Binnenland. Uit de Provincie. Onderwijs. maar de Brusselaar is geen karakter om zich neer te leggen bij de strenge Duitsche tucht naast de Duitsche schildwr '1 1 die niet op- of omkijken, staan c a - >litie-agen- ten genoeglijk te praten mei ..nu Kennis- Ben. Zij kunnen het praten niet laten, zooals heel Brussel het niet laten kan nu. Neem 'toverigens den menschen eens kwalijk! Kranten óf berichten zijn er niet, er zijn uitsluitend geruchten. Die gaan van mond tot mond, gefluisterd of luid-op gezegd, en nemen afmetingen aan, zóó bar- baarscb, dat 't ten eenenmale onbegrijpe lijk is hoe zjj nog worden oververteld en geloofd, 'tMeest hardnekkig is wel 'tnog steeds opgeld doende verhaal dat de Duitschers over de Nederlandsche grens zouden zijn getrokken. Zoo heeft dan ook weinig effect een proclamatie die door den Nederlandsehen gezantschapssecretaris de gezant zelf is natuurlijk te Antwerpen, waar de zetel der regeering is, allerwegen is doen aanplakken, waarbij het schenden der Ne derlandsche neutraliteit krachtig wordt tegengesproken, dóór burgemeester De Max. namens het Nederlandsche gezant schap. Och kom, zeg,gen de Brusselaars dat heeft M. de Max gedaan onderi dwang van de Duitschers. Hoe zeer dit onjuist is, blijkt wel uit een andere procla matie, waarbij burgemeester De Max na drukkelijk logenstraft de mededeeling van den gouverneur van Luik als zou de Fransohe 'regeering aan het gemeentebe stuur van Brussel hebben doen weten dat geen Fransche troepen Brussel te hulp zouden kunnen komen omdat alle Fran sche soldaten noodig zouden zijn voor defensieve maatregelen. Maar er valt met de Brusselaars niet te redenoenen. Zij zijn overspannen en overprikkeld, en te hopen is het dat 't daarbij blijft en 't niet komt tot daden. i Ook voor de Hollanders in Brussel is dat te hopen. Want die zouden dan zeker in het gedrang komen. Eenerzijds de Duit schers, die, als het tot represaille-maat- tregelen kwam, moeilijk iederen Hollander zouden kunnen sparen, anderzijds de Brus selaars, die, a'.s 'ter dan toch ging span nen, meteen hun woede op de Hollander wel zouden .luchten. De Duitschei-s zijn in Brussel al weer volkomen op hun gemak. Het gouvernement, is gehuisvest in het ministerie van oorlog aan de Ilue de la Loi, daar is de hee'.e admini stratie blijkbaar weer volmaakt in orde, maar naast de Colonne du Congrès statui Ifcwee kanonnen, gericht op de groote bene denstad, waar altijd 't drukke Brussetl- sche leven 't hevigst en krachtigst golft, en op vele plaatsen staan machine geweren en overal staan Duitsche schildwachten met hun zekere geweren en de scherpe bajonetten daar-p. Zij blij ■ven onbeïnvloed door de beweeglijkheid der Brusselaars, en schreeuwen: Haiti Hier! Dort! Da stehen bleiben Koningin Emma schonk f 100 voor sigaren en tabak ten behoeve van onze militairen. Engeland en Nederland. Het Engelsche consulaat-generaal deelt mede, dat er geruchten loopen over een ultimatum, dat Engeland aan Nederland zou gesteld hebben, ten einde voor Engel sche troepen met bestemming naar Ant werpen doortocht langs de Schelde te| verkrijgen. Deze geruchten zijn naar de consul- generaal nu mededeelt, volstrekt on waar. De Britsche regeering verlangt) iben zeerste de neutraliteit van Nederland in ieder opzicht en onder alle omstandig heden die denkbaar zijn, te eerbiedigen. Uitvoer van artikelen. Er zal binnenkort een regeling worden getroffen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat van bepaalde artikelen een bepaalde voorraad wordt uitgevoerd, mits 