Ooriogsoverzicht. Ik weet niet, wat men in Amerika over den oorlog denkt. Ik neem echter aan, dat daar nu de telegrammen, gewisseld tusschen den Duitschen Keizer en den Tsaar en den Koning van Engeland, be kend zijn geworden, welke onweerlegbaar voor de geschiedenis getuigen, hoe de Duitsche Keizer tot het allerlaatst po gingen in het werk heeft gesteld om den vrede te bewaren. Deze pogingen moesten echter vergeefsch blijven, omdat Ttusland onder alle omstandigheden tot den oor log besloten was en omdat Engeland, dat tien jaren lang het aan Duitschland vijandige nationalisme in Rusland en Frankrijk had aangemoedigd, de schit terende gelegenheid onbenut heeft laten voorbijgaan, welke zich aanbood om de zoo vaak betuigde liefde voor den vrede te bewijzen. Anders had ten minste de oorlog van Duitschland met Frankrijk en Engeland vermeden kunnen worden. Als eenmaal de archieven geopend zul len worden, zal de wereld bemerken, hoe dikwijls "Duitschland aan Engeland de vriendenhand heeft toegestoken, maar En geland heeft de vriendschap met Duitsch land niet gewild. Naijverig op de ont wikkeling van Duitschland en gevoelen de, dat het door de energie en den vlijt van Duitschland op velerlei gebied over vleugeld zou worden, heeft Engeland Duitschland met ruw geweld willen neer drukken, gelijk het vroeger Spanje, Ne derland en Frankrijk heeft neergeslagen. Dit oogenblik achtte Engeland thans gekomen, en het binnentrekken van de Duitsche troepen in België bood dat land een welkom voorwendsel om aan den oorlog deel te nemen. Tot den marsch door België was Duitschland echter ge dwongen, daar het den voorgenomen Fran- schen opmarsch vóór moest zijn en Bel gië daarop slechts wachtte om zich bij Frankrijk aan te sluiten. Dat het voor Engeland slechts een voorwendsel was, bewijst het feit, dat Sir Edward Grey reeds op 2 Augustus des middags, dus vóór de schending van de Belgische neu traliteit door Duitschland, den Franschen gezant de hulp van Engeland zonder voor behoud had toegezegd voor het geval de Duitsche vloot een aanval zou doen op de Fransche kust. Moreele overwe gingen kent de Engelsche politiek ech ter niet, en zoo heeft dan het Engelsche volk, dat zich altijd voordoet als voor vechter voor vrijheid en recht, zich ver bonden met Rusland, den vertegenwoordi ger van het vruchtbare despotisme, met het land, dat geen geestelijke, geen gods dienstige vrijheid kent en dat de vrijheid der volkeren zoowel als die der individuen met voeten treedt. Reeds begint Enge land in te zien dat het heeft misgerekend en dat Duitschland zijn vijanden de baas wordt. Daarom tracht het met de kleingees- tigste middelen Duitschland ten minste zooveel mogelijk in zijn handel en zijn koloniën nadeel toe te brengen, waarbij het zonder zich om de gevolgen voor de beschaving en het blanke ras te bekom meren Japan tot een rooftocht tegen Kiao- tsjou beweegt, de negers in Afrika tegen de Duitsohers in de koloniën ten strijde voert, en, nadat het de Duitsche nieuws kanalen in de geheele wereld heeft af gesneden, een veldtocht van leugens te gen ons onderneemt. Zoo zal het zijn landgenooten vertel len, dat Duitsche troepen Belgische ste den en dorpen in brand hebben gesto ken, hun daarbij echter onthouden, dat Belgische meisjes weerlooze gewonden op het slagveld de oogen hebben uitgesto ken. Ambtenaren in Belgische steden heb ben onze officieren ten eten genoodigd en over de tafel heen doodgeschoten. In strijd met het volkenrecht weid de ge heele Belgische burgerlijke bevolking tot tegenstand opgeroepen. Die bevolking is in den rug van onze troepen, na hen eerst vriendschappelijk