Telegrammen. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. pel van het huis gedood wei'd, op het oogenblik dat zij vluchtten. In de kelders was men zelfs niet veilig, zoo sterk was de kracht der kogels. De kerken werden vooral als doel uitgekozen, vooral Sint- Rombout. Een manshooge bres is in den voet van den toren der kathedraal ge schoten; een kogel doorboorde den toren. Van het station heeft het dak geleden en de staatsdrukkerij der postzegels is ver brand; gedeelten van de werkplaatsen der spoorwegen zijn ernstig beschadigd. Een vreeselijke bewaarplaats is in het stad huis ingericht; men heeft daar bijeenge bracht menschglijke lichaamsdeelen, hier en daar gevonden, en behoorende aan ver schillende door de kogels in stukken ge scheurde lichamen. In de groote meubelfa briek van Van der Auwera is brand uitge broken. De Hanswyckstraat heeft ook veel geleden, veertien personen werden daar bedolven onder de puinhoopen van een koffiehuis. Alen vermoedt, dat allen zijn aangekomen. De forten van Waelhem en Wavre St. Katherina hebben den aan valler hevig bestookt en zijn geëindigd hem terug te drijven. De stoffelijke schade is aanzienlijk, maar het aantal slacht offers is nog niet op te geven. Volgens latere berichten heeft het bombardement 's nachts voortgeduurd en was het Maan dagmorgen nog aan den gang." Tarwe en brood. Door" den Minister van Landbouw is aan de burgemeesters in eene circulaire bericht, dat, te beginnen met 2 Octo ber a.s., wat betreft maximum-prijzen; het volgende wordt vastgesteld: Ai Als aanvulling en wijziging van 'sMinisters circulaire van 5 Sept. j.l.: lo. Beste Zeeuwsche tarwe, met uit zondering van zaaitarwe, per 100 K.G. f 12.50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding; 2o. Inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, j>er 100 K.G', tf 11. B. Ter vervanging van 'sMinisters te legram van 7 Augustus j.l.: lo. Tarwebloem, inlandsch per 100 K.G. f 16.25; 2o. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 14; 3o. Roggemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 13. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke rneel- verbruikers. Aan tusschenhandelaren moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan. C. Als wijziging en aanvulling van 'sMinisters circulaire van 4 Augustus j.l.: lo. Wit brood per K.G. f 0.23 2o. Bruinbrood per K.G. f 0.21 3o. Gebroken Groningsch roggebrood per K.G. f0.12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten van: voor witbrood met niet meer dan 2 cent, voor bruinbr'ood en voor gebroken Groningsch roggebrood met niet meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant afgehaald aan de bakkerij of winkel. Grondstoffen voor brood. Voor enkele weken hebben we eenige mededeelingen gedaan over verschillende bakproeven door het Station voor Maal derij en Bakkerij te Wageningen verricht. Van alle zijden blijkt het thans noodig op den voorraad tarwe en tarwemeel zoo veel mogelijk te bezuinigen en met het oog hierop zijn de onderzoekingen met betrekking tot deze kwestie aan het Sta tion verder voortgezet. De gepubliceerde uitkomsten wezen op een goedkoopere be reiding van wittebrood, waarbij dan in de eerste plaats gebruik dient te worden ge maakt van een toevoeging van rijstemeel en vervolgens van aardappelmeel. Voorts is nog gebleken, dat gebruik van boonenmeel in dit opzicht aanbeveling verdient. Het kan worden aangewend in de verhouding van één deel boonenmeel op vijf deelen tarwebloem, desnoods kan van boonen meel nog iets meer worden gebruikt. Het is nu de vraag of ook het bruine brood goedkooper zou kunnen worden be reid door eenige toevoeging. De meeste meelsoorten, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, zijn echter óf te duur óf hebben een veel geringere voedingswaar de. Alleen roggemeel (gemalen rogge) kan een besparing op den prijs geven. Het is