No. «90 Donderdag 10 September 1914 28e «Jaargang Staat van beleg. De Groote Oorlog. „De Zeeuw" in Militair Tehuis en Kamp. uit Gent. imam Uitgave van de Naaml. Venn. LüCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. 3URG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointra - Goes. Met dankbaarheid maken we nog mel ding van de volgende gift naar aanleiding van den herhaalden oproep in ons blad. (Mej. S. E. H. te Scherpenzeel (Gld.) neemt ook een abonnement voor haar rekening, om hiervan onze militairen te doen profiteeren. Nu Rruiningen (natuurlijk om Hans- weert) en andere rivierplaatsen in onze provincie, en alle zee- en rivierplaat sen en eilanden tot andere provincies behoorende, in staat Van beleg zijn ver klaard, herinneren wij nog even wat dit beteekent, opdat toch niemand zich noode- loos ongerust make. De staat van beleg wordt bepaald door artikel 187 der Grondwet. Daar staat: Ter handhaving van de veiligheid kan door of vanwege den Koning (de Koningin) elk gedeelte va.n het grondgebied des Rijks in staat van oorlog of in staat van beleg verkl&aifcl worden. De wet bepiaalt de wijze waarop en de gevallen Waarin zulks geschieden kan, en regelt de ge volgen. (Dit nu geschiedt door de wet van 23 Mei 1899. S 128). Bij die regeling kan worden bepaald, dat de grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten deele op het militair gezag overgaan, en dat de burgerlijke overheden aan de militaire ondergeschikt worden. Nu gelden voor den staat van beleg dezelfde voorschriften als voor den staat van oorlog. Het beteekent dus dat het militair ge zag, hetwelk zich anders alleen bepaalt tot militairen, zich ook uitstrekt tot alle burgers, echter zonder eenig overleg met het burgerlijk gezag. De ©enige gezag hebber te Kruiningen bijvoorbeeld is nu de militaire bevelhebber. Zoodat nu zelfs de plaatselijke overheid, de magistraat, de vroedschap, of hoe gij ze noemen wilt, onvoorwaardelijk staat onder de bevelen van dezen bevelhebber. De toegang tot het verkeer binnen en het verlaten van de gemeente kan door dezen geregeld worden overeenkomstig de eischen der algemeene veiligheid. Zoodat, wanneer de militaire bevelheb ber op een goeden dag het noodig vindt dat niemand in Hansweert binnen komt of fer uit gaat, hij zulkfe kan gelasten. Ook kan hij aan personen, die hij; voor de rast en de veiligheid gëvaarlijk acht, uit de gemeente doen verwijderen, of ge vangen zetten. Aan niet-militairen, die nog op een andere manier nuttig kunnen zijn, kan hij verbieden de gemeente te verlaten hij kan het wegvoeren van paarden, vee, wagens, vaartuigen, levensmiddelen en andere zaken bevelen^ bewerkstelligen of beletten. Hij kan zelfs niet-militairen bevelen om deel uit' te maken van de militaire macht, dus ook om mee te vechten, en in dit geval zijn de zoodanigen onderworpen aan de krijgs artikelen. Bestaat er gevaar voor spoedige in sluiting, dan kan hij alle: .inwoners die hij minder nuttig vindt uit de gemeente doen verwijderen, omdat ziji voor de ver dediging niet noodig zijn en zij dus on- noodig den voorraad voedsel helplen ver minderen en te spoediger opmaken. Hij kan ook alles gelastten wat betrek king heeft op! inkwartiering, vervoer, en dergelijke. Hij kan ook het verschijnen, uitgeven, drukken, verknopten, enz. van couranten en andere drukwerken in de gemeente beperken of geheel verbieden. Openbare vergaderingen, bijzondere 'godsdienstoefeningen (niet te verwarren •met de