Oorlogsoverzicht. Binnenland. Uit ds Provincie. clamatiee uit te vaardigen. Hij zou zich daarna op de wandeling van het stadhuis naar zijn huis mondeling hebben uitgela ten tegen de burgers, hen waarschuwende tegen Duitsche inlichtingen omtrent den stand van den oorlog, terwijl hij bemoe digende inlichtingen gaf over de positie der verbonden legers. Uit België. Zondagmiddag zou den twee extra treinen van Gent over Mokeren naar Antwerpen vertrokken zijn overvol met Duitsche krijgsgevangenen en gewonden. Men verzekert dat de Duit- sohers 2000 man verloren. Duitsche lüroepen bestaande uit cava lerie, artillerie en infanterie hebben stel ling genomen te Eppen en Booringen, vanwaar zij Beverloo en Leopoldville heb ben gebombardeerd. Generaal Schepper inet zijn vrijwilligers en gendarmes trok zich terug, jterwijl de bevolking hun toe vlucht zocht naar Lummel. Vele huizen zijn verwoest. De Duitschers schijnen uit die plaatsen vertrokken. De Belgische bezetting uit Moll is eer- gistermiddag door de Duitsche troepen verdreven en naar .Turnhout gevlucht. Gisternacht hebben de Belgen tevergeefs beproefd het verloren terrein te herwin nen. Venschillende Belgen werden ge kwetst. De verliezen der Duitschers zijn niet bekend. Gisternamiddag hebben de Duitschers het dorp Meerhout in brand gestoken. De bewoners uit den omtrek vluchtten allen naar Turnhout waar groote opwinding heerscht. In Turnhout mag met het oog op het bezoek van Duitsche lucht schepen na 8 uur geen licht meer bran den. Dokter Nagant, priester en leeraar te Rolduc die sedert de verwoesting van Leuven vermist wordt, is teruggekeerd. Hij was als krijgsgevangene naar Munster gebracht. Aalst gebombardeerd. Men meldt ons.Eergisteren hebben de Duit schers Aalst gebombardeerd, dat de Bel gen eergisterenavond .bezet hadden. De Duitschers hadden .zich opgesteld te Den derleeuw; nadat gij versterking nit Brus sel ontvangen hadden trachtten zij drie bruggen over den Dender te nemen. Door de mitrailleuses der Belgen werden zij teruggeslagen. Op het station viel een regen van gra naten, twee fabrieken en een hospitaal geraakten in brand. Gedurende de Mis kwamen twee granaten in de Sint Maar tenskerk terecht waardoor een groote schrik ontstond. Duizenden zijn gevlucht naar Gent, zoodat de stad in den na middag geheel verlaten was. Verschillende gebouwen zijn in vlammen opgegaan. Het gevecht wordt hevig voortgezet waarbij de artillerie een groote rol speelt. Na een hevig gevecht drongen de Belgen de Duitschers terug tot Asce. Belgenen Nederlanders. Bij een onderneming van Belgische troe pen in de nabijheid van Leuven werd het dorp Linden, ten Oosten dier stad, door hen genomen. Het kasteel der Ne- derlandsche familie van Blankenhagen aldaar was uit eigen middelen als am bulance ingericht, een veertigtal Belgit- sche gewonden vond de liefderijkste ver pleging hij deze om hun philantropie in het dorp alom bekende landgenooten. Van de daken van het prachtig kasteel woed zoowel de Roode Kruisvlag als de Nederlandsche driekleur. Nauwelijks mees ter van het dorp, drongen de Belgische troepen het kasteel binnen, dat na korten tijd verwoest werd en in vlammen op ging. (N. R. Crt. Een Engelsch officieT een der ge vechten aan de Marne beschrijvende,- meldt: de Duitschers hadden vele doo- den, doch wij ook. Het treffendst ge zicht was een Hooglander die blijkbaar hongerig was geweest en tegen een hooi opper was gaan zitten om een kaak te eten. Hij was doodgeschoten en zat recht op nog met zijn kaak in de