No. Vrijdag 2 October 1914 39e «laargan De Groote Oorlog. Cr Zuid-Bevelandsche Brieyen. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAW sE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRW5A F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan te Goïritre Goes. Gratis advies. De taak van bet Departement van Fi nancien is geen benijdenswaardige. Hetzij toinister Periling, zoo hij aanblijft, hetzij straks zijn opvolger, zij zullen tot in schier onafzienbanen tijd met groote Moeilijkheden te kampen hebben. Een herhaald beroep op de beurzen der ihügeïs zal niet kunnen uitblijven. En dit is ;wel het meest ondankbare gedeelte yun de taak des hoogsten financiers, vooral wijl ons volk reeds eenigszins geprikkeld is door de malaisfe van den tegenwoordigeaii tijd. Doch wanneer in ons land de vrede maar ongestoord mag blijven, zal het ons niet zoo" hard vallen eens diep in dein Sak te tasten, om het raderwerk van den staat in gang te houden. Niettemin zal het niemand toelachen meer te moeten betalen, dan Strikt noodig is. We willen daarom nog eens op een goede bron van inkomsten de aandacht vestigen, n.l. het Tarief. Niet dat d© minister er nimmer aan gedacht heeft! Integendeel, vooral in de laatste dagen zullen de gedachten Van iZ.Ex. er meermalen verwijld hebben. De felle strijd van links tegen de dool' het jrechtsche n^nisterie ingediende Tariéf- wetsontwerp ligt nog vlersch in het ge heugen, doch wat zouden wij moeten zeg gen, wanneer minister Bertling, of wie dan ook, zelf met de Tariefwet op de proppen kwam? De tijden zijn in korten tijd zoo geheel anders geworden. Er heerscht straks een noodstand op finan- nanciëel gtebied, ook al blijven wij1 voort durend Üen zegen van den vrede genieten. Laat men niet schromen het Tarief als een welkome bron van middelen aan te grijpen. Wij hebben lef steeds op gezinspeeld, dat links mettertijd nog wel eens naar dit middel zou grijpen, en zullen allerminst nn onzen bewindsmannen, die zoo moei lijke dagen doormaken, daarvan een ver wijt maken. Integendeel, wij zullen hen krachtig steunen, niet alleen in het belang1 Van ons vaderland, want dit leidde ons ook hij onzen steun aan de finaïiciëele plan nen van minister Kolkman, maar ook omdat wij daarmede bevorderen, dat het ministerie Cort van dier Linden blijft in de lijn: „Uitvoeren der ontwerpen en ideeën van het' vorige rechtsche minis terie", adres de school, de zending, het koloniaal beheer, de mobilisatie. Konden wij daar nu als vijfde punt nog bijvoegen het Tarief! Dan zou de re habilitatie van hef ministerie Heemskerk eerst volkomien zijn! i 1 „De Zeeuw" meldde het besluit van den Minister, dat gteen uitkeering aan mi liciens of landweer mag plaats hebben ibij een Verlof langer dan 4 dagten. Langer verlof is dus verkrijgbaar en ieder, die er behoefte aan heeft, zal wel doen, het zoo spoedig mogelijk aan te vragen. Ook kunnen de schoolbesturen en gemeente besturen hun best doen de onderwijzers weer in schooi te krijgen. Nu ook de oostgrens van Nederland in staat van te- leg dis, is de kans, dat velen met lang durig verlof naar huis' zullen kunnefn, wel wat verminderd. Gaat de Minister groot verlof verlleé- nen, dan ligt het voor de hand, dat de landweer voor zal gaan. Gelukkig wordt de toestand niet erns tiger, zoodat de miliciens 1915 niet vroe ger dan gewoonlijk moeten opkomen en men van het oprdepen van den landstorm niets meer hoort. Sommigen, die vaste traktementen heb ben, krijgen, nu zie in dienst zijn, dubbel. 