bekende, bestaande openbare godsdienstoefeningen), openbare bijeen komsten, optochten, samenkomsten ter oefening in den wapenhandel, en der gelijke mag hij verbiedenwaar zij ge houden worden kan hij ze op 't oogenblik doen uiteengaan, en is ernstig strafbaar wie zich hieraan niet terstond onderwerpt. Hij krijigt terstond de beschikking over post, telegraaf en telefoon, en is be voegd alle bneven en verdere stukken die daar inkomen, te openen en te le zen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. In alle landsgedeelten waar de staat van beleg is afgekondigd worden terstond krijgsraden ingesteld, aan welke ook de burgers zijn onderworpen, die zich aan feiten strafbaar volgens het militair straf recht schuldig maken. Hiermee is dan tevens vervallen het re Git vian beroep en cassatie in burgerlijke strafzaken, wanneer tenminste de bij de wet aange wezen burgerlijke rechter van beroep en cassatie niet in staat is daarvan kennis, te nemen. In dat geval oordeelt de krijgs raad in' hoogs te instantie. Hij is 'ook bevoegd de wettelijke be palingen op het dragen van wapenen, en uitoefening der jacht te wijzigen, in verhand met de openbare veiligheid en de inwoners te dwingen hunne wapens te komen inleveren. Hij moet deze echter later in goeden staat teruggeven, wan neer zij bij de overlevering in een goeden staat verkeerden. Alsmede om, met af wijking van hieromtrent bestaande be palingen, voorschriften te geven omtrent het begraven. Wat de aanleiding is geweest tot de afkondiging van den staat van beleg in de Zeeuwsche gemeenten, voorzoover zij aan het water zijn gelegen, hebben wij in ons vorig ,no. meegedeeld. Men ziet wel dat er heel andere rechts toestanden zijn ingetreden, en dat de staat van beleg veel verder ingrijpt in de Vrij heid van handelen en beweging van de ingezetenen dan de staat van oorlog. Mogen de ingezetenen er niet al te zeer den last van gevoelen. Moge het militaire juk zoo zacht moe gelijk knellen. Maar ook, moge, zoo 't noodig blijkt; niemand zich tegen dat tijdelijke (nieu we) gezag verzetten. Vooral de Christen, die zich houdt aan de Schrift en haar gezag, heeft rich stipt aan den regel te houden, dat alle gezag is, uit God, en dus ook dit, hetwelk de staat van beleg hem oplegt. Een strijd tusschen vliegers. Een der Engelsche gewonden, die in het JLondon Hospitaal verpleegd wordt, vertelde dezer dagen aan Koningin Ma ry, toen deze den gewonden een bezoek bracht, de volgende interessante bi?on- derheden over 'de achtervolging van een „Taube" door Engelsche en Fransche vlie gers in het Noorden van Frankrijk. Het regiment, waartoe de soldaat be hoorde, had juist rust, toen de Duitsch© vliegmachine boven het Engelsche kamp gesignaleerd werd. Een minuut later stegen twee vlieg machines een Franscihe en een Engelsche op, om da „Taube" aan te vallen; bij vergissing werden zij door hun eigen land- genooten beschoten. Eerst trachtten de Engelsche en Fran sche vliegers de „Taube" den terugtocht af te snijden, doch toen ziji "hierin niet slaagden, Vlogen zij snel omhoog. De Duitscher deed evenzoo, maar daar zijn toestel niet zoo vlug was, zag hij weldra den Engelschman boven zich. Dan hoorde mep Iheel zwak in de hooge luchten ge weerschoten vallen, en weldra daalde de „Taube" in een praohtigen volplane. De Engelschen snelden naar de plaats, waar de vliegmachine geland was in de vaste overtuiging, dat de Duitscihe of ficier gewond was. Tot hun groote Ver wondering bemerkten