'de grondstof van dat artikel naar ver houding zooveel te meer wordt ingevoerd en er een bepaalde voorraad van het artikel beschikbaar blijft voor ons land in dezelfde hoeveelheid als tot dusver. Op verschillende artikelen, waarop thans een algemeen uitvoerverbod rust, zul len verder binnen kort faciliteiten wor den toegestaan. Zoo is thans de uitvoer van suiker in het algemeen verboden, maar van melas- lse veevoeder, dat daartoe ook wordt ge- (rekend, kan zonder bezwaar uitvcer wor den toegeistaan. Hetzelfde geldt voor ap pelstroop (stroop in het algemeen mag niet uitgevoerd); jams. die als suiker houdende artikelen nu niet. mogen worden juitgevoerd; eenige geconserveerde groen ten, als peulvruchten, kinabast, coka en Haarlemmer olie enz. als geneesmiddelen etc. (N. R. C.) Verbod van uitvoer. Naar wij vernemen, wordt binnenkort het verbod van uitvcer van verschillende levensmiddelen uitgebreid. Zoo zal het (verbod van uitvoer van gerst zich ook uitstrekken tot gerstemeel. Raad yan State. De Raad van State kwam gisteren weer in buitengewone vergadering bijeen. 'Overigens komen in deze tijdsomstandig heden, waarin spoedeisehende wetsont werpen moeten woelen voorbereid en zóó veel buitengewone maatregelen moeten worden genomen de ministerraad en de ïruad van State herhaaldelijk buitengewoon bijeen. De miinistevraad zelfs zoo goed als elke dag. Wethouder Vliegen. In de Amsterdamsche Raadszitting is, 'zooals we reeds kortelijks gemeld heb ben, gekozen tot wethouder iu de plaats van den heer Serrurier, de heer W. H. Vliegen (S. D. A. P.). De heer Vliegen kreeg 17 stemmen, terwijl op den heer Delprat 14 en den heer Klaas De Vries 1 stem werd uitge bracht. Blanco waren 12 biljetten. De heer Vliegen deelde mede, dat hij de benoeming tot wethouder niet aan neemt, daar de uitslag van de stemming blijkbaar gen verrassing is geweest en de heer Vliegen den raad in de gelegen heid wil stellen nader te beslissen, wien hij tot wethouder wil kiezen. Evenwel verzekerde de heer Vliegen) dat hij geen principiëele bezwaren tegen een eventueel wethouderschap heeft. Ingevolge art. 86 der Gemeentewet inoet thans binnen 8 dagen een nieuwe keuze geschieden. Zilver bons. liet Stbl. no. 439 bevat een Kon. be sluit van den 6den Augustus (Stbl. no. 378), houdende vaststelling van den uiter- lijken vorm ,en van de hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilverbons. Als eenig artikel wordt daarbij' bepaald: Artikel 2 van Ons besluit van den 6den Augustus (Stbl. no. 377) tot uitgifte van zilverbons toegestaan bedrag van vijf en twintig millioen gulden, woreH naar gelang daarvan de behoefte blijkt te bestaan, geheel uitgegeven, niet dien verstande, dat ten hoogste zullen worden uitgegeven tien millioen zilverbons van een gul den, vertegenwoordigende een kapitaal van tien millioen gulden; vier millioen achthonderd duizend zil verbons van twee en een halven gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van twaalf millioen gulden zes honderd duizend zilverbons van van vijf gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van drie millioen gulden. Een dankwoord uit het buitenland. De Redactie van de ..Münsterischer An- zeiger" heeft liet volgend telegram aan onze Koningin gezonden: In naam van meer dan 40.000 gedeel telijke in de onmiddellijke nabijheid dei- Nederlanden wonende abonné's, die een lezerskring van 200.000 personen vormen, bieden wij Uwe Majesteit onze eerbiedigste golnkwenschen aan. Door vijanden omge ven, te midden van valschheid en boos heid, hebben