tl 3D( w<^erOIn ,u'rvaL maar zonder, de hoogste klasse, baar deze „als éön! gymnasiast ten oorlog getogen is. Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Franschen sinds 1870. Maai' in den vol genden oorlog met Frankrijk, dien ,God verhoede, zullen wij! wachten tot hun- legers bijl ons komen. ,De Franschen heb ben 11a "70 zoovele en zoo sterke forten gebouwd, dat ons doordringen in Frank rijk buiten quaestie zou moeten blijven. Wij zouden niet op een succesvollen op- marsch kunnen rekenen, zooals in '70. Wjj zouden moeten afwachten en hen in het veld moeten aanvallen." De mogelijkheid van een schending der neutraliteit van België werd door -Bas! marck in dit gesprek niet -genoemd. Bij een gesprek over de overgaaf van Napoleon III, bij -Sedan, kwam ook de? quaestie van het Rijkstand ter ;sprake. Bismarck zeide tot Richmond „Ik heb de annexatie van Elzas en Lotharingen met ongerustheid aanvaard. Maar Moltke stond er op, daar hij die annexatie noodzakelijk achtte." Beschuldigingen. Be Vossische Zeitung schrijft in ver band met beschuldigingen van Engelsche zijde dat de verwoestingen, door het Duitsche leger in dezen oorlog aangericht, de ergste zouden zijn, sedert den 30- jarigen oorlog voorgekomen „Niemand anders dan generaal Smuts, commandant van het Boerenleger heeft in een brief aan president Steyn over de door do Engclschen in de Zuid-Afrikaan- sohe republieken aangerichte verwoestin gen geschreven: „Men moet over de pen van een Jesaia of Jeremia beschikken ,om deze gruwelijke verwoestingen te be schrijven. Ik geloof niet dat men sedert den 30-jarigen oorlog en de verwoestingen door de legers, van Tilly en Wallenstein aangericht, een dergelijk beeld van alge- meene vernieling aanschouwd heeft." Ee generaal schetst dan hoe weerlooze grijsaards en kinderen door de Engelsche troepen Werden opgejaagd, hoe Boeren vrouwen weiden gedwongen het Engelsche volkslied aan te hooren, waarna men het huis boven hun hoofd in brand stak. Een rapport van generaal de la Rey uit Dec. 1901 luidde: Be behandeling door de Engelsohen van vrouwen en kinderen is de donkerste bladzijde uit dezen oor log. Vrouwen en kinderen worden des nachts ondergebracht voor de Engelsche kampen, ten einde die voor een over val te beveiligen. Als zij vluchten worden zij met kanonnen en geweren beschoten. Lord Roberts heeft in het land dei' Boeren bekend gemaakt: Waar ook ge tracht wordt de spoorlijn op te breken, zullen in een kring van 10 mijlen alle hoeven en woonhuizen worden yerwoest, het vee worden weggedreven en de be volking zonder voedsel of onderdak wor- der verjaagd. In Aug. 1901 heeft lord Kitchener over eenkomstig hem uit Londen gezonden op dracht een oproep gericht tot de voor hun vaderland vechtende Boeren, waarin aan alle bevelhebbers, soldaten en burgers van de republieken werd bevolen zich voor den löen Sept. over te geven, anders zouden zij voor altijd uit Zuid-Afrika wor den verbannen. Een echt Engelsche uitvinding zijn de concentratiekampen geweest, waarin de verwanten van de strijdende burgers aan honger en ziekten zijn prijsgegeven. Alleen in Sept. 1901 zijn van de 117,017 blanken, die in die kampen waren opgesloten, niet minder dan 2380 gestorven. Miss Hobhouse, een Engelsche, heeft verklaard het laten voortbestaan van deze kampen is een moord op kinderen. In boeken en tijdschriften vindt men rapporten van Engelsche officieren, waar in wordt gezegd: Generaal French en Pole Carew zijn met hun brigade aange komen en hebben alles platgebrand wat zij op hun weg hebben gevonden. Eveneens vindt men in bescheiden over het gebruik door de Engelschen van dum- dum-kogels, lyddietbommen en dynamiet- patronen. Kapitein Vallentin te Pretoria herinnert in zijn boek: De Hunnen in Zuid-Afrika, aan een toespraak, waarin lord Kirchener tot zijn troepen, zeide: „Gij hebt voor zoo-en-zöoveel dagen rantsoenen ontvan gen. Alle Boeren die gij