Telegrammen. ;s8. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel. hoogst oii- iijn gevoel een uni- tdde knoo- eenmaal dat bij evenmin inïng is in eweest. Is dan neem en betuig nebben. over een ref. predi- onbekend ohte r. ds. Gerber >p'trad voor Red. „De i ds. Steketee, Grand Ra idaar, bui- atkist. Aan Nederland- Het comsu- en Min- n? Srdam beeft gen candi- ip te stel- thouder R. en W. aande ver- iet wethou- bedrijven Czn., thans t voor het bin- van port oor en aan briefkaar- ;ra,m len tot een ikken moe zijn van dragen het ■kt door de .der. orden aan ingen wor- (St.ct.) r 1 a n d- d© bij de ierlandsche utdijk" blij- a. de kapi- oos W. de o.a. de 2e kok D. 3. fsfc en de ermoedelijk wee jonge- ■d voor een de student verdronken rteurs. ken om de deserteurs leger en liën in §u- hier of in ich alsnog len. ontwerp is nd. us t. mede, dat l op ver- kust wer- omstig wa in, vermoe delijke ont- van Neder- toefeningen vuren van echter tei* ijn geweest. Ld storm. behoeven idstorm be ng hebben, P. en T. en T. heeft ld, dat een iog te ver- Ld met de lie aan den niet zal isr zijn enkele >lka vooral tusschen 'oor de sta- ©en dezer met Rot- welke yan v.m., Mid- sda aanslui ting op tr. 162, aankomst Rotterdam 2.30. Reizigers, yoorzien van plaatskaarten voor de richting Rotterdam kunnen zonder bij betaling reizen via BredaZwaluwe. „M. Crt." Middelburg. Dezer dagen is onze bur gemeester de heer jhr. M. van den Bran- deler na zijn zeer langdurige afwezig heid wegens ziekte geheel hersteld in de gemeente teruggekeerd. Morgen hoopt de heer Van den Rrandeler zijn werkzaam heden te hervatten en ook de raadszittin gen weder te presideeren. Den heer P. Dumon Tak, die gedurende zoo langen tijd als waarnemend burgemeester fun geerde komt Zeker een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij de functie in de moeilijke dagen der schildersstaking en ook nu gedurende den crisis heeft vervuld. Ook het tijdelijk wethouderschap van den heer L. K. v. d. Harst J.Jzn. neemt met ingang van morgen een einde. 's Heer Arendskerke. Openbare vergade ring van den Raad op .Vrijdag 28 Augistus 1914, 's namiddags één uur. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris-voorzitter de Burgemeester. Na lezingen onveranderde vaststelling der notulen wordt allereerst in 'behandeling gebracht een verzoek van den heer P. Boon© te Nieuwdorp, om verhooging zijher jaarewdde als hulptele- graafkantoorhouder aldaar. M. a. s. wordt besloten op dit verzoek afwijzend te be schikken. Op' die voordracht van zetters voor 's Rijks directe belastingen worden geplaatst de boenen J. -'J. de Jager, C. Minderhoud, W. 'Baljé en C. Steketee, allen wonende te Nieuwdorp. De staat van oninbare posten van den hoofde»- lijken omslag over 1913 wordt vastgesteld op f 21.20 en die van de hondenbelasting op f.100. Vervolgens wordt aangeboden de Gemeenterekening over 1913, bedra gende deze in ontvang f 67516.04V2 en in uitgaaf f 66186.21 i/2- Goed slot f 1329.83. Tot dekking van de kosten van verbouw van de school te 's Heer Hendrikski ade ren wordt besloten eene geldleening aan te gaan van f 1000. Ten. slotte wordt vast gesteld het kohier no. 1 van de honden belasting en dat van den hoofdelijken om slag beide over 1914. Daarna sluiting. (Eerst Zaterdagavond ontvangen. Red.) Westkapelle. Zaterdagmiddag verga derde de Raad. Na goedkeuring der no tulen worden de ingekomen stukken voor gelezen w. o. een circulaire van den Pol der Walcheren, om