ekbank •g. 1014. i n e - 01 i e. en bonte Ganzen m. 28? Maandag 7 September 1914 28e «laargang 19, Rotterdam, een Kaffvaars thmachlne ssen Bladriet koop WATERKUIPEN. jn Merriepaard, ECHT Dienstbode. De Groote Oorlog. 20 f 4.644.863.55 119.500.80 f 4 764.364.35 f 4.612.800 148.800 ?E KOOP „De Zeeuw" in Militair Tehuis en Kamp. do Tn.u... en wie besluit met 0 J0den ln bede, dat het deksel f 4.761.600 [tie C. VAN DER MINNE. te koop, bij A. WATTEL, Slager, ffi KOOP J. BOSSELAAR Aagte- |n nieuwe P. DHUIJ, Bureau van Belburg. Jl.rn. In 2 M. lang bij K. AL- em. ersingel V 60. S. JANSE J.zoon, Nieuw- en St. Joosland. een Geit, derde dracht, jen, een Boerenwagen, een en een nieuwe zosbalks een Pakhuis met zolder. een Huishoudster, leeftijd Jaar. Ir W, bureau dezer Courant een aankomende goed melken kan, niet |l5 jaar, bij D. ROOZE St. LN SELMS, Pastorie Grijps- tegen 1 November ombootdienst ZEE—ROTTERDAM chengelegen plaatsen, jptember 1914*'). 311,- 11,— 11,30 3 11,30 11,30 012,- -12,- 011,30 -11,30 011,30 011,30 ,012,— .012,— Woen 16 9,-10,— Dond. 17 9,-10,30 Vrijd. 18 8,30 11,— Zater. 19 9,11, Zond. 20 Maan. 21 10,-12,— Dins. 22 7,—12,— Woen. 23 7,3011,— Dond. 24 8,-11,— Vrijd. 25 8,80 11, Zater. 26 8,3011, Zond. 27 Maan 28 8,3012,— Dins. 29 8,3012,— Woen 30 9,-10,30 srste getal achter den datum t van Zierikzee het tweede afvaart van Rotterdam. oombootdienst ,NMIDDELB.—ROTTERD. chen liggende plaatsen. September 1914. ks dienst, uitgezonderd des an Vlissingen vm. 7,15, van vm. 8.45 en van Rotterdam gs van Rotterdam 7 uur. Uitgave van Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Ons bereikten nog verschillende aan vragen van militairen om koslelooze toe zending van „De Zeeuw". De vraag overtreft het aanbod. Want sedert Zaterdag kwam geen enkele gift meer binnen. Met vrijmoedigheid doen we nogmaals oen beroep op de liefdadigheid van hen tonder de meergegoede lezers, die nog niets 'van zich lieten hooren. Wie stelt ons in staat nog enkele nieuwopgerichte militaire tehuizen en van lectuur verstoken detachementen „De Zeeuw" toe te sturen? Opmerkelijk. „De Maasbode" drukt een brief af van een pater capucijn uit Eysden in Nederi. Limburg, die de verwoestingen in het Walenland heeft, meegemaakt. De schrij ver zegt o.a.,,'tls wel opmerkelijk, dat juist de meest goddelooze streken het meest verwoest zijn. Visé heeft opgehou den te bestaan, maar in Visé werd de Zondag ontheiligd en werden de zeden vertrapt. Eens was een troep mensehen uit Visé voor ons klooster de Internatio nale komen zingen, terwijl zij nu in dat zelfde klooster hun leven zochten te red den". Iemand die Charleroi gioed kent, ver zekerde ons dat in die stad het paga nisme in zijn bruutste en ruwste vermen en in zijn meest vieze uiting overheer- schend was. En zie, ook Charleroi werd zoo droef geteisterd. In de „N. Zeeuw- sche Courant." doet een priester verslag van een zijner bezoeken op het slagveld. Hij klaagt: „En dan te moeten erva ren, dat uw hulp niet wolrdt aan vaard, de priesterlijke hulp1dan té moeten zien, dat daar een jong leven stuiptrekkend eindigt, te bedenken, dat daar straks een ziel zal staan voor God en dan te moeten ei-varen, dat de haat tegen den priester zóó diep door gewe- tenlooze leiders in 't jonge volk is geprent, dat in dezen stervensnood zelfs de ziel zich niet opricht tot God"- De schrijver bedoelt natuurlijk, even min als -wij met 'het overnemen, te ge wagen van Godsgerichten of dergelijke. Die achttien op welke de toren van Silo- am viel, waren niet slechter dan wij. En ook wij zouden, gezien van het Stand punt van Gods heilig recht, geen Jfe- ter lot verdiend hebben dan de