'Ze zijn thuis uit den kost en bekleeden veelal in het leger een rang, zoodat hun diensttraktement aanmerkelijk hoogeir is, dan van den gewonen soldaat. Dat oorlogstoestand voordeel zou kun nen aanbrengen, daarmee is niet gerekend. Zeker is het (een misstand, als som migen geld naar de spaarbank 'kunnetn brengen, omdat nu dubbel traktement wordt genoten. Het meerdere idient in de kassen Van school- of gemeentebestuur te worden ge stort, of (waar deze door de afwezigheid geen geldelijke schade lijden), in de kas van het nationaal steuncomité. De middenstand schijnt door den oor logstoestand 't meest te lijden èn door afwezigheid uit de zaken van de dienst plichtigen èn doordat er minder wordt omgezet. Door den oorlogstoestand is eir heel wat in prijs gestegen. Van de voederartikelen voor het vee is dat al heel jammer, maar meer nog, dat de suiker maar steeds duurder wordt. Daarvoor een gleldige reden te vinden, is mij niet mogelijk. Immers., de werk- loonen zijn niet hoogtór dan anders en de De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 contracten oogst 1914 zijn al lang' Voor den oorlog gesloten. Te ergter is dit stijgien, omdat we op elke kilo suiker al 27 cent belasting be talen. Moeten de prijzen stijgen, dan moest de registering naar rato de accijns ver lagen, zoodat dit algenneene en goede volksvoedsel althans niet duurdier verkocht wordt in den kleinhandel dan 20 tot 25 Cent per pond. Mijn gedachte dat altes spoedig wel wat zou opleven, als de eerste tijden maai' voorbij waren, is verwezenlijkt. Immers de Veldarbeid gaat zijn gewo nen gang. jEr, is aardig wat handel. jEte! mos sels gaan weer naar Antwerpen. Toch zal, als Antwerpen wordt ingesloten, ook deze handel wel weer minder worden of geheel ophouden. Voor den oesterhandel ziet het er ech- ■ter minder rooskleurig uit. Al het moge lijke zal worden gedaan om een afzet gebied te vinden, maar of dit Zal gelukken, is de vraag. Als' 'men nu maar eensgezind blijft en Mies behoorlijk op prijs houdt. Wat niet aan bederf onderhevig is, be houdt zijn waarde. En met name de oesters worden elk jaar, dat ze ouder worden ook zooveel te grooter. In deze en in alle omstandigbeden, lot en weg in 's Beieren hand gesteld. Hij zorgt voor Zijn kinderen! Een gevecht in een bosch aan de Maas. Een Duitsch onderofficier schildert in de „Kölnische Volkszeitung" een gevecht dal dezer dagen iaan de Maas werd gele verd. Daaraan on'tleenen we het vol gende: „Wijl werden om twee uur 's nachts ge wekt, terwijl wij, alleen in onzen mantel gehuld met het geweer in de hand len den ransel op den rug, op den grond uitgestrekt lagen. Wij kregen de bood schap-, dat bij het aanbreken van den dag de Franschen op de geheele linie zou den worden geattaqueerd. Aan slaap dacht nu natuurlijk niemand meer. Om half vier rukten we op- en waren om zes uur in de ons aangewezen stelling. Als op een afgesproken teeken begon het vuren plotseling om half zeven over de geheele linie. Wij waren als tweede vuur linie gedacht en volgden dus in gesloten gelid de uitzwermende manschappen. Waarheen we ook het oog wendden, rechts en links, overal troepen. Af en toe zien we een Roode Kruis wagen, dien we echter allen min of meer benauwd aankeken. We marcheerden op ontvan gen bevel plotseling rechts uit de flank en kwamen nu aan verscheidenbatte rijen voorbij. We vermaanden de Hen- drikken, zooals de artilleristen hier ge noemd wordt, nog eens de lucht leen beetje te zuiveren en bereikten zoo tegen negen uur ongeveer een circa vie'r kilo meter langen boschrand. Boschgevechten zijn van oudsher de meest gevreesde en zoo hadden we dan ook in het bosch nog geen 100 meter afgelegd of daar begonnen de Franschen ons al aenige granaten ,als begroeting tegemoet te