, het er zoo dadelijk moe eens te zijn. Het is een preek vol schoone, stoute gedach ten, waarvan de strekking is den hoor- deï (lezer) op te heffen tot die hoogte van geestelijk leven, waaruit alleen men den oorlog kan bezien in het juiste1 licht; doch wij vragen bescheidenlijk of een dergelijke poging niet beter slagen zou wanneer de prediker meer de Schrift in al haar klaarheid had doen spreken. De prediker zal het wel niet als een beleediging beschouwen wanneer wij als onze meening uitspreken dat zijn preek niet geschreven is om in de samenkomsten der gemeente te worden voorgelezen. Henry, Verklaring van het Ou je Testament deel III. Kampen, J. H. Kok. De afl. 47 tot 50 zijn verschenen. Hier mede is het eerste gedeelte van het Oude Testament compleet. Wij voelen ons ge roepen den uitgever den heer Kok, har telijk dank te zeggen voor deze uitgaven. Onder de uitnemende Bijbelverklarin gen van de laatste eeuwen is Henry de beste. Wat waren in vroeger tijd studen ten en predikanten die Henry niet be zaten jaloersch op hunne collegaas, die hem wel hadden. Henry was zeldzaam en peperduur. Doch zie, daar komt de heer Kok en bezorgt een goedkoopen her druk, zoodat alle studenten, alle predi kanten, alle kerkeraden, alle Zondags school-onderwijzers of leiders van. Jon gelieden en Jongelingsverteenigingen zich met eenigen goeden wil dit standaardwerk kunnen aanschaffen. En wie Henry niet kent, vragen een aflevering aan en over tuigen zich van den rijken, zuiveren, hoogst betrouwbaren inhoud. Woord en Beeld bevat in woord en in beeld zeer veel moois. De photo's zijn bijna al tog aar genomen op het oos telijk en westelijk oorlogsterrein. Brus sel leverde 't grootste contingent. Begra fenis te IJmuiden en te Hoek van Hol land van de slachtoffers der oorlogsramp op de Noordzee en eenige andere photo's trekken nog zeer de aandacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Joure (vac. v. d. Berg) toez., P. A. Stogenga te Zwartsluis. Goes. Bij de gisterenavond gehouden verkiezing voor acht leden van het kies college van de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren E. Barbier, J. C. de Beste Wz., G. Brouwer, S. Duvekot Cz., M. Nieuwenhuijze, J. van Riet, P. Wessels, en gekozen dhr. M. H. Harinck. Borssele. Bij de Donderdag gehouden stemming voor drie gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden de aftredende heeren P. Dekker, J. de Witte en P. Schipper met respectievelijk 19, 19 en 18 stemmen van de 20 uitge brachte stemmen herkozen. De Unie-collecte bedroeg te Brou wershaven (Geref. Kerk) f 143.33Va en te St. Laurens met Brigdamine f 30.04V2- op Zuid- en Noord-Beveland. op Zondag 11 October. NED. HERV. KERK. Arnemuiden, vm. leeskerk, nam. ds. Ober man. Baarland, 2i u. ds. v. d. Waal. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. ds. II. Feykes van Dor drecht, nam. ds. H. C. A. Feykes. Cortgene, 9 u. ds. Feykes van Colijns plaat. F.lk'woutsdijk, vm. en om. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 u. dhr. Lensvelt, 2 u. ds. Willemse (bed. H. Doop). Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners, 's H. Abtskerke, vin. en nam. ds. v. d. Plassche. 's II. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd, 's H. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer. 's, Heereinhoek, 21 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Essen. Iefrseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne (Bed. en Dankz. H.A.) Kamperland, vm. en nm. ds. Van Veen Kapeile, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen. (Vm. bed. H A., nam. dankz.) Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. ds. Willemsen, nam. dhr. Lensvelt. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nam. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. 'dhr. v. Eijk voor Kinderzorg, 2 u. ds. Homburg. Övezand, 2 ,u. 'ds. v. d. Waal, 2 u. dhr. v. Eijk voor Kinderzorg. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drosf. Wissenkerke, 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Bois- sevain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. en nam. ds. Seuiijh. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Sehuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewjjta. Gapinge, vm. en nam. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. Jonker, nam. ds'. v. Selms. Kleverskerke, vrn. en nam.'ds. Semmelink. Koudekerke, 9.45 ds. Vermeer en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. ds. v. Selms, nam. geen dienst. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl (vm. bed. H.A., jiam. dankz.) Serooskerke, vm. ds. Müller, voorber. H.A., nam. geen dienst. St. Laurens, vm. en nam. ds. v. 'tHof. Oost- en West-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ternedep. Veere, vm. geen dienst, nam. ds. Müller. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u.. en 6 u. ds. Postma, vm. bed. H.A., av. dankz. Ger. Gemeente. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Brand. Gisterennamiddag is de stroohulzenfabriek der firma van Rycke- vorsel te Boxtel afgebrand. Naast de fa briek bevond zich een loods met Belgi sche vluchtelingen, die thans elders zijn ondergebracht. Een nat pak. Men schrijft uit Zoeterwoude, bij Leiden De Raad onzer gemeente vergadert bijna nooit des avonds, omdat eenige leden uit alle richtingen, en soms van zeer ver af, langs onverlichte wegen naar het Raadhuis moeten opkomen. Wordt etr 's avonds vergaderd, dan geschiedt dit als het „lichte maan" is. Dinsdagavond werd bij uitzondering vergaderd en was het lichte maan. Zonder kennisgeving bleef echter weg het lid D. Varkevisser, want, ondanks de „lichte maan" geraakte deze heer heel dicht bij zijn doel, de Raads zaal, met fiets en al in een sloot te water. Met een nat pak kon liij niet aan do beraadslagingen deelnemen, wes halve hij onverrichter zake huiswaarts keerde. Dure stieren. Iemand te Hoor naar heeft een 11/2 jarigen stier verkocht voor f 1200, en een ander een stierkalf dit jaar geboren, voor f 4)10. Beide dieren stammen af van den beroemden stier, Dirk IV. MIDDELBURG, 9 Oct. Heden zijn te Middelburg aangebracht de 24 gewonde geïnterneerde Belgische soldaten, die giste ren te Rilland-Bath waren aangekomen. PARIJS, 8 Oct. (Reuter). De officieele mededeeling van vanmiddag drie u. luidt: Op onzen linkervleugel heeft de vijand nergens vorderingen gemaakt, doch is op enkele punten teruggeweken, met name ten noorden van Atrecht, waar de krijgs verrichtingen zich onder voor ons gun stige vooiwaarden ontwikkelt n. De ruiterij-korpsen van beide partijen hebbben hun operaties thans tot bij Mer- nod uitgestrekt. Tusschen Somme en Oise, in de streek van Roye, biedt tie vijand nog steeds krachtig weerstand, maar toch hebben wij het grootste deel der stellingen, die wij hadden moeten ontruimen, hernomen. Ten noorden van de Aisne schijnen de Duitsche troepen minder talrijk te zijn geworden. Op de Maasheuvels, tusschen Verdun en St. Mihiel is de vijand ten noorden van llattonchatel teruggeweken, hij houdt ech ter nog steeds St. Mihiel en enkele stel lingen ten noorden daarvan op den rech teroever der Maas bezet. In Woevre zijn hevige aanvallen tier Duitschers ten westen van Apremont af geslagen. BERLIJN, 8 Oct. Het groote hoofdkwar tier