Binnenland. Uit de Pers. Koloniën. Uit de Provincie. ficier zijn revolver nog slechts had ge trokken. j De Duitsche soldaat werd verwond ©n de Duitsche officier krijgsgevangen gemaakt. Er is dus geen doode gevallen. Het geval gaf begrijpelijk aanleiding tot een Igroote beweging en bezorgdheid. Het gebeurde was in strijd met de door den burgemeester verkregen voorwaarden, dat Gent zou verschoond blijven van het be zoek van Duitsche krijgslieden. De bur gemeester, de lieer Braun, aarzelde ech ter niet, om voor het belang der stad op te treden en begaf zich, vergezeld van :den Amerikaanschen consul, weder naar den Duitschen legerbevelhebber, tenein de daar de ware toedracht der zaak mede te deelen |en mogelijlke rampen van de stad af te wenden. Hij ontmoette den Duitschen bevellieb- ber te Eeeuwcggen op het kasteel van den heer Van Hecke de Lembeeke, en den geheelen middag wachtte in de omgeving .van het stadhuis een groote menigte met angstig ongeduld zijn terugkomst af, dob berend tusschen hoop en vrees. fijn 5 ,U(re was een geheime vergadering van den gemeenteraad belegd, en enkele minuten ina dat uur keerde de burgemee ster per automobiel aan het stadhuis terug. Aan feijno liouding kon de menigte reeds bespeuren, dat hij ©en (goede tijding bracht, wat hij ook aanstonds bekend maakte. Met een geestdriftige ovatie werd de heer Braun door de menigte gehuldigd. Hij verklaarde in korte woorden zijn weder varen en 'men vernam met groote ver lichting, dat de burgemeester had weten te verkrijgen, dat dezelfde voorwaarden! van des morgens werden behouden, met de enkele bijvoeging, dat de gekwetste Duitscher, thans in het krijgshospitaal verpleegd, werd gesteld onder beschery van den consul der Vereenigde Staten en niet als krijgsgevangene mag be schouwd worden. Hij voegde aan zijne verklaringen toe, dat het thans niet zoo gemakkelijk was geweest, om met den generaal te spreken als des morgens. De doodenrit der Afrlkaansche jagers. Op 20 Augustus kwam het bevel voor teen bataljon landweer, dat reeds dagen lang met de in de Sundgau vooruit- jrukkende Franschen vocht, oin naai' Tagsdorf op te trekken, aldus begint het Verhaal van een ooggeituige van den strijd in den Boven-Elzas, door de „Tel." be schreven. Gedurende eenige dagen reeds (trachtten twee Fransche legerkorpsen (Mülhausen te bereiken. (Het geldt hier Üen tweeden Franschen aanval op die plaats. Red.) Tegenover deze sterke krijgsmacht stonden slechts weinige Duit sche landweerfcroepen op den linker Rijin- pever, ten deze moesten bovendien nog verdeeld worden langs het buitengewoon lange front van Pfirt tot Mülhausen, wat miet belette, dat zij hun taak op schitta- trende Wijze volbrachten. i Het landweerbataljon marcheerde ge dekt isnel voorwaarts, passeerde Helfrans- jkirch, nadat de Duitschers daar een kort gevecht biet Fransche infanterie en af gezeten Afrikaansche jagers hadden gehad ■De Franschen moesten terugtrekken en in Zeer korten tijd waren de gewonden, vriend en vijand, naar den Rijn getrans porteerd. De landweer had alleen gewon den en wel aanzienlijk minder dan de Franschen, wier infanterievuur minder goed gedisciplineerd is, te snel en daar om onzeker. Langzaam rukten de Duitschers naar (Tagsdorf op. Ter zijde en Voor hun gros uit gingen sterke verkenningspatrouilfes. INa een uur kwam het bericht, dat ten Oosten 'van Tagsdorf de Franschen, klaar blijkelijk in grooten getale, stelling (ge nomen hadden. Het bataljon ontbond Zich nu in compagnieën en deze weer