Weienschap en Kunst. Leestafel Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Uit de Provincie. geven, dat er alsnog geen termen bestaan, om een maximum-prijs vast te stellen voor mais. Huisvesting militairen. Met het oog op het ruwere weer zijn of worden de militairen die thans in tenten verblijven, des nachts zooveel mo gelijk in stallen of schuren gehuisvest Geen zoutzuur. In de provincie Groningen zullen bin nenkort de cartonfabrieken stopgezet wor den wegens gebrek aan zoutzuur, waarvan Duitschland den uitvoer verbood. De „Rij n d a m". Het stoomschip „Rijndam" van de Hol landAmerikalijn, dat, beladen met 10000 ton graan, die door de Nederl. Regeering in Amerika was aangekocht, den 17en dezer door de Engelschen te Queenstown was opgebracht, is gisteravond 6 uur van daar vertrokken naar Rotterdam. De „Posterdijk" van de Holland-Amerikalijn, op reis van Baltimore naar Rotterdam, is 17 dezer ter hoogte van Cherbourg door een Fran- schen toipedojager aangehouden en naar Havre gebracht, waar de lading zou wor den onderzocht. Een goed teeken? Het woord „vrede" vindt men telkens terug in telegrammen, berichten, be schouwingen, die uit het buitenland ko men. Is dit een goed teeken? Over en weer wordt door de strijdende partijen verklaard, dat zij slechts een vrede willen, die hun positie garandeert, die hen nader brengt tot het doel, waarvoor Zij ten oorlog zijin getogen, enz. Men wil geen vrede, tenzij onder de vlag der overwinning. Maar dit zijn slechts woorden. Uit het feit, dat telkens van vrede ge sproken wordt, blijkt in elk geval, dat de gedachte daaraan de oorlogvoerenden be zig houdt. Ze 'zijn er in meerdere of mindere mate van vervuld. En al zet men thans hoe zou het anders kunnen? een harde stem tegen elkander op, houdt men zich „groot", toont men zich onwrikbaar, onverzoenlijk en be sloten tot het uiterste, de vrede is toch de normale toestand, waarnaar allen stre ven moeten en die niet te lang kan uitblijven. Daarvoor zijn de offers te groot. Zelfs Engeland, dat verreweg' het minst den druk van den oorlog ondervindt,, kostte deze strijd alleen aan .geld reeds 60 mil- lioen grilden per week. Dit moet toch tot nadenken stemmen. Zoolang men vecht kan men slechts met afwerend gebaar over vtede spreken. Maar de gedachte daaraan i s er des niettemin en, een neutrale mogendheid zou wellicht nu reeds het middel kunnen vin den, om door zijn inmenging paal en perk te stellen aan de gruwelijke menschen- slacbting. 1 Prov. Comité voor vluchte lingen. Het Provinciaal Comité tot hulpverleening aan vluchtelingen in Zee land heeft zich thans definitief gecon stitueerd als volgt Eere-voorzitterMr. H. J. Dijokmeester, voorzitter: Jhr. Mr. E. A. O. de Casem- (broot, leden: Mr. P. Dieleman, J. G. van Niftrik, J. A. de Bruijne, K. J. A. G- baron Collot d'Escury, Mr. F. N. J. van Dam, J. N. Elenbaas, J. A. van Rompu, J. ,W. Wagtho, Mr. Anne Bolle, Mr. J. F. van Deinse, ,W, L. Ghij'sen. (Bij1 den dienst der directe belastinglen enz. zal worden verplaatst met ingang Van 1 Nov. de komm. 2e. kl. J. W, F. Van Nieuwenhoven van Ellewoutsdijk naar Ruurlo; en is de verplaatsing van kom. Ie kl. M. Padmos van Middelburg naar Texheijden ingetrokken. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat voor Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen alsnog op de met 5 dezer ingegane sluiting der jacht op watenvild deze uitzondering wordt toege laten, dat het vangen van waterwild met slagnetten en hel vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmee gelijkstaand toestel geoorloofd zal zijn. Door vertegenwoordigers van het personeel van „De Automaat", petroleum en henzinehandel van de depots te Arn hem, Goes, Helder, Leiden en Middel burg, is een commissie gevormd, welke ten Üoel heeft in de 440: depots een steun beweging op touw te zeiten om plaat selijk een deel van het salaris af te staan aan de sbeunoomité's. Reeds kwam van