B Uit de Oorlogsoverzicht. Mijn manschappen hebben miji later ge meld, dat zij langs de huizen naar het ho tel zijn geslopen en van onderen door een opening in het balkon de lieden aan het machinegeweer hebben neergeschoten. Vervolgens zijn zij het .hotel binnenge drongen en hebben den waard en de kelners doodgeschoten en het hotel in brand gestoken." 1 De ritmeester werd met andere gewon den naar het ziekenhuis gebracht. „Uit de huizen aan den overkant werd nog op het ziekenhuis geschoten, zoodat de infanterie die huizen 's nachts nog moes ten zuiveren. Den volgenden dag wer den wij gewonden, naar het station ver voerd, waarbij wij weer beschoten wer den." 1 Te Luik werd von Esmarch, daar hij jte zwaar gewond was om verder vervoerd te worden, in een ziekenhuis gebracht. Hij prijst ten zeerste de behandeling, die hij daar vond van prof. dr, Menzer, een Duitsch officier van gezondheid, en van „den besten Belgischen chirurg dr. Roersch". Ook is hij zeer dankbaar voor de verpleging van de katholieke zusters van geboorte Duitschen. Voor zijn vol ledig herstel werd hij, naar Kiel gezonden. Als Duitschland verliest. Twee Fransche bladen hebben zich blij kens de „N. R. C." reeds bezig gehouden met de vraag, wat de vredesvoorwaarden zouden behooren te zijn in geval Duitsch land en Oostenrijk in dezen oorlog ver liezen. In de „Echo de Paris" betoogt iemand, van wfen gezegd wordt, dat hij tot Delcassé in nauwe betrekking staat, het volgende: De vredesvoorwaarden, die door een overwonnen Duitschland aangenomen zou den moeten worden, omvatten in de eerste plaats: teruggave van Metz en Lotharin gen aan Frankrijk, verder onzijdigverkla- ring van den Elzas onder het bestuur van een door Europa aan te wijzen vorst; in de derde plaats moet Sleeswijk Hol- stein aan Denemarken teruggegeven wor den; ten vierde moet Frankrijk, behalve een schadeloosstelling van twee milliard, Kameroen en Togoland krijgen en ten vijfde zou Duitsch Oost-Afrika en Duitsch Zuidwest-Afrika aan Engeland afgestaan moeten worden, dat ook Helgoland zou krijgen. Het zou verlangen, dat de Duit- sche vloot afstand deed van zes slagsche pen en twaalf kruisers. Als zesde punt van de vredesvoorwaarden zou Rusland van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije een oorlogsvergoeding van drie milliard en ingrijpende grenswijzigingen verlan gen. Italië zou als belooning voor zijn neutraliteit Cattaro en Zuid-Tirol krijgen. Servië wordt een mogendheid van den tweeden rang. Als uitgangspunt van hun beschouwin gen hebben de twee bladen het telegram van den koning van Engeland aan pre sident Wilson genomen, waarin gezegd wordt, dat Engeland besloten is zoo lang te vechten tot Duitschland en Oostenrijk- Hongarije om den vrede zullen vragen. De gewonden op het slagveld. Aan een schrijven van een Duitsch mi litair arts, dd. 5 dezer uit Libramont ge zonden, welk schrijven in het bezit kwam van „De Tijd", ontleenen wij het vol gende Het treurigste is, dat de geneeskundige dienst zoo weinig uitricht. Er zijn te veel verwonden en te weinig hulpmid delen. De gewonden liggen soms 8 dagen en langer op het slagveld, kruipen bij elkan der en helpen zich zelf zoo goed mogelijk: vriend en vijand. Bij de Franschen is het nog erger dan bij ons. Ik was. in Bom gewonde Franschen te ,,sor- tieren", d. i. die er uit te zoeken, welke waarschnlijk weder strijdvaardig worden; die moesten verder gezonden. Wat ik daar zag was hartverscheurend. Een