in colonnes. Goed dekking zoekend, trok ken de landweermannen vooruit, gebruik imakend van ieder struikgewas, iedere ter- (reinplooi. Het Fransche geweervuur knetterde zonder ophouden door. Maar hoe lang ook de Duitsche linie werd, zij was niet Voldoende, want steeds verder strekten zieh de door de Franschen aangelegde loopgraven uit. De laatste compagnie der Duitschers ontwikkelde zich van een boschje uit, ten einde de linie te verlen gen, een tactische manoeuvre, die pas ondernomen werd, nadat de Fransche ar- tóilerie het boschje onder vuur had ge nomen. Waarschijnlijk Vermoedden de Franschen hier de Duitsche reserves. De Duitschers konden nu niet meer Vooruit, maar ook de Franschen schoten niet op. Zoo stond het gevecht ongeveer (een uur stil. Het klein geweervuur werd kalmer, door de Duitschers slechts spaar zaam onderhouden. Het schijnt dat om die reden van Fransche zijde werd verondersteld, dat de Duitsche tirailleurslinie door het vuur der Franschen aan 't wankelen was ge bracht. Want plotseling vertoonden zich Ifcegenover het centrum der Duitsche linie ongeveer 700 tot 800 man cavalerie, Afrikaansche jagers. Dadelijk werd de istaat van zaken doorzien: een attaque! Hetzelfde oogenb'ik vloog het bevel langs de gelederen„Kalm schieten, rustig mik ken, altijd eerst op het paard, dan op den man." Qok werd aan iedere afdee- Üng een bepaald schietveld aangewezen. De machinegeweren werden gereed ge blaakt. Nauwelijks waren deze maatregelen ge troffen, of de grond dreunde van de paar denhoeven, de wapens der ruiters kletter den, én hun krijgsgeschreeuw gilde dooi' de lucht. Maar de eskadrons reden niet in aezelfd© vastaaneengesloten formatie als do Duitschers, wanneer zij chargoeren Hun verband begon zich op te lossen, nog voor zij tot op 800 M. de Duitsche linie genaderd waren. Maar nog altijd werd het Duitsche vuur niet geopend. Kalm lagen de land weermannen achter hun geweren. De mitrailleurs waren ingesteld en begonnen pas, tamelijk langzaam, maar doelvast, een moorddadig vuur af te geven toen do Franschen tot. op 500 meter waren genaderd. Het. kleingeweervuur begon op 350 tot 400 meter. De uitwerking was ontzettend, het geweervuur duurde hoogstens twee, drie minuten. Joch werd er geen vluch, razend snel vuur afgegeven. De schoten vielen lang zaam, maar met steeds scherp op den korrel (genomen doel. Steeds werden de voorste rijen weggeschoten, de achter de neervallende paarden aanstormende (rui ters konden vaak niet meer uitwijken en stortten met hun rossen over de lichamen der vallende dieren. Gillend gehinnik, rochelen en snuivend steunen der stervende paaiden, die om zich trapten, om en om wentelden, weer opsprongen, sidderend neervielen, jvoor- goed. Evenzoo sprong hier en daar een •met zijn paard gestorte ruiter op. om dadelijk daarop in elkaar te zakken. Eaartusschendoor het juiste vuur der Duitsche tirailleurslinie. Geen enkel trui ter kon keeren, daartoe waren zij te dicht bij de vijandelijke gelederen. (En de prachtige eskadrons, drie minuten te voren aanstormend in een nazenden galop, waren geworden tot een onuitsprekelijke, jammerlijke massa, verpletterd, vernietigd. Voor de Franschen nog meer aanvallen konden ondernemen, had een tweede ba taljon Duitsche landweeriruepen hun rech tervleugel kunnen overvallen. En zoo moesten de Franschen terugtrekken. Van de 700 tot 800 Afrikaansche jagers, die deize charge uitvoerden, bleven er 27 man ongekwetst als gevangenen in haaiden der Duitschers; meer dan de helft