lienstbode 981 Maandag 31 Augustus 1914 98e Jaargang ir Schelde. .ING. idiging, gestaakt. De Groot© Oorlog. IUW ib.—rotterd. plaatsen. (kerke. De Zeeuw" in Militair Tehuis en Kamp. f 1.25 0.05 ■HHEBHBHHBRZS-^HEECS |erder wordt in te Middelburg oezicht op de eid met de be- ischte. Br. fr. melden Dam 3nwoordige, zoo Campveerschen Side getuigschrif- melden. lenst PERDAM plaatsen. M*)- 16 9,-10 Jid. 17 9,-10,30 Id. 18 8,8011, r. 19 9,-11,— Id. SO W 21 10,-12,— 22 7,— 12,— Ben. 23 7,3011,— id. 24 8,-11,— I. 25 8,30 11,— er. 26 8,3011,— 27 |m 28 8,30 12 29 8,3012,— le'n 30 9,—10,30 phter den datum teehet tweede totterdam. ienst 914. ftgezonderd des vm. 7,15, van van Rotterdam erdam 7 uur. [e. enRoosendaal tenterghem.] jooor de schroef- |hen Hansweert ïikbare plaatsen. i 11 n -, nam. 3.40,6,35 4,10,7,05 4,49,7,35 5,09,7,55 Id. verantwoorde- dienstregeling). lENTERGHEM. toten. suwsch Vlaanderen, oerd.ï verantwoorde dat een Fransoh telgen de komst ndigde en dezen d en strijdlust oezeer de vlieg den ook op het i van goeden in- «tuurbare lucht- ijdiriiddel grooter gtuigen. Van een een vijandelijke met hommen te 1 mogelijk wezen in den huldigen •rkenningSmiddel r luchtvaartuigen van den oorlog wgd. Doch gelijk is de krijg (reeds Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: lange vorststraat Ets. Bureau te Middelburg: f5kwia F. P. dhuij - l. BURG. Drukkers: Oosterbaan le Coirctre - Goes. SS Tan behoeve van de militairen zijn abonnementen besteld- door: Ds. 'J. H. D. te Breda; ds. P. J. S. te .Goes (2 ex.); een onbekende te Ril- land-Bath; twee jonge vrienden te Goes; A. G. te Grijp,skerke; ipr. C. L. te Goes H(2 ex.). We hebben nog adressen. Der Koninginne hei!! Al pakken zich donkere onweerswolken samen boven Haar, al heeft het onweder zich in Haar nabijheid reeds ontlast; al is Haar hart door droefheid overmand en bezwaard, toch mag het Nederlandsohe volk niet zwijgen, op dezen heuglijken geboortedag van zijne geliefde Koninginne. 'Niet met vlaggen, niet met muziek, niet met openbaar huldebetoon wenschf Zij te worden begroet. Het volk legt zich hierbij neer. Dooh het gaat in de binnenkamer of in het bedehuis, om den God van Nederland en 'Oranje aan te roepen, Hem te smeeken om heil voor zijn dierbare Vorstin; om uitkomst voor Nederland; om schuldver geving en verzoening voor Nederland en Oranjeom vernieuwden zegen voor Va derland en Vorstenhuis; en om verster king tot in lengte van dagten van den, innige» liefdeband welke deze beiden ver bindt. Doorvoer. De Engelsche Minister van Handel heeft in het Lagerhuis verklaard, dat versche ping van'steenkolen naar Nederland is toegestaan, mits wat ons uit Engeland wordt geleverd niet is bestemd voor Duit sche schepen. Dit bedoelt een beperking van onzen doorvoerhandel. Het zal natuurlijk een groot verschil Snaken of het doorgevoelde noch direct noch indirect bestemd is voor het oor logvoerende Duitsche leger, dan wel of het daarvoor wel bestemd is. Op 't laatste geval schijnt te worden gedoeld. De Londenscfae zeerechtverklaring van 1909 geeft hier eenig licht. Zij onder scheidt tussohen volstrekte en voorwaar delijke contrabande, en heelemaal geen contrabande. Volstrekte contrabande zijn b.v. wa penen, paarden, enz.; voorwaardelijke zijn bijv. levensmiddelen, kleederen, enz.; is zij bestemd, ook indirect, voor het le ger, dan is zij contrabande; zoo niet, dan is zij het niet. Heelemaal geen con trabande, hiertoe behooren onder anderen grondstoffen, enz. Aangezien echter bij doorvoer in onis land overlading geschiedt, kan dadelijk geconstateerd worden, of contrabande aanwezig is; zoodat de verklaring van de Engelsche regeering geen ongerust heid behoeft te baren, alleen tot voort durende waakzaamheid vermag aan te sporen. Verademing. ■Dat op 31 Aug. en ook op andere