Binnenland. Wetenschap *n Kunst Landbouw. ;e kliniek geweest. De bezitster heeft al het mogelijke voor onze gewonden gedaan. Ik beveel haar huis aan in de welwillend heid van al diegenen, die hier nog in kwartier mochten komen. In het bijzon der smeekt de bezitster toch niet alle voertuigen te willen wegnemen, daar zij anders niet in de .gelegenheid zou zijn zooveel verwonden te kunnen laten weg brengen. Wij; zijn hier uitstekend ver pleegd geworden. (W.g.) Oscar, prins van Pruisen, oberst- luitenant en commandant van het 7de Tegiment grenadiers. 42 cM. De Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" seint, wat een gewond artillerieofficier, van het front aangeko men, van den Duitschen belegeringshou- witser van 42 c.M. verbelt. Goed behandeld, dat gaf de officier toe, en onder gunstige omstandigheden heeft het geschut een geweldige uitwerking. Maar vooreerst is het moeilijk verplaats baar. Over de doorweekte Fransche we gen krijgen 36 tot 40 paarden het ge vaarte niet vooruit. De behandeling van het stuk is zoo ingewikkeld, dat, als er van de geoefende bemanning afvallen zij niet zoo spoedig te vervangen zijn. Bovendien op een afstand is het voordeel groot, maar van dichtbij gering. Met een bajonetaanval is hot stuk genomen. De meeste granaten barsten te vroeg of te laat; dikwijls barsten zij in het geheel niet. De Franschen hebben spoedig ont dekt hoe ze met die stukken moeten doen. De officier besloot met te zeggen, dat het geschut werkelijk een mooie uit vinding is, maar alleen werkelijk nuttig, wanneer men zeker is van de opstelling. Toen en nü. De Times geeft dagelijks korte noti ties van hetgeen er in den oorlog van 1870 op de overeenkomstige data gebeur de. In haar nummer van Zaterdag haalt zij de volgende berichten aan uit de Ti mes van 4 October 1870. We ontleenen ze aan .het Vad., dat ze vertaalde: Het beleg van P a r ij s (Per telegraaf.) (Van onzen specialen correspondent.) Versailles, 2 Oct. 7.40 nam. De Amerikaansche generaal Burnside ging gis teren van Versailles naar Parijs, om daar een onderhoud te hebben met den heer Jules Favre, en ook met den heer iWashbourne. Moigen wordt hij terugver wacht. Bij een korte schermutseling werden gisteren ongeveer 500 Fransche gevange nen gemaakt. Berlijn, 3 Oct. 5.10 nam. (Van onzen correspondent). Bevelen zijn gegeven om voor Parijs zoo min mogelijk gevangenen te maken, ten einde het aantal monden, in de stad niet te verminderen. [Correspondentie tusso'.en graaf Bismarck en den heer Jules Favre: Berlijn, 3 Oct. (Reu,ter). De heer Ju les Favre heeft een brief aan graaf Bis marck geschreven, waarin hij uit naam van het corps diplomatique verzoekt dat gewaarschuwd zal worden vóór den aan vang van het bombardement van Parijs, waarin hij verder vergunning vraagt om eenmaal per week een koerier van uit Parijs te zenden. Graaf Bismarck weigerde op gronden van militair belang de gevraagde waar schuwing te doen geven. En inzake het zenden van een koerier van uit de hoofdstad antwoordde hij als volgt: „Ofschoon wij de verzending van open brieven door de diplomatieke agenten in Parijs kunnen toestaan zoolang tegen hun inhoud van uit militair oogpunt geen be zwaar wordt gemaakt, kan ik met de meaning van hen, die een belegerde ves ting als een geschikt centrum voor diplo matieke tussohenkomst beschouwen, geen rekening houden, noch kan ik deze mee-" ning behandelen alsof zij op goede gron den steunt. Deze opvatting trouwens schijnt te worden gedeeld door die neu trale regeeringen, welke hun vertegen woordigers naar Tours hebben laten gaan." De aanstaande vrede. In het nieuwste nummer van de „Preus- sische Jahrbücher" bespreekt de bekende Beriijnsche geleerde Hans üelbrück de vraag, wat er te verstaan is ander een vrede die Dultsohland volkomen waar borg geeft tegen een herhaling van een aanval als thans op het rijk geschiedde. Hij kamt hierbij tot de volgende canslu- sies: Volkomen zekerheid, dat een overwon nen vijand geen gebruik zal maken van een gunstige