was zwaar gewond, de rest dood Het sneuvelen van generaal von Biilow. Volgens Central News vond generaal Von Bülow op de volgende wijze bij Hae- len den dood De Belgische soldaat Rousseau die sedert dien 'door koning Albert, om zijn moedig 'gedrag gedecoreerd werd lag zwaar gekwetst tusschen eenige doode makkers, toen hij een Duitschen officier zag die zijn paard inhield en een land kaart raadpleegde. Rousseau nam het ge weer van een gedooden Duitschen soldaa1, legde op den officier aan, en schoot hem Van zijn paard. Na deze daad volbracht te (hebben ontnam hij den gewonde zijn helm, 'sprong op diens paard en vluchtte in de richting der Belgische linie. De ge sneuvelde was niemand anders dan gene raal Von Bulow. Rousseau bevindt zich op dit oogenblik nog in het hospitaal. Een Gasthuis heroverd door de Belgen. Na de eerste gevechten te Aersohot en het terugtrekken onzer troepen, hadden de Duitschers een klein gasthuis ingericht te Betecom, waar zij negen hunner ge kwetsten hadden gelegd en tevens ook evenveel Belgen, waaronder een krijgs dokter. Deze laatste vernam, door een gesprek dat de vijf Duitsche wachters hielden, dat een Diuitsch regiment zou voorbijtrekken, maai' dat niettemin de soldaten Van de wacht in den namiddag' een rijtoer kouden houden met het rijtuig van den Belgischen krijgsdokter. Dat \vas te veel. Dank aan den goeden wil van een landbouwer, slaagde de dok ter erin, den naasthij gelegen post der Belgische 'soldaten te verwittigen. Negen carahiniers-wielrijders legden zich in hin derlaag én zoodra de wacht voor haren rijtocht uit was, kwamen £ij naai' het gasthuis en namen al de gekwetsten mee en voerden ze naar Lier. De rollen wa ren nu omgekeerd. Onze gekwetsten zijn hu vrij en de Duitschers zullen, als ze eens genezen zijn, onze krijgsgevangenen worden. 'De negen Duitschers zijn gelo geerd te Lier, terwijl de Belgen verzorgd worden ïn het hotel van senateur Cools. De Duitsche wacht zal aardig hebben staan zien als zij van haren rijtocht te rugkeerde. (H. v. Antw.j Hoe de Franschen de Zeppelins bestrijden. Te Buc worden voortdurend nieuwe ma chines beproefd, gebouwd met het doel de Duitsche luchtschepen (te bestrijden. .De bestuurders der vliegmachines oefe nen zich in het bommen werpen, het hanteeren van de seringue (een klein ka non, waarmee het vliegtuig gewapend is) enz., en eiken dag tellen de vliegeniers de 'sporen der kogels in hunne vleugels en hij, die er het meest kan vertoonen wordt- tot „haan" uitgeroepen, eene onderschei ding waarop zij niet weinig fier zijn. Maar in het vooruitzicht van een aan val fvan een luchtschip hebben de vliege niers beslist dat er slechts één echt af doend 'middel bestaat om het monster te tyiernielen, namelijk er het vliegtuig en heft leven van den bestuurder aan te wagen. ,Qe held zou, al vliegende, recht op hef monster toesnellen, het doorboren, doen bersten en doen springen. Toen 'het gold, (vrijwilligers te vinden voor dit verschrikkelijke werk, trad geen enkele Vliegenier achteruit, zoodat men het lot heeft moeten werpen, om de volg orde te bepalen, in welke ieder aan de beurt 'zal komen. Korte Oorlogsberichten. Een oorlogscorrespondent van de Köln. Zeitung heeft een bezoek gebracht aan de munitiebergplaatsen van verschil lende op de Franschen veroverde ves tingen. Hij deelt mede, dat de Duitschers in het bekende vliegkamp bij Deperdussin tien Fransche biplanes en twintig een dekkers met benzine gevuld en gereed om op te stijgen, hebben aangetroffen. Bovendien