dagen ons volk, voorzoover het nog fier is op den Christennaam zich naar de kerken spoedt om zich te verootmoedi gen in den gebede voor den Heere, is zeer toe te juichen. De Heer zegt: „Ik maak den vrede, en Ik schep het kwaad; Ik de Heere doe al deze dingen. (Jesaja 457)". Daarom is bidden om den vrede prijzenswaardig. Echter niet zondejr boete, berouw en schuldbesef; een verbroken hart en een verslagen geest. En met de bede dat indien er verademing komt, ge lijk er nu aanvankelijk eenige opluchting intrad, het Christenvolk niet terugvalle in de oude zorgeloosheid. Hiervoor bestaat gevaar. Het menschenhart is arglistig. En de neiging om God van zich af te schudden, wanneer het goed gaat, wordt ook in den tegenspoed niet gedood. Daarom, trof ons zoo de mededeeling uit Berlijn: „De stemming hier wordt het best geken merkt doordat verscheidene schouwburgen weer begonnen te spelefr". En „Het Volk", het blad van „het volk", adverteert nog dagelijks voor den Stadsschouwburg (Zondag 30 Aug. half 2) en „Grand Théatre", iederen avond „de buikspreker" en andere stukken van een „actueel programma". Uit dergelijke publicaties spreekt .nog niet het besef van noodzakelijken meer deren levensernst, laat staan verootmoe diging en bekeering. Maar dat dan het Christelijk volksdeel het voorbeeld geve, of, wilt gij, het Ko ninklijke voorbeeld van ons Vorstenhuis jvolge. ,Wi© weet worden anderen door hun voorbeeld en wandel gewonnen! X •i* VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers Het zeegevecht bij Helgoland. |De torpedoboot 1 87 werd bij mistig weder in de Noordzee aangevalten door 10 Engelsche torpedojagers. De torpiedo- boot weerde zich wat zij kon tegen de overmacht, doch Engelsche kruisers stoor den haar bewegingen. Een poging om door de vijandelijke vloot heien te bre ken, mislukte. Ze kreeg een schot, liï de machinekamer. Men liet toen de boot ontploffen om haai' niet prijs te geven aan de Engelschen. De Engelsche schepen vischten de overlevenden op, doch toen efDuitsche schepen naderden om hulp te bieden, verlieten de Engelsche schepen het gevechtstooneel. k i De Duitsche schepen pikten toen de overlevenden op. Inmiddels was de klei ne kruiser Ariadne op het gerucht van den strijd naderbij gekomen en deze be gon nu een vervolking van den aftrekken- den vijand. Twee Engelsche pantserkrui sers openden toen het- geschutvuur, met het gevolg, dat de Ariadne een schot kreeg in het ketelruim. Zij kon slechts 15 mijlen loopen. Een half uur verdedigde de Ariadne zich nog eq bracht den te genstanders schade toe. Haar achterschip werd daarbij dn brand geschoten en de voorste munitiekamers onder water gteziet. vijand trok af. De Ariadne was ten on dergang gedoemd. De bemanning kon het 'schip, na een hoch op den Keizer, in goede orde Verlaten, en werd door twee Duitsche oorlogsschepen opgenomen. Toen verdween de Ariadne1 in de golven ten gevolge van pen ontploffing in de achterste kruitkamers. Mijnen in de Noordzee. Het Engelsche gezantschap in Den Haag meldt heden het volgende: Naar de Engelsche regeering verneemt, is er gemeld, dat een IJslandsche trawler op of omstreeks 26 Augustus op een mij'n is ge loopen 25 mijl uit den mond van de Tyne en gezonken. Ten minste één buitenlandsch blad heeft verzekerd dal het een Engelsche mijn was. Ofschoon het leggen van mijnen dooi de Duitschers de admiraliteit gedwongen heeft zich het recht voor te behouden evenzoo te handelten, blijft op het oogen- blik de verzekering, reeds door de Engel- scher egeering gegeven, dat er geen En gelsche mijjnen zijn gelegd, volkomen' juist. 