hand. „Wilde treinen". In den nacht van Zaterdag op Zondag zrjn van een Belgisch station (welk vermelden de bla den niet) achtereenvolgens acht treinen vol ijzererts in volle vaart gejaagd op de lijnen naar Leuven. Machinisten en stokers brachten deze treinen zoover als maar mogelijk was, zetten toen alle kleppen open en spron gen eraf. Men weet nog niet welke rampen deze treinen veroorzaakt hebben, toen ze in razende vaart terecht kwamen midden in het spoorwegnet, door de Duitschers ge bruikt. Zeker "is, dat op verschillende plaat een de lijnen naar Antwerpen voor lan gen tijd onbruikbaar zijn gemaakt. Bij Luderitzbooht is het tusschen Engelschen en Duitschers tot een zeer hevig troffen gekomen. De Duitschers, die ven-ast worden, hadden 5 dooden en 2 gewonden, de Engelschen 3 dooden en 4 gewonden. De onderkoning van Britsch-Indië heeft 400,000 pond sterling van den Ni zam van Haiderabad ontvangen als bij drage voor de oorlogskosten ten behoeve van de Indische troepen, die dienst doen in Europa. Canada kondigt een eerste storting van 10,000 pond sterling aan voor de Bel gische uitgewekenen. Generaal Findley, de bevelhebber der artillerie van het Engelsche expeditie- leger, moet in den slag aan de Marne gesneuveld zijn. Oorlogsvaria. Volgens het „Hamburger Fremdenblatt" -vroeg het En gelsche Parlementslid Elverston aan den kanselier van den schatkist, of men met het oog op het verbod van betalingen aan personen van vijandelijke landen, ook de door de Regeering van Groot-Britan- nië tot dusver aan de groothertogin van Mecklenburg-Schwerin betaalde jaarrente van f 36.000, wilde intrekken. Lloyd George antwoordde, dat de bedoelde beta ling door het van kracht worden der pro clamatie opgeheven was. De laatste had den 6en Juli plaats. Groothertogin Alexan dra van Mecklenburg-Schwerin, hertogin van Bronswijk en Lüneburg, is prinses van koninklijken bloede van Groot-Britan- nië en Ierland. Zij is de dochter van den hertog van Cumberland en sinds 7 Juli 1904 met groothertog Frederik Ernst IV van Mecklenburg Schwerin gehuwd. Haar broeder is hertog Ernst August van Brons wijk. De krijgsraad te Col mar in den Elzas heeft den rijken landeigenaar Petitdeman- ge tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Deze had tijdens het gevecht in Diedols- hausen, ten einde zijn landgoed van een beschieting te redden, een vlag in den vorm' van een witten doek uitgestoken. Naar de aangeklaagde te zijner verde diging aanvoerde, zou hij op dit denk beeld zijn gebracht, door den raad hem gegeven door Fransche soldaten, die bij hem waren ingekwartierd geweest. De auditeur-militair had 15 jaar ge- eischt. Dit harde vonnis zal, hoopt de krijgs raad, allicht een waarschuwing voor even- tueele navolgers zijin. Behalve de Duitsche officieren, die de Fransche taal machtig zijn, en de vele „einjarig"-vrijwilligers, die hun mondje Fransch van de schoolbanken benutten, verstaat de Duitsche soldaat in het alge meen geen woord van de taal der be woners, in wier land hij zich thans be vindt. ,Dit geeft tot veel last, maar ook tot humoristische gevallen aanleiding. En menigeen dezer Duitschers, eet niet meer, maar hij „manget" en 's nachts slaapt hij niet, maar „dormt." Een compagnie was na een langen tocht met doorgeloopen schoenen in zeker dorp aangekomen. Men zocht naar een schoe nenmagazijn, dat er niet was. Doch een der onderofficieren wist vast en ze ker te vertellen, dat hij in een der vorige dorpen een magazijn was voorbijgegaan waar „commisstiebeln" te koop