f50 uittekeeren voor wegsverbetering in die gemeente, wegens het vervoer met groote steenen. Overigens voor kennisgeving aangenomen. De ge meenterekening over 1913 met een ont vangst van if 2J3074.58, en uitgaaf van f 22025.105 (batig saldo f 1049.475) wordt vastgesteld. De gemeentebegrooting 1915 wordt aangeboden met f 17402.38 in ont vangst en uitgaaf. De jaarwedde van den telefonist wordt verhoogd met f 10, met ingang van 1 Januari 1915. Terneuzen. Alhier komt een weer toe nemende stroom vluchtelingen over dei grenzen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Joure, dr. J. van Dorp te Gendringen. Bedankt voor Weidum, door J. J. P. Heeringa te Niehove. Arnemuiden. Aan de hand van Hand. 2032 nam onze leeraar, ds. Pott, gisteren afscheid van onze gemeente. Ruim twee jaren mocht Z.Eervv. in ons midden verkeeren, en kunnen wij niet anders getuigen dan dat hij gegaan is zooals hij gekomen is, d.w.z. dat 't steeds zijn begeerte was in elke predi king, den zondaar op het. diepst te ver nederen en God op het hoogst te ver heerlijken. Z onder- aanzien des persoons, rang of stand, hanteerde hij! het scherpe, twee snijdende zwaard, Gods 'Woord, dat eischt dat leer en leven met elkaar in over eenstemming zijn, en dat leert dat Chris tus ons geheel© leven voor zich op- eischt en alzoo op elk terrein des Jevtens wil gediend worden. Zwaar vi-el ons dan ook deze kenkjgang en .het was èn de leeraar, èn vélen der opgekomenen aan te zien hoe moeilijk het scheiden viel. Na de gebruikelijke toespraken aan de verschillende colleges enzi., werd Z.Eeirw. hartelijk toegesproken door ouderling Sehroevers. In zijne eenvoudigheid be dankte deze den leeraar voor het goede woord dat hij der gemeente gebracht had en wenschte hem toe dat hiji ook in 't vervolg, ingevolge den eisch van Gods Woord, den rechtvaardigen het wel en den goddeloozen het wee zal blijven aan zeggen, terwijl! hij der gemeente verzocht den scheidenden leeraar toetezingen Ps. 121:4. Een zieer groote schare vttld© het kerk gebouw en was van de ringbroeders, behalve de consulent, aanwezig ds. Tak van Nieuwland. Geref. Kerken. Bedankt voor lOosterbierum door Tj. Petersen te Purmerend. Ger. Gemeente. Goes Dinsdagavond 7 uur zal een bidstond gehouden worden door D;s. G. H. Kersten, van Ierseke. Goes. 'De cursus voor de hoofdaete te Goes zal geopend worden op Woensdag 2 September a.s. 's avonds 5 uur in het gebouw der R. H. B. S. te Goes. Geslaagd voor het le gedeelte no tarieel Staatsexamen dhr. N. F. Viefs te Goes. Door B. en W. dezer gemeente is met ingang van 1 September aan school C benoemd tot tijdelijk onderwijzeres mej. A. van den Ende alhier, en tot. tijdelijk hoofd der Meisjesschool alhier mej. M. S. van den Bosch, onderwijzeres aan die school. Souburg. De Unie collecte bracht op f 95.8.3. Geslaagd te Arnhem voor de hoofd aete de heeren J. Eversclijk te 'sHeer Arendskerke, D. J- van Wijdk te Oost- burg en D. W. Theri te G roede. Geslaagd te Utrecht voor de acte Schoonschrijven M.O. de heer J. Ruijk te Rotterdam. - De Belgen naar Olde- broek. Vrijdag zijn van Maastricht naar het kamp te Oldebroek circa 300 Belgi sche uitgewekenen overgebracht. Aan het station te Nijmegen was gezorgd voor een goede restauratie van het gezelschap aan koffie, brood, sigaren enz. ontbrak het niet, door deelnemende handen ruim schoots aangebracht. Te 's Gravenhage is bericht ont vangen van het sneuvelen van den luite nant der Belgische