1 De mijinen 'buiten de Tyne waren 30 mijl zeewaarts gelegd, niet als een onder deel van eenige bepaalde militaire ope ratie noch ook door Duitsche oorlogst schepen, maar door Duitsche trawlers^ waarvan een aanzienlijk aantal met dit werk schijnt te zijn bezig geweest. De trawler, die men daarmede feitelijk beeft bezig gezien, was de A. E. 24 Emden. Het zou goed zijn, indien de moraliteit van degenen die haar gelast hebben deze te verrichten door neutrale mogendheden; zorgvuldig werd overwogen. Leuven. Overheidspersonen uit Leuven verze keren dat het schoone Leuvensche stad huis en de boekerij van de universiteit, verwoest zijn. Bombardement van Mechelen. Over het bombardement van Mechelen door de Duitschers wordt nog gemeld, dat het Donderdag veertig minuten heeft ge duurd. De meeste openbare gebouwen zijn beschadigd. De burgemeester en de schepenen die juist ten stadhuize bijeen waren, moesten in de kelders vluchten. Toen het bombardement was gestaakt verzocht de overheid de bevolking de stad te verlaten en de uittocht, die "da delijk begon, is in goede orde af'gdoo- pen. Tal van vluchtelingen hebben te Dufe fel in de kerk den nacht doorgebracht, onder hen veel geestelijken in burger- kleieding. Vrijdagochtend om acht uur werd de beschieting hervat en tot den middag'; voortgezet. De laatste inwoners namen toen ook de vlucht. Onder de openbare gebouwen, die be schadigd zijn behooren het stadhuis, de St. Pieterskerk (die geheel vernield zijn), het kantongerechtsgebouw, en de St. Rom- houtskeik. Die toren van deze kérk staat nog, doch het beroemde klokkenspel is (vernield. Die beschieting door de Duitschers is be antwoord door de forten van Walhem en ÏWiavier. De Duitschers zijn Mechelen niet bin nengetrokken. i Oostenrijk verklaart den oorlog aan België. De Oostenrijk-Hongaarsche gezant aan het Belgische Hof, heeft telegrafisch op dracht gekregen den Belgischen minisbeir van Buitenland sche Zaken mede te deeten dat Oostenrijk-Hongarije zich genood zaakt ziet de diplomatieke betrekkingen met België' af te breken. In de toelichting zegt Oostenrijk, dat, daar België na weigering van de her haaldelijk door het Duitsche Rijk gedane eischen, om zijn militairen hijstand aan Frankrijk en Engeland" te onthouden, wel ke beide landen aan Oostenrijk, den oor log hadden Verklaard, en aangezien het feit, dat, zooals vas'gesteld is, Oosten rijk-Hongaarsche. staatsbeambten in Bel gië ten aanschouwe van Belgische autori teiten een behandeling' hebben moeien on dergaan, welke zelfs met de eerste eischen van menschelijkheid in strijd zijn, zelfs indien bedreven tegenover onderda nen van een vijandelijken staat niet te billijken, heeft Oostenrijk zich genood zaakt gezien deze maatregelen te nemen en beschouwt het zich van af dit oogen- blik in (staat van oorlog met België. De Oostenrijk-Hongaarsche gezant heeft order gekregen België met het personeel van de Oostenrijk-Hongaarsche legatie te Verlaten. De belangen van Oostenrijk- Hongarije zijn toevertrouwd aan den ge zant van de Vereenigde Staten. Tevens werd door de Oostenrijk-Hongaarsche re- gieering den Belgischen gezant te Weenen diens paspoort ter hand gesteld. Leuven is niet meer. Fen N. R. C.-correspondent meldt d.d. 29 Augustus, omtrent de verwoesting van Leuven De onderscheiden tegenstrijdigheden weglatende, meen ik het volgende als de ware jt oe dra ch t van zaken te kun nen mededeelen Dinsdagavond circa 11 uur, terwijl de stad door betrekkelijk weinig troepen land weer en linie wa,s bezet, en lange colonnes proviand en een munitietrein door de stad trokken, werd plotseling uit een huis tegenover het (station, waar het kwar tier van den stadscommandant en de staf gevestigd was en dus veel militairen aanwezig waren, geschoten. Spoedig daar- op^ klonken andere schoten uit de nabij- zijnde huizen, welk schieten zich in een oogenblik van huis tot huis en van straat tot straat voortplantte. De D ui sche soldaten vielen in niet te tel len menigte. Velen werden gewond. De