Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Staud. 1915 met een bedrag wegens inkomsten en uitgaven van f5561.60. Met genoegen werd er kennis van ge- nojmen, dat niettegenstaande aan deze be grooting belangrijke uitgaafposten moesten worden toegevoegd, er geenerlei verhoo ging van lasten noodig was en de post van onvoorziene uitgaven nog een vol doend bedrag aanwees. De leden verklaarden zich zeer voldaan over de resultaten van de wegenverbete ring en ontvingen B. en W. .machtiging om met den aannemer af te rekenen. (Midd. Crt.) Kapelie. Donderdagavond namen alhier onder geleide van den heer J. C. Persant Snoep, ordonnans van het leger, eenige vluchtelingen hun intrek. De woning van den dorpssmid Pieterse bood hun een vrijen toegang. Zeer verblijd namen deze vluchtelingen, welke een familiegroep vor men, hiervan gebruik. Ze willen trachten, aangezien dhr. Pieterse laridweerplichtig is, dfeze woning voor eenigen tijd te huren. De aankomst gaf nog al wat drukte. lerseke. Vergadering Conversatie-club „Groen van Prinsterer". Deze bijna voltal lige vergadering werd voor de laatste maal gepresideerd door Ds. G. W. Akker huis, die refereerde over: „Het geloof aan God in de 20ste eeuw". In 1799 verscheen van Schleiermacher een boek, getiteld: „Reden über die Reli gion, an die Gehildeten unter ihren Verachtem". Het eerste hfdst. draagt tot opschrift: Rechtfertigung. Gansch anders op den drempel der 20e eeuw. Geen excuus, geen rechtvaardiging. Het vraagstuk der religie boeit weer het hart van den modernen - mensch. Dit blijkt uit: Theosophie, Bluddhisme, Spiritisme, Christian Science etc. De mensch kan zijn afkomst niet verloochenen: Hij is vair Gods geslacht. De levensvraag van onze dagen is: Wat dunkt u van God? Voorheen andere vra gen: Wat dunkt u van den mensch? Wat dunkt u van den Christus? God is questieus geworden. Thans staat wetenschap tegenover geloof. Een plaats voor God is er niet. De mensch is bijna .almachtig geworden. Hij ontleedt alles. Hij bestrijdt alles. Hij vermeestert de lucht. Toen bodewijk XIV ten grave daalde begon zijn hofprediker de lijkrede met: „God alleen is groot!" Hoe lang nog nazeggen. Komt niet de tijd: De mensch alleen is groot. Dat is de signatuur van onzen tijd. Er zijn twee too verwoorden.Wetenschap en Evolutie. Daarmede staan we uitdagend tegenover de raadselen der natuur en van de gees telijke wereld. Wij begrijpen in onze 20e eeuw iemand niet meer, die meent iets absoluuts te bezitten. Dus geen plaa.ts voor God, die volstrekt absoluut is. Ook geen plaats voor 't geloof. Er zijn in de geestesontwikkeling 3 pha- sen te onderscheidenDeTheoi. of my stieke, de abstracte, de positie ve of wetenschappelijke. Waar blijft God d'an? Het terrein voor God wordt steeds kleiner. Dank zij de Duitsche wijs begeerte: Kant, Hegel, Manx. Er is maar een onaantastbaar bolwerk godsdienst. Er is leven met God. Doch uit Amerika is gekomen de empirische godsdienst psychologie. Ook de godsdienst wordt verklaard. Maar zonder God. De verklaring luidt: Godsdienst ont staat uit een gevoel van angst en afhan kelijkheid. Zij is dus een hooge soort van zelfzucht. Dit ls een onwaarheid, hetgeen blijkt uit de onderlinge tegenspraak. Wij, Christenen, moeten ons niet terugtrekken op steeds kleiner terrein, maai' offensief optreden in die eutgöbberte Welt en daar zoeken te vinden het snakken naar God. Hoeveel gevaarlijks ter ook ligt in de straks