Xo. 3 Zatenlag 3 October 1914 89e .lanr^nntj De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN IE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Beknopt overzicht van den tcestand. Ofschoon de operaties in Noord-Frank rijk, op 'n enkele uitzondering na, nimmer een belangrijke beslissing voor een der partijlen meebracht, heeft de gevechts linie zich toch geheel gewijzigd. De militaire medewerker van de Ti mes heeft er ook op gewezen, hoezeer ze veranderd is sedert het begin van den strijd aan de Aisne. In het begin liep het front der Duit- schers en dat der verbondenen in even wijdige lijnen van Soissons over Reims naar Verdun. Nu echter heeft de linie den vorm van een rechten hoek, wiens basis loopt van het Forêt de l'Aigle, tusschen Com- piègne» en Noyon gelegen, Oostwaarts naar Verdun, terwijl de andeate zijde van het genoemde Forêt Noordwaarts opgaat over Lassigny, Roye tot het plateau tus schen Combles en Albert. Teekent men deze lijhen op de kaart, dan ziet men, dat voornamelijk de po sitie van den rechtervleugel der Duit- schers zich gewijzigd heeft, ofschoon hun terugtrekkende beweging, niet zoo lang geduurd heeft en niet zoo haastig ge schiedt is, als men het van Engelsche zijde aanvankelijk deed voorkomen. De jongste telegrammen zijn van het bekende soort. Volgens de Franschen staat het zoo: Op onzen linkervleugel durteh de ver woede gevechten voort, met name in de streek yan Roye, waar 'de Duitsch'ers aanzienlijke strijdkrachten schijnen te hebben samengetrokken. De krijgsverrichtingen breiden zich meer en meer naar het noorden uit. Het front loopt thans tot een punt ten zuiden van Atrecht. Aan de Maas hebben de Duitschers bijl St. Mihiel getracht een brug te slaan, die vannacht door onze troepen ver nield is. In Woevre maakt ons offensief lang zame vorderingen, voornamelijk in d© streek tusschen St. Mihiel 'en Apremont. Volgens de Duit.schers aldus: Op onzen rechtervleugel zijn nieuwe pogingen van de Franschen oin ons te omsingelen, afgeslagen. Ten zuiden van Roye zijn de Franschen uit hun stellin gen geworpen. In het centrum, is de toestand onver anderd gebleven. Onze in Argonne voortdringend© troepen hebben naar het zuiden oprukkend aan zienlijke voordeelen behaald. Ten oosten van de Maas hebben de Franschen uit Toul krachtige nachtelijk© uitvallen gedaan, die met zware verlie zen aan hun zijde zijn afgeslagen. Elders in dit blad vindien de lez-ers nieuws over die operaties van het Duitsch- Russisch© frpnt. De Duitsche berichten zijn zeer schaarsch. Slechts verluidt, dat op beifj oostelijk oorlogsterrein een opmarsch van Russische strijdkrachten over de Nje- men in het gouvernement Soewalki op til zou zijn. De Russen hiebben meer te vertellen. Doch verpletterende berichten bereiken ons niet. t j Om Antwerpen wordt gestadig het zwa re geschut gehoord. Twee forten zijn gevallen, Toch krijgt men niet den indruk, dat de Duitschers zonder slag of stoot voor de poorten zuEen komen. Voor nadere berichten verwijzen wij naar de rubriek Telegrammen. Uit Torgeren. Een echtpaar uit Tongeren, naar familie te Heerenveen gevlucht, heeft aan een verslaggever een omstandigheid verhaalt van het optreden der Duitschers in die stad gedaan. O.m. werd medegedeeld: Het had de opmerkzaamheid getrokken, dat op de Groote Markt alleen in de wo ningen aan de zuidkant soldaten waren ingekwartierd. Het waarom begreep men niet, later echter Wel. De Hotelhoudster van het Groet© Hotel zag n.l. een Duitsch officier