zen den. We lieten ons niet door die paar granaten verontrusten en belreikten het midden van het bosch, toen werden we opeens voor ons, boven ons, rechts ten links van ons, op- 'een hevig vuur onthaald en op het eerste moment wisten wij eigenlijk niet goed waarheen ons te wen den. Wij hadden dus te doen met een geregeld boschgevecht en ik kan u van daag zeggen, ik heb vijf gevechten mee gemaakt, maar zoo iets ontzettend als een boschgevecht bestaat er verder niet. Van alle kanten kregen we vuur, de pro jectielen floten je zoo maar om de ooren, je zag geen vijand, je hoorde maar de kogels. De Franschen schoten van uit de boomen en van onder het struik gewas vandaan en je liep nog zelfs ge vaar door je eigen kameraden beschoten te worden. Dank zijl onzen voortreffelij- ken aanvoerder, hadden we ons snel weer verzameld en nn ging het met gevelde bajonet om het vaandel geschaard erop los, rechts en links "van me vielen mijn beste vrienden, maar met steeds grooter verbittering gingen we den vijland te lijf. Na 21/2 uur van zwaren strijd waren we meester van het terrein, we kwamen aan den uitgang van het bosch en het beeld, dat zich daar aan mij' voordeed, zal ik nooit vergeten. Nu heette het voor ions doorzetten en reeds na twintig mi nuten waren de hoogten, die de Franschen intusschen bezet hadden, in ons bezit. De geheele vlakte echter was als met Franschen bezaaid, maar ook onze com pagnie was erg klein geworden en menig goed kamerand werd door ons nog ge zocht en niet gevonden. Om negen uur was het gevecht begonnen en toen ik nu toevallig op mijn horloge keek bleek het me, dat het half vijf 's middags ge worden was. Met een innig dankgebed aan God voor ons behoud en voor de zege en dan met een innige gedachteri! aan onzen lieven tehuis, legden we ons om negen uur weer in onzen mantel gehuld met het geweer in den arm ter ruste en sliepen daar, droomlend van be vochten zege, op den harden grond veel lekkerden dan thuis in de Veeren bedden. Geestdriftig betoog. De Russen hebben in Oost-Pruis'en tal van knapen de handen afgekapt 0111 ze voor goed ongesch.kt te maken voor den den krijgsdienst. De bekende Theodoï Wolff van het Rerlijnsche Dagblad, door dit goddelooze bedrijf geïnspireerd, schrijft aan Ruslands adres: 1 j De dag, waarop in het Oosten de ver dediging in aanval overging, was voor velen ondier het Duitsche volk een zéér bijzondere dag. Want het is duidelijk, dat daarmee de ware opdracht vian dezën oorlog^ in vervulling begon te gaan. De strijders en niet-strijdiers. in alle lagen der bevolking zijn één in de gedachte, dat ditmaal de Russische macht verslagen en ver van haar tegenwoordige grenzen te ruggeworpen moet worden. Dezte verzeke ring van onze toekomst, deze achteruit- dringing van het dreigende Russendom heeft die rijkskanselier in al ziijn redevoe ringen en proclamaties als doel van den oorlog vastgesteld. Het heek volk, van den Pruisisohen conservatief tot den so ciaal-democraat, heeft zich offervaardig1 voor deze gleweldige daad aangegord. Ze ker, de offe'rlijst is lang en de winter staat voor de deur, maar heel Duitschland is tot volharden bereid, leder voelt het: de niet in puin gestooten kolos zou weldra weer toet onverdraaglijke dreigementen be ginnen. En daarom was de dag, waarop de bewonderenswaardige soldaten Van Von Hindenburg' de Russische provincie Su- walki betraden, een zoo heel bijzondere dag. Daar werd een begin met de vervul ling gemaakt. Frankrijk met alle kracht te overwinnen is een voorwaarde voor de gelukkige voortzetting, de Engelschen dezen oorlog goed be laten voelen is ons in zekeren zin een