Binnenland. Uit d3 Provincie. De Russische generale staf deelt het volgende mede: „De slag bij Augustof is Zaterdag ge ëindigd met een overwinning voor de Rus sische wapenen. De nederlaag van de Duitschers is volkomen. De vijand be vindt zich op 't oogenblik op een wan ordelijken terugtocht en vlucht naar de Oost-Pruisische grens. De Russische troe pen zetten de Duitschers krachtig achter na. Deze laten convooien, geschut en mu nitie in den steek en hebben zelfs geen tijd om hun gewonden op te nemen." Uit Duitsche bron wordt daarentegen gemeld „De plaatsvervangende bevelvoering te Koningsbergen geeft de volgende aanvul ling op de reeds vermelde overwinning op de Russen: De Russen zijn in een gevecht van twee dagen bij Soewalki op 1 en 2 October volkomen verslagen. Zij verloren 3000 gevangenen, 18 kanonnen, waaronder een zware batterij, vele ma chinegeweren, voertuigen en paarden." Spoorwegaanslag. Een belangrijk voorspel voor de ver overing van het fort Camp des Romains en voor het doorbreken van de sper- fortenlinie VerdunToul, aldus wordt uit Berlijn aan het Alg. Handelsblad geseind, was het vernielen van den spoorweg tus- schen Verdun en St. Mihiel, waarlangs de Franschen voortdurend munitie-transpor ten uit Verdun aanvoerden. Twee officie ren en 24 pioniers werden daarmee be last; zij slopen door de vijandelijke posten ten westen van de Maas, zwommen die rivier over, moesten toen een langen ge vaarlijken weg door moerassen en met water gevulde slooten afleggen tusschen de Fransche voorposten en slapende bi- vaks, voordat zij den spoorwegdijk kon den bereiken. Zij slaagden er in dien te ondermijnen en vernielden den spoorweg en de ondergrondsche telegrafische ver binding tusschen Verdun en St. Mihiel. Toen zij terugkeerden kregen allen het IJzeren Kruis. Een luitenant die aan den tocht deel nam doet daarvan het volgende verhaal: „De nacht was stikdonker, een dichte regen en een jagende wind verborgen onze bewegingen. Toen wij uitrukten wisten wij precies waar de vijandelijke afdeelin- gen aan de zijde van de Maas stonden; maar over den toestand aan den anderen oever wisten wij niets. Wij kenden slechts van de kaart de ligging van den spoor weg, en daarop waren tevens de acht plaatsen aangegeven, waar onze springla dingen moesten ontploffen. „In vergelijking met het latere gedeelte, was het begin van onzen tocht gemakke lijk. Wij behoefden slechts door de lijn der Fransche versterkingen te sluipen, en over het kanaal dat door sterke posten bewaakt werd te komen. Wij slaagden er in, de Fransche bewaking van een brug te dooden, zonder dat er alarm kon worden gemaakt; toen slopen wij door de moerassige uiterwaarden langs de Maas, die doorsneden waren door slooten. Wij waren nat tot op ons hemd, met slijk bedekt, en zoo koud, dat de tanden klap perden, toen wij aan den Maasoever kwamen. „De rivier is hier ongeveer vijf meter breed. Ik liet mijn sabel achter en pro beerde als eerste de rivier over te zwem men; maar ik vond het zoo moeilijk, dat ik terugzwom, den soldaten last gaf de laarzen uit te trekken, en zooveel mogelijk achter te laten. „De springladingen werden om den hals vastgebonden, de zunders onder de pet ten vastgemaakt. Het was moeilijk een goede plek te zoeken om aan land te komen, daar de oever zoo moerassig is. „Eindelijk slaagden wij er in. Door lang, sterk en scherpsnijdend riet geraakten wij aan den anderen oever aan land, en gin gen voort, vaak tot aan de knie door slijk en water wadend. „Aan de plaatsen gekomen waar de vernieling zou plaats