naar het balcon gaan en zijn ^revolver afschieten op -een huis aan den overkant. „Maar mijnheer," riep ze ontsteld, „wat .doet u daar." „Ja, mevrouw, ze schieten uit dat huis op ons." Dat kan niet waar zijn, want daar woont een 80-jarige zieke dame met een oude dienstbode, er is geen man in huis. De officier hield vol, dat er uit dat huis geschoten was. Dit eerste schot bleek een afgesproken teeken te zijin, want in eens hoorde men nu door heel de stad schieten. Een achtjarig jongetje had sigaretten voor een Duitschem soldaat gehaald. Toen deze de sigaretten gebracht had, riep de Duitscher: „Loop jongen," hij mikte en schoot den jongen dood. Een jonge dame, die van achter een gordijn op straat gluurde, werd doodge schoten. Des avonds 9 uur kwam het bevel: „binnen 10 minuten moeten alle inwo ners (pl.m. 10000) de stad verlaten heb ben. Twee nachten bleef men buiten de poorten, steeds onder den blooten hemel vertoevende. Toen men weer in de stad mocht terugkeeren was de .geheete stad leeggeplunderd. Soldaten van het Roode Kruis haal den linnen en wijn uit de huizen om daarmee hun auto's te vullen. Den heer Lijsen, notaris, werd aangezegd, dat hij met den dokter gefusileerd zou worden, omdat ze geschoten hadden. De heer L. werd zwaar ziek en stierf. Op zijln sterf bed werd hem tot drie maal toto een revolver op de borst gehouden. „Standaard." Duitsch-Russische gevechten. Het volgende officitoele communiqué van den Russischen generafen staf geeft een aardigen Jrijk op: de operaties op het Ooste lijk oorlogstooneel. De objectiviteit wordt er weliswaar niet in betracht, doch de de lezer weet wel door welkien bril de „officieele" berichten gelezen moeten worden. De Russische troepen blijven den vijand uit de districten Suwalki en Lornza terug drijven. De gevechten waren buitenge woon hevig tén Westen van Simus (een stad ten Noord-Oosten van Suwalki.) De Duitsche troepen, die Ossowiec aan vielen, rukten plotseling naar bet Noor den op. Een aanzienlijke vijandelijke troepen macht, meerendeiels uit het Westen ge komen, heeft zich geconcentreerd in d© Westelijke districten van dto provincies Petrskoff en Kielce. De Russische cavalerie en de voor hoede voeren in deze streek voortdu'rend energieke vterkenningstochten uit om1 door krachtige aanvallen de bewtegingen van den vijand te bemoeilijken. De Duitschers bedienen zich bij! voor liefde van de wegten op Russisch grond gebied, daar de andere wegen modderig zijn, en aldus het evrvoer van hun artil lerie onmagelijk maken. Een tegenaanval der Duitsche cavalerie op 'de Duitsche voorhoede, die van Andren naar Kielce optrekt behaalde een schit terend succes. De Duitsche infanterie, welke op dezen aanval niet verdacht was, vluchtte in allerijl, achtervolgd door de Russische cavalerie. Het bombardement van Ossowiec htoeft slechts enkele particulier© huizen en tele foondraden beschadigd. Het garnizoen lag beschermd achter de sterke beton-con- structies van het fort. Het offensief der Russische troepen door de bosschen van Augustoff (ten Zui den van Suwalki) werd niet gedekt door artillerie. Ten Zuiden van Augustoff werd een gevecht geleverd van man tegen man. Het was vooral zeer verwoted bij' de sluis van Bialobrzeg. De overtocht eener Russische colonne over 't kanaal van Augustoff nabij de sluis van Barki werd mogelijk gemaakt door een aanval der Russische troepen uit de bosschen ten Noord-Westen van Augustoff. De Russen waren verplicht de Duit sche achterhoede aan te vallen