Telegrammen. Kerknieuws. Uit de Provincie. Onderwijs. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Allerlei. Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht. tot de erkentelijke tevredenheid der vluch telingen. Teneinde de giften zooveel moge lijk aan de bedoeling te doen beantwoor den, 'geeft hij. in overweging omtrent het nog gewenschte, voeling met hem te hou den. Dit ..toch wisselt telkens af. J>oor den lande is en wordt behoorlijk gezorgd voor voedsel, dekens, ligging en voor- zoover noodig voor mannen-werkpakken, terwijl van particuliere zijde wordt voor zien in de ©ogenblikkelijke behoefte aan mannen-ondeTgoed. Daarentegen zijn sterk schoeisel, eenvoudige, warme bovenklee- ding voor Vrouwen en voor kinderen, mannenpakken en overjassen en vrouwen mantels op het «ogenblik gewenscht, ook eenvoudige versnaperingen, indien in grooten getale, ter wille der rechtvaardig heid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Bildt, B. Batelaar te Ouderkerk aan den IJsel; te Barne- veld J. M. Ph. Schippers te Ede. Bedankt voor Joure door dr. J. v. Dorp te Gendringen. Ds. Boer te Urk viert 24 Sept. a. s. zij,n 83ste levensjaar en zijn 60-jarigen evangeliedienst. Hij is de oudste dienst doende predikant in de Ned. Herv Kerk, en ontving gedurende zijn diensttijd niet minder dan -116 beroepen. Eenige jaren geleden was ds. Moll uit Den Haag de oudste. Deze beklom nog op zijn 90ste jaar den kansel. Ook Gijsb. Voetius, de beroemde geref. prediker, predikte nog op zijn 86ste jaar. Hij was de laatste jaren zijn levens lioog- leeraar aan de- Utrechtsche Hoogeschool. Utrecht werd 13 Nov. 1678 van de Franschen bevrijd, en Zondag daarna werd door Professor Gisbertus Voetius in de Domkerk een predicatie gehouden over Ps. 1261, 2. -Deze predikatie was de laatste die hij tot het einde mocht uitspreken. Acht dagen daarna in de Catharijnekerk zijn beurt verVulleride, viel Voetius, door felle koude bevangen, binnen den preek stoel in zwijm. Sindsdien was het met zijn prediken voor goed gedaan. Toch bleef hij zijn colleges geven en zelfs was hij toen reeds 86 jaar gedurende den cursus 16751676 rector. Den 1 No vember van laatstgenoemd jaar ontsliep hij. Geiref. Kerken. Beroepen te Arnemuiden F. Staal Pz. te Colijnsplaat. Goes. Naar wij vernemen bestaat bij het Bestuur der Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Dinteloord het voornemen op 24 September a. s, de fabriek in wer king te stellen. In verband hiermede is de eerste levering van een tiende gedeelte gesteld op uiterlijk 24 dezer. Door de leerlingen der Hervormde School Betsy van Bruggen, Johanna Pal- ,jsenburg, Clasina de Vries en Amarintia de Vries is f30 opgehaald met den ver koop bij de ingezetenen van kleine hand werkjes, door hen zelf vervaardigd, met de bedoeling dit bedrag laan het Roode Kruis ten goede te doen komen. Het bedrag is reeds opgezonden. Vlissingen. Nu de berichten uit de huurt van Antwerpen en het Westen van België wat gunstiger voor de Belgen luid den, gaat daar direct mede gepaard éen vermindering van het aantal vluchtelingen dat naar hier komt, ofschoon er toch nog iederen dag met de Provinciale boot en met extra-booten aankomen. Voor hen die geen logies kunnen bekostigen, is de loods op het haventerrein een welkom onderdak, en ruim 200 hebben daar m den loop der laatste week de nacht doorge bracht, "terwijl zij door menschenvrienden van ververschingen werden voorzien. De