verschillende depots bericht in dat aan de oproeping gevolg zal worden gege ven, zoo heeft het grootste deel van het personeel te Middelburg besloten onge veer 3 pet. van het safaris beschikbaar te stellen. Middelburg. Onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman, Vice-voorzit- ter der vereeniging, werd Zaterdagavond in de Sociëteit St. Joris eene buitenge wone algemeente vergadering gehouden gehouden van de „Vereeniging voor Han delsonderwijs". Door den waaxnemendea secretaris werden de notulen der vorige algeraeene vergadering voorgelezen, waar na de voorziter mededeelde dat de ver gadering belegd was in verband met het bedanken als bestuurslid van den voor zitter der vereeniging, den heer J. H. Blum. Het bestuur heeft gemeend van zijn recht om een niet bindende aanbeveling te doen ter Voorziening in deze vacature te moe ten gebruik maken en heeft eene aanbe veling opgemaakt bestaande uit de hoe ren Herman Snijders en dr. H. Van der Kamp, daarbij rekening houdende dat het getwenscht is iemand te kiezen uit on derwijskringen, waartoe ook de heor Blum behoorde. Mét leedwezen aldus de heer Die leman ziet het bestuur den hoer Blum heengaan, hij de eerste voorzitter der ver eeniging heeft de belangen van de ver eeniging steeds behartigd op een uit muntende wijze, zooals hij treuwens alles doet waar hij zich voorspant. Het begin is altijd moeilijk, en spr. brengt aan den heer Blum Wank voor de wijze waarop hij in het begin het scheepje heeft ge stuurd. Het bestuur heeft reeds aan den heer Blnm geschreven dat het hoopt ook in de toekomst op zijn steun en medewer king te mogen rekenen. Door applaus toonden de aanwezigen met deze woorden in te stemmen. Naar aanleiding van een uit de vergadering gestelde vraag, deelde de heer Dieleman mede dat het bestuur een uitvoerig schrijven aan den afgetre- dene heeft gezonden om te trachten hem op zijn besluit te doen terugkomen. Bij de thans volgende stemming ver kreeg de heer Snijders 10 en de heer van der Kamp 1 stem. Eerstgenoemde is dus gekozen en hem zal van zijne benoe ming worden kennis gegeven. De ver gadering wordt hierop gesloten. In een direct daarop gehouden be stuursvergadering werd tot voorzitter ge kozen de heer Mr. P. Dieleman en tot ondervoorzitter de heer M. Q. Boasson. Tusschen Souburg en de Abeele geraakte de wagen van de wasscherij te Middelburg door het schrikken van het paard van de vrachtauto van de Vlissing- 'sche gasfabriek in den watergang. De voerman werd door den wagen aangere den, maar kon toch nog helpen om paard en wagen op het droge .te brengen, terwijl de jongen, die op den wagen zat, er bijtijds af wist 'te springen. De politie heeft alhier aange houden den 15-jarigen H. J. Th. N., ver dacht van verduistering yan een rijwiel dat intusschen reeds in beslag genomen is. De verdachte, (lie bekende, heeft van nacht op het politiebureau verblijf ge houden en vertoefde daar hedenmorgen nog. Nadat door den Christelij- ken bestuurdersbond tot het steun comité een schrijven was gericht, dat vol gens de meening van den Bond het comité te eenzijdig is samengesteld, werd aan den bond gevraagd alsnog een afgevaar digde uit zijn midden in het comité te benoemen en werd als zoodanig aange wezen de heer B. Kruze. Goes. „Eupohia" hoopt bij gunstig we der a.s. Vrijdagavond 25 Sept. op de tent op de groote Markt nog een volksconcert te géven. Daar van de werkende leden ruim één derde in dienst is wegens de mobilisa tie, doch thans door de diensidoenden ge makkelijker verlof is te krijgen dan in de eerste weken der mobilisatie, zullen de werkende leden van „Euphonia", die in dienst zijn, trachten tegen Vrijdagavond bij de Harmonie te zijn. Het programma tegen dien avond zal zijn: Neerlands vlag, Tierolff. Ouverture: la Fée aux yeux bleus, A. Govaert. Ouverture: Célimène par Boisson. Feu et flamme pas redoublé, W. v. Perok. 