oorlog is een duivels oh iets, zoo gemeen en ruw, dat het zich niet in woorden laat uitdruk ken. Alles ware nog eenigermate te ver dragen, indien voor alle bijzondere ge vallen vooral voor de heelkunde ook goede ervaren artsen aanwezig waren. Honderden menschen gaan zonder nood zaak ten gronde. In B.waren alle won den vol wormen en maden, omdat een regelmatig aanleggen van nieuwe verban den doodgewoon onmogelijk was. Ik zag een jongmensch, wiens rechteroog heel en al was opgezwollen en het ooglid Veretterd. Ware er op tijd ingegrepen, dan ware het linkeroog tenminste nog te redden geweest, thans was het linker oog verloren. De verwondingen zijn vree- selijk vaak. Ik zag een soldaat wiens wang door een granaatscherf was wegge slagen, kiezen en tanden waren mede weg gerukt. Er waren drie jonge kerels met geamputeerde armen. Zooals gezegd, er zijn geen hulpmiddelen en krachten om de verwonden regelmatig te verbinden en daardoor komen er verzwering, ontsteking en ongedierte bij. En nog zooveel jonge levens worstelen tegen den dood, hopen op genezing. „Je veux guérir", riep een jonge Franschman me toe, die een schot wond in het hoofd had. Doch daarop draaide hij zich plotseling met een ruk op zijn leger om, keerde mij den rug toe met den uitroep: „C'est un Allemand". De bevolking in den omtrek verpleegt ook de gewonden, doch, op enkele uit zonderingen na, alleen gewonde Fran schen I Het meer beschaafde deel der bevolking maakt wel is waar minder onderscheid, maar het volk in België is beslist Fransch- gezind. Indien Wij een nederlaag leden zouden de Belgen ons weer in den rug aanvallen. Het is ongelooflijk moeilijk de1 lieden te overtuigen, dat zJij in onze han den zijn, zij krijgen natuurlijk geen bei richten en couranten. Een. geestelijfke in Re cog no zeide mij, dat het Fransche le ger hen zou bevrijden. Als wij hem vroe. gen, hoe hij dan het feit verklaarde, dat u-ij al maar door voortrukten en steeds in grooter aantal a anm are heerdenhaal de 'hij de schouders, op. Toen wij1 hem het lot van Leuven mededeelden, weende hij. Laatstleden Maartdag werd hier weder een franctireur gefusileerd, die een ma joor en twee ziekenverpleegsters gedood had. Het wag -een fanatieke kerel tus- schen de 40 en 50 jaren. Hij moest zijn eigen graf graven, daarin tot aan zijln, knieën plaats nemen, kreeg een zak doek voor de oogen en .zonk door 10 schoten getroffen dood in het graf. Een hard, maar rechtvaardig lof. Wij treden hier werkelijk zeer humaan nog op. Ik hel zelfs ook 's nachts langdurige zittingen van den krijgsraad bijgewoond. Slechts na overtuigend bewijs wordt de doodstraf voltrokken, indien helder en) klaar is bewezen, dat een burger uit» een hinderlaag op onze troepen heefp geschoten. Uit den slag bij Krasnik. Do Weensche correspondent van de „X. R. Ct." schrijft aan zijn blad d.d. half September Een officier, die gewond in het hos pitaal ligt, vertelde mij dat de slag bij Krasnik zeer hevig was geweest. Uren lang hadden de troepen door zand moeten marcheeren, zand, zoo dik dat de kanon nen er niet door konden en planken onder de wielen gelegd moesten worden. Het centrum moest daarom vijf uren lang zon der kanonnen vechten en kon geen trein winnen wegens het vernietigende vuur van den vijand. De Russen stonden in diepe loopgraven yWaarvan de rand nog be schermd werd door een lagen wal van leemzand en takkenwerk, waar geen kogel doorging. Zoo tirailleerden wij over en weer tot eindelijk