meldt Van het westelijk oorlogsterrein zijn geen gebeurtenissen van beslissende be- teekenis te vermelden. De Duitsche strijdkrachten hebben klei ne vorderingen hij1 St. Mihiel en in het Argonnerwoud gemaakt. BERLIJN, 8 Oct. Het groote hoofdkwar tier meldt: Het fort Breendonck is genomen. De aanval op de binnenste fortenlinie en tegelijk de beschieting van de daar achter liggende sladsdeelen is begonnen, nadat de commandant van de vesting de verklaring had gegeven dat hij hiervoor de verantwoording op zich neemt. BERLIJN, 8 Oct. Het groote hoofdkwar tier meldt, dat de loods voor luchtsche pen te Dusseldorf door een bom getroffen is, welke een vijandelijke vlieger had geworpen. In het dak van de loods is een gat geslagen, het omhulsel van een lucht schip, dat in de loods lag, is vernield: WEENEN, 8 Oct. Bij den verderen op- marsc.h van onze troepen is gisteren de vijand op den weg naar Przemysl bij Baryez teruggeworpen. Ook Rzeszow is weder genomen. Kanonnen zijn hier buit gemaakt. Velen gevangen gemaakt. Hernieuwde heftige aanvallen op Prze mysl werden afgeslagen. De vijand kreeg vele duizende dooden en gewonden. LONDEN, 8 Oct. De eerste Canadee- sche troepen zijn in Engeland aangeko men en zullen naar een der kampen worden gezonden 0111 voor den dienst te worden afgericht. BERLIJN, 8 Oct. Uit het groote Hoofd kwartier wordt gemeld: De aanval der Bussen in het gouverne ment Soewalki is afgeslagen. De Russen verloren 2700 gevangenen en 9 machine geweren. In Polen maakten wij bij kleine gevechten westelijk van Iwangorod 4800 krijgsgevan genen TOKIO, 8 Oct. Op het .Ministerie van Oorlog gelooft men, dat de Duitsche krui ser „Cormoran" en twee Duitsche kanon- neerbooten in de Baai van Kiautsjau tot zinken zijn gebracht. MIDDELBURG. De toestand alhier verbe terde er hedenmorgen niet op, daar of schoon velen gisteren aangekomen naar Vlissingen vertrokken 0111 te trachten En geland of Zceuwsch-Vlaanderen te berei ken, groeide aan den anderen kant het aantal nieuwe weder aan o.a. kwam een boot uit Terneuzon aan' die aan de Los- kade meerde en waarvan eendeel der reizigers hier en een ander deel te Zie- rikzee worrlen gelost. Door rappe handen werd onder de (reizigers, die als uitge hongerd waren, brood uitgedeeld, dat door verschillende bakkers werd aange voerd. Hedenmorgen was men bezig en kele schoolgebouwen in te richten voor onderdak. MIDDELBURG. Op de Israëlitische be graafplaats had hedenmorgen de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer S. van Os, in leven bestuurslid der Is raëlitische gemeente. Aan het graf werd door den godsdienstleeraar, den voorzit ter van het kerkbestuur en een vertegen woordiger van de Loge La Compagnie Durable de nagedachtenis van den over ledene herdacht, terwijl de schoonzoon bedankte namens de familie. Wat is een milliard? Men hoort in (den tegenwoordigen tijd veel spreken van oorlogen, die milliarden kosten cn van menschen, die verschei dene milliarden rijk zijn. Een „milliard" is een woord, dat spoe dig uitgesproken is, doch weinige per sonen stellen zich voor wat een milliard eigenlijk verbeeldt. In zilvergeld weegt, een milliard 5 mil lioen kilo's; in goudgeld bedraagt het ge wicht 322.580 kilo's; in briefjes van 1000 frank 1780 kilo's; in briefjes van 100 frank 11.500 kilo's. Om een milliard te vervoeren (indien men 50 kilo's per man laat dragen) zijn er 36 man noodig, indien het uit brief jes van 1000 frank bestaat; 230 mannen indien het in briefjes van 100 frank is; 6450 mannen, indien het milliard in goud, en 100.000 mannen, indien hel in zilver is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2