in tal rijke passen en moerassige streken, waar deze geweldige versterkingen opgeworpen had. De Russische infanterie werd krach tig. ondersteund door zware artillerie, wel ke den verschansten vijand zware ver liezen toebracht, en hem ten slotte op de vlucht joeg. De slag is over een uitgestrekt front begonnen. De Duitschers bezetten eerst cte posi ties bij Mariampol (Noorden van Suwalki) en Szezuczijn (ten Westen van Ossowiec). Doch de groote ongelijkheid van het ter rein maakte de verbinding der troepen zeer moeilijk, en Verbrokkelde daardoor den veldslag in een serie kleinere ge vechten. Over de geheel© linie zijn de Russi sche troepen opgerukt. Militaire tandartsen. De Duitsche autoriteiten Van den gle- zondheidsdienst hebben bij elk corps een tandarts (met den rang van officier) aan gesteld. Boren dien hebben de meeste laza retten nog bijzondere overeenkomsten met tandartsen gesloten. Wie de toestanden niet kent, zal bij alle waardeering voor de taalheelkunde zich er toch over verwonderen, dat men aan de hulp van den tandarts in den oorlog zulk een groote beteekenis hecht, daar elk dokter in geval van nood tanden kan trekken en bij al het andere werk nieit zoo'n haast schijnt te zijn. De verklaring is heel eenvoudig'de oor log heeft juist aan de tandartsen een bij zondere taak opgelegd, welke zij in vre destijd slechts zeer zelden te vervullen hebben. Onder alle hoofdkwetsuren ko men in de eerste plaats de schotwonden der kaken in aanmerking, bij de behande ling waai-van de tandarts den chirurg krachtdadig helpen moet. Terwijl vroeger gecompliceerde hoofd vei banden de patiën ten kwelden en slechts vloeibaar voed sel toelieten, worden thans verbanden aan gelegd, die niet alleen het voordeel van een snelle genezing brengen, maar den patient ook in staat stellen alle soorten van voedsel op te' nemen. Bovendien kunnen met behulp van deze nieuwe verbanden de doelen van de kaak op de juiste plaats gebracht worden, zoo dat de gewonde later in geenerlei wijze misvormd is. Bij algeheel© verbrijzeling van de onderkaak kan betrekkelijk gemak kelijk een kunstkaak van hard gummi wor den aangebracht. (Vad.) Onderaardsche vesting. Merkwaardig is de aanleg' van de Duit sche loopgraven. Overal, waar de Duit sche troepen zich ophielden, ontstond het reusachtige molswerk. Pegenen, die er al leen maar door hooren zeggen iets van vernomen hebben, kunnen er zich geen voorstelling van maken. Met eigen oogen moet men die loopgraven aan de Aisne gezien hebben, die nog dieper en nog meer vertakt zijn dan die aan de Marne. In hoofdzaak zijn ze bijna altijd in drie onderdooien verdeeld. Het eerste deel is slechts voor de nachtelijke voorposten be stemd. 200 meter verderop liggen dan de hoofdloopgraven, die deels gecementeerd en afgedekt zijn, hetzij om een gemakke lijk indringen te voorkomen of om de ver kenning door aeroplanen te bemoeilijken; achter deze tweede linie van loopgraven vindtmen nu niet meer echter loopgra ven, doch groote en lange holen, waarin de levensmiddelen, de munitie en de keu kens ondergebracht zijn en waar men ook de slaapplaatsen iieeft. In deze ho len vindt men ook nog de veldkanonnen, terwijl het groote belegeringsgeschut ach ter deze derde linie op zijn platformen van beton opgesteld is. Kortom het is als het ware een heele onderaardsche sitad mtet kruis- en dwars- gangen, die zich wel over 10 kilometer in het Aisnedal tot aan de Argonnen uit strekt en waar zich een bevolking van duizenden en nog eens