ontvangen te hebben, met verborgen wapenen en op de meest wreede wijze strijdend opge staan. Belgische vrouwen hebben solda ten, die, ingekwartierd, zich ter ruste hadden begeven, den hals afgesneden. Engeland zal ook niets van de dum- dum-kogels vertellen, die door Engelsehen en Franschen in strijd mét alle overeen komsten en de gehuichelde humanitaire gevoelens der hondgenooten zrjn gebezigd en die gij hier in de origineele verpak king kunt bezien in den staat, waarin zij bij Engelsche en Fransche gevangenen zijn gevonden. Zijne Majesteit de Keizer heeft mij ge machtigd dit alles te zeggen en te ver klaren, dat gij geheel vertrouwt op het rechtvaardigheidsgevoel van het .Ameri kaansche volk, dat zich door den leugen oorlog, dien onze tegenstanders tegen ons voeren, niet om den tuin zal laten lei den. Wie na het uitbreken van dezen oor log in Duitschland heeft vertoefd, heeft de groote zedelijke volksverheffing der Duitsohers, die, van alle zijden in het nauw gebracht, tot verdediging van het recht pp hun volksbestaan welgemoed te velde trokken, zelf kunnen waarnemen. Hij weet, dat dit volk tot geen onnoodige wreedheid, tot geen ruwheid in staat is. Wij zullen overwinnen, dank zij de mo reele kracht, die de zaak 'der rechtvaar digheid aan onze troepen verleent, en ten plotte zullen ook de grootste leu gens onze overwinningen evenmin kun nen verdonkeremanen als ons recht. (w.g.) VON BETHMANN HOLLWEG. In België. In een interview, dat een redacteur van de ,,N. Lamb. Koerier" had met mgr. Coenraedts, vice-rector van de Leuven/- sche Universiteit, deelde deze o.a. het vol gende mede: „Toen heb ik een man loeren kennen, een Duitscher, yan hoog, nobel karakter: dr. Oberhausen, Oberstabarzt uit Keulen. Hij kwam als onze verlosser. Hij zou ons geleiden naar mijn woning. Zoo begonnen wij met ons drieën den lang niet onge- vaarlijken tocht, de Dominikaan, dr. Ober hausen en ik, door de rue Leopold. Daar komt eensklaps recht voor ons een troep gewapenden op ons af. Voor ons die ge- wapenden, achter ons de vergezellende Duitschers, die onmiddellijk tot tegenweer bereid waren en wij tusschen twee heete vuren. Met gevaar van zjjia leven dekt ons onze ,Duitsche vriend, hij nikt ons uit 't midden van de straat weg tegen den muur en roept de Duitsche soldaten toe. Zijn /uniform deed hem kennen in zijn rangdat was onze redding van een anders wissen dood. 't Was gevaarlijk den tocht verder voort te zetten; wij zijn gegaan naar de paters Dominikanen en vonden eindelijk rust. Naar mijn woning gaan was onraad zaam en daarom zond de overste der paters een knecht er op uit, die onder veel gevaren mijn woning bereikte. De deur was open; in de gang stond een mand, waarschijnlijk door de meid reeds klaar gezet voor een overhaast vertrek. Daarin bevond zich een reiscostuum; alleen een hoed -ontbrak mij nog. Nauwelijks (h!ad de knecht het klooster weer bereikt, of de dokter komt binnen stormen: gauw, gauw, vlucht, er is groot gevaar. In allerijl, 't leek inderdaad een vlucht, spoedden allen zich naar de statie; met ons leen 20 a 30 Dominikanen en tal van andere vluchtelingen. Dokter Oberhausen wees ons een plaats aan, gescheiden van de andere burgers, onder de gekwetsten. Daar waren we voorloopig althans veilig. En dan voegt hij mij toe en nooit zal ik de edelmoedigheid van dezen man vergeten ga naar Keulen, naar mijn huis en neem er bezit van als het uwe. Ik heb zijn edelmoedig aanbod niet aanvaard; 't was anders beschikt. Nog voegden zich bij pns de Duitsche zusters Franciskanessen en de paters Ee- nediktijtien. Bij de Duitsche zusters voel de ik me 't veiligst. Eindelijk