No. 302 Donderdag 34 September 1914 38e «Jaargang De Groote Oorlog. BERICHT. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHiJNl\ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zij, die zich met 1 October e. k. op „De Zeeuw" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beknopt overzicht van den toestand. Het uitblijven van officieele Duitsche berichten over deikrijgsoperaties in Noord- Frankrijk en de soberheid van de bet- richten nit Fransclie bron maken het den overzichtschrijver niet bepaald gemak kelijk. Is het reeds een moeilijke taak uit de puzzle-achtige telegrammen rubriek ben geheel te distilleeren, dat overzichtelijk1 mag heeten, bij de schaarschheid van de laatste dagen is 't 'n dubbel ondankbaar werk, immers meer dan naar bespiegelin gen vraagt de lezer naai' feiten. De aard van den grooten strijd aan het Westelijk front was wel bekend, de hevig heid van de aanvallen en den moed der wanhoop aan beide zijden. Maar omtrent den juisten stand van de partijen en de mogelijke vorderingen verkeert men nog vrijwel in het duister. Bij Reims moet het nog spannen. De Duitschers houden hardnekkig vast aan de stellingen ten Noorden van deze '•plaats. Het schijnt, dat men door de be wegingen hier den rechtervleugel, die ge leidelijk van de Oise-linie is teruggedron gen, gelegenheid willen geven naar een nieuwe defensieve stelling terug te trek ken. De bondgenooten zijn zeer optimistisch, wat hun positie alhier betreft. Als de linkervleugel der bondgenooten sterk genoeg is voor een krachtig offen sief aan de Oise, zegt men, zullen de Duitschers weldra verplicht zijn de ge- heelte positie op te geven. Geen der mili taire autoriteiten gelooft dat de Duit schers ooit weer in Frankrijk op groote schaal offensief zullen kunnen optreden. De Fransche stelling moet schitterend gekozen zijn, de houding der mannen is bewonderenswaardig. Loopgraven zijn langs het uitgebreide front gegraven. De Franschen schijnen (trimmer een grootej voorwaartsche beweging te doen zonder in de achterhoede een sterke defensieve positie in gereedheid te brengen. De jongste officiëele communiqué's brengen wederom weinig bouwstoffen voor een overzicht. Eén (iling staat vast, dat een definitieve beslissing nog nergens is gevallen. Volgens het Fransche1 officieele com muniqué van gistermiddag drie uur heeft de Fransche linkervleugel na verwoede! gevechten op den rechteroever der Oise: in de streek van Lassigny vorderingen gemaakt. Op den linkeroever van d'é Oise en ten noorden van de Aisne is geen verandering ingetreden. In het centrum, tusschen Reims en de Maas, is de toestand niet noemens waard gewijzigd. In Woevre, ten noordoosten van Verdun en in de streek van Mouilly en Dompierre zijn aanvallen der Duitschers afgeslagen. In het zuiden van Woevre houden do Duitschers de lijn Richec.ourtGironville bezet. In Lotharingen en de Vogezen hebben de Duitschers Norneny (30 K.M. ten noor den van Nancy) en Arracourt (20 K.M. ten oosten van Nancy) ontruimd. Uit het Duitsohe groote hoofdkwartier daarentegen wordt gemeld Op den rechtervleugel van het Duit sche leger op den Ir/echteroever van de 'Oise staat de strijd. De pogingen den Franschen om onzen vleugel om te trek ken zijn niet geslaagd. Oostwaarts tot het Grgonnerwo,ud zijn vandaag geen gevechten van be teekeiris geleverd. Ten Oosten van Argonne is Varennes m den loop van den dag door onze troepen, -die hun aanvallende beweging, voortzetten, genomen. De troepen die tegen de sperforten ten zuiden van Verdun