hebben, legden wij de ladingen neer, ontstaken de lonten, en slopen terug, steeds in angst voor de troepen in het naburige dorp Banon-Court of door een der brugwachters ontdekt te worden. „Een cavalerie-patrouille, op het geluid der ontploffing afkomend, zag ons en schoot op ons, maar ditmaal redde het moeras ons. „Eindelijk kwamen wij in een dorp aan de andere zijde van de Maas, waar wij met de revolver in de hand een wagen en paarden requireerden, waarmede wij, in woeste vaart, door en door koud, onze kwartieren weer bereikten. Bij dezen tocht verloren een officier en een sergeant het leven, niet door de Fransche kogels, want zij verdronken bij het overzwemmen van de Maas." Vluchtelingen. Omtrent de Belgische vluchtelingen in Londen (Anerley) aangekomen meldt een ooggetuige in de „N. R. Crt.": De zenuwen van de meesten zijn zeer in de war. Van vele vrouwen zijn of waren de mannen soldaten. Sedert 2 Augustus hebben zij niets van hen ge hoord. Zij jvreezen dus het engste etn zij weten niet, wat er van hen en hun kinderen in ,de toekomst worden moet. Een droevig geval is dat van een groot moeder, die hier met een waarschijnlijk ongeneeslijke ziekte in het hospitaal ligt en die wel nooit naai' België zal terug- keeren. De grootvader, met zijn getrouwde blinde dochter, wier man bij het leger bij Maubeuge was, mag haar dagelijks bezoeken met het vijfjarig kleinkind. De grootvader was een rentenier. Hij bezat een paar ton kapitaal en is nu zonder een cent. Hij had zich eerst twee maanden voor den oorlog uit zaken teruggetrokken en voelde zich niet meer in staat op nieuw te (beginnen. Onze hoofdkok is een Belgische schipper. Hij was de eerste vluchteling; dien wij opnamenik ontdekte hem, huilend op de treeplank van een spoorwagen. Hij sprak geen Fransch, dus begon ik in het Hollandsch en dat fleurde hem op. Hij was den geheelen dag aan het station geweest in de hoop zijn vroiuiw en kind tusschen de vluchtelingen te vin den, en wij hadden groote moeite om hem mede te krijgen, ofschoon wij hem beloofden, dat wij zouden trachten zijn vrouw en kind te vinden en ook hier te brengen. Na veertien dagen hoorden, wij, dat zij nog in Antwerpen waren. Ónze dokter doet prachtig werk, niet alleen als dokter, maar ook door bij zijn patiënten kleederen en geld in te za melen. Iedereen helpt trouwens. Twee maal per week krijgen wij visch ten ge schenke voor alle vluchtelingende wasch wordt kosteloos gedaan; de bakker geeft zijn brood voor ongeveer den halven prijs de slagers zenden voortdurend vleesch, en alle mogelijke giften komen van ver schillende zijden. Wij hebben al heel wat geld en nog bijna geien uitgaven gehad, omdat onze voorraad steeds door geschen ken wordt aangevuld. De huizen zijn kos teloos afgestaan, zelfs de reparatiën wor den door den aannemer van onze kerk kosteloos uitgevoerd. Alle mogelijke groote firma's geven wat noodig is, bijv. de geheele inrichting der huizen. Kleeding ontvangen wij bij massa's. Dezer dagen gingen wij met een 25 vluchtelingen naar het Cristal Palace, waar wij vrij entree hadden. De admirali teit heeft daarop nu beslag gelegd en er zijn honderden matrozen. Het enthousias me tusschen de zeelieden en de vluchte lingen was roerend; voortdurend geroep „Vivent les Beiges!" „Vivent les Anlais!" Mijn arm werd stijf van het handjes geven* omdat de zeelieden dachten, dat ik ook een van de vluchtelingen was. Marünus (zoo heet de zeeman die nu onze kok is) ontmoette drie zeelieden, met wie hij eens in Alexandrië was geweest. Wij had den moeite, er