waren. En dus trok een patrouille daarheen. Na eenige uren, kwamen de schoenen- koopers, maar zonder schoenen, terug. De „commisstiefeln", die de onderoffi cier zoo duidelijk op de ramen van een magazijn had aangeprijsd gezien, bleken bij nader inzien.comestibles" te zijn geweest en helaas geen „kommiesschoe nen." I, Te Biharkerestes in Hongarije bezweek een Poolsch soldaat aan zijn wonden. Daar de overledene in het dorp geen bekenden had, ontfermde zich teen aantal jonge meisjes; zij trokken witte kleederén aan en tooiden zich, volgens het lands gebruik, met myrtenkransen. Vervolgens namen zij de doodkist op haar schou ders en droegen zoo bet lijk naar het kerkhof. De groote Japansche theehandelaren hebben 100.000 kilo thee aan het Russi sche leger, 200.000 aan de Fransche en Engelsche legers en 20.000 aan het Bel gische leger geschonken. Sociaal-democratische dagblad-redac teuren, die een bezoek hebben gebracht aan België, schrijven in de „Vorwarts": Als men de Belgische grens maar even heeft overschreden ziet men reeds de ongelukkige gevolgen van den francti- rcurs-oorlogheele rijten huizen zijn in de asch gelegd. Talrijker zijn echter de dorpen, die vreedzaam in het groen lig gen. Althans tot aan de omgeving van Luik schijnt de Belgische bevolking zeer tot rust te zijn gekomen. Overal ziet men mannen van den landstorm met de „vij anden" waarbij zij zijn ingekwartierd aan de deunen babbelen. Toen wij met de Duitsche huzaren van Herberthal naar Luik reden, werden de groeten van onze soldaten dikwijls door de Belgische meis jes beantwoord. Dit wordt echter in de omgeving van Luik heel anders. Daar houdt de bevolking zich rustig, maar de menschen verhelen hun afkeer tegenover de Duitschers volstrekt niet. Toch hoor den wij overal woorden van lof over dien landstorm, (de blauwen) zooals zij wor den genoemd. Op de stations wordt dag en nacht gekookt in groote ketels, en daar komen vrouwen en kinderen om eten vragen, wat hun meestal wordt ver schaft. Zoo zorgt de landstorm er voor, dat de Belgen niet het geheele Duitsche volk voor barbaren en Hunnen houdon, welke namen zij hun na de verschrikkelijke dagen van Augustus zonder uitzondering hebben gegeven. Lemberg. Het te Krakau verschij nende blad „Nowa Refonna" bevat een beschrijving van den toestand in do door de Russen bezette hoofdstad van Gali- cië, van de hand van een hoogleeraar, wien het gelukt is uit de krijgsgevangen schap der Russen te ontkomen. Aan die beschrijving ontleenen wij het volgendeReeds voor de Russen Lemberg binnentrokken, hadden velen de stad ver laten, zoodat het aantal inwoners van 200.000 thans tot op de helft geslonken is. i Eenige wijken zijn bijna geheel verlaten. Alleen in die arme buurten heerscht nog wat leven en beweging. De handel staat totaal stil, alleen de winkels, waar levens middelen verkocht worden, zijn open. Ook do koffiehuizen, op één enkel na, hebben hunne deuren gesloten. Van Russische soldaten bemerkt men overdag niet veel, 's nachts echter wordt voortdurend gepatrouilleerd. Eenige soldaten, die een poging tot plundering hadden gedaan, werden door de Russische overheid gearresteerd en zouden gefusilleerd worden. Of het echter zoo ver gekomen is weet niemand. Behalve het eenige jaren geleden nieuw gebouwde hoofdstation, dat door de Rus sen in brand werd gestoken, zijn in de stad geen verwoestingen aangericht. 19 Sept. Dendermonde door de Duit schers geheel verwoest; ook het fraaie stadhuis van de 16e eeuw. Oosten rijkers leggen het fort Jaros'.af in *de asch. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat de toestand onveranderd is en dat de Fransohe rechtervleugel langzaam voor uitgaat. Duitsche berichten zeggen, dat de Duitsche rechtervleugel de Fran- sclien terugdringt, dat Verdun met succes beschoten wordt, en dat Reims weder is ingenomen. Een Duitsche aanslag op een spoorwegbrug in de nabijheid van Rouen is door de Fransehen verijdeld. Een Duitsche vliegenier laat hoven Ant werpen een bom vallen. Aan de Ned. kust worden afgedreven mijnen gevonden. Duitsche strijdmacht valt een post aan 32 K.M. van Woi (Br. O.-Afrika). 20 Sept. De toestand over het ge heele front is ongewijzigd gebleven-De Japanners behalen voordooien in Tsingtau. Bij Peronne wordt hevig gevochten tus schen D. en Fr. De Duitschers ste ken Tremelo (België) in brand. Scher mutselingen in de huurt van Gent. Frankrijk zal bij alle mogendheden een protest indienen tegen de verwoesting van de caJthedraal van Reims. 21 Sept. Het beleg van Przemysl en Jaroslaf wordt voortgezet. De Russen rukken op naai' Krakau. Schermutse ling hij Broechem en Sempst. (België). De Times zegt, dat in of nabij Brussel zich 70000 D. bevinden; 10 dagen gele den 6000. Op den linkervleugel der hondgenooten wordt door hen getracht den Duitschen rechtervleugel hij Noyon om te trekken. Aan den rechteroever der Oise en ten N. van Reims rukken de Franschen langzaam vooruit. Do kathe draal van Reims is verwoest. Zware re gens belemmeren de krijgsoperaties. 22 Sept. Onbekende vliegmachine bo ven Maastricht. Een bom richt groote stoffelijke schade aan. - In de Noordzee drie Engelsche kruisers, de Cressy, Abou- kir en La Hogue, door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Ned. schepen nemen dooden en gewonden op. Van de bemanning (2400 man) waar schijnlijk drie vierde omgekomen. Sera- jewo door de Serviërs en Montenegrijneai bezet. Duitsche kruiser voor Madras. Bij Oudenaerle schermutseling tus schen Duitschers |en Belgen. 23 Sept. Ilet Ned. s.s. Automaat in de Noordzee vergaan. Engelsche vischkotter Kimarck in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. En gelsche vliegmachine laat bommen val len hoven Dusseldorf. De Duitschers hebben St. Quentin en Peronne ont ruimd, vlg. een Fr. bericht, en tusschen deze plaatsen stelling genomen. Visch- kotter Kimarck op een mijn geloopen en gezonken; de visschersschuit Rebono on derging hetzelfde lot. De Senaat van Italië neemt de regeering van Albanië op zich tot een nieuwe yorst is benoemd. 24 Sept. Zeppelin in de buurt van Moll en Liere. Fransche troepen uit Havre te Gent aangekomen. Aan den linkervleugel ontwikkelt zich een ge vecht in het centrum rustigaan den rechtervleugel verwoede aanvallen van de Duitschers. De Russen hebben Przemysl ingesloten. -S.S. „Indian Prince" door de „Kronprinz Wilhelm" in den grond gehooid. Zeppelin boven Ostende. Engeland gaat door met aan houding van Ned. koopvaardijschepen. - Engelsche troepen in de Lo-sjang-golf (China) ontscheept, om deel te nemen aan de Japansche operaties tegen üuitsch Tsingtau. De Duitsche kruiser „Ein den" bombardeert Madras, 25 Sept. De Engelsche post voor Nederland wordt in Engeland aangehou den. De Hongaarsche regeering er kent, dat 9 gevallen van cholera zijn geoonstateerd hij gewonde soldaten. Minister Asquith deelt moe dat En- gelsch-Indischo troepencontingenten te Marseille geland zijn. 26 Sept. Een Duitsche Zeppelin werpt bommen boven Warschau, doch wordt neergeschoten. -De Nederland- sohe oostgrens in staat van beleg ver klaard, ten einde op krachtiger wijze het smokkelen van oorlogs contrabande naar Duitschland te kunnen tegengaan. Ge vecht tusschen Duits,, hers en Belgen bij Aalst en Quatrocht. Duitschers trekken zich op Aalst terug. 