Binnenland. m de Provincie. Kerknieuws elkander wel allerlei over de bronnen, waaruit die weelde voortgekomen kon zijn, niemand scheen echter aan landverraad en spionnen te denken. Tot de plotse ling uitgebroken ooTlog alles aan, (ken1 dag bracht en menige Russische agent naar verdienste met den kogel werd ge straft. Zooals het hier is gegaan, zijn ver moedelijk overal lieden opgedoken, die in betaalden dienst der Russen stonden. Russische landarbeiders zullen ook wel het een en ander hebben medegedeeld bij terugkeer in hun vaderland, waarvan men later tegen ons een nuttig gebruik heeft gemaakt. Hoe het ook zij, nogmaals willen "we er op wijzen, dat den Oost- Pruisen van geboorte hoegenaamd geen smet kan worden aangewreven. Daarom zou het onbillijk zijn, bij het groote leed dat hun reeds heeft getroffen, over hen to spreken als van Oost-Pruisische land verraders". Keizerlijk Bijgeloof. De oorlogstalisman van Keizer Wilhelm, zoo weet de Daily News" mede te dee- len, is een vierbladige klaver, geperst, gedroogd en liggende in een zakboekje onder de groote grijze jas. De Keizer heeft het gedurende den ganschen oorlog bij zich gehad. Te Berlijn wordt over dat geluk aan brengend klaverblad het volgende ver haald. De talisman werd geplukt door liet dochtertje van een ouden hofbeambte, Louis Schneider genaamd, en wel in Juli 1870 in de weiden van het Koninklijk park te Kabelsburg. Het meisje mocht haar vondst den ouden Koning Wilhelm aanbieden, die de klaver in zijtn zakboek bewaarde. Maanden gingen voorbij. De troepen marcheerden in triomf naar Ber lijn terug. Jongejuffrouw Schneider en haar vader werden bij' den Koning ge roepen. „Hier is je klaverblad", spi'ak deze, het zakboek openend. „Het heeft me de overwinning bezorgd. Het bracht mij geluk. Ik geef het je terug, mijn kind, en ik hoop dat het je ook geluk zal brengen". De oude monarch liep toen naar een spiegel, sneed een van zijn witte lokken af en reikte die met het klaverblad aan het meisje. Jaren gingen voorbij. Mejuffrouw Schneider schonk den kostbaren talisman aan de dochter van gravin Dolma als een doopgift. Nu komen we tot Augustus 1914. De oorlog is uitgebroken. De Keizerin ont vangt gravin Dolma nu weduwe met haar dochter, die den talisman van 1870 in de hand draagt. Het petekind van mej. Schneider wilde dien aan den Kei zer ten geschenke geven. ,,Z. M. heeft het erg druk", zei de Keizerin, „maar ik zal uw talisman in ontvangst nemen en hem aan den Keizer met uw beste wenschen overhandigen." De Keizerin sprak verder de hoop uit, dat het klaver blad evenals 44 jaar geleden de over winning mocht brengen. Dienzelfden dag ontving de Keizer den talisman in een blad uit het notitieboek van zijn groot vader, en nu zijn, naar gemeld wordt, de Keizer en het klaverblad onafschei delijk van elkaar. „Vad." Korte Oorlogsberichten. Men gaat in Parijs voort maatrege len te nemen om kunstschatten in de musea te beschermen voor het geval het tot een beleg komt. De Mona Lisa en de Venus van Milo zijn naar Toulouse ge tracht. Veronese's Bruiloft van Kana kon om zijn grooten omvang moeilijk verzon den worden. Men heeft het schilderij dus achter dicht traliewerk gezet. Veel kost baar beeldhouwwerk is in cement ge bouwd. In een nacht heeft men 800 schil derijen naar een veilige plaats gebracht Alle vensters van het Louvre en andere musea worden dichtgemetseld. Op heel gemoedelijke wijze zijn en kele dagen geleden een viertal lichtge wonde Fransche krijgsgevangenen Mülhau- 6en binnengekomen. Een