Oorlogsoverzicht. Binnenland. Uit de Provincie. de greppels aan weerszijden van den we hadden gelegerd en in Ilohenstein zelf in elk huis van de hoofdstraat dekking zochten. Een van deze moorddadige aan vallen duurde een kwartier lang. Een verkenningsvlucht bij Sédan. In een Duitsch blad stond een brief van een militair vliegenier aan zijn va der. Hij luidt als volgt: „Beste vader! Toen ik u mijn laatsten brief schreef had ik nog geen idee dat ik in deze dagen zoo veel beleven zou en slechts door een wonder er levend af zou komen. Ik vloog den 2*2en Augustus 's morgens bij nevelachtig weer met lui tenant J., een voortreffelijk vliegenier, naar Sedan en constateerde den opmarsch van vijandelijke troepen naar het Noor den. In de buurt van Bertiix kwamen wij in zware regenwolken en moesten tot op 1000 M. dalen. Op dat oogenblik hoor den wij ook reeds het openen van een vijandelijk artillerievuur tegen de ma chine en het leek of er onder ons een heele Fransche divisie opgesteld stond. J. kreeg een kogel in het lichaam. De motor stond stil en de machine viel recht naar beneden, midden op de vijandelijke troepen aan, die geweldig op ons vuur den. Op 800 M. begon de machine weer te rijzen. Ik draaide mij om en zag J. dood liggen met een schot midden door den schedel. Nu greep ik over de leuning van zijn zetel het stuur en zoo gelukte het mij den braven tweedekker weer in glijvlucht te brengen. Het b'osch aan den anderen kant van de Franschen was mijn doel. De minuten die omgingen terwijl ik op 200 M. hoogte over den vijand heenvloog, werden eeuwen. Een hagel van kogels, suisde mij voortdurend om de ooren. Plotseling voel de ik een 'hevigen slag tegen het voor hoofd, het bloed liep over mijn beide oogen. Maar mijn wil zegevierde. Ik bleef hij bewustzijn en dacht er slechts aan de machine voorbij den vijand zonder ongelukken te doen dalen. Toen wierp een windstoot de machine om en daar mijn doode kameraad op' het stuur lag, kon ik niet anders dan midden tusschen den vijand landen. Daarbij kan telde de machine toen zij tegen een heining aanbotste. Ik vloog er met een breeden boog uit. Van alle kanten liepen de rood- broeken op mij toe, steeds maar schie tend. Ik trok mijn pistool en schoot er nog drie neer, maar daarna voelde ik een bajonet op mijn borst. Toen kwam een hoogere officier en riep „laat hem leven, hij is een dapper soldaat". Ik werd naar den commandeerenden generaal van het 17e Fransche corps ge bracht, die mij uitvroeg, natuurlijk zon der gevolg. Daarna deelde hij mede, dat ik als gevangene naar Parijs zou gebracht worden, waar reeds vier officieren-vliege niers waren Daar i.k echter door het sterke bloedverlies zeer zwak was, bleef ik voor- loopig daar ter plaatse. Twee artsen haal den de kogels, welker kracht door den valhoed was gebroken, uit mijn hoofd, dat niet doorschoten was. Ik werd ver bonden en kreeg rooden wijn te drin ken. Over 't geheel behandelden mij de offi cieren zeer beleefd en met achting. In mijn hoofd leefde echter maar een gedach te, n.l. om aan de gevangenschap te ont komen. De donder van het Duitsohe ge schut kwam steeds nader, geweervuur klonk daartusschen en na twee uren spron gen de eerste Duitsche granaten in onze nabijheid. Toen snelden de Franschen naar hunne paarden. Ik benutte het onbewaakte oogen blik en kroop onder een boschje, waar ik bleef liggen tot de Franschen wegge trokken waren. Daarop sleepte ik mij naar Beatrix, waai- - ik in het hospitaal vrien delijke opname voor den nacht vond. Den volgenden morgen bracht mij een Duitsche auto naar mijn afdeeling terug. Generaal Leman. Generaal Leman heeft, onmiddellijk