vonden zij een groot aantal hiotoren, waarmee het grootste deel van het vliegmateriaal van het leger van Reims aan de Duitschers in handen is gevallen. Luik. De Commissaris van politie to Frankfurt a. M. plakte de volgende waarschuwing aan: Duitsche arbeiders worden gewaarschuwd niet naar Luik te gaan. De stilstand in handel en industrie is daar zóó groot, dat van werk krijgen geen sprake kgji zijn. W erkloosheid i n P a r ij s. Vol gens de Matin zijn er in Parijs 600.000 werkloozen. Emil Van der Velde's hoop op Engeland. Men weet, dat Van dei- Velde, lid van de Commissie die naar Aïnerika gaat, om over België's lot te rapporteeren, dezer dagen te, Ixmden ver toefde. Op een banket in Cecil Hotel, aangeboden dooi' de Eighty Club, moet de nieuw-benoemde Belgische minister ge zegd hebben: Wij zweren, dat geen der Verbondenen zal rusten voor het Pruisi sche 'militarisme voorgoed tegen den grond ligt. Lodewijk XIV werd door de Britten verslagen 'en Napoleon eveneens. Wilhelm is geen Napoleon en daarom vertrouwen de 'Belgén, dat de Engelschen den keizer eens recht degelijk onder handen zullen nemen. Postduiven te Londen. Van af gisteren mag niemand in Londen zon der verlof van de autoriteiten meer post duiven houden. De politie hield van huis tot huis inspectie en alle aangetroffen postduiven werden onmiddellijk losgela ten. Wie verder nog in het bezit van deze dieren gevonden wordt, zal in arrest genomen worden. Tegen de Engelse li e tabaks trust. De Berlijnsche caféhouders be sloten in alle lokaliteiten de volgende proclamatie te doen ophangen: Engeland boycot Duitsche goederen. Rookers! steunt het Engelsche kapitaal niet, rookt geen sigaretten van de En gelsche tabakstrust, welks groot aandeel houders een half millioen mark voor het Engelsche oorlogsfonds gaven. Belfort. Volgens de Daily Mail hebben de Duitschers hun pogingen om Belfort te belegeren gestaakt. De 150.000 man, die onlangs uit het Zwarte Woud naar Belfort gekomen waren, zijn jnaar het Noorden gezonden om 'er de troepen te gaan vervangen die naar de Russische grens zijn vertrokken. Er blij ven (nu nog slechts 40.000 Duitsche reser visten in den Elzas. Dalende bevolking. De be volking va.n Parijs en voorsteden, welke voor den oorlog 3.400.000 zielen telde, is thans gedaald tot 2.010.000, deels ten gevolge van de mobilisatie, deels door de verplaatsing van de regeering en voor het allergrootste deel door den algemce- nen uittocht. Van overheidswege wordt het veriaten van de stad aangemoedigd en onvermogenden worden met over heidssteun weggeholpen. „N. R. Ct." Klassiek heroism e. De Hom- me Libre vertelt het volgend staaltje van klassiek heroïsme bij' een boer uit den ElzasHet 35e Fransch linie-regiment rukt Möhlhausen binnen. Een oude boer biedt den Franschen al wat hij maar kan bij- eonsleepen aan: eten, drinken, tabak enz. Na dat gedaan te hebben, roept hij, schor van geestdrift, onder breed arm gezwaai uit: En thans, mijn kinderen, gaat vechten en schiet mijn zoon neer, die dient bij het 40e Duitsche infanterie- regiment. Voorwaar, een Corneliaansche ontboe zeming. Belgische vluchtelingen, die te Valkenburg zijn opgenomen, heb ben een brief geschreven aan minister Cooreman, waarin zij meedeelen dat 200 Belgen op loffelijke wijze door inwoners van het Limburgsche plaatsje zijn gehuis vest en verzorgd. Zij roemen hoogelijk hetgeen Nederland voor hen doet. De kiesrechtvrouwen in En geland hebben, naar men weet, thans den strijd voor 't vaderland