Telegrammen Rechtszaken. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel Landbouw. Allerlei. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Telegrafisch Weerbericht. mede, in het bijzonder wat net resultaat was van de conferentie tusschen den heer burgemeester en vertegenwoordigers van verschillende werkliedenvcreenigingen jn deze gemeente. De burgemeester wilde voorstellen van wege de gemeente enkele werken te doen uitvoeren, om de werkloosheid tegen te gaan. O.a. zijn genoemd het uitbaggeren der vesten en het teren van wegen. In de verschillende Goes oh e Werkliedenver- eenigingen nu wordt of is reeds de Vraag besproken of zij in een gemeenschappe lijke kas een zeker bedrag uit haar nood fonds zullen .storten, om daaruit haar werklooze leden, die aan die gemeente werken deelnemen, tegemoet te komen, dan wel een toeslag van 3 cit. per uur te geven op het loon, dat haar leden bij die werken ontvangen. Uit het zeer geanimeerde debat bleek», dat men algemeen zeer sympathiek stond tegenover de door den heer burgemeester te nemen maatregelen; waar echter de afd. Goes van „Patrimonium" geen enkel .werkloos lid heeft, kon de zaak spoedig tot een beslissing komen, i In antwoord op het voorstel van den burgemeester zal nu bericht worden, dat de (atfd. Goes van „Patrimonium" met belangstelling kennis heeft genomen van de plannen en dat zij1 gaarne daarmede baar sympathie betuigt; dat zij1 echter geen- werkloozen heeft en er in de toe komst, voor zoover dit thans na te gaan is, ook niet zullen komen; dat zij zich derhalve van medewerking ïn deze "kan en zal onthouden. Op de gewon© wijze werd daarop! de vergadering gesloten. De opkomst was zeer bevredigend. Zierikzee. Een droevig ongeval had Maandagmiddag alhier plaats. De oudste dochter van den heer Van O. bekwam zulke hevige brandwonden, dat de dood spoedig volgde. Vlissingen. De Vluchtelingen. Men schrijft ons uit Vlissingen: lederen dag komen hier tal van vreem delingen aan, vluchtelingen of uitgezette personen uit Belgë. Inzonderheid komen de vluchtelingen uit Ostende en andere plaatsen in West-Vlaanderen. Aan het sta tion bevinden zic.h een aantal dames uit Vlissingen en Middelburg, die een sta tionsdienst hebben ingericht en een bu reau voor het geven van inlichtingen in de eerste klasse wachtkamer hebben ge vestigd. De dames, die kenbaar zijn aan e<fl) band om den arm inade Nederlandsche kleuren met de woorden „Stationsarbeid", hebben zich voornamelijk tot taak ge steld de aankomende vluchtelingen des- gewenscht goed logies aan te wijzen; de hotels zitten namelijk hier allen vol. AVoensdag kwamen, behalve weer velen per boot via Breskens, meerdere personen uit Antwerpen aan, die met twee sleep- bdoten werden aangevoerd. Verschillende dezer reizigers hadden Ostende tot doei, omdat zij per trein via. Gent daar niet heen kunnen, reisden zij nu over Bres kens verder; onder deze bevond zich de directeur van de kruitfabriek, die in Rijks dienst is en daarom naar België terug im' o e s t. Deze heer deelde ons mede, (dat het te Antwerpen nog steeds rustig is; evenals vele zijner landgenooten had jhij de overtuiging, dat aan het einde van den oorlog Duitschland het onderspit zal delven. Deze optimist vertolkte ons den reeds fneermalen uitgesproken spijt dei- Belgen, dat wij hen niet te hulp zijn ge komen, al moest hij: na onzen uitleg er kennen, dat dit niet wel mogelijk was voor een neutralen staat. Van hen, die niet zonder geld hun vaderland hebben verla ten, 'gaan ook meerdere naar Domburg, waar thans voordeelig pension is te ver krijgen. Ook reizen er naai- Holland of Engeland verder. Wij ontmoetten ook eenige vrouwen met kinderen, die van Berlijn kwamen en nu naar Amerika wil den om hunne mannen op te zoeken. Deze vrouwen waren klaarblijkelijk niet rijk met laardsche goederen bedeeld en het was aandoenlijk aan te zien hoe zij juist in de derde klasse wachtkamer