paarden voor de treinwagens welden gedood of sloegen op hol. Een algemeene verwarring volgde. Duidelijk zag ik de schoten van een machinegeweer door de spiegelruiten van het station. Bij1 onder zoek bleek dat een machinegeweer op de derde verdieping vagi een 'tegenover het station gelegen hotel' was opgesteld. Juist wa.s een militaire trein uit Luik, met bestemming naar Brussel aangekomen en ontladen. Een sectie artillerie werd uit den omtrek (Van Brussel gerequireerd. Het, was onmogelijk tie weten, wie de schul digen waren en precies te weten uit wel ke huizien de schoten kwamen. Daarom drongen 'de soldaten de huizen binnen en ontspon zich hier en daar een ver woed straatgevecht, Iedere bewoner die gewapend gevonden werd of Verdacht werd te hebben geschoten werd onmiddel lijk neergelegd. Dat hierbij ook veel on schuldig bloed werd vergoten, spreekt vanzelf, doch de tijd ontbrak om alles nauwgezet en nauwkeurig te onderzoe ken. De bewoners wier onschuld bl$ek, ouden, 'zieken en kinderen, ten deele ook de Vrouwen moesten hunne woningen ver laten. Inmiddels wierp de artillerie voort durend granaatkartetsen in de stad, die spoedig op verschillende plaatsen brand (veroorzaakten. Andere huizen werden met benzine gedrenkt en aangestoken. In dit stadium was ik bij! het station aangekomen en dk was getuige van het wegbrengen van een vierhonderdtal En gelsche en Schotsche soldaten en hoog landers in hun eigenaardige dracht, i Een langer verblijf' bij het station acht ten de officieren, met het oog op het gevaar en daar ziji de verantwoordelijk heid niet durfden op zich te nemen, Voor mij onraadzaam. Een nieuwe beschieting uit andere, nog "intact gebleven huizen, werd verwacht. Daar naderden onder sterk escorte twee groepen gjjizlelaars, mannelijke en vrou welijke, ieder ter sterkte van vijfhonderd menscben. Zij werden bij' het station op gesteld B'ijl ieder sct dat op Duitsche militairen werd afge vuurd, 'zouden er t i e n worden g e f u s i 1- leerd. Hier hielp geen klagen of wee- nen. He goeden moesten het met de kwa den ontgelden en werkelijk werd nog Irae- nig soldaat uit een hinderlaag neerge legd. De nacht viel in en akelig: verlicht te de brandende gloed den omtrek. Versterkte posten werden uitgezet. Tal loos waren de patrouilles die de stad doorifcruisten. Terwijl ik' met een officier stond te praten, knalden er schoten 'in onze nabijheid. Een gearresteerd inwo ner werd in mijn nabijheid gefusilleerd. Van slapen geen sprake. Losgerukte paarden, loeiende koeten, verschrikt door het knetterend neerval len van balken en het donderend geraas van instortende gevels en huizen, daar- tusschen het vallen van schoten. Het bij wonen van zooveel ellende en kommer maakte ieder rust nemen onmogelijk. Koud en kil was de nacht, dien ik in betrekkelijke veiligheid doorbracht. Tegen het aanbreken van den dag trok ken de soldaten er op uit om machtig te worden, wat nog niet door brand was verwoest. Ik zag veel lijken liggen van inwoners. Ik telde er een twintigtal. Ik zag' veel geestelijken naast elkaar met het ge zicht naar den grond, een eind verder een grijsaard, waarnaast een stokoude vrouw. Zouden zij zich, van niets kwaads bewust, en zich beschut door den ouder dom wanend, op straat hebben gewaagd? Wat verder weer het lijk van een pries ter. De soutane bemodderd en bevuild door bloed. 