na dat hij was gevangen genomen, een brief aan Koning Albert gezonden, waarin hij zegt: „Sire, Na de heldhaftige gevechten op 4, 5 en 6 Augustus had ik de overtuiging gekregen, dat de forten van Luik nog slechts een defensieve rol hadden te spe len. Ik heb het opperbevel behouden om zoo krachtig mogelijk tegenstand te bie den en het moreel der troepen op peil te houden. Het is Uwe Majesteit bekend, dat ik op 6 Augustus mijn intrek nam in het fort Loncin. Ongetwijfeld zal het Uwe Majesteit leed doen te vernemen, dat dit fort in de lucht is gevlogen, waarbij het grootste deel, waarschijnlijk viervijfde van de bezetting, onder de puin- hoopen werd begraven. Dat ik mijn leven heb behouden komt, doordat mijn adju dant mij van onder het puin heeft van daan gehaald, waar ik op het punt was door den kruitdamp te worden verstikt. Ik werd daarop in een loopgraaf gelegd, waar een Duitsch kapitein mij te drinken gaf en mij krijgsgevangen maakte. Ver volgens werd ik naar Luik overgebracht. Ik weet, dat dit schrijven veel te wen- schen overlaat, maar de ontploffing van Loncin drukt mij physiek. Om de eer van onze wapenen boog te houden heb ik noch de vesting, noch de forten over gegeven. Mijn gedachten zullen dezelfde blijven, welke zij altijd geweest zijn. Bel gië en den Koning had ik gaarne mijn leven gegeven om hen beter te dienen, maar dit lot was mij niet beschoren." (Tijd-) Voorgeschiedenis van den corlog. Den 31 Juli is te Berlijn, een brief, houdende een rapport van den Belgischen zaakgelastigde te Petersburg aan den Bel gischen minister van buitenlandsche za ken, op post gedaan. Wegens den intus- schen ingetreden oorlogstoestand is deze brief niet verzonden en later geopend om den naam van den afzender te weten te komen. Om zijn politieke beteekenis is de brief daarna aan het ministerie van buitenlandsche zaken gezonden. Hij schetst den politieken toestand te IV- teTsburg op den 30sten Juli en zegt o.m. „Het staat vast dat Duitschland hier evenals te Weenen moeite heeft gedaan om een middel te vinden, ten einde een algemeen conflict te vermijden. Het is daarbij eenerzijds gestuit op de vastbe slotenheid van het Weensche kabinet om geen stap terug te treden, anderzijds op het wantrouwen van het Peterburgscha kabinet ten aanzien van de verzekeringen van Oostenrijk-Hongarije, dat het alleen voornemens is Servië te bestraffen en niet Servisch gebied te veroveren. Sasonof beeft verklaard dat Rusland op alles voor bereid moet zijn en daarom moet mobili- seeren, doch dat deze toerusting niet te gen Duitschland is gericht. Nochtans deeit een officieel communiqué aan de balden mede dat een bepaald aantal reservisten in onderscheidene gouvernementen onder de wapenen zijn geroepen. Wie de terug houdendheid van Russische communiqué's kent, mag gerust beweren dat overal wordt gemobiliseerd. Te Petersburg is men thans overtuigd, ja heeft men zelfs de belofte, dat Engeland Frankrijk zal bijstaan. Dat is van buitengewoon ge wicht en heeft er niet weinig toe bijge dragen om de oorlogspartij1 de overhand te verschaffen. De Russische regeerin^ heeft de laatste dagen alle voor Servië en tegen Oostenrijk gerichte betoogingen den vrijen loop gelaten en heeft op gee nerlei wijze getracht zie tegen te gaan. „Vanochtend om vier uur is de mobi lisatie bekend gemaakt. De Russische marine is nog lang niet toe aan de ver wezenlijking van haar vernieuwings- en reorganisatieplannen. Er valt dan ook nauwelijks rekening met haar te houden. Daarin ligt dan ook de reden waarom de toezegging van Engelsche hulp zulk een groote beteekenis voor Rusland heeft. Alle hoop op een vreedzame oplossing