lx;vol. king van Visé. Maar het Schriftwoord zegt ook ter anderer zijde zoo duidelijk: God laat zich niet bespotten. Zoo- wat de mensch zaait, zal hij maaien. En voor ons allen geldt: indien gijlieden u niet be keert, zult gij desgelijks vergaan. En als zoodanig is hetgeen aan deze arme on- geloovige Walen overkwam, een waar schuwing voor alle Christenbelijders in Nederland. w Teekenend. Een staatkundig blad behoeft zich niet in dogmatische bespreking te begeven, maai' het mag toch wel op' de teekenen der tijden letten. Wij hooren van oorlogen en oorlogs- geruchten. Het is jiog altijd zeven tegen twee. Dóch wie weet hoe spoedig Spanje en Italië, met Griekenland zich bij de zeven voegenen Turkije de twee in 't gevlei komt, en dan is. het tien tegen drie. En niemand die weet of het oor- logflldrama dan compleet zal zijn. Het machtige Amerika en het reusachtige China zijn er ook nog. Wie siddert niet. En onderwijl nu Europa bezig is zich in oorlogen te verscheuren en het ho- mus homini lupus (de mensch is de wolf van den "mensch) met zichzelf te be wijzen, nadert het Jodenvraagstuk al meer zijne vredelievende oplossing. De Turksche regeering is om geld ver legen en biedt nu alle eigendommeln van den vorigen Sultan te koop aan. Een groot deel van diens privaat grond bezit ligt i'n Palestina, het omvat het Jordaan-dal, van de Zee van Tiberiaf tot aan de Doode Zee. Men verwacht dat de Joden deze gelegenheid zullen aangrijpen om dien grond te koopen. Zoo ^tot'dt het Joodsche jand weer het erfe lijk bezit der Joden. Inderdaad eene ver wachting die te denken geeft. In deze dagen bidt ieder Christen dat eere den oorlog gebruike tot be- keering ,der volken, en tot verlichting en ven-uiming van naar Hem zoekende Maai, denkt, dit lezende, niet zal zalianwordenfetie De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. van voor hun aangezicht moge wegval len en zij, terugkeerende naar hun land, daar zich mogen huigen voor den Ge- krujffte als den Levensvorst, als hun Hei land en Heere. Een hscht verbond. Er is ©en belangrijke Epgelsjch— PranschRussische overeenkomst getrof fen, die het drievoudig verbond nog hech ter aaneengesmeed heeft. In een verklaring, Vrijdag te Londen opgemaakt, en geteekend door Grey, den Engelschen minister van buitenlandsohe zaken, Cambon, den JTanscheii gezant, en Benckendorff, den Russischen gezant, verbinden de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland zich wederkeerig om in den loop van den huidigen oorlog afzonldferlijk geen vrede te slui ten. De 'drie regeeringen zijn het eens, dat wanneer de "tijd is gekomen om oven vredesvoorwaarden te onderhandelen, geen der verbonden mogendheden vre desvoorwaarden zal kunnen stellen zon der voorafgaande ruggespraak met de beide andere bondgenooten. 0e houding van China. De „Times" verneemt uit Peking Even als in den Russisch-Japanschen oorlog heeft China ook nu wederom verklaard, dat het voor plaatsen als Lungkau en Laichau en voor de omstreken van de Kia.u-Tsjau-baai de verplichtingen van strikte neutraliteit niet kan nakomen, wijl genoemde plaatsen absoluut noodzakelijk zijn "voor het vervoer der oorlogvoerende troepen. De Chineesche regeering verzocht de oorlogvoerende mogendheden om de terri toriale en administratieve rechten van China en de particuliere eigendommen in genoemde streken te eerbiedigen. Deze verklaring stelt Japan in staat om van de kortste wegen voor het troe pentransport gebruik te maken. Men ver wacht dan ook, dat het beleg en ïhet bombardement van Tsingt.au weldra zul len beginnen. Is België schu!dig[7 Volgens een bericht uit Brussel aan een Duitsch blad zouden reeds den 3en