gevangen neemt, moeten daarvan gevoed worden. Gij zult het dus aan uzelf hebben te wijten als gij te kort komt". Gevangenen zijn sedert dien tijd bijna niet meer gemaakt, merkt Vallentin op. Korte Oorlogsberichten. Onderscheiding. Z. M. de Tsaar heeft de militaire orde van St. George verleend aan den Koning der Bel gen. Deze decoratie is aan Z. M. overhan digd door den Russischen gezant te Ant werpen, prins Koudacheff. Zooals men weet. verleent de Keizer alIeT Russen deze hooge onderscheiding alleen voor militaire daden, bedreven op het slagveld. Broeders, die „vijanden" werden. Over de tragische ge volgent van den oorlog voor een familie wordt uit Zwitserland gemeld In de nabijheid van Zofingen woont een vrouw, die van geboorte teen Zwitser- sche is. Zij huwde met een Duitscher en schonk hem -twee zonen. (Na dien dood van haar echtgenoot hertrouwde zij met een Franschmaln <en schonk hem' eveneens twee zonen. Toen nu de oorlog uitbrak, moesten de beide oudsten in het Duitsche, del beide jongsten het Fransche leger dinen. De broeders werden daardoor „vijanden" en zijn, naar gemeld worjdt, felle vier. gesneuveld. gymnasium te Ellwaangen heeft Drie Keulsche jongens van 15 tot 16 jaar zijn de troepen gevolgd om als patronenaandragers werkzaam te zijn. Drie weken lang hebben ze dit geldaan en tot voorbij Sedan volgden ze het leger. Twee er van zijn. thans zwaar gewond en één licht. Volgens de Kölnische staat- bestaat er kans voor, dat bet drietal het IJzeren Kruis ontvangt. De firma Cütermann Co. te Ge lach, die op een 50-jarig -bestaan mag terugzien, besloot slechts fepst te vieren door 50.000 M. te geven voor hun arbei ders te velde, 50.000 M. na het sluiten van den vrede, 5000 M. voor het Roode Kruis. Prins Fri-edrich Karl von Hessen, zwager van den üuitschen keizer, is it< een gevecht zwaar gewond door een! schot in de bovendij. De verliezen bij het vergaan van de „Hela" bedragen 1 doode ten 3 gel- wonden. President Wilson heeft van de Bel gische commissie het bekende rapporjt in ontvangst genomen. De President sprak zijn bewondering uit ,voor het Belgische: kiolk en eerbied voor z'n Woffling. Ook de Servische troonopvolger, prins Alexander, is door den Tsaar van Rusland tot ridder jn de orde van Sint George verheven. Militaire kleeding. In vre destijd, schrijft een Duitsch blad, moeten de militaire kleedingsbureaux er voor zor gen, dat voor eiken soldaat voldoende uniformstukken aanwezig zijn, die de mili taire kleermakers vervaardigen. Het oproe pen van de ontzaglijke legermassa's sedert het begin van Augustus maakte het echter noodig, de hulp der particuliere nijverheid te aanvaarden. Groote firma's hebben thans met de betreffende autoriteiten con tracten gesloten en zich verbonden tot de prompte levering van geweldige hoeveel heden kleedingstukken voor de soldaten, mét name voor de landweermannen. De fiscus levert aan de firma's het gezamenlijk materiaal. De grijze stoffen voor de mantels en uniformen zijn zelfs reeds gesneden, zoodat er niets anders gedaan behoeft te worden, dan de Ver schillende stukken aan elkaar te naaien. Dat is trouwens niet zoo eenvoudig, als het lijkt. De coupeurs moeten nog vele randen en hoekjes afsnijden, alvorens de stukken volkomen passen. Zij leggen 25 tot 30 gelijksoortige uniformstukken op elkaar op hun tafel en snijden vervol gens met een vlijmscherp mes, dat bijna een halven meter lang is, de uitstekende gedeelten af, als ware het Duitsche mi litaire laken een versch gebakken brood. Op deze wijze wordt in enkele minuten een dik pakket van mouwen of zakken ge sneden, zonder dat ook maar een enkel vezeltje uitsteekt. Daarna wordt de arbeid verdeeld. De eene helft gaat naar de handwerkers), de andere naar de machines. Wat met de hand genaaid moet worden, wordt aan specialisten toevertrouwd. Ieder heeft daar zijn bijzondere taak. De een naait slechts kragen, de andere zakken, een