15 minuten pauze. Oranjeliederen. Ouverture du Marque de fez, F. Mour- que. Potpourri no. 9, G. Renaud. Valse des ombres, P. Ségo. Halsterens Festival marsch, J. R. v. d. Glas. Wemeldinge. Zaterdagnamiddag kwam hier binnen het aakschip „de Dageraad" schipper B. de Quelerij van Terneuzen, met gescheurd zeil en gebroken giek. Aan schip en lading mankeerde overigens niets, zoodat het na een noodreparatie de reis kon voortzetten. Souburg. Toen Zaterdag een kort maar hevig onweer boven 't zuiden van Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen woedde, sloeg de bliksem in het huis van den timmerman de M. te Souburg, zonder echter brand te veroorzaken. Het dak be kwam eenige schade. Arnemuiden.f In de Zaterdag gehouden vergadering van de anti-rev. Kiesver- eeniging lis met algemeene stemmen be sloten voor de a.s. verkiezing van een gemeenteraadslid (vacature-Jobse) candi- daat te stellen de heer A. v. d. Gruiter. De heer v. d. Gruiter heeft deze candida- tuur aanvaard. Tholen. De burgemeester dezer gemeen te, de heer M. G. van Stapele heeft eer vol ontslag als zoodanig aangevraagd. Biervliet. Het hevig onweder, dat Za terdagmorgen boven een deel van Zee land woedde, heeft o.a. de Ned. Herv. Kerk, alhier en de daarbij behoorende toren getroffen en vrij veel schade aange bracht. (Vad.) Het jubileum van de H.IJ.S.M. Gisteren 20 Sept. was het juist 75 jaar geleden, dat de eerste spoorlijn in Nederland (Ams-terdam-Haarlem) plech tig werd geopend. In de N. R. Ct. vinden we de volgende herinnering ran de hand van een werk tuigkundig ingenieur: i „De dag, waarop voor 75 jaar de eerste spoorweglijn in Nederland van Amster dam naar Haarlem, geopend werd, mag niet onopgemerkt voorbij gaan, al zal ook de betrokken maatschappij onder de te genwoordige omstandigheden een eenigs- zins feestelijke herdenking van den dag uit den aard der zaak moeten' opschorten. Reeds den 8sten Augustus 1837 werd de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij opgericht met een kapitaal van f 1.300.000. Aan haar werd de concessie welke den lsten Juni 1836 aan Serru- rier, Le Chevalier en Brade voor den aanleg van een ijzeren spoorweg van Am sterdam naar Haarlem verleend was, over gedragen. Het beheer der Maatschappij werd ge voerd door een raad van administratie, bestaande uit 5 commissarissen en een ingenieur-directeur. Als president-commis saris trad, na de overdracht, Serrurier en als ingenieur-directeur Brade op. Laatstgenoemde werd echter spoedig door F. W. Conrad, ingenieur van den water staat, vervangen. Talrijk waren de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden om de con cessie te verkrijgen. Hier waren het de schuitenvoerders, aandeelhouders in postwagens, enz. die zich voor coneurrentievrees, ginds de Ka mers van Koophandel van Amsterdam ien Rotterdam, welke uit nu ij: er zich tegen de invoering van het nieuwe middel van Vervoer verzetten. Rotterdam zag er slechts een middel in, om Amsterdam aan een goede haven te helpen; terwijl laatstgenoemde stad vleesde, dat de schepen haar havens niet meer zouden aandoen, doch in Rotterdam de goederen lossen en vervolgens per spoor vervoeren. Hoe het zij, de concessie werd ver leend, en van af dat oogenblik de uitvoe ring met kracht ter hand genomen, zoo dat op den 2östen Augustus 1839 de spoorweg voltooid was. Aangezien de maatschappij echter op dat oogenblik in het bezit van slechts één locomottef was, kon de plechtige opening eerst plaats hebben op den 20sten September 1839. De ispoorweg werd den 24sten 1839 voor het publiek geopend met 4 treinen per- dag in elke richting." Bijbelsche Archeologie, door dr. G. Keizer. Utrecht, G. J. A. Ruvs. Dit is no. 6 van de le serie der Bi bliotheek voor Godsdienstonderwijs, red. dr. A. Troelstra en dr. H. Visscher. De schrijver behandelt het Geografisch deel van Palestina en de landen der Heidenejn, en die Flora en Fauna. Daarna Israels Godsdienstig, Burgerlijk en Staatkundig leven. Velerlei bijzonderheden