Augustus Fransche troepen met goedkeu ring van België zijn onzijdigheid geschon den hebben, dus vóór den afloop van den termijn in het Duitsche ultimatum gesteld. We geven het bericht voor wat het is, doch moeten verklaren, dat in deze althans de schijn tegen België is. En dat reeds doet ons leed. „Een sedert 15 jaren te Parijs woon achtige Duitsoher, die de Fransche sol daten zeer goed kent, verzekert, in den morgen van den 3den Augustus, dus nog voordat determijn van het Duitsche ul timatum aan België verstreken was, ge hoord te hebben, dat Fransche militairen aan het Zuiderstation te Brussel waren. Hij ging zich met eigen oogen overtuigen en zag werkelijk 's morgens om 3 urn" voor het station 2 Fransche1 regimenten infanterie. Verder heeft in den morgen van den zelfden dag een Duitscber op een land goed aan de spoorlijn BouillonPaliseul in de nabijheid van de Fransche grens en van Sedan een Fransohen cavalerist gezien, die naar het naastbij,zijnde dorp' vroeg. Twee uren later werd het binnen rukken van Fransche soldaten uit dat dorp gemeld. De namen en adressen van de getuigen kunnen worden opgegeven". De Duitschers in Frankrijk. De groote Duitsche generale staf meldt d.d. 6 Sept. De Keizer heeft gisteren de aanvallen op de stelling van Nancy bijgewoond, Van Maubeuge zijn twee forten en de daartusschen gelegen versterking geval len. Het artillerievuur kon nu op de stad gericht worden. Deze brandt reeds, van verschillende kanten. Uit papieren, die ons in handen zijn gpvallen, blijkt dat de vijand door "het optreden der "legere van von Kluck en von Bülow ten Noorden van de Belgi sche Maas volkomen is verrast. Nog op 17 Augustus meende hij, dat zich daar al leen Duitsche cavalerie bevond. De on der bevel van generaal von Marwatz staande cavalerie heeft dus de legerbe- wegingen op uitnemende wijze verborgen. Toch zouden zij den vijand niet onbekend, zijn gebleven, wanneer niet bi) het begin, van den opmarscth de veldpostzendingen der militairen waren achtergehouden. Door de betrokken families is dit als een zware last gevoeld en men heeft de schuld gegeven aan de veldpost. In het belang van de arbeidzame, plichtgetrouwe ambtenaren van de veldpost acht ik mij verplicht hierover opheldering te geven. (w.g.) VON STEIN, kwartiermeester-generaal. De Engelsche lezing. Een Engelsch officieel communiqué be schrijft de gevechten der afgeloopen week tijdens de strategische terugtrekking der verbondenen. Het communiqué zegt: Het Engelsche leger bevindt 'zich thans ten Zuiden van de Marne, 'met Fransche troepen ter rech ter- en ter linkerzijde. Volgens de laatste berichten laat de vijand Parijs 'liggen en rukt in Zuidooste lijke richting op naar de Marne en naar den linkervleugel en het centrum van de Fransche linie. Men meldt, dat het eerste Duitsche leger zich bevindt tusschen Laferte SousGouarre en Essises. Het tweede Duitsche leger rukte na de inneming 'van Reims voort tot Cha teau Thierry en ten Oosten van deze plaats. Het vierde Duitsche leger rukt op naar het Zuiden ten Westen van het Argon- nenwoud tusschen Suippes en Ville surTourbe. De Duitschers bereikten al deze pun ten op 3 September. Het 7de 'leger werd teruggeslagen door een Fransoh korps bij Deinviller. Het schijnt dus, dat de Duitschers hun omtrekkende beweging op "de Engelsch- Fransche linkerflank opgaven, hetzij om dat het niet meer pracitisch is over zulk een groote uitgestrektheid voort te ruk ken, hetzij omdat men de voorkeur geeft aan een directen aanval op de linie der verbondenen. Uit den loop der verdere gebeurtenissen zal blijken of deze wijziging van het plan spontaan is, dan wel of de vijand er toe 