artillerie Rollin, zoon van den bibliothecaris van het Vredes paleis. Nog vier zoons van den heer Rollin strijden thans bij de Belgische krijgs- macht voor hun vaderland. Een 14- jarige krijgsge- v a n g e n e. Vrijdagavond kwam te 's Gravenhage uit Amsterdam aan de 14- jarige visschersknaap Michiel Overduin, die met de bemanning van een Duitsche logger door de Engelscben was gevangen genomen. De ouders van den knaap trokken ver leden jaar van Scheveningen naar Duitsch- land, waar de man werk vond in het bouwvak. De jongen maakte pas zijn tweede zeereis. Het Duitsche schip, de „Luise", was bemand met 8 Duitschers en 10 Hollan ders. Men vertrok vóór den oorlog en bevond zich ongeveer 3 weken op zee toen het schip gepraaid werd door de „Vlaardingen 52", die mededeelde, dat de oorlog was uitgebarsten. De „Luise" lag juist aau de vleet; de bemanning ging dadelijk „halen" en bleek weder 10 kantjes te hebben gevangen. Doch reeds den volgenden ochtend daagden 7 a 8 Engelsclie oorlogsschepen op. De bemanning van het Duitsche schip werd aan boord genomen van de Engelsche oorlogsschepen, die, naar de knaap ons mededeelde, met twee schoten het vis- schersschip deden zinken. Twaali' dagen bevond de knaap zich als krijgsgevangene op een Engelsck schip, de Common- weath" en vervolgens nog 4 dagen als zoodanig te Leith Hij sliep er in een tent en kreeg er, naar hij verhaalt, goed te eten. Toen werd aan de Hollanders toegestaan naar hun vaderland terug te keeren. Maandag vertrokken ze met de „Pluto" van Leith naar Amsterdam en nu vertoeft de knaap, die al zijn goed kwijt is, te Scheveningen, Badhuisstraat 69. N. R. C. Een wonderlijke machine? Door liet gebruik van een paar technische termen, is het mogelijk het eenvoudigste mechanisme bijzonder gecompliceerd te doen schijnen. Zie hier een bewijs, hoe „groote" woorden de zaken gewichtig doen schijnen. „Wel" zeide Willemsen, „ik heb de nieuwe machine vandaag in bedrijf gezet en gecontroleerd en ben werkelijk getrof fen door het mooie werk, dat zij verricht. Een ingenieus pedaalmechanisme, hetwelk een heen- en weergaande verticale be weging door een drijfstang in een rotee- rende beweging omzet, brengt een as in rotatie. Het hoofddeel der machine is een groote cirkelvormige schijf, welke in het perpendiculaire vlak roteert. Vanuit het centrum van de schijf wordt de kracht naar den omtrek overgebrachtofschoon de snelheid der as klein is, is de omtrek- snelheid vrij groot. Het eigenlijke werken geschiedt met den omtrek. Stukjes hard staal worden, door deze met de schijf in aanraking te brengen, afgenomen en in eiken vorm gebracht." „Wat is dat dan voor een machine?" vroeg Jochems. „Het is onze nieuwe zandslijpsteen 1" antwoordde Willemsen(De Natuur). De uitgave van De Beukelaar is voorloopig gestaakt. Te Parijs zijn meer dan 200.000 werkloozen. De telegrafische verbinding tusschen Milaan en Parijs is verbroken. Aan den spoorweg tusschen Bou logne en Parijs hield de trein, waarin zich twee Engelsclie kardinaals op weg naar Rome bevonden stil, en toevallig ook een trein met open goederenwagens met Ierscbe soldaten. De twee kardinaals riepen uit het portier„God zegene u, mijne kinderenDe lersche soldaten vielen op hun knieën om den zegen te ontvangen. - Een telegram uit Toronto aan de „Times" houdt in, dat de Canadeesche regeering besloten heeft h'et aanwerven van troepen voort te zetter, totdat een leger van 100.000 man is uitgerust. Goedkoop brood. Op