kwamen we in een coupé derde klasse; een bonte mengeling van reizigers: gekwetste Duit sche soldaten, gevangenen, Engelschen en mag genoemd worden, dat op onzen wa- Belgische burgergardenAls curiositeit gon in het Duitsch geschreven was: Joa chim I. Koning van België. Tegen twee urn' ongeveer vertrok onze trein te Leu ven en na 21 uren, den volgenden dag om 1 uur 's middags, kwamen we te Aken aan. Onderweg waren de soldaten als kameraden voor ons; ze juichten de zusterkens toe en voorzagen ons over vloedig van eten en drinken. Van de Belgische grens. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de „N. R. C.": Zondag kon men in de verte weer het geschut hooren. Volgens verhaal van vluchtelingen is er bij I Lamme (een paar uur van St. Nicolaas) hevig gevochten. Met het oog op een eventueele belegering van Antwerpen zijn een paar polders onder water gezet. De landbouwers zijn met hun vee gevlucht. Op bevel der militaire over heid worden op de dorpen langs de grens 's avonds de herbergen om 9 uur geslo ten. Alle kennissen en andere vermakelijk heden zijn uitgesteld. In de kerken wor den openbare gebeden gehouden voor den vrede. In het teeken van het kanon. Iemand vertelt het volgende over de uitwerking van de Duitsche mortieren van 42 C.M. „Ik was bij de beschieting tegenwoor dig. Op 26 Augustus 10 uur 20 begon het lieve leven, en op 27 Augustus 5 uur 's middags, toen het 158ste suikerbrood eruit was, zwaaiden de Franschen met hun Witte hemd, en de trots, het modernste fort van onze vijanden was een puinhoop. De verdedigers waren de verstikking na bij, zoo waren zij onder het puin bedol ven. De officier van gezondheid vertelde, dat zij den eersten dag al 50 bezwijmden gehad hadden en dat de zuurstofvoorraad spoedig opgebruikt geweest zou zijn. De commandant en een deel van de bezet ting moesten uitgegraven worden. Het dikste pantser en gewapend beton was glad doorboord. Het eerste schot trof dadelijk den koepel en een tweede sloeg door den beelen toren heen. Geweldige trechters getuigden ervan, dat het eend schot na het andere raak was geweest. De eerste vraag van den capituleerenden commandant was: „Waar- hebt u, mee geschoten? Er was totnogtoe immers geen granaat, die door onze pantsering kort heen dringen." Voor het overige moet de Fransche kolonel een zeer sympathiek man met groote kundigheden zijn. Hij schreide bitter, toen hij zijn degen moest overgeven. Zijne officieren waren allen, in St. Cyrs opgeleid". Een ander deelt mede, dat er voor het fort Loncin bij Luik maar twee scho ten noodig waren. Toen waren er al zulke verwoestingen aangericht, dat een derde projectiel niet meer noodig leek en weer uit den mortier werd genomen. De Duitschers in België De Duitschers zijn, zooals men weet, reeds om Antwerpen heengetrokken. Reeds Zondag zijn ze in de richting noordwestelijk van Brussel tusschen Gent en Antwerpen opgerukt. Gis en.ch end wa ren alle verbindingen per tel;graai en spoorweg tusschen die twee s Leden ver broken. Zondag is het te Oordeyem bij Wettenen tot botsingen gekomen. De jagers verten- nors en wielrijders zonden een patrouille naar Oordegem, waar uhlanen gesigna- leeid warenVier jagers en gendarmes slo ten zich bij hen aan en weldra bevonden de Belgen zich tegenover 200 ulanen, die het Vuur openden. De Belgische soldaten antwoordden. Tegelijkertijd kwamen een groot aan'al militaire wielrijders uit een ■bosch te voorschijn en schoten in den rug Van de DuitscJiers. Majoor 'de Coninck werd door een ko gel in het hoofd getroffen. De Belgen moesten 'ten slotte voor de overmacht wijken. Ernstige schermutselingen hebben blijk