'moest overgaan wegens den stra- tegiscihen toestand en dë groote kracht der verbonden legere. Uit Oost Pruisen. De „N. R. C." verneemt de volgende bijzonderheden over de stellingen van het Russische leger. „In Oost-Pruisen is Tilsit bezet. In het zuiden nadert het leger de ver sterkte liniën langs de rivier Deime (zij rivier van de Mauer, die in de Koerische Haff uitmondt) en langs den oever van de Pregel. De Russische linie loopt over Topiau, Allenburg, Gerdanen en Anger- burg. De cavalerie van deze troepenmacht heeft Korschen en Rastenburg verwoest. De Mazoerische meren zijn nog steeds in handen van den vijand. Ten westen van deze meren loopt het Russische front van Johannisburg naar Nilawa en Nes- hawa. <- Een Duitsche gepantserde trein is op de linkeroever van de Weichsel gekomen en heeft Nieszawa gebombardeerd, is ver volgens naar Alexandrowo verder gereden. De Russische linie loopt over Kola, Se- radz, Petrokoff, Radom, Touzefoff aan de Weichsel. De stemming in Rusland is kalm en innig vaderlandlievend. De geruchten over troebelen in enkele provincies zijn onge grond." Zooals men proeft, een Russisch be richt. St. Niklaas en Dendermonde. Over den toestand te St. Niklaas en het bombardement en de overgave van Dendermonde schrijft een oorlogscorres pondent van de „N. R. C." interessante bijzonderheden, die wij onzen lezers niet willen onthouden. Hij vertelt dan: „Te St. NiklaasWaas aangekomen, zag ik daar een groote troepenmacht van Belgische soldaten. Daar waren ook vele gewonden bij. De soldaten zagen er anders treurig uit, bedekt met slijk, ongeschoren, sommigen met een gewone jockevpet op, anderen met heelemaal geen hoofddeksel, afgetrapte ,schoenen enz. Deze soldaten kwamen allen, naar ik vernam, van de stelling van Namen en zijn via RijselAmiëns—Rouaan en Havre naar België teruggekeerd. Al die man schappen werden in speciale treinen naai de forten van Antwerpen getransporteerd. Van St. Niklaas vertrok ik met fiets in volle snelheid over Temsche en Peurs naar Willebroek, ojn te Dendermonde te komen. Het mocht mij echter niet geluk ken, tot daar- te geraken. Op den weg van Temsche naar St. Niklaas kwamen enorme troepen vluchtelingen en een ban- del ooze soldatentroep mij te gemoet. Ik hoorde de kanonnen donderen en de mi trailleuses knetteren. Ook zag ik het in de richting Dendermonde branden, met een hellen gloed. Naar ik vernam, is de oorzaak van den aanval op Dendermonde de volgende: Woensdagavond en in alle stilte, was er een groote Duitsche troepenmacht komen afzakken uit de richting Brussel, en wel een gedeelte over Aalst en Den derleeuw, een gedeelte over Wommel, Londerzeel en Grimbergen en een ge deelte over Vilvoorde, Mechelen, Wille broek en Peurs, tezamen ongeveer twintig duizend Duitschers. Het plan was om Dendermonde ongehinderd door te trek ken en van daar verder op in de rich ting Antwerpen te gaan. Natuurlijk al tijd in een wijden omtrek, om niet on der het bereik van de forten te komen. Men had daarom een parlementair ge stuurd, 'die geblinddoekt, voor het stads bestuur gebracht werd, om te vragen, zonder slag of stoot Dendermonde over te geven. De burgemeester had hier wel ooren naar, maar het overige stadsbestuur en de gemeenteraad was, na overleg met het Belgische legerbestuur, die meening niet toegedaan, en men weigerde dan ook met dezen parlementair te onderhandelen. Men was ook gerust, wat betreft de ver dediging van Belgische zijde, daar op het oogenbliu nog de Belgische troepenmacht voor het grootste gedeelte in de stelling van Antwerpen geconcentreerd is. Na het vertrek van den parlementair, was het dan ook betrekkelijk rustig, hoe wel