wielrijderspa trouille was met hun overbrenging belast en bij eiken Duitsohen fietser stond een Franschman achter op de step, zich aan zijn bewaker en vervoerder vastklemmend. Treffend. Ln een zaal in 't al gemeen ziekenhuis te Weenien trad dezer dagen de dokter binnen op een oogenbblik dat zich een bulderend gelach deed hoo ien. Toen het groepje lachers, dat om een Poolschen boerenjongen was ge schaard, den dokter zag, hielden zij zich in. De dokter moest er het zijne van hebben. „Wat scheelt je?" Hebben ze je wat gedaan?" vroeg hij den jongen, die met tranen in de oogen midden in den vroo- 1 ijken kring stond. Geen antwoord. Eindelijk zeide een soldaat uit Beneden- Ckstenrijk: „We hebben 'rn niks gedaan. We zeien alleen dat ze nu weer bezig zijn bij Lemberg en dat hij misschien nog twee maanden hier moet blijven." „Is dat alles?" -vroeg de dokter. „Nee", stamelde nu de jonge Pool. „Ze hebben gezegd: vóór jij d'r weer uit mag, schieten wij alle Russen weg. „N. R. Ct." Graaf de Schwerin, een neef van den Keizer, werd bij den slag aan de Marne gevangen genomen. Hij beproefde uit Belle l6le te ontsnappen, waarna hij in de ci tadel van Port Louis onder strenge bewa king werd opgesloten. Luitenant ter zee O. Weddingen, de commandant van de U 9, de onder zeeër, die de Hogue, Aboukir en C'ressy getorpedeerd heeft, heeft, zooals de le zers weten, het IJzeren Kruis gekregen. Hij was eerst den 16den Augustus te Wil helmshaven in het huwelijk getreden na een tocht van onderzeeërs naar de Shet- landsche eilanden. De U 9 moest toen eenige herstellingen ondergaan en van den daaivoor benoodigden tijd heeft Wed dingen gebruik gemaakt den huwelijksband van zijn door zoovele gevaren bedreigd leven vast te knoopen. Acht dagen na de bruiloft was de U 9 weer klaar voor het gevecht en nam zij' haar commandant aan boord. Zijn moed was reeds erkend door een reddingsmedaille voor de red ding van een zijner manschappen, die voor Helgoland bij hooge zee over boord was gevallen; zijn beleid door de verlee- ning van de orde van den Rooden Ade laar. De sluiting der Dardanel- 1 e n. De sluiting van de Dardanellen wordt aldus gerechtvaardigd, dat de Engelsc-he en de Fransche vloot, sedert eenigen tijd voor den ingang van de Dardanellen kruis ten, waarbij zij de in- en uitvarende sche pen aanhielden, doorzochten en de be manning uithoorden, wat afbreuk deed aan de vrijheid van de scheepvaart door de zeeëngte. Daarom heeft de Turksche regeering besloten de Dardanellen te sluiten en de zeeëngte niet te heropenen, voordat de genoemde vloten zich verwijderd hebben en de abnormale toestand heeft opge houden te bestaan. „N. R. Ct." Rij de beschieting van Maubeuge hebben de Duitschers slechts 8 stukken van 42 c.M. gebruikt. Orchis verwoest. De Duitsche Generalstabarzt en de chef van den ge zondheidsdienst hebben aan Zijne Ma jesteit een telegram gezonden waarin wordt medegedeeld, dat voor eenige da gen te Orchis een hospitaal door franc- itireurs werd aangevallen, waarop een strafexpeditie van de landweer van het 34e regiment tegen deze ongeregelde troe pen werd gehouden, welke echter met 8 dooden en 35 gewonden werd terug gedreven. Een daarna uitgezonden batal jon stiet niet meer op vijanden en vond de plaats Orchis verlaten. In Orchiswerden 20 in het gevecht van den vorigen dag gewonde Duitsche soldaten gevonden die vreeselijk toegei takeld waren. Oóren en neuzen waren hun afgesneden, terwijl men hun door zaagsel in neus en mond had verstikt. De betrouwbaarheid