wij van Holland in deze zware tijden slechts goeds ervaren. Uwe Majesteit en Hare Regeering hebben, alle dreigementen en verlokkingen ten spijt, de strikste neutraliteit eerlijk gehandhaafd. Het zij ons vergund, op dezen feest dag (daarvoor onzen innigen dank uit te .spreken en 's hemels zegen af te smee- ken voor het welzijn der edele Koningin, Haar Huis en het heele Nederlandsche Volk, wiens edelmoedigheid zich in zoo'n schitterend licht vertoond heeft. De Redactie vair het blad heeft van haar lezers per briefkaart instemming met deze handeling verzocht en zij is voor nemens de ingekomen kaarten aan onze Koningin op te zenden. N. B. Raadpleegt de gewijzigde dienstregeling VlissingenMiddel burgGoesRosendaal, op de vier de pagina. Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Lijn VlissingenBreskens Neuzen. Gewijzigde dienstregeling van 2 September 1914 tot nadere aankondi ging. DagelijksVan Vlissingen naar Breskens vm. 7.15, 9.50, nm. 2 en 4.45 uur; van Breskens naar Vlissingen vm. 8. 10.35, nm. 2.35 en 5.30 uur. Van Vlissingen naar Neuzen vm. 5.20, 9. nm. 12 en 3.10 uur; van Neuzen naar Vlissingen vm. 7.05. 10.20, nm. 1.40 en 5 uur. Alle booten leggen te Borsselen aan. De dienst NeuzenHoedekenskerke blijft gestaakt. Goederen en vee zullen zoo spoe dig mogelijk worden vervoerd. De stoom bootdienst neemt ten aanzien van dit ver voer geene verantwoordelijkheid op z*ch. In den vorigen nacht is E. C. te Hulst, vermoedelijk om zijn hotel te be reiken, over een ijzeren hek geklommen. Een der spijlen drong hem in het lichaam, waardoor hij er op bleef hangen. Gister morgen vond men hem in dien toestand, de man was overleden. (N. R. C.) Middelburg. Een onzer bekenden maakte velleden week een reis per schip naar Antwerpen om aldaar een lading hooi af te leveren en keerde over land terug. Naar hij ons- mededeelde onder- Vond hij slechts weinig moeite, daar z'n papderen in orde waren. Te Antwerpen bezocht hij o.a. de Twaalfmaandensitraat, waar een der huizen half was weggesla gen en het Plein van de Stadswaag, waar niet minder dan 33 huizen meer of min der beschadigd waren. Te Antwerpen wap perde alom de driekleur en bijna ieder is met nationale kleuren, meermalen ook met die van de Engelschen en de Fran- schen getooid. De terugweg ging tot 'Ca- pellen per1 trein, dan per wagen naar Esschen en verder weder per trein. Bevolking. In de tweede helft van Aug. zijln in deze gemeen té Ingekomen: H. G. Ensink, kellner. Abdij A 51, uit stad Delden; Mej. C. M. van Dieren, Mo lenwater M 262. Amsterdam; Mej. Wed. Th. Jentink, Bree E 135, Vlissingen; W. Berdenis van Berlekom, koopman, Rou- aansche kaai G 153, Bloemendaal; J. M. van Hoogstraten", werktuigkundig?, Rou- aansche kaai G 143, Heerlen; J. de Schrij ver, schoenmaker, St. Janstraat I 58, Opperdoes; J. J. G. Mosson, winkelbe diende. Lange Delft B 116, Breda; C. D. van Milaar. instrumentmaker, Heeren gracht M 48, Utrecht; H. Scheele, kleer maker, Vlissingsche 1 176, Hoek; Mej. F. Cornelisse, Veersche weg T 238, Kou- dekerke; J. J. Granger, kellner, Noord- holwerk M 223, Utrecht; Mej. G. H. Bos man, off. Leger des Heils, Hoogstraat f 144, Rotterdam; P. Walrave, timmer mansknecht. Koningstraat E 242, Baard wijk: P. Fak Brouwer, Loskade P 254, BloemendaalJ. de Koning, leeraar, Lan- geviele K 376, Coevorden. Vertrokken: H." A. Smit, van Lange Delft f 33 naar Groningen; Mej. L. Kareis, Koüsteen- schedijk P 5, 's Gravenhage; Mej. Wed. P. N. van Aartsen, Korte Singelstraat 0 291, Goes; D. R. Hocksema, Lange- delft B 129, Amsterdam; J. Vermaas, Lomb. str. C 70, Rotterdam; J. van Zo- ïnere, L. Noordstraat C 20, Leeuwarden; Mej. M. C. Cort, Kinderdijk P 104, Hel der; A. Matzinger, Dwarskaai G 110, Koudekerke; Mej. J. D. H. Straatman, Ncordpoortplein M 292, 's Hertogenbosch; H. W. Wedts de Swart, Balans E 109, Maastricht; D. Heiboer. Hofplein E 291, Kloetinge. „M. Ct." Goes. Bevolking. In de tweede, helft der maand Augustus zijn iin deze gemeente Ingekomen: J. van Zantwijk, barbiersbediende, uit Wylré, Opr. 