schijnt vervlogen. Dat is de opvatting in diplomatieke kringen. D© Norddeutsche stelt tegenover de be wering van Duitschland's vijanden als zou de ongenaakbare houding van Duitsch land hen tot den oorlog hebben gedwon gen, dit document als een bewijs dat men in diplomatieke kringen te Peters burg nog op 30 Juli, dus 2 dagen voor de Deutsche mobilisatie, de overtuiging had dat Duitschland zoowel te Weenen als be Petersburg de grootste moeite had had gedaan om het OostenrijkschSer vische conflict te lokaliseercn en het uitbreken van een algemeenen oorlog te voorkomen. Het blad vestigt er de aandacht op dat Engeland door zijn toezegging dat het zich in een eventueelen oorlog niet neu traal zou houden, doch Frankrijk tegen Duitschland bijstaan, de Russische oor logspartij heeft gesteund en daardoor tot het uitlokken van den oorlog bijlge dragen. Ten slotte acht de Norddeutsche het document ook nog van belang, omdat de steller ervan aan de verzekeringen van Rusland, dat slechts in enkele gouverne menten troepen onder de wapenen zou den worden geroepen en niet tot alge meen© mobilisatie zou worden overge gaan, geen geloof hecht. „N. R. Ct." Korte Oorlogsberichten. K i o u-t s j a o. Een kenner t an de plaatselijke toestanden in Tsingtao deelt in een der Duitsche bladen mee, dat het werpen van bommen door de Japan sche vliegers op Tsingtao waarschijnlijk ten doel heeft, de batterij zware houwit sers te vernielen, die voor de Japanners het voornaamste gevaar oplevert. Deze houwitsers zijn bestemd om zoowel naar de zeezijde als naar de landzijde fb kun nen worden jgebniikt, dus zoowel tegen de schepen als tegen de landingstroe pen der Japanners. Andere schade, dan aan de houwitsers-brigade, behoeven de Japansche vliegers niet toe te brengen, daar het in de bedoeling der aanvallers! schijnt te liggen, de bezetting der stadi door uithongering te verzwakken en dan door een stormaanval te overweldigen. De Duitschers in Tsingtao beschikken over eenige militaire vliegers erg ook over burger-aviateurs. De Engelsche regeering heeft bericht ontvangen dat in Kameroen, de Duitsche kolonie aan de Golf van Guinea, in West- Afrika, waar thans ook gevochten wordt, 3 Engelsche officieren zijn gesneuveld en verscheidene manschappen gewond. Nader wordt er over het gevecht niet gemeld. Uit de namen van de gesneuvelden blijkt, dat troepen uit Nigeria, de aan Kameroen grenzende Engelsche kolonie, daar in ac tie zijn geweest. De Duitschers hebben on geveer 1500 man inlandsche troepen in Kameroen, aangevoerd door 150 blanken. Op 30 Augustus en 1 en 2 Septem ber is er volgens berichten uit Oosten- rijksche bron een slag geleverd tusschen Oostenrijkers en Montenegrijnen bij Bile- ka, welke met een groote nederlaag van laatstgenoemden is geëindigd. De Oosten- rijksche berichten erkennen, dat de Mon tenegrijnen, onder aanvoering van Servi sche en Russische officieren, met buiten gewone dapperheid hebben gevochten. Èenigszins vreemd is in de berichten de mededeeling. dat de Oostenrijkers niet meer dan 150 krijgsgevangenen maakten. Naar aanleiding van de verwonding van prins Joachim van Pruisen, den jongsten zoon van den Keizer, merkt de „Kölnische Volkszeitung" op dat de dienst der ordonnansofficieren, waartoe de prins behoorde, tot de moeilijkste en gevaar lijkste behoort in oorlogstijd. Het blad ziet in het feit dat aan prins Joachim zulk een dienst werd opgedragen, een her nieuwd bewijs dat de Keizer bij de ver dediging van het vaderland geen onder scheid gemaakt wenscht te zien tusschen vorst en burger. Vóór den oorlog stond prins Joachim in Kassei als eerste luite nant bij de huzaren. Heit