het geschut kwam. We Konden toen pas aanvallen en den vijand op de vlucht drijven. Mijn officier vond het typisch dat, ter wijl de Russische soldaten aan het Vechten zijn, 10 kilometer achter de linie de Rus sische boeren weer nieuwe versterkingen, opwerpen. Dit dekken van den terugtocht moge voorzichtig zijn, maar werkt demo- raliseerend op den Russischen soldaat, omdat het bewustzijn dat hij. een toevlucht achter zich heeft, hem beweegt spoedi- der op den loop te gaan dan noodig is. De verpleging bij het Russische leger is niet goed. Dikwijls geven zich kleine troepjes uit honger over. Van de dorpen die wij passeerden, waren er vele ver brand. Waar gevochten was, was alles ver- woest. Het land kon daarom niets te eten geven. De kozakken verstoppen' zich veel al in de bosschen en schieten dan uit een hinderlaag. Dan worden niet alleen de hutten in brand geschoten, maar het heele bosch, wat een vreeselijk gezicht is. Het slagveld van Krasnik was na den terug tocht der Russen met lijken bezaaid. De Russen vechten zeer goed en daar enboven is hun overmacht zoo groot dat wij, trots onze dapperheid en goede legerinrichting, voorshands weinig te gen hen kunnen uitrichten. Het lot der krijgsgevangenen. Wat is de rechtspositie van de krijgs gevangenen? Hierop geeft de „Temps'' antwoord. Het blad schrijft: „Onze troe pen hebben talrijke Duitsche soldaten krijgsgevangen gemaakt. Zij zijn behandeld met een zoo groote welwillendheid in Vergelijking met hun methode van oorlogvoeren, dat de Minis ter van Oorlog de autoriteiten, aan wie hun bewaking is opgedragen, heeft moe ten herinneren aan de inachtneming van de reglementen. De internationale tractaten en meer in het bijzonder de conventie, geteekend te 's Gravenhage den 29 Juli 1889, bepalen hun positie. Allereerst gaan zij uit van, de legerkorpsen, die hen gevangen ge nomen hebben. 2e. Zij moeten met humaniteit behan deld worden. Na aldus aan de gevangenen hun leven verzekerd te hebben en hen gewaarborgd te hebben tegen brandschatting, geeft de Haagsche conventie de volgende definir tie van hen, die krijgsgevangen kunnen- worden gemaakt. Het zijn: le. De soldaten van 'het vijandelijk leger. 2e. Zij die met of zonder autorisatie van hun Regeering eenig aandeel in dei krijgsverrichtingen nemen. 8e. Het hoofd van de Regeering der vijandelijke natie. 4e. De burgerlijke beambten, wier werk zaamheden in rechts treeksch verband staan met de krijgsverrichtingen. 5e. Die personen, wier ambt of taak meebrengt meeningen te publiceeren of geruchten te verspreiden, welke nadeelig zijn voor een der oorlogvoerenden in zijn land of in de lniies van zijln krijgsmacht. 6e. De overbrengers van officieele bood schappen, voor zoover zij openlijk hun taak uitoefenen. 7e. De luchtvaarders pn vliegeniers, zoowel civiele als militaire, aan wie op gedragen is den vijand te verkennen of communicated te onderhouden tusschen de verschillende legerafdeelingen of stre ken van het lajid. lil Da waarheid omtrent de gruwelen. Onder dezen titel vinden we in het „Vad." een schrijven van een Engelsch journalist, die een groote ervaring van de Jialkan-gruwelen heeft opgedaan en nu zijn stem verheft tegen de verhalen, welke tegenwoordig doer de Engelsche pers wereldkundig .worden gemaakt. „Wat mij betreft, zegt hij, ik heb ia Berlijn gewoond en hoewel ik terugkeerde met een diep gewortelden afkeer van den Pruisischen geest en nog meer van Prui sische manieren, -zou ik toch