Binnenland. Uit de Pers. Zuid-Bevelandsche Brieven. Uit de Provincie. Kerknieuws. Oorlogswee. Em iel Schiltz schrijft in het Han delsblad van Antwerpen In de tram zat over mij een oud mar. met grijzen glroezelbaard en een hoogan hoed van de mode van over een twaalftal jaren. Door een broeden zilveren bril, las hij een Engelsch dagblad of liever, scheen die Engelsche krant te moeten ontcijferen, want het lezen vordelrde traag, ofschoon hij in de lectuur verdiept was. Zoo verdiept, dat hij, bij het stilhou den aan de Nationale Bank, niet opkeek naar een vrouw die, met een zwaar pak en twee kinderen, het een op den arm, het ander aan den rok, in het rijtuig klom. Die vrouw had een hard, gemeen ge zicht. Haar oog was dor, strak, en er was verschrikking in te lezen. Haar kleed, dat zwart geweest was, had nu die vale, groengrijze tint, die een Jang bestaan verraadt onder landelijken he mel. De haren waren wanordelijk in een wrong gebonden, gezicht, hals en handen waren zwart van stof; alles in haar hou ding, in haar gelaat, sprak van armoede, schrik, lijden. Het oudste kind zat stil op de bank, nevens moeder. Het was een prachtig meisje van een jaar of acht; volle roode kaken, helderblonde haren, naar het wit af, staalblauwe kijkers, een rustig gelaat Het jongste, een paar jaren oud, was een arm schaapken, met een kreupel [beentje en roode waterige oogen. Het deed niets dan schreien, zagend, onafgebro ken; het was niet te stillen, en wou op den moederschoot niet slapen. Een werkman, die nevens den heer met de Engelsche krant was komen zitten, en een pikante pijp rookte, moest aan de vrouw iets gevraagd hebben; want Ze was aan 't vertellen wat we al duizend maal gehoord hebben, het verhaal van de gruwelen door de Duitsche soldaten gepleegdde hoeve verbrand, de man met bajonetsteken afgemaakt, zij en hare kin deren met kolfslagen op de vlucht gedre ven. Dit alles werd verteld met kleur] ooze stem, zonder heffing of daling, verteld alsof die vrouw dat zelve niet doorleefd had, maar het van anderen voortvertel- de. De bron der tranen was blijkbaar bij het mensch gansch opgedroogd. De grijze heer had een paar malen de glazen van zijn bril jgekuischt, want die waren vochtig geworden. Ik zag hem uit |een zijner zakken een grooten blinkende schijf naar boven werken en de vrouw in de hand stoppen. Zij zeide: „Dank u, mijnheer", met dezelfde stem waarmee zij verhaald had. Het jongste kind zanikte maar immer voort, en hoestte ook al eens, schor, pijn lijk. En nu kwam er een lieve verschijning op de tram: een prachtig volksmeisje koffieboonraapster of zakkennaaister van de Antwerpsch-Spaansche type. Rij zig van gestalte, met glimmend-zwarte haren, heldere bruine oogen, sterk van arm en lijf. Haar vrouwenhart had dadelijk het wee van die moeder gevoeld. „Kom", zeide ze, pakte het jongste kind van den schoot der moeder en vleide het tegen haar borst. De zieke oogskens knipten eenige keeren, met een zweem van een glim lach, naar het schoone gelaat Van biet werkmeisje; dan bleef het koppeken rus tig in slaap. En wat vlammen en bajonetten niet hadden kunnen bewerken, deed nu de eenvoudige liefdedaad van een volks meisje: op het dorre gelaat van de vluch tende vrouw lekten tranen, overvloedig en lavend als dauw in den zomernacht. Toen sprak het meisje, zacht sussend: „Troost y .moederken; alles zal wel te recht komen." De oude heer was nu gansch in zijn lezing verdiept, achter zijn krant verbor gen en snoot luide zijn neus. De werkman