is niet bekend of hij nog bij dat regiment diende. Over het nieuwe wapen in dezen oorlog, de vliegers, verneemt men minder dan verwacht kon worden. Betvijzen de vliegers werkelijk aan het leger de dien sten waarop men heeft gerekend? Een oorlogscorrespondent van de Norddeutsche Allgemeine Ztg. behandelt het onderwerp en blijkt zeer tevreden te zijn over het geen Duitschland tot dusverre reeds in de lucht heeft gepresteerd, terwijl hij zeer weinig bewondering heeft voor de verrichtingen van „Poiseau de France" waarvan zooveel werd verwacht. In de gevechten welke het leger van den Duit- schen kroonprins heeft geleverd van 22 tot 25 Augustus en waarvan het einde was, dat de Franschen over de Maas werden geworpen, hebben de vliegers de opstelling van een vijandelijke batterij zoo nauwkeurig op de kaart weten aan te geven, dat de vijandelijke kanonnen door onze artillerie buiten gevecht werden ge steld voor ze nog een schot hadden kun nen lossen. Ook hebben vliegers op den laatsten dag van den slag kunnen con- stateeren. dat het verslagen Fransche leger in wanorde over de Maas vluchtte. De Fransche vliegers zijn ook niet zeer heldhaftig. Zij vliegen meestal 2000 meter hoog of nog hooger, waardoor ze wel buiten schot blijven, maar niet in staat zijn goede waarnemingen te doen. Toch zijn de Duitschers er in geslaagd vijf Fran sche vliegers, die onvoorzichtig te werk gingen, heer te schieten. Ook Garros, de zelfde van wien in ,'t begin van den oorlog werd vertelt, dat hij. een Zeppelin had stuk gevlogen, moet aldus den dood hebben gevonden. Hij kreeg een schot midden door den motor; waardoor het toestel als een steen neerplofte. Geen, fenkele Duitsche vlieger is nog neergcv schoten; de eenige, die vermist werd bij een verkenningsvlucht naar België, is er nog in geslaagd zijn toestel te verbranden vóór het in vijandelijke handen viel. De correspondent vertelt dan nog eeni ge gevallen, waarbij Franschen door Duit sche vliegers op de vlucht gedreven wer den en beweert voorts, dat de Fransche bommen, uit vliegtoestellen geworpen, in 't geheel geen schade hebben aangericht. Een trein met Duitschers gevangen genomen. Twee der te Vlissingen aangekomen Antwerpenaars deelden Vrijdag aan onzen correspondent mede, dat de gevangenneming van de 300 Duitschers, waarvan we reeds melding maakten op zeer eigenaardige wijze ge schied is. Er stond aan een station een trein met 300 mannen van de Landstorm, toen de Belgen naderden en de tijdelijk onbezette locomotief bestegen en den trein wegreden, zoo liepen de Duitsche Landstormmannen in de val. Niet de Maurethania maar de B e t- h a n i a van de HamburgAmerikalijn is door de Engelschen bij Kingstow genomen. Van West naar Oost. Een volgens de Times geloofwaardig man, die uit Midden-Europa in Engeland is aan gekomen. heeft aan dat blad verteld, dat zijn trein Woensdag en Donderdag langer dan 24 uur te Hannover is opgehouden. Al dien tijd moest hij met neergelaten gordijntjes in zijn coupé blijven, opdat hij de reden van het oponthoud niet ge waar zou worden. Toch slaagde hij erin niet minder dan 120 treinen met troepen te tellen, die door het Station van Han nover in Oostelijke richting reden, met tusschenruimte van 10 tot 20 minuten. Somige treinen hielden eenige oogen blik ken stil, en uit de gesprekken van de soldaten kon hij opmaken, dat zij in het Noorden van Frankrijk en België aan ern stige gevechten hadden deelgenomen en dat zij op weg naar de Russische grens waren. Hun verliezen waren zeer zwaar geweest en de mannen keken neerslach tig. Hondentrouw! Men meldt uit Kaapstad, gelegen in Zuid-Afrika, het oude land van