hariJewensch, Europeesch-Rusland te vermorselen en uit de buurt der Prui sische provincies ver .weg te jagen is ons een levtensgebod en wij zijn er blij1 om, dat dit gebeuren zal. Wij dorsten maar weinig er naar 0111 de gruwelijke verminking der Oost-Pruisische krapen aan de Russischs soldaten persoonlijk te wre ken, Wier slachtvee-noodlot men betreuren kan, maar wij: willen, moeten en zullen het Russische monster dat aandoen wat het den Duitschten kinderen heeft aange daan. Een soldatenbrief. Een Poolsch uhlaan heeft over het ge vecht aan de Oise, een brief aan zijn zuster gezonden, die door den „Paznanskl- Kurier" wordt gepubliceerd. „Den volgenden dag" schrijft hij, „trok ons regiment er weer op lostegen negen uur kwamen wij op- een open pnnt in het bosch. Aan den een'en kant was de toegang flink breed en we namen voor een oogenblik rust. Daar opeens krijgen we van alle kanten vuur. Het h'eele bosch zat vol Franschen. Meteen zaten wij ook weer in het zadel len wilden terug, maar daar werd ons de weg verspierd door een heel regiment Franscbe kurassiers. Er bleef niets over dan er met geweld door heen te slaan, ieder velde zijn lans en probeerde of de sabel wel los genoeg in de scheede zat en toen ging het in galop op den Vijand los, dat alles was het werk van een oogenblik en ging veel gauwer dan ik het hier kan neierschrij1 ven. De weg helde een beetje van boven af, dus jaagden wij op de Franschen in; die hebben geen lansen maar alleen sa bels. Den eersten (Franschen officier jaagde ik mijln lans door de borst. Ik moest het ding loslaten, omdat het met het vaantje aan den anderen kant ier door stak. Dus greep ik maar naar de sabel en hakte er verder op in. Eindelijk had den we er ons doorheen geslagen. Daar kreeg opeens mijto. paard een schot en zakte in elkaar, ik kwam er onder tie liggen en verstuikte mte de linkerhand. Met moeite werkte ik me onder het paard vandaan; mijln sabel had ik verloren en mijn karabijn was stuk, zoo stond ik daar zonder eenig wapen. Maar daar opeens zag ik vlak naast me een gevallen Fransch officier, die de geladen revolver nog in de hand geklemd hield. Ik nam het ding en kroop1 nu in het bosch. Hier vond ik het paard van een kurassier en wiel'p me er direct op. Overal waren vijanden te zien en zoodra zagen ze me of ze maak ten ook al jacht op me. Dat was dus een jacht op leven en dood. De kogels floten me om het hoofd, mijn helm werd door boord, een tweede kogel sloeg me de kinketting weg, een derde ging me door het been en Verwondde mijn paard. Al mijn kogels schoot ik af op den mij vervolgenden vijand, toen wierp ik de revolver weg en jaagde in wilde galop verder. Het werd mte .zwart voor de oogen. Op eens kreeg mijn paard nog weer een schot len stortte neer. Ik viel op den grond en verloor het bewustzijn. Toen ik weer tot mezelven kwam, zag ik soldaten bezig die de gewonden op namen. Op mijn roepen kwamen ze nader en droegen me naar het veldlazaret. Van daar bracht men mij naar M. en spoedig daarop over Luxemburg en Koblenz naar Fritzler." Korte Oorlogsberichten. Een oorlogshyena. Groote ver ontwaardiging is te Kopenhagen gewekt door een oplichter, die zich heeft weten meester te maken jvan groote sommen igeld, welke uit Rusland waren gezon den voor de uit Duitschland gevluchte Russen, die in Denemarken een schuil plaats hadden gezocht. De oplichter had zich uitgegeven voor een Russisch ambtenaar, die door de Russische regeering naar Kopenhagen was gezonden om de gevluchte Russen ab daar te helpen, pn had zich opi deze wijze verscheidene duizende jroebels doen uitbetalen, die afkomstig waren van ver wanten en vrienden