gelegenheid om den strijd te hervalten, bestaat alleen, wanneer men hem voor altijd onder de knie heeft. Zoo deden het de Romeinen, die op deze wijze hun wereldrijk schiepen. Een dergelijk wereldlijk is thans tot heil van de menschheid niet mogelijk. Een middenweg is, zich groote gebieden te doen afstaan, domineerende vaste pun ten te bezetten en den tegenstander oeco- nomisch uit te mergelen. Dit deed Napo leon in 1807 met Pruisen. Hij nam de helft van ons gebied, behield de Oder- vestingen, begrensde ,de grootte van ons leger en .eischte een oorlogsschatting zoo groot, dat wij haar in vele jaren niet betalen konden. Deze methode is niet goed gebleken. Zij had succes gehad, wanneer Napoleon ook het óverige deel van de ,wereld onderworpen had, dus den weg gegaan was van de Romeinen. Daar hem dit niet gelukte, kwam in het zesde jaar reeds het oogenbük, dat Prui sen kon opstaan. En toen bleek, dat juist de ontzettende materiëele druk, dien Na poleon op ons had uitgeoefend moreele krachten wakker riep, die veel sterker waren. God behoede ons er voor, dat het Duitsche rijk thans na de overwin ning. die ,wij verwachten, stuurt in de richting van de Napoleontische politiek. Een onafzienbare reeks van oorlogen zou het gevolg zijn. Want welke boeien wij volkeren ook willen aanleggen, beweging loos zijn zij niet te maken. En Europa is het daarover eens, dat het zich nooit de heerschappij zal laten welgevallen van een enkelen staat. De zekerheid, die wij willen veroveren, kan dus alleen bestaan in een verbinding van de hoogste eigen militaire kracht met politieke gematigd heid, die het wantrouwen, door de mi litaire macht gewekt, weer ontwapent. Anders uitgedrukt: Ons doel moet zijn: het handhaevn van het bestaande po litieke evenwicht op het land en het veroveren van het evenwicht ter zee. (Msb.) Uit Antwerpen. Een ooggetuige schrijft aan „De Maas bode": Een der dapperste stukjes, die ik ooit gezien heb, werd gisteren gedaan door een Amerikaansch meisje. Zij was af komstig uit Boston en had haar auto, dien zij zelf bestuurt, ter beschikking gesteld van een veldhospitaal. Nadat een fort met granaat-vuur aangevallen was, werd er bericht ontvangen, dat er in het fort gewonden waren, die hulp noodig hadden. Om het fort te bereiken was het noodig ongeveer twee mijlen over een weg te gaan, die voortdurend onder het vuur der granaten lag. Niets was er op te zien dan de lijken van gedoode sol daten. Voor iemand goed wist, wat er gebeur de, vloog een groote, grijze auto langs den weg, met het slanke figuurtje van de Amerikaansche ;aan het stuur. Ofschoon de granaten rondom en over haar vlo gen, behield Mrs. Winterbottom haar koelbloedigheid. Toen zij het fort bereik te troffen overal om haar heen de gra naten. De auto was spoedig gevuld met gewonden en Mrs. Winterbottom aan vaardde de terugreis naar de Belgische liniën. Het tooneel dat Donderdag tusschen Waelhem en Mechelen geboden werd, tartte iedere beschrijving. Tegen den iood-grijzen hemel stegen wolken rook op van brandende dorpen. De lucht was vervuld van de ontploffingen der grana ten en het gefluit der shrapnels. Het zware gedonder der kanonnen in de for ten en het gebulder der Belgische veld- batterijen werd met tusschenpoozen be antwoord door het gekraak van ontplof fende Duitsche granaten. Groote bewon dering verdient de vastberadenheid en heldhaftigheid der B>elgische soldaten. Zij weten, dat ze vechten met den rug tegen den muur en deze crisis in de geschie denis van hun land verandert ze in hel den en martelaars. Ieder oogenblik van den dag zweven zij tusschen leven en dood. De Engelschen in Duitsch Zuid West Afrika. Volgens de „Daily News" telegrafeert kolonel Grant, dat de Engelschen bij hun nederlaag aan de grens der Itandfontein, en Warmbaddistricten 16 dooden, 43 ge- Wonden, 8 Vtermisten en 35 gevangene® te betreuren hebben. Generaal Lukin seint, dat den kolonel Grant geen blaam voor dit ongeluk treffen kan. Zijne soldaten hadden zich goed geweerd. Een verder