baar wel plaats gehad, doch beslissende slagen 'zijn niet geleverd. Aan de N. R. Ct. ontleenen we nog de Volgende bijzonderheden over de actie in de buurt van Zeeuwsch-Vlaanderen Gisterochtend te 11 uur kwam een Duitsche troepenafdeeling uit de richting van Aalst bij Melle, een plaatsje van ongeveer 4500 inwoners, eenige kilome ters ten Zuiden van Gent, in botsing met burgerwachten en Belgische troepen, die aldaar waren verschanst. De Duit sohers openden een hevig kanonvuur, dat door de Belgen wérd beantwoord. Weldra waren verscheidene fabrieken en wonin gen in het dorp in brand geraakt. Ook het groote pensionaat, dat naar bet schijnt door den vijand voor een kazerne werd aangezien, had veel van het daarop gerichte kanonvuur te lijden. Na dapper te .hebben stand gehouden, moesten de Belgen ten slotte retireeren, wat in goe de orde en met medeneming van het geschut (geschiedde. Te Gent weiden een aantal gewonden in de hospitalen gebracht. Na het eindigen der 'kanonnade wilden velen het deels ver brande dorp verlaten, doch werden door het bestuur in hunne kelders gezonden, omdat naar men 'zeide de Duitschers bezig waren hun geschut zoodanig op te stel len, dat zij den weg naar Gent konden bestrijken. Dit, bleek later onjuist. Velen zochten nu spoedig een goed heenkomen. Te Gent wordt eenerzijds verwacht een oprukken der Duitschers naar Gent, waar van 'ze maar eenige kilometers verwij derd 'zijn, terwijl anderen meenen (of ho pen) dat ze weer, evenals voor een paar weken, toen ze oók bij Melle kwamen, zuidoostwaarts zullen wegtrekken, naar het oosten van Frankrijk, ter versterking van den westelijken vleugel van bet Duitsche leger aldaar. in Galicië. In het officieel Russische rapport wordt gezegd, dat de Russische troepen gelei delijk Przemysl (in Galicië) omsingelen, welke stad genoodzaakt zou zijn te ca- pituleeren of dat zij anders in een aanval zou worden genomen. De Uhlanen. In het volgende stukske wordt het beeld van den Duitschen uhlaan geschetst „Toen wij1 bij een klein station kwamen en de trein zijn vaart minderde, zagen wij een troepje ruiters, dat den spoorweg overgang .bewaken moest; een uhlamen- patroelje. Kalm en rustig was aller hou ding. Zij waren toch in een vijandelijk land, doch in hun rustige onbezorgdheid gaven zij den indruk van mannen, die het vroolijk manoeuvre-leven genoten. Die zwermen ruiters, die het Duitsche leger voor zich uit laat trekken, vindt men overal, op iederen straatweg, op elk pad. Daaruit blijkt dat zij zooveel moge lijk gezien willen worden. Overal vertoo- nen zij zich en zij rijden maar door, net zoolang tot zij beschoten worden. Zij gaan al maar door tot zij' eindelijk op den vijand stooten. Hun taak is het om den dood tegemoet te rijden. Het geheele vijandelijke front wordt door hen ver kend; zij worden meestal doodgeschoten; zeker. Doch er is dan toch altijd wel één dien het gelukt te ontsnappen en die kan dan immers inlichtingen geven. Het vuur waarmee zij' /ontvangen worden geeft hun al dadelijk een denkbeeld van de sterkte der verdedigerswant zij weten bij ervaring, dat alle beschikbare soldaten schieten, zoodra zich de eerste Vijande lijke ruiters voor de stellingen vertoonen. Bij ieder bosch je, bij iedere greppel moet de uhlaan tégen zich zelf zeggen: hier zou wel eens een -vijand verscholen kunnen zitten. Hij weet dat hij zich niet verdedigen kan en dat er van alle kan ten op hem geschoten zal worden. Overal schuilt voor den uhlaan gevaar, verbor gen gevaar. Desondanks rijdt hij kalmpjes en rustig voort met Duitsche discipline." Een Italiaansch journalist heeft hen zoo gezien. Van Russische