brengt hij onder de aandacht. Dit boek is een uit nemende wegwijzer bij het Schriftonder zoek in de verg. onzer Jongelinglsver- eenigingen, en een betrouwbare gids voor predikanten en onderwijzers bij 'hunne voorbereiding voor Catechisatie |en Bij belles. Do Bijbelsche geschiedenissen in het taaleigen der Heilige [Schriften voor school en huis. Utrecht, G. J. A- Ruijs. De samensteller van dit boek meent dat door de lezing er van de jonge, le zers met de taal des Bijbels vertrou,wd zullen raken'. Nu zijn er wel enkele uit drukkingen verzacht of toegelicht, doch vele die toch ook in de lijn van des schrijvers inzichten, behoorden vervan gen te worden zijn letterlijk overgeno men. Het pleit voor de piëteit des schrij vers. En wie met hem een dergelijk voor portaal noodig acht zal door dit boek bevredigd worden. Wij «voor ons even wel achten een zoodanig boek voor onze kinderen niet noodig. Laten zij maar zoo- dra zij er lust foe gevoelen den Bij bel zeiven ter hand nemen; datgene waar voor met name de Roomsche Kerk vreest, daar zal de Heere wel voor zorgen. Di rect naar de Bron is het beste. Hetgeen natuurlijk niet wegneemt, dat voor is choolgebruik in de lagere, dus niet in de hoogste (daar geve men den Bijbel in handen) dit boek goede diensten kan bewijzen. De prartijk der Hinderwet, door H. v. d. Weerd, adj.-commies teï Prov. Griffie te Utrecht. Utrecht, G. J. A. Rujjs. De Hinderwet dagteekent uit den jare 1876; toch zijn er nog altijd vraagtee- kens te plaatsen bij elk harer 33 arti kelen. De schrijver deed daarom een goed werk met deze wet nog eens in haar ge heel op te nemen, artikel voor artikel toe te lichten, en door opneming van alle 'er op betrekking hebbende Koninklijke Besluiten bij de toepassing der wet den weg te wijzen aan de gemeentebesturen en rijks- en gemeentepolitie die daar mede belast zijn. Belangrijk is ook de herinnering aan de verschillende bespre kingen bij de beraadslagingen der her- zieningsontwerpen gevoerd; aan het slot laat hij een alphabetisch register volgen, hetwelk dit boek voor menigeen, voor ieder die ook maar op eenige wijze mét de Hinderwet in aanraking komt, tot een gemakkelijk te raadplegen vraagbaak maakt. Het igeloof aan God in de twin tigste eeuw, door dr. J. R. Slote maker de Bruine. Utrecht, G. J. A. Ruijs. Deize (uitgave beleeft reeds haar 3en druk, hetgeen bewijst hoezeer dit gulden boeikske fir in gtegaan is. De schrijver behoort nog tot die Zondagskinderen, wel ke ook door kerkelijke en sociale tegen standers nog gaarne geraadpleegd wordt. Uit den schat zijner belezenheid ook op het terrein van den tegenstander brengt hij verschillende ketterijen naar voren wel ke hij bondig en logisch bestrijdt, en de indruk js dat ,de geleerden door hem onder handen genomen, menigen veer moeten laten, zij mogen dan Marx of Darwin, Gorter of Pannekoek herten. Het ongeloof wordt hier in zijn armoede tentoongesteld, de onmogelijkheid van Verschillende stelsels en verklaringen aangetoond, tal van bezwaren te gen het Schriftgeloof worden weerlegd, schijnbare '(tegenstellingen aanvaard, en een poging wordt gewaagd om den ongeloo- vige, na hem zijn wapenrusting te hebben afgenomen, op 'de berghoogte te plaatsen, vanwaar hij 'de dingen anders ziet. en het nog niet opgeloste rustig in Gods hand laat rusten. Het doet onaangenaam aan dat in dit mooie boek het woord „geest" Immer zonder hoofdletter geschreven wordt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). C h r i s t e 1 ij k e 1 e c t u u r v o o r Militairen. M. de Red., Zooals de meeste lozers zullen Jwh- ben vernomen zijn door liefdadige )ni>- gëte reeds verscheid n? ,Z eu.v'-abonne menten geschonken voor onze militairen in verschillende detachementen, waarvoor wij militairen, dan ook zeer dankbaar zijn. Ook enkele andere nieuwsbladen, op andere leest geschoeid, worden ons gratis toegezonden. Weer anderen hebben ons getrakteerd op tabak en sigaren. Ook