T elegrammeii. Binnenland. Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. BERLIJN, 8 Sept. Mau- beuge heeft gecapituleerd. Veertigduizend krijgsgevan genen, w. o. 4 generaals. Vierhonderd kanonnen en veel munitie vielen in han den der Duitsehers. Allerlei. les, Condé, La F ére en Laon. Vol gens Antwerpsche bladen nederlaag der Duitsehers bij St. Quentin. Te Vin- cennes 'Duitsche vliegmachine gevallen. Lembeng door de Russen ingenomen. De Vorst van Albanië gaat naar Ve netië. 4 Sept. Reims door de Duitsehers genomen. Nederlaag der Oostenrijkers bij Lublin (uit Russische bron). Den- dermonde door de Duitsehers gebombar deerd. Termonde door de Belgen ont ruimd. 5 'Sept. De Duitsehers in Frankrijk trekken "Westelijk langs het Argonnerwoud in Oostelijke en Zuid-Oostelijke richting en laten Parijs terzijde liggen. Bij Dender- monde wordt gestreden. Ten Z.-W. van Mechelen rijn de dijken doorgestoken en staat het land onder water. 6 ISept. De Duitsehers trekken verder Zuid-Oostelijk van Parijs op. De Franse he veüdedigtngStrnepen trekken op Parijs te rug. Een tweetal Japansche lucht schepen werpt bommen boven Tsjingtau. Defensiefonds. De Minister Van Binnenlandsche Zaken deelt mee, dat ten behoeve van dit fonds in dank ontvangen rijn verschillende, min of meer geclausuleerde toezeggingen en wel a. twee tot het bedrag van een-tiende Van hef vermogen, respectievelijk geschat op f750.000 en f362.000, van Neder landers die, althans voorloopig, onbekend Wenschente blijven ib. een Van den heer A. H. G. Fokker, te 's Gravenhage, tot het bedrag van een- tiende van zijn vermogen; ci. een van iemand die onbekend wenscht te blijven tot een bedrag van 4 pCt. van zijn vermiogjen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f 200.000 en niet meer dan f 250.000tot een be- ldrag Van 5 pCt. van 'zijn Vermogen als het na den oorlog blijkt te zijp meer dan f 250.000 en niet meer dan f 300.000tot ■een bedrag van 6 pCit. van zijn vermogen als het na den oorlog' blijkt te zijn meer dan f300.000 en niet meer dan f350.000; tot een bedrag van 7 pCt. van zijn ver mogen, als het na den oorlog blijkt te zijn meer dan f350.000 en niet meer dan f400.000 8 pCt. van zijii vermogen als bet na den oorlog blijkt te zijn meer dan 'f 400.000. Nederland's, neutraliteit. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn had het in zijn laatslen brief over den indruk, dien onze neutraliteit in Duitschland maakt. We laten het desbe treffende gedeelte hier volgen: Ik kan niet nalaten, aldus schrijft hij, hier een onbescheidenheid te begaan. He den mengen had ik een ernstig1 gesprek niet als journalist met een hoog en bijzonder ingewijd Duitsch ambtenaar. Wij spraken over deze dingen. „Wat voor den vakman een genoegen is om waar te nemen", zei hij, plotseling op dit on derwerp overgaande, „dat is: de taktiek Van uw regeering onder deze crisis. Ieder van haar manoeuvres is juist. Als men met spanning afwachtte, hoe zij, schijnbaar in de klem tusschen Engeland en ons, rich nit dei moeilijkheid zou redden, dan zag men plotseling dat de heele zaak maar kinderspel voor haar was. Het is haar gelukt onsi tevreden te stellen en Engeland tegelijkertijd. De Nederlandsche zoowel als de Deensche regeering' be reidden ons telkens verrassingen in dit opzicht. De strenge neutraliteit, die naar beide zijden is foegfepast, stemt ons tot dankbaarheid. Ik kan u geluk wenschen met uw regeering." Huiden mogen niet meer uitgevoerd worden. Middelburg. Onze lezers zullen gisteren gemerkt hebben, dat 4 berichten onder Vlissingen stonden, die onder Mid delburg behoorden, namelijk, die over de Belgische soldaten, over den inbraak, over de anti-militairistische geschriften en over de twee colporteurs. Betreffend de verspreiding van anti- militairistische geschriften te Middelburg meldt, men ons nader van daar: Reeds Zaterdagavond werd door toen onbekende personen een anti-militairis- tisch geschrift