No. 296 Donderdag 17 September 1914 28e Jaargang rs, necht, De Groote OorSog. r, ster 93 aurens. Utthem. esthoek. Koude- 3TTERD. tsen, iderd des 7,15, van totterdam 7 uur. e Wester- us-NetLzen. lansweert- eling ikondiging. s vm. 7,15 n vm. 8 en vm. 9, nm. vm. 7,05 en traging van andigheden sselen aan. lekenskerke ;oo spoedig de Wester- sweert-Vlake ke op den idaai en te WaLz oorden, geling ankondiging. nsweert per i. 1.35, 3,53 e per tram, 05, 5.23 en rt per tram, ,14, 4,49 en izoorden per n. 3.28, 5.09 zoo spoedig Josterschelde. egeling. tot nadere i S. ee vm. 7.30 iveer 11.30 !e nm. 12.80 jurg 8.15 tensloot. snelheid wat minuten later nachinist aan gereden", zei len schrik be ken prijs moe- jr de Pruisen evaar af, daU rengen hoogst zag hij zijn rak de officier, el. Ik ben de me heb." toen. wierp hij nog ïig1 gelaat van rwel te zeggen. bevreesd. Air we ons levert land. De trein snelheid ver- et doel. Fransch-Duit- 1870 op den Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTS5AAT 259. Bureau te Middelburg: FÏRW8A F. P. BHUIJ - L. BURG. .Drukkers: Oosierbaan Le Coiutte - Goes. Rijksmiddelen. De tijd der batige sloten en der ac cressen is helaas voorbij. Het bevreemdt natuurlijk niemand, dat de opbrengst der Rijksmiddelen over Augustus 1914 zoo enorm verschilt met die over Augustus 1913. De totaalopbrengst in Augustus 1913 toch bedroeg f 14,363,147 en in Augustus 1914 f11,089,071; dat is 33 ton minder. Tot deze vermindering hebben bijna alle middelen bijgedragen. Alleen de Rijkstele graaf en Telefoon bracht drie ton meer op; hetgeen eveneens te begrijpen is. Dat meerdere wordt echter weer ver slonden door de vermindering van de posterijen. Deze toch slonk van 15 ton in 1913 tot 12 ton in 1913 terug. Ook de accijns op het zout was 37 duizend gulden hooger, terwijl de bedrijfsbelasting 130 duizend gulden meer opbracht. Dat de opbrengst der opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting heel wat hooger is dan in 't vorige jaar ligt na- tuurlijK aan de verdubbeling. In plaats van 10 betaalt de belastingplichtige nu 20 opcenten, een maatregel, die nu wel zal bestendigd worden, zoo al niet verscherpt. De veirmindering van de opbrengst delr directe belastingen bedraagt dan ook, dank zij bovengenoemden maatregel, slechts 60 djuizend gulden. De opbrengst der indirecte belastingen daarentegen ging met ruim een miljoen terug. De cijfers dier successierechten lui den - over Augustus j.l. f 1.015.515.691/2 en over de gelijknamige maa^nd van bet vorige jaar f 1.679.436.941/2. Treurig staat het ook met de opbrengst der invoerrechten: het vejrschil acht ton; en weinig gunstig ook met die der accijim zen: suiker 2 jon, gedistilleerd 7 ton, bier en azijin f 11.000, geslacht f67.000 minder. De belastingschuldigen schijnen zich over 't algemeen niet te haasten. Grond belasting f 60.000 minderpersoneel f 170.000 minder, enz. De opbrengst over cLe verschenen acht maanden van 1914 was in totaal! f 128.622.900.871/2; en die over de eerste 8 maanden van 1913 was f 127.502.384.09. Eén troost, het had erger kunnen zijh. Waar niet is mste'rdammer.") Waai- niet is, verliest zelfs een steun comité zijn recht.. Dit moet in 't(Oog gehouden worden. Wij wezen er reeds op, dat onze vrinden in geen geval hun bijdragen voor Kerk, School en Zending mogen verminderen; en als 't immer kan hunne gaven voor Philantropie niet inhouden. Doch daar volgt dan uit, dat zij aan andere dingen niet kunnen meedoen, wan neer zij daarvoor hunne bijdragen voor bovengenoemde doeleinden zouden moe ten verminderen of afschaffen. Wie van zijn inkomsten, zonder weelde, maar net kan rondkomen, en nu zijn inkomen, zeg met een achtste, vermin derd ziet, moet uitzuinigen op zijn dage- lijksclie levensbehoeften. Minder