's H. H. k. str. D 33; D. Geensen, koopman, Hoboken (België), Wijngaardstr. 81; C. Braam, monteur, 's Heer Abtskerke, Voorstad 113; A. J. van Heel. kantoorbediende, Haarlem, Klokstraat 159; A. J. de Lange, chef- waschmeester, Leeuwarden, Beesten markt 117; J. Faber, off. L. d. Heils, Almelo. Westwal 220; J. M. van Anrooij, kappersbediende. Parijs, St. AdriafBnstr. 60; Melio, kantoorbediende, Bern, Trompstraat 55; K. Verhaagen, werkman, Rotterdam, Wijngaardstr. 87; Ba. de Jong, Wed. P. J. van Aartsen, Middelburg, Beestenmarkt 119a; F. P. Aarts, koop man, Brussel, St. Jacobstraat 108. Vertrokken: D. Musse, werkman, naar Heinkeus- zand; Chr. Wisse, slagersknecht, Katten- dijkeH. Ruitenbeek, rijwielbesteller, Middelburg; AM. M. de Nijs, winkeljuf frouw, Haarlem; Chr. H. van Dijk, onder wijzeres, Zeist; J. M. van de Repe, on derwijzer, Veere; J. Weststrate, politie agent, Nisse. ,,M. Ct." Kapelle. Biezelinge. Had reeds eenige malen het comité te ILansweerd en Krui- ningen, dat de belangen van de soldaten, aldaar vertoevende, behartigt, een gezel- ligen avond georganiseerd, Woensdag avond was Kapelle Biezelinge naar Hans- weerd getrokken om onzen mannen een aangenaam samenzijn te bereiden. Lts. Knoppers opende op de gebruike-» lijke wijze. Daarna sprak hij een woord tot de talrijk 'opgekomen soldaten over „Naaman de Syriër". Twee punten uit zijn leven werden op den voorgrond ge plaatst: le. soldaat-zijn en godsdienstig wezen kan en moet samengaan; 2e, de verhouding van hem en zijn krijgers was gegrond op wederzijdsche hoogachting en liefde. Daarna werd met zeer veel genoe gen geluisterd naar hetgeen het strijk orkest onder de bekwame leiding van zijn directeur, de heer J. Potjewijd, ten gehoore bracht. In de pauze weid het een en ander gebruikt ter verkwikking en stegen spoedig de rookwolkjes, lief lijk kronkelend liaar boven. Na de pauze weiden, door mevr. en Ds. Knoppers twee stukjes voorgelezen en vervolgens verkwikte het onvermoei de orkest ons weder met verschillende liederen, waarbij ten slotte de 2 'cou pletten van het aloude „Wilhelmus" staan de met geestdrift werd medegezongen en luide de toejuichingen voor het Vorstelijk Huis weerklonken. Toen sprak Ds. Pontier van Kruiningen een ernstig slotwoord. Na dank voor den oangenamen avond wees hij onzen mannen er op, dat we een hoogen en een heiligen God hebben, die echter ook wil wonen bij hen, die ne derig van geest is. Met het laten zin gen van 25:2 en gebed weid de samenkomst door hem gesloten. Door de milde gaven van vele inge zetenen van ons dorp kon den mannen nog een tweeden avond toegezegd wor den over eenige weken D.V. Deze eerste samenkomst was een welgeslaagde, welke van het begin tot het einde door allen, die aanwezig konden zijn, bijgewoond werd. Schore. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhr. Karelse. De voorzitter deelt mede, dat ds ver bouw dei- school dit jaar niet zal uitge voerd worden bij gebreke aan geld en tot 1915 zal worden v!'r-:s eens zal dit jaar niets van den aanleg der gasleiding komen. De rekening 1913 der gemeente wordt vastgesteld in ontvangst op f15612.4772 en in uitgaaf op f 15605.72, goed slot f 6.751/2. De begrooting 1915 wordt den raad aangeboden in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 10311.26. Daarna worden de pensioengrondslagen vastgesteld voor de gemeenteambtenaren. Een verzoek van den telefoonhouder 0111 een salarisverhooging van f 40 wordt goedgekeurd, nadat de heer Verhaagen er op gewezen had, dat de plattelandsbe woners de beheerders voor de rijkstele- graafkantonen moeten betalen en de ste delingen niet. Spr. achtte zulks een ver keerde instelling en drong er op aan, om bij ds v ze;ring te vragen d bez 1- diging ten laste van het land te doen geschieden, dus niet iedere gemeente af zonderlijk, maar gezan.entlijk (wie neemt het initiatief coir.) Dhr. Rijn werd met op één na alge- meene stemmen als wethouder herkozen. De rekening 1913 Burgerlijk Armbestuur kon nog niet behandeld worden, even min de begrooting voor 1915. De voorzitter deelt mede, da.t dhr. S. de Visser is benoemd tot waarnemend hootd der school. De voorzitter zegt, dat de rekening 1914 nog wel een wijziging zal moeten ondergaan met het oog op de salarisre geling van v. d. Repe. Dhr. Verhaagen zegt: Au de voorzitter toch over de rekening 1914 spreekt zou spr. gaarne willen vernemen of deze reeds is goedgekeu.d door Ged. Staten. De voorzitter: Reeds den 3en Juni. Dhr. Verhaagen zou meer van die be grooting willen weten, want hij heeft ver nomen, dat er verschillende posten door Ged. Staten niet zijn goedgekeurd, dus dan moeten die toch door 'den raad ge wijzigd worden. De voorzitter zegt, dat door den raad de post salaris gemeenteontvanger is ge wijzigd, ook het salaris der wethouders en het. presentiegeld der leden van den raad. Dhr. Verhaagen ontkent dit en protes teert ;ten sterkste tegen dergelijke han delingen. De secretaris zegt: In de vergadering van 13 Maart 1.1. zijn die posten gewij zigd. De heer Verhaagen blijft ontkennen en verzoekt de notulen van die vergadering na te zien. Deze worden nagezien, doch daaruit blijkt nieit, dat die posten zijin gewijzigd door den raad. De voorzitter houdt vol, doch geen der leden van den raad herinnert zich er iets van. Dhr. Verhaagen vraagt voorlezing van den brief van Ged. Staten aan den raad, doch dien brief kan niet overgelegd wor den, want die is niet aanwezig. Dhr. Verhaagen dringt op nader onderzoek aan en hoopt dat die brief in de volgende Vergadering ter tafel zal worden gebracht. Bij de rondvraag verzcekt dhr. Rijm als voorzitter van het Burg. Armbestuur machtiging Jol het aangaan van een leening yan f 300 rentende hoogstens 7 pet. voor 4 maanden; dit wordt goedge keurd. Dhr. Verhaagen vestigt op 2 punten de aandacht. Ie. door den raad is besloten om in het Naaimeetsweegje een kedpad te leggen; door 'B. en W, zijn de keien er heen gebracht en het benocdigde zand, nadat die keien en dat zand daar eeni- gen tijd gelegen hadden, is het Zand over den weg gegooid en zijn de keien weer terug gehaald. Waarom is dit geschied? vraagt spreker. De voorzitter zegt, da.t het pad er ligt en de rest der steenen teruggehaald zijn. Het tweede punt betreft een zaak van onderwijs, 't Zal B. en W. wel bekend zijn, aldus spr., dat door ds. Krijkamp Godsdienstonderwijs in de openbare school wordt gegeven yan 3 tot 4 uur, doch dat genoemde predikant ;reeds sedert maanden wegens ziekte verhinderd is, en de kinderen toch steeds ten 3 ure uit de school gezonden werden, onidat ze