opereeren, hebben ze- gevierd heftige tegenaanvallen, uit Velr- w«p de Maas en uit Toul onderna- n> Mgeslagen, veel gevangenen gemaakt ir Machinegeweren en kanonnen buit- belegeringsgeschut is piet Tv r gevolg tegen de sperforten oyon, Les, Parodies, Camp des Ro utes en Lionville gericht. zi<7i jansc'h-Lotharingen en aan de El- troenl ^ns zijn Fransche voorhoede gen in l0^ en^e'e plaatsen teruggedron- Het brandpunt. resrinnaail7 Ne,ws ontving van haar cor- enten allerlei bijzonderheden over de groote worsteling op het Westelijk front, welke door de heele wereld in de uiterste spanning wordt gevolgd. We lezen ze in het Vaderland: Zij verklaren, dat de Duitschers met wanhopigen moed vechten, maar ze ach ten het nog twijfelachtig, of nog een deel van het leger terug zal kunnen door Bel gië, langs den weg, waardoor de hoofd macht in Frankrijk kwam. De beweging tegen hun rechterflank schijnt te zullen slagen. De meest wanhopige gedachten van de zen oorlog hebben gedurende de laatste «dagen plaats gehad. In dag- en nacht- aanvallen is de Duitsche infanterie voort durend in breede golven tegen de Engelsche stellingen opgestormd, trachten de de haar omvattende linie van vuur en staal te verbreken. De Verbondenen begroeten die directe aanvallen met blijdschap, want zij weten, hoe ze er mee doen moeten. De aanvallen slaagden nimmer; zij zijn integendeel een soort opluchting na de zenuwschokkende tornado's van bommen en granaten uit de heuvels, op welke niets van den vijand gezien kon worden dan de rook zijner kanonnen. Deze aanvallen bewijzen aan de geallieerden dat ze slechts met men- schen te doen hebben. De Duitsche kanonnen en hun bommen schijnen steeds beter te worden. Zij tref fen met groote zekerheid en gisteren kwam zelfs een bom in het Britsche hoofd kwartier terecht. Er ontstond een groote verwoesting, maar de staf ontsnapte aan het gevaar. „Het was geen gelukschot", verzekerde een sergeant die het geval bijwoonde, „want twintig minuten achtereen er werden 50 kartetsen geteld konden wij niets doen dan plat op onzen buik liggen en het beste er van hopen. Mijn kame raad stierf naast nrijj en van het geweer, dat ik in mijn hand hield werd de kolf afgeslagen". De Verbondenen moeten vooruit over laag land, maar de Duitschers kunnen dit van hun hooge stellingen bestrijken en daarom vereischt het optreden der Ver bondenen de grootste bedachtzaamheid, waakzaamheid, moed en volharding. Het is dan ook begrijpelijk, dat de toegang tot de vuurlinie aan ieder streng ver boden is. In de buurt wordt de slag grootendeels door de kanonnen gestreden. De tegenover elkaar gelegen heuvels, met Duitschers en Verbondenen bezet, lijken op vuurspu wende bergen en zij trillen onder het kanongedonder. De Duitschers zetten er alles op en zij hebben al hun zwaar ge schut op de heuvels gesjouwd. Zij willen hier stand houden tot hun leger daar achter is uitgerust. Dan zullen zij, zonder twijfel, nog eens een algemeen offensief beproeven. Maar de Verbondenen zijn even vast besloten, tot eiken prijs, het stand houden der Duitschers te beletten. In drie dagen wonnen zij 5 mijlen en zij hebben drie van de zwaarste kanonnen der Duitschers vernageld. Dit geschiedde na eenige wan hopige bajonetaanvallen, uitgevoerd over een terrein, dat met vuur overstelpt werd. Vooral de zouaven wekten de bewonde ring op door een charge over 50 yards; de zouaven vertraagden niet en zij holden recht op de schansen aan. Wij konden zien, hoe zij de Duitschers op hun bajonet uit de loopgraven wierpen. De