verspreid onder de alhier in garnizoen zijnde soldaten. Zondagmor gen werden zelfs zulke geschriften op de wacht aan de kazerne en op die bij het bureau van den territorialen commandant gebracht, en wel door zekeren H. D. M. W„ een letterzetter van bet vrijj social is-, tisch orgaan de Toekomst. Op last van den officier van de wacht toog leen onder officier er op uit en hield met hulp van een agent van politie W., die met zijn dochtertje de circulaires verspreidde aan en bracht hem naar het politiebureau over, waar proces-verbaal tegen W. werd op gemaakt, terwijl hij Maandag voor den officier van justitie werd geleid en ver volgens naar het huis van bewaring werd overgebracht. Door Gedeputeerde Staten is met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot vas ten arbeider der Provincie op den weg van Neuzen naar Axel, dhr. P. Cornelis te Hoofdplaat s Heer Arendskerke. Gisteravond om streeks 11 uur is het den brigadier-titulair her Rijksveldwacht C. Eversdijk en den onbeaoldijgdeji Rijksveldwachter A. M. Ru- eijn m den Ouden Kraaijertpolder gelukt op heeterdaad te betrappen zekeren M. uit Goes, op het zich toeëigenen van ledige zakken. Zakken met aardappels werden door genoemden M. uitgestort, om de zak ken te kunnen meenemen. Er is natuur lijk proces-verbaal opgemaakt. Ritthem. De collecte voor 't Roode Kruis heeft alhier opgebracht de som van f 70.79. Stavenisse. De landbouwersknecht A. Vermeulen in deze gemeente, die j.l. Don derdag door een paard tegen een beschot werd gedrukt, is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom aan de gevolgen over leden. De voorbereiding van een verbin dingsweg over den Dam door de Ooster- schelde, welke weg Zeeland met Noord- Brabant zal verbinden, is zoover gevor derd, dat de minister van waterstaat de plannen heeft goedgekeurd en zich bereid heeft verklaard het daarheen te sturen, dat de kosten voor de helft door het rijk worden betaald. Ook heeft de minister den wensch uitgesproken, dat met het oog op de werkloosheid spoedig met den aan leg zal worden begonnen en reeds zijn in die richting de eerste maatregelen ge nomen. (N. R. C.) De Zeeuwfch Vlaam3i:he tram. De aansluiting der tramlijn van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram van Sas van Gent met die van IJzendijke naai' de de Belgische grens is tot stand gebracht. Gisternacht is de eerste locomotief van de eene afdeeling op de andere gereden. Naar we vernemen hoopt men deze lijn met 1 October voor het goederenvervoer open te stellen. Er bestaat gegrond voor uitzicht dat niettegenstaande de huidige omstandigheden over voldoend materieel zal kunnen worden beschikt. „M. Crt." Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Almelo en te Zaamslag, A. M. Berkhof te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Goes. Donderdagavond a. s. 7 uur Bid stond, te houden door Ds. G. H. Kersten van Ierseke. *Rijks Hoogere Burgerschool te G oes. Na gehouden her-examen zijn toegela ten: Hot de tweede klasse: H. J. An- dreae, H. van Gorsel en W. Neervoort; tot 'de vijfde klasse M. Bartel®© en Wa. Warnsink. Nog 'zijn toegelaten tot de eeïstte klas se B. Mudde van Amsterdam, M. Vla ming van Ierseke, Petrus van Loon en Coma. van Loon van Hansweerdtolt de tweede klasse: I. van Sandick van Goes. Geslaagd te Utrecht voor het ma chinisten-examen, diploma B, de heeren C. Saman en J. H. Krijger. De heer J. J. Leijs, Directeur der Groen van Prinsterer-Kweekschool te Doe- tinchem tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor de Chr. School, is door den Minister van Koloniën be noemd tot Directeur van den Landbouw in Suriname. Ongelukken. Juffrouw M. J. ten H. te Rotterdam liet gisterennamiddag in de Lekhaven alhier haar hondje zwem men. Daarbij is zij van de glooiing langs die haven te water gegleden en verdron ken. Haar lijk is later door de rivier politie opgehaald. Vrijdagavond is te Oss M. v. B. door messteken