zijde. De Russische legatie alhier ontving de volgende inlichtingen omtrent de krijgs verrichtingen der Russische legers: I. Het Russische leger dat Lemberg genomen heeft, is naar het zuiden voort- gerukt en heeft de stad Stryi bezet, het knooppunt van de verkeerswegen van Zuid-Galicië. II. De Russische cavalerie heeft de bergpassen in de Karpathen in Oosf-Ga- licië bezet. III. Het Russisch leger dat de linie Lublin-Chelm had bezet na den tegen stand van de Oostenrijksche legers in deze streken te hebben gebroken en hun zware verliezen te hebben toegebracht, heeft 4 September het offensief genomen. In een gevecht werd het geheele 45e Oos tenrijk-Ilon gaarsche infanterie-regiment, bestaande uit 44 officieren en 1600 sol daten, omsingeld en gaf zich krijgsge vangen. Een Duitsche troepenafdeeling die het Oostenrijksche leger te hulp kwam, is door de Russische troepen ten Westen van de Weichsel aangevallen. IV. In Oost-Pruisen waren er deze laat ste dagen slechts gevechten van weinig beteekenis. Het Russisch leger heeft ster ke stellingen ingenomen tot de linie van Tilsit naar Johannisburg, langs de ri vieren de Deime en de Alle, over Tapiau loopende. Bij Dendermonde. Men schrijft uit Vlaanderen, Zaterdag in de vroegte aan de „N. R. Ct.": Het gevecht te Dendermonde, 'hield ieder den geheelen dag bezig en des avonds was er over den uitslag geen zekerheid te krijgen. Te Gent was het tegen bedtijd (tien uur) een groote spanning, vooral toen de twee Duitsche vliegers er gevangen wer den binnengebracht. Zeker is, dat de vijand Donderdagmiddag weer te AalsÜ is gekomen. De Bien Public van gisterenavond be vat daarover deze bijzonderhedenCe Duit schers zijn te Aalst aangekomen uit de richting van Moortsel. Ziji bezetten dei brug Sint Anna, een andere groep> trok naar het station en waarschuwde de om wonenden te vertrekken, daar men de seinhuizen zou laten springen. Kort daar na hoorde men geweldige ontploffingen, zware stukken van spoorstaven en wis sels kwamen tot op de Groote Markt neer, gelukkig zonder personen te treffen. Eveneens sneden de vijanden telegraaf- en telefoonverbindingen door. De kassen uit station en postkantoor waren in veilig heid gebracht. Zij trokken daarop naai- Hekelgem bij Assche, op weg naar Dendermonde, en plaatsten daar hun kanonnen. Toen werd rust gehouden, nadat de bewoners ge waarschuwd waren te vertrekken, zoo zij hun leven wilden redden. Reeds den vorigen dag waren troepen in de buurt van Dendermonde aangeko men. Deze stad is nog omgeven met oude wallen, waarop de Belgen batterijen veld geschut hadden opgesteld. Om half vijf 's morgens begon het vuren, dat om zeven uur zeer hevig was en ten minste tot tien uur duurde. De uitslag is, zooals ik zeide, nog onbekendwellicht hebt gij er via Antwerpen bericht over ontvangen. De treinenloop GentAntwerpen en Gent Denderleeuw is sedert gisteren door dit alles weer onderbroken. De Bien Public bericht verder nog, dat de Belgische genie Mechelen en omstre ken geïnundeerd heeft, hetgeen de ver zakking van een der zware Duitsche be legeringsstukken heeft veroorzaakt. Het hoofdkwartier der Duitschers moet van Brussel naar Hal verplaatst zijn en te Wavre moet een groot veldhospitaal zijn ingericht, waar talrijke gewonden uit het Zuiden binnenkomen. Korte Oorlogsberichten. Offervaardigheid. Onder de spreuk „Gold gab ich für Eisen" heeft 'zich te Frankfurt a. d. Main een comité gevormd, dat de vrouwen uitnoodigt, haar gouden sieraden af te staan en door ijfce- inen te vervangen. Op die wijze kan veel werk verschaft cn veel nood gelenigd worden, terwijl bovendien de goudvoor raad vergroot