aanvaard. Christa- bel Pankhurst heeft gisteravond in het Londensche operagebouw haai' eerste pa triottische redevoering gehouden. Zij er kende dat onder de Britsche len de sterren- en-strepenvlag de invloed van de vrouw grooter is dan overal elders ter wereld en noemde de positie van de vrouw in Duitschland het treurigst. Een overwin ning van de Duitschers zou, naar haar meening, voor de zaak van het vrouwen kiesrecht een ramp zijn. Alleen daarom al moet Engeland overwinnen. De politie heeft ditmaal mejuffrouw Pankhurst met een goedkeurenden glim lach aangehoord. „N. R. Ct." Vliegen toch wethouder. De heer W. H. Vliegen is gistermid dag tot wethouder gekozen in de vaca- ture-Delprat. Uitgebracht werden bij eerste stemming 43 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren: Vliegen (soc.-dem.) 20, van Tienen (lib.) 12, Hendrix (kath.) ,7 en Delprat (lib.) 2 sfemmen, terwijl op de heeren Posthumus Meyjes (christ.-hist.) en Lambrechtsen van Ritthem (lib.) ieder één stem werd uitgebracht. Daar geen der c&ndidaten de volstrekte meerderheid (22) had bereikt, moest een tweede vrije stemming plaats hebben. Deze had den volgenden uitslag: Vlie gen 19, van Tienen 14, Hendrix 8, en Posthumus Meyes 1, één stem werd in blanco uitgebracht. Daar weder niemand de volstrekte meerderheid, welke andermaal 22 be droeg, had verkregen, moest ,er herstem- jning plaats hebben tusschen de heeren Vliegen en van Tienen. Deze beiden moch ten nu niet meestemmen. Uitgebracht werden dus in totaal 41 stemmen, en wel 19 stemmen op den lieer Vliegen en 15 stemmen op den heer van Tienen, terwijl 7 leden blanco stem den. Tengevolge daarvan bedroeg de vol strekte meerderheid 18 stemmen en was dus de heer Vliegen tot wethouder ge kozen. Deze verklaarde, desgevraagd, zijne be noeming tot. wethouder aan te nemen, onder dankbetuiging aan diegenen, die tot zijn verkiezing haddon meegewerkt. Dat is trouwens onnoodig. Dr. Blooker en mr. Heemskerk zij» ook tegelijk wethouder van Amsterdam en lid der Tweede Kamer geweest. Volgens de Telegr. zal de heer Vlie gen die functie niet met het Kamerlid maatschap blijven vereenigen, zoodat bin nenkort een nieuwe Kamerverkiezing in Amsterdam IX moet plaats hebben. W.oest rijden door militairen. Generaal Snijders heeft maatregelen ge nomen om het woeste rijden van mili tairen per motorrijtuig tegen te gaan. Het zal verboden zijn met een motorrijtuig een weg te berijden, die volgens, een waarschuwingsbord van het door den mi nister van waterstaat vastgesteld model, is uitgesloten voor dat verkeer, met uit zondering van die wegen, waarvoor geen parallelweg aanwezig is. 0 nbi 11ij k verhaal van pen- sio en sb ij dragen gemeen te am b te nar e n. De afdeeling Noordbrabant van den Ne- derlandschen bond Van gemeente-ambte naren heeft tot Gedeputeerde Staten dier provincie een verzoek gericht in een aan gelegenheid, die ook voor andere pro vinciën van veel belang is. Verschillende gemeentebesturen vorde ren, naar de afdeeling mededeelt, ten spijt van de zeer gewaardeerde bemoei ingen van Gedeputeerde Staten, veel te hooge, soms zelfs het maximum der te verhalen pensioensbijdragen van haai' abibtenaren, hetgeen een groote onbil lijkheid is voor de ambtenaren in het algemeen, maar vooral voor de reeds in functie zijnde ambtenaren, wijl het voor deze laatste eigenlijk neerkomt op zeer belangrijke en ongemotiveerde ver mindering van hun, in vele gevallen toch reeds karige, jaarwedde. t Vele ambtenaren gevoelen zich zeer bezwaard wijl