weigeren om sommige van die verlialen te ge- looven op wiens getuigenis ook, "behalve wanneer een tril urn aal van onzijdige rech ters te waar had bevonden, na beide partijen gehoord te hebben. „Ons geloof van twee maanden gele den, gaat de schrijver voort, dat de Duit- schers beschaafde menschen zijn, met slechter manieren maar veel beter op geleid dan ons eigen volk, is op koeler waarneming gebaseerd, dan de tegenwoor dige opvatting, dat zij gelijken op de DenOn van de 9e of de Koerden van de 19e eeuw. „De lezer kan hiertegen inbrengen, dat het verbranden van Leuven en Aerschot onwederlegbare feiten zijn. Ik herinner er echter aan, dat onder den druk van een vermeende, militaire noodzakelijkheid wij zeiven elke hoeve en sommige kleine steden in Transvaal en Vrijstaat verbrand den. .„De harde maatregelen werpen een vlek oj) Duitschland's faam, maar m.i. bewijzen zij niet zoozeer de bijzondere en buitengewone barbaarschheid der Duitschers, als wel de brutaliteit van eiken oorlog. Duitschë sjccessei. De groote slag heeft dan toch reeds, eenig resultaat gehad. Officieel werd gistermorgen uit het groote hoofdkwartier gemeld: Het Fransche 13de en 4de legercorps en velen van een andeifa divisie zijin gisteren) ten zuiden van Noyon beslissend versla gen. Zij verloren vele batterijen. Vijande lijke aanvallen tegen verschillende ge deelten van het front zijn op bloedig ei wijze afgeslagen, eveneens is een bewe ging der Fransche Alpenjagers in de Vo gezen langs het dal van do Bruehe tey ruggeslagen. Bij de bestorming van Chateau Bri- mont bij Reims zijn 2500 gevangenen ge maakt. Ook overigens zijn ia dea open veld slag gevangenen gemaakt en kanonnen vermeesterd, waarvan het aantal niet te overzien is. Volgens een Fransch gericht zou de positie nog onveranderd zijn. Vain heel veel belang schijnen dus de Duitsche suc cessen niet te zijn. We zullen dus de bijzonderheden afwachten. Ziehier alvast de Fransche lezing De slag duurde den 17den voort over het geheele front (van de Oise tot heb landschap Woëvre zonder belangrijke ver anderingen op eenig punt. De Duitschers beproefden driemaal de Engelschen terug te dringen, doch ,hun pogingeln daartoe; mislukten. Wij avanceerdein opIzekere pun ten in de richting van de hoogten ten noorden van de Aisne ön sloegen hevige nachtelijke tegenaanvallen tusschen Craon- ne en Reims terug, en keerden evenzoo een aanval op ReimsTusschjen Reims en het Argonnewoud legden de Duit schers belangrijke versterkingswerken aan en namen zij' een volstrekt defensieve; houding aan. In Lotharingen en de Vo gezen nemjen zij leveneens verdedigings posities in, in de nabijheid van de grens. De situatie bleief onveranderd ter hoog te van het landschap Woëvre en het, Argonnewoud. Korte Oorlogsberichten. Volgens een bericht uit Rome zon-' den Dinsdag reeds 60.000 gewonden in Weenen zijn binnengebracht. Moed en beleid. Uit Limoges wordt aan Fransche bladen gemeld: In een trein met gewonden bevond zich een zeer jong officier, drager van het kruis van het Legioen van eer. Zijn naam is Albert Palophy en als eenvoudig briga dier vair het 10e regiment dragonders had hij zoowat drie weken geleden aan een hevig gevecht deelgenomen. In het heetst van den strijd geraakte de kolonel in gevaar, maar de brigadier snelde hem te hulp, nam hem op zijn rug en wist hem onder een regen van mitrailleuse- kogels in veiligheid te brengen. Dien zelfden dag werd hij benoemd tot wacht meester. Korten tijd