door de daar aanwezigen werden bedacht met verver- schingen. Naar- wij vernemen is de Christ. Jon- gelings-vereeniging „Gelijk aan het Mos terdzaad" voornemens om op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 17, 18 en 19 Sept. a. s. in haar lokaal Noordstraat 34, voor de militairen alhier in garnizoen een ge- zelligen avond aan te bieden, waartoe alle militairen vrijen toegang zullen heb ben. (V. c.j" Wemeldinge. Gistenniddag te 1 uur had hier een treurig, ongeluk plaats. Een elfjarig meisje, dochter van de Belgi sche familie Den Hollander, die hier bij bloedverwanten logeert, viel in het water fcort bij de tweede sluis van het ka naal. "Terwijl zij reeds zinkende was, kwam de schippersknecht van het schip „St. Helena", Sliedrecht, ijlings, in zijn roeibootje toegeschoten en smaakte het geluk de drenkelinge te redden. Daarop naastte men zich geneeskundige hulp te halen, teneinde de bewustelooze bij te brengen. (N. Z. C.) Kapelle. De heer P. Christiaan, vroe ger vele jaren gemeenteveldwachter al hier is te Scheveningen in den ouder dom van 92 jaar overleden. Een viertal zonen van den overledene hebben even als hij jarenlang het Vaderland gediend; dne hunner als onderofficieren bij het regiment, grenadiers en jagers. Be kwestie der lijk verbranding. Be kantonrechter te Haarlem, vonnis •wijzende In dei zaak van dr Ph K van n*. M. J. Meijg' Schuldig van 'de wet op het begraven van lijken, ontsloeg beklaagden van rechtsvervol ging- Be ambtenaar bij het 0. M. heeft feeds gisteren beroep aangeteekend tegen deze vonnissen. Beklaagden stonden terecht wegens het verbranden en doen verbranden in het Crematorium te Atelsen 'van het lijk van dr. Vaillant. De eisch was fl boete of 1 dag hech tenis. Ten opzichte van beiden werd overwo gen, dat lijkverbranding wel is verboden door de wet, maar dat verzuimd is do'or den wetgever, om uit te maken wie ver plicht is voor d© begraving zorg te dra gen. Rechtzaken. De krijgsraad te Den Haag veroordeelde, den milicien der lichting 1909 P. AV. M., van de le Comp. Ie Bat. 10 Regt. Infan terie te Vel sen, wegens dienstweigering! en beleediging van zijn meerdere in rang tot 8 maanden militaire gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis van 12 Aug. j.l. af. De krijgsraad overwoog, dat den ernst .van bet feit en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, een ernstig© straf diende te worden opgelegd. Voor den krijgsraad stond terecht de milicien G. G. de G. van de 4e comp. 2e Bat. 15e Regt. Infanterie te Goucla, gelegerd te Oegstgieiest, ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan beleediging van een korporaal, die belast was met de uitdeeling van vlPesch. Bekl. voegde o.m. dezen korporaal toe, „leelijke snot neus, aap en kwajongen." Bekl. die gehuwd is, (toonde Veel berouw te hebben en Verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij' zoo zenuwachtig was. Snikkend betuigde bekl. heden tegenover den bedoelden korporaal zijn innig leed wezen over het voorgevallene. De korporaal, als getuige gehoord, ver klaarde dat bekl. op den bewusten dag, toen deze ,de betóedigende woorden uitte, in zenuwachtigen toestand verkeerde, en dat hij daarom zich niet ej|* beleedigd achtte door de tot hem gerichte woorden. Antwoordende op een desbetreffende vraag van den president voegde get. aan zijin verklaring nog toe, dat hij, indien hij burger en geen korporaal was, vol komen bevredigd zou zijin: door de veront schuldigingen) van bekl. en geen strafver volging zou wenschen. De auditeur vorderde één maand mili taire detentie. Mr. Rolandus Hagedoorn riep voor bekl. de clementie van den krijgsraad in. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hoogeveen door J. H. v. Paddenburgh te Aalst. Gerei Kerken. Beroepeu te Gees en Oosterhesselen, H. v. d. Zanden te Andel Aangenomen naar Koudum door S. AV. Bos te AVestergeest. Naai- de Rott. meldt, heeft de clas sis 's-Gravenhage der Geref. Kerken aan Ids. D.' J. B. Wijers te Batavia eervol emeritaat verleend wegens langdurigen dienst in verband met gezondheidsrede nen, in te gaan medio December 1914, of zooveel eerder de kerkeraad zal wen- schelijk achten. Chr. Oer. Kerk. Beroepen te Bussum-Naarden, A. M. Berkhoff te Leeuwarden. Middelburg. JVa gehouden examen zijn alsnog toegelaten tot de Rijks Hoogere Burgerschool alhier: E. G. J. Vrielink en J. N. van Gelderen, voor de 3de klasse; J. C. B. Simons en 'G. Tichelman voor de 5de klasse. De cursus 19141915 vangt aan met 163 leerlingen voor volledig onderwijs en 2 leerlingen voor enkele vakken. (M. C.) Ongelukken. De bejaarde H. V. te Oudepekela is door een beladen ijzerwagen overreden en gedood. Te (Amsterdam is een bejaarde vrouw van de trap in haar woning doodgevallen. - Onder Rijswijk is een 3-jarig meisje te water geraakt en verdronken. Prins Albert van Engeland heeft een blindedarm-operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Christendom en Maatschappij van September bevat een artikel van Prof. Diepenhorst, „De oorlog"; een artikel van dr. Slotemaker de Bruine „de Sociaal- Democratie en de Oorlog" (op dit artikel hopen wij spoedig terug te komen); en het slot van mr. Goedbloeds artikelen reeks „Lloyd George en de Agrarische her vormingsplannen in Engeland. Vooral het artikel van dr. S. de B. (mag niet worden overgeslagen. G e w ij d e Kunst. Honderd pla- ten met bijschriften, 3e druk. Rot terdam, J. M. Bredeé's Boekhandel en uitgeversmaatschappij. Van „Gewijde Kunst" weet men nu dat het een prachtwerk is, dat in 25 afl. a 30 cent zal verschijnen. Elke afl. be vat 4 platen naar schilderijen van be kende meesters, met bijschriften Van dr. G. J. v. d. Flier, dr. J. H. Gunning, dr. Jonker, dr. v. Nes of Ulfers. Omtrent den tekst handhaven wij onze gunstige meening; van de platen kunnen wij zeg gen dat zij ons uit 't oogpunt van'kunst, en vanwege de oorspronkelijkheid der ge dachte steeds meer behagen. Het is tref fend, dat door de meeste even zoovele treffende momenten uit de Gewijde Ge schiedenis, episoden waar men zoo ge- imakkelijk over heen leest, worden ver eeuwigd, en liet nieerendeel in aangrij pende teekening, en met inachtneming van de eischen van topografie, typenken- nis en historie. Onder deze noemen wij „De ongehoorzame profeet". „Jerobeams huisvrouw en de blinde profeet". „Achab den wijngaard van Naboth begeerende". „Eliza en de zoon van de Sunamietische". „De huisvrouw van Naaman" (waarin de schilder zoo juist de grootheid van de slavin in hare geringheid en bescheiden heid doet uitkomen). „Isebels uiteinde" (waarin op Isebels houding, de minachting in haar: „Is het wel, o Zimri, doodslager van zijn heer" neergelegd, voor Jehu, ligt afgeteekend)enz. Ten dage der verschrikking; toe spraken gehouden op bidstonden met heit oog op der tijden nood, door ds. M. v. Grieken, en andelfen. Delft, B. Judels. Deze toespraken van vier Delftsohe pre dikanten verdienen in ruimeren kring ver spreid te worden. Die van ds. v. Grieken is een preek die in de Hervormde Kerken en die van ds. Kuipër is er een die in de Hervormde en Gereformeerde Ker ken kan gelezen worden. De beide ove rige zijn daartoe te klein, dewijl ziji uit het geheugen opgeschreven zijn. Er is een dubbele aanleiding tot aanschaffing dezer preeken: hun inhoud en het goede doel. De winst namelijk is voor het Steun comité te Delft. Papier, druk en formaat zijn uitstekend. Uitvoer van vee naar België. In het' „Handelsblad van Antwerpen" van 28 Aug. is de volgende bekendmaking opgenomen „De militaire gouverneur verzoekt ons de volgende maatregelen ter kennis detr hélanghebbenden bij den invoer van Ne- derlandsch vtee te brengen lo. het heffen Aran invoerrechten is opge heven 2o. fle invoer in België zal vrij' zijn langs alle punten der g'renzen 3o. de tot hiertoe van kracht zijnde ge zondheidsmaatregelen