van dit 'bericht wordt bevestigd door de schriftelijke ver klaring van twee Fransche geestelijken. Orchis is met den grond gelijk gemaakt. Het ligt in het departement Douai. De Russische Zwarte Zeevloot ligt bij de Bosporus, de verzamelde Engelsohe en Fransche vloten in de Engelsche Zee, om Turkije te dwingen het besluit tot opheffing der capitulaties in te trekken en haar twijfelende houding tegenover de Triple Entente op te geven. Te Berlijn zijn weer krijgstropheen aangekomen en wel twee Russische vaan dels. De politie te Genève heeft een Oos tenrijker aangehouden die zich uitgaf voor Graaf en zich bezig hield met ridder- orderizwendelarijHij heeft dit vroeger ook te Parijs bedreven. De Duitscjiers rond Ant werpen. Nog enkele uren en de vesting Antwerpen zal geheel ingesloten zijn. Ln het Oosten door de Kempen, wordt de beweging dier Duitsche troepen met groote haast voortgezet om de insluitingslinie ook aan dien kant to Voltooien. Ook in 't Westen zijn de Duitschers druk bezig, posities to kiezen tegenover den Ant- werpschen forbengordel. Naar aanleiding van het succes der U 9 schrijft de Handels- en Zeevaartcou rant van Noorwegen: „Het staat thans vast dat de kleine staten in de onder zeeboot een wapen verkrijgen, dat de strijd met de zwemmende vestingen kan aanvaarden. Deze vaartuigen zijn zoo goedkoop, dat wij er ons een zwerm van kunnen bouwen, kleine voor de verde diging der havens, groote voor de open zee. Weet men, dat in onze fjorden een groot aantal bewapende onderzeeërs lig gen, dan zal geen enkele stalen kolos het wagen, onze neutraliteit te schenden." Te Lier en Winebroeck hebben de Duitschers, naar de Belgische bladen mee deden, op de gasthuizen geschoten. Te Aalst zijn het bagijnhof en het gasthuis getroffen en zavaar beschadigd. Op den weg van Duffel naar Wawer is een auto-ambulancewagen, die gekwets ten vervoerde, door een granaat getroffen. De wagen werd in stukken geslagen en al die er zich in bevonden, voerder en gekwetsten, gedood. Breda zit vol Belgische vluchte lingen, die wachten op treinen, die hen naar VlLsingen brengen, om vervolgens over Rreskens naar Antwerpen te gaan. Te Baarle Nassau komen stroomen Belgische vluchtelingen aan. Goederen uit Amerika. De Holland-Amerikalijn zal ter voor koming van oponthoud in het Kanaal, in Amerika alleen goederen inladen be stemd voer de Ned. regeering. Engeland en de NederlandsChe Sche epvaart. In „The Economist" van 26 September komt een stukje voor van een „Dutch reader" uit Groningen, waarin deze, de rechtmatige klacht uit, dat de feiten weer spreken de lijn door dit blad, door de Eng. regeering voor de onzijdigheid aan te nemen, uitgestippeld. Wij zien, zegt de schrijver, onzen han del ter zee zwaar benadeeld 'door de Britsche en Fransche marine, onze In dische mailbooten naar Brest of Londen opgebracht; 'n deel barer lading in be slag genomen als „accidenteele'J contra bande; onze Amerikaansche lijnbooten naar Brest of naar Iersche havens ge sleept; gTaanladingen, door onze handels lieden gekocht en betaald, in Engelsche liavens verkocht, hoewel de uitvoer van graan ten onzent verboden is. Nominaal is de zee vrij voor onzen handel, maar feitelijk is het niet zoo; het handelsverkeer met Amerika en an dere landen wordt nagenoeg onmoge lijk door het optreden van Britsche en B" ranse he oorlogsschepen. Deze dingen worden hier zeer pijn lijk gevoeld; en wij vragen onszelven af wat zij beteekenen, waar zij ko- me-n van een natie die er zich op beroemt „dat zij