daarna voerde Palophy, hoe wel hij gewond was, aan het hoofd van zijn peloton een charge uit tegen een regiment van de Badenschc garde, waar van hij het vaandel wist af te nemen. Dien avond werd hij met een schot in den onderbuik en door tal van lansste ken gewond van het slagveld opgenomen. Hij vernam toen zijn bevordering tot tweede luitenant eri zijn benoeming tot ridder in het legioen van eer. Men beweert, dat Keizer Wilhelm het opperbevel over de troepen tegen de Russen op zich zou nemen. In het „Leeuw. Nwsbl." wordt mee gedeeld, hoe een Nederlandsche familie, uit België gevlucht, ergens op de grenzen werd onderzocht, of zij, die zich voor „Hollanders" uitgaven, inderdaad Neder landers dan wel Duitschers waren. Wie geen afdoende legitimatiepapieren hadden, moesten op 't rijtje af, twee woorden zeg gen, namelijk „vijf" en „twaalf". Wie „faif" en „zwalf" stamelde, was Duit- scher; wie behoorlijk „vijf" en „twaalf" kon zeggen, was Nederlander. Zelfs kin deren van vier a vijf jaar moesten zich aan de proef onderwerpen. Russen in Engeland? Een Noorsche krant zegt van iemand uit Fin- ïitarken te hebben gehoord, dat er uit Archangel wel degelijk Russen naar En geland zijn vervoerd en wel op Duitsche schepen. Bij het uitbreken van den oor log lagen er nl. in de havens van de Witte Zee een groot aantal Duitsche sche pen, tezamen 7080,000 ton metende, die hout uit Noord-Rusland naar Duitsch land zouden vervoeren. Op die schepen werd beslag gelegd en ze werden met Russen bemand. Nadat er eenige gebruikt waren om steenkolen naar Spitsbergen te halen, gingen zij, volgens den man uit Finmarken, met Russische troepen naar Engeland. Een paar van de sche pen lieten de Russen voor de havens Kildin en Alexandrovsk zinken uit vrees voor een aanval van Duitsche kruisers. Een gestoorde feestvie ring. In een bericht uit Frankrijk wordt een beschrijving gegeven van den toe stand waarin het kasteel Gué bij het dorpje Congis werd gevonden. Het histo rische kasteel was rol kunstschatten. Tij dens het beleg van Meaux was de Duit sche staf in ihet kasteel ingekwartierd. Zij verlieten dit overhaast toen de bond* genooten naderden. Deze vonden overal de grootste wanorde. De groote zaal van, het. kasteel was in een .hospitaal veran derd. Duitsche dooden en gewonden lagen over den vloer verspreid. In de eetzaal en in den aangre'nzenden salon was blijk»' baar duchtig feestgevierd. De grond was bedekt met gebroken flesschen, de tafels 'beladen met halfledige schotels, hetgeen bewijst dat het feest plotseling is onder broken. Een Duitsch socialist in het leger. De sociaal-democratische af gevaardigde Wendel, die voor eenige luaanden in den Rijkdag een redevoe ring hield en die besloot met de woor den Vive la prance, schrijft nu aan de „Vorwarts" o. m. „Nadat ik mij ter beschikking der leger- autoriteiten had gesteld, trad ik half Augustus als vrijwilliger in een bataljon landweer te Frankfort a. d. Main. Ik wilde niet bij de kachel blijven zitten, als het geheele volk opstaat in den strijd voor het bestaan". Sedert eenige dagen, schrijft Wendel, bevind ik mij in België. Het is voor Rusland een heel vraag stuk wat het met de 200,000 krijgsgevan genen moet doen, zegt de Beurscourant. Sommigen, voornamelijk Duitschers en Hongaren, zijn bij den aanleg van spoor wegen in Siberië en Europeesch Rusland aan het werk gezet. Anderen helpen bij het binnenhalen van den oogst en het ploegen. Weer anderen zijn aan het