meesten kwamen dan ook met gebroken bajonet ten terug. De lucht is hier haast niet in te ade men, zoo verpest is zij met de giftige gassen van de ontploffende projectielen. Er is nog nooit zoo'n gevecht geleverd op de wereld. Het onafgebroken vechten maakt het voor de ambulances onmogelijk hulp te bieden. Gisteren viel in ons veldhospitaal bij Soissons zelfs een bom. De Verbondenen brengen nu ook hoe langer hoe meer zware artillerie naar deze heuvels en onze mannen volgens de Duitsche infanterie bij hun terugtrekken tot aan de Duitsche linie. Zij die zoo ver doordrongen vertellen, dat de loopgraven letterlijk vol van dooden zijn. Het verjagen van de Duitschers uit hun sterke stellingen moge een heel zware karwei zijn, gelukken zal het, altijd vol gens de Daily News-correspondenten. Naney onder vuur. In een correspondentie in de „Times" van 12 Sept. komt een beschrijving voor van den strijd om Lunéville en Nancy na den terugtocht van het 9e Fransche legerkorps. De strijd om Lunéville was ontzettend, stapels lijken wezen de Duit sche posities aan. Maar toch trokken de Duitschers voorwaarts. Op 4 Sept. kreeg de Duitsche voorhoede voor het eerst voeling met de voorposten van de Fran sche troepen voor Nancy. Den Zesden nam de hoofdaanval een aanvang, welke den volgenden dag werd voortgezet in tegenwoordigheid van den keizer. De Duitsche compagnieën werden wegge maaid. Hun verliezen in deze twee da gen worden geschat op 20.000 man. De Duitschers bepaalden zich verder tot het nu en dan beschieten van de stad met zware artillerie. Volgens latere berichten is Lunéville hernomen en zijn de Duitschers voor Nan ey weggetrokken. Onschuldig ter dood gebracht. De Frankfurter Zt.g. ontving een brief kaart. uit Longuyon van dear volgenden in houd „Longuyjon behoort ook tot de steden, die wegens de arglistigheid der bewoners zwaar werden beproefd. De Duitsche soldaten en beambten weten niets andiers te vertellen, dan dat de pastoor signalen van den kerktoren uit gegeven had en daarvoor standrechtelijk doodgeschoten werd. „Hedenochtend was ik er getuige van, dat een officier aan eenige paters en an dere geestelijken uit Keulen, die 20 mi nuten oponthoud hadden, verhaalde, dat bet militair hoog gerechtshof de zaak onderzocht heeft en uitmaakte, dat de betreffende pastoor geheelvonschuMig ter dood gebracht was. Er werd last gege ven, dat het slachtoffer uit het massa graf opgedolven en met alle eer' ter aarde besteld werd. En dergelijke treurige incidenten ko men veel voor." Parijs. De Parijs:.'he medewerker van d Daily Telegraph bericht aan zijn blad: Een van de veranderingen, welke Parijs tengevolge van den oorlog ondergaan heeft, is de her schepping van verschillende prachtige ho tels in hospitalen voor gekwetsten en het gebruik van d» clubgebouwen als werk plaatsen, waai' vrouwen uit alle standen voor noodlijdenden bezig zijn kleederen te naaien. Boven enkele van de nieuwe stads wijken waait de Roode Kruis-vlag. Hoe wel nog maar weinig gewonden te Pa rijs aangekomen zijn, hebben toch de dok ters en verpleegsters met het behande- delen van 'gekwetsten elders de handen vol. Het betrof zoowel Duitsche als Fran sche gewonden. Een diepen indruk; zoo vertelde de En- Engelscho verpleegster, hebben de Duit sche soldaten, die ik verpleegd heb, bij ons achtergelaten. Zij zijn dankbaar voor lelken dienst, en het is ongelooflijk, dat zij gruweldaden, waarvan men hen beschul digt, hebben gepleegd. De dood op het slagveld. Een medewerker van de Corriere di Lovorno heeft