de vrijheden van klei ne landen als Holland enz. beoogt te handhaven". Het schijnt alsof onze han del vernietigd moet worden zoo good als de Duitsche en aldus twee vlie gen in één klap gedood. Gij. zegt: „in dien wij trachten den ondergang van hun handel (die der neutralen) te vol tooien, zullen wij hen gemakkelijk tegen ons in het harnas jagen". De houding van uw marine tegen onze handels vloot is zeker niet geschikt om vriend schappelijke gevoelens op te wekken. De redactie der „The Economist" heeft hierop niets meer te antwoorden dan dit: Indien er eenige grond is voor de grieven, door onzen inzender te berde gebracht, hopen wij dat zij door het Britsche gouvernement zullen worden hersteld. Maar onze inzender moet er zich rekenschap van geven dat het vol kenrecht niet bevorderd is door het mijnenstrooien der Duitschers in de Noordzee. De „N. Crt.", waaraan wij het bo venstaande ontleenen, voegt er voorts aan toe: Sedert dit rake stukje van den Hol- landschen lezer verscheen, is de Engel sche praktijk tegenover den Nederland- schen handel nog weer iets verder ge gaan, n.lterug tot voor de Parijscihe Declaratie van 1836. Het door de HollandAmerika-lijn ge charterde, uitgaande Nederlandsche stoomschip „Sophie H", met Nürnberger speelgoed voor New-York bestemd gela den, is aangehouden en, zooals thans bericht wordt, naar Falmouth opgebracht. Noch wat den aard noch wat de be stemming van het goed betreft, kan deze lading bij eenige mogelijkheid contrabande zijn. Is dus zelfs de regel: „vlag dekt la ding" door Engeland voor de Neder, landsche vlag opgeheven T a r w Naar wij vernemen zullen de hoeveel heden tarwe en tarwemeel welke bij de meelfabrikanten nog beschikbaar zijn de zer dagen worden opgenomen en zal on der bepaalde voorwaarden van Regee- ringswege tarwe 'ter beschikking worden gesteld van die meelfabrikanten welke aan de te stellen voorwaarden willen voldoen. In Verband hiermede zal bin nenkort ook een herziening plaats heb ben van de maximum-prijzen voor tarwe, tarwemeel en rogge en zullen tevens maximum-prijzen worden gesteld voor rog gemeel en voor verschillende broodsoor ten, terwijl de aanvoer van tarwe voor Regeeringsrekening geregeld zal worden voortgezet. De Regeering heeft ook een belangrijke partij buitenlandsch meel in Amerika aangekocht, welke op het oogen- blik onderweg is naar Nederland. Tot zoover het Vad. Men meldt verder aan de N. R. C. dat de maximum-prijs van de tarwe, door de regeering vastgesteld op f 14 per hon derd kilogram, niet zal worden verhoogd, oook al verwacht men een stijging van de Amerikaansche tarweprijzen. Het verschil in prijs van de door de regeering aange kochte Amerikaansche tarwe en den maxi mum-prijs van f 14 per honderd kilogram, waartegen de tarwe door het rijksgraan- distributie-bureau aan de handelaars zal worden geleverd, wordt door de schatkist gedragen. De regeering is tot dezen maatregel overgegaan om te voorkomen, dat de broodprijzen zullen stijgen, waardoor in hoofdzaak de volksklasse zou worden ge troffen. „Het Volk", Dagblad der S. D. A. P., is in Duitsch- land verboden. Al banië. Omtrent de gevangenschap van ruim drie maanden van de deze week hier te lande teruggekeerde Nederlandsche of ficieren in Albaneeschen krijgsdienst, ma joor Verhulst en kapitein Reimiers, meldt men ons: De gevangen officieren waren niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet mochten verlaten, en dat streng bewaakt werd. In dien staat van afzondering vernamen zij niets van hetgeen