ATTENTIE BESSENTELERS. een mooi bruin Merrieveulen, HONIG, in de raat en uit de raat, Het besta adres voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIERE Groote^Markt, hoek Gravenstraat, Middelburg. Feuilleton. De Broeders van St. Jan.1) Ingezonden Stukken. Advertentiën. Heeren Landbouwers! een Meid een flinke Bakkersknecht, M. C. KROON, Eerste Zeeuwsche W. WOITTIEZ, Breskens. een Kalfvaars, een Werkpaard, De Gemeente-Ontvanger van GOES herinnert aan de betaling der verschenen Gemeentebelastingen. Schoolgelden School A en Meisjesschool zoomede de Hondenbelasting zijn 1 Sep tember a. s. geheel invor derbaar, terwijl wat den Hooffdelijken Omslag betreft, vooralsnog met betaling der helft genoegen zal worden genomen. Zij, die door de tegenwoor dige tijdsomstandigheden uitstel van betaling verlan gen, gelieven zich daartoe ten kantore van den Ont vanger te vervoegen, A. DE TROIJE, spoedig terug te zenden. een jaarling Vaars en Mestp utloopers, Verfwaren, Lakken, Vernissen, Oliën, etc., etc. BILLIJKE PRIJZEN MONSTER OP AANVRAAG. Noten Stammen, derscheidt ons van de bedrijvers deze? granieten Men vertelt van den we r eld be roem den Boerhaave, dat wanneer hij het lijk van een misdadiger onder het ontleedmes had, hij tot zijn studenten placht te zeg gen: „Daar had Boerhaave kunnen lig gen, zoo Gods ge(nade het niet verhoed had." J Juist, aan Gods genade danken wij het, als we voor zulke zonden bewaard blijven. Van nature is ook ons hart boos en verdorven, arglistig en vol van doode- lijk venijn. i Christus zegt, dat uit het hart des men schen voortkomen kwade gedachten, over spelen, hoererijen, doodslagen, dieverijen, boosheden, bedrog, ontuchtigheid, een boos oog, lastering, hoovaardij, onver stand. Zoo komt alle kwaad uit het hart des menschen voort, ook de oorlogsgruwelen. Bidden we daarom yan onzen God, dat Hij in Zijn algemeane genade ook op het oorlogsveld de macht der zonde in haar vreeselijkste openbaring iwil stuiten, dé onheilige hartstochten wil dooven en zoo gruwelen van den strijd wil .temperen. Ook deze oorlog bewijst ons de mo- reele inzinking en de zedelijke ontaar ding van den mensch. Als er in het maatschapppelijk teven leeds zooveel daden van boos geweld plaats hebben, hoe kunnen we dan ver wachten, dat in tijden van 'oorlog de wetten van het re^ht geëerbiedigd zulten worden. Neen, dan breekt de mensch juist uit jyn zijn zonden en ongerechtig heid. Dan stijgt bij veten de boosheid ten top. - v Er is maai' één macht om dit kwaad te keeren. Het is de macht van het Evan gelie. Dat heeft eenmaal het gelaat des aardrijiks veranderd en van barbaren en koppensnellers vrome Christenen ge maakt. Dat Evangelie, en. dat Evangelie alleen, is ook in staat de gruwelen van den oor log te keeren. Predikt dan het Evangelie aan alle. creaturen, aan alle volken, ook op het slagveld. i Op zoek in het Oorlogsland. Een stadgenoot de heer C. van Haaren heeft aan „De .Maasbode" een ontroe rend verslag gegeven van een tocht door heit oorlogsland op zoek naar de meer dan 70-jarige moeder zijner vrouw, die heel alleen met een dienstbode woonde in .bet kleine Belgische dorpje Heure le Romain. Al dien tijd had de familie niet van de oude vrouw vernomen, totdat de heer Van Haaren Zaterdag het koene besluit nam om haar dwars door heit oorlogsland te gaan zoeken. In Vroeger eeuwen zou zulk een koene tocht tot een epopee, een heldendicht ge groeid zijn, in onzen nuchteren tijd wordt er •amper een courantenverslagje van ge schreven, maar niettemin blijft het feit zelf de daad van een held. Om drie uur 's middags was hij in Maastricht bij het Duitsche consulaat, en daar hoorde hij plotseling Waalsch pra ten. - Hij sprak den man onmiddellijk aan en het bleek dat de man uit dezelfde streek kwam als waar de schoonmoe der van den heer v. Haaren