299 Maandag 21 September 1914 28e Jaargang De Groote Oorlog. O, BERICHT. Binnenland. Uitgave van de Naaml. "Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHÜIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zij, die zich met 1 October e. k. op „De Zeeuw" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Wil Ouitschland vrede? De Vrédesgeruehten houden aan. In verschillenden vorm duiken ze op. Het is te begrijpen, dat men er nog zeer sceptisch tegenover staat, waar de Oorlog zich feitelijk nog in heit begin stadium bevindt. Niettemin willen we gaarne ook van de geruchten melding maken, doch niet zonder er op aan te dringen, dat ze onder het grootste voorbehoud aanvaard worden. l Reuter seinde Zaterdag uit Washing ton Naar fde Duitsche gezant meedeelt, is Duitschland bereid te verklaren, dat de oorlog onbeslist is gebleven ,en dat helt vrede wil sluiten, mits het Duitsche grond gebied in Europa niet verbrokkeld worde. In enkele bladen vinden wij over het zelfde onderwerp andere en onderling' nog uiteenlooptende lezingen. Zoo wordt uit Londen aan het ,,Vad." geseind: „Uit New-York wordt gemeld, dat ver schillende teekenen er op wijzen, dat men in Duitschland een nederlaag niet on waarschijnlijk begint te achten. Te Was hington zegt men, dat von Bethmanïi Hollweg in zijn antwoord aan den pre sident der Y. S. jheeft verklaard, pat Duitschland geneigd is tot het sluiten' van een vrede, die zijn eer niet te na komt, en dat de 'Rijkskanselier zelfs aan gaf, dat 'de president de voorwaarden van de bondgenooten zou bekpnd maken. ,,'Bernstorff, de Duitsche gezant, ver klaarde jn een interview, dat Duitsch land het ongeschonden laten van zijn gebied in Europa en de koloniën eisohen zal. De1 grootste moeilijkheden jontstaan voor Duitschland door de verlamming van den handel door de Bribsche vloot, en de isoleering. welke door het doorsnijden der kabels ontstaat". In „Het Volk" luidt de voorlaatste zin aldus De Duitsche gezant Bernstorff heeft in een interview verklaard, dat Duitschland zou eischen de integriteit van zijn grond gebied in Europa en een uitbreiding van zijn koloniën. Een ander bericht uit Amerika luidt als volgt: „In een beschouwing: over de pogin gen van graaf Bernstorff om tot vrede te komen zegt de „New-York Herald"; „Het is niet te gelooven dat vredesvoor stellen van de bondgenooten zullen uit gaan. De volken die in den oorlog tegen Duitschland zijn betrokken, gelooven dat de eenige uitslag van den g.rooten strijd kan zijn de vernietiging van het Prui sische militairisme, dat Duitschland bje- heerseht en sedert lang; een bedreiging! is voor Europa. De legers der bondge nooten zullen blijven vechten tot zij dit militarisme hebben verpletterd". Aan het Duitsche gezantschap te 's Gra- vehhage weet men nog van niets. Mocht spoedig aan het nroordtooneel een einde komen, opdat Europa, de ge- heele wereld heradem© en uit alle dee- letn der aarde een danktoon opstijge tot den Heer der Heeren. Onder den rook van Maastricht. Dicht bij' de Ned. grens hebben weter schermutselingen plaats gehad, lezen we in de „N. R. Ct." Gistermorgen werd het Roode Kruis op gebeld met de mededeeling, dat er in Lanaeken (ten ,N.W. van Maastricht, op Belgisch gebied, niet ver van de Neder- landsche grens) gevochten werd, dat er gewonden waren, en of de auto er heen kon gaan. Dr. Brockx ging er met een auto da delijk op uit, maar kwam onvemchterzake terug. Wel was er