had zijn pijp uitgeklopt, er eens i n gekeken, alsof zia verstopt was, had toen uit zijn smerig vest een smerig vijfcentenstuk te voorschijn gehaald en' aan het oudste kind gegeven; en was, na de vrouw eens bemoedigend op den schouder te hebben geklopt, van de tram gesprongen. Ik stapte nu ook -af, diep geroerd. En in de eenzame straten, bij de Volks plaats, dwaalde ik rond. De zon was on dergegaan in vuur en bloed. Korte Oorlogsberichten. Roger en Brillmann. Men meldt uit Maastricht aan de „N. R. C.": Woensdag zijn de 11 verwonde patiën ten van het Augustijnengebouw overge bracht naar het gesticht Calvariënberg. Tot deze behoorde ook de Duitscher Brill mann, die in het begin van den oorlog een paar uren vóórdat hij zelf gewond werd, den 12-jarigen Roger Bastin uit Berneau, die door een geweerschot in de kuit getroffen werd, een voorloopig ver band aangelegd en geholpen had hem in de Roode Kruis-auto te leggen, die hem naar Maastricht vervoerde. De haat van den kleinen Roger tegen de Duitschers was groot. Maar toen hij op zekeren dag Brillmann herkende, wilde hij voortdu rend bij hem zijn, niettegenstaande bei den niet met elkaar praten konden. Brill mann kende geen Fransch, Roger geen Duitsch. Toen nu Brillmann Woensdag op de irancard weggevoerd zou worden, was het afscheid van die beiden zoo aandoenlijk, dat allen die er bij tegen woordig waren, de tranen in de oogen kregen. Brillmann zeide Jiem, wanneer de oorlog voorbij was, hem mee naar Aken te willen nemen en voor hem te zorgen. En daar Roger hem niet ver stond, vroeg hij dit in het Fransch aan den knaap to willen meedeelen. Roger, die zonder familie is, gaat hier tijdelijk naai- het Weeshuis. De bemanning van de U 9 kreeg het IJzeren Kruis voor haar heldendaad ter zee. De Temps verschijnt weer te Parijs. Albanië. Een bijeenkomst van op standelingen te Tirana heeft zich tegen de terugkeer van Essad pasja verklaard. De gouverneur-generaal van Epirus is bij een auto-ongeval omgekomen. De te Reims aangerichte schade wordt op 50 millioen gulden geschat. Turkije demobiliseert gedeeltelijk. Staat van oorlog. Een door alle Ministers onderteekend wetsontwerp ter bestendiging van den staat van oorlog is bij de Tweede Kamer ingediend. De Rijndam •is gisteravond te Rotterdam aangekomen. Zondagmiddag zal het schip weer ver trekken. De Sloterdijk van New-York naai' Rotterdam is door een Engelschen kruiser aangehouden en naar een Engelsche haven opgebracht Ook de Sommelsdijk en en de Rot terdam zijn naar Plymouth opgebracht. Ons nieuwe geld. Men schrijft aan de „Msb.": Ons tegenwoordige, nieuw-uitgegeven geld is onder verschillend opzicht zeer merkwaardig. Zoo kan men nu nieuwe guldens en rijksdaalders ontvangen, die reeds in 1870 zijn aangemunt, doch tot nu toe bewaard bleven in 's Rijks schatkelders. Zoo zijn de nieuwe bankbiljetten van f 10, f 25 en f 60 zonder watermerk. Zoo vertoont het bankbiljet van f 1000 3 maal de lange Duitsche s in het woord: Ne- derlandsche Bank. En last not least zijn de nieuwe 10- gulden-bankbiljetten, waarvan door de Kamer op 3 Aug. de uitgifte werd toege staan, leeds gedagteekend van 1 Aug. De Koningin aan de grens. Een lezer van „De Soldatenkrant" schrijft uit Zundert: We hebben Haar gezien, onze Vor stinne, we zullen 't niet licht vergeten. Was Zaterdag geworden, dien dag zouden wellicht voor 't laatst hier in Zundert,. regimentsoefeningen worden ge houden. Staag droop de regen neer, met een tonig, zacht getik neervallend op de za