het kalmte was, die een storm voor af ging. Men dacht van Belgische zijde dan ook algemeen, dat de Duitschers het plan zou den opgeven om de stad aan een beleg te onderwerpen, temeer daar Dendermon de geen open stad is. Dendermonde is namelijk beschermd door de forten van Lebbeke, Willebroek en Londerzeel. Vrijdagmorgen, met het krieken van den dag, bemerkten de kanonniers van de omliggende forten van Dendermonde een groote troepenmacht, gewapend met ka nonnen en veldgeschut, die aanstalten maakte, om Dendermonde binnen te rak ken. De Belgen verdedigden nog zoo goed mogelijk hun stellingen ,maar moesten vo.or de overmacht zwichten en met zware verliezen terugtrekken. De Belgen waren ongeveer vijftiendui zend man infanterie sterk, buiten de ver sterking van de forten; de Duitschers naar schatting ongeveer twintigduizend man sterk. Dendermonde was dan ook al gauw genomen en brandde weldra aan alle kan ten. Tot overmaat van ramp had de Bel gische genie, omdat alles zoo spoedig in zijn werk was gegaan, geen tijd de brug over de Schelde, bij Hamme, te laten springen. Dë overtocht dus over de Schelde, die communicatie geeft met het binnenland, was dus vrij, ten de Duitschers profiteer- van de algemeene verwarring om die brug te bezetten. Het plan van de Duitschers zal nu zijn om Antwerpen geheel in te sluiten, anders zou Dendermonde van hoegenaamd geen strategisch belang voor hen zijn. Aan het Oostenrijksch-Russische front. Wolff's Bureau en het Weensche Cor respondentiebureau hebben berichten ver spreid over Oostenrijksche overwinningen in de streek tusschen Zamosc en Tys- cowce (in bet gouvernement Lublin). Naar aanleiding biervan is bet Ptetersburg- sche Telegraaf-Agentschap gemachtigd te verklaren, dat de Russische troepen, die sedert 21 Augustus onafgebroken het of fensief voeren tegen dien vijand tusschen de Weichsel en de Bug, op 28 Augustus nabij Lasczcow (in Lublin bij1 de Gali- cische grens) een volkomen nederlaag hebben toegebracht aan de 15e Oosten rijksche divisie en tot 4 September de gevechten in die i-ichtmg hebben voort gezet. De Russen hebben daarbij 3 vaan dels, 23 kanonnen, 18 mitrailleuses en 2 vliegtuigen buitgemaakt, terwijl zij meer dan 150 officieren en 12.000 soldaten gevangen namen. Nu sedert 4 September de tegenstand der Oostenrijkers is gebroken, zetten de Russen het offensief in zuidelijke rich ting voort. Alle berichten omtrent beweerde over winningen van generaal von Auffenberg bij Zamosc en Tyszowce zijn onjuist. Een communiqué van den Russischen generalen staf bevestigt dat de Russische troepen langs het geheele gevechtsfront sedert 4 September het offensief krach tig hebben Voortgezet. Het vijandelijke centrum heeft het meest door de Russi sche aanvallen geleden. In het gebied ten Westen van Kras- nostaw (ten Z.-O. van Lubln) is het 45ste Oostenrijksche infanterie-regiment nauw ingesloten geworden. Het heieft zich in z'ijjn geheel overgegeven, miet bevelheb ber, 44 officieren en 1600 soldaten. Een Duitsche divisie, die op weg was om de Oostenrijkers te hulp te komen1, werd op den linkeroever van de Weichsel aangetast. Russische troepen hebbben het gebied van Stryj (ten Z. van Lemberg bi) de Karpathen) en Kalusz in de Karpathem bezet. „N. R. Ct." Charleroi. Iemand, die uit Charleroi terugkeert, deelt het volgende mede aan de Echo d'Osfende, naar wij1 in het Hbld. v. Antw. lezeni j j Men beeft zeer veel verteld over de ge vechten van Charleroi en omstreken en ik heb namelijk gelezen, dat men ge zegd had dat Charleroi herhaaldelijk gle- nomen :en hertiomen was door de Fran sohen. Er is hier zeker verw,aaring. Char leroi is door de Duitschers genomen den eersten dag dat zij zich voor de stad hebben aangeboden en is sedertdien door de Fransohen niet meer teruggenomen, voor de goede reden dat de Fransohen/ naar 't Zuiden achteruit getrokken wa.