telegram meldt dat de Duit- sohers hunne gevangenen op eerewoord lieten gaan, wijl men voor het moment met water en voedsel uiterst spaarzaam moest zijn. Moedig optreden van den Hertog v. Oldenburg Een gewonde Oldenhurger geeft in de „Hamb. Courier" een interessant verhaal over het moedig optreden van den hertog van Oldenburg, die door zijn dapperheid het ijzeren kruis verdiende. We ontleenen er het volgende aan: „Dat was een heet gevecht daar bij V. Wij, Oldenbuigers, lagen daar urenlang onder hevig vuur der vijandelijke ar tillerie, en de vijand had daar een groote overmacht ter beschikking. Steeds dichter rukten de Franschen op ons aan, en de hagel van projectielen die ons pm de ooien vloog, dunde onze gelederen gewel dig. Plotseling -ik weet zelf niet meer of de vijand attakeerde- of dat de ma chinegeweren in werking kwamen daar begonnen eanige groepen van do onzen te wijken en sleepten de andere met zich mede. Toen kwam op eenmaal onze groother tog in een auto aangesnord, steeg uit, ontrukte een gewonde zijn geweer en stortte zich onder de kreet: „Vooruit kerels, willen jullie wel eens vooruit I" in den heftigsten kogelregen. In galop volgden we natuurlijk onzen dapperen aan voerder en kwamen gelukkig in een droge gracht terecht, die ons een prachtige dekking bood. Van hieruit werd toen de vijandelijke aanval met g ans afgeslagen. De groothertog bleef gedurende het ge- heele gevecht in onze linie en vuurde zelf flink mede" Korte Oorlogsberichten. In de „Nationalzeitung" geeft een inzender in overweging de krijgsgevange nen aan het werk te zetten, door hen 't Middelland-kanaal, waarvan het stuk Hannover-Elbe nog niet klaar is, te doen afmaken. Het is van groot belang voor het vervoer van graan, kolen, proviand en munitie, over dit kanaal van Rijn naar Weichsel te kunnen beschikken. Up do werkloosheid zou deze maatregel wei nig invloed hebben, daar Duitschland reeds in vredestijd tal van grondwerkers uit helt buitenland heeft moeten laten komen. Als zich echter Duitsche werk lieden voor dezen arbeid opgeven, zou men hen ook dienen aan te nemen, doch ze gescheiden van de krijgsgevangenen moeten houden. Hoe li ij het Kruis kreeg. In het hospitaal te Heidelberg ligt een ge wonde Beier, die het ijzeren kruis op de volgende manier verdiend heeft. Hij was in een gevecht een eind voor zijn af- deeling uit alleen komen te staan en zag acht Franschen op zich af komen. Twee van hen schoot hij neer, daarna sprog hij in een sloot. Op den rand van die sloot zette hij zijn helm neer en liep zoo snel mogelijk van die plaats weg. De Franschen openden een Verwoed vuur op den he Ir n en onze Beier maakte zich dien tijd te nutte, om van een andere plaats in de sloot of de zes andere Fran schen neer te leg.gen. Zoodoende was hij van zijn vervolgers af. Nu kroop hij weer uit zijn dekking te voorschijn en zag in den dalketel ongeveer 500 Franschen, die op het punt waren op te rukken. Snel rapporteerde hij die ontdekking aan zijn majoor. Drie machinegeweren werden te gen den vijand opgesteld, welke hem groote verliezen toebrachten. Daarvoor heeft hij het ijzeren kruis gekregen. Is het waar? Het komt dikwijls voor, dat als van een afdeeling Beieren, Wurtembergers of Saksers de officier sneu velt, de soldaten de handen opsteken en zich aan den vijand overgeven. Zijn de manschappen echter Pruisen, dan zet ten zij, zoo hun officier valt, steeds den strijd voort onder aanvoering van hun onderofficieren. De Figaro beweert het. De Rumeensche regeering verbood den uitvoer van meel, doch stond den graanuitvoer toe. Uit een Times-brief: Wij vingen een spion, die gekleed was als een van mijn jongens en die, inderdaad, al eenigen tijd een officiersrijtuig gereden had. Geheel bij toeval joeg een van mijn jongens door een opmerking den spion schrik aan. Deze, meenend ontdekt te zijn, slingerde zich op een paard, trok zijn revolver en reed weg, doc.h eenige geweren schoten hem bijna dadelijk uit het zadel. Hij was dood als een pier. Onder