Krugec en de concentratiekam pen Generaal Smuts werd zeer toege juicht teen hij in de ministerbanken plaats nam. Het parlement keurde de molie Bo tha goed. Generaal Botha verdedigde de betuiging van loyaliteit aan den koning. Hij herinnerde de kamer er aan dat de slachtoffers van de Duitsche geweldena rijen broeders der Zuid-Afrikaanders wa ren, zonen van onze gemeenschappelijke voorouders. De Belgische, Fransche en Engelsche volkeren voeren een reusach tiger strijd voor de vrijheid die zoo dier- oaar is aan de Zuid-Afrikaanders. Deze voelen levendige sympathie voor het kleine België dat zooveef gemeen fteeft met Zuid-Afrika. Velen onder ons hebben Belgisch of Franse h bleed in hun aderen. Nu Engeland, het moederland, genood zaakt is partij te J>iezen in dezen oorlog kunnen wij1 niet langer lijdelijk blijven. 5 Sept. De Duitschers in Frankrijk trekken Westelijk langs het Argonnerwoud in Oostelijke en Z-uid-Oostelijke richting en laten Parijs terzijde liggen. Bij Bender- mond© wordt gestreden. Ten Z.-W. van Mechelen zijn de dijken doorgestoken en staat het land onder water. 6 ISept. De Duitschers trekken verder Zuid-Oost olijk van Parijs op. Do Fransche verdedigingstrcepen trekken op Parijs te rug. Een 'tweetal Japansche lucht schepen werpt bommen boven Tsjingtau. Slag tusschen Russen en Oostenrijkers bij Tomaszof. 7 Sept. 14e Tyroolsche legercorps bij Rawa-roeska door de Russen versla gen. De Russische legers trekken ver der op Lemberg aan en de Oostenrijkers trekken langzaam terug. Ook te War schau zouden de Oostenrijkers achteruit wijken. Keizer Wilhelm zou te Nancy zijn geweest. Een Parijsch communiqué maakt melding van gevechten tusschen de Fransche verdedigingstroep m en der» rechtervleugel der Duitschers. 8 Sept. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat de bondgenooten in Frank rijk het offensief hernamen en de Duit schers terugdrongen. Volgens een be richt uit Ostende is Dinant door de Duitschers verwoest en de mannelijke bevolking grootendeels doodgeschoten. Er zou van de heuvels af op de Duitschers in de stad geschoten zijn. De Duit schers nadexen Gent. Maubeugö geeft zich over; 40.000 krijgsgevan genen, o. w. 4 generaals400 kanonnen en veel munitie in Duitsche handen. Gent wordt gespaard, van de stad wordt een oorlogsschatting in natura en krijgs- middelen geëischt. De Japansche oor- logsbegrooting ad 5.3 millioen pd.st. goed gekeurd. Protest van Keizer Wilhelm bij President Wilson- inzake Dum-dum- patronen. 9 Sept. In de omstreken van Lemberg is teen nieuwe veldslag begonnen. Het Russisch offensief op den linkeroever der Weichsel wordt voortgezet. Bij de Qurcq hebben de Britsche troepen de Duitschers 10 mijlen in de richting van Reims teruggedreven, aan beide zijden zware verliezen. Duitsche verkenners bij Brugge. Japan sluit zicK aan bij de overeenkomst der geallieerden, om geen afzonderlijken vrede te sluiten. Acht Fransche militaire geneesheeren vluchten van Luik naar Maastricht. 10 Sept. Talrijke Duitsche troepen vertrekken plotseling uit Noord-België naar Frankrijk. Duizende Belgische vluchtelingen komen in ons land. Duitsche generale staf en Keizer Wilhelm zijn in Luxemburg. Slag tusschen Meaux en Montmirail. De Duitschers maken 50 stukken geschut buit en nemen eenige duizenden gevangenen. Ten W. van Verdun wordt nog gevochten. - Prins Joachim, jongste zoon van Keizer Wilhelm, door een granaat licht gewond. De Serviërs bezetten Semlin (Rus sisch bericht.) 