echter ook reeds van groot belang te achten, dat men den voorraden tarwe en rogge minder snel uitput door andere grondstoffen voor de broodbereiding te gebruiken, al geeft dit gebruik dan ook geen geldelijk voordeel. Ook bij de berei ding van bruin brood dient dan weer in de eerste plaats rijstemeel te worden ge noemd. Zeer goed mogelijk is 25 pCt. rijstemeel in bruin brood te verwerken; het aldus bereide brood laat zich zeer goed nuttigen. Eveneens, in iets ruimere mate, geldt dit van gerstemeel (d.w.z. gerstebloem verkregen door maling van gort) en van boonenmeel. Men zou ook gebruik kunnen maken van aardappelmeel en boonenmeel samen. De toevoeging van boonenmeel dient tot verhooging van het eiwitgehalte, dat ab normaal laag wordt als veel aardappel meel wordt gebruikt. Zooals bekend zal zijn, neemt het ge bruik van „noodbrood" toe, te Amsterdam is het toevoegen van 1/6 rijstemeel aan tarwebloem voor broodbereiding verplich tend gesteld. Wat echter voor Amsterdam gelc'i oet dit voor het geheele land. In stede van tot het alleruiterste te wach ten, zou men beter doen, thans onmid dellijk over te gaan tot het in 't leven roepen van algemeen geldende voorschrif ten, tengevolge hebbende bezuiniging op den voorraad tarwe en rogge. In de eerste plaats dient men te komen tot een meer algemeen gebruik van bruin brood, dat thans zeer aanbevelenswaar dig is, omdat het goedkooper is en om dat de broodopbrengst aanmerkelijk hoo- ger is, dan wanneer men van het graan uitsluitend bloem bereidt en deze voor witbrood verwerkt. Ten tweede is het aanbevelenswaardig, de gewone bereidingswijze van bruin brood (meestal gemaakt van een meng sel van evenveel tarwe als tarwebloem) te veranderen door als grondstoffen te gebruiken: twee deelen gemalen tarwe, één deel tarwebloem en één deel rijste meel (dit laatste fijn gemalen). Een ge ringe speling dient men te behouden, in verband met verschil van kwaliteit van diverse soorten tarwe en tarwebloem. Door het Station voor Maalderij en Bak kerij worden deze bakproeven voortgezet. (Vad.) Middelburg. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Aliddelburg van den Volks bond „Vereeniging tegen drankmisbruik" in het Militair Tehuis. Medegedeeld werd, dat de heer mr. Sipkes bedankt heeft voor zijne benoe ming tot lid van het bestuur, mejuffrouw Backer heeft de functie van penning- meesteres en de heer Mes, die van bi bliothecaris. Goedgekeurd werd om thans niet meer te trachten in de vacature te voorzien, maar 'te wachten tot in de voorjaars vergadering. - i De voorzitter deelde mede, dat de fi- nantiën er zoo voor staan, dat een hout- snijcursus en een cartonnagecursus zal kunnen worden gehouden en ook een huisvlij t wed strijd Naar aanleiding van een vraag van mejuffrouw Callenfels of de afdeeling niets kan doen in den geest van een commissie voor militairen, heeft de secre taris een onderhoud met een militair auto riteit gehad, maar men kwam tot de conclusie, dat de vele afwisseling van het garnizoen daar moeilijkheden in den weg legt. Men meende, dat eene lezing of een voordracht, die in één avond af is, beter geschikt zal gijn. Besproken werd de wijze waarop en de plaats waar de cursussen zullen ge houden worden. Begonnen zal worden als voorheen in het Militair Tehuis en dan uit te zien naar een ruimere gelegenheid voor de cartonnagecursus. De huisvlijtwedstrijd zal besloten wor den met een tentoonstelling der vervaar digde voorwerpen, terwijl voor het bij elkaar brengen van prijzen de hulp van stadgenooten zal worden ingeroepen. De regeling der tentoonstelling werd besproken, maar de beslissing aan de commissie voor de tentoonstelling Overge laten. Wel werd nog vastgesteld, dat ieder slechts één voorwerp mag inzen den. Het bestuur werd gemachtigd de fi- .nantiën van de tentoonstelling te regelen. Besproken werd nog het reeds vroe ger ter sprake gebrachte