dan fei" beschikking zijn van den zieken predi kant. Spr. protesteert hiertegen. De voorzitter zegt dat hem niet be kend was, dat de kinderen de straat opgestuurd worden, en hij zal maatre gelen nemen, opdat dit niet weer gebeurt. Ook wethouder Rijn was dit niet be kend. Rilland-Bath. Eergisteravond ongeveer half acht, ontstond in den Zimmerman- polder alhier door onbekende oorzaak brand in een groote peulhoop. Door het flinke optreden van den sluiswachter J. van Weele, werd voorkomen, dat een daarbij staande dorschmachime met ziaad zeil en een hoeveelheid benzine verloren ging. 's Heerenhoek. Dinsdag vergaderde de Raad. Present 6 leden. Afwezig dhr. Van der Meulen. Tot, wethouder werd herbenoemd C. P. Serrarens Br. met 5 stemmen, 1 blanco. Voor den aankoop schoolgrond, rioleering wordt eene lee ning aangegaan ad f 1625. Suppletoir ko hier Hoofdclijken Omslag werd vastgesteld ad f22.3872, en dat der hondenbelasting ad f7.50. Wijziging begrooting 1914 werd mede goedgekeurd. Jn de vergadering werd van Dhr. Serrarens het 25-jaiig lid maatschap van den Raad door den voor zitter herdacht en hem daarmede geluk gewenscht, waarop dhr. Serrarens den voorzitter bedankte, voor de welgemeende woorden hem toegesproken. Axel. Axel heeft,, als zoovele gtens-- plaatsen, garnizoen gekregen. De solda ten werden in de openbare school onder dak gebracht. Er was vacantie; doch de vacantie liep ten einde. Het bestuur der Chr. school vergaderde en besloot zijn school voor halve dagen voor de leer lingen der 'openbare school beschikbaar te stellen. Zij deed daarvan mededeeling aan het gemeentebestuur. Met algemeeruo stemmen wend vandaag besloten dat aan bod dankbaar te aanvaarden. 's Morgens van 810 en van IOV2 1272 is er school voor de leerlingen deir Chr. school en 's middags van "15 uur voor de leerlingen der openbare school. Om de andere week zullen die school tijden verwisseld worden. Koudekerke. Hedenmorgen weigerde de stier van P. v. d. M. na van den stal afgehaald te zijn, weer langs zijn gewo nen weg door den paardenstal terug te keeren. De arbeider J. de Wi. begaf zich naar achteren, waarna, de stier in der. paardenstal, waarin drie paarden sier den. ecist het 4 j.1.7,0 paard beklom, dat echter wist te ontsnappen en daarna het 17-jarige paard te lijf ging, met het ge volg dat het de ingewanden uit het Li chaam werden gestooten. en het kort daar na den geest gaf. De arbeider die in den stal nog trachtte de paarden. k>s te rnaken. behield zijn tegenwoordigheid van geest en kwam er betrekkelijk goed at. Docter van der Harst vermoedde een lichte inwendige kneuzing, maar kon er nog niet veel van zeggen. Vermoedelijk loopt dit dus nog góed af. Serooskerke. (W.) In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeente raad werd als wethouder herkozen dhr. P. Melis. Verder werd besloten een stukje grond to koopen van dhr. G. Jobse, om daar een vergaarbak te nm ken voor het werpen van de vuilnis. Op een verzoek van dhr. S. de Nood,, in zake wegsYerbetéring werd giurstie be sc-hikt. Gistermorgen overkwam den koop man v. W. alhier, het ongeval, dat zijn paai'd en kat in een sloot geraakte. Bei de werden met behulp van omstanders, op den kant gehaald en toen bleek, dat de schade zich bepaalde tot eenige b* schadiging aan het tuig. N en St. ioosland. Door H. on W. dezer gemeente zijn vastgesteld de da gen voor de verkiezing en stemming met eventueele herstemming voer een lid van den raad, vacature J. de Vogel, resp. op 5. 