woonde, en dat hij precies wist, wat er in Heure le Romain gebeurd was. Het dorpje was geheel uitgeplunderd en verbrand, ,de moeder van den heer v. Haaren was waarschijnlijk in de kerk opgesloten. Het was geen opbeurend nieuws, maar de heer v. Haaren meende dadelijk han delend te moeten optreden. De plundering en verwoesting van het dorpje had reeds 15 Augustus op den 0. L. Vrouwendag plaats gehad, hoe zou de toestand der arme menschen nu zijn. De Waal was bereid om mer]£ terug te gaan. In een rijtuig reden zij van Maastricht naar de grens, vandaar liepen zij naar Canne, (Jat ook door de Duitschers zoo zwaar getuchtigd is geworden. •98) Door L. PENNING. (Nadruk verboden) (Slot.) De stervende zag zijn vader aan; hij drukte diens hand aan zijn lippen, en fluisterde: „De armen en de ellendigen van Ermelo laat ik u achter." Hij keek door het raam. O, het was wonderschoon daar buiten; het was mid den in den zomer de eerste Augustus. Daarop staarde hij weer zijn vader aan: met de zaligheid van een verzoend hart, en keerde toen het hoofd langzaam naar den wand. Zoo sliep hij in: als een kind, dat vermoeid is van den langen weg, met een kalm welgevallen op zijn ver bleekte gelaatstrekken. Er was een groot weeklagen op 's Heeren Loo, toen broeder Anselmus met droeve stem -de doodstijding overbracht. De doode werd op een verhevenheid, waarvan het zwarte 'laken in zware plooien afhing, voor het (hoogaltaar der kapejf neergezet, terwijl de wittte, rustige vlam Dit werk is in boekformaat verkrijgbaar bij ie firma de Boer Szn. te Sneek, voor 90 et. dngenaaid en fi.25 geb. franco p. p. De indruk, dien deze verwoeste dor pen op je maken, is niet te beschrijven, de (Stilte pakt je aan, het is alsof je door een vergane wereld gaat. Van Duitsche soldaten was nergens iets te bespeuren, zelfs alle wachten schenen ingetrokken. Alleen bij Eymael zagen wij troepen Duitsche soldaten op den berg. De Walen, die den heer Van Haaren ver gezelden, doken beangst weg in greppels en struiken, wat de heer v. Haaren een verkeerde tactiek oordeelde, want des te eer schoten dan de Duitsche soldaten. Maar de angst voor den Duitscher zit er bij de menschen geducht in. Zelfs de grijze regenjas, die de heer v. Haaren had aangetrokken, deed de menschen al verschrikt op de vlucht slaan, men zag het voor een khaki-uipform van een Duitschen officier aan. Onderwijl was 'het donker geworden, want het dorpje Heure le Romain, waar heen de tocht ging, ligt zeker twaalf uren wandetens van Maastricht af. Op 'n kerkhof hebben zij toen te zamen den nacht doorgebracht en stil de Duit sche troepen laten voorbijtrekken. De menschen in de dorpen moesten overal het licht op en de deuTen geopend houden. Tot aan de morgenschemering bleef men op 'tkeTkhof, toen werd de tocht weer verder voortgezet. Men kwam langs Eben, Wonck, .alle dorpjes die door de Duitschers gespaard waren gebleven. Op alle boomen langs de wegen waren opschriften aangebracht met inlichtingen voor do voorbijtrekkende troepen. Een blauw pijltje gaf de* richting der infanterie aan, een roocl pijltje die der cavalerie. Ook waren er de nummers op geno teerd van de regimenten, die langs trok ken, en de namen der bevelvoerders. Ook op de gevels der huizen hadden de Duitschers soms met krijt eenige aan wijzingen gedaan als van „gute Leute-'" „Gutes Essen, gutes Trinken!" In Bassenge, dat ook niet verwoest was, bracht de geleider van den heer v. Haa ren hem bij zijn broer, den slager Hênri Monami, die nog een oud hitje op stal had staan. Voor 'n nog gespaard karretje werd dit beestje gespannen, en de metselaar Louis Braun bood aan om mede te gaan. Zoo reed dan de heer v. Haaien met Louis Braun den weg op naar Houtin. Hier ontmoette men al de eerste lijken van verslagen burgers, terwijl overal doo de varkens en half