ernstig ver wond en Zondagavond aan de bekomen wonden overleden. De vermoedelijke da der G. v. V., Maandagmorgen met den ■verslagen© geconfronteerd, blijft ten stel ligste ontkennen. Zondagmiddag is'de kleermaker S., te Harderwijk, die met eenige vrienden op de Zuiderzee aan het zeilen was, te water geraakt en verdron ken. Het lijk is nog niet opgehaald. Zondag is in Den Haag bij het zwemmen in de Laak een 11-jarig jongetje ver dronken. Ontsporing. Eergisteravond is de stoomtram HelderHuisduinen op den Zeedijk ontspoord, waarbij de locomotief omsloeg en eenige wagens uit het spoor zijn geloopen. Acht personen zijn min' of meer zwaar gewond. Smokkelarij. V erschillende grensbewoners van den Geldersohen Ach terhoek blijken te meenten, dat nui de( uitvoer van vele artikelen naar Pruisen vrij is, zij nu ook alles uit Pruisen ons land mogen invoeren. Zoo zijh bij Aalten drie personen aangehouden, die een big, suiker en jenever uit Pruisen hadden ge smokkeld. Moorden zelfmoord. Te Baarn heeft de heer W. E. in de autogarage zijn 14-jarig eenig zoontje met een revol verschot gedood en daarna zich zelf dood geschoten. „N. v. d. D." Een Nederlandsche profes sor gevangen. Een bijzondere cor respondent van „de Maasbode" meldt uit Maastricht De Duitsehers hebben te Leuven een professor uit Rolduo gevangen genomen en opgezonden. Zijn naam is mij ontgaan. Het bleek niet mogelijk om uit te vinden, waarheen hij was gezonden, omdat 'men daar geen aanteekening van houdt. Wij hopen langs diplomatieken weg dezen Ne derlander te bevrijden. De gevangenneming is geheel en al een vergissing. Flink. De zoon van den burge meester vati Harmeien, Anton Blanke- stijn, heeft zijn vacantie benut door als conducteur dienst te doen op de auto bus Harmeien—Utrecht, zulks ter ver vanging van een gewonen conducteur, die wegens militieplicht van zijn broeder in de zaak zijns vaders noodig was. Onze conducteur in buitengewonen dienst heeft zich van zijn taak tot ieders tevreden heid gekweten hij onderscheidde zich door groote welwillendheid en hulpvaar digheid. Bovendien was hij ook niet te trotsch om fooitjes aan te nemen, doch deze heeft hij afgestaan aan het te Har- melen bestaande steuncomité, dat op die wijze een bedrag van f 21.18 in ontvangst heeft kunnen nemen. (U. D.) -- Van de jongste mobilisatie tot d ie van heden. Men meldt aan de „Rott." In de gemeente Wedde (Gr.) bestaat nog een fonds, dat tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in i870 werd opgericht, om daaruit er is nu nog ruim f 700 in opgepot steun aan huis gezinnen te verleenen, die wegens mo bilisatie achterbleven. De Raad besloot dat ook nu daaruit steun zou worden verleend. Goed afgeloopen. Men meldt uit Baarle-Nassau aan de „Msb." Vrij dagmorgen kwam hier een militaire wa gen met twee paaiden bespannen in botsing met een boom. De wagen, een zes-persoonsbrikje werd geheel vernield, en door den schok sloegen de paarden op hol. Het eene dier was te grijpen, maar het andere rende een huis binrn n, over een houten hekje en een kind heen en verbrijzelde in de gang een tweetal bin nenmuren, waarna het woedende dier in den kelder terecht kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats ook het paard had geen noemens waardig letsel bekomen. Zijn „plaats" goed begre pen. Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijselsche garnizoenen is sedert den aanvang der mobilisatie geplaatst bij den staf in èen provinciale hoofdstad, militair centrum, en vergezelt van daaruit den brigadechef geregeld .op diens tour nee langs de garnizoenen en postenliniie. Beide heeren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestelde auto, terwijl dan de plaats naast den bestuur der wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van palfrenier vervult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunnerzijds niet karig met een versna pering of een sigaar en ook wordt den oppasser nu en dan