Telegrammen. Onderwijs. Landbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Afloop verkoopinp, aanbestedingen enz deze broeder noodig meer tijd hebben moet voor evangelisatie-arbeid in andere kolonies zooals San Cajestano en Pehuel, zal er wellicht spoedig nog een Chr. hoofdonderwijzer bij moeten komen. De gemeenten leven reeds in Classicaal ver band met elkaar, naar den leiddraad der Dordlsche Kerkenorde, maar het Synodaal verband tusschen Classis Buenos Ayres en de Gereformeerde Kerken in Neder land is nog niet geregeld, en zal wellicht eerst op een volgende Generale Synode vastgesteld kunnen worden. Dr. Jan Coenraad Flach, die het volgende voorjaar als zendeling-arts naar Poerworedjo zal vertrekken, het Zendings terrein van de Kerk te Utrecht, werd 16 Waart 1884 te Sneek geboren. Hij stu deerde aan de Medische Faculteit van de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en werd 3 Jnni 1909 bevorderd tot arts. Dr. Flach is als geneesheer verbon den aaji de stichting Dennenoord" te Zuidlarea van de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harlingen, A. Hilbers te Drachten,. Aangenomen naar Zwolle door A. M. Berkhoff te Leeuwarden, die bedankte voor 's Gravendeel, Amersfoort-Baarn en Naarden-Bussum Wat de Kerk niet mag zijn! !Een station, waar men op het laatste oogenblik binnenstormt of te laat komt. Een gebouw voor nutslezin- gen, waar men in de pauze gelegenheid heeft eens goed rond te kijken en waar bij het uitgaan de critiek op des sprekers welsprekendheid, stem, gebaren enz., het hoogste woord heeft. Een modezaal, waar de laatste nou veautés worden geëtaleerd. Een concertzaal, waar het vooral om muziek en zang te doen is en waar de preek dienst doet voor het uit- of inlei dend woord bp uitvoering van een orato rium, liefst zoo kort mogelijk. Een gerechtszaal, waar men zich zoo verlustigt in het hooren veroordeelen van de splinters en balken in anderer oog, •dat men die in eigen oog vergeet. Een bewaarschool, waar onver schillige ouders de kinderen heensturen, terwijl ze zelf thuisblijven. Dat alles mag de kerk voor ons niet .zijn. Wat de kerk wél moet zijn! Een Godshuis, toegewijd aan een heilig en genadig God en waar men heengaat om in bijzonderen zin dien God te ont moeten. Een bedehuis, waar men ver van het rumoer der wereld, met heel de ge- tmeente saam, zijn gebeden neerlegt aan den voet van Gods Troon, Voor Vader land en Vorstin, voor Kerk en Huisge zin en eigen zielsbehoeften. Een klaaghuis, waar men, onder den indruk eener ernstige prediking, zich diep neerbuigt onder den last van eigen zonde en ellende en ernst maakt met de tollenaarsklacht: ,,0 God, wees mij zon daar genadig". Een t r O' o s t h u i s, waar het neergebo gen hart opengaat voor de beloften van Bet Evangelie der genade, de beloften van •een rijken Christus voor arme zondaren. Een dankhuis, waar de gemeente des Heeren kan jubelen en juichen op eiken Zondag en op eiken feestdag over hulp en heil ons aangebracht. Voor het nog te houden vervolg-eind- examen der R. H. Burgerscholen in Zee land is door den Commissaris der Ko ningin aangewezen dhr. J. de Koning te Middelburg, ter vervanging van dhr. J. Bauwens te Zierikzee, die verhinderd is. De Uniecollecte bracht op te Katten- dijke f4.50 (vroeger steeds f51); Ierseke f 102,835 en Krabbendijke met Oostdijk (Geref. Kerk) f 36,21». Geslaagd aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam voor het natuur kundig examen 2e gedeelte de heer J. P. Kelleman Slotemaker, geboren te Hans weert. St. Ct. no. 229 bevat een wijziging in de statuten (bij. 1916) van de ver eeniging tot oprichting en instandhouding eener Christelijke bewaarschool te Seroos- kerke (Walcheren). Goes. De Unie-correspondent bericht met dank aan den Heere en de gevers, dat de collecte voor de Scholen met den Bijbel alhier gehouden, nu reeds een hooger bedrag aangeeft dan bet vorige jaar, nl. f 222.50, terwijl nog enkele na- giften te wachten zijin. Het winnen van goedkoop vee voeder en werk ver sohaff in,g tijdens de bietencampagne. (Slot.) De voederbieten laten zich natuurlijk ook door ingekuilde of gedroogde pulp Vervangen. In plaats van 100 K.G. middel soort mangelworteüs kan men plm. 110 K.G. ingekuild© of 14 K.G. droge pu'.p' geven. Met deze voedering brengt men het tot ongeveer half Januari. Ten slotte moot. klan nog de rest van de bietenkoppen en bladeren op een derde manier voor de voeding benut worden. ,Zooals ik reeds eei, alles versch opvoeren gaat in de 'meeste bedrijven niet. De koppen kin mem ook niet gemakkelijk langer dan tot half Januari goed houden. Ze gaan dan schim melen, worden om te voederen gevaarlijk en gaan achteruit in vonderwaarde. De rest meet men daarom door inkuilen tegen bederf behoeden. Belangrijke proe ven daarnaar in Zeeland, ingesteld hebben geleerd, Idat i a. na 5 a 6 wieken het ingekuilde veer tie gebruiken is, doordien, dan de gistingen atgeloopen zijn; b. dat de ingekuilde koppen en blade ren ©en uitmuntend voedsel vormen voor rundvee, schapen en paarden; c. dat men Van 100 K.G. ingekuilde koppen en bladeren gemiddeld plm. 70 K.G. ingekuild voedsel overhoudt, waarvan nog 2 a 3 K.G. afgaat voor .bedorven voer aan de kanten; d. dat dit voedsel gemiddeld bevat 0.6 pot. verteerbaar, zuiver eiwit en 6 pet. zetmeelwaarde. Om teleurstelling te voorkomen moet de inkuiling goed geschieden en daarom wordt aanbevolen bet volgende zorgvul dig in acht te nemen De kuil maakt men, bij voorkeur in vas ten grond. De breedte wordt niet te groot genomen, b.v. 2 a 21/2 M. De vulling moet zoo mogelijk binnen 2 dagen ge schieden, een duur van 3 of 4 dagen is niet wenschelrjk. Men neme daarom de lengte zoo, dat men zeker is een kuil in 2 dagen te kunnen afwerken. De bo dem van de kuil meet boven den hoog- sten stand van bet grondwater liggen. Men geeft eenig verval, terwijl het aan te bevelen is aan den laagsten kant met draineerbuizien een afvoerkanaal te ma ken. De lengtezijden worden recht afge stoken, de korte zijde schuin, zoodat men met. een voer over den hoop kan rijde#. Bodem en zijwanden worden met een zeer dunne laag stroo bedekt. Veel stroo is sterk af te keuren, omdat er geen lucht mag worden ingesloten. In de vier hoeken plaatst men loodrecht gestelde latten. Daardoor gelukt het beter zoo op te stapelen, dat later uitzakken voor komen wordt. Men meet den kuil bij Voor keur ook zoo maken, dat men er aan alle zijden om heen rijden kan. De opvol gende voeren worden dan aan verschil lende kanten gelost. Men moet trachten het Voeder zoo zindelijk mogelijk bijeen te brengen. Bij het lossen is het zeer wen- sehelijk een paar mannen op het voeder te 'zetten, die het Voer gelijkmatig verdea- len, vasttrappen en met de spa stuk ste ken. Om het voedsel vast ineen te persen moet 'men af tan toe, zoolang de hoop daar voor nog niet te hoog is, met .volle voe ren daar over heen rijden. Hoofdzaak voor goed gelukken is. vast aanstampen. Komt men horren den den grond, dan neemt men den hoop iets in om uitzakken te voorkomen. Men kan de hoop maken tot ongeveer 21/2 M. bo ven den grond. Vervolgens dekke men ook teen zteer dunne stroolaag af en brengt men boven op direct plm. 2 öc.M. grond. Natuurlijk zoo, dat geen ongelijkmatig zak ken kan plaats hebben. Den volgenden dag dekt me-n met plm. 60 c.M. grond, terwijl men ook op de Zijkanten minsbens 40 i 50 c.M. grond aanbrengt. D© bedek king van de zijkanten is ter halver hoogte niet zoo gemakkelijk. Daarom is aan te bevelen daar mét behulp van paaltjes schuine planken aan te brengen, die het afzakken van grond voorkomen. Nogmaals, totale afsluiting Van de lucht dus gebruik van zeer dunne sbroola- gen, sterk aantrappen en zwaar belasten snel vulden van den kuil en voorkomen van uitzakken, zijn noodzakelijke voor waarden om goed te slagen. Later heeft men aan den kuil niets meer te doen, dan de scheuren, die er in de bedekking ontstaan, snel te vulten en vast aan te trappen. De kuil mag niet inregenen. Wan neer men over weinig tijd en werkkrach ten beschikt, kan men den kuil natuur lijk ook op het bietenveld maken, 's Win ters is er mieer tijd voor het vervoer. De gisting is in plm. 6 weken afge- loopen en het voeder kan daarna gebruikt worden. Men moet dan den kuil, van de lage zijde te beginnen, bij gedeelten ope nen en eiken dag het benoodigde veer er uit halen. Van lOO K.G. versch voeder houdt men plm. 67 K.G. zuur voeder over. Ook de samenstelling daarvan is door de gisting belangrijk veranderd. Het bevat gemiddeld minstens 0.6 pet. verteerbaar zuiver eiwit en 6 pet. zetmeelwaarde. Wanneer men 85 pet. van de bladen en koppen per H.A. oogst, verkrijgt men gemiddeld, 15370 K.G. zuurvoer. 100 K.G. zuurvoer zijn gelijkwaardig met ongeveer 70K.G. voederbieten en I1/2 K.G. Amerikaansch lijnmeeï. De waarde van dit voeder be draagt dus minstens f0.65 tot f0.70 per 100 K.G. De oogst van 1 H.A. vertegen woordigt voor de voeding een waarde ran ruim f 100. De totale kosten voor Ter voeren en inkuilen komen op f20 a f25 per H.A. Het voeder wordt door het vee gaarne genomen. Goed reinigen van de voeder bakken is echter ook zeer noodzakelijk. Onderstaand weer eenige rantsoenen met dit voedsel. A. Melkkoeien van 600 K.G. levend ge wicht, die 12 K.G. melk geven: 6 K.G. weidehooi, 0.5 K.G. tarwwkaf, 0.5 K.G. haverkaf, 1.25 K.G. Amerikaansch lijn meeï, 1.5 K.G. grondnotenkoek, 20 K.G. voederbieten en 25 K.G. zuurvoer. C. Groeiend jong vee van 400 K.G. 3 K.G. weidehooi, 2 K.G. gesneden ha- rerstroo, 1.5 K.G. gesneden erwtenstroo, 15 K.G. voederbieten, 10 K.G. pulp, 20 K.G. zuurvoer, en 1 K.G. katoenzaad- meel. Wanneer men dezen herfst in Zeeland op vooromschreven wijze te werk gaat, zal men den voedernood in onze Provin cie niet sterk behoeven te voelen. In het kort komt het systeem dus op het volgende neet Opstallen van een groot gedeelte van het vee hij het begin van den bieten- oogst. Afgrazen van de weiden door goed gedekt jong vtee. Op stal voeren met hoofdzakelijk verscbe koppen en bladeren tot plm 14 dage.n na het beëindigen van den bietenoogst. Daarna opstallen van al het vee. Vier tot zes weken een rantsoen met overwegend bietenkoppen. Ten slotte in den nawinter, van af plm. half Januari een rantsoen met veel ingekuilde koppen en bladeren. Een