zij die hooge kortingen: van hun dikwijls geringe inkomsten ab soluut niet kunnen missen. De afdeeling betoogt dan ook, dat de billijkheid medebrengt, middelen te be ramen, waardoor aan deze ambtenaren ©enigszins tegemoet wordt gekomen in deze zware geldelijke offers, hetgeen ook geheel ligt in de lijn, welke door Gede puteerde Staten gevolgd is bij de beoordee ling van de verhaalverordeningen. De afdeeling verzoekt daarom het daar heen te leiden, dat hierin bij wijze van traktementsverhooging worde voorzien. Plaatselijke Keuze. Het comité voor plaatselijke keuze heeft op het adres aan H. M. de Koningin in het geheel 670.902 handteekeningen verkregen, verdeeld als volgt: in Fries land 103.760, Groningen 37.840, Drente 23.760, Overijsel 56.638, Gelderland 71.364, Utrecht 38,826, Noord-Holland 140.111, Zuid-Holland 157.678, Zeeland 23.239, Noord-Brabant 15.662, Limburg 1724. Van personen, die buiten eigen ge meente hebben geteekend 288 en van Nederlandsche onderdanen uit Zwit serland 2. Wandeling van de Koningin. Vanmorgen vóór 9 uur al kan men in het Haagsche Bosch en door de stad tot het Paleis Noordeinde waarnemen, hoe uitstekend onze Hofstedelingen thans ge wend zijn aan de verschijning onzer Ko ningin als eenvoudig wandelaar-ster door de Residentiesteden. H. M. was slechts vergezeld van een hofdame en werd ge volgd door een lakei; alle voorbijgangers groetten eerbiedig, doch liepen terstond door; fietsers stapten af en maakten front, militairen stonden in postuur en brach ten het saluut. Inderdaad onvermoeid be- lantwoordt H. M. alle groeten met een diepe hoofdbuiging. Bij de Voorhoutbrug kruiste H. M. ra kelings een aanmarcheerende troep; on middellijk commandeerde de bevelvoe rende officier „hoofd rechts!" en de Ko ningin. haar schreden inhoudende, liet de troep aan zich voorbij gaan. Bijzonder verrast waren de Amerika nen in Hotel Paulez, toen zij, voor de vestibule staande, onze Vorstin onver wacht vlak Langs zich heen zagen wande len. Splendid! The Queen! H. M. begaf zich over het Voorhout naar het Paleis Noordeinde. De „Prinses Juliana". Volgens bij de directie van de Stoom vaart Maatschappij Nederland ontvangen telegram uit Ryde dato gisteren, van den gezagvoerder van het ss. „Prinses Julia na", zijn alleen de voor Engeland be stemde passagiers ontscheept. Aan boord is alles wel. De gezagvoerder verwacht, dat de ver gunning tot vertrek binnenkort is te ver wanten, en zal nog nader telegrafeeren. De Zuiderdjjk. De sc-hpv. meldt, dat het stoomschip „Zuiderdijk" van de Holland-Amerika Lijn van Philadelphia naar Rotterdam, dooi de Engelschen is opgebracht naar een lersche haven. Senator Colijn. „Het Vaderland" wijdt naar aanleiding van de benoeming van den fleer H. Co lijn tot lid van de Eerste Kamer, een waardeerend woord aan dezen oud mi nister van oorlog „Wij vernamen deze benoeming met groot genoegenColijn's verdiensten wor den daarmee terecht gehuldigd. Ook aan den politieken tegenstander dwong hij groote achting af voor zijn ernstig wil len en groote begaafdheid, en bij het welslagen van onze mobilisatie is op nieuw in de gedachte gekomen, hce goed hij gezien heeft als hij ons leger steeds heeft .beschouwd als een instrument, dat vandaag of morgen zou moeten worden gebruikt ,en wie later over 1914 spreekt zal naast de namen van Bosboom en Snij ders dien van Colijn zeker ^iet vergeten." De onlustenop Borneo. Naar de Javabcde verneemt, gaat'gene raai van Rietschoten als Regeeringscom- missaris naar Borneo. Fit