mailboot, welke Zaterdagmiddag alhier binnen moest komen, was twee en een half uur te laat van Folkestone vertrokken en kwam daardoor te laat hier om nog bij daglicht binnen te komen. Daar het verboden is aan schepen om in het donJcer te varen en omdat thans alle lichten gedoofd zijn, bleef de boot tot Zondagmorgen zes uur voor Westkapelle liggen en kwam eerst toen op de haven. De 250 passagiers, die aan boord waren, maakten, een stormnacht mede. Als het binnenkort reeds voor zessen donker is, zal wel een wijziging in den dienst moeten 'komen, want dan zou de boot voor den* donker nooit binnen kunnen zijn. St. Maartensdijk. In den nacht van Za terdag op Zondag wilde de onderwijzer A. v. N. zich van den zolder naai- be neden hegeven en had daarbij het onge luk, door de duisternis misleid, van den zolder te vallen. Bewusteloos werd hij opgetild en dadelijk ingeroepen genees kundige hulp constateerde kneuzing van den ruggegraat. Geslaagd voor het notarisexamen le gedeelte de heer J. J. vi (Malle te Kralingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie). Onze militairen aan die grenzen. #et blijdschap kan het comité op nieuwe vruchten van zijn arbeid wijzen! In Et- xen, een klein plaatsje tus.schem Breda en Rosendaal is ook weer een mil. tehuis geopend. In de buurt van Eindhoven wordt as. Maandag (14 Sepfc.) een tehuis geopend te Veldhoven. Ook daar zijn de broeders hard aan 't werk. Binnen enkele dagen zullen naar we hopen weer nieuwe suc cessen te boeken zijn. Bij Tilburg werd tot nog toe voor de ingekwartierden in het „Trappistenkloos ter" geen gelegenheid gevonden. Terwijl we dit schrijven evenwel wordt de lectuur gebracht naar een daar gehuurde zaal. Te Roermond is eveneens weer 'n nieuw tehuis geopend. Wij kunnen dus zeggen, dat 't dagelijks vooruitgaat. Allen, die ons steunden, on zen hartelijken dank. Vooral vragen we nog om goede boeken en Chr. tijdschrif ten. Van alle zijden wordt ons geschre ven: „Stuur lectuur" en vaak moet de secretaris antwoorden: „Er is niet". We doen dus weer een beroep op onze land- genooten, dat ze ons gezond-Christelijke lectuur zenden. Van alle tehuizen vernemen we, dat ze vol zitten 's avonds. De geest ondelr de bezoekers is uitstekend en steeds meer' en meer blijkt ons, dat ons werk zeeg gewaardeeïd wordt. Maar naarmate .we meer tehuizen openen, is er meer lectuur noodig. Wie ons helpen kan, hij helped M. KNOL. Ongelukken. Te Zuilichem is een jonge man bij een vechtpartij met een mes in den buik doodgestoken. Te Buren trok een kind een sportkar om 'waarin een jong kindje zat, met het ge volg dat dit kindje dood viel. Te Schoonebeek kreeg eeD landbouwer een klap van zijn paard tegen den onderbuik en overleed aan de gevolgen. Onweer. Tijdens het onweer van Donderdag sloeg de bliksem in het kerk gebouw van de Geref. kerk te Staveren in een koffiehuis te Leeuwarden, waarbij eenige personen ter aarde geworpen werdenin een boerderij te Markelo die met schuur en have een prooi der vlammen werdin een drietal schuren te Harderwijk, welke afbranden en waarbij eenige varkens en biggen om kwamen. Bij het onweer van Zaterdag werd de kapberg eener boerderij te Oosterblokker door den bliksem getroffen, zoodat de heele boerderij afbrandde. Een flinke daad. Naar we ver nemen, is door den heer Th. de Wilt, inspecteur- van politie, te Sittard, ee'n kloeke daad verlicht, door n.l. een meisje ■van ongeveer 17 jaren, dat uit de bo