hun komt, namens de militairen, een woord van dank toe. Wij hebben dus, over hef algemeen genomen, geen klagen dat wij, al zijn wij dan van eigen haard stede Verwijderd, door onze vrienden en Vriendinnen vergeten worden. Toch wil ik nog even den nadruk leggen op Chris- te 1 ijke lectuur voor onze mili tairen. Als we zien op het reuzenaan- tal verschillende Christelijke dag- en weekbladen en tijdschriften die geregeld 'worden uitgegeven, dan spijt hef ons dat van dergelijke lectuur nog zoo weinig komt in handen van onze gemobiliseerde militairen. Inzonderheid nu we weer de lange avonden tegemoet gaan en het dear Christelijken militair aan Christelijke lec tuur ontbreekt. Als we zoo eens nagaan de beoordeelingen in tie verschillende bla den, welke soms kolommen bij kolommen getuigen van de verschillende Christe lijke uitgaven ,dan kan ik haast niet ge- looven dat, H.H. uitgevers of particiü eren onwillig zouden zijn om ook, al is het dan :niet aan alle, toch wel aan enkele detachementen, dergelijke uitgaven koste loos voor de militairen te floen toekomen. Men vergete toch niet dat we onder onze militairen over- ;een zeer breed visch- •water beschikken en lioe breeder wiji dus onze netten spannen, hoe grooter de kans is op een goede vangst. Gok de tractaatverspreiding gaat nog niet druk. Een -enkelen keer werd ons door een onzer vrienden een bundeltje trac- taten geschonken, welke gaarne werden ontvangen. Voor dergelijke zendingen hou den wij ons ook ten zeerste aanbevolen. -Mochten onze liefdadige vrienden niet in de gelegenheid zijn om aan ieder detache ment wat te zenden, dan zouden wij hen toch willen aanraden om detachementen, buiten de steden ;te willen doen voor gaan, daar toch in de meeste dorpen of polders geen militaire tehuizen bestaan, waar- bovengenoemde lectuur ter tafel ligt en wij onzen vrijen tijd gezellig kunnen doorbrengen, gelijk dat in de meeste garni zoenplaatsen wel het geval is. Voor de ontvangst van een en ander houdt onder - g«toekende zich namens vele militairen! beleefd aanbevolen. Hier in Sloedam zijn we nu zoo ver gevorderd, dat we een wagenhuis op de boerderij van dhr. Die leman hebben veroverd dat we hebben ingericht voor lees- en rookzaal, tevens dienstig als cantine. Wie dus nu kan, helpe ons. Alles zal dankbaar' worden aan vaard. Hopende dat dit schrijven zijn ge- wenschte doel moge bereiken, verblijf ik met vriendelijke groet® C. BUSTRAAN, Landweerman, Sloedam. Arnemuiden, 21 Sept. 1914. P.S. Mochten andere bladen genegen zijn bovenstaande regelen over te nemen, dan gaarne. Onzemilitairen aan deg ren zietn. De arbeid van het Comité gaat nog steeds geregeld voort. We zijn nu zoover, dat er reeds 16 Tehuizen opgericht zijn en naar de berichten luiden, zijn er nog wel 5 a 6 in wording. Aangenaam is 't, dat we van de mili tairen zelf zooveel medewerking genieten, en dat ze ons werk waardeeren. Avond aan avond zijn onze Tehuizen vol, over vol vaak, en met aandacht wordt er ge luisterd, wanneer 's avonds Gods Woord gelezen wordt en de dag gesloten met dankgebed. We zijn ook druk bezig met lectuurverspreiding. Gelukkig komen tel kens boeken en tijdschriften binnen. Ta bak en sigaren zijn den soldaten ook al zeer welkom. Voorzoover onze finantiën het toelaten, zenden we aan alle Mili tairen Tehuizen dan ook dit rookgereed- sehap. Meedeelen kunnen we nog, dat enkele heeren zijn aangezocht zitting te nemen in een eere-conrité, en met blijd schap melden-we, dat dit verzoek toe stemmend is beantwoord door de h.h. Prof. Dr. iH. Bavinck, oud minister H- Colijn. Prof. Dr. T. Hoekstra, Gen. Maj. b. d. J. G. M. Schoch en E. Sillem. Van twee andere h.h. wacht 't comité nog ant woord. We blijven er op aandringen, dat ons volk ons steunt bij dezen arbeid. Tot nog toe gaat het best, "maar laat de sympa thie blijven; laat er geen verslapping ko men. Er is zooveel noodig, vooral voor den penningmeester. We vragen niet voor