verschillende gegevens ver zameld, waarin de vraag hoe men in den oorlog sterft behandeld wordt. Hij wijst er op, dat de gewonden op het slagveld dikwijls de pijn van hun verwondingen in het geheel niet voelen; het komt voor, dat ze niet eens merken, dat ze getroffen zijn. .Dikwijls worden zij dit gewaar uit de vragen en aanwijzin gen van hun kameraden. De bekende militaire arts Larrey heeft tevens een verband ontdekt tusschen den moreelen toestand en den lichamelijken der oorlogvoerenden, 't welk hieruit blijkt, dat de wonden van den overwinnaar mak kelijker en sneller -genezen dan die der overwonnenen. IMaar op het slagveld kan men nog veel merkwaardiger verschijnselen opmer ken. Het komt voor, dat doodelijk getrof fen soldaten onbeweeglijk in de houding en met de uitdrukking, die ze in de laatste oogenblikken van hun leven aan genomen hadden, bleven staan. Dit feit veroorzaakt soms verschrikkelijke taferee- len. In dezen oorlog b.v. zag men een Engelsche batterij, wier soldaten door gra naatkartetsen onthoofd waren, op hun post zitten. De meest fantastische verschijning van een dooden officier moet wel kapitein Nalan geweest zijn. Toen hij op een dag van Balaclava aan het hoofd van een commando galoppeerde, had hij zijn arm opgeheven. Terwijl hij riep en gesticuleer de trof hem plotseling een bom in de borst en doorboorde zijn hart. Uit de hand van den getroffene viel de sabel, maar de arm bleef opgeheven; de beenspieren wer den stijf en het lichaam behield zijn zit tende houding in den zadel. Daar het paard niet meer de sporen voelde, galop peerde het tegen het bataljon. Eerst na een wilden ren van vier tot vijf kilo meters viel het lichaam van den kapitein door een hevigen schok op den grond. De Franctireurs-oorlog in België. Aan een brief in het „Bert. Tageblatt" is het volgende ontleend „Wij werden in een grooter Belgisch dorp bij het doormarcheeren rustig ont vangen, men gaf ons zelfs water en kof fie. Sigaren en sigaretten konden wij koopen. In den namiddag moest onze afdeeling terug en zouden wij in het kamp kwartier betrekken. Nu was in den loop van dezen dag op1 ongeveer twee uur van deze plaats, een groot gevecht geleverd, waarbij onze troepen eerst te gen een Fransche overmacht moesten strij den. Waarschijnlijk hadden de bewoners van het dorp van onzen aanvankelijken te- genslag^verno men, want toen wij ongeveer een uur later in het dorp kwamen, wer den wij bij den uitgang van het dorp door verspreide Fransche infanterie las tig gevallen. Aan den anderen kant van het .dorp stelde zich de vijandelijke cava lerie op. Plotseling boorden de inwoners, dat op ons geschoten werd en plotseling ais op ee.n afgesproken signaal, begon men van alle kanten in het dorp1, uit alle deuren en ramen op' ons maar vooral op de officieren van den generalen staf te schieten. Gelukkig hadden de bewo ners meest heel oude geweren en pisto len, en schoten zij' zoo slecht', dat zij slechts tiwee officieren en ongeveer 20 man verwondden. Wij verjoegen nu eerst de Fransche troepen en maakten hierbij eenige gevangenen. Daarna drongen wij de huizen binnen en fusilleerden alle personen, die geschoten hadden. Onder hen bevonden zich zelfs vrouwen en kin deren van 15 en 16 jaar. i Onlangs werd een majoor met twee man dooi' een 18-jarigen, in het woud verborgen burger, doodgeschoten. Moest Reims verwoest? Het „hoor ook de tegenpartij" geldt dag en nacht en vooral met betrekking tot de oorlogsberichten dient het nauw keurig betracht, te worden. Zoo is nu vanwege het