venverdieping harer woning op straat sprong, in zijne armen op te vangen. Hij stortte weliswaar met haar ter aarde, waardoor hij zich nog al erg bezeerde, doch had hij haar niet opgevangen, het meisje zou allerwaarschijnlijkst dood zijn gevallen, of zeer zeker armen of beenen hebben gebroken. Eén s te m. Bij de verkiezing van een lid van het waterschapsbestuur te Locheni bekwam de gekozene 85 stemmen tegen 84 die zijn tegeneandidaat verwierf. Vroeg bedorven. Woensdag middag vervoegde zich een knechtje van den expediteur te Gennep-, die de goederen van en naar het station bezorgt, hij den heer S. aldaar, om eenige vracht te innen. Men liet den jongen even in de gang staan, om achter in het huis het geld 'te halen. Van dit oogenblik maakte het jongemensch gebruik, om een kamer bin nen te stappen en daar uit een reticule, die 'daar hing, een portemonnaie met f 12.50 te ontvreemden. 'Door de vuile voetstappen, die de jongen op het vloer kleed had achtergelaten, bemerkte men, dat hij i n de kamer was geweest en werd de diefstal spoedig ontdekt. Toen de knaap, de 14-jarige v. d. L., door den wachtmeester der maréchaussée in ver hoor werd genomen, bekende hij zijln mis daad, waarna hij in verzekerde bewaring werd genomen. Wilhelm Galdecke, de Deutsche con sul te Abo, in Finland, is op last van de Russische overheid doodgeschoten op be schuldiging .van spionage. De Duitsche econoom Wohltmann be handelt in de Deutsche Tageszeitung de quaestie, of Duitschland beschikt oven voldoende, levensmiddelen. jïij komt tot de slotsom, dat te dien opzichte voor de Duitschers geen vrees behoeft te bestaan, daar de voeding van het Duitsche volk tot den oogst van het volgend jaar ver zekerd is. Dit is zegt Wohltmann hieraan te danken, dat op den schralen oogst van 1911 drie rijke oogstjaren zijn gevolgd, hetgeen gemaakt heeft, dat er tot 1 Aug. 1915 in Duitschland voldoende voedsel is. Evenwel zal men er goed aan doen, aan -de bewerking der akkers en de bemesting nauwgezette zorg te bed steden. Verder zal voor de behoeften van het leger en voor de voeding van de tal rijk© gevangenen, zooveel als maar mo gelijk is en zonder genade, moeten wor den geprofiteerd van de voorraden en) den veestapel van den vijand. De mee ning, dat Duitschland zou kunnen wor den uitgehongerd (die o.a. door Engel- sche staatslieden wordt verkondigd) is. meent Wohltmann onjuist. UTRECHT. Gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, president der Utrechtsche Rechtbank, met 25 stemmen; 10 blanco; 2 van onwaarde. LONDEN, 14 Sept. Uit Bordeaux wordt geseind: De Duitschers trekken terug naar Mezières. Bij Argonne wordt verwoed ge vochten. Het resultaat heeft geen krijgs kundige beteekenis. De Duitschers zijn na genoeg in het Westen afgesneden. WEENEN, 14 Sept: De overmacht dei- Russen bij Lemberg is 350 duizend man. De Oostenrijksche troepen streden gedu rende drie weken in een voor hen on gunstig terrein. In spijt van de uiterste volharding hij grootste dapperheid bleef de slag onbeslist. Intusschen is de krijgs- bu it door de Oostenrijkere behaald groo- ter dan die der Russen. NIJMEGEN, 14 Sept. Boven de stad werd heden een Zeppelin waargenomen, die in Z. W. richting verdween. PETERSBURG, 14 Sept. Al onze troe pen hebben wij gebruikt voor den strijd in Gallicië, zoodat wij onze aandacht niet konden wijden aan Oost-Pruisen. Daardoor werd de opmarsch van generaal Rennen- kampf over de linie Gerdaner-Ladou