genoemde godsdiensten, toch spre ken ze ons van het zoeken, naar God. De 19e eeuw is geëindigd in pessimisme, niettegenstaande de hooge vlucht van kennis en macht. Wij hebben, weer noo dig een God. Zijn Woord zegt ons hoe de dingen zijn ontstaan en hoe ze voort bestaan. Wij hebben als Christenen een. dure roeping te vervullen, omdat ook op het godsdienstig terrein de tegenstellin gen gevonden worden. In Christus wordt de oplossing gevonden. Heenwijzen naar Zijh kruis. Ons kennen blijft ten delete. Het doodt ons niet, maar voert ons naar de berg toppen des gelnks en van zalig aan bidden. Rom 11:36. Een aangename discussie volgde op dit prachtige referaat. In de plaats van den vtertrekkenden voorzitter (Ds. Akkerhuis) werd gekozen Ds. Kijne, die de benoeming aannam. Bij monde Van den vioe-voorz. sprak de vereeniging een hartelijk af scheidswoord aan den vertrekfcenden voorzitter en mede-oprichter Ds. Akker huis. Ned. Herv. Kerk. Heden herdenkt Ds. G. Boer te Ermelo_ zijn 60-jarige evangeliebediening. De 84-jarige, nog zeer krasse grijsaard, is sedert 1888 te Ermelo werkzaam en stond te Pernis, Ouderkerk a. d. IJsel er, Urk. Ds. Boer behoort tot de weinige predikanten in den lande zoo hij niet de eenige is door wien de steek nog wordt gedragen. (Vad.) Geref. Kerken. Het afsqheid van ds. Akkerhuis te lerseke is bepaald op 18 October; zijn bevestiging te Sleeuwijjk door ds. R. W. de .Tong van Werkendam en zijn intrede op 25 October. (Rotterdamnier) De heer N. H. Basoski te -Moerdijk is door de classis Klundert volgens artikel 8 der D. K. praeparatoir voor den Dienst des Woords geëxamineerd en beroepbaar gesteld. lerseke. Aan de openbare school I (dorp) is benoemd tot waarnemend on derwijzer de heer D. W. Taussaint te Cadzand. Ictus exhortibus; ictus intrantibus (een schop aan den wethouder die heen gaat, maar ook een schop aan den wet houder die hem komt vervangen). Zooals men weet is de antirevolutio naire wethouder van Amsterdam De Vries naar een andere afdeeling ver huisd, en vervangen door den liberaal Den Hertog. En nu schrijft „De Bode", het orgaan van den „Bond" van Neder- landsche (openbare) onderwijzex-s aan 't adres van genoemde heeren Mr. De Vries, heeft de afdeeling' on derwijs op het Amsterdamsche Raad huis verwisseld voor die van financiën, terwijl als zijn opvolger is aangewezen de heer H. J. den Hertog, oud-hoofd eener kchool te "Amsterdam. Bij de klaaseonderwijzers zal deze wisseling met gemengde gevoelens, zijn vernomen. Kan het aan den eenen kant niet anders clan voldoening wekken., dat aan de ergernis van een tegen stander der openbare school op den wethouderlijken zetel voor het onderwijs een eind is gemaakt en roept het heen gaan van mr. De Vries, weer alle maat regelen en uitlatingen in het geheugen terug, die hem als ijverig reactionair hebben doen kennen: zijn beruchte cir culaire inzake de vrijheidsbeperking der- onderwijzers, zijn optreden tegen de ge huwde onderwijzeres, zijn rede tegen de openbare, onderwijzers in Den Haag, zijn enquêteverbod, zijn houding in de zaak-Holtzappel, zijn angstvallig zich vastklemmen aan de letter van de wet, aan den anderen kant -moet erkend worden dat hij over groote bekwaam heden beschikt en er steeds in geslaagd is, ernstige1 botsingen te vermijden, zoo dat zijn 'régime althans .geen slacht offers heeft gemaakt. Van den heer Den Hertog, die tot de linkerzijde van de liberale "Raads fractie