dels der verzamelde cavaleristen. Er was geen stemming.'t Vooruit zicht, den killen najaarsregen gedurende den marsch als metgezel te hebben, door nat thuis te komendeed afbreuk aan de vroolijke stemming die altijd heerscht en 't vooruitzicht werd bewaarheid. De lange, zwijgende colonne rukte op langs den verlaten straatweg naar Sch. Geen gezang, geen muziek, slechts het hoefgekletter, vermengd met 't bekende geklik klak der sabels tegen de sporen verried dat een cavallerie-colonne daag voortschreed. Er was geen stemming. Doch plots, als 'n blkisemflits uit den helderen hemel, komt 't bericht dat onze geëerbiedigde Vorstin en ze troepen zou inspecteeren. Hoe?... Wat?... de Koningin?... In dit noodweer? Ongeloofelijk. Geklets, cn alras bewees de weder intredende stilte, dat ook ditmaal „de huzaren den dienst weer hadden uitgezocht." Weldra echter mochten wij van onzen commandant de bevestiging van 't gerucht vernemen en we hebben Haar gezien, onze Vorstinne, we zullen 't jniet licht vergeten. In dichte drommen stonden de regimen ten opgesteld, diepe stilte heerschte, al ler oogen gevestigd op de commandanten die 't gunstige oogenblik berekenden waarop zij met hunne ongeduldige man nen in 't gevecht zouden ingrijpen. Een enkel teeken slechts envoor waarts stormden de drommen, vast «aan eengesloten, met de sabel in de vuist den tegenstander tegemoet. 'n Prachtmoment. Voor de blikken van Hare Majesteit ontplooide zich voor zoover de neergut sende regen dit toeliet, het zeldzame en indrukwekkende schouwspel eener cava- leriecharge. En toen gebeurde het. Ordonnansen renden af en aan, com mando's werklonken en in een muurvaste linie van honderden meters lengte, storm den, in woesten galop, de huzarenregi- menten in de richting van Hare Majesteit. Was het bezorgdheid van onzen be minden generaal toen deze, naast Hare Majesteit staande, de hand waarschuwend ophief, ten teeken van halt? Had deze fiere krijger, zijne jongens kennend, wel licht een voorgevoel van betgeen komen moest, van hetgeen onvermijdelijk ge beuren zou? Wij weten 't niet maar uit die aansnellende, blauw-zwarte massa don derde een gejubel los, zóó overweldi gend, zóó onuitsprekelijk wèl gemeend, een niet te weerhouden, niet te stuiten vreugdekreet, spontane hulde aan Haar de beminde Koningsvrouwe, de onver moeide Weldoenster in deze bange dagen. Dien jubelkreet vertolken „Majesteit, hier zijn we. Reken op ons." Niemand zal dien dag licht vergeten. Staatsbegrooting 1915. Het voornemen bestaat alle nieuw voor gestelde traktementsverhoogingen en rangsverhoogingen te doen vervallen. Eerste Ka met. Jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Ameliswaard heeft zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer aangenomen. M ais. De regeering heeft ook gezorgd voor den aanvoer van mais, dat op dezelfde wijze als lijnkoeken verkrijgbaar zal wor den gesteld. G o e k o o p. Mt. A. E. H. G-oekoop te 's Graven- hage, bouwondernemer, is Öp 55-jarigen leeftijd overleden. Zijn naam is verhon den .aan de stadswijk Duinoord en de daarachter gelegen wijken naar Scheve- ningen, en aan de buitenplaats Zorg vliet, eigendom van wijlen Jacob Cats, onzen dichter, van welk buiten hij het huis tot aan zijn dood bewoond heeft. Over het fraaiste deel van dat buitengoed, niet voor villapark aangewezen zijn her haaldelijk met hem onderhandelingen ge voerd om het te bestemmen voor den bouw van een nieuw koninklijk paleis. De overledene deed ook veel aan kunst historisch