uitgesneden koeien lagen. Ook zag men een doodgeschoten veulen. Het dorpje Houtin zelf was gespaard gebleven, alleen twee café's waren ge heel uitgeplunderd. Toen kwamen ze Heu re le Romain binnen, dat geheel leeg geplunderd en uitgebrand is. Twee jon gens van zestien jaar lagen dood over den weg, twee vrouwen lagen half ver koold in haar verbrande huis. Een prachtige boerderij, waar veertig paarden door de Duitschers waren buit gemaakt, lag geheel in puin. De pastoor en de broer van den bur gemeester van het dorp, lagen op het kerkhof doodgeschoten. De villa van de moeder van den heer v. Haaien was ook géheel uitgebrand. Een enkele schuwe gedaante dook langs de huizengevels. De beer v. Haaren riep haar aan, en de vrouw beefde, alsof zij haar doodsuur hoorde aangezegd. Maar hij werd spoedig herkend in het dorpje, waar hij vaak placht te logee- ren. Hij informeerde naar zijn moeder. Ze was verborgen'in een huis vlak over de kerk. Op den avond van de verwoesting wa ren alle inwoners, vrouwen en kinderen, naar de kerk gedreven, waar zij vier en twintig uren hebben opgesloten gezeten. De soldaten hadden een mitrailleuse vóór de kerkdeur gezet, de machine ge probeerd, om de arme menschen te doen hooren, hoe 'tging, als zij iets kwaads in 't schild voerden. Hoe 't zoo plotseling tot een plundering der kaarsen zijn gelaat verlichtte. Broeder Clementinus had verzocht, dat zijn uitvaart zoo eenvoudig mogelijk zou plaats hebben. Er was geen groen tel zien, geen bloemen enkel een palm tak, door broeder Anselmus gegeven als het zinnebeeld der overwinning. De ridders kwamen, om beurtelings de wacht te houden bij het lijk; de oudste de oudste kapelaan besprenkelde het met wijwater, en aan het hoofdeinde der ddod- kist zat de heer van Leuvenum als een sbeenen zuil. De Kommandeur had bevolen, dat het klooster een dienst van dertig zielsmissen voor broeder Clementinus zou doen, en een feestdag maar geen vastendag hou den, omdat de Broeder thans voor eeuwig van alle aardsche smarten was onthe ven. Het lijk was in het gewaad der rid ders van Sint-Jan gekleed, met het zwaard iop zijde. ,0p de borst ..prijkte het witte kruis op het roode veld, en om het hoofd was een reep van het fijnste perkament gelegdals een diadeem, terwijl er <Je namen van Jezus en van Maria en vele harten, met stralen doorschoten, op prijk ten. Het gelaat van broeder Clementinus was naar boven gericht: als in stillei verrukking; alle sporen van vroeger lij den waren weggewischt, en Anselmus werd niet moede, den doode aan te zien, wanneer hij verpoosde van zijn vrome was gekomen? vroegen we de oude dame, die mi veilig in Rotterdam, nog maar altijd niet van de verschrikking was be komen, zij hoorde nog maar altijd dat ontzettende bombardement van Luik. Veertien dagen lang, vertelde ze, wa ren er al Duitsche troepen door het dorpje getrokken, de eerste uhlanen op een nacht, en die hadden nog wel' hoe zen over de paardenpooten getrokken, zoo dat zij bijna zonder geluid voorbijtrok ken. In veertien dagen was er geen onge rechtigheid gebeurd. De officieren betaal den voor alles, wat zij require er den. Toen waren op den Lieve Vrouwendag deze woeste horden gekomen. Men vertelde, dat een officier in een café was doodgeschoten,' en toen was de ontzettende plundering en brandstich ting begonnen. De soldaten waren ook bij de oude mevrouw binnengedrongen, zij had alle kasten en deuren open gezet, en den soldaten gezegd, dat zij alles konden ne men, maar zij hadden nog meer geld geëischt en haar de kleeren van 'tlijf gerukt. Toen was het huis in brand gestoken en zij zelf naar de kerk gejaagd. Bijna tien dagen lang had zij zich nu verbor gen gehouden, zonder eten bijna, zonder uit de kleeren te zijn geweest. Zoo had haar gchoonzoon haar terug gevonden, versuft, verdoofd, verangst. Hg had de oude vrouw in het wagentje gebeurd, ma ar de andere vrouwen even verschrikt en verangst, hadden hem om ringd. hem bijna de kleeren van het lijf getrokken en smeekend toegeroepen „Monsieur, monsieur, prends nous aveo!" Hij had slechts gijn moeder kunnen meenemen. 