zijn geschorst." ■i J („St. Ct") Hij gocht 'n patroon. Een werkloos Joodsch milicien, te Amsterdam opgekomen, gaat in volle uitrusting luan zijn kwartier en spreekt zijn hospus aldus toe: „Heb ik me daar van Januari af ge zocht naar een patroon, heb ik me daar nou .120 patronen tegelijk". (Ned.)» FRANKFORT. Uit Budapest wordt ge meld, dat een afdeeling Serviërs van 1500 man bij Mitrowitsa en Indija verslagen is, ze werden deels verslagen en deels gevangen genojmen door de Oostenrijkers. BORDEAUX, 10 Sept. De ministerraad heeft besloten dat alle nog niet voor den dienst opgeroepen manschappen zich opnieuw moeten laten keuren. Als ze ge schikt zijn zullen ze onmiddellijk worden ingedeeld. OSTENDE, 10 Sept. 60.000 Duitschers rukken naar het Zuiden op om den Duit- schen rechtervleugel te versterken. PARIJS, 10 Sept. Op den linkervleu gel zijn alle pogingen van de Duitschers oim de Franschen terug te drijven mis lukt. De Engelsehen zijn de Marne over getrokken. De Duitsche troepen moesten 25 K.M. terugtrekken. BORDEAUX, 10 Sept. Het schijnt, dat het Duitsche leger over de geheele linie een aanmerkelijke terugtrekkende bewe ging maakt. Het schijnt moeilijkheden te hebben bij den aanvoer van versterkingen. De Fransche troepen rukken iets op. MUNCHEN, 10 Sept. Princes Frans van Beieren is van een dochter bevallen. LONDEN, 10 Sept. Volgens de admi raliteit is de hulpkruiser „Oceani" van de White Star Line gisteren vergaan. De bemanning is gered. DEN HAAG, 10 Sept. Onze gezant te Rome heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken bericht, dat volgens een telegram door hem van den Roe- meenschen gezant te Durazzo ontvangen, de noodige orders zijn gegeven om de twee gevangen genomen Hollandsche offi cieren, Reimers en Verhuist, in vrijheid te stellen. OOSTBURG, 10 Sept. Volgens mededee- lingen van inwoners van St. Laureijns aan de Zeeuwsch-Belgische grens, ont ving de burgemeester van deze laatste gemeente een telegram van de Duitsche militairen, om tegen hedennacht voor 200 slapingen en stallingen voor paarden te zorgen, voor de troepen, die daar moesten overnachten op hun doortocht van Gent naar Brugge. ANTAVERPEN, 10 Sept. De Duitschers, die tot gisternacht in den omtrek van Gent waren, zijn naar het Zuiden ge trokken, na verschillende magazijnen te Melle te hebben geplunderd. ANTAVERPEN, 10 Sept.. Bij K. B. van 10 Sept. is bepaald, dat de functie van gouverneur der stad Antwerpen zal wor den opgeheven. In de plaats daarvan komt een Hoogere Krijgsraad onder voorzitter schap van den Koning. ANTAVERPEN, 10 Sept. Alhier zijn 112 nieuwe Creusot-ka nonnen aangekomen, AVEENEN, 10 Sept. (Off.) Rondom Lemberg is een nieuwe groote slag be gonnen. AVEENEN, 10 Sept. Het Reuterbericht over het gerucht van het overlijden van Keizer Frans Josef is onjuist. Graaf Berclitold is gisteren nog een uur lang bij den Keizer op audiëntie geweest. ANTWERPEN, 10 Sept. De Fransche en de Britsche legatie bevestigen de over winningen door de geallieerden behaald. BERLIJN, 10 Sept. De verovering van (Maubeuge is in het geheele rijk gevierd. Zelfs de scholen waren gesloten. ANTAVERPEN, 10 Sept. De Duitsche troepen uit Sotteghem schijnen naar Frankrijk op le rukken. In de omstreken van Antwerpen zijn 300.000 Duitschefs door de Belgen gevangen genomen. OOSTBURG, 10 Sept. Sedert Zaterdag worden vanuit België duizenden uitge wekenen en Belgische vluchtelingen per stoomtram naar Breskens gevoerd, en ver der naar Vlissingen. Extra-trams moeten worden ingelegd, en ook deze zijn stamp vol. Vele vluchtelingen hebben niets meer van hun kostbaarheden kunnen meene men. Enkelen vertellen, dat voor hun oogen hun woning in vlammen opging. In de gemeenten langs de grens is het vol vluchtelingen, die daar goed verzorgd worden. LUXEMBURG, 10 Sept. De Duitsche generale Staf bevindt zich in de hoofdstad van Luxemburg. De Keizer eveneens. De Uhianen liggen