duizenden zoo goed verbergen kan, dat men op 100 meter afstand hunne tegenwoordigheid niet be speurt. De durf der Franschen. De correspondent van de „Daily Mail" schrijft uit Amiens zijne volgende erva ringen: 25 Sept. waren de Duitschers weer in Péronne en hunne voorste patrouilles waren er reeds een heel eind voorbij. Jk was des namiddags in een dorp op ongeveer 7 mijlen afstand. De granaten vielen op den weg en in de wouden juist daarachter, slechts een kleine 100 M. verder. Het gefluit der granaten en het ge spetter van de aarde, die zij omhoog wierpen, wanneer zij op1 den grond plof ten zonder te barsten, werd veelvuldige!; een uur na onze aankomst. Jk ben ervan overtuigd, dat dit slechts een tijdelijke (tegenstand is, maar voor 't oogenblik heeft hij succes en het be wijst hoe vastbesloten van geest het Duit sche leger nog is. Het is niet mogelijk, zonder met he vige bewondering te worden vervuld, te hooren vertellen van de ongeloofelijke dap perheid der Franschen. Op een morgen om 11 uur werden de oprukkende Franschen hevig onder vuur genomen. Het scheen onmogelijk voor de troepen hun terrein te behou den. De Fransche artillerie moest de eeng positie na de andere verlaten. Om 2 uur begonnen de granaten te vallen 'iin den omtrek der kruiswegen, waar de staf zich bevond. Men drong er bij den generaal op aan, dat hij de plaats verlaten zou. „Neen, zeide hij, zoolang ik hier sta, kunnen we niet te rugtrekken en we hebben eenvoudig stand te houden". Hij zeide dit nog eens, toen drie boerenhoeven vlak in de nabijheid in vlammen opgingen. Hij zeide het en "twas hem hooge ernst en hij redde den dag. Om 3 uur stond hij daar nog altijd en zijne mannen hielden ferm stond. Om 4 uur verslapte het Duitsche kanon vuur een beetje en onmiddellijk werdi de infanterie ten aanval geworpen. En op denzelfden avond waren de po sities, waar Se Duitsche kanonnen den gêheelen dag in stelling gestaan hadden, door de Fransche artillerie bezet. De generaal had „volgehouden". Eene methode om den vijand te ver ontrusten, die met zeer veel gevolg wordt aangewend, is vliegende colonnes zware cavalerie uit te zenden, om door hunne linies te rijden en in galop, midden door hunne bivaks een charge uit te voeren. Een cavalerist, die aan een van die nachtelijke expedities deelnam, zegt, d,at het een ongeloofelijke opwindende erva ring was. Zijn afdeeling stak convooien en motorwagens in brand, reed een groot reservoir smeerolie ten ondersten boven, richtte heel wat schade aan en bracht het heele kamp met dezen naohtelijken, rit in opschudding. Ten slotte waren ze gedwongen zich te verschuilen in een woud, waar noch zij noch hunne paarden 48 uren lang iets te eten hadden. Zij hoopten door de aankomst van Fransche troepen ontzet te worden maar er kwam niets. Daarom deden ze in 't holst van den nacht een nieuwe charge onder een wild geschreeuw) en de meesten van hen wisten werkelijk te ontkomen. Zij reden midden door een kampement, namen alles op hun weg mee, renden over dijken en heggen en afsluitingen als dolle mannen op een spookachtige vossenjacht. Voor het Sperfort Troyon. Een gewonde, die te Montlucon aan kwam, gaf aan dj© „Temps" enkele bijzon derheden omtrent het beleg van bét fort Troyon nabij' Verdun. Terwijl de Duitschers, zoo verhaalt hij, ons belegerden en bombardeerdien, ant woordde de commandant van het fort Troyon niet op dien vuurregen. De vij'and besloot hieruit, dat het fort ontruimd wa.s en kwam meer en meer naderbij. Om