boter, minder melk, minder koffie, geen suiker meer, misschien ook het weinigje vleesch afgeschaft, minder licht en vuur. Wanneer dit alles plaats heeft gehad, heeft zoo iemand het volste recht dit maal alle andere bijdragen dart de boven- genoemde achterwege te laten. Dit is voor de Steuncomité's niet ple zierig, maai- het kan niet anders. De rijken moeten, om met Tollens te spreken, hier amaar „wat veel" geven. Want het is zoo, gelijk een staatsman in „Het Vaderland" schrijft: „Bij de beoordeeling van hetgeen ge geven wordt, mag men m. i. niet uit liet oog verliezen, dat duizenden, ja tiendui zenden schoon niet tot de werkloozen behoorende, hun inkomen in deze dagen toch zoozeer verminderd zien, dat zij er niet aan kunnen denken zich nog extra uitgaven aan steun- en' andere comité's fe veroorloven." -X' f Niet onttrekken 1 Met bovenstaand advies wenschen wij echter geen voedsel te geven aan de gie righeid, die de hand op de beurs houdt. Integendeel wij keuren het af „dat zoo vee burgers zich o pzeer zelfzuchtige v aan hunne sociale verplichtin gen onttrekken, len dat menschen, die voor bemiddeld doorgaan en een behoor- ijk \ermogen of inkomen hebben, zich ge- ragen of zij zelve in eens straatarm zijn geworden en op grond daarvan zich gerechtigd achten geen bijdragen aan de stmuicomité's te geven", zooals De Vos' Wefcebjk'sche uitlotingscourant heeft uitge- bracht, welke pnder meer zegt te „weten me?er>tdn f m 6011 Zeer Welgestelde ge- edoo^nmt f®? van het comité had wonere mteekengelden der be- oners van een groote en uitsluitend De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. door villa's bezette laan niet zoo veel bedroegen als van een kleinburger- straatje in diezelfde gemeente." Genoemd blad raadt nu aan om de menschen te dwingen door een belasting naar het inkomen en het bedrijf. Wanneer er een aser sterke progressie werd toegepast, inkomens beneden f1000 werden vrijgesteld en huisvaders met meer dan vijf kinderen eveneens worden over geslagen, zou dit misschien nog zoo'n verkeerde maatregel niet zijn. Want vergeetniet, in den regel heb ben de meest welgiestelden het kleinste aantal kinderen, en zij hebben derhalve dubbele aanleiding om goed te kunnen betalen. Hoe lang nog? De Italiaansche „Stampa" heeft een inte ressante beschouwing gegeven en het „Hbl." vertaald, over de vraag: zal de oorlog lang 'duren? Uit het met groote schranderheid en kennis van zaken bere deneerde antwoord volge hier een uitvoe rige aanhaling. Gaan wij thans na of Rusland, Duitsch- land en Oostenrijk overwinnen kan. De beantwoording van die vraag iis onder geschikt aan den duur van den Fransch- Engelsohen weerstand. Frankrijk, aan zijn linkervleugel versterkt door het Engel- sche expeditiekorps, gering in aantal maar vol moed, speelt op dit onzegbaar plechtige oogenblik van zijn geschiedenis geheel en al de rol van een levendel vesting. Het heeft geen andere taak dan zoolang mogelijk weerstand te bieden aan den geweldigen druk der Duitschers, en zooLang dat maar eenigszins kan, de kei zerlijke legers vast te houden. De be- slissende nederlaag van het Fransühe le ger, de inneming van Parijs, hebben op; zichzelf volstrekt geen waarde indien ze eerst plaats hebben op het oogenblik dat Rusland, zijn mobilisatie voltooid heb bende, zijn dertig legerkorpsen in bewe ging gejsteLd heeft naar Berlijn en naar Wieenen, terwijl Duitsohland nog geen en kel legerkorps van den bodem der Repu bliek heeft kunnen terughalen. De oorlog van 1914 is niet meer die van 1870, toen het voor Pruisen voldoende was Frankrijk te verslaan en Parijs te bele geren. Parijs innemen is niets waard wan neer tegelijk Rusland Berlijn bezet. Frank rijk .zal uit zijn ruïnen verrijzen indien het bij het