27 Sept. De toestand aan het wes telijk gevechts-front heet nog steeds on veranderd, in ongeveer dezelfde opstel ling; het hevigst woedt de strijd op de flanken. De Duitschers houden het offen sief, doch zijn tusschen Toul-Verdun hij St. Mihiel over de Maas gedrongen. Een Zeppelin heeft boven Vlaanderen ge vlogen en hommen geworpen in Aa«t en Gent, zonder schade te veroorzaken. Boven Parijs en Antwerpen vloog een Taube, die eveneens bommen wierp, niet geringe schade. -Me iel n ten derden male door de Duitschers gebombardeerd. De Japanners val en de Duitschers aan bij Tsingtau. 28 Sept. Duala (hoofdstad in Duitsch- Kameroen) en Bonaberi hebben zich over gegeven aan een Engelsch Fransche strijd macht. De üardanellen tijdelijk ge sloten. De Koningin in het kamp. Zondagmorgen bracht de Koningin, ver gezeld van Prins Hendrik,- een bezoek aan het kamp Loosduinen. De Vorstin wilde tegenwoordig zijn bij de eerste gods dienstoefening, die daar gehouden werd door den veldprediker ds. Scholten van Rotterdam. In twee auto's verschenen de vorstelijke personen met hun gevolg, onder wie ge neraal Buijze, inspecteur der infanterie, een paar adjudanten van H. M. en de bevelhebbers van het kamp. Een eigenaardig gezicht was het: een predikant in uniform van een 2e luitenant met den Roode-Kruisband om den arm, dan vlak tegenover hem de Koningin, veel hoofdofficieren in groot uniform en vele honderden soldaten in een kring, daaromheen. Na den kampcommandant eenige vrien delijke woorden te hebben toegesproken, vertrok H. M. met gevolg onder het don derend gejuich der manschappen. Vacantiekaarten voor mili tairen. 1 De Directie der H. IJ. S. M. beeft be paald, dat na 30 dezer, wanneer de va cantiekaarten feitelijk niet meer geldig zijn, deze nog mogen worden verstrekt aan alle in 'uniform gekleede militairen, zoowel hoogere als mindere, tegen den vastgestelden prijs van f4, f3, en f 2 voor resp. Ie, 2e en 3e klasse. Lijn Gouda—Schoonhoven. De nieuw te openen spoorlijn Gouda Schoonhoven zal 29 dezer met enkele locomotieven worden ingereden. Aanklacht tegen een dagblad. De „Telegraaf" meldt, dat de justitie gisternamiddag te haren bureele heeft in beslag genomen het cliché van een plaat, door Louis Raemaekers voor dat blad ge- toekend. De in beslag neming is geschied naar aanleiding van een tegen „De Telegraaf" ingediende aanklacht, gegrond op art. 100, Wetboek van Strafrecht en luidende: „Met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft: le. hijl, die in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, op zettelijk eenige. handeling verricht, waar door de onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht." Geen vaccinatie-dwang. Ds. Vonkenberg schrijft in het „Geref. Jongelingsblad" Mannen, onze Koningin wil, dat men U in zake vaccinatie volle vrijheid zal laten. Een kapitein, een officier van gezond heid of welke superieur ook, die U in dit stuk wil dwingen, handelt tegen den u i t- drukkelijken wil van H. M. de Ko ningin. Klaagt dus bij Hare Majesteit! Gij vindt hij Haar een open oor. Zij is Oranje! Zij zal geen Alva dulden onder hare officieren. Oranje heeft ons, met Gods hulp, juist van Alva bevrijd. Dus mannen, niet morren of knorren. Ook nooit buigen voor oonscientiey dwang. Maar met wettige middelen voor uw conscientie-vrijhcid in het krijt. Gij hebt de Koningin mee. En zulke kapiteins hebben Haai' tegen! Uit Albanië terug. Majoor Verhulst en kapitein Reimers zijn te 's Gravenhage aangekomen en heb ben hun opwachting gemaakt bij den mi nister van oorlog. 