hem vandaan te krijgen. Ik had een klein kind bij mij; een van de matrozen omhelsde het kind en spel de het een emaille broche op het jurkje. Het was bepaald roerend. Gisteren speelde het Leger des Heils voor de vluchtelingen ein ik behoef niet te zeggen, dat de vier volksliederen indruk maakten. Verdun. Dat zou een buitenkansje zijn als de Duitsche Kroonprins het onneembare Ver dun veroverde! Maar er wordt ook wat voor gedaan. De oorlogscorrespondent van de „Vos- sische Zeitung" beschrijft de uitwerking van het Duitsche' zware geschut op een sperfort ten Zuiden van Verdun als volgt: Onze rit ging wederom de Cöte Lor raine op, ditmaal tot de hoogte van St. Mihiel, dat links van ons in een vallei lag. Rechts yan oris lag in de diepte aan de overzij' van de Maas Chauvon- oourt. Rondom woedde de strijd; achter ons in het bosch donderde een Beiersche houwitserbatterij, die ook al geholpen had om Manonvilliers, dat als een zeer sterk fort bekend stond, te vernietigen. On der een groeten hoek stegen de bom men tot zeker meer dan 4000 meter hoog de lucht in, om op meer dan 10 kilo meter afstand hun vernielingswerk te ver richten. Vlak voor ons knalden de scho ten van een andere Duitsche batterij', blijkbaar een van lichter kaliber, en over al in de rondte langs den heelen horizont stegen de witte (rookwolken op van de Duitsche en Fransche vuurbrakende zware kanonnen, ,tLelkens onderbroken door de kleine wolkjes, afkomstig van springende granaten. Ónze beroemd geworden 42 C.M.-mortieren konden we gisteren niet te zien krijgen, wel echter een ander, waarvan het projectiel de kleinigheid van 386 kilo weegt. Uit dit „steilvuurgeschut" kan men zoo te zeggen over den Mont Blanc heen op een daarachter opgesteld doel schieten. Vlak achter den houwitser staande, konden we duidelijk de luchtko- lom zien die de bom mee in de hoogte sleurt en gedurende een deel van een seconde konden we het stalen lichaam van de bom boven onze hoofden in de zon zien glanzen en wel ettelijke duizen den meters hoog. Daarna vervulde ge durende verscheidene seconden een on heilspellend gehuil de lucht, totdat een doffe knal verkondigde dat het projectiel zijn doel bereikt had. Het fort Lionville, waarop h-e|t vuren gericht was, beant woordde dit reeds sedert den voormid dag niet meer, evenmin de andere zui delijke forten van den spergordel. Van Fransche zijde werd de strijd gisteren op dit deel van het slagveld hoofdzakelijk vanuit de talrijke tusschenstellingen ge voerd en zoo zal het ook nog wel in de eerstvolgende dagen zijn. Hunne ver nietiging gaat daarom zoo langzaam, om dat ze telkenmale van positie verande ren. Iedere batterij bezit drie of vier sedert maanden voorbereide tusschenstel lingen, en zoodra de ééne beschoten wordt rijdt de batterij naar de naastbijigele- gene stelling en opent dan vandaar uit na eenige uren wederom het vuur. Bulgarije en Rusland. Een officieus blad deelt mede, dat de Russische gezant, Sawinski, de toestem ming gevraagd heeft om oorlogsmateri aal uit Rusland door Bulgarije naar Ser vië te mogen voeren. In naam van den ministerraad heeft de minister-president met verwijzing naar de tweede Haagsche conventie en de strenge neutraliteit van Bulgarije, dit ver zoek afgewezen. De toestand in Egypte. De „Times" verneemt uit Cairo, dat de opperbevelhebber van bet Egyptische be zettingsleger een dagorder gepubliceerd heeft, volgens welke alle Duitsche, Oosten- rijksche en Hongaarsche onderdanen zich voor den lOden October onder straffe van inhechtenisneming moeten