hout hakken. Het Siberische kolonisatie-depar tement gebruikt er velen bij het aanleggen van wegen en bouwen van huizen. Weer anderen gaan naar Toerkestan, om kunst matige besproeiingswerken te maken. Er zijn maatregelen genomen, opdat zij de ioonen van de Russische werklui niet di ukken. Sinds Maandag is de Beurs te Bor deaux heropend. De Duitsche autoriteiten te Brus sel hebben een aantal verbodsbepalingen uitgevaardigd lo. per auto, stoomfiets of rijwiel te rijden; 2o. duiven te houden; 3o. in café's brieven te schrijven; 4o. couranten te lezen of bij zich te dragen. Zooals bekend, is kolonel Von Reu ter, bekend uit de Zaberngeschiedeinis, gesneuveld. Thans komt het bericht, dat luitenant Förstner bij 'Dixmuiden is gevallen. Aan de Servische grens. De Servische colonne, die de Save overtook bij Ohrenovatch, ontmoette, na uit Sa- loniki d.d. 15 dezer gemeld wordt, over de Servische grens twee Oostenrijksche regimenten, grootendeels samengesteld uit Slaven. Zeer spoedig ontstond, in plaats van een gevecht, oen verbroederingDe officieren konden een overloopen van de Oostenrijksche Slaven niet verhinderen en zoo werd het Servische regiment ten slot te bijna verdubbeld en trok men op Semlin af. In Bosnië moeten 25.000 Montenegrij- nen het Servische leger zijn komen ver sterken, dat nu met versnelde marsehen Serajewo wel bereikt zal hebben. 'Ongeveer 30 K.M. ten Noord-Westen van Semlin moeten ook reeds Servische regimenten hebben post gevat. In Reinfeld in Holstein raakte een burger, die in zijn tuin kruisbessen voor het Roode Kruis plukte, in gesprek met oen boerenknecht, gezworen sociaal-demo craat, die aan het ploegen was. Het ging| over de Duitsche zegepralen. „Jongen, jongen", zei de knecht in zijn platduitsch, „wenn unsern Kaiser dat gelingt, dann kricht he een Jioihr kein, Been an da Eer" (Als dat onzen keizer gelukt, krijgt hij in een jaar geen been meer op den grond). Angstig vroeg de (burger: „Hoe zoo?" Met stoalenden blik en teekenend gebaar hernam de knecht: „So lange wart he hochbolen" (Zoo long wordt hij in de, hoogte getild). 7 Sept. 14e Tyroolscbe legercorps bij Rava-roeska door" de Russen versla gen. De Russische legers trekken ver der op Lemberg aan en de Oostenrijkers trokken langzaam terug. Ook te War schau zouden de Oostenrijkers achteruit wijken. Keizer Wilhelm zou te Nancy zijn geweest. "Een Parijsch communiqué maakt melding van gevechten tusschen de Fransche verdedigingstooepen en den rechtervleugel der Duitschers. 8 Sept. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat de bondgenooten in Frank rijk h|et offensief hernamen en de Duit schers terugdrongen. Volgens een be richt uit Ostende is D i n a n t door de Duitschers verwoest en de mannelijke bevolking grootendeels doodgeschoten. Er zou van de heuvels af op de Duitschers in de stad geschoten zijn. De Duit schers naderen Gent. Maubeuge geeft zich over; 40.000 krijgsgevan genen, o.w. 4 generaals; 400 kanonnen en veel munitie in Duitsche handen. Gent wordt gespaard, van de stad wordt oen oorlogsschatting in natura en krijgs- middelen geëischt. De Japansche oor- logsbegrooting ad 5.3 millioen pd.st. goed gekeurd. Protest van Keizer Wilhelm bij President Wilson inzake 'Dum-dum patronen. 