onderzoek, hier te lande en in Griekenland, in welk land hij verschil lende opgravingen met milde hand ge leid en gesteund heeft. Een groot stuk van zijn kolossalen tuin aan de Laan van Meerdervoort schonk hij aan de ge meente, die er het gymnasium op bouwde. Mijn vorige brief begon met de mede- deeling, dat de prijzen zouden omlaag gaan, terwijl ieder weet, dat ze wat o m- h o o g gingen in den laatsten tijd. Ik schreef dan ook het laatste woord. Hoe er dan toch omlaag in de krant kon staan, is voor mij een raadsel.x) Wel is het soms waar, dat als de prijzen wat stijgen de handel daarom nog niet toeneemt, omdat men nog hoo- ger prijzen verwacht. Het gaat vaak gemakkelijker bij da'.ing van prijs te koopen, omdat grootera da ling meer verlies brengt voor wie wr- koopen moet. Wat heeft het de vorige week toch ge stormd Voor het plukken van het wintergood is het nog een maand te vroeg, en nu heeft de wind hier en daar nog al aardig huis gehouden. Echter is er nog wel wat over, daar de boomgaarden bijna" alle met be schuttende boomen omplant zijn en men in de boomgaarden1 van nieuwen aan leg niet zulke hoog© boomen meer heeft als vroeger. Het is hierbij ook beter in de hand des Jleeren te vallen, dan in die der menschen, als men eens ziet, welke ver woestingen de oorlog in vele streken brengt. De vorige week schreef ik over lang durig verlof aan militairen, die thuis werk kunnen vinden of die zeiken hebben. Voor de scholen zou het zeker ook goed zijn als de in dienst zijnde onderwijzers hun militaire pakje mochten uittrekken. Nu is het verzuim op de dox-psscholen nog heel groot, maar in November of be gin Deoeniber zijn de scholen weer ge vuld en kan noode het gewone personeel gemist worden. Het herhalingsonderwijs wordt op Zuid- Beveland niet bijzonder gewaardeerd. Mo gelijk zal er langzamerhand meer ge bruik van gemaakt worden en voor die leerlingen is echter de gewone onderwijlzer de meest gewenschte. Zuid-Beveland zal niet langer per trein of !tfe voet bereikbaar zijn. Er komt een flinke weg langs den dam en naar de krant meldde vangt men dit werk spoe dig aan. Nu id© Minister geld voor openbare wer ken heeft uitgetrokken, zal daar zeker ook de spoorweg op Zuid-Beveland onder behooren. Voor de polderjongens en die af en toe wel eens bij wegenaanleg helpen zal er dus op Zuid-Beveland volop werk komien. En Zuid-Beveland zal niet langer van middelen van verkeer van den fce- genwoordigen tijd verstoken zijn. In dezen tijd, nu er werk is en geld wordt verdiend, moest er wel eens flink voor de zending gegeven worden. Daar wordt op Zuid-Beveland maar al te wei nig aan gedaan. Met name de Ned. Zendingsvereeniging, het Ned. Zendingsgenootschap en de Utrechtsche zendingsver. verkeeren dooi den oorlog in grooten geldelijken nood. Mag nu de zaak van Gods Koninkrijk dooi den oorlog lijden Immers, neen. De Ko ningin ging voor door duizend gulden te geven. Laten wij nu op Zuid Beveland op elk dorp een honderd gulden samen brengen en de stad Goes een vijfhonderd gulden. Dat kan best. Als de voormannen eens op Zuid-Beve land komen en van Rilland-Bath af elke gemeente gaan beverken dan kan dit be drag best bij elkaar komen. Later dan begin October mag dan ech ter niet begonnen worden. Ook de Rijnsche Zending heeft het nu hard noodig. Laat deze op dezelfde wijze een veertien dagen later heel Zuid-Beve land bearbeiden en ook zij kan met een zelfde bedrag per gemeente Zuid-Beveland verlaten. Als we zien op de rijk© zegeningen, die God ons geeft, ook nu weer in het prach tige weder na storm en regen, dan zul len we gaarne Jen minste voor elk doel per dorp een honderd gulden en als stad een vijfhonderd gulden offeren op het altaar der liefde voor de zaken van Gods Koninkrijk. 