11 Sept. Duitsche vloot in de Both- nische golf gesignaleerd. De Duit schers rukken in Oost-Pruisen tegen de Russen op. Deze wijken terug tusschen de Mazoerische menen. Tweede Kamer. Deze houdt Dinsdag te 3 uren een openbare vergadering. Nederland en de Oorlog. Exporteurs, die naar Nederlandsch- Oost- en West-Indië goederen wenschen te zenden, welke in het .algemeen belast zijn door een verbod van uitvoer, gelieven hun verzoeken tot opheffing van dat ver bod in te dienen bij het departement van koloniën, afdeeling) F. De verzoeken behoo- ren vergezeld te zijn van een nauwkeurige opgave van aard en hoeveelheid, als mede van het bestemmingsadres. (St. -ot.) Verloven aan militairen. Aan de Israëlitische militairen kan tot viering van het Nieuwjaarsfeest van 20 22 September verlof worden verleend. Dit verlof komt in mindering van het gewone om de 10 of 20 dagen te ver- leenen verlof. Wanneer de afstand door een militair af te leggen bij het gaan met 'verlof zoo groot is, dat hij bij een tweedaagsch verlof geen 24 uur in zijn ge zin kan doorbrengen, dan kan drie da gen verlof verleend worden. De vermiste chauffeur. Men schrijft uit Maastricht aan de „N. R. Ct.": De sedert eenige dagen vermiste chauf feur Commermans is gisternavond rnet zijn auto ongedeerd weer in Maastricht teruggekeerd. Hij was naar Heverlee achter Leuven gezonden om daar een Belgischen hieer en dame te halen. Te Port-Leopold ontmoette hij een sterke Belgische hui- terpatrouille, die hem den doortocht be lette. Men was zeer verwonderd over het zien van een Duitschen pas. De auto werd nu aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Tot bevreemding van den chauffeur zelve, ontdekte men in de plooien der neergelaten kap een Roode Kruisvlag. Hij werd nu beschouwd als een Duitsche spion en twee dagen door de Belgen vastgehouden. Onder bedreiging- Van hem te zullen fusiüeeren, werden nu van hem en de auto allerlei diensten gevergd, zelfs verkenningsdiensten. Naast hem nam telkens een Belgisch officier plaats met geladen revolver. Langzamer hand echter begon de overtuiging te wij ken, dat hij een Duitsche spion zou zijn, jvooral toen mien zag dat aan de achterzijde van den pas een Hollandsche verklaring tot doorlating aan de gienzen geschreven was. Donderdag gaf men hem zijn papie ren en kreeg hij' de vrijheid terug; en 's avonds bereikte hij zonder ongeval Maastricht. De vlag was in de auto blij ven liggen, madat de auto in het -begin van Augustus diensten voor het. Roode Kruis had verricht. S.S. F or tuna. Het naar Brest opgebrachte Keu. stoonischip „Fortuna" is gisteren naar Havre vertrokken. Arbeidscontract. In „Onze Ft rijd" het orgaan van den Algemeenen Xederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, vinden we een uitspraak van prof. mr. H. L. Drucker in zake de handhaving van het arbeids contract in tijden als de tegenwoordige. De hoogleeraar .schreef „LT wenscht te weten, hce ik denk over de vraag, elf werkgevers aan de tegen woordige omstandigheden do bevoegdheid kunnen ontkenen, de dienstbetrekkingen anders dan op de gewone wijze te doen eindigen. Mijn antwoord is, dat «n de wet op de arbeidsovereenkomst geen en kele bepaling voerkomt, waaruit dergelijke bevoegdheid z,ou kunnen worden afgeleid. Ook tot „schorsing" zonder loon geeft de wet geen grond. „In bijzondere gevallen kan de werkge ver wellicht de toepassing van art. 1639w B. W. vragen; dcch dan bepaalt de rech ter, na behoorlijk onderzoek, op welk ocgenblik de dienstbetrekking zal eindi gen." Dr. P. J. II. Cuypers, de onvermoei de grijze bouwmeester van wereldver maardheid die nog kortgeleden voor de studenten der Leuvensche Hoogeschool een voordracht hield, en die in Leuven talrijke herinneringen heeft, vertrok, naar „De Tijd" meldt, gistermorgen per auto naar Leuven, om daan- in