wel eens een dub beltje in de hand gestopt, dat met beleefd) saluut wordt opgestoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp1 zou gepasseerd worden, wendde de oppasser zich tot zijn chefs met de mededeeling, dat zijn moeder daar woonde en dat zij! het bijzonder zou op prijs stellen, wanneer de beieren te haren huize wilden koffiedrinken. Zonder aarze len Inamen de officieren deze uiitnoodiging van hun „oppasser" aan, en een oogen- blik later sloeg de auto op diens aan wijzing de oprijlaan van een fraaie villa in, om voor de deur van het statige ge bouw stil te houden. Be vrouw des hui zes, een eerbiedwaardige oude dame, ontving de gasten van haar zoon op de meest minzame wijze en bood hun een smakelijke lunch aan, waarhij zij haar plichten als gastvrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam. Op uit drukkelijk verlangen zijner chefs had „de oppasser" mee aangezeten, maar nauw1 was ihjet oogenblik van vertrekken aan gebroken, of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding bij het por tier. En sedert vervult hij weer ijverig en accuraat zijh soldatenplicht. Maar of er ook weer fooitjes zullen worden toegestopt? „N. Ct." Niet „de ware Ja n". Wij lezen in de „N. Gron. Ct.": De avondtrein van negen tuur en zooveel zal aankomen. In breede rijen wachten ze aan 't station èn vaders èn moeders, èn broers èn zusters engeliefden op onze landsverdedigers, die zoo aanstonds met tweemaal vier en twintig uur verlof in onze stad zuilen aankomen. Eindelijk dan, de trein stroomt binnen, en „onze jongens" wandelen het perron op. Menig een kent z'n jongen niet meer. Sommigen zijn kaalgeschoren, anderen veel bruiner getint dan toen ze (gingen, andere Weer dik ker, en nog anderen zijn enkele ponden in zwaarte afgenomen. Naar al de helden kijkt en wacht, tot dat de ware Jan komt, ook een .achttien jarige schoone. Eensklaps daar vliegt ze naai- voren, en met 'n „dag Jan, hou is 't mit die", slaat ze meteen haar donzige blanke armen om den hals van een lands verdediger, en beklinkt de ontmoeting met een flinken zoen. Haar arm daarna ver trouwelijk in de zijne leggende vervolgt ze met „Jan" den weg naar huis. Ze zullen zoo ongeveer een vijf 'en twintig pas vredig naast elkander geloopen hebben, toen de aanminnige schoone haar Jan heel lief en vertrouwelijk in z'n soldaten- oogen begon te blikken. Maar wat was dat? Ze kijkt, kijkt, kijkt nog eens eensklaps een gil zij laat J.an's arm los en roept ontsteld uit: „Moar doe bist mien Jan toch nait." Jan haalt z'n schouders op en zegt: ,,'k Wait naargens van. Krijg s s ch at ten. Wij hebben reeds het een en ander medegedeeld ever den Duitschen krijgsschat, welke tot dus ver werd bewaard in den Juiius-toren van Spandau. Het goud werd daar angst vallig door een afzonderlijke militaire wacht bewaakt. Het scheen onmogelijk, dat ooit iemand de handen er naar kon uitsteken. Toch is eenmaal een inbreker op het denkbeeld gekomen, deze inillioe- nen gouden staven te stelen; de brutale boef heette Reinsdorf, en werkelijk gaf hij uitvoering aan zijn plannen door een tuimel te graven van een huis in de buurt naar de kelders van den Julius-toren. De politie kreeg echter lucht van de poging en deed .een inval bij den tunnel-graver die 'toen echter reeds ontsnapt was. Later kreeg men -hem echter toch in handen, na gjjn mislukten aanslag op het Germa- nia-standbeeld bij Bingen. Van den Russischen krijgsschat verne men we, dat deze een bedrag vertegen woordigt van 150 millioen; en geborgen ligt in de kelders van de vesting-gevange nis van Peter en Paul; het goud is ver pakt in oude ammunitie-blikken, die weer verzameld zijn in caissonwagens, welke in de kelders staan onder het waterpeil van de Newa. Ook de Vereenigde Staten zijn na den oorlog van 18611865 begonnen er een krijgsschat op na te houden; men verza melde echter geen gouden staven, doch uitsluitend zilver, welk geld men niet) in kelders, maar