behoort, mogen wij verwachten, dat hij in waarlijk vrijzinnigen geest regeeren zal. Met groote ingenomenheid wordt hij" in onderwijzerskringen niet begroet; als Raadslid heeft hij niet de kwaliteiten ontwikkeld die voor een krachtig bestuurder noodzakelijk schij nen en zijn verleden als ambulant schoolhoofd kan doen twijfelen aan zijn onbevangenheid van oordeel. Maar wij willen er 't beste van ho-pen. Men ziet wel, 3e antirevolutionair komt er bier haast nog beter af dan de liberaal. Maar deze laatste is ook een ambulant geweest. Geslaagd op het Machinistenexamen te Utrecht voor diploma B, de heeren L. van Reeven, J. Wezel, G. Klootwijk en H. J. Colenbrander. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn veroordeeld wegens: oplich ting: J. M. F., 31 j., slager, Grijpskerke, gedetineerd te Middelburg, tot 6 m. gev. straf, met aftrek van het voorarrest, de eisch was 9 m.; veroorzaken van gevaar door stoomvermogen op een spoorweg: W. H., 37 j., meubelmaker, Middelburg, conform de eisch tot f 15 b. s. 15 d. h.; beschadiging: A. R., 25 j., stuurman, Vlis- singen, tot f5 b. s. 5 d. h., de eisch was verwijzing der zaak naar den kanton rechter; toedienen van sterken drank aan een kind: J. J. d. J., 59 j„ werkman, Vlissingen .conform de eisch tot 1 m. gev. straf; mishandeling: W. F.. 48 j., hvr. van J. J. C., zonder beroep, Middel burg, tot f7 b. s. 7 d. h., de eisch was f10 b. s. 10 d. h.; verduistering: H. S. v. d. B., 36 j., pakhuisknecht, Middel burg, conform de ei-sch tot 2 m. gev. straf; niet voldoen bevel ambtenaar: A. N„ 23 j., koopman, 's Heerenhoek, con form de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h. diefstal: A. d. V., 24 j., werkman, ler seke, conform de eisch tot f5 b. s. 5 d. h., en wederspannigheid: H. J., 40 j„ werkman. Middelburg, conform de eisch tot 2 m. gev. straf, met bekrachtiging Van het verstek-vonnis dd. 28 Juli 1.1. Door bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met bevel tot ge vangenhouding en instructie der zaak te gen J. v. E., 21 jaar, arbeider, geboren en wonende te Axel, in hechtenis te Mid delburg, beklaagd van zware mishande ling, dien dood tengevolge hebbende, en H. D. M. W., 31 jaar, letterzetter, ge boren te Sittard, wonende te Middelburg, mede aldaar in hechtenis, beklaagd van opruiing van militairen tegen het wettig gezag. Door (het kantongerecht te Middel burg is hedenmorgen f 10 of 7 d. geëischt tegen L. W., echtgenoote van A. J., die bekende melk te hebben verkocht waaT haar man water bij had gedaan. De ambtenaar van het 0. M. wees er op, dat haar man de hoofdschuldige is, maar dat in het betalen van boete man en vrouw wel één zullen zijn. Tegen den bakker W- P. van A. te Middelburg werd wegens- het laten wer ken van een 16-jarigen jongen tot na 7 uur, hetgeen volgens den jongen tot den dag der bekeuring toe menigmaal ge beurde. 2 maal f 4 of 4 maal 2 dagen' geëischt. Ongelukken. Te Rotterdam is een vrouw door een man met een mes in de buik gestoken. De man ontkwam, de vrouw ligt ernstig. Te Oudenbosch verdronk een 17-jarige knaap bij bet zwemmen. Te Vierverlaten is een kin derwagen in een sloot gerold; een 1-jarig kindje van een arbeider dat in den wa gen lag Ijs daarbij1 verdronken. Te Gouderak is het 3-jarig zoontje van een landbouwer in een sloot geraakt en ver dronken. Een 3-jarig kind te Bergen op Zoom werd door een wagen over het hoofd gereden en gedood. De H oil an