Duitsche groote hoofdkwartier omtrent de vterwoesting van Reims' kathedraal een mededeeling ver schenen, die een geheel ander licht op de zaak werpt. We denken er niet aan deze lezing als de ©enig ware fe aan vaarden, doch om tot eeii meer juiste be- oordeeling te komen, is het gewensoht dat men ook nu kennis neme van wat de tegenpartij' heeft, in te brengen. Bedoelde Duitsche lezing luidt aldus De Fransche regeering heeft beweerd, dat er voor de beschieting van de kathe draal van Reims door de Duitschers geen militaire noodzakelijkheid had bestaan. In tegenspraak daarmee wordt het Volgende geconstateerd Doordien de Franschen de sitad Reims, dooi' het opwerpen van sterke verdedi gingswerken, tot het hoofdstanid punt van hun verdedigingslinie hadden gemaakt, dwongen zij de Duitschers tot den aan val op ide stad, met gebruikmaking van alle middelen, die tot dat doel noodig zouden blijken. Op bevel van het Duit sche legerbestuur moest de kathedraal gespaard blijven, 'zoolang' de vijand niet voor zijn verdediging partij trok van het bouwwerk. Sinds Zondag woei van de kathedraal de witte vlag, die door de Duitschers werd gerespecteerd. Niettemin konden wij* constateeren, dat in een der torens een waarnemingspost was gevestigd om onze posities te verkennen, hetgeen; ook de goede uitwerking verklaarde van van het Fransche geschut op onzie aan rukkende infanterie. Het was noodig om dien waarnemingspost te Verwijderen. Dit geschiedde door granaatkartetsvuur van onze veldartillerie. Ook thans nog wierd niet aan ons zware geschut 'toegestaan op de kathedraal te vuren. Zoodra de waarnemingspost ver dwenen was, werd de beschieting ge staakt. Voorzöover wij' het kunnen zien staan; dje torens en de buitenmuren van de kathe draal nog onvermeld overeind. Het ge binte van het dak is verbrand. Die aan vallende troepen zijn dus slechts zóóver gegaan, als zij beslist gaan moesten. De verantwoordelijkheid van het gebeurde Valt terug op de Franschen, die van het eerwaardige bouwwerk, onder de be- sèhei'ming der witte vlag, misbruik hebben pogen te maken. De strijd om de hoeve Nogeon. De oorlogscorrespondent. William Max well, die een bezoek heeft gebracht aan Puisieux en omstreken, waar de laatste dagen zoo fjel gevochten is, beschrijft) ook de verwoede worsteling die heejflj plaats gevonden om de hoeve Nogeon, feitelijk meer een klein dorp dan een hoeve. De „N. R. Crt." vertelt het over: De muren zijn dik en hoog, en men komt door een groot ijzeren hek op een plein, maar aan alle kanten door gehou wen omringd. In een hoek verheft zich een schoorsteen. Hier had het Fransche 352e regiment reservetroepen stelling ge nomen om den vijand af te wachten, die naai' gerapporteerd was het naburige dorp Acy bezet had. Daar zij! als anannen van leeftijd en ervaring, voorzichtig waren, legden zij loopgraven aan en groeven een gemaskeerde posi tie voor hun machinegeweer op den weg naar de Tioeve. Op zekeren .ochtend trokken zij den vijand tegemoet en vonden hem in af wachtende houding bij een lïosch aan den weg naar Acy. Zij waren in over weldigende meerderheid en beschikten bo vendien over 'geschut, dat de Franschen misten. De Fransche reservisten trokken naar de hoeve terug. Daar bracht hun machinegeweer gapin gen Iteweeg in de rijen van den opdrin- genden vijand. Maar bet was Van den aanvang af een ongelijke worsteling. De Duitsche kanonnen vonden spoedig 'hun afstand, en zij konden de loopgraven, den weg en de hoeve bestrijken zonden zelf het minste gevaar te loopen. In en