er in de wereld voorviel. Eerst tegen den tijd van hun vrijlating vernamen zij den dood van commandant Thomson, en bij hun ontslag deelde een Albaneesch priester hun mee, dat er in Europa een groote oorlog was uitgebroken, wat zij nauwelijks konden gelooven. Over ruwe of bepaald onwelwillende behandeling hadden zij zich niet te be klagen. Zij mochten hun voedsel op eigen kosten van huiten het verblijf van hun gevangenschap laten komen. De beide officieren, die in ons leger laatstelijk den rang resp. van kapitein en len luitenant bekleedden, hebben zich dadelijk voor herplaatsing in Nederl. dienst beschikbaar gesteld. „N. R. Ct." Brieven aan den consul-gene raal te Antwerpen. De Minister van Buitenlandschc Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wie gedurende het tijdvak van 5 tot 17Augustus aan den consul-generaal te Antwerpen gerichte brieven hunne be stemming niet hebben bereikt en liet derhalve aanbeveling verdient, van zulke brieven afschrift aan genoemden consu- lairen ambtenaar te doen toekomen. „St.ct." De „Veendijk" van de HollandAmerikalijn op weg van Baltimore naar Rotterdam is door een Fransch oorlogsschip in het Kanaal aan gehouden en naar Havre opgebracht. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan F. W. Loewer, commïes ter gemeente secretarie te Zierikzee f534; Z. C. Ie Clercq, timmerman bij de gemeente werken te Vlissingen f172; P. de Visser, gemeentebode te Axel f142; M. Jaoo- busse, klokluider te Rrabbendijke f 14 J. de Kok, stoker aan de gemeente-gas fabriek te Goes f311; M, F. v. Oppen, wed. J. Slager, sluismeester te Sciherpe- nisse f8; P. de Graaff, wed. M. v. Ben- degom, secretaris van St. Philipsland f 272. Middelburg. Als bewijs hoe de Duit schers alles doen om de neutralen voor zich te winnen, werd ons door een za kenman hier ter stede een Duitsche cir culaire over de krijgsbedrijven getoond, door hem met een handelscorrespondentie ontvangen. Het was een bijzonder mooie avond voor de muziekuitvoering op het Molen water; zie is dan ook weder door een niet -ie schatten menscheninassa bijge woond. Het ten gehoore gebrachte pro gramma, door pns Maandag vermeld, was er een vol afwisseling. Na ieder nummer klonk een dankbaar applaus, maar in het bijzonder na de fragmenten uit den Slag van Waterloo, die thans bijna geheel vol ledig werd gegeven. Jammer, dat de imi tatie-kanonschoten weigerden af te gaan, waardoor een Dogènblik een niet bedoeld oponthoud ontstond, terwijl de heer Morks verplicht was door te laten speten zonder dat de schoten gehoord waren. Dit achterwege blijven heeft echter met de muzikale uitvoering niets te maken en is alleen geen reclame Voor de leveran ciers van het schietwerk. Tijdens het slot „het Wien Neerlandsch Bloed" werd we derom Bengaalsch vuur ontstoken, dat ook nu weder een fantastischen aanblik gaf, terwijl tot ons groot genoegen al degenen, die een zitplaatsje hadden genomen, en er was bijna geen stoel onbezet, opston den. Do Generaal Snijders Marsch was een welkom toegiftje. Het laatste concert van dit seizoen was dus hiermede ten einde. Wij zouden met dit feit te constateeren kunnen volstaan, als niet de, groote vrees bestond, dat dit concert tevens het allerlaatste van ons zoo hoog aangeschreven korps zal zijn. Men herinnert zich, dat wij er vroeger meermalen op zinspeelden, dat met den tegenwoordigen steun het bestuur er niet voor in kon staan, dat het in staat zou zijn het korps op de Dien te houden en de geruchten, die wij den laatsóen tijd hoor