gevochten, doch de Duitschers hadden hun gewonden mede genomen en- aan Belgischen kant was niemand gevallen. Dit komt overeen met wat ik hoorde, namelijk dat Vrijdag on geveer 200 Duitschers in Canne waren en den weg naar Reckheim vroegen. Ze waren op zoek naar Belgische patroeljes. Reckheim nu ligt in de buurt van La rraeken, De Belgen hebben in Lanaeken de Duitsche vlag neergehaald en de Belgi sche geheschen. Duitschers waren er om half 12 niet meer te zien. De boot van Luik is nog steeds niet ingekomen en heden is er' dus ook geen ^■trokken. De vrachtboot van de firma chaepkens vertrok gistermorgen, die van he firma Bonhomme ligt er nog. Deze durfde den tocht niet .wagen, voor er iets van de passagiersboot bekend was. Auto's voor Brussel over Tongelen en over Luik worden niet doorgelaten. Boven Parijs. Luitenant Werner van het 'Duitsche vlie- gersoorps die over Pairij's is gevlogleh, gaf daarvan het volgende relaas Behoorende tot het legercorps van ge neraal Von Kluck werd henr opgedragen boven Parijs te vliegen en hommen te doen vallen, daar, waar zij de meeste schade zouden kunnen doen. Vooral moest hij trachten den Eiffel toren en de draadlooze installatie daarop te raken. Bij. zulke vluchten moest men op een hoogte van 1800 a 2000 meter blijven. Maar zoo hoog zijnde is er niet veel meer te onderscheiden van gebouwen isnz. op de aarde. Bovendien belet de rook en nevel die steeds boven groote steden hangen elke localiseering. Toch zag Werner duidelijk dat hij boven Parijs was, de groepen menschen bp de straten en op de pleinen, die naar hem keken. Hij liet eerst vele kranten vallen, bevattende de tegenspraak dat 'de Russen voor de poorten van Ber lijn stonden. Toen na eenig dralen, liet hij twee bommen vallen. Hij zag daarop een gebouw in vlammen, maar wat de andere bom uitgericht had, zag hij niet, daar twee vijandelijke vliegers naar hem omhoog stegen, waaraan hij al zijn aan dacht moest schenken. Een daarvan was een Bleriot Inmoplane en de andere een Bristolbiplane. Luitenant Werner steeg direct hooger. De Bleriot kon hem in halen, de Bristol niet. Hij vloog regelrecht naar de Duitsch linie, maar de Bleriot was zoo dicht bij hem dat de inzittende reeds met zijn revolver begon te schieten. Werner's Tauber won 't steeds in snel heid en ontkwam op> idle manier. Werner is een sportman bij uitnemend heid en is in sportkringen te Hannover welbekend. De operaties in Frankrijk. Geen der beide partijen heeft in de laatste uren voordeelen van eenig belang behaald. Dat is de indruk, die men b'ij lezing van de wederzijidsche officieel© communi- qué's ontvangt. Het Fransche van gistermiddag 3 uur luidde als volgt: Op onzen linkervleugel zijn wij op den rechteroever der Oise 'eenigszins voore uitgerukt. De Algerijinsche divisie heeft, wederom een vaandel veroverd. Alle pogingen der Duitschers, om, ge steund door talrijke artillerie, door ons front tusschen Craonne en Reims te bre ken, zijn mislukt. Ten Noorden van Reims is de hoogte van Brimont, die vrij gedeeltelijk ver overd hadden, weer door den vijand her nomen. Daarentegen hebben wij ons meester gemaakt van de versterking La Pompelle. De Duitschers hebben zonder eenige militaire reden in blinde woede op de» kathedraal van Reims geschoten, welke geheel in vlammen staat. In het centrum tusschen Reims en Ar- gonne hebben wij' het doip Souain ver overd en duizend krijgsgevangen gemaakt. In het Westen van Argonne worden