doen in schrijven. Een dergelijk bevel is ook door de mi litaire autoriteiten van Soedan gepubli ceerd, waar de inwoners van genoemde vijandelijke landen hun woonplaats niet zonder verlofpas mogen verlaten. Dit teekent de stemming. Korte Oorlogsberichten. D-e zeeroover. De Einden heeft opnieuw een aantal Engelsche koopvaar ders buitgemaakt. De zwerftocht van dat schip in de wateren van den tegenstan der, waar aan alle kanten oorlogschepen loeren op zijn verderf zonder er in te slagen een eind te maken aan zijn jacht op rijken buit, moet langzamerhand ide stof leveren tot een avonturenverhaal in den goeden, ouden trant. Dat zulk cein langdurig en welbesteed vrijbuitersbestaan in onze dagen van draadlooze telegrafie nog mogelijk is, hadden weinigen (geloofd. De inrichting van draadlooze telegjratie is in de Indische koloniën yan Engeland overigens ten achter en die omstandigheid vergemakkelijkt het bedrijf van de ,Em- den ongetwijfeld. Niettemin, ook zoo Ver baast het, dat er aan.zijn rooftocht geen perk is te steilten. Kolen vindt hij in «zijn prijzen (die hij overigens tot zinken moet brengen) en de Indische 2e© is wijd. Maar voortreffelijk zeemanschap moet toch ©en groote rol spelen in deze zaak en d© kapiteins van de Emden en Van de Gceben, de eerste zal op den duur evenmin tegen de overmacht opge wassen blijken als de tweedezullen de voldoening smaken, dat zij de eigenliefde der Engelschen op een harde pircei' hebben gesteld. De indruk in Indië meet zeker' ook niet zeer voordeelig zijn en de Duitschers zullen van niet veel overwinningen zoo genieten als van een daad, die afbreuk doet aan Engeland's prestige in Jndië. Wat de Engelschen betreft, zij kunnen dat, nu de schitterende blijken van In- dië's trouw aan alle Duitsche verwach tingen van opstand en afval een eind hebben gemaakt, met tamelijke gelijkmoe digheid aanzien. M;iar de gekrenkte eigen liefde moet pijn doen, die van het Engelsche volk is kleinzeerig. ('N. R. C.) Zeemijnen. Lloyds verneemt van de monding van de Tyne, dat het stoom schip Tromo van Arendal op een mijn is geloopen. Twee opvarenden zijn ver dronken; de anderen werden door een visschersschuit gered en te North Shields aan wal gezet. Het Engelsche stoomschip Dawdon, van Huil op weg naar Antwerpen, is in de Noordzee op een mijn geloopen en ge zonken. Van de bemanning worden er 9 vermist; 8 man zijn door een visschers- boot te Ostende aangebracht. Het onderwijs in de door Duitschers bezette streken. In Luik en de gemeenten tusschen Luik en Visé, waar de Duitschers het gebied bezet houden, is den gemeenten aangezegd, dat het openbare leven zij# gewonen gang moet gaan en dat dus ook de lagere en middelbare scholen, waar de vacanties gewoonlijk tot 1 October duren, weer moe ten beginnen. Het onderwijs zal op de ge wone wijze en door de Belgische onder wijzers en onderwijzeressen gegeven wor den evenals voorheen. Alleen moet den leerlingen ingeprent worden, dat ze op straat geen manifestaties tegen de Duit schers mogen houden. De gemeentekas sen zijn echter leeg. En het onderwij zend personeel zal dus, zoolang de ge meenten, waar het werkzaam is, onder Duitsch bewind staan, zonder salaris zijn ambt moeten vervullen. (Hbl.) De Figaro verschijnt weer in Parijs. - Essad Pasja is te Tirana zeer koel ontvangen. De Tsaar van Rusland is naar het oorlogsterrein vertrokken. In Bulgarije worden 14 Oct. de twee oudste lichtingen van het leger naar huis gezonden. De Turksche gezant te Washington heeft op eigen initiatief ontslag genomen. Generaal-majoor