idee om bij periodieke aftreding van voorzitter en secretaris dezen herkiesbaar te stellen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur zich met dit idee niet kan ver eenigen en dat de vraag is of zulk een bepaling wel met de statuten van den bond stroken. Mejuffrouw Callenfels, die in de vo rige vergadering dit punt ter sprake bracht, stelde thans voor het uit te stel len tot het inwinnen van nadere inlich tingen bij het hoofdbestuur. Aldus werd besloten met 8 tegen 2 stemmen. B e v o 1 ki n g. In de tweede helft van de maand September zijn in deze gemeente ingekomen: Mej. J. Hazevoet, directrice „Kinder- zorg", Veersche Singel S 42a, uit Amersfoort; K. K. A. Aeikema, bakker, Seisdam Q 28a, Amsterdam; J. F. W. Michel, rijks-ambtenaar, Noord weg R 17, Roosendaal; C. M. Buizer, leeraar gymnasium, Langeviele K 194, Amster dam; M. Jongepier, kantoorbediende, Veersche singel S 30, Bazel; J. J. van Amerongen, kapper, Seisdam Q 20, Dor drecht; K. Kooiman, leeraar R. H. B. School, Langeviele K 194, Sappemeer; G. Vasetta, mozaïekwerker, Vischmarkt H '155, Domburg; N. J. Driesen, assura deur, Dam G 59, Schoonhoven; W,. J. van den Dussen, ambtenaar, Heeren- gracht M 35; T. P. Kits, kellner, Lange Delft I 33, Leeuwarden; mej. N. J. Blaas, gezelschapjuffrouw, Rouaansche kaai G 125/6, Bussum; C. Visch, spoorwegbe ambte, Eigenhaardstraat P 237, O. en W. Souburg; J. de Hullu, leeraar R. H. B. School, Langedelft I 34, Leiden; Mej. J. S. van Gijs, gevangenbewaarster, Kou- steensche dijk P 5, 's GravenhageJ. Looise, wagenlichter S.S., Oostkerkplein N 115, Oost- en West-Souburg. V ertrokken J. Wulf, van Koningstraat E 245 naar Amsterdam; M. Ossewaarde, Noordweg R 17, 's Gravenhage; Mej. Wed. G. J. de Lignie, Volderijlaagte M 79c, 'O. en W. Souburg; G. J. van Keulen, Dam N.Z. N 6, 'sHertogenbosch; Mej. H. de Ligt, Noord singel S 168, Gorinohem; Mej. E. J. van Goozen, Rotterdamsche kaai O 247, Eind hoven; Mej. W. C. van Goozen, Rotter damsche kaai O 247, Eindhoven; J. A. van Pagee, Brakstraat O 267, Wissen- kerke; J. J. G. Mosson, Langiedeltt B 116, Breda; Mej. Wed. A. Steijn, Korte Singelstraat O 291, Rotterdam; G. J. van Oordt, Koepoortstraat N 28, UtrechtMej. A. F. W. Monshouwer, Hoogstraat I 140, Dordrecht; P. Cornells, K. Noordstraat L 110, Groede; II. H. Entink, Noordsingel R 198, BloemendaalJ. Vendevielle, Veer sche weg T 267, O. en W. Souburg; W. Hendrikse, Spanjaard straat F 58, Koude- kerke; Mej. M. Vetter, geb. Lips, Lam- brechtetraat L 102, Helder. (M. Crt.) Goes. Bevolking. In de tweede helft van de maand September ^fijn in deze gemeente ingekomen H. ten Dam uit Zwolle, Ganzepoort- straat 169; J. J. Snoodijk, rijwielherstel ler, Middelburg, 's H. ll.-kinderenstr. 67; W. J. Noordhoek, leeraar M.O., Terneu- zen, Kleine Kade 192; Joha. C. Dekker, apothekeres, Koog a. d. Zaan, St. Adriaan- straat 61; W. Vermeer, politieagent, O. en W. Souburg, de Ruijterlaan 115; J. Le- poeter, landbouwersknecht, Kapelle, Kor te Nieuwstraat 84; A. P. Huijbregsen, let terzetter, Maassluis, Voorstad 58. Vertrokken C. v. d. Zaal, loodgietersknecht naar 's GravenhageF. J. Breker, winkeljuffr., 's GravenhageMa. M. Schoonhoven, pfo tograaf, Veenendaal; Ja. A. G. Adrianis- sen, coupeuse, Vught; J. van Westen, bak kersknecht, Borssele; H. G. Taat, officier L. de Ileils, Groningen; J. van Bruggen, leeraar gymnasium, Val buigI. Carwalho, leeraar M. O., Groningen. (M. Crt.) Wemeldinge. Het zeilschip „Mathilda" schipper de Meijer van Breskens, gela den met suikerbieten, met bestemming naar Bergen op Zoom, is gisternacht op den berm geloopen en bekwam daardoor lekkage, zoodat de reis met pompers aan boord moest worden voortgezet. Rilland-Bath. Gisteravond had een 2- jarig kind van den arbeider telegrafist v. d. L. aan het station alhier, het onge luk met de keel op de punt van een spade te vallen, waardoor zulk een diepe wonde ontstond, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen, fen de wond werd 'dichtgenaaid. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Eenigerburg door A. Groe- neveld te Noord-Zijpe; voor Staphorst door S. v. Dorp te Bodegraven; voor Sint Jansga door J. H. Eykman te Ros- sum; voor Barneveld, door J. M. Th. Schippers te Ede. Het comité voor de Algemeene Ne- derlandsche Zendingsconferentie, die van het jaar niet doorgaat, zal aan alle ker keraden en predikanten het verzoek rich ten om Zondag 25 October tot een bede dag voor de zending te maken. Geref. Kerken. Beroepen te Langerak, J. H. Beumee te Stedum. Bedankt voor Oosterend en voor Pae- sensModdergat, door J. C. Aalders te Beetgum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk, A. Makkenze te Bruinisse. Geslaagd te 's Hage voor de acte Wiskunde L. O. de heer W. Vreeken te Diemen. cp Zuid- en Noord-Beveland. op Zondag 4 October. NED. HERV. KEiRK. Baarland, 9 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Cats, 9 u. ds. Moerman, 2 u. ds. Feykes. Golijnsplaat, vm. ds. Feykes, nam. ds. Moerman van Kats. Cortgene, 9 u. ds. v. d. Linde van Wisse- kerke, 2 u. leeskerk. Ellewoutsdijk, vm. en nm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, vm. en nam. ds. v. d. Plassche. 's H. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer (vm. Bed. H. Av., nam. Dankz.) 's Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Iloedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Essen. Ierseke, 9.30 u. ds. Japchen, 2 u. leeskerk. Kamperland, vm. en nm. ds. Van Veen. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen. (nm. Voorber. H. Av.) Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp, (bewaarschool) 2 u. ds. Bui nink. Nisse, vm. en nam. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Meloen, 2 u. geen dienst. Ovezand, 9 u. geen dienst, 2 u. ds. Elenbaas. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9 en 2 u. ds. Krijkamp. Waarde, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Bois- sevain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. en nam. ds. Seulijn. Arnemuiden, vm. leeskerk, nam. ds. Jonker. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven (vm. lied. H. A.. nm. Dankz.) Domburg, vm. en nam. ds. Kolderwijn. Gapinge, vm. en nam. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. van Selms, nam. geen dienst. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Seinmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma, (Bed. H. Doop). Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. geen dienst, nam. ds. Laurense, afscheid. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl (vm. Voorber. H. A., nam. Bed. H. Doop). Serooskerke, vm. leeskerk, nam. ds. Ober man. St. Laurens, vm. en nam. ds. v. 'tHof. Oost- en West-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Talma, 6 u. ds. Postma (Voorber. H. Av.) Ger. Gemeente. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Te Hengelo is een juffrouw uit den Haag bij het vertrek van een trein tusscben het perron en. den trein ge raakt. Zij heeft een been, het sleutel been en een schouderblad gebroken. De heer K. uit Hengelo, die haar trachtte te grijpen, viel ook, doch kwam er met een paar kleerscheuren af. Verschrikkelijk. Gistermiddag zijn bij het zeilen op de plassen bij Muie- veld onder Loosdrecht twee soldaten ver dronken. Een is afkomstig uit Vlaai-din gen, de andere uit Maassluis. Nederlandsch priester ge- fusilleer d. De oud-gardiaan Vincentius Sonbroek, geboren te Zaandam, die den eersten Augustus van Urmond naar 't klooster te Leuven vertrokken is, is 't slachtoffer van den oorlog geworden. Tijdens 't uitbreken van den oorlog be vond hij zich bij den pastoor te Bücke op assistentie. Van den pastoor, die ziek te bed lag, beweerden de Duitschers, dat hij geschoten had. Toen de pastoor na de oproeping