den, doen ons vreezen, dat de toestand op dit oogenblik nog geen verbetering heeft ondergaan. En al moge de eerste gedachte zijn, dat het nu geen tijd is om over zulke zaken te schrijven, aan den anderen kant mag toch zeker niet ver geten worden, dat het korps, dat het volgende jaar zijn honderdjarig bestaan zou kunnen vieren, inzonderheid de laatste kwarteeuw onder de eminente leiding van den heer Jan Morks heeft gepraesteerd en tot welk een hoog muzikaal peil het geklommen is. Wij hopen ten zeerste dat het bestuur alsnog een weg vindt om een betere bestaanszekerheid voor het korps te scheppen. En dit is te meer noodig waar wij vernomen hebben, dat de heer Morks juist door de onzekerheid van zijne positie, plan heeft gemaakt om zijn positie te verlaten. Wij zouden onze lezers wel eens wil len vragen, wat zij denken natuur lijk in normale tijdsomstandigheden in de eerste plaats van Middelburg zon der het Middelburgsch Muziekkorps, en van het Middelburgsch Muziekkorps zon der ,,Jan Morks". De populariteit van het korps zoowel bij stadgenoot als vreem deling is groot en wij gelooven niet, dat vele Middelburgers met onverschiHighedd het verdwijnen van het korps zouden zien geschieden. Als men toezeggingen kon doen, waardoor in normale tijden, die, hopen wij, niet te lang op zich zullen laten wachten, een gezonde financieele basis verzekerd is, twijfelen wij niet of èn hot bestuur èn de dirigent èn de leden van het korps zullen zich door deze moeilijke tijden nog wel weten heen te slaan. Mogen wij met opgewektheid het volgend jaar het honderdjarig bestaan van het Mid delburgsch muziekkorps en het 25-jarig directeurschap van den hoer Morks her denken. De Stot. bevat de statuten van de Ver. „Walcherens Plattelandsch Bouw- kring", alhier. Het is heden een driedubbele her denkingsdag in de boekbinderij en kunst handel van den heer G. W. Dhuij, al hier. Op 1 Oct. 1889 opende de heer Dhuij zijn zaak en traden bij hem 'in en J. D. dienst de heeren C. M. Rei iigiu,'>\ijn de Hariot; gedurende een kwarteeuw ilienst beide genoemden bij dhr. Dhuij in Uniet geweest; en het was dan ook zekeA.de onopgemerkt voorbijgegaan,. ',v:iren te tijds- en familieomstandigheden niet oor zaak dat aan de voorgenomen plannen om deze herinnering feestelijk te vieren geen gevolg kon woeden gegeven. Door 't personeel werd heden aan den jubileerenden patroon een bureaustoel aangeboden, terwijl deze op zijn beurt aan de beide bedienden elk een gou den remontoir met inscriptie aanbood. De hoofdredacteur van „De Middel- burgsche Courant" is opgeroepen om voor het kantongerecht te verschijnen wegens oen door hem geschreven hoofdartikel in het no. van 19 Sept. j.l. in* welk arti kel afkeurend Over de militaire autori teiten geschreven werd en wel over het door den militairen bevelhebber te Sas van Gent geschreven bericht dat geen brieven meer werden doorgelaten, wan neer niet op de achterzijde de naam van den afzender vermeid stond. Tegelijk met de dagvaarding is gemeld, dat door den territoruilen bevelhebber een proclama tie is uitgevaardigd waarin onder anderen het verbod is .opgenomen klachten en' opmerkingen over militaire maatregelen te publiceeren. De toegezegde maatregel in betrekking tot bedoelde brieven is in- tusschen weer ingetrokken. Hedennacht is alhier in de buurt van de Loskade bij hel station door de dienstdoende politie agenten duidelijk ge durende den ganschen nacht kanongebul der waargenomen. Voor de rechtbank alhier zal op Vrijdag! 