'Maar de heer v. Haaren, nog geheel onder den indTuk van de verschrikkingen, die hij heeft aanschouwd, zou gaarne met een kleine reddingsbrigade van jonge moe'- dige mannen willen teruggaan naar deze geteisterde dorpen om de arme ouden van dagen, die daar geheel veriaten zit ten, en van honger, kommer en eljende omkomen, te gaan helpen en verlossen. Deze arme stakkers .veilig over de gTen- zen te halen, acht hij een dringende eïsch van humaniteit. Bij de 14.000 vluchtelingen die Maas tricht zoo liefderijk heeft opgenomen, kun nen deze enkele ongelukkige ouden van dagen en vrouwen'er nog wel bij. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een verzoek. De leden der Middelburgsche Schilders- patroonsvereeniging verzoeken hun ge achte clientèle beleefd, doch dringend, om de voorkomende schilderwerken enz. in deze tijdsomstandigheden niet uit te stel len, maar juist te willen doen uitvoeren. Hierdoor zou het schildersbedrijf ten zéérste gebaat zijn eti de groote werkloos heid, welke zich thans gaat doen gevoe len, worden tegengegaan. Met vertrouwen hopen zij dan ook, dat aan hun roepstem gehoor zal worden ver leend, daar anders een groot aantal ge zellen, door de* schaarschte aan werk, ontslagen zal moeten worden. Voor de Vereeniging v.n J. Cl VAN LAERE, Voorzitter. JAN WORRELL, Secretaris. Voor de ontvangen blijken van deelneming, bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer DAVID KLAP, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. D. KLAPOssewaarde en Kinderen. Kapelle, 26 Augustus 1914. gebeden. Vrijdags ten noentijde, toen de hoog mis was voltrokken, werd het lijk opge nomen, ein in de looden kist gelegd, om naar het kerkhof van 's Heeren Loo ge dragen te worden. Op de wanden van het graf en aan den binnenkant van de zerk waren eenige kruisen geschilderd, en de doodgraver stond reeds te wachten, met den prm op de spade geleund. Niemand had er aan gedacht, om den doode in den grafkelder van Leuvenum hij te zetten; zelfs de Burgtheer had er geen -woord over gesproken, want de kloosterburgt van 's Heeren Loo kende geen jonker Edelhart, maar slechts broe der Clementinus. De kist, door dg priesters gezegend, had de kaepl reeds verlaten, en door de wijd geopende deur ruischten zacht, met geklaag en stil gejuich, de tonen van het orgel. Twaalf ridders droegen den doode; vlak achter hen volgden de Burgtheer en broe der Anselmus. Het was bij bet kerkhof zwart van, menschen; zij hadden op dezen dag den akker in den steek gelaten, om de plech tigheid der begrafenis door hun tegen woordigheid te verhoogen. Daar stonden vrouwen, ;die hare kinderen weenend in de hoogte hjelden, opdat dezen de dood kist goed zouden zien. En oude moeder- kens, gebogen van zwoegen en slaven, stonden voor het zieleheil te bidden ,yan Wenscht U de beste Kaf- of Zeef- ten Wanmolen aan te schaffen, welke op 31 Landbouwtentoonstellingen wer den bekroond, bestelt U ze dan bij Korte Geere, MIDDELBURG. De van ouds bekende Wanmolenmakerij. Alle Molens worden onder garantie ge leverd. Verzoeke beleefd doch dringend de nog aanwezige BESSENMANDEN POLDERMAN MINDERHOUD. TE KOOP bij W. BRIELSMAN, te Koüdekerke. TE KOOP 8 a 10 voer Stalmest en een Balansploeg, bij J. BARENTSE, te Ritthem. TE KOOP bij J. MOENS te Vrouwepolder. bij P. SANDERSE, Oostkapelle. Met October benoodigd, bij A. DE VISSER, Veersche weg. Wegens dienstplicht der tegenwoordige direct gevraagd tegen hoog loon, bij D. REMEIJN, bakker, St. Philipsland. broeder Clementinus, die hun voorbede niet jneer van 'noode had. De