- ten. De Duitschers zijn Vóór Charleroi aangekomen op Zaterdag, rond 7 uub 's morgens, toen er geen enkele Fransch- man meer in de stad was. De Duitschers hebben kanonnen geplaatst op hoopem koolafval en hebben 240 huizen vemieldl tusschen Gosselies en Bonaire. Dan zijn zij de straten Van Charleroi binnengedron gen; er was geen enkele Fransoh man meer, maar er blevten stukken van har- Irikaden, Welke met een enkelen stoot kon dien 'worden omgeworpen. De Duitschers verbeeldden zich ongetwijfeld, dat de bondgenooten achter deze barricaden za ten of in de huizen der stad, want zij begonnen ïn de straten te schieten langs alle kanten. Verscheidene burgers wer den 'slachtoffers van dit schieten, name lijk de haas uit het koffiehuis de Globe, die aan zijne deur was gekomen met zijne vbouw, en die, de Duitschers ziiendiel schieten, de handen in de hoogte hief, maar niettemin gefusilleerd werd. Hij viel dood neer. Zijne vrouw werd aan de iz,ijlde gekwetst en is nu in het gast huis. t De Duitschers trokken toen verder de stad in. In de rue du Grand Central en op de Boulevard Audent staken zij talrijke huizen in brand. Wanneer er blin den afgelaten waren Verbrijzelden zij de zelve met bijlslagen, tevens de vitrien Van 'het magazijn stuk slaande. Om hui zen 'iin brand te steken bedienden de Duitschers 'zich van een „stuk samengjet- peréte petrol en eene fusêe; de brand! zet. 'zich voort met vreeselijfee snelheid. Aldus 'zijh er in 'tigteheel 165 huizen femield of verbrand. Dte Duitschers hebben in Charleroi een duizendtal manschappen achtergelaten. Zij hebben 'zelf hurmc politie ingericht. In het begin hadden er eenige uitspattingen plaats, maar de officieren hadden 'ze spoe dig onderdrukt. Aldus hebben de soldaten, die een kelder hadden geplunderd, meer dan 500 (Iesschen wijn moeten terugge ven. i i j i f In de gasthuizen zijn omtrent 2000 ge kwetsten, waarvan vier-vijfden Duitsohers zijn. Alles is kalm voor het oogtenblik!, en dte geruichten, die men verspreid heeft ovter de plundering' van Charleroi, Zijn zeker overdreven geweest. Korte Oorlogsberichten. Bij Hullebroeck op vislite. Een „N. R. Crt."-corresp:ondent vertelt: Ik bracht nog een bezoek aan den be kenden Vlaamschen zanger en toondich ter Erniel Hullebroeck. Met uitgestrekte) handen kwam hij op me toeloopen en hij vroeg me met van aandoening trillen de stem: „Ach, mijn vriend, wat zegt ge wel van ons arm, klein landje?" Erniel Hullebroeck haalde "de schou ders op voor het dwaze wantrouwen det| Belgen. Hij kent ons land en ons volk door zijn vele zangavonden in Nederland' voldoende. Het verschil tusschen Waal en Vlaming is verdwenen, maar toch vertelde hij met voldoening, hoe op den dag van de oor logsverklaring het volk de stad doortrok en zong: „U mijn Vlaanderen heb ik lief". En hoe de Vlaamsche soldaten het vuur in gingen, onder het „Ze zulleif hem niet temmen, den fleren Vlaam schen Leeuw". Van dit lied, dat geest driftiger is 3an de Brabanponne, is' de tekst vertaald in het Fransoh en thans) heffen ook de Walen het aan, als 'zij voor hun land in hert. vuur gaan. De stemming in België, aldus gaat hij' verder, is yerdeeld. Het volk, jdat alleen waarneemt en al leen belang ,stelt in hetgeen Voorvalt in da nabijheid, is moederloos! en spreekt er van, .verraden te zijn door Frankrijk! en Engeland. De intellecitueelen echten blijven hoop koesteren op een goeden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1