in tenten verspreid door de stad. De omgeving wordt door vlie gers verkend. Belgische of Fransche vlie gers wierpen bommen in de stad; de schade is niet noemenswaard. OSTENDE. De Duitsche, troepen, die in de nabijheid op de betaling van de „oorlogsschatting van Gent wachtten, kre gen in den ochtend dringend bevel om naar Frankrijk te gaan, over Reims naar Valenciennes. TOKIO, 10 Sept. Japan heeft zich aan- 'gesloten bij de overeenkomst van Frank rijk, Engeland en Rusland, om niet af zonderlijk vrede te sluiten. BERLIJN, 10 Sept. Een Evangelische missie heeft protest aangeteekend tegen de schending van de Congo-acte, in 't bijzon der art. '2, da,t ingeval van een oorlog tusschen de Europeesche mogendheden overbrenging van den strijd op Afri- kaansch grondgebied verbiedt. Engeland heeft deze acte niet nageleefd. ST. PETERSBURG, 10 Sept. De Rus sische Generale Staf meldt, dat op 5 en 6 Sept. de O oaten rijks Oho aanvallen bij Tomakjof wierden afgeslagen. Tot Fram- pol werden de Oostenrijkers achtervolgd. De Russische cavalerie wierp zich hij Luhlin op den vijand, die verdreven werd uit 'de versterkte stellingen en naar het Zuiden trok. Groote gevechten hebben plaats gehad bij1 Bavaruska, waai' de Oostenrijikeïs werden verslagen met groo te verliezen, W.o. een vaandel. OSTENDE, 9 Sept. Reizigers, die te Ostende aankomen, zeggen Duitsche ver kenners gezien te hebben nabij Brugge. [MAASTRICHT. 9 Sept. Hedenmiddag zijn acht Fransche militaire geneesheeren per auto van Luik te Maastricht aan gekomen. Zij waren bij Namen door de Duitschers gevangen genomen, toen zij een convooi gewonden begeleidden. Zij werden vandaar naar Luik overgebracht, waar zij eenigen tijd bij het Roode Kruis werkzaam waren. Te Maastricht hebben zij zich tot den garnizoenscommandant gewend met het verzoek over Nederland via Engeland naar Frankrijk te mogen terugkeeren. Dit ver zoek is telegrafisch aan de Nederl. Re geering overgebracht. In afwachting van het antwoord der regeering zijn de Fransche geneesheeren In de afd. van het Roode Kruis in het Augustijnergebouw alhier geïnterneerd. PUTTEN, 9 Sept. In het Belgische deel van het dorp Patten zijn in den loop der laatste twee weken een zeer groot aantal huizen verwijderd door middel van dynamiet, doch hoofdzakelijk door sloo- (ping. Tot nu toe waren het vooral de fraaie zomerwoningen buiten de kom van het dorp. Sedert eenige dagen echter ook de huizen langs den grooten weg, waar aan ook het Nederlandsche dorp gelegen is. Gisteren is weer een belangrijk aan tal huizen opgeblazen. Het aantal vluch telingen dat uit het Belgische deel over de Nederl. greus vlucht is weer zeer groot. Hun huizen bestonden reeds lang voor deze nog niet voltooide vestingwerken werden aangelegd. Ook hedenmiddag te gen 1 uur zou een groot aantal huizen, vooral langs den weg naar Stabroeck, worden opgeblazen. Men sprak van 200, vermoedelijk zijn het er niet meer dan 120. Dit was evenwel om half drie nog niet geschied en zal waarschijnlijk eerst morgen plaats hebben. Ook velen, wier huizen nog staan, heb ben de wijk naar Nederland genomen, daar zij de komst van de Duitschers vreesden. Er zouden n.l. gisteren ten noordoosten van Antwerpen schermutse lingen hebben plaats gehad, waarbij ook de artillerie een rol speelde. Dit werd mij van verschillende zijden verzekerd, doch betrouwbare berichten hieromtrent kon ik niet krijgen. ANTA\TERPEN, 9 Aug. (Tel.) De „Nieu we Gazet" verneemt merkwaardige bij zonderheden over de drie Duitsche offi cieren, die Maandagmiddag met hun vlieg machine naar beneden geschoten werden te Streipen, in Oost-ATaanderen. Alle drie waren ze vertegenwoordigers van (het huis- Krupp. Twee hunner, zelf ere A. R. Jacob en von Schenk, hadden zelfs aan de Bel gische regeering 'n massa kanonnen ge leverd en wat nog moojer is, de plaatsing van deze kanonnen in onze nieuwe forten bijgewoond. De derde was niemand an ders