9 Sept. In de omstreken van Lemberg is een nieuwe veldslag begonnen. Het Russisch offensief op den linkeroever der Weichsel wordt voortgezet. Bij de Qurcq hebben de Britsche troepen de Duitschers 10 mijlen in de richting van Reims te nigged reven, aan beide zijden zware verliezen. Duitsche verkenners bij Bnigge. Japan sluit zich aan bij de overeenkomst der geallieerden, om geen afzonderlijken vrede te sluiten. Acht Fransche militaire geneesheeren vluchten van Luik naar Maastricht. 10 Sept. Talrijke Duitsche troepen vertrekken plotseling uit Noord-België naar Frankrijk. Duizende Belgische vluchtelingen komen in ons land. Duitsche generale staf en Keizer Wilhelm zijn in Luxemburg. Slag tusschen Meaux en Montmirail. De Duitschers maken 50 stukken geschut buit en nemen eenige duizenden gevangenen. Ten W. van Verdun wordt nog gevochten. Prins Joachim, jongste zoon van Keizer Wilhelm, door (een granaat licht gewond. De Serviërs bezetten Semlin (Rus sisch bericht). 11 Sept. Duitsche vloot in de Both- nische golf gesignaleerd. De Duit schers Hukken in Oost-Pruisen tegen de Russen op. Deze wijken terug tusschen de Mazoerische pieren. De Duitschers in Frankrijk {tusschen Parijs en Lotharin gen door de bondgenooten en in België door de bezetting van Antwerpen terug geworpen. De Duitschers beschieten Verdun met fzwaar .geschut. 12 Sept. Einde van den grooten slag aan de 'Manie tusschen Parijs en Verdun. Nederlaag der Duitschers, die tot achter de Marne en op de Maas terugge worpen worden. Op den linkervleugel der Franschen en Engelschen werden 6000 Duitschers gevangen en 15 kanonnen ge nomen. In het centrum bij Vitry werden 160 kanonnen en voorraden buit gemaakt. Ook de Duitsche linkervleugel is wij kende. Russische overwinning na ze- venidendaagsch gevecht op de Duitsch- Oofetenrijksche legers hij Krasnik en To- masjof in Galicië, die over de rivier de San worden teruggedreven; 200 officieren en 30.000 man met oorlogsmateriaal dooi de Russen genomen. (Russ. bericht). Nederlaag der Russen in Oost-Pruisen 10.000 gevangenen en 80 kanonnen door generaal Von Hirfdenburg genomen. (Duitsch bericht). Inval der Russen in Boekowina en Zevenbergen. En gelsche stoomboot „Bowes Castle" door Duitschen kruiser, „Karlsruhe" bij Bar bados in den grond geboord. 13 Sept. Na een liernieuwd offen sief door bet Belgische leger geduren de de vier laatste dagen in de richting MechelenLeuven tegen 3de en 9de Duit sche legercorps, trekt het op de steb ling Antwerpen terug. De fransche en Engelsche legers bezetten weer Amiens, Itévigny, Brahant-le-Roi, St. Dié, Luné- ville, Raon l'Etape, Baccarat, Rémére- ville, Nomeny en Pont-a-Mousson. 14 Sept. De Duitschers trekken nog terug tusschen de Argonnen en de Maas. Ernstig gevecht bij Dixmuide tusschen 250 uhlanen en 350 Belgen. De Rus sen trekken de Sau over en nemen bij Ravaruska eenige stellingen in. De Russen bezetten Czernowitch, de hoofd stad van Boekowina. Belfort in staat van beleg. 15 Sept. Enkele aanvallen der Fran schen in het Marnegebied worden door de Duitschers afgeslagen. Die Duit schers bezetten sterke stellingen bij de Aisne. De Oostenrijkers worden te ruggeworpen bij een poging om de Diina over te steken. Hun verliezen zijn groot. Servische troepen bezetten Visegrad. Schermutselingen bij Aalst en Den- dermonde. de posities bij Grodek (in Galicië) ,te hebben bezet, bereiken de "Russen Mosciska. De Belgische majoor Dubreucq verdwenen. 