30 September 1914. Wij lezen in „De Hope Israëls": Op hovenstaanden datum hoopt het volk van Israël weder zijn Grooten Verzoendag te vieren. Zoover de zonen Israëls niet totaal on verschillig zijn geworden voor hoogere dingen en voor zoover de tijdsomstandig heden het toelaten, zullen zij zich weder verzamelen in hunne bedehuizen en vas ten en bidden. Dat velen hunner dit ernstig meelton is buiten kijf. Dat velen hunner waarlijk meenen langs dezen weg vergeving van zonden te ver krijgen staat vast. Maar dat de weg door hen bewandeld om daartoe te komen niet de wieg is door God verordend en in Zijn Woord voorgeschreven is niet minder waar. Dit Israël aan te toonen is onze heer lijke troeDing. Hoe die beter te behartigen dan door Israël voortdurend in den gebede te ge denken. Laten wij het doen, het inzonderheid doen, hetzij in het openbaar, hetzij in de binnenkamer aan den ingang van den Grooten Verzoendag, dus aan den avond van den 29sten September e.k. Vrienden Israëls vergeet hij zoovele noo- den die van Israël nooit. De Hoorder der gebeden zegene alle bidders voor Israël en verhoore hunne smeekingen. De handel in veevoeder. Dezer dagen deed het bericht de ronde, dat met medewerking der Regeering po gingen zouden worden gedaan om de coö peratieve vereenigingen van veevoeder te voorzien. Een lezer van „De Nederlander" belanghebbende hij den handel in vee voeder, schreef te hopen dat dit bericht onwaar zou zijn, omdat een maatregel als bedoeld z.i. de ondergang van vele molenaars en handelaars in veevoeder beteekenen zou. De boeren zouden dan alleen Van coöperatieve vereenigingen kun nen betrekken. „De Nederlander" ant woordt hierop, dat de schrijver zich noo- deloos ongerust maakt, en dat er óók voor de handelaren zal worden gezorgd. In het hierbedoelde geval koopen de coö peratieve vereenigingen zelf in Engeland veevoeder, dat dan aan onze Regeering wordt geconsigneerd en na aankomst in Nederland weer aan de to teen i gingen wordt overgedragen tegen den kostenden prijs. Op vrijwel dezelfde manier worden de belangen der handelaars gediend. Deze doen hun contracten voor graan, dat zij gekocht hebben, maar niet geleverd kun nen krijgen, over aan de Regeering, door wier bemiddeling het voeder betrokken wordt, en vervolgens weer aan de hande- delaren overgedaan. Een derde regeling is, dat de Regeering zelf koopt on bij aankomst der partijen deze weer verkoopt tegen vaste prijzen aan gegadigden, onver schillig of dit boeren, vereenigingen of handelaren zijn. Daar de hoeren over het geheel niet .zelf zulLen koopen, maar dit liever overlaten aan de handelaren, die uiteraard heter op de hoogte zijn van de gemakkelijkste en goedkoopste wij ze van vervoer, enz., zullen ook zóó die fouragehandelaars in de meeste gevallen hun provisie bekomen. Een vierde moge lijkheid is nog, dat handelaren, die tot dusver alleen van den groothandel be trekken, hetzij individueel, hetzij gezamen lijk, in Amerika koopen en de contracten aan onze Regeering overdragen, die dan weer na aankomst van liet voeder de partijen zonder winst aan de oorspronke lijke koopers overdoet. Elk dezer rege lingen wordt reeds gevolgd. Hoofdzaak bij alle transacties is, dat de zekerheid verkregen wordt, dat het veevoeder