dan de beruchte Aron Metzen, wiens naam blj: de behandeling van het jongste Krupp-proces herhaaldelijk genoemd is geworden. Deze drie heeren zitten veilig achter slot en grendel. De twee eerstver- melde heeren hadden hier talrijke rela ties aangeknoopt. Hier voor mij zegt d eschrijVer in de „Nieuwle Gazet" liggen een naamkaartje van Jacob en een almanakblaadje, waarop von Schenk aan eên Antwerpsche dame die geboorte be kend maakt van zijn zoon. TOKIO, 9 Sept. De Senaat heeft de oorlogsbegrooting ad 5.300.000 pd. et. goedgekeurd. ARNHEM. Het Gerechtshof veroordeel de flen zwervenden timmerman E. H. B:. wegens inbraak en het plegen van on tuchtige handelingen tot 9 jaar gevange nisstraf. Ateilingsvereeniging „Zuid-Beveland". GOES, 10 September 1914. Afval appels i/g a 2 ct., afval peren 1 a 2 ct., solaat Lahoreur 3 a 5 ct., Beurre de Mjerod(e 2 a 4 ct., maagdepeer 3 a 4 ct., Codlin Keswick 2 ct„ The Queen 2 a 3 ct., Riberton' pipping 3 a 4 ct., Cox's Pomon^i 2 a 4 ct., William's Duchiess-^ 3 a 5 <ct„ pondspeQr 3 a 4 ct., alles per K.G. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Gaarne zagen wij voor onderstaande een plaats in uw blad. Ons bereikte de klacht uit versohili. lende deelen van Zeeland, dat op de dorpen in het algemeen zoo weinig wordt gedaan betreffende het Nationaal Steuncomité, ter voorziening; in de nooden van een grootdeel' van ons volk. Opl verscheidene dor pen van Zeeland bestaat zelfs: geen co mité. Dit mag alzoo niet. Opl elke plaatsi in Zeeland moet een steuncomité zijn. Al zal in onze provincie het platteland er niet al het pijnlijke van de ellende en kommer gevoelen die er reeds heerscht, (buiten de gezinnen die getroffen werdeij door het wegnemen van gezinshoofd of kostganger wegens dienstplicht, daar opl het platteland geen werkloosheid heerscht), toch moeten ook hier de dor pen aan den arbeid. Opl plaatsen waar een afd. van Patri monium is of van den Chr. Nat. AAterk- mansbond, daar behooren zij het initiatief te nemen tot het oprichten van zulk een. comité, dat moet bestaan uit menschen van alle kringen. Echt nationaal. Het plat teland moet zich één voelen met de ste den. Een schoone taak voor de Chr. ar beidersbeweging. Atersta zij hare roeping. Laat er straks gezegd kunnen worden de Chr. arbeidersbeweging deed haaf plicht. Wie wel eens werkeloos geweest is, voelt wat het is en geeft gaarne, wie het nooit was, mag God er voor danken, dat. hij het niet is en geeft zeker. De nood dringt tot spoedig handelen. Aarzele de Chr. Arbeidersbeweging dan niet. Waar ze kan neme ze het initiatief. Waar het platteland zoo rijk gezegend is met een voorspoedig jaar, daar versta de Christenheid in het bijzonder haar dure plicht om die schare van duizenden bij duizenden te helpen, hun brood te ver schaffen. De nood klimt eiken dag hooger. Het aantal werkloozen vermeerdert nog steeds. Hier mag i|jet worden 'toegezien, maar ■gehandeld. Een arbeidersbeweging die aan het noo dige ontbreekt is niet gezond, zoo ook de arbeiders. Patrimonium en Chr. Nat. Werkmans bond uw taak zij hier aangewezen. Het volk wacht op uw daden. Aan de patroons doen wij bovendien het verzoek aan de gezinnen, wier hoofd of kostwinner door den diénst is getrof fen, het tekortkomende van het loon bij; de rijksuitkeering aan te vullen, om de zulken (voor het steuncomité te vrijwaren. Namens den Ring Walcheren van Patrimonium, C. S. SCHOUT, Voorzitten'. W. WATTEL, Secretaris. Middelburg, 9 Sept. 1914. Naar wao/rnemingen in den morgen van 9 Sept. medegedeeld door hef Kon. Ned. Meteor, hidiituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.1 'te Memel, laagste 758.7 te Bodce. Verwachting tot den avond van 11 Sept. Zwakke tot ma'ige veranderlijke wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarscthijln- lijk regenbuien met kans op onweer. Wei nig verandering van temperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3