'Afschuwelijk was de aanblik van die onbegraven dood en. Het hart krimpt bij het aanschouwen van een tafe reel, waar de islechtste menscheliijké hartstochten hoogtij' vieren. i De ooirzéak van de vreeselijke gebeurte nissen, die ife Leuven plaats hadden, wordt door de Duitsche militairen, waar van ik vele officieren sprak, toegeschre ven aan de houding der geestelijkheid, die de bevolking Volgens hun zeggen had diets gemaakt, dat de Duitschers de ne derlaag zouden hebben ge'eden en in Vol len aftocht, waren. Vast staat dat den dag voor mijn aankomst in den omtrek van Brussel een gevecht heeft plaats ge had. Een officier die daaraan deelnam, trof ik in het brandende Leuven. Hij beweerde met de grootste Stelligheid, dat de Vijandelijke aanval zegevierend was afgeslagen en door een overmacht ver pletterd, hoewel drie divisies tegenover hen Stonden, bestaande uit Engelsche troe pen. De bafeekenis van Japan's ingrijpen. De militaire wedewerker van de „Ti mes" wijst er op dat het aandeel van 'Ja,pa.n in den oorlog zal bestaan in de eerste plaats in de verdrijving van de Duitschers uit Kiao-tsjau, in de tweede plaats in het schoonvegen der oostelijke •zeeën van Duitsche kapers. „Dat is het werk van een goed jen betrouwbaar vriend, en wfe kunnen er zeker van zijto. dat dit werk zal worden gedaan met alle gron digheid en bekwaamheid die de militaire actie van onzen bondgenoot kenmerken." De „Petit Parisien" weet te vertellen, dat de Japansche gezant te Rome de mogelijkheid heeft doen uitkomen, dat Japan ook in de krijgsverrichtingen in Europa zou ingrijpen door de uitzending van een eskader naai' de Adriatische Zee. Of dit bericht echter juist is zal de toe komst moeten leeren. In Engeland zelf schijnt men een optreden in dezen geest nog niet te verwachten. Wat echter vooral een voordeel is van Japan's ingrijjpen in het conflict zet de medewerker van de „Times" uiteen. Het belangrijkste resultaat van Japan's deelne ming aan den oorlog tegen Duitschland acht deze Engelsche schrijver, dat Rus land nu in staat is de legercorpsen uit Siberië, te gebruiken voor den dienst in Europa. Rusland heeft, zegt hij, een kwart mdllioen soldaten in Oost-Azië, Turkestan niet medegerekend, en bijina al deze troe pen zijn nu gemobiliseerd en worden naar Polen gezonden. Zoo brengt Rusland een reusachtige macht in zijn westelijk gebied bijeen en daar volk en vorst vastbesloten zijn te winnen, mteent de medewerker van de „Times" dat Rusland's actie een beslis- senden invloed moet hebben op het eind resultaat van den oorlog. Het Duitsche veldtochtplan. In de „Daily Chronicle" vinden wij een erkenning van de misrekening der bondgenooten ten aanzien van het Duit- sch evteldtochtplan tegen Frankrijk. Uit gaande van een officieuse mededeeling in de Temps, dat het grootste deel van het Fransche leger oorspronkelijk naar de grenzen van Elzas-Lotharingen was gezonden, omdat vandaar de groote aan val verwacht werd, stelt de bizondere correspondent der Daily Chronicle te Pa rijs, G. H. Perris, de vraag, hoe het mo- lijfc is, dat Frankrijk zijn noordergrens betrekkelijk zoo- weinig beschermd kon laten, 'en boe, ook na den inval van de. Duitschers in iBelgië, (noch te Londen, noch te Parijs «ten Duitsche' opmarsch naar Frankrijk werd verwacht, zóó als thans wordt volbracht. De schrijver wijst er dan op dat de door 't Duitsche leger ge kozen weg van Keulen over Aken en Brussel door de Dender-vallei' blijkbaar al lang tevoren was bepaald en dat dit Prijs der Advertentiën: 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-rnaal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. veldtochtpïan in alle bizonderheden moet zijn uitgewerkt geweest toen er nog nie mand aan een oorlog dacht. De oorlog is plotseling gekomen en met een schijn baar onbeduidend voorwendsel begonnen. Iedereen stond er verbluft van. Toch hadden de Franschen als goede militai ren vooruit moeten zien en, zoo zal men. nu achteraf zeggen, moeten voorbereid) zijn op hetgeen thans gebeurt. Dat zij dit niet zijh, is slechts hieraan toe te schrijven dat zij en met hen de En gelschen nooit hadden kunnen denken dat Duitschland er toe zou overgaan om1 België te vernietigen ter wille van zijn veldtochtplan tegen