grond van de geringe hoeveelheid voorhanden tarwe en tarwemeel is het mitsdien gewenscht het verkrijgen van goed en goedkoop brood mogelijk te maken. Op dezen grond besloten de belang rijkste bakkerijen te Amsterdam een .grof tarwe brood" de helft uitgehuild en voor de andere helft uit ongebuild meel te vaardigen. Dit waterbrood zal worden vervaardigd in een langwerpigen vorm en doorbakken een gewicht hebben van 7 '/g ons. Het zal tegen den prijs van 11 ct. per brood worden verkrijgbaar gesteld. De burgemeester van Tilburg noodigt de bakkers in die gemeente uit, even eens tot het vervaardigen brood van den genoemden prijs ten spoedigste over te gaan. en de ingezetenen dit goede en goedkoope brood zoo algemeen mogelijk te gebruiken. Een ongelooflijk bericht. Parijsche berichten, over Rome ontvan gen, zeggen, dat generaal Joffre, de com mandant-generaal van het Fransche leger, zijn ontslag vroeg(?) op grond der slechte samenwerking onder de Fransche gene raals. De prinsen Louis en Antoine van Orleans en Braganza (hebben, nadat ze als officieren van het Oostenrijksche leger ontslag genomen hadden, van den koning vaa Engeland vergunning gekre gen in het Engelsche leger dienst te nemen. Pest. Uit Triest wordt gemeld, dat in den Piraeus pest is uitgebroken, en het derhalve verboden is waren in te voeren, die daaruit herkomstig zijn. Prins Luitpold, de oudste zoon van den Beierschen kroonprins is aan den snel verloopenden vorm van kinderver lamming gestorven. Nergens wordt zooveel gelogen, zeide Bismarck eens, als bij een oorlog, een jachtpartij en een verkiezing. Onder Grimsby in Engeland is mond- en klauwzeer onder het vee uit gebroken. Sensatie-reportage. Het Hbld. ontdekte het volgende telegram in de Amerikaansche „Evening Sun" „Parijs, Aug. 6. Hier wordt mede gedeeld, dat Holland den oorlog heeft verklaard aan Duitschland. Aan den cor respondent van de „Sun", die hem heden interviewde, verklaarde een broeder van den Eerstn. Minister Kuyper het volgen de: „Wij Nederlanders zijn vredelievend, doch de Duitschers hebben de wet der naties geschonden en iedere Nederlander is gereed om een wanhopigen tegenstand te bieden". De toestand te Brussel. Het Duitsche gouvernement in Brussel heeft het stadsbestuur geheel in handen gelaten van burgemeester Max, die al liet mogelijke doet om ongelukken te voorkomen. Hij hemt verklaard voorniets te kunnen instaan als niet zijn regeling gevolgd wordt. Dientengevolge is de gardecivique gewapend gebleven met sabel, en revolver, terwijl postboden en andere beambten dienst doen als hulp politie. Zij zijn ongewapend, maar dragen een afgestempelden brassard alsherken- ningsteeken. De stad wemelt van deze hulp-politieagenten. Overigens waait overal in Brussel de Belgische vlag, terwijl alle Brusselaars met de Belgische kleuren in het knoopsgat loopen. Op de Place du Congrès staan dreigend kanon nen op de stad gericht, waarschijnlijk evenwel zal 't burgemeester Max geluk ken te voorkomen dat zij gebruikt be hoeven worden. De spoor rijdt thans van Aken via Luik, Leuven en Brussel, door tot Ber gen. (Hand.) Uit Friedichshafen wordt gemeld, dat de zeventigjarige graaf Zeppelin zich als vrijwilliger heeft aangemeld en nui een van. zijln luchtschepen zal oo-mman- deeren. Men weet, dat Zeppelin al als luitenant aan den oorlog van 1870 heeft deelgeno- Uhlanen bij' Hugo Verriest. De Duitsche Uhlanen zijln op hun doormarsch naar Frankrijk ook door Igoyghem getrok