dia". Het Ned. ss. „Hollandia" arriveerde in den nacht van Donderdag op Vrijdag te IJmuiden van Zuid-Amerika en rapporteert, dat ieersl; aan de Kaapverdische eilanden ongeveer 100 en later in Plymouth nog ongeveer 50 Duitsche passagiers aan boord kwa men, die als reservisten naar Duitsch- land terugkeeren. Dieze mogen met toe- steming van Engeland het land verlaten. Zij' zullen over Amsterdam naar hun land terugkeeren. In elkaar gezakt. Te Rotter dam kreeg een juffrouw twist met eenige (buurvrouwen in de Zoomstraat. Zij maak te zich daarbij zoo driftig dat ze plotseling in elkaar zakte. Per raderbrancard naar het ziekenhuis gebracht, bleek ze biji aan komst aldaar te .zijn overleden. Een kiekje uit het kamp. 'tls dezer dagen gebeurd onder het mi litaire detachement te X. 'tWas op de laatste wacht, 'n Uur of twee. Een geit komt doodbedaard de tent binnenstap pen, waarin een gedeelte van de „wacht" lag. Groote hilariteit natuurlijk! Dat zou een lol geven! Het beestje wordt vastgegrepen en da delijk gemolken. De eerste de béste „kepi" diende voor melkemmer. En ieder op z'n beurt kreeg een paar slokjes. Fijne geitemelk Daarna werd het beestje weer de dui nen ingedreven. LONDEN, 12 Sept. De Londensche bla den melden, dat de troepen der geallieer den 60 mijlen ten N. O. van Parijs den overmachtigen vijand hebben afgesneden en verslagen. Ei werden 6000 krijgsge vangenen gemaakt en 14 kanonnen ver overd. De legers der bondgenooten zijn niet te vergelijken met die der Duitschers. DEN HAAG, 12 Sept. Hedenochtend is alhier overleden de T'urkéche gezant in Nederland. DEN HAAG, 12 Sept. Hedenmiddag 3 (uur heeft de Min. v. Binnenlandsche Za ken, Mr. Cort v. d. Linden, in een ver- e-enigde vergadering der Staten-Generaal: de zitting der Staten-Generaal gesloten met de volgende rede: M. H„ Het heeft H. M. de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting der Staten- Generaal in haren naam te sluiten. Ver schillende wetten zij'n met medewerking van de Staten-Generaal tot stand gebracht, andere waren in voorbereiding, toen de oorlog, die aan onze grenzen woede, aan allen regelmatigen wetgevenden arbeid een eind heeft gemaakt. Zeer belangrijke noodmaatregelen, waarbij de regeering een groot vertrouwen van de Staten-Generaal mocht smaken, zijn aangenomen. H. M. de Koningin heeft mij opgedragen aan u, M. H. haren dank te betuigen voor uw ijver en toewijding in 's lands belang. In naam der Koningin daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. ANTWERPEN, 12 Sept. Rij! Konink lijk besluit is de lichting 1914 opgeroe pen om binnen korten tijd mobiel gemaakt te worden. Zij za Idan terstond worden vervangen docr de lichting 1915 die wordt opgeleid om in den kortst mogeiijken tijd voor den dienst te velde te woiden voor bereid. BERLIJN, 12 Sept. Het 22ste Rus sische Regiment dat zich mengen kwam in den strijd in Oost-Pruisen is door de Duitschers bij 'Lyck verslagen. KEULEN, 12 Sept. De Kölnische Zei- tung verneemt uit Agram dat de stad Semlin is ontruimd door de burgers dier stad, dewijl de stad, hoewel het een open stad is, toch door de Serviërs werd be schoten. D© Oostenrijksche troepen zijn begonnen Belgrado te beschieten, zoodat deze stad binnen enkele uren een puin hoop gelijk was. Opi vete plaatsen is brand uitgebroken. ANTWERPEN, 12 Sept. (Off.) Wa- reghem is in den nacht van Donderdag op Vrijdag weer gebombardeerd. Talrijke Duitsche krijgsgevangenen