Von Voigt Rhetz is nu kwartiermeester-generaal van het Duitsch© leger geworden, als opvolger van Von Stein. De Belgisch-Fransch© bezetting heeft Donderdag Doornik ontruimd. Volgens een Fransch blad hebben de Duitschers nijpend gebrek aan ben zine. Te Maastricht is dezer dagen aan gekomen de ruim 70-jarige Nederlander II., laatstelijk werkzaam als magazijn meester bij de waterleiding te Leuven. Bij de verbranding van Leuven had hij, steeds roepende dat hij Hollander was en de handen omhoog stekende, tot aan het station weten te komen. Doch daar had men niet naar hem geluisterd en hem met al de Belgische mannen als gevangene doorgestuurd naar Bremen. Ilij had zijn bezit aan geld in goud op zijn lijf verborgen en moest dit in Breinen afgeven. Al dim tijd heeft hij daar ge vangen gezeben, totdat men eindelijk be greep, dat hij Hollander was en hij ver lof kreeg naar Nederland te gaan. Hij vroeg natuurlijk zijn geld. En men gaf hem papieren waarde. Doch de oude man was hiermee niet tevreden: Ik heb goud gegeven en ik wil goud terug heb ben. Hij kreeg ten slotte het gevraagde en kwam eindelijk te Nijmegen bij de directie aan. Thans is hij daar bij de waterleiding werkzaam. Hij was de eeni ge van personeel uit Leuven, die nog vermist werd. Uit M e i c o. Carranza heeft aan de conferentie van de leiders der oonsti- tutionalisten van het Zuiden zijn ontslag aangeboden als eerste leider der con- stituonalisten. De conferentie verwierp het ontslag met bijna algemeene stemmen. Stoomschip gestrand. Het Noorsche stoomschip „Viking" is gisteren voor Ierland gestrand. De bemanning is gered. Minister Guesde gewond. De automobiel van minister Guesde kwam in botsing niet een anderen auto. De minister en twee inzittenden werden ge wond. Een proclamatievan deAnt- w e r p e n a a r s. De luitenant-generaal' De- guise, commandant van do stelling van Antwerpen, heeft tot de Antwerpsche be volking de volgende proclamatie gericht: 2 October 1914. Aan de Antwerpsche Bevolking! Ik meen dat het tot mijn plichten be hoort aan de bevolking van de Stelling bekend te maken dat de toestand van beleg in een actieve periode is, sinds eenige dagen. Zooals blijkt uit de militaire geschiede nis kali een belegerde stad tijdens een beleg blootgesteld zijn aan de uitwerking der kogelis1 van de belegerde artillerie. Zoo hebben tin dezen veldtocht de ver- Sterkte steden Luik en Namen gel,eden onder bombardement. v Ik ben zeker, kennende de vaderland- sche gevoelens van de dappere bevol,- king van Antwerpen, dat zij haar kalmte en koelbloedigheid zal bewaren, waar van zij zulke groote blijken gaf sinds het begin der vijandelijkheden en zoo doende mij zal helpen de groote taak te vervullen die op mij rust. Russen in Engeland? De „N. R. Crt." meldt: De legende van de Rus sen die door Engeland zijn getrokken, heeft een lang leven. Een ambtenaar van het Russische ministerie van huitenland- sche zaken, die zich op de doorreis hier te Rotterdam heeft opgehouden, vertelde aan een onzer medewerkers, dat hij zelf getuige was geweest van een transport van Russische soldaten door Engeland, en dat er o.a. Kozakken bij Charleroi hadden gevochten. Volgens de „Tribuna" zou de Duit sche Keizer zijn hoofdkwartier te Su- walki gevestigd hebben. De Haagsche Vredes-Con ferentie. Uit Washington wordt gemeld: Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken deelt '(roede, dat alle plannen om in het volgend jaar te 's Gravenhage een internationale vredes-conferentie te hou den, zijin opgegeven. De „Nieuwland" op