onze uniform droeg hij nog een Fransche uniform en burgerkleeren. Ambtelijk wordt uit Wieenen ge meld, dat de operaties in Russisch Polen en in Galicië een gunstig verloop hebben De Duitsche en Oostenrijksche troepen werpen den vijand van Opatov en K li men tor tegen den Weichsel terug. In de Kar- pathen hebben wij de Russen aan den Ucsocer-pas geheel verslagen. De Oostenrijkers voeren een schrik bewind in Bosnië. Verschillende personen zijn wreedelijk vermoord of opgehangen. Men beweert, dat de Duitschers al leen op het Westelijk oorlogstooneel reeds een half millioen soldaten verloren heb ben. De Kaukasische autoriteiten zionden tegen de Muzelmannen in de omgeving van Batoem, Adjoru, Techurusku, die wei gerden militaire diensten te doen, Muzel- mansche troepen. Deze maakten nu echter gemeene zaak met de vluchtelingen. De autoriteiten moesten artillerie zenden, waardoor ernstige incidenten ©enigermate voorkomen konden worden. De Perzische stammen die tusschen de Turksche grenzen en het Urmin-maer wonen, hebben naar de wapenen gegrepen om de Russische troepen, die zich daar bevinden te verjagen. De Perzen overvie len de Russen bij nacht en doodden meerderen van hen. Ze bezetten het tot dusver door de Russen ingenomen gebied. Engeland en Egypte. Volgens een telegram uit Kaïro blijkt uit de hou ding der Egyptenaren omtrent den oorlog, dat de pogingen der Duitsch-Turksche agenten in de Britsche koloniën, om de sympathie van Egypte van Engeland te vervreemden, volkomen gefaald zijnde bijdragen voor het liefdadige Engelsc.he oorlogsfonds vloeien toch van alle kan ten toe. Een Duitsch 42 c.M. kanon verloren? Yo'gens een telegram uit Ostende ging door het onder water zet ten van het land nabij Waelhem een Duitsche zware batterij, waarbij ook een 42 c.M. kanon geheel verloren. Japanse h-D uitsche vijan- d e I ij k h d e n. De veneenigde Japan ners en Engelschen werden hij hun eerste bestorming van de beves igingswerken der van 2500 man teruggeslagen. De uitweir- infanterie te Tsingtau met een verlies king der Duitsche mijnen, kanonnen en machinegeweren was vernietigend. De rechtervleugel der verbondenen we d door den Oostenrijksohen kruiser „Kai serin Eli sabeth" en door de Duitsche kanonneer boot „Jaguar" met goed gevolg bescho ten. De Duitsche verliezen moeten slechts gering zijn; de Japanner-s wachten ver sterkingen uit Japan af. De Japanner s bezetten een der Marshall-eilanden. Een Ja- pansche afdeeling heeft het eiland Jaluit, den zetel van het Duitsche bestuur op de Marschall-eilanden, bez.-t. De Duit schers hebben geen tegenstand geboden. De Fngelsche schepen die in de haven werden vastgehouden, zijn vrijgelaten. Het d parlement van marine \erklaart, dat de bezetting, door militaire noodzaak geboden, niet blijvend zal zijn. (N. R. Ct.) Een Duitsche torpedoboot vernield. Uit Schiermonnikoog seint een bijzondere correspondent van het „N. v. d. D.": Gistermorgen omstreeks 11 uur kruiste ongeveer 10 a 1200 M. ten N. O. van ,het eiland, patrouilleerende voor de monding van de Eems, een Duitsche torpe doboot. Het weer was helder en de bewe gingen van het vaartuig waren duidelijk te volgen. Plotseling werd een ontploffing gehoord; ami den boeg vertoonde zich een hoog opsehuimende waterzuil. De torpedoboot helde onmiddellijk over en Verdween na 3 minuten voor de oogen der toeschouwers op het strand onder water. Kort daarna vertoonden zich in de buurt van de plaats waar de boot was gezonken, eveneens duidelijk waarneem baar, twee koepels van onderzeeërs. Het was natuurlijk niet te zien van welke nationaliteit deze waren, zoodat de mo gelijkheid blijft bestaan, dat de Duitsche torpedoboot op een eigen of mogelijk ook op een, een der laatste dagen daar ge legde Engelsche mijn is gestooten, en door- eigen onderzeeërs geassisteerd werd. Een poos nadat de onderzeeërs weer verdwenen waren, stoomde met groote snelheid uit de Eemsmonding een Duitsche kruiser naar de plaats des onheils, die booten uitzette, en verscheidene op en