ge staakt. WASHINGTON, 13 Sept. Keizer Wil helm heeft sedert eenige dagen een niet formeel verzoek van de Vereenigde Staten in overweging gekregen, met het doel, Duitschland te polsen, ol' het geneigd zou zijn van gedachten te wisselen over vre desvoorwaarden. Totnogtoe is daarop geen antwoord verkregen. Hoewel het verzoek niet formeel is, heeft het toch een offi cieel karakter, en beoogt men een verken ning, om te weten te komen, of het ge rucht, dat Duitschland niet over vrede wenscht te spreken, gegrond is. BERLIJN, 13 Sept. De oorlogscorres pondent van de „Daily Express" vertelt, dat zich onder de gewonden van Dinant ook een aantal Turco's bevinden. 'Een dezer middeleeuwsche „sportmannen", bracht in zijn ransel het hoofd van een Duitscher mede. Hij was woedend, toen men hem deze trofee, voor hem het kost baarste souvernir ter wereld, ontnam. Men moest hem geld geven om hem weer te kalmeeren. Toen ik hem 's middags in het hospitaal bezocht, verklaarde hij nog, dat hij zijn trofee wilde terug hebben. In een ander hospitaal zijn zes Duitsche gewonden ondergebracht, en de Turco's hebben gezworen deze om het leven te brengen. (Msb.) KARLSRUHE, 13 Sept. Twee-en-vijftig gewonde Fransche krijgsgevangenen, die in het Badensohe lazaret te Osterfeldie worden verpleegd, hebben een gemeen schappelijk schrijven gericht aan de ad ministratie van het hospitaal, waarin zij hun erkentelijkheid betuigen voor de zorgvuldige verpleging. BERLIJN, 13 Sept. De Kroonprins heeft, zooals bekend is, bij de inneming van, Long-Wij den commandant zijn degen la ten behouden. Nu is hem zijn degen op nieuw afgenomen, omdat vastgesteld is geworden, dat bij de verdediging van Longwy duni-dumkogels zijn gebruikt. BERLIJN, 13 Sept. De groote generale staf meldtIn Oost-Pruisen is de toestand buitengewoon goed. Het Russische leger vlucht in volslagen wanorde. Totdu/sver heeft het tenminste 150 kanonnen en twintig- tot dertigduizend niet verwonde gevangenen verloren. JBERLIJN, 13 Sept. De groote gene rale staf deelt mede: In België is van daag de uitval uit Antwerpen, door drie Belgische divisies ondernomen, terugge worpen. GSTENDE, 13 Sept. (Reuter.) De vier honderd uhlanen-verkenners, waarvan gis teren gesproken werd, hebben den nacht te Dixmuiden (30 K.M. ten Z. van Qsten- de) doorgebracht. Den heelen ochtend zijn ;er schermutselingen gevoerd tusschen deze uhlanen en gendarmen, die uit Ostenda op hen waren afgezonden. Hier zijn tal van Duitsche gewonden aangekomen. Ook zijn er auto's en wapenen buitgemaakt op den vijand, die naar 't Zuiden afbekt. BERLIJN, 13 Sept, Generaal-Overste Von Hindenburg heeft 'een nieuw reuzerir succes behaald. Thans heeft hij het Rus sische Njemen-leger geheel verslagen. De terugtocht der Russen loste zich op inj een wilde vlucht. Het Noordoostelijk deel Van Oost-Pruisen is dientengevolge ge heel vrij van vijanden. Generaal Von Hindenburg heeft de Russische grens overschreden. Hij h'eieft 20.000 niet ver wonde gevangenen [en eein buit van 100 kanonnen, machinegeweren, vliegtuigen, munitiecolonnes, automobielen van al lerlei soort. Het getal der krijgsgevang genen overtreft de 300.000 en het getal veroverde kanonnen bijna 1000. Reusi- achtig© transporten gevangenen zijn on derweg. i ANTWERPEN, 13 Sept. In storm en regen werd heel den vorigen nacht en ook vandaag nog den ganschen dag ge vochten te Leuven. Tot twleemaal toe geb raakte de Belgische voorhoede binnen