de Duitschers nog meer in hunne dwaling te versterken, deed de comman dant van het fort twee1 wagens met stroo binnen de versterkingen in brand steken. Toen kregen de Duitschers de overtui ging, dat hunne projecteilen die munitie en de voorraden vlam hadden doen vat ten en dat zijl zich gemakkelijk van het fort konden meester maken. Zij! naderden dus in groote getale. Onze mitrailleuses en onze kanonnen richtten toton een ver schrikkelijk bloedbad aan. Men schat het aantal lijken op de hoogte bij het fort Troyon op zeven duizend. Uitwerking, Een vakman noemt in de Basler Nach- rihten de explosieve kracht van den Duitschen torpedo een nieuw geheim, van niet minder gewicht dan dat van de 42 c.M.-mortieren. Men nam tot nu toe aan, dat men met een enkelen tref fer ten hoogste een kleinen kruiser van 2 tot 3000 ton kon doen zinken, en dat men Voor grooter© schepen ten minste drie treffers noodig had. Negen jaar geleden konden door granaten zwaar beschadig de Russische schepen zich nog na 6 tot 7 torpedotreffers uren lang bovten water honden, maar thans zijn de Engelsche kruisers na ©ton enkelen treffer van een torpedo, afgevuurd door een Duitsche duikboot van verouderd type, binnen drie tot vijf minuten naar den kelder gtogaan. Het is mogelijk, dat de Engelsche tor pedo's even goed zijn als de Duitsche, maar do schrijver meent dat het vel-gaan van de kleine „Hela" leer van het tegen deel getuigt. De geheel© bemanning kon zichi miners nog redden op vier man na, die denkelijk door het torpedo-schot zelf zijln omgekomen. De Duitschers in België en Noord-Frankrijk. Uit Maastricht wordt -dd. 2 Oct. aan de „N. R. Ct." geseind: De Duitschers beginnen overal' gijze laars te nemen, die dan aansprakelijk gesteld worden voor aanslagen. Het verkeer tusschen Maastricht en België wordt steeds moeilijker; op alle Kommandaturen moeten de passen af gestempeld worden. Dto kommandant van Tongeren laat daarvoor drie mark per persoon en nog 10 mark per auto beta len, bestemd voor het Roode Kruis. Het gerucht dat deze kommandant gesneuveld zou zijn, is niet waar, evenmin als de verwoesting van Bilsen, waar slechts een tiental huizen verbrand zijn. De Duitschers trekken troepen samen ten oosten van Antwerpen, maar schie ten in het westen slecht op. Kanonnen zijn opgesteld op den heuvel bij Heyst op den Berg, die tot Lier schieten. Tot vanmiddag (Vrijdag), toen ik Leu ven verliet, waren, naar men zei, zes kleinere forten van Antwerpen genomen ten kost© van vtole of fers. Het fort Waelhem bij Mec- helen houdt nog stand. De Belgen beantwoordden op een gegeven oogen blik het vuur der Duitschers niet mieer, die daarop tot een bestorming overgin gen, maar tot 300 meter gekomen, werden zij weggemaaid door de Belgische kanoW- nen en teruggedreven. De Belgen hebben voeling met Fran schen en Engelschen en de keten die de Duitschers insluit is compleet. Men kan nu eerder van belegering der Duit schers in Brabant en Noord-Frankrijk spreken, dan van belegtering van Ant werpen. Bij Ninove zijn de Belgen voortgé- drongen, de Duitschers hebben het ont ruimd, ofschoon verschansingen waren aangelegd. Ik ontmoette tusschen Audenalarde en Doornik 'een Belgische geblindeerde koe- pel-mitrailleuse, die dto Duitsche voor posten bij Ninove bestookt en teruggen dreven had. Treinen in West-Vlaanderen loopen ge regeld en het is geheel van Duitschers gezuiverd. Rijs se 1, waarvandaan ik gisterenmor gen vertrek, leeft hieelemaal op; troepen' die binnentrekken