ken, het Vlaamsche dorpje, waar de be roemde Vlaming Hugo Verriest pastoor is. Z'ij hebben echter dorp en pastorie on gedeerd gelaten, hoewel zij bij pastoor Verriest in huis zijln geweest, er hebben gegeten en .gedronken. PARIJS, 31 Aug. Een Duitsche vlieg machine is op een hoogte van 2000 M. over Parijte gevlogen. Bommen werctea naar heneden geworpen. De schade is gering. St. PETERSBURG^ (off.) 31 Aug. Nieu we troepen zijn aan het Pruisische front aangekomen ©n hebben reeds in gerin gen mate aan den aanval deelgenomen. Aan het Oostenrijksche front wordt de sslag voortgezet. LONDEN, 31 Aug. Apia, de hoofdstad van de Duitsche Samoa-eilanden heeft zich 29 Aug. aan de strijdkrachten van Nieuw-Zeeland overgegeven. WEENEN, 31 Aug. In Wilna (Rusland) hebben de militaire autoriteiten een pro gram tegen de J&den op touw gezet, om dat deze weigerden tegen de Oostenriji- kers te vechten. De Joden hebben barri caden opgeworepn en beschoten hun be lagers, die daarop van de vervolging afzagen. ANTWERPEN, 31 Aug. De Russische regeering heeft aan de Belgische laten weten, aat zij alle Duitsche steden en provincies, die door de Russen worden bezet het dubbele van de oorlogsschat tingen die de Duitschers aan de Belgen oplegden zullen laten betalen. Allenstein moet 100 millioen fr. betalen, het dubbele van de oorlogsschatting van Luik. BERLTJN, 81 Aug. De Duitsche reget ring bevestigt officieel, dat het drama te Leuven is voorafgegaan door een aanval van de zijde der bevolking. WEENEN, 31 Aug. Na de overwinning bij Krasnik heefi de linkervleugel een succes behaald bij Lublin. Het Centrum van de Westelijke stelling der Russen, die zij te Duza sterk had verschanst, werd verslagen. De hoofdslag bij Lemberg duurt voort. BERLIJN, 31 Aug. In België ver spreidt men berichten, dat de Russen naar Thorn en Dantzig oprukken. Dit is beslist onwaar. ST. PETERSRURG. (off.) 31 Aug. Ten Oosten van Tomakken is is delöeHon- gaarsche divisie verslagen. Heele regimen ten gaven zich over. In de richting van Lublin wordt een groote slag geleverd. BERLIJN. (Officieel) 31 Aug. De be zetting van Rijssel heeft de stad verlaten. De vesting werd aan de Duitsche troepen prijsgegeven, eie haar zonder slag of bezetten. BERLIJN, 31 Aug. De St Petersburg- sche regeering deelt mede, dat Luitenant- Generaal von Wendel tot plaatsvervan gend minister van oorlog is benoemd. ANTWERPEN, 31 Aug. De Parijsche bladen melden officieel dat Koningsber gen door de Russen is genomen. De weerstand der Duitschers was hardnek kig, maar zij waren gedwongen het op te geven. ANTWERPEN, 31 Aug. De volgende deelen van de stad Leuven zijn in de asch gelegdGroote Markt, Staatsie^ straat, de Diestsche straat, de Mechel- sche straat en de Namensche straat. In de öfficiëele mededeeling wordt niet ge zegd, dat het beroemde stadhuis zou zijn verwoest. BERLIJN, 30 Aug. Door Prof. De Groot, die dn 1911 naar de Berlijnsche universiteit uit Leiden werd beroepen, heeft de helft van zijn salaris aan het Duitsche Rijk afgestaan. BERLIJN, 30 Aug. De burgerlijke bevolking van Tsingtau is naar Shaingkai overgebracht. BERLIJN, 30 Au sr. Do Dnusche kolo niale troepen van Oost-Al'rika bezetten het belangrijke Engelsche verkeerspunt Tavete. In Zuidwest-Afrika treedt men offensief op tegen Uppington in de Kaapkolonie. KEULEN, 30 Aug. In Keulen kwam het tusschen de Belgische, Franschen en Engelsche gevangenen tot twisten, zoodat afzondering volgens de neutrali- teiten noodzakelijk