16 .Sept. Pe luitenant ter zee der 2e kb J. Th. Stroeve aan de Geelvink baai door een pijlschot gedood. De Bussen naderen Przemysl. Zij beha len bij Toerobine grooten buiten op de Duitschers en nemen 5000 Duitschers ge vangen. (Russ. bericht)Wesel en Duisburg in staat van verdediging ge steld. Duitsche troepenafdeelingen trek ken door buik naar Noord-Frankrijk. Bryan onderteekende arbitrage-verdragen met Engeland, Frankrijk, Spanje en Chi na. Luchtschip boven Aardenburg. Prins Friedrich Karl yon Hessen in een gevecht zwaar gewond. Het gevechts front aan de Marne breidt zich uit. 17 Sept. Bij Iperen en Poperingeji zijn de Duitschers door de Belgen ver slagen. De Duitschers bombardeeren Gremsbergen en Baesrode. De Belgen vernielen de groote spoorwegbrug over de Dender. Engelsche marine-depöt- schip Vesta II in het Kanaal verongelukt. Semlin weder door de Serviërs ont ruimd. Dei positie van de Duitschers en de geallieerden op de hoogten langs de Aisne is dezelfde gebleven. Ook in Lotharingen en de Vogezen is niets veranderd. De veldslag duurt voort over het geheele front tusschen Oise en Maas. 18 Sept. Volgens Daily Mail oorlogs verklaring van Italië aan Duitschland en Oostenrijk binnen enkele dagen t wach ten. Italianen te Parijs opgeroepen. Der tiende en veertiende Fransche legercorps bezuiden Noyon door de Duitschers i er- slagen. Te Chateau Brimont bij Reims maken de Duitschers 2500 gevangenen (Duitsche berichten). De Franschen keerden een aanval op Reims (Fr. bericht). Staai De Maandag zigde dienstixg de Zeeuwsche den bestaandei den bestaand en vijf minuten 't. zelfde uur, j aankomt. Daarentegen gen gekomen Zoo zullen dag meer aai Lage Z wal uwe, ding krijgt iiaa De trein die D. P. vertrekt, doorloopen van zendaal, waai en dan aanslu; Zeeland vertrek afrijdt, en te 8.1 na onderweg all gedaan. En terwijl m van 8.57 v.m. ,t daal aankomt t Breda aansluitin den waar men zai men voorta te 12.41 verbind ziger echter ooi brengt. In de verbindi Rosch is geen v de beteekenis gei die nu 11.53 naar den Bosch uur van aankor. 3.45. Ingevoegd worl van Zwolle ver| en Nijimegen te komt. .Omgekeerd vel nieuwe trein uit f gen en Arnhem aankomt. De Het stoomschip] land-Amerika-lijn, L terdam aangekon| der eerste, 61 der r klasse. Naar wij vernei| 120 passagiers v: Eerste Kaï. De Provinciale hebben gisteren L bergen den beer 11 baron Rengers (lil van Ged. Staten J voor LeeuwardenJ kozen tot lid van| De heer L. w| verkreeg 1 sfemj stemmen uitgebraif De 1 van de Rotterdam. Dover was opgebrJ Rotterdam voortgel Middelburg. De weer uitgestelde Dinsdag a.. s. gehol De door het stelde muziekuitvc gehouden worden. In de vergadq Woensdag 23 Sepfl uur, zal behandeld] in zake eene noodiq teiijke Werkloosheid Go: s. Be v o 1 k i| yan September zil ingekomen: J Ortl Middelburg, Zuster! gelmans, kelner, RcT 91A. P. Bodbijl, L. Vorststraat 245. Vertrokken H. zeres, naar Et ten 11 kapelaan, Zierikzetl ebinist S.S, is hJ Snoep, hoofd MeisJ M. de Looff notanl Indië). Goes. Tot buitengj de schutsluizen te H| de heer Th. Verboo lerseke. Had men na geen oostierverz ben, dit valt wel jee lijk trekken België jaren de voornaan Alle hoop is nu gea in de tweede plaats] groote firma's zende vertegenwoordigers li extra. Deze week we| oesters verzonden kelo vaten voor (1913 zelfde week <p| zijn door verbazend werd deze week nc A-G. besteed, dit zal Als men bedenkt dal oo—40 millioen verzl zooveel ontvangt f kosten gedekt zijn ziJ nn zijn handel zeer] Lij het oindiger] als schattor van de tl de Koeijer Jz. v,| prachtige legmedl schrijven ontvangen 1 jn vele diensten De eerste weit effenrl cffond, w-eik werk 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2