zijn alhier aan gekomen. De Belgen hebben Dendeïmonde. Aalst en Aerschot hei nomen. Oost-Vlaan deren en Limburg zijn geheel van Duit schers gezuiverd. De Duitschers zijn biji Leuven teruggeslagen. PETERSBURG, 12 Sept. De Russen zijn er in geslaagd den linkervleugel van den hoofdtroep af te snijden, en versterkte stellingen te Opola in te nemen. Turobin in het Zuiden van Russisch Polen is doo'ï de Russen genomen. De vijand wordt genomen. In het Noorden van Russisch vervolgd. Tomaszov is docr de Russen Poten werden de Duitschers met groote verliezen teruggeworpen. MAASTRICHT, 12 Sept. Het begint er voor de Duitschers in België slecht uit te zien. Er zijn naar verluidt 90.000 Russen te Ostende gieland. Blijkbaar heb ben de Belgen van die zijde en van de Engelschen geducht versterking gekre gen. Zij' rukken overal aanvallend op, Het snelvuurgeschut door hen gebruikt klinkt heel anders dan gewoon; hetgeen bewijst dat de bondgenooten ook zware kanonnen hebben meegebracht. De Duit schers worden overal verslagen. Men zegt dat Leuven heroverd is. AMSTERDAM, 12 Sept. Hedenmorgen heeft een zekere J. B., wonend aan de Jakob V. Lennepstraat 'bij1 d© politie aan gifte gedaan, dat hij zijn vrouw om het leven had gebracht. In de straat had men een broodmes gevonden met bloed be vlekt. De politie vond de vrouw in de alcoo fcnet afgesneden hals. Die man was werkloos. Be vermoedelijke dader werdl gearresteerd, BERLIJN, 12 Sept. Uit Egypte wordt ambtelijk medjegedeeld dat de Duitsche en Oostenrijksche consul Egypte moeten ver laten. De overige Duitschers worden ge last eveneens uit het land te zulten wor den gezet. VLISSINGEN. De Min. v. Buiten! Za ken heeft den Directeur-Generaal dei; Staatssp. verzocht een bijzonderen dank over te brengen aan den Stationschef te Vlissingen voor de groot© voorkomend heid en bereidwilligheid, waarmee hij! den Oostenrijkschen gezant op doeltreffen de wijze behulpzaam is geweest bij diens aankomst op 29 Aug. in Nederland, tevens over de hulp aan een groot aantal Oosten rijksche vrouwen en meisjes uit Enge land verleend. LONDEN, 12 Sept. De „Dail. Tel." meldt, dat volgens mededeeling van ge wonde Franscbe officieren de Duitsche rechtervleugel zoover terugweek, dat de Duitschers genoodzaakt waren terug te wijken, omdat anders de verbindingen zouden zijn verbroken. Door den Franschen rechtervleugel werd een ammunitie-colonne vernietigd. TOKIO, 12 Sept. Aan Japan is om militairen onderstand in Indië door Enge land verzocht en heeft deze toegezegd op de volgende voorwaardenle. vrije toegang voor de Japanners tot de Brit- sche bezittingen aan de Stille Zuidzee 2o. leening van 200 millioen dollar. De vrije hand in China. Deze voorwaarden zijn door Engeland aangenomen. ANTWERPEN, 12 Sept. Dat de Duit schers terugtrekken, bewijst wel, dat de lijn Diest, Herenthals, Antwerpen geheel vrij van Duitsche soldaten was. CAIRO. De 40 a 50.000 man Indisch© troepen, die 25 Augustus in Egypte Ver wacht werden, zijn nog niet aangekomen. BERLIJN, 12 Sept. Ambtelpk wordt medegedeeld, dat er in Indië een op stand is uitgebroken. Dit telegram wordt aangevuld door een ambtelijke mededeeling van den Duits'chen gezant te Peking. Japan heeft aan de Chineesche regeering medegedeeld, dat er revolutie in Indië is. BERLIJN, 11 Sept. De overwinning van den kroonprins bij Verdun is van hooge strategische beteekenis. Het nieuwe krijgs plan van den generalissimus Joffre