ineenstorten den aanvaller lang genoeg heeft kunnen vasthouden om den bondgenoot, machtig en met roem overladen, op zijn beurt een groot deel van den bodem van dien aanvaller te doen veroveren. Gaat, het aldus, kan Rusland door do lange open gang van zijn Polen Duitsfch Polen binnendringen niet den eindeloozen stortvloed van zijn leger, de Oder over trekken, zich meester maken van Berlijn, het Duitsche leger tegemoet rukken, dat gedesorganiseerd en gedecimeerd is, door zijn overwinnende maar bloedige campag ne in het Westen en het verslaan vóór het zich opnieuw heeft kunnen organisee- ren en in gevechtsorde opstellen; houdt tegelijkertijd liet andere Russische leger op het zuidelijke schaakbord zelfs zon der een beslissende overwinning te beha len de Oostenrijksche troepen tegen zonder lien i n de gelegenheid te stellen Duitsch- land He gaan helpen, in dat geval mag men voorzien dat de oorlog kort zal zijn, en dat vóór den winter de vredesvoor waarden geteekend zullen worden van het reusachtige vredes-verdrag dat de His torie ooit heeft meegemaakt. Maar laat Frankrijk zich geheel ver brijzelen met zóó groote snelheid dat het aan Duitschland mogelijk is het gros van zijn Jtlcoepen los te maken van de ver slagen Republiek, het langs de vijftien of twintig parallel-loopende spoorweglij- nen waarover het beschikt te transportee ren van het westelijke naar het oostelijke gevechtsterrein, het op1 te hoopèn, te ver- deelen en in gevechtsorde op te stellen vóór Rusland in staat is den aanval ge heel door te zetten; kan Duitschland on der deze omstandigheden het oprukken der Slaven stuiten, dan is het bijna ze ker dat de Europeesche oorlog zich vrij wel tot in het oneindige zal voortzetten, dat hij chronisch zal worden, zonden- dat het mogelijk is den dag van de bevrijding te voorzien. Want Rusland is een land, dat men niet doodelijk treffen kan. Z.ijn afmetingen b'e schermen het heter dan de meest vol maakte vestingen of de grootste macht waarmee men maar manoeuvreeren kan. Napoleon heeft deze Cydopeïsche on derneming beproefd, en hij is vernietigd In het begin van den winter zullen de Russen zich in hun westelijke streken kunnen terugtrekken en de grootste Mos- covitische strateeg, „generaal Januari", zooals de Russische soldaten hem noemen, zal zich er mee belasten hen te verde digen. En in de lente, gereorganiseerd, verschijnen ze opnieuw, op de Oostzee, in Polen, in Galicië, en ze hervatten den oorlog op het punt waarop ze hem onder broken hebben. En men moet niet den ken .dat in dien tusschentijd Europa een soort van voorloopigen vredestoestand zal kunnen herkrijgen, en dat Duitschland, de glorieus© overwinnaar, zijn wonden kan doen heelen en zijn actieven handel over de geheele wereld hervatten. De andere kolos die het tegenover zich heeft, ge pantserd door een ander eindeloos ele ment, de zee, zal het gebarricadeerd hoi* den binnen zijn grenzen, gevangen in de economische onbeweeglijkheid van thans. Het onzichtbare Engeland zal Duitsch land meer kwaad doen dan vyelke andere vijand ook. Het zal het den "toegang tot de zee afsluiten, het zal onophoudelijk den oorlogstoestand doen voortbestaan'te gen Duitschland, in Duitschland. Het Aal zonder ©enige mogelijkheid van remedie al de ellenden van den oorlog doen voort duren, die het niet-oorlogVödrende deel van de natie treffen, dat onvergelijkelijk veel talrijker is .dan het oorlogvoerende. En in de lente, wanneer Rusland den veldtocht hervat, dan zal Engeland het Duitschland overleveren in den toestand van de diepste uitputting1. Hef zijn geen gelukkige dagen die in aantocht zijn voor geheel Europa, voor overwinnaars, neutralen en overwonne nen, wanneer deze onderstelling zich ver wezenlijkt en indien de oorlog het loo- pende