werd. ANTWERPEN, 30 Aug. Vannacht zijn 160 treinen van Zuid-Westelijke in Noord- Oostelijke richting gereden door België. Door deze treinen werd een geheel leger korps met uitrustingstukken vervoerd. Dit schijnt er op te wijzen, dat het snelle voortrukken der Russen de Duitschers noodzaakt, de Maaslïnie van troepen te ontblooten. Naar verluidt, zullen de Duitsche troe pen rond Brussel tot feen minimum worden teruggebrucht en zal Brussel zelf zoon veel doenlijk van troepen worden ontbloot. BERLIJN, 30 Aug. De oorlogscorrespon dent van het „Rerl'iner Tageblatt" bericht dat in de drie groote gevechten bij Or- telsb.urg volgens een voorloopig© schat ting meer dan 30.000 Rjussen met vele hooge officieren gevangen werden! genomen. De Russen werden door de Duitsche troepen van drie kanten) aan gevallen en in de moerassen en Masuri- sche meren geworpen. BERLIJN, 30 Aug. De groote generale staf deelt medeIn groote gevechten, waarin het Russische leger in Oost-Prui sen bijl Tannenberg, Hohenstein en Or- telsburg is teruggeslagen, zijn naar een! voorloopig© schatting meer dan 30.000 Russen met veel' hoofdofficieren gevangen genomten. BAARLE NASSAU, 30 Aug. (N.R. Ct.) Vluchtelingen uit Antwerpen melden van de verwoestingen door het bombardement van M c h e 1 e n. De St. Romboutstoren moet half afgeschoten z'ijin. Ik veronderstel, dat het bombardement tot gisterenavond 8 uur; heeft geduurd. Na dat uur heb ik geen kanongedonder meer gehoord, behalve om het kwartier zware schoten tot kwart voor 9. Heel Antwerpen moet vol zitten met menschen nit Mechelen, dat totaal ver laten is. Velen trekken naar Engeland. PARIJS, 30 Aug. De militaire gouver neur van Parijs heeft bevolen, dat binnen vier dagen na afkondiging van dit besluit alle gebouwen gelegen in de rayons van de afzonderlijke forten zoo nieuwle) als oude om Parijs, moeten zijn ont ruimd en afgebroken. NEW YORK, 30 Aug. China moet het aanbod van Jaapn om tijdens den oorlog alle binnenlandsche onlusten in China te onderdrukken, afgewezen hebben. ANTWERPEN, 30 Aug. De mededeeling van Gentsche bladen, dat drie Staats ministers, Van de Velde (socialist.) Go- biet d'Aviela (liberaal) en een Katholiek hedenochtend vertrokken zouden zijn voor een diplomatieke zending naar Amerika, werd niet bevestigd. Hedenavond althans heeft, van der Velde in een vergadering gesproken, en is dus niet vertrokken. LONDEN, 29 Aug. Oost-Pruisen wordt snel overstroomd door de Russen. Een groot gedeelte is reeds in hun handen. De Duitschers hebben zware verliezen geleden. Dat het Britsche leger verslagen is wordt ontkend. De tegenwoordige positie zou zoo zijn, dat| de geallieerden een sterk front bezetten om de Duitsche voorhoede te ontmoeten. WEENEN, 29 Aug. De troepen, die bij Krasnik de overwinning hebben behaaMl vervolgen den vijand in de richting van Lublin. Andere Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen houden in het. N.-O. en! Z.-O. van Lemberg stand tegen een inval van sterke Russische strijdmacht. (Ongecorri geerd Wereldveroveraars, door Juttalklenfeld, vertaald doorA.Luk- kien Zwolle, La Rivière Voor hoeve. Petilius Cerealis een fanatieke heiden, Sabina zijn overspelige vrouw, Marcellus de centurio, waarschijnlijk de kleinzoon van den hoofdman over honderd te Kapernaum, Horatius Cerealis, zoon van Petilius, Alite, een Grieksche Christin, dochter van het rijke onder de prediking van Paulus bekeerde echtpaar Severinus en Filippa, de laatste