derde voe ring. Zoo is het alleen mogelijk, het ge heel met de grootst mogelijke snelheid en nauwkeurigheid tot stand te brengen. Generaal von Hindenburg is eere doctor geworden van de Albertus-univer- siteit van Koningsbergen. De oorlog heeft Engeland tot dus ver ongeveer 60 millioen gulden per week gekost. i Het nieuwe Engelsche leger van Kitchener van een millioen man is bijna voltallig. Kitchener heeft de aanbieding van een afdeeling troepen uit Ceylon aan genomen. Te Nisj is cholera uitgebroken. De S t a a t s b e groo t i n g. Er is geen aanleiding om de vele cijfers der Staatsbegrooting af te drukken, laat staan te onthoudeln. In de toelichting toch op de Staatsbegrooting wijst het kabinet er op dat de begrooting al gereed was toen de oorlogstoestand intrad, en bet kabinet geen gelegenheid meer had om veranderingen aan te brenglen, en toch zullen de cijfers een algeheele verande ring moeten ondergaan. Met name <det voorgestelde trakteinents - verhoogingen zullen niet kunnen doorgaan. Wij kunnen derhalve niets beters doen dan afwachten welke wijzigingen er in, de Staatsbegrooting zullen gebracht wor den. Er is nu reeds op deze begroo ting, ingediend in een normalen tijid, toen er nog geen oorlogstoestand [was ingetreden, een tekort op de uitgaven van 19 {miljoen, gevolg Van de kosten der ouderdomspensioenen die op 11 miljoen geraamd zijn. Wetsontwerpen zullen worden inge diend om dit tekort te dekken; de reeds ingediende moeten n u natuurlijk gewij zigd worden. Hoogere en meerdere be lastingen; en daarbij bezuinigingen zul len de voornaamste maatregelen zijn. om door den financieelen nood heen te komen. Hetgeen te begrijpen is. Als er geen -oorlog komt zal het Neder- landsche volk 'deze 'offers met zekere blijmoedigheid brengen. Verboden meel uitvoer. Bij Dinxperlo hebben Rijksambtenaren een wagen met 3000 kilogram meel aan gehouden, die over de Duitsche grenzen! zou worden gevoerd. Overtreding verbod van uit voer. Door zekeren B. tie Denekamp werd gepoogd een paard naai' Duitschland (de Haar) uit te (voeren, hetgeen door dd rijksambtenaren Kemperman en De Boeir werd waargenomen. Proces verbaal werd opgemaakt. Hel paard is aangehaald en.' naar den burgemeester gebracht. „Zw. Ct." Invoer van vee in Frankrijk. Hr. Ms. gezant te Bordeaux deelt mede, dat in Frankrijk is opgeheven het irP voerrecht op ossen, koeien, stieren, jongel ossen, jonge stieren, vaarzen, rammen, schapen, lammeren, bokken, geiten, var kens en biggen. J. Th. Stroeve, f Uit Batavia wordt geseind, dat de lui tenant ter 'zee der 2e klasse J. Th. Stroeve aan de Geelvinkbaai, aan de noor delijke kust van NieuwGuinea, door een pijlschot is gedood. Voor hun tandjes. 55 Nederlandsehe tandartsen zullen be langloos aan de militairen tandheelkundige hulp verleenen. Vriendelijke attentie. Zaterdagmorgen werd mevrouw Iden- burg, den vorigen dag met de „Tambora" gearriveerd, door haar broeder, den heer B. A. L. Duetz, per rijtuig van het Sta tion te Leerdam gehaald. Een korporaal, die zich in de nabijheid van het stadhuis ophield, kende den heer Duetz en her innerde mevrouw Idenburg van een foto. Niet zoodra had hij hen opgemerkt, of hij waarschuwde den korporaal van de wacht. In allerijl riep deze zijn mannen bijeen en toen het rijtuig passeerde, stond de wacht in de positie en presenteerde het geweer. De hooge Vrouwe dankte voor deze aardige attentie met een vriendelijk ken hoofdknik. (Stand.) De Rijndam. Naar wij vernemen staat de aanhou ding van de „Rijndam" waarschijnlijk in verband met het jn lading hebben, naast het aan de Regeering geadresseerde grfean, van enkele ladingen conditioneel® contra bande, geadresseerd aan particulieren, waarvan niet kon worden vastgesteld of zij voor binncnlandsch verbruik in Nel derland of voor doorvoer bestemd waren.