aan wrakstukken ronddrijvende schipbreu kelingen oppikte. Later stoomde de kruiser terug naar den Eemsmond; gistermiddag voeren echter nog verscheidene torpedo- booten rond op de bewuste plaats. Kosteloos vervoer van militairen. Met intrekking eener desbetreffende vroegere beschikking heeft de minister van oorlog bepaald lo. om een bewijs van kosteloos vervoer voor spoorweg, tramweg of stoomboot c.q. veer te kunnen verkrijgen, moeten met verlof gaande militairen beneden den rang van officier daarvoor een verzoek richten tot hun onmiddellijken chef, on der verklaring, dat hun beperkte geld middelen hun niet toestaan zelf (resp. telkenmale zelf) hun reis te bekostigen. Geenerlei bewijsstukken mogen tot sta ving dezer verklaring worden gevraagd. Een bewijs van kosteloos vervoer kan worden afgegeven aan gezinshoofden telkenmale, dat aan hen op grond van de door den opper bevelhebber van land- en zeemacht uit gevaardigde bepalingen verlof wordt ver leend; aan nietgezinshoofden hoogstens één maal in de veertien dagen, wanneer hun op grond van yorenaangehaalde bepa lingen verlof wordt verleend. De bedoelde vervoerbewijzen kunnen voor de heen- en terugreis* uitsluitend worden gegeven ,naar de woonplaats, of tijdelijke verblijfplaats ,van het gezin van den verlofganger ,of naar het daar nabij gelegen station, (dan wel naar de plaats, waar de ..aanwezigheid van den verlof ganger dringend noodzakelijk is. Toelage aan militairen. Bepaald is, dat te rekenen van en met den len .October- tot e'n rhët den dag, waarop de (m o bi 1 i sa tic- toestan d voor het betrokken onderdeel zal eindigen, de vol gende dagelijksche toelagen zullen wor den toegekend. Bij nachtverblijf in de woonplaats opperofficieren, hoofdofficieren jen su- balterne-officieren f 1onderofficieren, boven den rang van sergeant-majoor (op perwachtmeester) f 0.75idem bij inkwar tiering met voeding f0.40; korporaals en mindeTen f 0.10. Bij nachtverblijf buiten de woonplaats: gehuwde opperofficieren f 5, id. id. hoofdofficieren f4, id. subalterne officie ren f3, jd. onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor (opperwacht meester) fl.50; id. id. bij inkwartiering met voeding £1.15; idem overige onder officieren f0.25, id. korporaals en min deren fO.10. Voor 'öngehuwden zijn deze toelagen resp. f4, f3, f2.50, f 1.25, f0.90, f0.25 en f0.10. Officieren en onderofficieren boven den rang van seirgeant-majoor, (opper-wacht- moester), die aan de soldatenmenage wen- schen deel te nemen, betalen daarvoor de vergoeding ad f0.35 per dag. Overige onderofficieren, korporaals en minderen nemen voor rijksrekening deel aan de soldatenmenage of worden voor rijksrekening met voeding ingekwartierd. Gehuwden, in de woonplaats verblijvende, genieten een vergoeding wegens gemiq van levensmiddelen van f 0.35, wanneer- zij, desgewenscht, niet aan de soldaten menage deelnemen. Alleenreizende officieren en onderoffi cieren boven den rang van sergearrlt- majoor (opperwachtmeester), die na 12 uur 's middags langer dan 6 uur uit hun woonplaats afwezig zijn, genieten de toe lage voor nachtverblijf buiten de woon plaats vastgesteld. De overige onderofficieren en minderen, in wier voeding (buiten hun woonplaats) niet door deelneming aan een soldaten menage of door inkwartiering met voeding kan worden voorzien, ontvangen boven hun dagelijksche toelage een vergoeding wegens gemis van levensmiddelen van f0.75 voor een onderofficier en van f0.50 voor een korporaal of mindere. Bij ziekte, verlof of andere redenen tot dienstverhindering worden de toelagen niet langer dan vier dagen genoten. De militairen, behoorende tot het re monte-depot en tot de luchtvaartafdeeling, blijven de toelagen behouden, vastgesteld bij de beschikking van 1 Augustus 1914, met dien verstande, dat korporaals en minderen een toelage van f0.20 in plaats van f0.10 genieten en gehuwde onder officieren beneden den rang van adju dant-onderofficier, die in hun woonplaats niet aan de soldaten-menage wenschen deel to