moeilijkheid van dit systeem is, dat het nog al arbeid vraagt in een uiterst drukken tijd. Dit bezwaar is echter dit jaar wel te ondervangen. De werke loosheid in verschillende andere be drijven is van dien aard, dat men wél teenige extra krachten zal kunnen krijgen. En dit uitstekend voer is wel wat exfra Toon waard. Ook is de arbeid ver bonden aan verzamelen en vervoeren van Koppen en bladeren gemakkelijk te 'ke ren. Bij het verzamelen van koppen en bladeren moet men er naar streven deze zoo zindelijk mogelijk bijeen te brengen. Dit geschiedt het best indien men voor het vervoer koppen en bladeren met hooi vorken op kleine hoopjes laat brengen. Op deze wijze kan er heel wat aarde worden afgeschud. Ook in bedrijven, waar men veel bieten en weinig vee heeft, of daar, waar men over veel voederbieten beschikt, mpgen dit jaar geen koppen en bladeren worden, ondergeploegd. In het eerste geval kan men trachten dit voeder aan andere land bouwers te verkoopen, in het tweede ge val kan men een gedeelte zijner voe derbieten Van de hand doen. Deze zullen zeker dit jaar een goeden prijs opbrengen. En nog iets anders ware misschien te overwegen. Gewoonlijk verkoopt (Zeeland in den herfst een groot aantal kalfvaar- zen en jonge paarden. Dezen herfst zijn de prijzen daarvan bijzonder laag. Zij die over veel goedkoop voeder beschikken, zouden misschien voordeelige zaken ma ken, indien ze jiu kalf vaarzen en. mis schien ook jonge paarden opkochten. Deze dieren zullen zeer Waarschijnlijk a.s. voorjaar, tegen dien weitijd, veel meer gevraagd zijn. Men verzuim© vooral niet per dier en per dag 20 tot 45 gram phosphorzure kalk bij te voeren. Dit kost plm. fl.25 per 5 K.G. en moet bij vertrouwbare voe derhandelaren worden gekocht. De kwestie van het goed benutten van bietenkoppen en bladeren is altijd, maar speciaal dit jaar,, voor onze Provincie van zeer groote beteekenis. Ondergeteekend© hoopt daarom dat de bietenverbouwers het door hem aanbevo len systeem zullen willen beproeven. Hij, is gaarne bereid aan hen, die nog meer gegevens wenschen, mondelinge of schrif telijke adviezen te geven. Tevens beveelt bij zich aan Voor mededeeling van opge dane ervaringen. v. De Rijkszuiv elconsulent voor Zeeland, C. ZWAGERMAN. Ongelukken. Te Middelstem (Gr.) is bet 9-jarig dochtertje van P. D. in het kanaal geraakt en verdronken. Gistermorgen is te Oldeboorn Atje B., dienstbod© van den veehouder F. v. d. Meer, toen zij uitging om te melken, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Te IJmuiden zijn twee lijken aange spoeld. Ze zijn nog niet herkend. Te Buitenpost is het 5-jarig dochtertje van W. v. d. B. verdronken. Brand. Gisternacht is de bakke rij van J. Heikens, te Sappemeer, ge heel afgebrand. Alles was verzekerd. Een veelbelovend jong- men sch. De 18-jarige P. S. van Alk maar, die Maandag op aanwijzing van de Alkmaarscbe politie, die door een aan een vriend geschreven brief achter zijn verblijfplaats was gekomen, uit Harlin gen naar Alkmaar werd overgebracht, heeft heel wat op zijtn kerfstok. De Utrechtsche rechtbank heeft hem Maan dag wegens diefstal bij een familielid te Utrecht van een gouden horloge, een gouden ketting en een gouden ring hij verstek veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. In verschillende plaatsen van ons land heeft hij! in hotels gelogeerd onder val- sche namen en verdween zonder te be talen. Hij1 bezigde de namen: J. Hag- meister, P. Smits van Waasbergen, Schu- ringa, J. Hofmeester, Elzinghe Waes- berghe. Te Alkmaar heeft hij zich schuldig ge maakt aan diefstal van verschillende goe deren uit een pakhuis, waarvoor hij zich voor de rechtbank aldaar zal hebben te verantwoorden. Maar ook voor verschil lende andere rechtbanken in. ons land zal hij moeten terecht staan. In Amsterdam stal hij' uit de hut van een machinist 3e klasse, uit Alkmaar af komstig en met wien" hij' bevriend was, diens diploma. Hij meldde zich als J. Hagmeister aan hij een Amsterdamsche stoomvaartmaatschappij! om te sollicitee- ren naar de betrekking van machinist 3e klasse, hoewel hij1 van machines niet in het minst verstand heeft, doch /.ge dekt" als hij was door het gestolen di ploma alsmede een keuringsattest. Den volgenden dag werd hij' aangenomen voor drie jaar en kreeg van den kapitein een papier, goed voor f 207, f 200 handgeld en f 7 reisgeld, hetwelk hem op het bureau der maatschappij werd uitbetaald. In de woelige dagen van begin Augus tus vervoegde hij zich als J. Hagmeister bij het Duitsche gezantschap te 's Graven- hage, om te vragen, waar hij zich moest aanmelden voor de indiensttreding bij het Duitsche leger in gevolge den oproep tot mobilisatie. Terwijl de ambtenaar, die hem te woord stond, zich even verwijderde, nam hij twee kaarten weg, welke voorzien waren van den stempel van het Duitsche ge zantschap en welke hij door invulling en valsche onderteekening tot betalingsman- daten maakte. Zoo heeft hij o.m. een grooten auto tocht, waarbij ook Alkmaar werd aange daan, gemaakt. Aan het gezantschap was hij1 verwezen naar Wezel. In Vlissingen, waar hij ©enigen tijd in een hotel doorbracht, hetwelk hij even als verschillende hotels in andere plaat sen, o.a. Groningen en Leeuwarden, zon der betaling verliet, nam hij >een aan een logeergast hehoorende handtasch mee, waarin zich o.m. een bedrag aan f35 bevond. „Alkm. Ct."' De Koning van Roemenië lijdt se dert een week aan leverkolieken en moet: eenige dagen bet bed houden. Volgens een later bericht is de Koning weer op-, gestaan. ANTWERPEN, 1 Ootl. De Franschen hebben die: Duitschers uit Doornik ver jaagd. Den heelen dag bombardeerden de Duitschers met groote hardnekkigheid de forten Waelhem, Wavre, St. Catherine, Schelle, Duffel en Wiliebroeck, die heil Vuur krachtig beantwoordden. Twee der forten zijn volgens een be richt. uit Duitsche bron vernield. ANTWERPEN, 1 Oct. De Duitschers gaan den heelen dag voort miet de be schieting van de eerste linie der Zuide lijke positie. In weerwil van het munitie- verbruik hebben onze forten, weinig ge leden. Tusschen de Senne en de Nethe heeft geen enkele Duitsche infanterie beweging plaats gehad, doch in de lijn tusschen de Schelde en de Senne hadden heftige aanvallen plaats, welke door de Bielgen gesteund door de forten, werden afgesla gen. De Duitsche verliezen zijn aanzien lijk. Het moreel der Belgische troepen is uitstekend. Om half twaalf duurde het bombarde ment nog voort. BERLIJN, 1 Oct. Het groote hoofdkwar tier deelt mede, 1 Oct. 5 uur 's> morgens De sterke vijandelijke strijdkrachten die noordelijk en zuidelijk optrokken tegen het leger van Albert van Wurtemberg zijn onder zware verliezen door dit le ger teruggeslagen1,. Uit het front niets- nieuws. LONDEN, 1 Opt. De admiraliteit meldt: De Engelsche kruiser „Cumberland" heeft acht schepen buit gemaakt van de Woer- mannlijn op de