- „Hbl." Wat is absolute en wat condi- tioneele contrabande? Als absolute contrabande wordt krach tens de Londensche declaratie van 26 Februari 1909 beschouwd le. wapenen van allen aard, daarónder begrepen wapenen voor de jacht (in de Britsche verklaring „die voor sport be stemd") en hunne kennelijke onderdee- len; 2e. projectielen, kardoezen en patro nen van allen aard en hunne kennelijke onderdeden 3e. buskruit en ontploffingsstoffen, be paaldelijk bestemd voor den oorlog; 4e. affuiten, caissons, voorwagens, le gerwagens, veldsmidsen en hunne kenne lijke onderdeden; 5e. kennelijke militaire kleeding- en uit rustingstukken 6e. kennelijke militaire harnachemenlt- stukken van eiken aard; 7e. voor den oorlog bruikbare rij-, trek en pakdieren 8e. materieel voor kampementen en ken nelijke onderdeden daarvan 9e. pantserplaten 10e. oorlogsvaartuigen en sloepen en die onderdeden daarvan, welke door bun aard blijken alleen op een oorlogsschip gebruikt |(e kunnen worden; 11e. werktuigen en toestellen, uitslui tend gemaakt voor de vervaardiging van oorlogsmunitie, voor de vervaardiging en herstelling van wapenen en van land- of zee-oorlogsmaterieel en tot conditioneele contrabande: le. levensmiddelen 2e. fourage en graan, geschikt voor veevoeder 3e. kleedingstukken en -stoffen, schoei sel, geschikt voor militair gebruik; 4e. gemunt en baar goud en zilver, papiergeld 5e. voertuigen van allen aard, geëischt voor oorlogsgebruik, en hunne onderdee- len; 6e. schepen, booten en vaartuigen van allen aard, drijvende dokken en dokdee- len en hunne onderdeelen; 7e. vast en rollend spoorwegmaterieel, telegraaf, radiotelegraaf- en telefoonma- terieel 8e. brandstoffen, smeermiddelen; 9e. buskruit, ontploffingsstoffen, die niet bepaaldelijk voor oorlogsdoeleinden bestemd (in de Britsche verklaring „ver vaardigd") zijn; 10e. prikkeldraad en werktuigen om het te bevestigen of door te knippen; 11e. hoefijzers en hoefsmidmaterieel 12e. tuigen ein zadeknaterieel 13e. kijkers, telescopen, chronometers en alle soorten zeevaartkundige instru menten. Vereen. „Handelsbelangen", Goes. De Vereen. „Handelsbelangen' 'kwam gisteravond in algem. verg. bijeen. Ingekomen was een schrijven van het bestuurslid Ross, waarbij deze wegens drukke werkzaamheden als zoodanig ont slag neemt. Bij de vóór de vergadering plaats ge had hebbende controle van de ingekomen bons, bij welke controle de bons tevens voorzien zijn van het stempel „waarde loos", is gebleken, dat nog voor een be drag van f 109 aan bons in omloop zijn. Op voorstel van het bestuur wordt beslo ten deze bons nog tot uiterlijk 1 Oct. a. s. inwisselbaar te stellen hij het lid Jongepier (Firma Wed. Heijkam-Massee), Groote Markt, die zich met de inwisse ling tot 1 Oct. a. s. wil belasten. Ter herinnering zal aan elk der leden één (waardeloos gestempelde) bon a f 1 en één a f0.25 worden uitgereikt, terwijl tevens op verzoek een ex. der bons zal worden afgestaan voor Rijks-, Provinciaal- en Gemeente-Archief, benevens aan de bekende verzamelaarster Mej. De Man, te Middelburg. De overige bons zullen ver nietigd worden. De voorzitter spreekt een woord van dank tot al degenen, die, op welke wijze ook, hebben medegewerkt aan de invoe ring der bons, welke aan de inwoners onzer stad, en niet het minst aan den Middenstand, zoo groot en dienst hebben bewezen tijdens het nijpende gebrek aan zilvergeld. Dank ook aan de Pers voor hare vriendelijke medewerking. Hierna komt aan de orde het inge komen voorstel om gedurende de tegen woordige tijdsomstandigheden de winkels om 9 uur te sluiten, uitgezonderd des Dinsdags- en Zaterdagsavonds. Dit voor stel lokt een breede bespreking uit. Met groote meerderheid van stemmen wordt ten slotte besloten, dat „Handelsbelangen" een onderzoek zal instellen naar de mo gelijkheid, om, bij wijze van proef ge durende deze slappe tijden, tot vroegere winkelsluiting te komen. Voor dit onder zoek wordt eene commissie benoemd, be staande uit de heeren G. Eckhardt, D. Fukken, W. de