mannen ant- blootten eerbiedig hun hoofden, en dé ruwe jongens van Ermelo waren heel stil, nu zij zooveel ernstige en strakke gezichten zagen. Er schoof een wolk voor de zon, en een groote schaduw- gleed over 's Heeren Loo. Doch de wolk ging voorbij, en de zon scheen met kracht. En toen de .gee stelijken hun ceremonieën hadden ver richt, trad de Kommandeur naar voren, om in een kort, ernstig woord het leven van broeder Clementinus te schetsen. Daarop Verkreeg de vergrijsde Pastoor van Ennelo het «woord, en terwijl hij' zich recht pp Eijin voeten verhief, staarde hij een oogenblik zwijgend op den heer van Leuvenum, wiens brandende oogen op bet open graf waren gevestigd. Dan wendde hij zich tot de schare, en sprak met een stem, die van stille onti-oeiing beefde: „Lieve vrienden. (Wij staan hier bij een graf, Waarvan de Jakobsladder tot eer boxen de wolken heenreikt. Gij1 allen hebt (onzen geliefden broeder Clementi nus gekend; hij gaf aijtn leven om dat van anderen te redden, en het einde van zijn -leven Was een bevestiging van en de kroon op zijn arbeid. Wij hadden hem lief, en zijn gedachtenis zal bij ons in zegening blijven. Hij heeft veel geledein, doch in zijn avond werd bet licht want alzoo was het Gods beschikking. Hij heeft de wet van het Evangelie vervuld, en Ondergeteekende, houdt zich bij voort during aanbevolen voor de levering van alle voorkomende Aanbevelend, Glacisstraat 112 Vlissingen. Conditiën blijven steeds als voorheen. TE BEKOMEN: bij C. P. DE KEIJZE1E Oost-Souburg. geregelde voorraad WAALVORM. Dat andere fabrikanten de zakjes waarin de URLINGS PATENTSTIJFSEL "IJFSEL 3 ww^ywwwwww is verpakt, zoo getrouw nabootsen, pleit voor de deugdzame kwaliteit, anders toch zou men het niet doen. 21 Koog aan de Zaan. JACOB DUIJVIS. TE KOOP rekening 2 September, bij J.|BAAIJENS, Vrouwepolder. TE KOOP 40 klampen Vaamhout en 3000 Musters, en TE KOOP GEVRAAGD bij P. SANDERSE, Tol, Oostkapelle. TE KOOP bij C. FOLDERMAN, Biggekerke. t Stoom bootdienst ZIERIKZEE—ROTTERDAM en tusschengelegen plaatsen. September 1914*). 1 8,3011,— 2 9,-11- 3 9,-11,30 9,30 11,30 6,30 11,30 Dins. Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen 7,3012,— 8,-12,- 8,3011,30 Dond. 10 9,-11,30 Vrijd. 11 8,3011,30 Zater. 12 Zond. 13 Maan. 14 Dins. 15 8,3011,30 8,3012 8,30 12,— 9,-10,- 9,-10,30 8,3011 9,-11,- Woen 16 Dond. 17 Vrijd. 18 Zater. 19 Zond. 20 Maan. 21 10,12, Dins. 22 7,12, Woen. 23 7,3011 Dond. 24 8,11, Vrijd. 25 8,30 11, Zater. 26 8,30 11, Zond. 27 Maan 28 8,30 12, Dins. 29 8,3012 Woen 30 9,—10,30 Het eerste getal achter den datum is de afvaart van Zierikzee het tweede getal is de afvaart van Rotterdam. wie uwer zal met zijn voorbeeld voor oogen het in de toekomst durven wagetn, om zijn naaste geweld, pijn en harteeer aan te doen? Hij was een, heilig man, een held, een martelaar hij is in Christus gestorven. Zoo dan, die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtig heid." V De kist daalde neer in de groeve; en de glans ider zomerzon volgde de kist in het sombere graf. Geen hart bleef on bewogen. Een oude man uit Harderwijk, dien de Broeder uit een brandend huis had gehaald, zeide: uHij stierf voor mij". De sterke Eibert Sterkenburg beefde als een klein kind, en er was een groot ge ween en gezucht op het kerkhof van 's Heeren Loo. Broeder Anselmus breidde de handen zegenend over de groeve uit, en zeidel met tranen in zijn stem: „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven; van nu aan, zegt de Geest, want hunne werken volgen hen." Zoo ging broeder Clementinus naar huis. En de heer van Leuvenum keerde terug naar zijn eenzamen burgtmet gebogen hoofd, in xliepe gepeinzen, ter wijl het gebeier der doodsklokken zacht, weemoedig heen ruischte over velden en akkers. i v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4