rivier de Kameroen, be nevens de „Arnfeld" van de Hamburg- Amerikalijn. Ook de Duitsche kanonneer boot „Soden" werd genomen. Men verwacht, dat de gezonken „Her- zogin Elisabeth" weer zal kunnen worden bovengebracht. GENT, 1 Oct. De Belgen verhinderen de Duitschers over de Schelde te trek ken. Gisteren kwamen de Duitschers te Dendermonde aan. Het station dat tot nog toe gespaard was gebleven is thans in brand gestoken. De Belgen slaan den vijand langs den oever van de Schelde krachtig itlerug. ANTWERPEN, 1 Oct. Officieel wordt bevestigd, dat de vice-consul van Argen tinië te Dinant door de Duitschers ge fusilleerd is. De reden is onbekend. AMSTERDAM. 1 Oct. De vierde Kamer behandelde heden de zaak .tegen S. Wi. C. redacteur van d© Financier, beklaagd van majesteitsschennis. In de eerste week van Aug. heeft hij in een artikelenreeks den Dnitschen Keizer alleen voor den oorlog aansprakelijk gesteld en hem onbe trouwbaar genoemd. Het O.M. vroeg 3 mnd. hechtenis. ARNHEM, 1 Oct. Door het gerechts hof is heden de inspecteur van politie V. d. Meuten tot 14 d. h. veroordeetd wegens het veroorzaken van dood door schuld. Wegens het veroorzaken van let sel is hij vrijgesproken. BERLIJN, 30 Sept. Het groote hoofdkwar tier meldt vanavond officieel Voor Antwerpen zijn twee der onder vuur genomen forten vernield. ANTWERPEN, 30 Sept. Mecheten is opnieuw door de Belgen bezet. De Duit schers hebben het bombardement van- Lier en Heyst op den Berg hervat. SALONIKI, 30 Sept. Opstandelingen en militaire benden in Nieuw-Servië zijn voortdurend met elkaar in gevecht. Te Welas kwam het tot een verbitterden strijd. D© Serviërs verforen 160 man en konden niet verhinderen, dat de spoor weg over ©en afstand van 5 K.M. werd vernield. Later ontvingen de opstande lingen nog 300 goed gewapende mannen ter versterking, waardoor de Servische benden op de vlucht werden gedreven. St. PETERSBURG, 30 Sept. De groote generale staf deelt mede: Den 28sten de zer hebben de Russische troepen na teen verbitterd gevecht de Duitsche stellingen bijl Augustof en Koptzyowo (ten Oosten van Augustof, in 't gouv. Soewalki) ver mees terd. Den 29sten hebben zij de nauwe door gangen tusschen de meren in Soewalki bij Simno, Sereje en Leipoeny bezet. De Duitschers zijn op Soewalki, Sejny en Mariampol teruggetrokken. Het zware Duitsche belegeringsge schut heeft de beschieting van Osoviec zonder succes voortgezet. In de streek van Ichtsjoetsjin en bij Andrejewo zijn onbeduidende schermut selingen gelevérd. BOEDAPEST, 30 Sept. (N. R. Ct.) Een uit Uszok hier aangekomen hoofdofficier van den generalen staf deelt officieel mede, dat de gevechten, die eergisteren en gisteren om de Uszok-pas zijn gele verd, gunstig zijin geweest voor de Oosten- rijksche troepen. De Russen zijn tot Sianki (in de Karpathen, aan de Gali- cische zijde van de Uszok-pas) terugge worpen en de Uszok-pas is weter in han den der Oostenrij-kscho troepen. De Russen hebben bijl de gevechten in het komïtaat Ung, waar zich thans geen Rus meer bevindt, zware verliezen geleden. GENT, 30 Sept. (Part.) Sedert tien uur Dinsdagmorgen is het bombardement Van Dendermonde hervat. De twee gjroote de- kenfabrieken zijn verbrand. Van Duitsche en Belgische zijde bulderen de kanonnen; onophoudelijk. Wat er van Dendermonde nog rest, wordt neergeschoten. Het dak rian het klooster St. Vincentius, waar nog enkel© zieken verblijven, werd om 1 uur door een granaat