Jonge Az., T. Faberij de Jonge, B. Faberij de Jonge, J. Jongepier, W. Koevoets, P. C. A. Laban, C. Oranje, P. J. Simons, L. Smit en J. Visser. Zoo dra deze oommissie, die haar arbeid on middellijk zal aanvangen, gereed is, wordt weer een algem. verg. bijeengeroepen, ten einde nader over deze aangelegenheid te handelen. Hierna heeft inededeeling plaats van ingekomen correspondentie» betreffende de dezer dagen opgerichte „Algemeene Nederlandsehe Middenstands Crediet- bank". Ook is ingekomen een schrijven van de Coöperatieve Middenstandscre- dielbank te Groningen en van het Cor respondentschap Zuid-Beveland der Cre- diet-Vereeniging, gevestigd te Amsterdam, in welk laatste schrijvende aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de gemeente Amsterdam, door bemiddeling der Crediet- Vereeniging, crediet gaat verleenen aan bedrijven die anders goed gaan, maar nu door de tijdsomstandigheden finan- cieële moeilijkheden ondervinden. Onder garantie der gemeente, en door den Staat voor de helft gesubgarandeerd, zal tot een bedrag van voorloopig f 1.000.000 crediet worden verleend. Om des tijds wille wordt besloten de crediet-kwestie op de eerstvolgende ver gadering aan de orde te stellen. Door de leden, leveranciers van gasarti- kelen, wordt een klacht ingebracht om trent het optreden Van den Directeur der Gemeente-gasfabriek. Niettegenstaande de gedane belofte, dat de verkoop van gas- artikelen door de Gemeente-gasfabriek niet zou worden uitgebreid, moeten de Goesche leveranciers telkens ondervinden, dat do Directeur der Gasfabriek er zich wel de gelijk op toe legt, gasartikelen te verkoo- pen. De betreffende Middenstanders wor den door dit optreden zeer benadeeld. Na eenige bespreking wordt besloten, dat de Vereen, zich tot den Raad zal wenden met verzoek de betreffende Verordening zoodanig te wijzigen, dat de verkoop van gasartikelen door de Gemeente-gasfabriek wordt gestuit. Middelburg. Wij kunnen ons indenken, dat de jeugd, de vele verhalen over het krachtig naai' voren tredend militarisme hoorend, het drukke heen en weer trek ken der soldaten ziende, als spél uit zoekt „Soldaatje spélen", dat de jongens met houten sabels, geweren, vlaggen en trommels door de stad trekken; maar wij betreuren het, dat zij al te veel de werkelijkheid willen nabootsen en bok den oorlog willen nadoen, inplaats van zich tot*de mobilisatie te beperken. De zer dagen had dit reeds het toebrengen van wonden aan het gelaat van een paai jongens tengevolge, en het is zeker zéér gewensebt, dat de ouders hunne kinde ren dringend waarschuwen hier niet mede door te gaan, opdat de slachtoffers in Nederland niet onder de kinderen val len; waar tot nu toe de volwassenen, hunne wapenen niet behoefden te ge bruiken. Bevolking. In de eerste helft van September zijn in deze gemeente ingekomen J. G. Vis, Veersche Singel S 28, uit Rot terdam; C. J. Homburg, koopman, ,Wal B 102, uit Londen; J. C. den Besten, zilver smid, Korte Geere K 335, uit Amsterdam Mej. M. J. Jacobson, KortedeJft G 21, uit Rotterdam; Mej. S. C. Proos, Sedsdam Q 23, uit NooTdwijkerhout. Vertrokken J. Breel, van L. Geere naar Goes; Mej. C. H. Schrijver, van Seissingel ,R 182 naar Berg-Ambacht; Mej. M. de Bres, van Noordsingel S 184 naar Alfen (Z.-H.); Mej. D. P. Le Coinlre, van Segeerstraat H 75 naar ZwijndTecht; Mej. W. L. M. ten Haaf, van Goesche Korenmarkt P 53 naar Asten E. van der Steen, van Hofplein E 296 naar Amsterdam; P. Raaijmake.Ts, van Arm. Sohuitvlot Q 295 naar Bergen op Zoom Mej. wed. C. H. de Kat, van Bellinkstraat G 198 naar Andijk (N.