't Raadsel is een week na dato moeilijk op te lossen. Wanneer men ons dadelijk op da fout opmerkzaam gemaakt had, hadden we ze den volgenden dag reedsk unnen verbeteren Red. Is ontwapening m o g e 1 ij k Vooral in deze dagen, aldus „De Ne derlander", hoort men door velen de vraag stellen, die wij hierboven schrijvenge voel en temperament meer dan naden ken en overleg zijn gemakkelijk, tot een bevestigend antwoord gereed. Voor hen die dit antwoord geven en bijv. van oor deel zijn dat België zich veel leeds zou hebben bespaard door de Duitsche legers zonder verzet op zijn grond toe te laten, is zeer leerzaam onderstaand artikel van „Het Volk". Partijgenoot (ds.) Boers had in het Friesch Volksblad zijn bezwaren uitge sproken tegen de bewilliging van het ©re el iet voor de handhaving onzer onzijdig heid, ook door de sociaaldemocraten. „Het Volk' keurt af, dat zulke uitingen thans, tegen den program-eisch van een volksleger in, zonder nader onderzoek worden gepubliceerd, waardoor het gevaar bestaat, dat de politieke organisatie, en dus de politieke macht, wordt vernietigd, op gevoels-aigumenten, „die slechts tot resultaat kunnen hebben, dat het ver vullen van de militaire plichten noode- loos wordt verzwaard." En dan vervolgt het blad Ontwapening, op staanden voet, is wat Boers en anderen prediken. Zij willen niet, dat Nederland een gelijk lot treft als België. Hun vurig verlangen, in wiens hart zou het geen weerklank vinden? Onze ergste vijand wenscht ons nog het lot van België niet toe. De vraag is alleen maar, of jnet ontwapening zou worden bereikt, wat andere Vrienden verlangen, indien ons inderdaad het gevaar boven het hoofd hing, het lot van België te moeten deelen. Dat gevaar te verijdelen, heelt geen enkeJie Nederlander in de hand. Het komt van buiten. De regeering, de burgers, de mi litairen, kunnen, door al of niet beleidvol, door al of niet flink optreden, het ge vaar verminderen of verergeren; maar geen politieke partij in Nederland, noch alle politieke partijen samen met de re geering incluis, kunnen het door eenigen maatregel te niet doen, indien een oorlog voerende mogendheid het een maatregel van zelfbehoud acht, den oorlog over te brengen op Nederlandsch grondgebied. Hierover kan geen verschil van meening bestaan. Dit blegint eerst bij de vraag: wat moet een neutraal land doen, indien werkelijk zijn grondgebied tot oorlogster- rein wordt gemaakt. Roers stelt tegen over elkaar: een vrij land, schoon ver woest, en een gespaard land, maar onder worpen. „Gespaard" genomen met een korreltje zout. Indien België de Duitsche legers zonder verzet op zijn grond had toegelaten, „zou veel liels en sympa thieks, ja, waardevols" voor het oogenblik verloren zijn gegaan. Maai' het land zou gespaard zijn gebleven voor het ondenk baar gruwelijke en beestachtige. Deze be wering had nog een schijn van deugdelijk heid, toen de opmarsch van het Duitsche leger een onafgebroken zegetocht geleek. Partijgenoot Boers heeft echter sedert hij zijn stuk schreef, de gelegenheid gehad om zich af te vragen, wat er worden zou van een België, dat de Duitschers op zijn grondgebied had toegelaten zon der verzet, indien de Franscbe verdedi ging oversloeg in een Franschen aanval, ook nu