is mislukt. (Msb.) BERLIJN, 11 Sept. Uit het westelijk legerkwartier wordt aan het Pruisische ministerie van oorlog gemeld, dat krijgs gevangen Franschen herhaaldelijk de vraag hebben gedaan, wanneer zij werden doodgeschoten. Op de Duitsche weder vraag waarom zij daarvoor bevreesd wa ren werd geantwoord dat voor het opruk ken aan alle Franjsche soldaten door de officieren werd. verklaard, dat zij eenige dagen nadat zij als krijgsgevangenen zou den zijn aangekomen alle tegelijk zouden worden doodgeschoten. Het bericht toont hoe de Franschen beproeven in strijd met de waarheid de Duitsche wijze van oor logvoering als barbaarsch voor te stellen. KONSTANTINOPEL, 11 Sept. Uit be zorgdheid voor ©en tusschenkomst van Turkije den gunste van Duitschland en Oosfenrijk-Hongarije hebben de drie mo gendheden der entente zich tegenover Tur kije bereid verklaard de capitulaties af te schaffen, in geval Turkije tijdens den tegenwoordigen oorlog onzijdig, zou blij ven. De Porte heeft geantwoord, dat haar onzijdigheid niet te koop was, doch zij heeft tevens haar consequenties uit den sta pder ambassadeurs van Rusland, En geland en Frankrijk gétrokken door een keizerlijk iradé uit te vaardigen, waarbij de capitulaties worden opgeheven. JOHANNESBURG, 11 Sept. (Off.) Op de rnijnspoorwegen van Luipaardsvtei zijn zes dynamietpatronen gevonden. Alle Duitsche en Oostenrijksche beambten bij de maatschappij 'zijn dientengevolge ont slagen. St. PETERSBURG (Petrograd), 11 Sept. Men verneemt uit Nisj, dat de Serviërs 'gisterenmorgen om 4 uur Semlin (tegen over Belgrado, aan. den Hongaarschen oever van den Donau) bezet hebben. St. PETERSBURG (Petrograd), 11 Sept. Van het Westelijk oorlogsterrein overge brachte Duitsche troepen hebben zich aan de rivier de Alle (prov. Oost-Pruisen) geconcentreerd, vanwaar zij hun ppmarsch in Oostelijke richting zijn aangevangen, Het zijn groote kolonnes, die tusschen de Mazoerisch© meren oprukken. De Russische 'troepen van de voorhoede zijn 'naar het Oosten teruggetrokken, de voorwaartsche beweging van den vijand.1 belemmerende. BERLIJN, 11 Sept. Te Rome wordt het bericht verspreid, dat de Russen zoo snel oprukken dat de Duitschers. in Frank rijk spoedig van de achterwaardsche ver bindingen .afgesneden zullen zijn. De waarheid is, dat na de groote overwin ning van Hindenburg, zich gfeen "Rus meer m Duitschland bevindt.. St. Peters- burg geeft zelf toe dat het overschrijden! van de Russische grens door de Duit schers voortduurt. j BERLIJN, 11 Sept. De echtgenoote van een hooggeplaatst ambtenaar die bij 'het uitbreken van den oorlog in Lithauen ver toefde, deelde aan de „Tagliche Rund schau" het volgende mede: De woede der Russen na de oorlogsverklaring, richtte zich tegen een tolbeambte, diel door zijn strenge rechtvaardigheidszin en onomkoopbaarheid reeds lang door hen gehaat werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de ongelukkige in het tolhuis door kozakken overvallen, uit zijn bed gelicht, en half naakt over d© grens gesleept. Na den man verschrikkelijk mis handeld té hebben, bonden de schurken hem beide beenen aan twee paarden. De paarden werden dan in verschillende (richtingen ge jaagd en de man werd jvjaneen gereten. Alle dorpen, alle fabrieken zijn verweest. Overal liggen verkoolde puin- hoopen en geschonden lijken, hoofden en beenen waren Van de opengesneden romp gescheiden. Wél twintig dergelijke lijken werden