zij: echter, dat de Vlieger dood was; hij was door een En- gefschen kogel in het hoofd getroffen. Al stervende had hij den motor stil ge zet, en zijn handen hielden nog krampL achtig het laag'bestuur vast. De „Taube" Was nog ongeschonden. De opruiming van het slagveld. Op de vraag: wat geschiedt er na den slag met gewonden (mensch en dier),, dooden, huira eigendommen enz., antwoordt de Kölhische Zeitung: Men kan. gerust zijn. Wat nog naar mens ch en rno gelijk he i d gebeuren kan, ge beurt. Hoe? Ten eerste is na het gevecht elk tpoependeel verplicht, het gevechtsl- terrein in zijn nabijheid af te zoeken naar gewonden', dooden. en ook naar moordend en plunderend gespuis. Met bijzondere nauwkeurigheid wordt daarvoor 's nachts gezorgd. De strenge voorschriften zijn feitelijk overbodig. Ook de meest vermoeide sol daten denken aan hen, die met hen ge vochten hebben en een gelijke woede bezielt allen tegen de hyena's van het slagveld. L Tot loopen in staat zijnde gewonden sluiten zich bij den troep aan of begeven zich naar de eerste verbandplaats. Zij ontvangen een noodverband en begeven zich naar de meest nabijliggend© verza melplaats voor lichtgewonden. De overige gewonden worden zoo spoedig mogelijk naar de lazareths gebracht. De zorg voor de levenden vereischt een snelle teraardebestelling der dooden. Men behoeft zich volstrekt niet over te geven aan de onjuiste voorstelling, dat er nog licht levenden bij de dooden kun nen komen. De dood moet bij ieder on betwijfelbaar vastgesteld worden, eer men tot begraven mag overgaan. Bij de met de opruiming van het slagveld belaste patrouilles bevinden zich altijd officieren van gezondheid en zoo mogelijk ook an der gezondheidspersoneel'. De graven moeten zoo gemaakt worden, dat veront reiniging van lucht of water iniet te duch ten is. Nadat het slagveld is opgeruimd, moet nog een bijzonder commando onder een officier van gezondheid inspecteeren, of alles goed geschiedde. Ook Voor de dieren wordt gezorgd. Die ren met geneeslijke wondien worden ver bonden en naar de etappe-plaats gebracht. Te zwaar gewonden ontvangen het genade schot. De vaststelling der personen wordt be reikt door de naamplaten, die natuurlijk op de gewonden gevonden worden. Brie ven, zaken van waarde en andere eigen dommen van gesneuvelden, stervenden, bewusteloozen en zwaar gewonden, wor den, op het verzoek der eigenaars, door de betaalmeesters in bewaring genomen. De gevechten bij Dendermonde. De oorrespondent van de „Daily Mail" schrijft uit Antwerpen aan zijn blad, dat het nu mogelijk is te overzien, wat Za terdag en Zondag te Dendermonde ge beurde. Alle Belgische soldaten, die te Dender monde waren, izeggen, dat zjj! verrast werden door de Duitschers, die met groote macht kwamen opzetten, naar schatting ten getale Va.n wel 30.000. De Belgen waren met ongeveer 7.000 man en mcesten na een verwoed gevecht terugtrekken. Toen kwamen zij echter weer met ver sterkingen opdagen om den strijd te,her vatten en nu was het de beurt van de Duitsohe'rs om vferrast te zijn, zoodat zij ook moesten aftrekken, vanwaar 'ze .geko men 'waren. Wat 'zij evenwel bereikten was Antwer pen Van Ostende af te snijden. Ondertusschen rukten Duische troepen op tusschen Dendermonde en Mecihelen qn liepen tegen eenig© forten aan, wier positie zij verkeerd beoordeeld hadden. Met groote verliezen trokken zij terug en 'toen speelden de verdedigers een an dere winnende kaart uit. Zij zetten de steek onder