Leuven, waar 'midden in de puinen ver woede gevechten iwerden geleverd. Van daag moet een krachtige ruiterij'-aanvall van Belgischen kant hebben plaats gej- Vonden. Over den uitslag is rriij tot dusver (acht uur 's avonds) nog niets bekend; Tot op het middaguur was, zoo werd miji Van de meest betrouwbare zijde varzhf- kerd, de toestand zeer bevredigend. Jn den nacht van Vrijdag werd, zooals ge meld. bij Leuven een tauhe naar benle den geschoten. Een der inzittenden werd in de lucht getroffen en was dood. Die/ andere kwam slechts lichtelijk gekwetst naar beneden. Het whs 'n luit. van 't 163e regt. infanterie. Op hem werden banknoten van 2 frank gevonden, diei de Duitschers doen maken. Zij! zjjn in, 't Nederlandsch en in 't Fransch opge steld en dragen de handteekening van den heer De Lantsbeere, directeur der Nationale Bank. In de vliegmachine wer den 8 bommen gevonden. Hedenochtend kwamen in onze Zuidsta- tie dertien kindertjes aan, minder danl cirie maanden oud, die onze soldaten uit ae brandende huizen te Aerschot hadden gered. De wichtjes, wier ouders onvindr baar zijn, werden door edelmoedige zielen opgenomen. Het was een roerend schouw spel onze dapperen te zien aankomten met dien kostbaren last. BORDEAUX, 13 Sept. In den minister raad (heeft minister Millerand vandaag het volgende telegram van generaal Jof- fre meegedeeld Onze legers hebben naar steeds dui delijker blijkt een volkomen overwinning behaald. De vijand is overal in vollen af tocht en laat gewonden en oorlogsmate- rieel in den steek. Wijl' hebben veel krijgsj- gevangenen gemaakt. Na hun hteldhafti- gen strijd in den slag, die van 5 tot 12 dezer heeft geduurd, zijn al onze legers, opgetogen over het succes, bezig met de Vervolging, die zonder voorbeeld is door haar uitgebreidheid. Onze linkervleugel is de Aisne beneden Soissons overge trokken, ;na ibininen zes dagein den vijl a?id meer dan 100 K.M. te hebben terug gedreven. Ons centrum staat reeds ten Noorden van de Marne. In Lotharingen en de Vogezen zïj|n wij aan de grens ge komen. De ,Fransche en Engelsche troe pen zijn in voortreffelijke conditie, hun, uithoudingsvermogen en strijdlust zijn voorbeeldig. Wij zullen de vervolging mieltl alle kracht voortzetten. De r^geering dep Republiek kan trotsch zijin op haar legers^ MIDDELBURG. De politie alhier heeft aangehouden A. J. v. A., huisvrouw van W., die nog een paar dagen hechtenipi moest ondergaan haar door den kanton rechter te Middelburg wegens openbare dronkenschap opgelegd. HEINKENSZAND. Zondagavond had on der deze gemeente (inl bet Oudeland) eeni ge baldadigheden plaats. Zekere J. V. met nog' een collega rameiden de deur bij' een der buren, Verbrijzelde een raam! en tnalmet^ een bekje weg. Pp politiej heieft ten gieimeentehuize de kwaadwilli gen in 'verhoor genolnjen en proces-ver baal tegen hen opgemaakt. AXEL. Bij verschillende personen en ook bij een militair hebben zich verschijn selen van vergiftiging voorgedaan. Bij on derzoek bleek, dat allen gegeten hadden van leverworst van den slager R. B. De nog in voorraad zijnde leverworst is in beslag genomen en ter onderzoek opge zonden. (Ongecorrigeerd GOES. Naar wij vernemen is aan alle vereenigingen op landbouwgebied in 'de afdeeling Goes der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij de .volgende circulaire ver zonden Het is plom in den lande gebleken, dat er groote behoefte bestaat aan een organisatie in ons land, waardoor