van vluchtelingen. De oplichter had een medeplichtige en het bedrog kwam eerst aan den dag toen de werkelijke Russische ambtenaar een aantal brieven had ontvangen van ver schillende personen, die mededeelden dat zij hem reeds lang: geld. hadden gezon den, terwijl hij niets had ontvangen. De Russische vluchtelingen worden in Denemarken zeer gastvrij en liefderijk ont vangen en de Russische autoriteiten heb ben reeds herhaaldelijk het Deenscthe volk voor zijn betoonde hulpvaardigheid be dankt. Een groot aantal vluchtelingen zijn naar Amerika vertrokken. He t kamp van Wezel. Men schrijft ndt Gendringen ;aan de „N. R. Cïrt."Bij een bezoek, dat wij Dinsdag aan Wezel brachten, hebben wij ook het kamp, <lat thans ongeveer 18,000 krijgs gevangenen herbergt, gezien. Het is om ringd door 2 M. "hooge 'prikkeldraadver- spterringen. Een 100-tal Franscihe solda ten was onder bevel van een eigen on derofficier bezig een sloot langs de draad versperring te graven, Engelsche solda ten waren een eind verder bezig met voetballen. Aan het station vertrok juist een trein met 18 wagons soldaten (ruim 1000 man) naar de Fransche grens. Het waren nog jonge mannen van ongeveer 20 jaar. Zij waren nog niet in het vuur geweest. Naar wij vernamen zijn er de laatste 10 dagen ruim 10,000 man uit Wezel naar Frankrijk vertrokken. Te Felingen (tusschen Emmerik en Bo- ciholt) zijn twee broeders teruggekomen, de een met een schotwond in de hand, de ander lijdende aan rheumatische pij nen. Over hun ervaringen vertelden zij, dat zij' slechts eens twee dagen zonder eten geweest zijn, overigens was de pro viandeering uitstekend. Het vreeselijkst vonden zij het, dat zij in den slag aan de Marne twee dagen in de loopgraven tusschen en op1 de lijken van gesneuvelde kameraden hadden gelegen. Beiden hoopten weer spoedig naar het front ito kunnen. Briefkaart-drama. Hoe tra gisch de oorl.og wezen kan, bewijst, zoo (schrijft de „Weser Ztg'.", de Volgende- briefkaart, welke dezer dagen door een jonge Verloofde te Alfeld ontvangen werd. De veldpost-ansicht, met een beeld uit Passy-Grigny, was gedateerd van 14 Sep tember, en luidde als volgt: „Lieve Anna! Vandaag wordt ge weer een jaar ouder, en talrijke gelukwenschen zullen u wel ten deel vallen. Het isi vandaag ook de tweede verjaardag van onze verloving". Daaronder werd door een andere hand, het volgende geschreven: „Geachte juf frouw! Ik ben een kameraad van Elze. Het eerste gedeelte heeft hij nog geschre ven. Nu moet ik u echter mededeelep, dat Elze voor een half uur den helden dood voor het vaderland gestorven is. Wees sterk, en verdraag ook gij deze tijding met heldenmoed, Ulrich". Majoor Kurt v. Brocke sneuvelde op demzelfden dag', waarop zijn vader in 1870 bij Worth den heldendood stieif. De correspondent van de „Times" seint uit Antwerpen De Duitschers zijn begonnen hunne groote kanonnen op te stellen, maar of het hun zal gelukken is eene andere, vraag, die zeker ontkennend zal moeten worden beantwoord, indien de plannen der Belgen worden uitgevoerd. De overheden berekenen, dat de Duit schers enkel toegang tot de stad kunnen Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel m.eer 10 ct. krijgen, mits zij een verlies van 100,000 man dooden en zes maal zooveel ge wonden willen dragen. In België zijn de volgende spoorweg- lijnen opgeblazen door Belgische troe pten: In Limburg: te Diepenbeeck een deel van de lijn HasseltBilsen; bij Genck,1 een deel van de lijn HasseltMaeseyck vlak bij Hasselt, een deel van de spoor weg naar Diest. In Henegauwende viaduct van Bier- ghes, tusschen Edingen en Hal; een deel van den spoorweg te Masnuy St.