natuurlijk midden door België heen. Het spreekt vanzelf, dat Frankrijk aan België, onmiddellijk nadat het de hou ding had aangenomen, door Boers ge- wenscht, den oorlog had verklaard. Die houding van een volk dat in het normale leven aan Frankrijk zooveel sterker is verbonden dan aan Duitschland, zou door de Franschen niet anders worden be schouwd dan als verraad, en de yvraak, op het broedervolk genomen, zou het niet laten bfij vernieling van veel liefs en sym pathieks, ja waardevols. Van het oogenblik af, dat de Duitsche Generale staf het plan opvatte, den eerst- volgenden aanval op Frankrijk te onder nemen door België heen, was dit in naam neutrale land veroordeeld tot het onder gaan van de gruwelen waarvan wij thans getuige zijn geweest. En van het oogenblik af, dat de een of andere groote mogend heid begrijpt, dat de oorlogsnoodzaak haar voorschrijft, Nederland tot gevechts- veld te maken, is ook Nederland tot het ondergaan van die gruwelen gedoemd. Dit gevaar wendt men niet af, door zonder verzet binnen zijn landpalen toe te la ten wien men den sterkste in den wereld- krijg acht, want de kans kan eiken dag keeren. Door ontwapening noodt men het gevaar binnen, lokt men de oorlogvoe renden, zich alvast op uw terrein te nes telen, uw sterkten en havens in bezit te nemen, al was het maar aï'leen ten einde te voorkomen dat de tegenpartij het doet. Men kan alleen het gevaar zoo lang mogelijk weren, door aan alle oorlog voerenden 'een belang erbij te geven, uw onzijdigheid te bewaren, en dit geschiedt alleen, wanneer de schenner uwer onzij digheid zich een vijand meer op den hals zou. halen. De kwestie is niet zoo simpel, als Boers ze stelt; bij eenig nadenken had hij ook zelf tot deze conclusie kunnen Komen. In plaats daarvan heelt hij de mie losgelaten, en is terecht gekomen in een kokende branding van geweldige woorden. Hij stelt bijv. de vraag, of Ne derland om een kwestie van doorvoerhan del tot een oorlogsverklaring mag over gaan, en eischt, van Troelstra „de wereld schokkende heldendaad", om als zoo'n kwestie rijst, de-regcering „met teuzen- forschheid te bezweren"géén tweede België 1 Van het oogenblik af, dat een 'der oorlogvoerenden ons om een kwestie van doorvoerhandel of om welke andere kwestie ook, een eisch stelt waarvan de inwilliging ons een oorlogsverklaring van de tegenpartij zou kosten, is het vonnis: een tweede België, over Nederland ge streken; elke bezwering daartegen is een machtelooze jammerklacht. Het genoegen, dus voegt „De Neder lander" hieraan toe,- valt ons zelden te beurt om het met een ïedeneering van het sociaal democratische hoofdorgaan eens te zijn. Ditmaal komt het ons voor dat men de kwestie niet duidelijker had kunnen stellen als hierboven gedaan is. Met ge voelsargumenten komt men in dezen niet klaar; voor de realiteit der dingen de bogen te sluiten is struisvogelpolitiek. Middelburg. Het Middelburgsch Muziek korps (dir. Jan Morks) hoopt op Woens dag 30 Sept, des avonds ten 8 uur, op het Molenwater, de laatste zomeruitvoe- ring te geven. Op verzoek zullen, be halve de op het vorig concert uitgevoerde fragmenten uit „De Slag van Waterloo", thans nog eenige andere gedeelten uit dat werk worden ten gehoore gebracht. Driewegen. Naar wij vernemen zal de Hervormde Kerk alhier, die inwendig ge heel vernieuwd is, met 1 November a. s. in gebruik genomen kunnen worden. Waar dan de vernieuwing 5 maanden heeft ge duurd, kan niet gezegd worden dat dit werk vlug is opgeschoten, daar men in