jaar uitduurt om zich tot in 1915 uit te strekken De terugtocht. Omtrent den terugtocht der Duitschers in Frankrijk valt weinig bijzondere te vermelden. Het uitblijven van veelzeggende offi cieel© Duitsche berichten wijst er op, dat de positie hier niet schitterend is. Een Italiaansch generaal wil wel, dat deze terugtocht niet anders is dan een strategische beweging om den vijand om te trekken, en geheel te omsingelen, doch deze bewering kan geen weerklank vin den. Evenmin kan men aannemen, dat de Duitschers hun offensief niet meer zullen hervatten. Integendeel, een concentrisch optreden van alle Duitsche legers moet straks ver zekerd zijn en over eenige dagen zal men van groote dingen hooren. Het officiëele Fransche bericht van gis termiddag 3 uur behelsde, dat de Duitsche achterhoede, doordien de achtervolgende Fransche troepen haar hadden achter haald, gedwongen is geweest om gedu rende den veertienden en vijftienden Sep tember slag te leveren. De achterhoede werd daarbij versterkt uit de hoofdmacht van de Duitsche troepen. De vijand levert een verdedigenden veldslag op een front dat hier en daar zeer krachtig is versterkt en dat, van het Westen naar het Oosten gaande door de volgende punten kan wor den aangeduid De omtrek van Noyon (aan de Oise, ten Noorden van Compiègne), de hoog ten ten Noorden van Vic aan de Aisne en Soissons, de bosschen ten Zuiden van Laon, de hoogten ten Westen en ten Noorden van Reims; daarna volgt het Duitsche front een linie die ten Noorden van Tourbe loopt en aansluit aan een lijn die Noordelijk voorbij Varenne de Maas bereikt bij Bois Foles. In den loop van de achtervolging na den slag aan de Marne hebben de Duit schers talrijke krijgsgevangenen en mate rieel in handen der bondgenooten gela ten. Verscheiden achterblijvers hadden zich in de bosschen verscholen. Het Duitsche front is dus onveranderd gebleven. De Oostenrijkers gaan ten onder. 't Is een feit, dat de Oostenrijkers zeer onfortuinlijk vechten. De verliezen zijh. enorm, wanneer we de berichten uit Russische bron mogen] gelooven. Tegengesproken worden ze jiiet. Dit| zegt reeds genoeg. jWje geven dus heti volgende Russische bericht in het ver trouwen, dat het niet ver bezijden da waarheid is: Onze troepen gaan voort de verslagen Oostenrijksche legers met kracht te veif volgen. Eenige legerkorpsen zijh vrijwel vernietigd. I i j j j De Russische strijdkrachten overschrij den de San. dn bet Oosten nadert de Russische! voorhoede Przemysl (de vesting, die on geveer in Ibet midden van fialicië de Weichsel-San-stelling verdedigt). De groote snelheid waarmede zich het krijgsbedrijf ontwikkelt, maakt het geheel onmogelijk om nauwkeurdig de verliezen) des vijands, die ontzaglijke afmetingen' aannemen, op te geven. Voorzoover tot nu toe is opgegeven) verloren de Oostenrijkers ongeveer 250.000 man aan dooden en gewonden. Meer dan 100.000 man werden krijgsgevangen ge maakt. Voorts verloren de Oostenrijkers meer /d/an 400 vuurmonden en een aantal vaandels. De wegen zijn versperd door heele artillerieparken (en transportcolon nes met wapens en munitie, welke del Oostenrijkers op hun vlucht in den steek hebben gelaten. Aan de Weichsel hebben de Russen, zich meester gemaakt van pontonmateri- aal. Voorts hebben izlj' er verscheiden: stoombooten vernietigd, waarvan ©r één gepantserd was. Het verdient aanmerking, dat de Duit schers wanhopige pogingen hebben aan gewend om het Oostenrijksche leger van den ondergang te redden. De medewerking van de Dntischers jwerd op verschillen de punten van het front opgemerkt, zoo bij Töerobin, waar 36 stuks verdragend Duitsch geschut werden vermeesterd. Ook op andere punten van het front vielen' verscheidene dozijnen Duitsche kanonnleto. in Russische