onder Nero in de arena gedood, ziedaar de hoofdpersonen in dit verhaal, hetwelk den lezer terug voert naar de donkere dagen der eerste Christenheid. Alvorens Cerealis en Mar- celles naar Gallië vertrekken om o. a. ook de Batavieren Qnder Claudius Civi- lis te bevechten, zijn zij in het circus met Keizer Vespasianus getuige van den heldendood o. a. van Tentobod, den stoeren Germaan, verloofde van Sagrid, zoon van Berwulf en Ivadwaldis. Mar cellus verlaat het circus met onuitwisch- baren tegenzin, versmaadt de liefkozingen van Sabina en verlooft zich met de slavin, welke laatste door Cerealis be trapt, terwijl zijn zoontje van den Heiland verhaalt, aan den marteldood wordt prijsgegeven, doch door Marcellus gered, haar intrek neemt bij een oud Christen echtpaar in de Via Apina; het verraad van Tkarach ontdekt haar bij de ijver zuchtige Sabina die haar vervolgt, doch te laat komt, dewijl Alite was heenge gaan om Marcellus te zoeken; die na den slag bij Trier (Augusta Trevisorum) waarin Claudius Civilus overwinnaar bleef, als vermist was gegeven. Zij vindt hem aldaar in de woning van zijn ver plegers Berwulf en Kadwaldis, welke hem den goden willen offeren uit wraak wegens den dood huns zoons. Marcellus en zijn bruid geraken in gevangenschap bij Civilis doch worden op Sigrids voor spraak door Sigmar, een Brukterer be vrijd. Zij trekken naar Byzantium, huwen aldaar en erven de bezittingen van Ali- te's vader. Na verloop van jaren wordt Horatius Cerealis door zijn vader uit gezonden om Marcellis te zoeken die door iCineus den leermeester van Horatius, en een cynischen heiden, bij Cerealis is verdacht gemaakt. Horatius vindt hem als hoofd eener bloeiende kolonie en leider eener Chr. gemeente, komt er onder deri invloed van het Evangelie, geeft zijn vervolgingsplan op, en verlooft zich met de oudste dochter van MarcellusIsmenedoch Cineus schaakt deze laatste en voert haar naar Rome, waar zij door het drijven van Ce realis in het circus den marteldood sterft. Horatius die juist te laat komt om haar te redden, werpt zijn wapens voor 's Kei zers voeten en verklaart zich lotgemeen met de Christenen. Hij verzoent zich met zijn vader en keert terug naar de bergen van Haemus, waar hij, na een ernstig lijden opgericht, huwt met Mausikaa, de jongere zuster van Ismene. Zijn slaaf Sigmar, weduwnaar van Sagrid, eens de redder van Marcellus en Alite, vergezelt hem en keert, tot den Christus bekeerd, naar zijn land (nu Nederland) terug om zijn volk te prediken Hem, in wien de Christen zijn „meer dan over winnaars." Wij staan opzettelijk iets langer dan anders bij dit verhaal stil, omdat wij het vooral in deze ernstige dagen van blue- digen strijd waarbij het ook gaat om de vrijheid van den Germaan om zich naar zijn aard te ontwikkelen en uit te brei den, gaarne in veler handen zagen, als een prediker van den zooveel schooneren strijd, en zooveel begeerlijker overwinning in de eerste eeuwen der Chr. kerk be vochten toen het ook, gelijk nu, ging tusschen Germann en Romaan, doch de zegepraal was aan den laatste, gelijk wij hem nu aanvankelijk zien bij den eerste. Doch èn Germaan èn Romaan, voorzoo ver zij beiden leerden buigen voor het Kruis, legden ten laatste de handen in een om den Koning der Koningen te dienen. Mocht dat ook eens van de hedendaagsclie strijders kunnen gezegd worden l Wie dit boeiende verhaal leest, slaakt onwillekeurig deze bede.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3