-Pierre, tusschen Juxbise en Soigies. In Brabant: een paar punten tusschen Leuven en Brussel. (N. R. Crt) De Belgische commissie, welke naar Amerika was 'gezonden om de regeeringj daar in te lichten over de gruwelen in België, is (ie Londen teruggekeerd. B urgemeeste'rMax. De „Volks gazet" meldt: Na herhaaldelijk lastig' ge vallen te zijn door de Duitsche krijgs- overheid, voor zijne kranige houding, is. burgemeester Max terug in vrijheid ge steld. Het gerucht als zou hij naar Ver- viers of Namen gezonden zijn als krijgs gevangene, is dus niet juist. 'tls niet waar, dat de verpleegden' te Gheel gevlucht zijn. De paardenmarkt te Nijmegen is. verboden. Te Keulen heeft een dienstmeisje! al haar spaarpenningen gegeven voor de geldinzameling ten behoeve van de door den oorlog gewonden, ten bedrage Van 2000 mark. Als bewijs Van waardeering heeft ze van de keizerin een gebedenboek, voorzien van de handteekening der kei zerin, gekregen. Gisternacht heeft de geheele Belgi sche artillerie een hevigen aanval gedaan op de Duitsche liniën en verschansingen, hetgeen bewijst, dat het Belgische' ge schut en de forten intact zijn. De Duit schers hebben zware verliezen geleden. Om twee uur 's nachts is een Zeppe lin gesignaleerd boven Moll, Rethy, Turn hout, Bourg-Leopold, Merxplas, Brecht, Oost Malle en West Malle. Om half vier werden uit het luchtschip bommen ge worpen in de nabijheid van het fort Broechem. De bommen richtten echter geen schade aan. De Zeppelin trachtte vergeefs in de stelling van Antwerpen door te dringen. Een aardige anecdote uit het veld wordt ons meegedeeld door de vrouw van een in 'tveld staand officier. „Een Reserve-Luitenant trof op: straat, in 'tland van den vijand een jongen of ficier, die geen schouderkleppen droeg, doch wel het „IJzeren Kruis". Hij spreekt hem als volgt aan: „Zeg eens, hoe komt Gij aan dit ijze ren kruis Tot welk regiment behoort gij dan? „Ik benGrenadier". „O, ja, die hebben zich dapper ge weerd. Hebben nu alle lui het „Kruis" „Neen, niet allemaal, maar we zullen het wel gauw krijgen". „Zeg eens, dient bij U ook niet „Osr car?" Hoe is die eigenlijk, hij moet toch ook hier wezen „Jawel, die is ook hier, hij staat voor U!" Ons luitenantje kreeg een niet gerin gen schrik, toen hij ineens Prins Oscar voor zich zag, den zoon van den Duit- sohen Keizer. De Reserve-Luitenant, die zich ook dapper 'had gedragen, krijgt ook spoe dig het IJzeren Kruis. (Vad.) Het bombardement vaii M echel en. Het Gentsche dagblad „La Flandre li bérale" geeft een beschrijving van het bombardement van Mechelen, waaraan het volgende is ontleend: Het gewone leven was weder vrijwel geheel aan den gang. Stel u dus voor de ontroering der bevolking, toen zij gisteren- (Zondag)morgen, tegen kwart over acht, een vreeselijk geluid, helaas reeds al te be kend, hoorde. Het werd gevolgd door een paar andere van denzelfden aard; de Duit schers beschoten de stad voor de derde keer. De projectielen waren geweldig; als zij een huis troffen, richtten zij ontzet tende verwoestingen aan, sprongen zij op straat, dan vernielden zij de gevels in het ronde. Het was duidelijk, dat de Duit schers met zeer zwaar geschut werkten. Tot het middaguur aarzelde nog velen de stad te verlaten ,maar na den middag, regende het kanonkogels als hagel en joegen een ieder op de vlucht. De meeste straten waren weldra versperd door de puinhoopen, maar bij stoffelijke schade bleef het niet. Roode Kruismannen ver zekeren, dat tal van burgers gedood of gewond zijn; men kent onder meer een gezin van vijf personen, dat op den drem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1