14 en 23 October a.s. Zierikzee. In de Dinsdag gehouden raadszitting merel tot wethouder herko zen de heer L. Koopman; werden aan de avondschool voor vakonderwijs be noemd de heeren De Vos, Houtkamp, de Jong en Wesselink; tot onderwijzeres aan school A. mej. C. F. Wittenberg te 's- Gravenhage; tot onderwijzer aa.11 de school voor lager en meer uitgebr. lager onder wijs ide heer W. E. B. |de Jonge te Beerta; tot onderwijzer aan de lierhalingsschool de heeren de Vries en P. A. Perrels en mej. van Malland. „"M. Ct." Terneuzen. De. „M. Ct." schrijft: Een schoenmakersknecht, wonende on der Terneuzen, kreeg een brief uit Slie- drecht inet f 500 onder toevoeging dat dit was voor het redden van des schrij1- vers eenig kind op 12 September 1910. Bij Kon. besluit is niet ontvankelijk verklaard het beroep van A. Rouw te Neuzen tegen heit besluit van Ged. Sta ten van Zeeland waarbij ongegrond is verklaard zijn bezwaar tegen den uit spraak van den Militieraad die zijn zoon P. Rouw vrijstelling van den dienst bij de militie wegens broederdienst weigerde. - Geslaagd te 's Gravenhage voor het notarieel staatsexamen de heer H. P. Vader, te St. f-aureus. De heer J. M. Greep te Goes is benoemd tot tijdelijk leeraar in het Duitsch aan het C'hr. Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen. Geslaagd te Breda voor de hoofd- acte Z. Wijnands te Grijpskerke. (N. R. Crt.) Cursus voor de hoofdact e te Goes. Gistermiddag had te Goes in het ge bouw van de R. IJ. B. S. de officieele opening plaats van den cursus voor de hoofdacte, in tegenwoordigheid van hee ren burgemeester en wethouders en den secretaris der gemeente Goes, den heer K. Brants, districtsschoolopziener, den heer L. v. Bruggen, dir. der R. H. B. S., bestuursleden van de afd. Goes van het Ned. Ond. Genootschap, heeren leera ren aan den cursus en dames en heeren deelnemers. De heer V. d. Brugge van Kapelle, voor zitter van de afdeeling G-oes van het N. O. G. sprak het eerst de aanwezigen toe. Waar een groot deel van Europa in vuur en vlam wordt gezet, aldus spa-., willen wij hier een werk des vredes stich ten, trachtende de beschaving zij het ook een bescheiden stap verder te brengen/ Reeds jaren lang heeft men geklaagd over de gebrekkige opleiding van de aanstaan de hoofdonderwijzers. Een jonginensch van 18, 19 jaar word, wanneer hij acte had, maar aan z'n lot overgelaten, ♦-on der middelen en zonder de noodige wa penen werden zij in den strijd des le vens gevoerd. De regeering heeft inge zien, dat aan dien wantoestand een einde moest komen, en heeft de cursussen voor de hoofdacte een belangrijk subsidie ge schonken. Alles is daarmede niet ver holpen, doch 'tis een stap in de goede richting. Spr. dankt den heer Brants, als vertegenwoordiger der regeering, voor die welkome hulp. Voor een groot .deel, zegt spr., is het tot stand komen van den cursus te dan ken aan de medewerking van de beide heeren schoolopzieners. De cursus moet uitgaan van een gemeente- of schoolbe stuur of van de plaatselijke afdeeling van een door de regeering erkende on der wijzers vereenigi ngHier heeft do afd. Goes van het N. O. G. zich ervoor ge spannen, doch allen hebben medezeggen schap gekregen; er is een commissie van toezicht en advies, waarin alle richtin gen vertegenwoordigd zijn, n.l. het N. O. G., de Bond van Ned. Onderw., de Ver. van Chr. Onderw., de R.-K. Onderw. Ver., en het Arrondissement Goes. Deze commissie hoeft een zware taak; vooral het zoeken van goede leeraren was geen gemakkelijk werk, doch ze is uitnemend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2