geteld. Overlevenden, Üie hun schuilplaats ontvlucht waren, ver haalden, dat de bereden kozakken de kin deren grepen en in de hoogte wierpen. Zij werden 'dan door de andere bandieten o p de speerpunten opgevangen. (Msb.) BERLIJN, 11 Sept. De oorlogscorres pondent van de Berl. Lokal Anz., die in de veroverde Franische vesting Montmédy vertoefde, deelt aan zijn blad het volgende mede Herhaaldelijk is gemeld, dat afgeplatte infanteriekogels overal in de patronen- tasschen der gewonden, gesneuvelden en gevangenen gevonden werden en bij her haling is eveneens op deze onverant woordelijke schending van het volkeren recht gewezen, want de afgeplatte kogel (stelt den getroffene niet alleen buiten gevecht, maar veroorzaakt ook door de uiteenscheuring in het lichaam verwoes tingen van de ergste soort. De spitse kogel doorboort het lichaam in een glad schotkanaal. De platte, afgestompte of ah gevijfde sleurt echter de spiermassa, dié zich aan het voorvlak ophoopt, mede in het lichaam. Deze vleeschprop wordt groo- ter en de uitwerking is natuurlijk ontzet tend vooral wanneer de kogel uit de rich- geraakt en min of meer in de breedte in het lichaam dringt. Het is echter een geluk, dat de lieden veel slechter schieten dan onze manschappen. Maar wat wij in Montmédy zagen, gaat tot alles te boven, wat tot nog toe over deze zg. dum-dum-kogels werd medegedeeld. Wij zagen kasten, die van den vloer tot den zolder reikten, gevuld met pakjes van dezelfde grootte met infanterie-projectie- len. Daaruit mochten wij monsters nemen en overal, zonder uitzondering, vonden ■yye projectielen, die niet slechts afgeplat óf afgeveild waren, hetgeen de soldaten zelf in hun woede hadden kunnen doen neen, we vonden kogels, die van vo ren in plaats van de punt een met een boormachine gemaakt gat van 4.5 m.M. breedte en 7 m.M. diepte vertoonden. Deze kogels zijn van wolfram gemaakt, een zeldzaam en duur metaal, wegens zijn hoog soortelijk gewicht (15 tegen 2 van hard lood) bijzonder geschikt als schietmetaal MIDDELBURG. Gisteravond maakten een 20-tal soldaten rumoer op straat, eerst in de Lange Delft, later op de Markt en beleedigden zij een Inspecteur vans Politie. Men bepaalde zich ier toe de solda ten tot doorloopen aan te manen en hen te volgen naar de kazerne. Met behulp van den dienstdoenden luitenant werden de namen van een zestiental dezer her riemakers opgenomen. Veilingsivereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 12 September.! Beun© de Merode 57; Beurre Hardy 811; Louise bonne d'Avranches 611; Maagdepeer 68; Soldat Laboreur 5 8Beizi van Schonouwen 47Bon Chretien William 68; Marie Louise'4 6; Durondeau 56; Double Philippe 6 -8; William Duchess© 613; Vlaam- sche schijveling 46Schutters Rei- nette 56'; Codlin Keswick 23; Cox Pomona 47; Prinsesse Noble 712; Reinette Boumann 47; Lord S.uffield' 56; Bergamotten 46; Rood© eierpruim 68; alles per K.G.; perziken 3—4; konijn 75 et., beid© per stuk; boontjes 26 et. per mand; augurken 20 ct. per zak. KAPELLE-BIEZELINGE. Geboren: Pie- ter, z. v. Pieter de Visser en Adriana Duivewaarde; Jannetje, d. v. Hendrik Pau- lus Gatlseman en Sara BaasMarinus, z. v. Marinus Glas en Helena Eversdijk; Hendrik Jozias, z. v. Adriaan Cornelisi Hendrik Blok en Jozina de Koeijer; Abra- hapi, z. v. Johannes Hengsdijk en Neeltje Hoogesteger; Maria, d. v. Marinus Oele en Adriana op 't Hof. (Kr. Crt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3