heit mogelijk zal zijn tegemoet te komen aan de nadeelige gevolgen, welke zoowel voor den werkgever als voor den werknemeti' in de landbouwbedrijven nu en in de naaste toekomst voortvloeien en zullen voortvloeien uit den tegenwoordi^bn ab- normaJen toestand. Op voorstel van het Nederlandsch Landbouw-Comité zijn thans Provinciale Bemiddelings-Bureaux. voor den Landbouw opgericht. In Zeeland is door de Zeeuwsche Landbouwmaatsohap- paj een provinciaal bureau opgericht, waarvan bet secretariaat is opgedragen aan den heer I. G. J. 'Kakebeeke, Rijks- landbouwleeraar te .Goes. Naast het provinciale bureau zal het noodig zijn voor de verschillende deelen der provincie bureaux op te richten. Voor onze streek zal als plaatselijk jbu- beau optreden het bestuur van de af deeling Goes der Z. L. M. Het plaatse lijk bureau zal zich zoonoodig onledig houden met bemiddeling te verieenen bij' de goede verdeeling van de voorhanden werkkrachten. Het zal zic-h bovendien op de hoogte kunnen stellen van de volgende punten: le. Zijn er voldcende voorraden land bouwproducten en veevcederartikelen om in de behoefte van mensch en dier ter plaatse te voorzien? 2e. Kan in de behoefte van kunst- en andere meststoffen en zaaigranen in vol doend© mate worden voorzien? 3e. Kunnen de producten van landbouw en landbouwindustrie behoorlijk worden afgezet? 4e. Is er voldcende gelegenheid tot ver voer van goederen en producten per spoor, per schip, enz.? 5e. Worden er moeilijkheden onder vonden van geldelijken aard en wordt daarbij steun verleend van de zijde van bestaande spaar- en voorschotbanken. 6e. Zijn er bijzondere omstandigheden waarop de aandacht gevestigd moet wor den of waarin voorziening noodig is? Het plaatselijk bureau zal voor zooveel dit mogelijk is, plaatselijk in de gebleken beboetten en nooden moeten voorzien. Blijkt echter, dat dit onmogelijk is, dan zal het zich wenden tot het provinciaal bureau, onder duidelijke opgaaf van al hetgeen waarvoor hulp noodig wordt ge acht. Het Nedetrl. Landbouw-Comité zal tenslotte optreden als Centraal-bureau voor bet geheele land. Yoor bet plaatselijk bemiddelingsbureau, in deze het bestuur der afdeeling GoeS .der Z. L. M., adres den heer J. M. Slegt te Goes, zal het van veel nut zijn, wan neer het inlichtingen kan ontvangen ran vele zijden. Het is daarom zoo vrij bij voorkomende gevallen a's boven omschre ven beroep te doen op uwe medewerking. Wanneer in de gemeente waarin uw vereeuiging werkt abnormale toestanden voorkomen, in welk opzicht dan ook als gevolg van de buitengewone omstandighe den, dan verzoekt het u die ter kennis te villen brengen van een der bestuurs leden onzer afdeeling of van den secre taris J. M. Slegt te Goes. .Wij zullen dan trachten, hetzij alleen of in samen werking met de Provinciale- en Algemeen© bemiddelingsbureaus de gerezen bezwaren of moeilijkheden op te heffen. Wij zullen echter slechts dan nuttig kunnen werken, wanneer xvij zoo volko men mogelijk op de hoogte zijn en het is daarom dat wij u beleefd dcch dringend verzoeken, ons .zooveel mogelijk juiste en uitvoerige inlichtingen bij voorkomende gevallen te willen verschaffen. Wij doen in deze een dringend beroep op uwe medewerking. Het Bestuur der Afd. Goes der Z. L. M. I. G. J. KAKEBEEKE, Voorzitter. J. M. SLEGT, Secretaris. Een Fransche les te velde. In de Frankf. vertelt Emil Hartmaan niet onvermakelijk over een Fransche les onder den blooten hemel op