water door de dijken door te steken en de terugtrekkende Teut'o- nen 'z'aten vast. Hun 'artillerie walen zij; bijna geheel kwijlt en de soldaten, die niet zoo gauw uit de geïnundeerde streek konden k'o- fmen, terwijl het water steeg en steeg, waren verplicht op huizen en in boo- imen te klimmen, waarvan de Beligen hen later a'.lsi krijgsgevangenen afhaalden. Zij waren Woedend over zlulk een onwaardig ©inde van den Strijd. Hoeveel manschappen daarbij verforen zijn gegaan kan niet nauwkeurig worden vastgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat gr 1000 werden gedood, maar met gewonden en krijgsgevangenen mee moeten hunne verliezen wel 4000 man bedragen heb ben. Een Belgisch officier vertelde mij, dat zijne manschappen een Diuitsclh bataljon in een woud in hinderlaag lokten en 450 man doodden. Een luitenant Van dat ba taljon een van het 21ste' regiment infanterie die gewond naar Antwer pen werd gevoerd, zeide, dat slechts 3 man van zijn compagnie ontsnapten. Watervloed om Antwerpen? Natuurlijk 'was de watervloed de be slissende factor in dit gevecht, en de Duitschers 'zullen er opnieuw mee te deen krijgen Voor 'z'ij. Antwterpen binnentrekken. Er zijn drie zones rond de stad, die onder .water gezet kunnen worden. Die breedste is in het Zuiden en beeft 60 a 70 vierkante mijlen oppervlakte. De an dere 'twee 'zijn kleiner en liggen ten Zuid- iWiesten en ten (Westen der stad. De waterhoogte varieert, wanneer deze steken onder water gezet worden, vian een paar duim tot eenige voeten. Het stroomt uit van de Schelde en de kanalen, die eruit Voortkomen. iWanneer het beslissende moment ge komen a's, gaan, gewoonlijk' bij het een voudige omzetten van een krak, de sluizen open en het water, als doodelijk wapen, begint onmiddellijk te stijg'en. De Antwerpsche Sinjoren houden nog grinnekend hun buik vast, wanneer bij denken aan de Duitschers in de boom toppen. Belegerd te worden maakt voor de bur gers van Antwerpen niet zulk een groot verschil in hun leven. Zoolang er voed sel genceg is en er niet te veel bommen Vallen, gaat het leven grootendeels, (Ln zijn gewone baan 'verder en dit zal wel ©enigen tijd z.qo duren. Het bedreigde Parijs. De beschouwingen van den Parijschen correspondent van een Engelsch blad, over de tactiek der Franschen, geven de meening van velen weer. Het is mogelijk, zegt de dagbladschrij ver, misschien waarschijnlijk, dat de te rugtocht der Fransche troepen over eenkomt met een nieuwe tactiek, om de vijandelijke strijdkrachten te laten voor uitrukken, tot zij uitgeput zijn en ze dan aan te pakken. Diaarmee zou generaal Joffre zijn overgegaan tot de tactiek, door Jaurès als do eenig mogelijke aangeraden. Inderdaad heeft de veldtocht tot dusver de voorspellingen van Jaurès bevestigd; De militaire deskundigen meenen thans vrij een stemmig, dat de eerst (namelijk in Elzas-Lotharingen) aangewende offen sieve tactiek een fout was te'n dat, indien het plan van Jaurès dadelijk' was opge volgd, onze positie ©enigszins beter en onze verliezen geringer zoudeln zijn. Maar zelfs als men de veronderstelling, dat de Fransche terugtocht met een bewust doel plaats heeft, voor juist houdt, dan schijnt toch de Duitsche opmarsch zoo snel ge weest te zijn, dat het plan niet hieelemaal slagen kon iein dat er dingen gebeurd zijn, waarvan wij niets weten. Het is waar schijnlijk, dat eenige spoorlijnen door de Duitschers gebruikt z'ijin. Maar ook thans hooren wij de volle waarheid niet. Wij