wordt. Ofschoon de alge- meene collecte te Frankfurt reeds 2 mil- lioen mark opbracht, wist het comité toch in 2 dagen nogmaals 25.000 M. bijeen te krijgen. Dapper, l'it St. Petersburg wordt gemeld, dat twee dochters van kolonel Tomilowsky op haar uitdrukkelijken wensch 'in uniform gestoken en naar het front jgezonden zijn. Burgemeester Max onaan tastbaar. De Burgemeester van Brus sel, de heer Max, is door den Ameri- kaanschen (gezant te Brussel benoemd tot gezantschapssecretaris. Dit is gechied om dat 'herhaaldelijk Duitsche officieren den heer Max hadden gezocht, blijkbaar- met het Idoel hem als gijzelaar te arrestee- iren. 'Als lid van de Amerikaansche legatie is de heer Max natuurlijk onaantastbaar. Keizer Wilhelm in Brussel. De Times verneemt uit goede bron uit Ostende, dat de Duitsche Keizer zich Woensdagavond in het hotel Bellevue te Brussel bevond en generaal von Luett.witz tot gouverneur van België heeft benoemd. (Volgens een vroeger bericht, merkt de N. R. Ct. op, was veldmaarschalk von der Goltz tot gouverneur van België en generaal Von Luettwilz enkel tot gouver neur Van Brussel benoemd.) Terzelfder tijid gaf de kroonprins een maaltijd in het koninklijk paleis te Laeken. Japansche gevan genen. |We lezen jLn een Duitsch blad: De bij de HoUandsche grenzen gevangen Japanners, die zich kort voor het Japansche ultima tum aan (Duitschland in alle stilte uit de voeten trachtten te maken, zullen in de Duitsche troependepöts tot aan het einde van den oorlog1 geïnterneerd worden. Het (ils gelukt bijna 600 Japanners te pakken. Het zijn grootendeels studenten, die op de Noordduitsohe Hoogescholen ingeschreven waren. Toen de Duitsche grensautoritedten tot de gevangenneming overgingen waren de Japanners haast verrast. Zij meenden met hun voortreffelijk afgesproken redsopgaaf de Duitsche autoriteiten bij den neus ge had te hebben en zij meenden dat dezen bij de Zwitsersche grenzen op de loer lagen. Een deel der Japanners, dat pas vrij groote schulden gemaakt had, werd den officier van justitie overgeleverd. Van Brussel. De „Daily Mail" ontvangt van een zijner correspondenten een telegram over den toestand te Brussel, waarin de houding der Duitsche soldaten zeer wordt geprezen. De Duitschers te- taalden tot 1 September alle levensmid delen in baar geld. Een Times-correspondent meldt over de laatste gevechten in Frankrijk, dat de Duit sche troepen buitengewoon snel ageerden, dat de Duitsche Generale Staf zeer goed georiënteerd is en dat de Franschen de kracht van de Duitsche voorhoede hadden onderschat. Rouw Volgens een Reuter-telegrarn uit Londen is in Duitschland het enthou siasme van het begin van den oorlog verdwenen om plaats te maken voor die pen rouw over de enorme verliezen, die te zamen ongeveer 100.000 man moeten bedragen. Al deze beweringen zijn onwaar. De verliezen zijn lang niet zoo talrijk, het enthousiasme in Duitschland is nog sterk toegenomen, wat vooral bij de Sedan viering js gebleken. De goede oude tijd! In de ves ting Ingolstadt is een krijgsgevangen Fran sche generaal geïnterneerd, die in 1870 in diezelfde vesting gevangene is geweest. Toen mocht hij in de stad zijn intrek nemen en vrij rondloopen; nu is hij in een fort opgesloten. 