ons zelf, we vragen voor de Uwen, voor uw familieleden, vrienden en kennissen, voor hen, die veel moetan opofferen, om ons land en volk te verdedigen. Zonder aarzelen durven we 't zeggen, wie ons in dezen arbeid steunt, bewijst een dienst aan ons land. M. KNOL HAV.zn. Kantongerecht te M i d de 1 bu rg. Zaterdagmorgen werd voortgezet de be handeling der zaak tegen B. uit Vlissin- gen, beklaagd van overtreding der Leer plichtwet. De hoofdagent van politie, A. Abrahamse, (verklaarde dat de bekl. iemand is die van den morgen tot den avond bijna iederen dag van huis is en getuige heeft de overtuiging, dat bckl. allefs doet om zijn zoon naar school te krijgen. In deze gunstige inlichtingen vond de ambtenaar <vanj het 0. M. termen om ontslag (van rechtsvervolging te vragen. De landbouwer F. K. uit Vrouwepolder stond terecht wegens het in jagende hou ding, althans met een geladen jachtge weer in het vroon te loo.pen, waarvan het jachtrecht toebehoort aan de gemeejite Middelburg. Bekl. zeide een machtiging te hebben om hazen te schieten op het perceel van zekeren Maas, welk perceel aan dat van Middelburg grenst, hij wist niet of hij al over de grens was, trou wens hij ging jnaax even kijken of er ook hazen op komst waren. De verbalisant P. Osté zeide bekl. al eens gewaarschuwd te hebben, hetgeen bekl. ontkende. Eisch twee maal f2 boete subs, twee maal 3 d. h. en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en d« patronen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bunschoten, D. Bax te Hierden. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek. door G. van Montfrans te Bruchem. Geref. Kerken. De Generale Synode der Ger. Kerken zal worden samengeroepen tegen Dinsdag 26 October, 10 uur vm„ to 's Gravenhage. Geslaagd aan de Technische Hooge- school voor het prop. examen in de "Werk tuigbouwkunde mej. J. C. E. Bal; en in de Electro-techniek A. A. Lagaaij en G. W. Senmielink. Benoemd tot hoofd der Geref. school te IJlst de heer P. Fokkinga, onderwijzer te Groningen. Ongelukken. Te Amsterdam is iemand onder de Gooische stoomtram ge raakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Te Nieuweschukkinge is een 2-jarig kind van een werkman verdron ken. De landweer-soldaat de K. uit Rotterdam is onder Haarlemmeriiede door een motorfiets aangereden en aan de gevolgen overleden. Zaterdagmorgen is het 5-jarig zoontje van J. T. te Nieuw Compagnie bij Hoogezand verdronken. Bij een twist werd te Rotterdam zekere P. M. met een mes levensgevaarlijk ge wond. Do dader is gearresteerd. Vergaan. Op Vlieland is de Noor- sche driemastschoener „Gamma" Zater dag gestrand en verbrijzeld. Drie man zijn verdronken; de kapitein is o.a. gered. Hoog water. Het Kampereiland is gedeeltelijk ondergeloopen; ook vele buitenpolders, tot groote schade van de boeren. Vier vijfde van het eiland Urk staat blank. -Het eiland Marken staat onder water. Alle buitenpolders zijn over stroomd. Alle landerijen langs de Zui derzee van Huizen tot aan Baarn staan onder water. Meer dan schande. De „Tèl." maakt melding van een geval, waar niet genoeg schande van gesproken kan worden. Een korenhandelaar te Huizen had de zer dagen van de hoeren opgekocht on geveer 80 H.L. rogge. Ingevolge machtiging van den Minister van Landbouw zou de Burgemeester Woensdag deze rogge in beslag nemen. Daar gekomen, bemerkte deze, dat een knecht juist bezig was de rogge te ver mengen met minderwaardige muffe tarwe en ander koren, bestemd voor veevoeder. Nog 12 H.L. was onvermengd. Deze hoeveelheid heeft de burgemeester in be slag genomen. Bij het vervoer den volgenden dag bleek, dat de in beslag genomen rogge, die hij de taxatie goed was, nu overgoten was met petroleum. Om enkele guldens winst had deze handelaar dus 80 H.L. broodkoren ongeschikt gemaakt voor de consumptie. En dit nog wel in een dorp van bijna 6000 inwoners, wa^r vele ar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2