kele oogenblikken waren de .loopgraven ledig en het machinegeweer tot zwijgen, gebracht. Uit hun verschansingen gejaagd; zochten de Franschen de dekking van de achtergelegen hoeve; maar zonder dat dit heil bracht. Toen ik bij Nogeon aankwam, was het gevecht afgeloopen. De hoeve was een smeulende ruïne. Vlak hij de ijzeren poort die wel een zeef leek, zooveel kogelgaten waren ©r in, lag een doode Fransche soldaat. Binnen bet hek was het een tooneel van vernieling en verwoes ting. De dikke muren waren in puin ge schoten en als fijngestompt; gebouwen waren een smeulende brandstapel, waar- tusschen de verkoolde overblijfselen van menschen, paarden, koeien, en schapen lagen. De groote hooimijt, die midden op de plaats had gestaan, was verdwenen een zwart verkoolde plek op den grond toonde de plaats aan, waar hij gestaan' had. D© gelaakte overblijfselen van ma chines kwamen .boven het puin uit; het eenige ongeschondene .was de hoogei schoorsteen. Men kon uit alles opmaken, hoe kranig .de Franschen gevochten had den. Bij het hek hadden zijl stand gehou den om den stormloop der Duitscheraj te stuiten. Op1 muur en dak waren zij blijveh schieten ,tot zijl in de brandende puinhoopen waren gestort. .W at kan het geweer uitlichten tegen het kanon. De granaat-kartetsen suisden en gierden door de lucht, fle muren verbrijzelend, allesi in brand slaand, alom dood verspreidend. Ten laatste, toen geen muur meer over eind stond, baande wat er van het kleine garnizoen nog over was, zich een weg naar het open veld. Wat er Van hen ge worden is, weet ik niet. Maar lang hebben de overwinnaars zich niet in de genomen positie kunnen handhaven, want bij het ijzeren hek lag een kruis, omwonden met een krans en met een Fra.nsche vlag. Vijftien namen waren op liet kruis ver meld, met de woorden: „Mortis pour la patri e. Honneur a ces braves". Hoe 'ter in Mechelen uitziet. Een Engelsch journalist beschrijft in zijn blad, hoe Mechelen weer liet gewone uiterlijk begint te krijgen. Zelfs de winkels gaan open evenals de koffiehuizen. De bewoners verklaarden, dat hier niet meer gevochten wordt. Mechelen, zoo zeide er een, is alleen gebombardeerd, omdat de toren van de kathedraal gebruikt werd ^Is observatie post. De toren is echter te sterk gebleken en staat nog. Daarom hebben zij het miaar opgegeven -als een leelijk geval. Maar Dinsdagmorgen begonnen de zware kanonnen te dreunen, granaten floten over het HoteLde la Gare in de buitenste rij forten. Waelite.m en Wavre St. Catherine in de buitenste T^Jorten van Antwerpen, onderhielden een leV&ndig vuur en scho ten over de 320 voet' ÏV'Oge toren van de kathedraal bommen tenxztliden van den spoorweg. Troepen begonnen naai' buiten të«£!j7' ken volle 5000 man zijn vóór 8 uur langs het spoorwegstation gegaan: cava lerie, infanterie, veldartillerie met maxims, elk getrokken door twee honden, wiel rijders-verkenners, een auto-mitrailleuse, ambulance een volledig leger in minia tuur. Met tusschenpoozen van 10 minuten floten de bommen, 2 snel op elkaar, voor bij, onzichtbaar, ergens tusschen de wol ken en de aarde. Een priester, die naast mij istond, luisterde naar het doffe sprin gen in het Zuiden en kondigde met het komen van een deskundige aan, dat de gezochte plaats niet verder dan 3 mijl in die richting moest zijn. Korte Oorlogsberichten. De bom te Dusseldoïf. De Engelsche Admiraliteit deelt mede dat een Engelsch 'luchteskader van de marine eer gisteren een aanslag heeft gedaan op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1