Pontianak wordt 30 Juli aan de Java bode geseind De opstand in Borneo breidt zich uit, neemt grootere afmetingen aan. Benden van vijftig, zestig man treden zeer driest op. Weer zijn versterkingen, nu van een compagnie, aangevraagd. In den nacht van 28 op 29 dezer zijn de echtgenoot© en de kinderen van den Civiel gezaghebber Laverman in slaapkleeren ge vlucht naar Pontianak. Ook de boomamb tenaar Simons is uit vrees voor de over macht der oproerlingen gevlucht. •Die woning van den heer Laverman is Verbrand. De heer Laverman is waar schijnlijk gedood. De opstandelingen zijn reeds opgetrokken tot Peniti, nabij Ponti anak. Er zijn troepen uit Batavia ontboden. De Europeesche bevolking heeft grooten angst voor een opstand der Chineezen in de hoofdplaats. Vele gegoede Chineesche gezinnen zijn heden naar Singapore vertrokken. Volgens geruchten naderen 900 opstan delingen Pontianak. Middelburg. Het programma voor het morgenavond op het Molenwater te geven concert door het Middelburgsch muziek korps luidt als volgt: 1. Pro Patria, Marsch van Jan Morks; 2. Polonaise Op. 40, No. 1, van F. Chopin; 3. Provinciale Rei (Zeeuwsche Boerendans) van J. Morks; 4. Ballade (Verhaal van een Ve teraan) van Jan Mjrrks; 5.a. Bede voor het Vaderland, van A. Valerius; b. Mijn Nederland van R. Hol; 6.a. Marcia Funè- bre (Het begraven der gesneuvelden); b. Koraal (Stille rustplaats van Gods doo- den); c. Terugkeer van het leger; d. Volks lied. Deze vier nummers zijn alle gedeelten uit den „Slag bij Waterloo", Militaire! Fantasie van J. Wijsman. 'De toevloed van vluchtelingen naar onzte 'stad neemt, waar Vlissingen zoo wat' 'geheel vol is, steeds toe. Gisteravond kwamen herliaaldelijk clubjes aan, o.a. werd nog een 15-tal door tusschenkomst van het damescomité in de eetzaal van het hotel du Commerce ondergebracht. Ook verder weiden maatregelen getrof fen Voor het onderbrengen van eventueel meerdere vluchtelingen. De hoofdwacht is thans van (het stadhuis naar het Vroegere bureau van den territorialen commandant in de Nieuwst raat. overgebracht. Op het stad huis Vertoeven thans alleen nog de gar nizoenscommandant en de militaire wiel rijders. Goes. In een Woensdagavond gehouden vergadering van den Chr. Werkmansbond voor Zuid- en Noord-Beveland werd met al gem eene stemmen besloten het bestuur te machtigen tot het uittrekken van f 100 uit dfe vereenigingskas voor een even tueel steuncomité voor werkloozen. De machinist D. v. d. Linden van een der „Goesche booten" (Stoomboot- reederij v.h. J. A. v. d. Scihuijt) zou hedenmorgen een kraan verpakken in de kleppenkast. Wijl er echter meer druk Was, dan hij dacht, kon hij den kraan niet meester blijven en daar hij dezen niet dicht kon krijgen, weid hij door een stroom van heeten stroom en kokend wa ter overgoten, zoodat hij ernstige brand wonden over den geheelen rug bekwam. De kapitein en de dekknecht redden hem uit zijn zeer gevaarlijke positie, waarop de ongelukkige naar het gasthuis ter heel kundige behandeling werd overgebracht. Zijn toestand moet thans niet onbevredi gend zijn. Patrimonium. Gisteravond ver gaderde alhier- de afdeeling Goes van de Christelijke Werkliedenvereeniging „Pa trimonium", onder voorzitterschap van den heer J. de Vriend, ter bespreking! van tie tengevolge van de tijdsomstan digheden heerschende werkloosheid. Na opening op de gebruikelijke wijze, zette de voorzitter uiteen, wat reeds ge daan en 'besproken is in verband hier-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2