een veld van stoppels in België. Het is na den dagmarsch en de man schappen hebben hun vurig begeerd maal verorberd. In het bivak worden wee moedige en andere wijsjes gtezongen onder de aangestoken pijp. Dan roept opeens de kapitein Profes sor!" Dadelijk staat de schrijver uit zijn zoete rust op, trots „zijn zwaarlijvigheid en 36 jaar" en meldt zich. De kapi tein beveelt: Professor! Fransch onder wijs .aan de compagnie. Dadelijk beginnen. Tweede compagnie naar de les. Pot'.ood en papier meenemen. Een zoemen en lachen gaat door de rijen en eenige minuten later ligt alles in een kring, gereed het onderwijis te' ontvangen. „Duis mannen, wij zijn hier in België pn Zullen weldra in Frankrijk komen. Daar rekent men met francs en centimes. Schrijf op: 1 fr. 100 c. (zangtim, 1 fr. 80 pfennig, 1 sou (szu) -4 pf., 1 fr. 20 sous. Laat je dus door de Franschen niet beetnemen. Wat willen jullie alzoo in Frankrijk hebben? Wijn 'rcepen de meesten. Schrijf op: dn vin (dtiwang). Onthoudt dit eens voor alelk woord waarin een n of een m zit, wordt door den neus uitgesproken pn lang uitgerekt als een gummipap. An ders verstaan de menschen jullie niet. Dus: du vin. Honderd knuisten worden tegen dikke en magere neuzen gestopt en een onverbeterlijk nasaal diiwang klinkt over het veld, afgebroken door proes tend gelach.- Schrijf verder: milch du lait (düla), spek du lard (dülar), ham du jambon (düschambong, kaas du fro ntage (düfromasch). Nog menige lekkernij wordt óp papier gediend en de menschen schrijvten zr» graag alsof ze het heerlijke spul over twee minuten ook werkelijk kregen. Dan komen de 'telwoorden en de beleefd heidswoorden„msiö", „madam" ,,mad- mosöl" en eindelijk donnez-moi (donneb- moa). Een wil er weten wat een kus- is en „löbase" wordt onder algemeene geestdrift opgezegd en onthouden. Dit is een te mooi en gewichtig woord. Schrijf achter „le ba-iser" ook dadelijk maar 1'amour, (lamur), de liefde, want die be- hooren vast bij elkaar. En vergeet niet, er altijd „donneh-moa" voor te zetten. Aantreden! Eerste bataljon aantreden! Tweede -compagnie in het geweer! weer klinkt plotseling van alle kanten. Papier en potlood verhuizen naar'den borstzak en 10 minuten later trekt de ijzeren land weer weer verder, den vijand tegemoet. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Inslitwid te De Büt. Hoogste barometerstand 763.2 te Mün- chen, laagste stand 746.5 te Christian- sund. Verwachting tot den avond van 15 Sept. Krachtige tot stormachtige, later tijde lijk afnemende zuidelijke tot westelijke wind, betrokken met regenbuien, later wellicht opklarende, zelfde temperatuur. Van 1214Sept. MIDDELBURG. Bevallen: A. Holle- brandse, geb. Janse, d.K. W. Step, geb. Arnoldus, d.; A. J. Alewijnse, geb. Snij ders, d.; P. W. Tazelaar, geb. Louwerse, z. Overleden: J. W. Risseeuw, 31 j., man van P. J. Kampman; J. G. Schrier, 73 j., Vrouw van I. van Sluijs; C. W. Sinke, 2 m., d. GOES. Geboren: 12, Henderika Petro- nella Cornelia, d. v. Willem de Bruijne en Leuntje de Back. Van8—12 Sept. VLISSINGEN. Ondertrouwd: C. Visch, jan. 32 j. en J. de Bruijne, jd. 29 j.; P. Feij, jm. 27 j. en J. C. de Kok, jd. 22 j.; W. J. van der Woerdt, jm. 27 j. en M. M. Brouwers, jd, 20 j.; G. J. van der Laan, jm. 37 j. en P. 't Hart, jd. 33 j.; L. Waasdorp, jm. 22 j. en A. Stocken, jd. 20 j. Getrouwd: C. A. Declerck, wedr. 41 j. en M. J. Bulteel, jd. 37 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3