onze vorderingen bevestigd. Op den rechtervleugel in Lotharingen is de vijiand over de grens teruggetrokken, de streek van Avrioourt ontruimende. In de Vogezen trachtte de vijand het offensief te hervatten in de omstreken van St. Die; 'hij' werd echter teruggeslagen. Wij hebben nog geen enkele zekere bevestiging van de overgave der niet ver woeste forten van Maubeuge. De Duitsche pers techter meldt, dat alle forten genomen zijn ten geeft zelfs aan, dat de commandant der stelling te Torgan geïnterneerd is. Het Saksische leger is geheel uit el kaar' geslagen; zijn commandant, veld maarschalk von Hansen, de vroegere mi nister van oorlog van Saksen, is van zijn commando ontheven. De Duitsche groote generale staf deelt mede: Bij den aanval op' het Fxansch- Engelsche leger zijn wij op verschillend© punten vooruitgerukt. Reims ligt in de vuurlinie. Door de Franschen gedwongen om hujn vuur te beantwoorden, betreuren wij; Riet teil zeerste, dat de stad daardoor schade lijdt. Men heeft bevel gegeven iom de kathedraal zooveel mogelijk te sparen. In de Midden-Vogezen zijn de aanval len aan de Donon bij Sonsnes en Saales teruggeslagen. Werpspiesen van vliegeniers. In een Münchener tijdschrift deelt leen militair arts iets mede over nieuwe wa pens, die de Franschie vliegeniers tegen het Duitsche leger gebruiken. Een gewonde deelt mede: „Plotseling voekle ik een stekende pijn in mijn rechtervoet, dicht boven den hiel. In het eerste oogenblik meende ik, dat mijn buurman mij per ongeluk gestooten had, maar kwam ,al spoedig tot een ander in zicht, want om 'mij heen schreeuwden! bijna tegelijkertijd nog anderen luidkeels. Ook de paarden werden schuw. Toen ik mijn voet bekeek, zag ik, dat er een ijzeren spies ongeveer 11/2. c.M. diep in stak, dien ik er onmiddellijk uittrok. Ook ongeveer 15 kameraden om mij heen wa ren door deze beschoten en getroffen; de een door beide kuiten, de ander werd daardoor met zijn voet aan den den grond gespiest, een derde had een pijl door de kaken in den mond gekre gen. Ook een paard werd dicht boven het oog getroffen. Nadat onze eerste verbazing een wei nig geweken was, konden wij pas ont dekken vanwaar wij waren beschoten ge worden. Wij konden slechts van uit het vliegtuig op die manier zijn beschoten. Al onze wonden waren niet zwaar, zoodat wij weldra verbonden waren. Zoo goed en zoo kwaad als het ging kroop nu ieder onder de wagens, om zich te beschermen. Van de ongeveer 50 schoten, die naar beneden 'kwamen, hebben er ongeveer 15 getroffen, die doorgaans lichte verwon? dingen veroorzaakten en groote gaten of beenderen slechts zelden raken. Slechts bij Ret schot in het hoofd is onmiddellijk de dood ingetreden. De pijlen bestaan uit ©en schacht van 1015 c.M. lengte uit geperst staal van 8 c.M. dikte, wiens ondereind massief is en iop een bijlna naald-spits einde uit loopt, terwijl de heide bovenste dealen slechts in een geraamte Van 4 dunne! spijlen bestaan, zoodat de doorsnee een stervormige is. Door deze vermindering van staal-mas- siviteit aan het boveneinde suizen de) pijlen met de punt vooruit, naar beneden, en bestrijken, dank zij de snelheid van het vliegtuig, een groote oppervlakte, die zich in dit geval op 4 compagnieën en daarboven nog een batterij;, di© verd'eil naar achteren stond, en een tweiede regi ment, uitstrekte. Reims beschoten. Toen de Duitschers hun terugtrekkende beweging 'begonnen, ten o.m. de stad Reims *weer aan de