weten niet, wat er in de door de Duit schers bezette departementen gebeurt. Wij hebben, aldus gaat hij verder, na tuurlijk met de mogelijkheid Van ©en Pa- rijische belegering te rekenen. Alle maat regelen hiervoor z'ijin getroffen. De bewo ners van huizen in de vuurlinie moesten hun huizen verlaten en deze werden met den grond gelijk gemaakt. Verder zijn) mijben gelegd en draadversperringen aan gebracht.. De toestand 'is geheel anders dan in, 1870, toen er maar één gordel van for ten was, dicht bij' de stad. Thans hebben wij een buitenste fortenlinie met een straal van 40 K.M. en zoo' lang die linie nog intact is, kan Parijs niet beschoten wor den. Helaas zijn de forten der buitenlinie niet van den modernsten bouw; zij zijn ongeveer 25 jaar oud. Het is mogelijk, dat de Duitschers voor de buitenste linie komen, maar dit be teekent nog geen belegering. Het is zelfs' mogelijk, dat het tot de plannen Van ge neraal Joffre behoort, hen zoover te laten komen. Er worden tusschen de beid© for tenlinies troepen samengetrokken en reus achtige voorraden opgestapeld, voor het geval eener belegering. Het Bois de Bou logne, de renbaan Longchamps en andere vlakten zijb overvol met ossen, koeien, kalveren, schapen en varkens. De levens- middelenvoorraad is voldoende om een langer beleg uit te houden dan in 1870, toen het vier maanden duurde. Zou bet voorloopig laten liggen van Parijs door de Duitschers, niet verband kunnen houden met hun plan, om alvo rens tot de insluiting van Parijs over te gaan, den toevoersweg in de richting van Strassburg met geweld vrij te maken Indische hulp voor Engeland. Minister Asquith verklaarde gisteren in het Lagerhuis', dat hij hbden een Voorstel zlou indienen 'betreffende het aanwerven Van nieuwe 'troepen. Charles Roberts, onderstaatssecretaris teor Indië, las een laag; telegram voor vian den onderkoning van Indië, dat ee'n (diepen indruk op het huis maakte en begroet werd met luid en aanhoudend gejuich. Het telegram was een sprekend toewijs van de spontarie loyaliteit .dooi; geheel Indië. De onderkoning deelde mede, dat de inlandsehe vorsten, ten 'getale van bijna zevenhonderd, eensgezind hun persoonlij ke 'diensten en de hulpbronnen van hun staten hadden aangeboden voor den oor log. Zeven-en-twintig van de grootste staten onderhonden keizerlijk© troepen en deze zijn toiji het uitbreken van den oorlog onmiddellijk ter beschikking Van de In dische 'pegpering gesteld. Brieven zijnontvangen vain de meest verwijderde staten van Indië, waaruit het oprecht Verlangen blijkt, hujjp te bieden. 'Onder de aanbiedingen, door de Inland sehe vorsten gedaan, was er een van 50 lacks 'ropyen (87r/a mfflioen gulden), door den maharadja van Mysore. Verschillende vorsten boden hospitaal schepen aan. De maharadja Van ReWal bood niet alleen alle hulpmiddelen vïin zijn staten aan, maar zelfsi zijn kroonju- weelen. Een maharadja Van meer dan 70 jaar, vroeg met het expeditieleger mede te» mogen gaan en hij zal vergezeld Worden door 'zijn neef, een jongeling Van' zeven tien jaar. J fit Russische successen. Te St. Petersburg is via Boekatest- Odessa het bericht ontvangen, dat de Russen in Cze'rnowitz zijn binnengerukt. Hetzelide bericht behelst, dat de terug tocht der Oostenrijkers tusschen de ri vieren Weiohsel en Bug hun op Reusach tige offers is te staan gekomen. Het Vfer- zet was geheel gebroken. Uit Rome wordt d.d. Maandag geseind, dat, 'volgens officieel© berichten uit Rus sisch© bron, de