afgerukt. De gebeele bevolking van Grembergen vlucht in de richting van Zei©. Om drie uur troffen de bommen de fabriek op den weg virn Zei© naar Dendermonde. Van den uitslag van het artillerieduel is niets te voor spellen. De Belgen houden moedig stand en zoo zij: moeten terugtrekken, zullen zij de brug Van van Grambergen doen springen om de Duitschers te beletten oVert de Schelde te trekken. De geheéte streek v!an Dendermonde langs den overkant vaar de Schelde is verwoest. CONSTANTINOPEL, 30 Sept. De Ik- dam verneemt dat de Perzische slam Su- mai bij Baehsale aan de grenzen, de Rus sische stelling Sirdschick aanviel. Twee| Russische officieren met 200 man wer den gedood4 officieren en 40 man wer den gewond. Het overschot der Russen vluchtte met achterlating van vier ma chinegeweren, wapens en munitie. C ONSTANTIN OPEL, 30 Sept. (Van Turksch-Duitsche zijde). De gisteren hier aangekomen Ferzjsche bladen bevatten een, bevestiging van het incident betreffende den funnel aan de Russisch-Afghaansche grenzen. De Russen boorden sedert jaren in het geheim een tunnel van de grensstad] Kusch naar Herat. De emir van Afgha nistan beval dat de tunnel zou worden vernield. Volgens geruchten zouden 2000 Russen en talrijke arbeiders in den tunnel1 omgekomen zijn. LONDEN, 30 Sept. Uit Belgrado komt het bericht, dat de Serviërs na een bloe dig gevecht Semlin opnieuw hebben ge nomen. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte der vorige oplaag geplaatst. MIDDELBURG. Alhier bevinden zich heden op het politiebureau twee Russen, de een was kolen werker de ander Kell- ner in België, zij: hebben kans gezien uit Brussel te vluchten en hopen nu door tusschenkomst van den consul-generaal te Rotterdam via Engeland naar Archan gel te kunnen komen, daar zij' dienst plichtig zijn, de een bij de kozakken de ander bij de infanterie. Wij1 spraken de beide mannen, die ons in het Duitsch inlichtten en die overtuigd zijn van de zege der Russische wapenen. Volgens de „M. C." zijn zij denzelfden dag nog, daartoe door het steuncomité in staat gesteld, naar Rotterdam doorge reisd. GOES. De heer C. de Korte, bewaarder aan de strafgevangenis alhier, is benoemd tot brigadier aan de gevangenis te 's Gra- venhage. GÖES. De burgemeester laat aan de ingezetenen van Goes bekend maken, dat zij de matrassen, die zij het Comité voor Hulpverleening 'aan Belgische vluchtelin gen 'toegezegd hebben, moeten klaar hou den. Morgen zullen ze worden afgehaald, dewijl dan Belgische vluchtelingen ver wacht- worden. Over de maand Sept. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Geboren: 5, Jan Paulus, z. v. J. de Hamer en T. de Vos; 13, Dingeman Adriaan, z. v. A. A. van Nieuwenhu'ijzen en E. J. P. Din- gemanse; Krina, d. v. J. W. F. vin Waarde en M. W. Hage; 27, Elizabeth, d. v. J. Poppe Jz. en J. Dommisse. KATTENDIJKE, Geboren: 15, Pieter- nella, d. v. Jacobus van der Schraaf en Pieternella Wagenaar; Pfeter, z. v. Phi- lippus Paauw© en Jacomina van de Schraaf, wonende te Goes; 17, Dingeina Maatje, d. v. Hendrik de Bad en Tan netje Rooze. Overleden: 11, Johannes Floras Feleus, 54 j., man van Maatje Oudkerk, weduwe, van Tannetje Pieternella Flipse. Ierseke. Uitslag verkooping huis en erf, waarin herberg, bewoond door dhr. Jac. Wisse, door notaris J. van der Kloes te Ellewoutsdijk. Verkocht voor f 1650 aan dhr. A. Pekaar te Ierseke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3