Franschen overlieten, is de vrees geopperd, dat de stad met haar schoone kathedraal, tenslotte toch niet zou gespaard blijven van den oorlogs storm. De eerste maal was de stad dooi de Franschen verlaten, zoodat de Duit schers er zonder slag of stoot binnen trokken, 'ijhans was Reims weel' prijs gegeven door de Duitschers en men kon verwachten, dat hij hup pogingen omi Reims te heroveren, de stad er minder gelukkig zou afkomen. Deze vrees is be- waarbeid. De Duitschers hebben Vrijdag, Zaterdag en gistei^n, de stad, die zoo goed als geheel door de burgers verlaten was, beschoten. Tal van huizen werden vernield, en ook de kathedraal werd getroffen. De 'eerste granaten schenen niet zooveel schade veroorzaakt te hebben, maar, volgens de laatste berichten, heeft het jongste bombardement de kostbare kathe draal geheel in vlammen gezet. De Notre Dame van Reims, aldus de „Maasbode", is een der beroemdste Gothi- scbe bouwwerken der wereld. De eerste werd gelegd in 1212, en het kolossale kunstwerk met zijn talrijke beelden ten reliefs was eerst in de Veertiende eeuw af. De kathedraal is 138 meter lang, van binnen 30 'meter breed en 38 nieter hoog. Zij' Reeft een schitterende facade met 530 beelden, een roset van 12 mieter middel lijn, twee torens van 81V2 meter hoogte, met een klok van 12.300 kilogram. De kathedraal geeft van binnen eten geweldigen indruk. Honderden van prach tige beelden, ten vooral de geschilderde ramen, meest ujt de dertiende eeuw, sie ren de kathedraal. Beroemd is ook het vergulde hoofdal taar, waar sinds 1173 de Fransche ko ningen (behalve Hendrik IV) tot Lodewijk XVI en Karei X door den aartsbisschop^ primaat gekroond en gezalfd werden. Verder bevat de kathedraal tal van kunstschatten en relikwieën, die leen hoog© waarde hebben. Gevechten ter zse. De Londensche admiraliteit meldt, dat bet Engelsche oorlogsschip „Pegasus", hetwelk te Zanzibar opereerde, Darten- Salaam verwoest en de Duitsche kanon- neerbooten „Moewie" en „Panton" in den grond geboord heeft. Gistermorgen echter viel de „Koenigs- berg" de „Pegasus", die in de baai van Zanzibar haar machines schoonmaakte, aan. Het Engelsch oorlogsschip, dat daardoor de zwakkere partij was, werd geheel onttakeld. Van de 234 manschap pen zijn er 25 a 30 gedood. Verder wordt gemeld, dat de Duitsche kruiser „Emden", gestationneerd in Chi na, na 6 weken zoek te zijn geweest, den 10 dezer plotseling in de baai van Bengalen is komen opduiken. Hij nam 6 Engelsche'schepen, waarvan er 5 zon ken. Het zesde sc-hip' is imiet 'zijn Bemanning naar Calcutta gezonden. De „Emden" zou op het oogenblik te Rangoon zijn. In den nacht van den 14en heeft eten Duitsch stoomschip op de Kameroen ge poogd de Engelsche kanonneerboot „Dwarf" door middel van een bom tot zinken te brengen. De poging mislukte eu het Duitsch stoomschip werd geno men. Den 16en September probeerde een ander Duitsch stoomschip de „Dwarf' tot zinken te brengen- De Engelsche ka nonneerboot werd licht beschadigd en het Duitsche stoomschip vernield. Twee Duitsche sloepen met ontploffingsstoffen zijn in den grond geschoten. Korte Oorlogsberichten. Donderdagmorgen is er te Gent een Belg. gefusilleerd, die voor enkele da gen, top spïonneeiring ten bate der Duit schers betrapt was. Bij het onderzoek had hij bekend. Straatair 11L Onder de te Koewacht aangekomen vluchtelingen uit ,Dcnder- rrtonde bevindt zich een familie, die daar e/en huis bewoonde', dat hun