vlucht der Oosten rijkers ten zuidwesten van Lemberjg aan houdt. (Intussohen hebben de Oostenrij kers zich weer in den strijd geworpen, blijkens een telegram in dit blad. Red.) Overal 'maken de Russen zich meester, van kanonnen en munitie-voorraden, die door de Oostenrijkers waren achtergelaten. Een geheel Oostenrijfcsoh detachement had zich vrijwillig overgegeven. De Sol daten konden den ijzeren dwang] Van hun officieren en de ontberingen van het le ven .te velde niet langer dragen. Dat het den Oostenrijkers in Galioië niet Voo'r den wind gaat, mog© blijken uil het volgende bericht uit Wecncn(!) Met het prijsgeven van Oost-Galicië is in de plannen yam den genieraten sta.fi steeds rekening gehouden, ,maar zulks kon niet aangekondigd worden, omdat hot de- piïmeerend op de bevolking zou hebben gewerkt en omdat men den vijand naar Galioië wild ©lokken, om hem niet, ge lijk Napoleon,'maandenlang door de atep1- pen en moerassen Van Rusland te moe ten Vervolgen. In Oost-Galicië is alleen geVoohten öm het offensief van de legers van generaal Dankl en Auftenberg te Vergemakkelijken. Lemherg isi niet gewapenderhand dool) de Russen genomen, dccih was reeds ont ruimd. Lemberg is administratief een stad van beteekenis, uit strategisch oogpunt 'echter niet. De strijd in Galicië wordt hardnekkig! voortgezet. Voor de Oostenrijkers staan de zaken niet ongunstig'. De stemming der bevolking is vol ver trouwen; de prijlzen del" levensmiddelen zijn gewoon; door het verbod van U'itVoen zijn ze eerder lager dan hooger dan Voor den oorlog. Russen in Engeland. Zou het waar zijn? Hardnekkige geruchten doen d© ronde, doch eenige bevestiging is nog niet ge komen. i Een Zweedsch blad meldt: Onze correspondent te Ystad (Zweden) deelt ons mede: Een Zweedsch stoom schip is hier vandaag uit Engeland aan gekomen. De kapitein was in de gelegen heid, om iets over den toestand in Enge land mede te deefcn. Hij vertelt, dat hij tijdens zijn verblijf te Hartlepool van be trouwbare z'ijlde te weten was gtekomien, dat in d© laatste dagen groote transpor ten van Russische troepen t© Birkenhead, Liverpool en Aberdeen aan wal gezet waren. De ontscheping van de troepten, die van Archangel' met Engelsche trans portschepen onder geleid© van een groot Engelsch smaldeel warein aangebracht, zou vlot in haar werk zijb gegaan. Een Noorsch stoomschip, dat op weg naar Hartlepool was, werd door een En gelschen kruiser aangehouden len naar; Duitsche oorlogsschepen gevraagd. Volgens verschillende mededeelingen, moet het aantal Russisch© troepen vair 60.000 tot 80.000 bedragen. Zij moeten van de noordelijke landingsplaatsen toret den spoor naar Devonport aan het Ka naal overgebracht zijb, om van daar uit naar Brest en Cherbourg in Noord-Frank rijk vervoerd te worden. Al deze transporten hebben in del groot ste stilte plaats gehad. In Gent is geschoten. 't Was een hachelijk oogenblik. 't Geval zit zoo. Een Duitsch officier reed in een auto, bestuurd door een Duitsch soldaat, in de St. Pieters Nieuwstraat. Recht tegenover het lokaal Vooruit moest de auto lang zamer rijden door het kruisen van tweq trams. - i Daar kwam een .andere auto aangereden, waarin vier Belgische militairen, met leen mitrailleuse. De ontmoeting gaf, volgens een Gentsch blad, aanleiding tot het wis selen van! schoten uit beide auto's, ter wijl verschillende omstanders aan mijni zegsman verklaarden, dat de Duitsche of-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1