een mijn geloopen. Men meldt uit IJmuiden: Door den haringlogger K.W. 148 is gisterenavond te IJmuiden geland de be manning v'an het stoomschip „Nieuwland" van Goole naar Harlingen bestemd. On- de Engelsche kust was het stoomschip op een mijn geloopen en in enkele minu ten gezonken. D© equipage redde zich met Iquir eigen boot en ging over op den logger, waar ze liefderijk werd op genomen. Alle leden der bemanning had den hunne bezittingen verloren en wer den ondergebracht in het Zeemanshuis alhier, waar zij van het noodige werden voorzien. Maximumprijzen voor mais. Op een vraag, of de Regeering bereid is de Vaststelling van maximumprijzen voor mais ((e bevorderen, heeft minister Treub bericht1 „Daar de (hoeveelheid hier te lande aanwezige mais zeer gering is, kan vast stelling van leen maximumprijs zonder meer de veehouders weinig helpen, maar komt het er in de 'eerste plaats op aan den invoer van mais te bevorderen. De Regeering is reeds begonnen mais in het buitenland aan te koopen en is voornemens daarmede voort te gaan. De aangekochte mais zal tegen oen voor iedere partijl vast- te stellen prijs ter beschikking van de landbouwers wor den gesteld. Deze prijs zal uit den aard der zaak afhankelijk zijn van den aan- koopsprijs." Postwissels Buitenland. De koers voor de herleiding van post wissel-bedragen voor Nederland is in Duitschland verhoogd van 178 mark tot mark 100 gulden. Met ingang van heden zullen do post wissel-bedragen, welke in Engelsche munt zijn uitgedrukt, tot nader bericht worden herleid naar den maatstaf van 1 pond sterling f 12.20. Het totale bedrag van postwissels naar en over Engeland, dat op één dag door denzelfden afzender aan denzelfden ge adresseerde kan worden verzonden, is voorloopig verhoogd tot 40. „N. Crt." Levensmiddelen. Om prijsopdrijving en terughouding van rogge tegen te gaan, koopt onze Regee ring groote partijen uit Amerika. De Tweede Kamer komt Dinsdagmorgen 1130 u. v.m. bij-en ter behandeling van een aanvullende ma- rmeb- giooting 1914 (opleiding onderoffi cieren en matrozen) en regeling der werk zaamheden. De „Potsdam." Het s. s. Potsdam op weg van New- York naar Rotterdam is door de Engel schen naar Falmouth opgebracht. Tem por aire krijgsraden. Ingediend is een wetsontwerp, om de bepaling van art. 40, le lid der wet van 23 Mei 1899, dat in elk der in staat van beleg verklaarde gedeelten van het grond gebied des Rijks een of meer teinporaire krijgsraden moeten bestaan, voorloopig, d.w.z. zoolang het bestaande oorlogsge vaar aanwezig blijft -en de oorlog niet is uitgebroken, buiten werking te stellen. De reeds bestaande temporaire krijgsra den worden dan opgeheven. De gewone krijgsraden hij (de landmacht zullen nog zeer wel van in bedoelde gedeelten ge pleegde strafbare feiten kennis kinnen blijven nemen. i Door Gedeputeerde Staten is de na- jaarszitting der Provinciale Staten bepaald op Dinsdag 1 December a. s. Pensioenen zijn verleend o.a. aan J. J. Schoo, onderwijzer aan ©en 0.1.9. f650; J. H. Bax, wed. Wr J. Krenser, onderwijzeres bij de rijksnormaallessen f25; G. de Jonge, .1. v. Boven en L. de Jong, arbeiders bij de rijikswaterstaatswer- ken, resp. f269, f352 en 236; P. V. Popering. wed. G. v. Re veren, directeur van een huis van bewaring f 422. Dhr. J. C. van der Meer Mohr, hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, is met 1 November eervol ontslag ver leend als zoodanig. Middelburg. De vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer in. Walcheren heeft haar inlichtingsbureau, anders de