oogenschouw te nemen, wat er aan de kostbare monumen ten van architectuur en gevelmooi is ver woest. De minnaar van het schoone, de vereerder van de architectuur der oude Belgische steden, heeft, na het lezen der vele treurige berichten, zijn verlangen wil len bevredigen, om zelf de verwoesting na te gaan. De St.crt. bevat de statuten van de Chr. Vakvereeniging voor Schilders gezellen te Middelburg. Bij Koninklijk besluit van 5 Septem ber 1914 no. 10 is tct nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor de de verzending .van brieven gelicht aan of uitgaande van commissiën of onder andere benaming in te stellen lichamen en derzelver 'eden of wel te bencemen per sonen, welke krachtens art. 11 der wet op den staat van oorlog en beleg door het militair gezag zijn belast met het toe zicht op of de uitvcering van de oveiigens krachtens gencemde wetsbepaling vast te stellen maatregelen. Hieronder vallen de in onze provincie ingestelde vevplegings- commissiën. Middelburg. A.s. Donderdagavond 23 September zal bij gunstig weder in den tuin en bij ongunstig weder in de zaal van het Schuttershof, daartoe gratis af gestaan, een concert gegeven worden door de Chr. Harmonie tegen een minimum- entree van 10 cent. De netto-opbrengst zal gestort worden in de kas van het Steuncomité. Het concert wordt natuurlijk belangeloos gegeven door de leden van het gezelschap. Het zal de eerste open bare uitvoering der harmonie zijn. Vlissingen. Men schrijft ons: Dat er gewaakt wordt tegen het afzetten van vluchtelingen, dat er gezorgd wordt voor financicele en andere hulp voor deze ongelukkigen, is zeker toe te juichen, maar dat zelfs in deze omstandigheden de aan komende vreemdelingen ten deele blijk geven misbruik te willen maken van de luenschlievendheid is zeker te laken. Al hier is het reeds een paar maal voorgeko- frien, dat personen om geld voor over tocht vragen of om anderen steun en het bij onderzoek blijkt, dat die personen geld bij zich hebben, voldoende om zelf te betalen. Zoo veel mogelijk wordt getracht zulk bedrog te voorkomen. Bencemd tot 'brievenbesteller al hier met inga-te? van 16 dezer A. Tab- bernee, thans hulpbesteller, zulks in de plaats van W. J. Veldman, die laatst be noemd werd tot assistent te Groningen. Ellewoutsdijk. In de raadsvergadering van Woensdag werd goedgekeurd de ar- menbegrooting voor 1915 in ontvang en, uitgaaf tot een bedrag van f 3969.63s. De aftredende leden van dit bestuur J. Nieuwenhuise en G. Molhoek werden herbenoemd. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van een 6-tal ingezetenen, tot het maken van een zoogenaamd veldprivaat op het haventerrein, doch B. e n W. verklaarden zich bereid te trachten den hinder te voorko men, die tot het doren Van het verzoek geleid heeft. (Ja, dat is afdoend. Red. „De Z.") Een Verzoek van de Groene Kruisver- eeniging om een bijdrage uit de gemeente kas in de jaarwedde enz. van een wijk verpleegster aan te stellen voor de ge- (meenten Ovezande, Driewegen, Oudelan- de en Ellewoutsdijk, werd gesteld in han den van B. en W., teneinde te onderzoe ken in hoeverre de aanstelling van deze verpleegster voor onze gejneente van prac- tisch belang kan geacht worden. Algemeen was men van meening, dat indien deze gevestigd wordt in de verslafgelegen ge meente, er voor Ellewoutsdijk heel weinig aanleiding is om de aanstelling te be vorderen. Besloten werd tot de onderhandsche verhuring van een pakhuis aan de haven, aan den handelaar W. Westvëer voor f25 per jaar. Ten slotte werd definitief vastgesteld de gemeentebegrooting voor het dienstjaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2