Frankrijk. Men had) ten hoogste op het schenden van. de uiterste oostelijke grenzen van België ge rekend, maar niemand kon verwacht hebben dat Duitschland door de Weste lijke vlakte van België heen zou trekken. Het drama te Canne. leder onzer heeft een gevoel van af grijzen niet kunnen onderdrukken bij de treurige feiten in Canne aan onze grens voorgekomen, schrijft „De Maasbode". Daar heeft een woeste bende de ijzeren tucht van hef Duitsche leger met voeten getreden, moord en doodslag begaan zon der reden. Men herinnert zich de feiten. Een mi litaire fourageerwagen was omgevallen. De brooden vielen over den weg. Onge lukkig viel er ook een schot, dat doos- een dronken soldaat gelost "Was, maar aan de bevolking geweten werd. Als ra zend hakten en schoten de soldaten, de huizen binnendringend, er op: los, en de notaris Dericks, daar vertoevende, en de echtgenoote des burgemeesters werden de eerste slachtoffers. De mare van deze schrikkelijke feiten drong door tof over de grens. De autoriteiten namen de daad zaken op en onderzochten ze in loco, hoorden d e getuigen, en stelden al deze feiten op papier. Alles werd bevonden, zooals de getuigen opgaven, de wagen lag er nog, zelfs het brood, de vernielde huizen toonden de sporen van het ruwe optreden. Daarna werd eene klacht ingediend bij den bevelhebber te Aken, waarheen ook de getuigen gingen. Na lezing doorzag deze hooge militair de waarheid der aan klacht, schreef onmiddellijk een kort be vel en spoedig zaten allen, aanklager^ en getuigen, met officieren in militaire auto's en met spoed ging het de euvel- daders achterna, waarvan men direct wist, dat zij bij .Tongeren waren. De compag nie, die haar wagen miste, was de schul dige compagnie. Werkelijk ontbrak bij' ééne de wagen. De ter plaatse gevonden equipementsstukken phsten bij de man schappen. Toen begon het verhoor der aangetreden compagnie. Eerst een hard nekkig loochenen, maar de getuigen haal den diegenen er uit, die in die schrik kelijke uren hun zooveel angst en wee dom bezorgd hadden. Het uur der wrake was aangebroken. Langzamerhand werd er met stukken en brokken bekend. De feiten spraken luider dan de IogentaaJ. Ten slotte werden 14 Pruisen uit het verre Oosten op' zij .gezet in afwachting van hun vonnis. Nu kon geen macht of geweld hen be schermen. Zij werden naar krijigsreoht schuldig bevonden aan moord en plunde ring en in het bijzijn der getuigen dood geschoten. Dat was het einde van het drama van Canne. De daders ontvingen hun gerechte straf. Belgisch nieuws. De Belgische pers bevestigt thans de inneming van de forten van Luik, alsook het bericht, dat generaal Leman, de dap pere verdediger dezer vesting, als krijgs gevangene naar Maagdenburg is vervoerd. Er wordt op dit oogenblik gevochten rondom Mechelen. Bijzonderheden betref fende de hiér geleverde: gevechten ont breken echter. Mejn verwachtte, dat het bij Mechelen tot een treffen met de Duit schers zou komen, want onze troepeml lansiers, jagers en artillerie waren geheel op den strijd voorbereid. Het Zwitsersche consulaat alhier be vestigt nog eens de verklaring, dat Zwit serland in dezen oorlog een strikte neu traliteit zal blijven betrachten. i In. Kortrijk en Gent en in het overige West- en Oost-Vlaanderen was heden ochtend alles rustig. Wat door de Duitschers te Leuven met de 77 gijteela.ars is gedaan, is tot op dit oogenblik nog niet bekend. Rector Ladeuze van de Leuvensche uni versiteit zou zich onder (hen bevinden. De oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hon garije aan België is eerst heden hier bekend gemeakt, met het antwoord, dat de Belgische regeering er op gegeven heeft. De toestand te Brussel is kalm. De bezetting der stad bedraagt thans nog zesduizend man.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1