op de zolders van het departement van financiën bewaarde, zoo dat op zekeren dag heel het gewicht naar beneden kwam en een aantal ongelukkige beambten onder de dollars verpletterd) werd. Brand. Onder Lexmond heeft een ernstige brand de kapitale boerenhofstede van de wed. A. v. D. in de asch. gelegd. Van den inboedel is weinig gered. De verbrande hoeveelheid hooi wordt op 50.000 pond geschat. Niets was verzekerd. Men verzekert, dat een huisgenoot, die niet wel bij: het hoofd is, den brand ver oorzaakt heeft. -De w i ch ©11'o ed e. De man met de wichelroede, de heer Ter Horst te Del- den, is op het terrein bij de gasfabriek te Winterswijk bezig geweest naar water te zoeken. De heer Ter Horst wees op' twee plaatsen een bron aan, eveneens op het naastliggende terrein. Deze 4 pun ten lagen nagenoeg in een rechte iijin. De roede wees ook de plaats van 3 put ten, voor het oog niet te zien, en de waterleiding aan. De heer 'Ter Horst ver moedde, 'dat het water op 40 a 50 M. diepte zou aangeboord worden. Eerlang zal een aanvang worden genomen met de boring. MIDDELBURG. Door de politie is we der procesverbaal opgemaakt wegens het niet inleveren van een geweer, en wel tegen zekeren J. L. MIDDELBURG. Op het politie-bureau ligt voor belangstellenden ter inzage een rapport van den Commissaris van politie te Alkmaar, over de Ver. voor Werkver schaffing en haar directeur aldaar. MIDDELBURG. In de gisteren gehouden vergadering van de Ver. tot verzorging van Zeeuwsche blinden werd door den. voorzitter dhr. L. A. v. d. Harst het jaarverslag over het afgeloopen boekjaar uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend. Door wijlen mej. A. C. Dockheer, werd aan de Ver. f 1000 gelegateerd, wel ke som dankbaar werd aanvaard. De loo- nen konden wederom verhoogd worden en gratificaties konden worden toegekend. Als nieuw bedrijf werd de vervaardiging van borstelwerk ter hand genomen. De inrichting werd aan de zijde der Geere verbouwd en aldaar werd een winkel kast aangebracht om de vervaardigde voorwerpen te étaleeren. In den loop van het jaar overleed de trouwe huisbewaar ster mej. Van Kameren, die gedurende een reeks van jaren haar beste krachten, wijdde aan de inrichting en 'haar blinden. De aanvragen tot plaatsing van blinden in de werkinrichting moesten wegens vol doend aantal werkkrachten allen van de hand worden gewezen. ANTWERPEN. 8 Sept. De Duitsehers ver woestten Dinant; honderd notabelen werden gefusilleerd, omdat van de heuvels om Dinant werd geschoten. De Duitsehers rukken op naar Gent. LONDEN, 8 Sept. De Daily Chronicle Verneemt uit Gent, dat de correspondent van dit blad een tocht deed in de rich ting van Dendermonde. Hij verzekert, dat [Zaterdagmiddag de stad in brand stond en avonds geen huis meer te vinden was. BERLIJN, 8 Sept. De rijksdagafgevaar digde Frank, een der leiders van de S. D. A. P., is gesneuveld in den slag bij Limévill© LONDEN, 8 .Siept. Volgens: een telegram uit St. Petersburg aan de Morning Post is de vesting Mieolajof door de Russen ingenomen. Deze vesting ligt 20 mijllen tjen Z. van Le m berg aan de Dnjestr. 't Was ©en der meest moderne vestingjen van Oostenrijk. DEN HAAG, 8 Sept. De uitvoer van rijst en maismeel is verboden. Ingetrok ken is de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van zwavelzuur. VLISSINGEN, 8 Sept. De Engelsdhe admiraliteit heeft verzekerd, dat ia de lijn Vliissingen-Folkstone-Q ueenboro geen mijnen liggen. Deze zullen niet dan na voorafgaande kennisgeving gelegd wor den. PARIJS, 8 Sept. Het officieel communi qué van hedennacht luidt: De Fransche linkervleugel rukte op, zonder op krach- tigen tegenstand te stuiten, naar het Cen trum van jh et district Verdun. De toestand is onveranderd. De bezetting van Parijs vocht bij de Ourcq tusschen Parijs en Reims met gunstigen uitslag. TERNEUZEN, 8 Sept. De burgemeester van Gent, de heer Braun, van wien gezegd wordt, dat hij Amerikaansch