samenkomst voor pleizierrei- zigers, nu voor de vluchtelingen be schikbaar gesteld en van daaruit worden deze naar hotels en particulieren overge bracht. Zoo kwamen Zondag meerdere families, die eerst naar Roosendaal wa ren gevlucht, maar nu naar hier door reisden. Vlissingen. De Maatschappij Zeeland overweegt in verband met het leggen van mijnen i-n het zuidelijk deel van de Noordzee of het ook noodig is haar route te 'verleggen en de reis te verlengen, waar door vroegere afvaart uit Vlissingen nood zakelijk zal zijn en men reeds den vo- rigen dag te Vlissingen zal mceten komen, om de reis mede te maken. Men zal dan aan boord kunnen overnachten. Met het oOg op den wederom groo- teren toevloed van vluchtelingen heeft ook het comité van Nederlandsche «da mes zijn taak weder opgevat. De belangstelling bij de aankomst van de tallooze vluchtelingen is hier bij zonder groot, vooral Zondag bewoog zich in de buurt van de haven en het station een groote mensohenmenigte. Hun gang was Zondag niet te vergcefsch, gezien de talrijke booten die uil Antwerpen aan kwamen. Het damescomité is steeds op zijn post om alle inlichtingen te geven en zoo noodig steun te verleenen. Er wordt nu getracht samenwerking te krijgen met de Belgische dames alhier woonachtig, die zich ook beschikbaar stellen voor het geven van inlichtingen en deze samen werking is zeer in het belang der zaak reeds ten deele verkregen. De Belgen ga ven lokalen van de loodsensocieteit eni daar hebben velen reeds een gist rij on derkomen gevonden. In een der loodsen op het haventerrein is gelegenheid voor min der bedeelden om den nacht door to bren gen, en meerdere nachten vertoeven tze daar in grooten getale na eerst genees kundig te zijn onderzocht. Wegens vervroegd vertrek van de boot naar Engeland, moet de daarmede te verzenden post uiterlijk den vorigen avond alhier zijn aangebracht. Goes. In een morgenavond alhier te houden vergadering van bakkers patroons, zal o. a. een voorstel behandeld woruen, om in verband met het heerschende ge brek aan tarwebloem, voorloopig enkel tarwebrood (z.g. bruinbrood) te bakken. Een voorstel om de bakkers in de ge legenheid te stellen melkbrood te bakken, vond vooralsnog weinig instemming. Ook zal gehandeld worden over den vast te stellen prijs. Krabbendijke. De „landlouper", die ver leden week bij den arbeider K. K. alhier inbraak pleegde en een spaarpot met circa f 5 medenam, is thans door do politie opgepakt. De man bekende volledig. Kamperland. Op 1 dezer is. in het gast huis te Middelburg in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer J. L. Mareusse, sedert het begin der oalamiteus verklaring (in 1878) van den Anna Frisopolder voor zitter van het bestuur dier waterkeering en als zoodanig in den volksmond alge meen als „de Voorzitter" bekend. Tevens was de overledene dijkgraaf van de pol ders Anna Friso, Heer JanszRip en On rust en voorzitter van het waterschap Heer Jansz. Zijn verscheiden doet dus in die besturen een heele leegte ont staan. Temeer zal dat worden gevoeld daar hij als 't ware in de waarneming dier betrekkingen opging. Vooral in de zware tijden in 'tbegin der Calamiteus verklaring van don Anna Frisopolder toen het behoud van dat verd-ed'gingspunt voi r Noord-Beveland veel zinkwerken vorderde, werd zeer veel werkzaamheid van hem geëischt en werd na korten tijd, als b.ijk van waardeering over bet volbrengen dier taak, op initiaief van het tcenmal g dijk- raadslid Mr. E. A. Bybau, door den dijk-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2