16 Oct. behandeld worden de zaak tegen Th. H., huisvrouw van B., wegens overtreding van het rendez-vous verbod. Nisse. In de Woensdag, gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Na de lezing der. notulen werd aan de orde gesteld, een wijziging in de begrooting 1914 tot een bedrag van fö 12, als zijnde te veel genoten rijksbijdrage, daartoe werd besloten. Benoemd werd als lid ran het burgerlijk armbestuur dhr. Joh. Kloos terman (afr.) Da gemeentebegrooting voor 1915 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf, op een eindcijfer van f 10260.65. Daarna sluiting. Terneuzen. Dinsdagavond gaf de Zang- vereeniging „Ter Neuzensch Gemengd Koor" (directeur de heer Joh. Bierlé) in Hotel du Commerce een uitvoering, uit sluitend voor de militairen en ten bate van het plaatselijk Steun-Comité voor weïk- loozen. Een keurig programma van een 18-tal nummers, was daarvoor vastgesteld. Ook de kapitein woonde de uitvoering bij. Vooral „Mammie zal komen" (van Lu- ciën) door de sopraan solist© ten gehoo re gebracht, vond vieel bijval, evenzoo het „Wij zuilen Holland houen", dat door het koor zeer verdienstelijk werd uitge voerd. Veel indruk maakte vooral het nummer: „0, God, verlaat ons Nederland niet", waarbij alle militairen opstonden! evenals bij het geestdriftige „Volkslied". De zaal was stampvol. 'tWas voor de militairen een genotvolle avond, die zij niet licht zullen vergeten. Met verlangen zien zij de wederkomst van „Ter Neuzensch Gemengd Koor" tege moet. Meliskerke. Op iniliatief van den Bur gemeester dezer gemeente werd alhier door een viertal jeugdige meisjes eene collecte gehouden ten behoeve van het Roode Kruis, welke heeft opgebracht de som van f44,36. Sas van Gent. Den geheelen dag ein ook den avond werd zwaar kanongebulder gehoord, komende uit de richting van Antwerpen. In den avond was in de richting Antwerpen een rooden gloed waarneembaar, vermoedelijk woedt in de omgeving van of in Antwerpen brand. Bijzonderheden ontbreken. Geref. Kerken. Bedankt voor Gees door H. v. d. Zande te Andel. Gereformeerden in Zuid- Amerika. In de Acta der Synode 1914 van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Noord-Amerika komt een rapport voor van de Deputaten ter behartiging der geeste lijke belangen onzer stamgenooten in Zuid- Amerika. Volgens Synodaal besluit hebben zij een collecte aanbevolen in alle gemeen ten, en deze collecte, met het batig saldo bedroeg de som van ruim 2406 dollars. De gemeenten Buenos Ayres en Tres Ar royos hebben nu elk een predikant respec tievelijk Ds. A. C. Sonnevcidt en Ds. Sj. Rijper. De laatste volgde Ds. A. Rolloos op, eerst als hoofdonderwijzer, en later met toestemming der Deputaten beider zijds, ook als predikant. Beide broeders ontmoeten vele moeilijkheden in hun werk, maar toch arbeiden ze nog met lust en moed voort, gesteund door een aantal trouwe medebroeders en zusters. Volgens de laatste statistieke opgaven, telt de gemeente in Buenos Ayres 44 be lijdende leden, 80 doopleden, en 30 gere gelde kerkgangers, en de gemeente in Tres Arroyos 32 belijdende leden, en 52 doopleden. De Chr. School in Buenos- Ayres telt 53 leerlingen, en heeft tot hoofdonderwijzer II. II. Hogendorp, zoodat Ds. Sonneveldt nu vier maanden per jaar in de Chubut Boerenkolonie Boeren uit Zuid-Afrika die na den oorlog her waarts trokken, arbeiden kan, en ook eenigen tijd in Rosario. De Chr. School in Tres Arroyos telt 36 leerlingen, met Ds. Rijper tot hoofdonderwijzer, doch daar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2