gezantschaps secretaris izal Worden of het reeds is, zal hedenmiddag de Duitsche legermacht tege moet gaan om de stad over te- geven en te verzoeken de stad te sparen. De Nationale Bank is gisteren reeds gesloten ook het postkantoor, en de Staatswetrik)- plaatsen, zoodat 1700 arbeiders werke loos izijn. ARNHEM, 8 Sept. Tot lid van de Eer ste Kamer, vacature van Löben Seis, is gekozen de heer H. Colijn, oud-minister van oorlog, met 34 stemmen; 2*2 blanda. De voorzitter van de Eerste Kamer dhr. J. J. G. baren v. Voorst tot Voorst is "herbenoemd. ROTTERDAM, 8 Sept. De „De „Tam- bora" van de Rotterdamsche Lloyd zal waarschijnlijk Woensdag of Donderdag van Brest vertrekken. LONDEN. (Officieel), 8 Sept. De plan nen van Generaal Joffre worden voort durend uitgevoerd. De geallieerde strijd-' krachten voor de. offensieve operaties zou den er in geslaagd zijn de tegenover hen strijdende Duitsche legers in N.-O. rich ting terug te drijven. ANTWERPEN, 8 Sept. De Koningin van België is hier teruggekeerd. (Volgens een! vroeger bericht zou H. M. reeds enkele dagen geleden uit Engeland terugge keerd zijn. Red.). MAASTRICHT, 8 Sept. Er is een verbod aan de inwoners van Luik uitgevaardigd gedurende 3 dagen hun huis te verlaten opdat ze niet de talrijke troepen zien, die naar Duitschland terugkeeren. TERNEUZEN. Een Duitsch dokter ver klaarde te Londerzeel, dat de Duitsche verliezen bij Boschkapelle (Cap©lle-au-Bois biji Mechelen) meer dan 2000 bedroeg. De burgemeester van Gent zond afgevaardig den naar Melle, waar zich Duitsehers bevonden, om tot een overeenkomst te geraken. i _;i M VLISSINGEN, 7 Sept. (N. R. C.) Het stoomschip „Jan Breijdel" is met de Bel gische koningin aan boord om 3 uur 45 hier gepasseerd met bestemming nagr Antwerpen. 'VLISSINGEN, 7 Sept. (N. R. C.) Vluch telingen uit Oostende verzekerden, dat een bombardement van Oostende aan staande is. 30 treinen met vluchtelinglen zijn heden vandaar vertrokkenDe En- gelschen hebben daar troepen geland. BERLIJN, 7 Sept. In een artikel van het officieuze Turksche blad „De Tanin" wordt gezegd, dat de aankoop! van „De Goeben en „De Breslau" niet als een schending der Turksche neutraliteit kan worden beschouwd. Het'blad ontkent, dat deze verkoop1 slechts een sohijnverkoop) zou zijn geweest en wijst er op', dat de schepen reeds met Turksche officieren en matrozen zijn bemand. Het blad zegt, dat Turkije er steeds op 'bedacht is geweest zijn neutraliteit te handhaven, indien echter de openbare meening in het land van deze gedachte zou afwijken dan kan dit niet aan de regeering worden geweten. 'BERLIJN, 7 Sept. Een telegram uit Athene meldt, dat de Engelsche kruiser „Warior" in de Adriatische Zee op een Oostenrijksohe mijn is gestooten en ge zonken. Augustus bloedmaand. Er is.1 reeds vaker op gewezen, dat ook) in "tjaar '1870 in die maand Augustusl de 'eerste geweldige slagen geleverd wen den. Minder bekend is: het echter, merkt de „Frankfurter Zeitunjgl" op, dat in de maand Augustus de voornaamste' slagen in de wereldgeschiedenis gevallen zijin. Behalve de Lekende Augpstusslagen in 1813 ien 1870, moeien de Volgende ge noemd .worden: Cannae (2 Aug. 216 V. Chr.), Tagjlacoizzo (23 Aug. 1268), Mareh- feld (26 Aug. 1278), Crécy (26 Aug. 1346), Döffingen ('23 Aug. 1388), St. Ja cob aan de Bios: (26 Aug;. 1444), Bos- Worth (22 Aug. 1485), Mohacs (29 Aug. 1526), Lutter aan de Barenberg (27 Aug. 1626), Höc'hstadt (13 Aug. 1704), Belgrado (16 Aug. 1717), Zorndorf (25 Aug. 1758), Kuneisdorf (12 Aug. 1759), Liegnitz. (15 Aug. 1760), Borodino (17 Aug. 1812). Bijlzonder merkwaardig isi echter het feit, dat) de jongste krijgsbedrijven juist op' die datum® in Augustus zijn gevallen, die in 'de Pruisische krijgsgeschiedenis nog geen bijzondere bekendheid hebben ge kregen. Thans zijn er van 9 tot 31 Aug. slechts 2 data. (24 en 28 Aug.) waar op geen Duitsch© krijgsbedrijven plaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3