eigendom' w"a)s en die onder de welgestelde bur gers behoorde. Bij het bombardement van de ;stad vluchtte de gcheele familie etnl toen men op een veilige plaats naging' wat 'ïedier imiede had genomen, bleken dat allemaal voorwerpen van weinig, of geen waarde (te zijn, als kiousein, das- Ben enz. De oude moeder van 60 jaar was zoek. Bij een Woensdag aan de ver woeste stad gebracht bezoek (bleek hef hufe jmeit ongeveer 1100 van de 1500 in puin 'te liggen en het eenige wat tóen terugvond waren een paar handdoeken, die buiten (hingen, een paar pantoffeljs! en ©enige appels van den boom in den tuin. Deze menschen zijn thans straat arm. (N. R. Crt.) H O'e in A ntw rpn te ko- men? Men schreef Donderdagavond nit Vlaanderen aan de „N. R. Crt.": Het spoorwegverkeer in Vlaanderen is weer vteel verbeterd. Vandaag rejlen de treinen voau het ee'rist weer tot Lejde bij Aalst. jMein weet, dat de Belgten bij1 deze laatste stad- belangrijke welken heb ben moeten vernielen, zoodat de ver binding' GentDenderleeuw nog getnuiinen tijd verbroken gal blijven. Nu naar Antwerpen te gaan, is waar schijnlijk geen p'retje: Midden op den weg wordt de trein stilgehouden en een ge streng pndei'zoek der Rapieren onderno men. Deze papieren, uit te gjeven do,or den burgemeester of militaire maciht, moe ten voorzien zijn van een portret en de reden van de reis naar Antwerpen ver melden. Zonder zulk een vergunning komt niemand dte vesting-stad binnen; en zon der zeer jleugdelijke redenen is zulk eein vergunning niet te krijgen. Het is zeeir goed te begrijpten, da.t men met dit allels streng isdeed men anders, dan zouden dagelijks drommen familie en vrienden; burgers of .soldaten te Antwerpen gaan bezoeken en da.artusschen zouden zich dan te gemakkelijk zeer ongewe'nseihte elementen kunnen voegen. Parijsche berichten zeggen, dat het Pruisische gardecorps in de slagen van de Maas, de Maine en de Aisne bijna geheel vernietigd is. De Goeben en de Breslau hebben nog Duitsche bemanning. Admiraal Souchon van de Goeben is benoemd tot opperbevelhebber van de Turksche vloot. Sienkiewicx is n i e t,„gevangen geno men. Hij bevindt zich in volkomen vrijheid te Weenen. Vaderlandsliefde. Een zeld zaam bewijs van vaderlandsliefde gaven twee Engelsche admiralen Pager en Star tin. Daar zij geen gelegenheid vonden in hun rang te dienen, namen zij ontslag en traden bij de reserve in dienst, waarbij ze thans met den rang van commandant het bevel voeren over als mijnen zoekers ingerichte jachten op de Noordzee. In het spoorwegdistrict Keulen zijn in 19 dagen met ongeveer 26000 militaire treinen meer dan 2 millioen soldaten ver voerd. De Fransche generaal Bataille zou gesneuveld zijn. Een Engelsch blad verneemt uit Ostende, dat onder de paarden van de Duitsche troepen in het Zuid-Westelijk deel van België een epidemie is uitge broken, die den Duitschers dwingt tal van rijdieren af te maken. De Zeppelinbommen. I11 de Daily News vertelt een oorlogscorrespon dent: Ik verneem da.t de Duitsche offi cieren, belast met Zeppelin-bom-affaires thans aldus te werk gaan: Het luchtschip stijgt tot een hoogte van 2000 meter en laat dan een stalen kooi zakken, waarin een man zit, die de bommen moet werpen. De kooi daalt tot 300 meter, zoodat er niet veel verontschuldiging is te pleiten, wanneer de bommen op huizen en on schuldige noncombattanten terecht komen. Dezelfde correspondent vertelt, dat de 42 c.M. mortieren een bom van 660 