zoo'n tijd een nieuwe kerk bouwt. Kattendijke. De Ver. WoningbouwVetr- vereeniging Kattendijke is toegelaten als vereeniging uitsluitend in hot belang van de verbetering der volkshuisvesting werk zaam. s Heer Arendskerke. Geslaagd te Utrecht voor klerk-telegrafist hij de S. S. de heer B. J. Miedema, alhier. lerseke. Ons nieuwe gemeentehuis, mid den in en een sieraad voor ons dorp, is gisteren in gebruik genomen. Die in een jaar hier niet geweest is, zal een groote verandering zien, inplaats van een oud huis en bouwvallige schuur, een ruim en in prachtigen stijl opgetrokken gebouw. De zalen zijn zooal niet weelderig, dan toch zeker confortable ingericht. Een groot verschil bij de oude secretarieDaar een nauw, laag en bedompte kamer, hier ruime vergaderzaal, burgemeesterskamer en kantoren. Het geheel doet èn aannepaer èn architect alle eer aan. Wederom zijn hier eenige gezinnen Belgische vluchtelingen aangekomen. De meesten zijn mosselkooplieden en zoe ken nu hun toevlucht bij hun mosselleve ranciers. Het is een geluk, dat allen niyt even onbemiddeld zijn, maar over een goede kas schijnen te beschikken. Ook zijn er onder hen die aan den arbeid gaan en aldus hun kostgeld zoeken te verdienen. De vaart op Antwerpen is door mosselschippers weer geopend. Krabbendijke. Er ds reeds een aanvang gemaakt met de levering der suikerbie ten. Uit de haven vertrok een schip voor de coöperatieve fabriek te Dinteloord. De (gemeente is een aanplakbord rijker geworden. Dit werd geplaatst bij het station. Een bank er bij geeft ge legenheid om even uit te rusten. Zaterdag 26 Sept. is er gelegenheid voor de kinderen om 1 uur en voor de volwassenen ipm 7 uur zich bij dhr. Gei 11 kosteloos |te laten inenten of her- inenten. Stavenisse. Het plan om de 83-jarige wed. Van 'tVeer, die vóór twee weken door een val van een stoel een heup- been brak, ter operatie naar het zieken huis te Bergen op Zoom over te brengen, moest wegens vererging van den toestand worden opgegeven. Gisteren is de oude vrouw aan de gevolgen overleden. Twee schippers uit St. Annaland en jst. Maartensdijk, die bij het uitbreken van den oorlog hunne 'Schepen te Luik hadden, verlaten en naar hunne woon plaatsen waren teruggekeerd, hebben ze dezer dagen teruggehaald. Het eene werd bevonden gelijk het was verlaten, het andere evenwel was geheel leeggehaald. Oostburg. Te Oostburg is de bliksem ingeslagen in de woning van den land bouwer A. C. De schade aan het huis is vrij ernstig, hoewel geen brand ont stond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Merkwaardig is het, dat ver leden jaar de schuur, die eenige meters van het huis verwijderd is, eveneens door den bliksem en door brand vernield werd. Cadzand. Alhier is wederom op het strand een drijvende mijn aangespoeld. Evenals die van j.l. Zaterdag werd deze ook onder militair toezicht gesteld. B e s m etto 1 ijk e ziekten. In de week van 16 tot en met 22 Sept. kwa men uit Zeeland ter kennis van den een- tralen gezondheidsraad, van roodvonk 1 geval te Breskcns en 1 te Groede, van diphteritis 2 gevallen (e 's Heerenhoek ©n 1 te Hulst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogeveen D. Plantinga te Rouveen. Aangenomen naar Zuid-Zijpe door B. Nieuwborg te Winkel. Georef. Kerken. Beroepen te Gorinchcm J. Mulder te Broek op Langendijk. Chr. Gar. Kerk. Beroepen te Amersfoort-Baam A. M. Berkhoff te Leeuwarden; te Harlingen A. H. Hilbers te Drachten-Ureterp.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2