worden langdurig toe gejuicht. Valenciennes is nog in handen dei- Duitschers en het Verkeer op dien weg OrchiesSt. Amand was onmogelijk. Orchies, een stad van 5000 inwoners, is geheel platgebrand. Er zijn Fransche troe pen die met Engelschen vereenigd op Valenciennes aanrukken. In Duinkerken, hoor ik, worden onophoudelijk Engelsche troe pen ontscheept; marinetroepen met hekenden' vluggen tred trekken door de straten. Honderd auto-omnibussen van Londen, nog met reclames beplakt, ver voerden gisteren 5000 man naar Rijss'el. Ik ontmoette onderweg spahi's in bo'er- noes en turban, die er fantastisch uit zien. Toen we wilden vertrekken uit Doornik werd dit juist door de Duit schers aangevallen en wie raakten mid den in een gevecht, dat in de eerste huizen aan den kant van Ath gevoerd werd. Twee Duitsche mitrailleuses ver joegen de Franschen ton Belgen, die als broeders samenvochten. Wij konden niet door en moesten dear Weg naar Kort- rijfe op. Burgerwachten verzamelden zich in hun merkwaardige hooge zwarte kegel'- hoeden. Vluchtelingen zag mton aan alle kanten en patrouilles die voorpostenge vechten leveren'. Vader en zoon De oorlogscorrespondent van het Ber liner Tagehlatt vertelt over het weerzien tusschen den Keizer en Prins Oscar: Op de tweede verdieping van mijn hotel had ook de 27-jarige Prins Oscar, die den rang van overste bekleedt, een kamer betrokken. Zijn grenadiers hadden op 22 September bij Verdun als leeuwen ge vochten. Het was een moorddadige wor steling en onze soldaten moesten iederen duimbreed gronds bevechten, want telkens en telkens weer knalden de schoten uit de boomtoppen. De Prins voerde zijn regi- inent ten zegepraal. Verscheidene offi cieren, waaronder een majoor, sneuvel den aan zijn zijde, anderen werden zwaar gewond. Na den slag werd de Prins ge troffen door een acute hartaandoening. De emoties van den strijd hadden blijk baar te sterk op hem ingewerkt. Hij reis de naar Metz om te herstellen. Op 26 September kwam zijn vrouw hem bezoe ken, en 's namiddags tegen 3 nnr de Kei zer. In de vestibule van het hotel kreeg deze van den geneesheer reeds goede berichten. De Keizer trad binnen, reeds op den drempel de armen uitbreidend met de woorden: „Jongen, mijn jongen, ben je daar!" Langer dan een uur bleef de Keizer hiji zijn zoon. Toen hij de kamer verliet, zag hij er zeer opgewekt uit. Zon dagmorgen ontving de Prins de tijding, dat hem het IJzeren Kruis eerste klasse verleend was. De tweede klasse van dit eereteeken had hij al eerder verdiend. Op het slagveld was hem dat geschon ken en omdat er op dat oogenbük geen IJzeren Kruis van dit jaar voorhanden was, gaf generaal von Strantz het door hemzelf in den oorlog van '70 verdiende kruis. Korte Oorlogsberichten. Te Brussel liggen 800 Duitschers ziek aan typhus. Te Quatreoht heeft men eergisteren drie hevige ontploffingen gehoerd, waar van het geluid uit de richting Wetteren kwam. Het schijnt dat men maatregelen heeft getroffen om de kruitfabriek in dit plaatsje voorloopig buiten werking te stel len, door het kruit onbruikbaar te ma ken. Dit wijst er opi, dat men verwacht dat de Duitschers in de richting van Gent optrekken. Uit Turkije. Een officieus .be richt zegt, dat de Emir vau Afghanistan een strijdmacht van ongeveer 400.000 man geregelde troepen gevormd heeft onder] opperbevel van zijn broeder Hasf-Ullah- Khan, welke hij heeft uitgezonden met op dracht om de stad Pechawar aan de Indi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1