nemen, de vergoeding voor le vensmiddelen ad f0.35 kimnen ontvan gen. Wollen handschoenen. Belangstellende ingezetenen worden door den minister van oorlog uitgenoo- digd hunne medewerking te willen vier- leenen tot het verkrijgen, vervaardigen! of doen vervaardigen van wollen hand schoenen voor militairen. Zij gelieven tot dat doel gebruik te maken van de tus- schenkomst van de plaatselijke Steun- comité's welke Conrité's worden uitgie- noodigd, de ontvangen handschoenen vrachtvrij toe te zenden aan het Hoofd van het Centraal Magazijn van Militaire kleeding en Uitrusting be Amsterdam, die de geschatte waarde der goedgekeur de handschoenen aan de betrokken (Jo- mité's zal overmaken. De modellen, waaraan do te vervaar digen handschoenen zooveel mogelijk moeten beantwoorden, zullen kunnen worden bezichtigd bij de bedoelde Steun- comité's en bij de magazijnen van klee ding van het leger of wel bij militairen, die in het bezit daarvan zijn. De Steunoomité's kunnen voor zooveel noodig aan het Hoofd voornoemd enkele paren van die handschoenen aanvragen. Ter voorkoming van teleurstelling wordt ten zeerste aanbevolen deze modellen zoo getrouw mogelijk te volgen, aange zien onbruikbare handschoenen niet kun nen worden teruggezonden, noch de waar de daarvan worden vergoed. Levensmiddelen. De minister van L. N. en H. zal aan alle Commissarissen der Koningin ver zoeken opgave te doen van de gemeenten, die in aanmerking komen voor een ge lijke circulaire als aan den Groningschen burgemeester is gestuurd. Deze betreft den aankoop van gemeentewege van rog ge en tarwe ter voorkoming van prijs opdrijving. Overwogen wordt ook of er maximum-prijzen gesteld moeten worden voor den groothandel in peulvruchten, met name van boonen en erwten. Vier booten met regeeringsgraan zullen wel dra in Nederland aankomen. Een onderzeese he gasleiding. De Noorsche stad Kristiansund had tot voor ©enige jaren geen centrale gasvoor- ziening, daar tegen het aanleggen van een buizennet groote bezwaren bestonden: im mers de stad ligt op vier eilanden in zee: Kirkelandet, Inlandet, Nordlandet en. Skorpen. De bloei der stad dwong ech ter tot het oprichten eener gasfabriek, die op het strand gebouwd werd en volgens de moderne techniek het lichtgas onder druk in het buizennet drijft. Dit buizen net, het meest interessante deel van den aanleg, moest echter op een diepte van 26 M .onder water gelegd worden, waar door aan de dichtheid groote eischen ge steld werden om het indringen van het water te voorkomen. Met behulp van Mannesmannbuizen van 100 m.M. dikte, kon men de ondergrondsche leiding zon der moeilijkheden leggen. In de nabijheid van de kust werden de buizen in den vorm van het strandprofiel omgebogen. Daar uit de diep onder water liggende bui zen gecondenseerd water niet verwijderd kan worden, wordt het gas op het land voor het intreden in de landhuizen zorg vuldig van het water bevrijd. Duur veevoeder. De oorlogstoestand heeft een be'angrijlöe stijging van de prijzen van nagenoeg alle voeder middelen voor het vee tengevolge gehad. Waar onder normale omstandig heden de prijzen der veel gebruikte voe dermiddelen vrijwel verband houden met de werkelijke voedingswaarde, is dat nu in vele opzichten niet meer het geval. Het volgende voorbeeld maakt dit vol doende duidelijk. M 8 t-H Sept. 1914 ƒ12,- -11,60 -12,50 f-i CD PD yi CT Ov Sept. 1913 O O I C&Cft 1 ofl> t>f AO Tri <X> <T) 1-4 N S Cö c co co 7„ ver teerbaar vet OS f-h OS r-' of co* "In ver teerbaar, zuiver eiwit t>ocfccf <M Jp NAAM. Amerikaanse Ljjnmeel Gerst Maïs Het blijkt uit dit voorbeeld ook zeer duidelijk, dat wie thans zoo dure gerst en mais voedert, zeer onverstandig dcet. De landbouwers die gerst hebben, doen beter deze te verkoopen en daarvoor bijv. Amerikaansch lijnnreel in do plaats te nemen. Opdat het de landbouwers ge makkelijker zal vallen te beoordeelen, wel ke voedermiddelen bij de tegenwoordige prijzen goedkoop en welke duur zijn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2