handen; sommige daarvan hadden, toen zij werden buitgemaakt, nog geen schot gelost. De hulp' der duitschers heeft dus de Oostenrijkers niet voor een verpletterende nederlaag kunnen redden, maar slechts er toe. bijgedragen om die overwinning, der Russen nog schitterender te maken.' Duitschland en Japan. Officieel wordt gemeld, dat een Japan- sche vliegmachine bommen geworpen heeft op de kazernes van Tsingtau. De vlieger keerde ongedeerd terug. Een flottilje, welke in de baai van Lao-Shan opereerde, sloeg de vijandelijke verkenningsschepen terug. Ook wordt officieel gemeld, dat Japan- sche voorposten zich Zondagmorgen van het station van Kiautsjau meester ge maakt hebben. Woest en ledig. Wij laten hier iets volgen uit een brief van het oorlogsterrein in Noord-Oost- Frankrijk, in de Köln. Ztg. gepubliceerd, door de ,,N. R. C." vertaald, en van prof. dr. Georg Wegener. „Bij Longwy bereikten wij in den mor gen van 5 Sept. de Fransche grens, reden langs een zig-zag weg naar het fort en kregen een neerdrukkenden indruk van het vreeselijke bombardement, waaraan deze plaats heeft blootgestaan. Wat moe ten dat voor uren zijn geweest, voor die menschen, die hier boven hadden geleefd, en ademgehaald, mannen met mensche- lijke zenuwen toen de brijzelende pro jectielen de muren, daken, torens tot een afschuwelijken chaos verpletterden. Men begrijpt, dat hier geen stormaanval meer behoefde te worden uitgevoerd; op zoo'n plaats had niemand het kunnen uithouden. Nu ging het verder Westwaarts door een eenzaam, schaars bewoond land. Plot seling kwam achter een bocht van den weg een bree^d dal te voorschijn. Aan den overkant vertoonde zich op de heuvel helling een wonderschoon stadsbeeld, bo venaan bekroond door een het geheel be- heerschende kathedraal. Toen wij echter naderbij kwamen, wijzigde zich de schoon- heidsindruk in een van afschuw; want wij zagen, dat ook deze stad nog slechts een ledige koelisse was: kapotgeschoten, uitgebrand, geheel door de inwoners ver laten, stom als de dood. Door naar Stenay, dan verder naar het Zuidwesten over Buzancy door het heu velachtige en beboschte land, dat reeds tot Champagne behoort, maar nog nergens wijngaarden vertoont, doch niet vrij dun Staande haver, met kool, aardappelen en klaver bebouwd was, of wel uit weide en woestliggend land bestond. Hier kwa men wij weer door streken waar verwoed moet zijn gevochten, waai- loopgraven, dekkingswallen, weggeworpen uitrustings stukken gevonlden werden, met hier en daar een dood paard met opgezwollen lichaam, de beenen gespreid. Hier en daar ook zij het ook zelden lag nog een onbegraven menschenlijk; maar vaker was dat het geval op plekken waar de hoo rnen of het struikgewas wat dichter wa ren, en waar de afschuwelijke lucht hing van in ontbinding verkeerende, onbegra ven dooden. Den algemeenen indruk van het land, (waardoorheen ia twee dagen 'lang ben getrokken, kan ik in enkele woorden samenvatten: het geheelte land was ledig. In schier onafzienbare opeenvol ging trokken wij door dorp na dorp. Ten deele was er pm hup, |bezit gestreden en waren zij daarom vernieldvoor een deel ook waren 'zij geheel ongeideerd.. De witte huisjes, die hier in rijen dicht naast elkaar staan, en die aan de vlek- ken vpelpier het aanzien van ©en stadje dan van een (dorp geven, dan in Duitsch land het geval zou zijn, lagen vriendelijk) in het licht der zon. De bloemen in de tuintjes bewogen zacht heen en weer; de kippen liepen pp straat; maar geen, mensch was te zien. Uur na uur reden wij te midden van akkers, waar nog de oogst op de hand Fan den boer wachtte, te midden van weiden, waarop koeien; en paarden graasden, maai- geen landmail was te zien. .Allengs wekte dat een zeldzaam beklemmenden indruk. Helel Noord-Frankrijk, voor