-H.); L. den Boer, van Langedelft B 117 naar Rotterdam; J. P. F. Rip, van Beenhouwerssingel K 74 naar SchoondijkeA. Jansen, van Teer- pakhuizenstraat P 35 naar Koudekerke; Mej. G. A. ter Smitte, van Houttuinen Q 37 naar Vlissingen; Mej. J. P. van Hest, van Molenberg K 81 naar 'sGra- j venhage; J. J. Snoodijk, van Hoogstraat I 130 naar Goes. (M. Crt.) De Stct. bevat een wijziging in de statuten van de N. V. The Vitrite Works, alhier. Te half acht vertrok gisteren Mid- delburgsch Harmonie van het Repetitie lokaal door de Wagenaarstraat, Balans, Spanjaardstraat. Molstraat, Dam, Korte- en Langedelft, Markt en Vlasmarkt, niet tegenstaande het minder mooie weder, omstuwd door honderden. Het doel van de tocht was het Schuttershof, waai* voor een volle zaal voor den tuin was het geen geschikt weder eene uitvoe ring gegeven werd ten voordeele van het steuncomité, welke bij do aanwezigen zeer in den smaak bleek te vallen. Het pro gramma was dan ook zeer afwisselend, naast Psalm 1501 en 2 en het koraal ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", ston den er de beide volksliederen en verder nog meer bekende melodiën op, o.a. het „Alle man van Neerlandsch Stam", hier zoobekend van 5 Mei. Vlissingen. Benoemd tot adsistent der posterijen de brievenbesteller J. B. F. de Geus, alhier. Krabbendijke. Bij den burgemeester al hier is van de Maatschappij tot Exploi tatie van S.. bericht ingekomen, dat, hoe wel met 't oog op den bijzonderen toe stand geen zekerheid kan gegeven wor den, toch op een vrijwel geregeld vee voer van suikerbieten per spoor zal kun nen warden gerekend. Rilland-Bath. Eergisterenmiddag viel de aandacht van den onbezoldigd gemeente veldwachter De Pree op een Hollandsche familie, die uit België hier was komen wonen. Nadat de namen opgenomen waren bleek weldra dat die Van het hoofd van het gezin in het „Algemeen Politieblad" vermeld stonden. Daar de straf, welke hij te ondergaan had in 1906 was opgelegd en men ver moedde, dat de termijn van verjaring dit jaar was ingegaan, wterd de aange houdene door den rijksveldwachter Van Loon voor den officier van justitie te Middelburg gebracht, die oordeelde, dat de arrestant naar het arresthuis moest wor den overgebracht. De Stct. bevat de statuten van de Muziekvereeniging „Elk Naar Zijne Krachten" te St. Kruis; Vei*, van k copers van kunstmest, voederstoffen en zaaiza den „Eigen Hulp" te Honteniisse. In de week van 915 Sept. kwa men in Zeeland ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad 1 geval van ty phus of febris typhoïdea 'te Zierikzee, 1 geval van diphteritis te Serooskerke op Schouwen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostkapelle (toez.), W. G. Krijkamp te Schore c. a.te Bunscho ten, D Bax te Hierden; te Bergum J. J. P. Heeringa te Niehove; te Stap horst, S. van Dorp te Bodegraven. Bedankt voor Westmaas door L. J. v. Leeuwen te Asperen. De Unie-collecte heeft opgebracht te Kamperland f 134 en te Baarland met Oudelande en Ellewoutsdijk (Geref. Kerk) f 14,0(P. Geslaagd te 's Gravenhage voor de hbofdacte, de heer P. A. J. Bosselaar te Nieuwvliet. Geslaagd te Utrecht voor machi nist, L. Dekker. op Zuid- en Naord-Beveland. op Zondag 20 September. NED. HERV. KERK. Baarland, 9 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Cats, 9 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, rm. en nam. ds. Feykee. Cortgene, 9 en 2 u. ds. Lijsen. Ellewoutsdijk, vm. en nm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 7 u. dhr. LensveR, (nam. geen dienst). Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sH. Abtskeike, vm. en nam. ds. v. d. Plaesche. i j 1 |?j 'sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, nam. ds. Elenbaas. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijne. Kamperland, vm. en nm. ds. Van Veen. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. ds. Stegenga, nam. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. ds. Willemsen, nam. dhr. Lensvelt. Nieuwdorp, (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nam. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 en 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Willemse (Coll. v. d. Evang. te Hans- weert.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2