alleen voor hinnenlandsche consumptie bestemd is en geen schepel wordt doorgevoerd. Vandaar ook. da.t de uitvoer van alle mogelijke yeevoeder- en graanproducten ook al werden die normaal ten onzent nooit verbruikt, verboden is. P r o v. Veerdienst W o 1 p h a a r t s- d ijkK-or tg ene. Gisteren hadden wij het genoegen een kijkje te nemen op de nieuwe motorboot, van de heeren 1. van de Voorde te Wo-1- faartsdijk en C. Schippers te Kortgene, welke boot met ingang van 1 October een vasten dienst, volgens officieele dienstre geling, tusschen Zuid- en Noord-Beveland zal onderhouden. Voor enkele dagen is deze motorboot van de helling gekomen en reeds wordt zoo geregeld mogelijk van dit nieuwe mid del van vervoer gebruik gemaakt, zeer ten gerieve van de Noord-Bevelanders. De boot is lang over buitenkant ste ven 18.85 M., breed midscheeps op huiten- kant spanten 4.65 M.terwijl de diepgang voor 0.95 M. en achter 1.25 M. is. Het dek meet ongeveer 9 bij 4 M. De boot wordt voortbewogen door een van de nieuwste vindingen voorziene Deutz petroleum- motor van '24 P.K. met twee cylinders en luchtdrukontsteking. Het schip is ge bouwd op de werf ,,De Vooruitgang" van den heer D. Boot te Gouwsluis. Toen wij aan boord kwamen, trof ons al dadelijk de sierlijke bouw en de dege lijke afwerking van deze veerboot. Het ruime achterdek biedt plaats aan rijwielen, motorrijwielen en ander passa- giersgoed, terwijl het ook zonder veel moeite voor het vervoer van paarden, koeien, enz. kan worden ingericht. Vijf tien a twintig stuks vee kan de boot zeker meenemen. Langs een breede trap daalt men af in de gezellige voorkajuit, die voor 20 per sonen ingericht is. Tafel, lamp en kachel ontbreken niet, terwijl hier ook een paar kasten voor het personeel zijn aange bracht. Boven de ruime machinekamer (4.5 bij 4.5 M.) verheft zich de stuurkast, waar de stuurman door een roeper met den monteur beneden in verbinding staat. Ove rigens kan hij hier met een handle den schroef afkoppelen en de machine met half werk laten loopen. Kompas en scheepsroeper vormen de overige meubi leering van den stuurkast. Achter bevindt zich nog een groote berg plaats met een tweetal slaapplaatsen, die des noodig voor het personeel in orde ge maakt kunnen worden. De bemanning telt drie koppen. Voor de dienstregeling en de tarieven verwijzen we paar de in „De Zeeuw" geplaatste annonce. De eerste October is een dag van groot gewicht voor do Noord Bevelanders. Dat beseffen zij het best, die de primitieve wijze van overzetten hebben gekend en de nadoelen ervan hebben ondervonden. De van de Voordo's hebben zich in de tientallen jaren, dat zij den veerdienst onderhQuden hebben, uitnemend van die taak gekweten, en dan ook den dank geoogst van allen, die belang hadden bij de verbinding Noord- en Zuid-Beveland. Thans zijn het de heeren I. v. d. Voor de en C. Schippers, die het publiek op bijzondere wijze aan zich verplicht heb ben met hun naar de eischen des tijds ingerichte motorboot, zoodat al d© onaan gename herinneringen van vroeger dagen weldra vergeten zullen zijn. In verhand hiermede zij nog eens her- herinnerd aan wat o.a. de heeren Dekker en van Oeveren als leden der Prov. Sta ten aan de totstandkoming van een betere verbinding tusschen deze eilanden heb ben gedaan. Telkens is door hen deze aangelegenheid onder de aandacht van. het Rrov. Bestuur gebracht totdat in sa menwerking met'genoemde kranige veer schippers een oplossing is gevonden. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2