zoover onze troe pen daardoorheen waren getrokken, was door de bewoners verlaten. Natuurlijk: men heeft die menschen niet allemaal omgebracht, zij moeten gevlucht zijn. En later, in Reims, hoorden wij ook, dat overal de burgemeesters dór dorpen! zelf de inwoners hadden bezworen: „Vlucht, vlucht, de Duitschers komen; zij zullen je anders allemaal vermoor den." Do Fransche regeering zelf schijnt daartoe het bevel te hebben gegeven'. En zoo was gevlucht, wat nog loopenl of rijden kon; slechts een paar heel oud© vrouwtjes of gebrekkige grijsaards, diet zich niet meer van hun woning hadden willen laten scheiden of het niet gekund1 hadden, waren gebleven. En deze slechts heel zelden te voorschijn komlende oud jes maakten den indruk van spookach tige desolatie nog te krachtiger. Men stelle zich toch eens voor: een geheel bloeiend land volstrekt geen: woestenij, met alle bewijzen van een schoone, hoogontwikkelde cultuur, met de overal zichtbare getuigenissen van een rijk, nijver welgeordend leven; epi temidden van dat alles geen levende ziel. Een aanklacht van Duitsche zijde. Het „Berl. Tageblatt" meldt, dat ppi 25 Aug. de 'landweermannen Christoffel, Hain e,n Bruine Lehmalnn in het zieken huis te Straatsburg een protocol hebben opgesteld, luidende, dat °s avohds op dien dag Fransche soldaten het Duitsche veldhospitaal zijn binnengedrongen en den arts van den staf hebben doodgesto ken; dat vele gewonden, die met behulp van het hospitaal-personeel trachtten te ontkomen, door de Franschen werden achterna gezet en .tegelijk met de Ver plegers afgemaakt. Het hospitaal ging in vlammen op, Dat Frankrijk de conventie van Genève) heeft geschonden, wordt door prof. Koch van het i;nstituut-Koch voor infectie-ziek ten, die van een studiereis ,uit de Ver. Staten .op het Nederlandsche stoomschip „Nieuw-Amsterdam" naar Duitschland te rugkeerde, bevestigd. Het schip weid. door den Franschen hulpkruiser „La Savoie" opgebracht en naar Brest gier sleept. Niettegenstaande het protest van den kapitein, werd tie lading van het neutrale schip in beslag genomen. D© artsen, die zich als zoodanig konden le- gitiraeeren, wterden gevangen genomen en van boord gehaald. Alle gevangenen on dergingen een gruwelijke behandeling; onder hen was een 65-jarige predikant! uit Einden, die bij het tvoortsleepen be(- wustieloos ineenzakte. D© gevangenen werden ,op karren geladen en naar een' fort gebracht, waar 66 personen in een! vestingkelder wierden ondergebracht. Hier was geen ruimte lom te slapen en ook geen jicht, en bekwamen de gevangenen geen voedsel. Eerst na langen tijd wach ten, kregen zij water en wat brood. Zij: hebben 21 uur Sn deze ruimte doorge bracht in een vreeselijk slechte lucht. Het: hernieuwde protest der gevangen geno men artsen, dat hun Arrestatie een schen ding was van de conventie van Genève, bleef zonder uitwerking. Eerst na ©en 4-daagsche gevangenschap werden ze ein delijk vrijgelaten. Naar liet hooge Duitsche commando bericht, heeft inten bij Belgische franctj- reurs een soort degenstokken en geween! stokken gevonden. Aan genoemd com mando is een geweerstok, die van den vijand was afgenomen, overgelegd; het is ongeveer 80 oentim1, lang en kan door een eenvoudigen druk op een knop wor den afgeschoten. De heimelijke wijze waarop van dit wapen gebruik gemaakt kan worden is geheel in overeenstem ming met den ;aard dergenen, die hiet benutten. Dr. Cuypers te Leuven. Reeds vroeger is gemeld, dat Dr. P. J. H. Cuypers is gaan kijken naar de wandalismen van Leuven. Het is ©en, moeilijke reis met gevaren geweest. Zijn kleinzoon heeft er 'van verteld in „De Telegraaf". Voorvallen van persoonlijke aan raking mag ik (niet beschrijven; alleen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1