door de Duitschers niet verscheen, werd de Pater ontboden. Hij is toen zonder dat hem tijd gelaten werd iets ter zijner verontschuldiging in te brengen, gefusilleerd. „L. K." Voordrachten voor de mi litairen Het ligt in het voornemen van den Uitgever E. J. Bosch Jbzn., te Nijtverdal, om alle Militaire Tehuizen 'n present-exemplaar van een zijner beken de Voordrachtenbundels (verzameld en van aanteekeningen voorzien door „Eren Hoofdonderwijzer") aan te bieden. Hem zijn echter slechts enkele adressen be kend. De besturen van de Tehuizen ge lieven dus hun aanvragen tot den beer Bosch te richten. Om te Voorkomen dat van deze aan bieding misbruik zal worden gemaakt, stelt dhr. Bosch als voorwaarde, dat el ke aanvrage onderteekend moet zijn door minstens twee bestuursleden van het Tehuis. Op de stations der H. IJ. S. M. waar zijn aangesteld, zullen van af. 1 Januari vanwege de Maatschappij stationskruiers 1915 geen hotelportiers en bedienden meer worden toegelaten. -Fen Talisman der Hohen- zollern's. Na wat wij gisteren oveir1 het „Keizerlijk bijgeloof"' schreven, volge hier wat een Duitsch blad me'.dt van een Talisman in het Huis Hohenzollern. De bekende Louis Schneider, tooneelspe- ler, regisseur, schrijver, hofvooriezer en .vertrouweling van Wilhelm I, maakt in zijn interessen e m mo.iiei _,,l.'it hef levein van Keizer Wilhelm I, 18491873 mei ding van een geheimzinnige;! geluksring, die in het Hohenzolternhuis van gene ratie op generalie overgaat. Aan dat werk ontkenen wij de sage, dat zoolang de talisman in het huis Bran denburg behouden bleef, dit niet alleen welvaart zou ondervinden, maar ook groei en zou en krachtiger worden. Het klei nood zou bestaan uit een zwarten steen ïn goud gevat en werd, voorzoover zijn geschiedenis is na te gaan, waarschijnlijk door keurvorst Johann Cicero onder zeer geheimzinnige, Verder onbekende omstan digheden verkregen, waaraan het zijn waardeering als geluksring te danken heeft. Schneider verzamelde alles wat hij vin den kon aan oorkonden en ook wat men er over aan het Hof fluisterde, en legde eindelijk den 12n November 1865 dit vol ledig materiaal aan den koning zelf voor. Deze gaf bet volgende, opmerkelijke ant woord, dat Schneider dadelijk na thuis komst neerschreef. „Alles wat gij daar van do opening van het verzegelde pakje door mij (Schneider vertelde eerst van een samenkomst met den eersten thesau rier, die den koning een pakje met den ring en daarop betrekkelijke oorkonden zou aanbieden) gezegd hebt, is volkomen juist. Het is in ons koninklijk huis ge woonte, dat de ring met de papieren iedo- ren nieuwen koning amgebod'-n wordt. Voor zoover ik mij herinner, is het een ouderwetsche ring, met een eenvou- digen donkerkleurigen steen. Nadat ik den ring aan mijn vrouw en den kroonprins heb laten zien, heb ik dadelijk weer de zorgvuldige bewaring er van bevolen." Aangezien Schneider's gesprekken, dank zij zijn goed geheugen, met bijzondere juistheid zijn weergegeven en dadelijk nadat zij gevoerd waren door hem wa ren opgeteekend, kan men met geheim raad Ernst Friedel, die de interessante quaestie kort geleden in „Brandenbnrgia" besproken heeft, het volgende conclu- decrendat deze talisman een oeroud familiebezit en uit de middeleeuwen af komstig is, kan evenmin betwijfeld wor den, als dat hij nu nog in de schatkamer van het koninklijke huis bewaard wordt. Militaire beleef d heid. Het is gebeurd in Duitschland. In e n tram stapt een oude dametwee heeren staan dadelijk op, ten einde voor haar een plaats in te ruimen. Wie van de twee zal zijn plaats afstaan? De eene heer vraagt aan den ander: „Welk jaar?" En de ander ant woordt: „1880, Landstorm, vrijstelling". Waarop de eerste zegt: „Ik uit 1857, gediend; uw beurt dus het eerst." En hij zet zich Veer neder, terwijl de oude damte plaats neemt op de open plaats van den jongsten der twee heeren. (Ilbl.) Ar r ,-llechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, is conform de eisc-h ver oordeeld wegens mishandeling J. M., 22 j., boerenknecht te Kloetinge. thans sol daat, met bekrachtiging van het verstek- vonnis d.d. 27 Oct. 1911, doch met ver andering der straf van een ma;uid gev. straf i'n f 20 b. s. 20 d. Ji. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is rechtsingang veriaend met last tot instructie tegen P. H. S. 45 jaar arbeider, geb. en inwonende te Clingle, beklaagd van brandstichting, en zijn naar de openbare terechtzitting verwezen dfe zaken tegen K. F. H. S., 24 j., voorsla ger, geb. te Middelburg, beiden te Mid delburg gedetineerd ter zake van lanil- looperij. Tegen den boerenknecht M. H. te Wouw is wegens moord op den 52-jarigen zwerveling B. G. door de rechtbank te Breda 15 jaar geëischt. BERLIJN, 1 Oct. Hef" groote hoofd kwartier meldt vanavond, dat de aanval op de stelling van Antwerpen met suc ces wordt voortgezet. BERLIJN, 1 Oct. Hier is niet-officiëel bericht ontvangen, dat 30 Fransche vlieg toestellen door de Duitschers in België zijn veroverd. BERLIJN, 1 Oct. Het groote hoofd kwartier meldt, dat de toestand op het oostelijke front onveranderd is gebleven. LONDEN, 1 Oct. (N. R. C.) Een En- gelsche kolenboot met 3000 ton steen kool, is op weg van Shields naar Ant werpen, vannacht in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De beman ning, die in de booten wist te komen, is door een visschersboot opgenomen en vanochtend te Lowestoft aangebracht. PARIJS, 1 Oct. De officieele kennis- nisgeving van vanmiddag drie uur luidt: De algemeene toestand is onveranderd Intusschen hebben wij op onzen linker vleugel, ten noorden van de Somme, en op onzen rechtervleugel, in het zuiden van Woevre, vorderingen gemaakt. BERLIJN, 1 Oct. Het groote hoofdkwar tier deelt mede Op 30 September zijn de hoogten van Roye en Fresnoy op de Franschen ver overd. Ten zuidoosten van St. Mihiel zijn den len October uitvallen uit Toul afgesla gen. De Franschen hebben daarbij zware verliezen geleden. i PRETORIA, 1 Oct. Detachementen van de strijdkrachten der Unie verrasten twee Duitsche posten, de een bij Grossplatz ten 0. van Suderitz bocht, de andere bij Amchat, 25 mijlen ten N. vaii Sudewitz- Vijf Duitschers werden gevangen genomen, waarvan er één doodelijk gewond was. De Engelschen leden geen verliezen. LONDEN. 1 Oct. (N. R. C.) De Ti mes meldt uit betrouwbare bron den tekst ontvangen te hebben van de legerorder van den Duitschen keizer, welks inhoud zooveel verontwaardiging en toorn in En geland heeft gewekt: „He' is mijn konink lijk-keizerlijk bevel dat gij uw krachten voor het oogenblik slechts op dil ééne doel concentreert: allereerst de verraderlijke Engelschen af te maken en over gene raal French's verachtelijk legertje heen te wandelen. Hoofdkwartier te Aken. 19 Augustus." GOES. Heden zou onze gemeente do eerste tientallen Belgische vluchtelingen ontvangen. Dank zij het voorbereidende werk van het Comité voor Hulpverlee ning was men gereed om tijdig hulp te bieden. Verschillende lokalen, o. a. in de Beurs, en het Gasthuis, zijn reeds in slaapzalen herschapen. Kozakken Opvallend is, aldus schrijft de „Berli ner Lokal Anzeiger", de vrees voor ko zakken. Nu, het is er ook volkje voor- Bij groote afdeel in gen kozakken moet een bijzondere politie-troep er voor wa ken, in het eigen en het vijandelijk land, dat de beruchte Russische ruiterscharen niet plunderen, branden, moorden en zich aan andere gewelddadigheden schuldig maken. Maar zoodra de generaals een oog toedrukken en dit geschiedt niet zel den dan maken jiolitie en kozakken gemeene zaak. Het is den Russischon soldaten, ook den kozakken, verboden het betalen te vergeten bij het inkoopen. Zoo lang geld aanwezig is in de regimentskas wordt dit bevel opgevolgd, maar de maeete

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2