K.G. wegwerpen. Het projectiel ontploft, naar men zegt, niet voor het 4 yards in een hard voorwerp is doorgedrongen. De Australische regeering deelt het verlies mede van de onderzeeboot A. E. I, Tot nu toe weiden geen verdere bijzonder heden ontvangen. Prins Otto' Schönberg-Waldenberg, zwager van den prins von Wied, den ex- Mbret van Albanië, is bij een gevecht in Frankrijk gesneuveld. Het blad „Die Presse" meldt, dat de monnik Gregorius Raspoutine, de be kende Russische raadgever van den Czaar, door een student is doodgeschoten, men vermoedt uit revolutionaire beweegrede nen. Twee maanden geleden werd door een vrouw eveneens gepoogd den monnik van het leven te berooven. Gedurende een schermutseling, welke buiten Tsingtau plaats had, werd luite nant Baron Reidesel, secretaris van de Duitsche legatie te Peking, gedood. Een 0 0 i'l og stro fee. Een Ber- lijnscih ingezetene schrijft: „Aan het einde van bet kleine stadje lag het „Maison communale". Daar vonden wij' tusschen heel- en halfdood© Vijanden een vaandel purperrood en linten in de Belgische kleu ren. Luitenant O. nam in wilde vaairtfi dit zegteteeken, rolde het snel op, want' heit huis stond op het punt van instorten. Tusschen neervallende muren ear breken de daksparren, laaiende vlammen, ter wijl nog verdwaalde kogels .ons 0111 de ooren floten, stonden wij eindelijk weer op straat. Luitenant O. sleepte, zweetend, kuchend en vloekend het zware vaandel mee. Met versnelden pas, soms in galop [renden wij drie kwartier verder naar ons bataljon. Eindelijk wilden we nu eens zien welk regiment het zware Vaandel ontnomen was. Voorzichtig ontplooide lui tenant O. de oorlogstrofee. In gouden let ters glansden de woorden: „Société Har monie Ethe >et Environs" ons tegen. Het vaandel van de dorpszangvereeniging! Tel. S1 a g b ij Maubeuge. Aan de Times wordt, uit Ostende gemeld, dat van drie verschillende zijden hetzelfde bericht inkomt omtrent de verschrikkelijke ver liezen, die de Duitschers voor Maubeuge geleden hebben. Ooggetuigen schatten het aantal onbegraven liggende gesneuvelden op 80.000 tot 140.000. Een Franschinan, die als tolk Rij een Schotsch regiment dient, Verklaarde, dat de Engelsche soldaat twee hoo£dziolr|gten heeft: sbheergelegtenheid en thee. Geen ge vaar kan hem afbrengen van Zijn ver knochtheid aan scheermes en theepot. Dit is, zegt een Engelsch blad, een prettig getuigschrift. Met 'een goede zaak, een geschoren kin en een kop thee, is Tom my Atkins dus, daar kunnen wij op aan, onoverwinnelijk- Maan5fOte^de d« .krijgsraad yan ■Oost-VIaandereThwSev1^' de beschuldigden' bevond zich een mLwd^TNwf11 Belgischen! oorsprong, die als een -eti'Ty dienst van DnitsehJand, teire,cht stonrv In den loop van h-et debat be^e beschuldigde zijn misdrijf. Hij den krijgsraad ter dood veroordeeld. -1 (Hbl. y*. Antw.) Goederenvervoer naar Engeland. De mailbooten „Duitschland" en „Ko ningin Regentes" van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland' 'zullen thans iedere week elk twee reizen met vrachtgoederen van Vliissingen naai' Folkestone maken, de eerstgenoemde boot vertrekt des Zondags en Woensdags van Vlissingen, de tweede Dinsdags en Donderdags. Zaterdag onder nam de „Duitschland" de eerste van deze reizen. Geen maximum-prijs voor mais. ■Naar de Tel. verneemt heeft de regee ring op een desbetreffende vraag van den burgemeester van Deventer te kennen ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1