3000 aviate urs-vr ij willi ger s. Op het verzoek van het Duitsch marinebestuur, een vrijwillig marine-vlie genierscorps te stichten, hebben zich binnen eenige dagen 3000 vrijwilliger^ aangemeld. Het spreekt van zelf, dat voorloopig slechts een beperkt aantal kan aangenomen worden. Een blad in tien talen. Op aansporing yan het Deutsche Archiv der Weltiitteratur heeft zich te Berlijn een comité gevormd, dat dagelijks in tien ta len een blad zal uitgeven ter eerlijke inlichting van het neutrale buitenland over de oorlogsgebeurtenissen. Er wordt snel en veel g,eld voor het doel ge vraagd. Het comité bestaat hoofdzakelijk uit neutrale buitenlanders. Het plan vindt vee! bijval en er werden reeds 200.000 abonnementen op het blad genomen. Parijs. Dagelijks wordt het lucht ruim boven Parijs door Duitsche vliege niers bezocht. Ze werpen hommen, maar deze schijnen niet veel kwaad te doen. Een vliegenier wierp o.m. een zandzak naar beneden, waaraan een Duitsch vlag getje bevestigd was. Dp het vlaggetje stond 'vermeldDe bosschen van Com- pdègne staan in brand. Tot weerziens. Overmorgen in Parijs. Geeft u over. Er Vordt, naar men meldt, te Parijs een groote vliegeniersafdeeling gevormd mjef gepantserde en bewapende vliegtuigen. Deze zal jacht op de Duitschers gaan maken. 28 Aug. Het Engelsche leger bij Maubeuge teruggeworpen. Nederlaag der Fransche en Belgische troepen tus schen "de Sambre en Namen. Een Fransche aanval te Nancy afgeslagen. Het Fransche garnizoen van Rijssel (50.000 man) voegt zich bij het veld leger. 29 Aug. - Een zeegevecht bij Helgo land; de Engelschen boren drie Duitsche kruisers in den grond. Gevechten tus schen Duitsche en Russische troepen te Gilgenburg; men betwist elkaar de over winning. Oostenrijk verklaart aan België den oorlog. De Europeesche en Amerikaansche pers pro testeert tegen het verwoesten van Leu ven. Apia (Samoa-eilanden) heeft zich aan de strijdkrachten van Nieuw-Zeeland overgegeven. 30 Aug. Ten O. van Tomaohen is een Hongaansche divisie verslagen. De Duitsche luitenant Graaf Schwerin, neef van den Duitschen Keizer door de Fran schen gevangen genomen. Een Rus sische pantserkruiser bombardeert Odes- sa. Duitsche vliegmachine boven Pa rijs. Aan het Oostenrijksche front wordt de slag voortgezet. Ambtelijke verzekering, dat de Russen Koningsber gen niet hebben ingenomen. 31 Aug. De Duitsche regeering be vestigt den aanval van de l_euvienscbe burgers, die aan de verwoesting der stad vooraf ging. De Duitschers consta- teeren, dat de Franschen en Engelschen met dum-dum-kogels schieten. De Ko ningin van België brengt haar kinderen naar Engeland. Mechelen opnieuw ge bombardeerd. De Duitschers bezetten Givet (Fransche vesting). Drie Belgi sche staatslieden vertrekken naar Parijs, om te protesteeren tegen Duitschland's handelwijze. 1 Sept. De Duitsche generaal prins von Bülow overleden. Duitsche con sul in Tripoli gearresteerd. Duitsche vliegmachine boven Parijs. In Tur kije mobilisatie van leger en vloot be volen. De Japanners bezetten 7 eilan den voor Ki,au.ts,jou. Groote Duitsche over winning in Oost-Pruisen bij Ortelsburg. Drie Russische legercorpsen vernietigd, 60.000 Russen krijgsgevangen. St. Pe tersburg heet voortaan Petrog.rad. 2 Sept. De zetel der Fransche re- geering wordt naar Bordeaux verplaatst. Do Russen hebben Koningsbergen in gesloten. De Duitsche en Oostenrijk sche troepen bezetten Lodz. Russische nederlaag in Oost-Priuisen. Het groote hoofdkwartier der Duitschers, met den Keizer in het midden, wordt verlegd en diohter bij het leger gebracht. Een Zeppelin boven AntwerpenAmiens door dó Duitschers bezet. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De aanval op Reims begonnen. De zetel der Fran sche regeering naar Bordeaux verlegd. 3 Sept. In Frankrijk de lichting 1914 onder de wapens geroepen. De Ulster vrijwilligers dienen het vaderland. Engelsche en Fransche vloot beschieten Cattaro. De Duitschers vermeesteren de eperversterkingen bij Hirzon, Ayvel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2