Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Marktberichten. Uit de Pers. reh: P. Kakebeeke en F. G. C. Rothuizen. 7. Aanbieding dei' gemeente-begrootmg voor 1915. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering was afwezig het lid D. de Winter. Ingekomen was een bericht van Z.Ex. den minister van binnen], zaken om den schoolbouw uit te stellen tot 1915. Een hernieuwde voordracht voor 2 zet ters weird opgemaakt bestaande uit de heeren A. Slabbekoorn, M. Nieuwenhuijse, D. de Kuijper en C. Wattel. De gemeente- bagrooting voor 1915 werd aangeboden met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van f9959.65. Begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1915 werd goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op f 3200.75!/2. De gomeentebegrooting werd voor 1914 gewijzigd en verhoogd in, ont vang en uitgaaf met f 400 wagens ver goeding, die uitgekeerd wordt aan mili tie en landweermannen. Daarna sluiting. Driewegen. De raad vergaderde Za terdag Red.). Present alle leden. De gemeentehegrooting voor 1915 werd, aan geboden in ontvang en uitgaaf elk op f 10876.011/2. Op de voordracht voor twee zetters werden geplaatst: 1. W. Westveer, aftr., 2. W. Noels, aftr., 3. J. de Muijuck, 4. A. Lansen. De begrooting voor 1914 werd gewijzigd in verband taèt de militiewetten. In. de armenbegrooting voor 1914 werd eene wij ziging aangebracht, terwijl die voor 1915 werd' goedgekeurd in ontvang en uitgaaf elk op f5879.50. Tot lid van het Burger lijk Armbestuur werd herbenoemd de heer Wi. Van Loo. Verder werd besloten tot restauratie van den toren. Krabbendijke. Reeds geruimen tijd zijn alhier pogingen aangewend om aan wacht post 28 (Oostdijk) eene los- en laadplaats te .verkrijgen. Thans is deze zaak zoover gevorderd, dat door de Maatschappij tot explojtati© van S.S. een plan met kosten berekening is ingediend, waarbij deze zich bereid verklaart dit werk uit te voeren, als door belanghebbenden x/3 in de totale kosten, zijnde f33400, worde bijgedragen. Op initiatief van den bur gemeester vergaderden nu Woensdag de besturen der Polders Nieuwlande, Waar de en Krainingen, alsmede de colleges van B. en jW. der gemeenten Kruiningen e'n Krabbendijke, alle belanghebbende bij de ze zaak, teneinde door gezamenlijke be spreking tot eene billijke kostenverdoei- ling te komen. Het resultaat der vergade ring was, dat allen gaarne aan de tot standkoming wilden medewerken en zich bereid verklaarden in dien geest voorstel len te doen aan hunne vergaderingten, resp. poldervergaderingen en gemeente raden. Souburg. Woensdagavond had in het café Mabilot een vergadering plaats, uit gaande van het bestuur der vereeniging „Het Groene Kruis" ter bespreking van het houden eener collecte ten behoeve van het Ned. Roode Kruis. Aan de oproeping' was door de meesten gevolg gegeven. De voorz. heette het hoofd der gemeente, alsmede de besturen van 'diaconieën welkom. Hierna Zette hij het doei der vergadering uiteen. De dia conieën der Herv. Gemeenten van Sou burg (en Ritthem verklaarden gaarne mede te ^verken. Besloten werd met een lijst en bus rond te gaan. Besloten weid het collecteeren aan da mes op te dragen. Verder een -commissie van 5 leden te benoemen om de zaak nader 'te regelen. De heer Butena wetrd tot eere-voorzitter benoemd Die tijd van het tcollecteeren zal' nader worden bekend gemaakt. Ook te Ritthem zal een derge lijk Comité worden gekozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westmaas L. J. v. Leeu wen te Asperen; te Birdaard K. H. E. Gravemeyer te Giessen-Oudkerk. Bedankt voor Arnemuiden (toez.) door J. Ronge te Hoog Blokland. Geref. Kerken. Na peremptoir examen voor de clas sis Grootegast toegelaten tot Bedienaar des Woords de heer S. Verlare, beroepen predikant te Kommerzijl (Gr.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam A. Makkenze te Tholen. Benoemd tot onderwijzer bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in onze Oost de heer J. P. van Melle, onder wijzer 2e klasse. Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde en de cosmografie aan de H. B. S. 5 j. cursus te Winschoten, ko men voor de heeren J. de Vries, docto randus in de wis- en natuurkunde te Utrecht, en C. de Waard, idem te Middel burg. De mondelinge examens teekenen M. 0. worden afgenomen te Rotterdam op 28, 29 en 31 Aug,, tusschen 9 en 4 uur. Naai- wij vernemen hebben de hoof 1- Lesturen van de samenwerkende Zen dingscorporaties (het Nederlandsohe Zen delinggenootschap, de Utreohtsche Zen- dingsvereeniging, de Rheinische Missions- geseUschaft en het Sangir- en Talaud- Comité) Secretariaat: Rechter Rottekade 63 te Rotterdam, wier inkomsten tenge- .volge van de tijdsomstandigheden nage noeg stilstaan, besloten om de twee art-, sen, twee zendeling-diaconessen en eem onderwijzeres, aan wier komst in Indië groote behoefte bestaat, en die onlangs weiden afgevaardigd, voorloopig niet naar Indië he laten vertrekken; zij maken zich zooveel mogelijk hier te lande nuttig. Die aanbesteding van de gebouwen der nieuwe 'Zendingsschool is natuurlijk voor cnbepaalden tijd uitgesteld, en eveneens de reis van Director Gunning, boe noodig die ook is. En verder is aan al degenen, die in dienst der bovengenoemde Hollandsc.lie Zendingscorporaties arbeiden, zoowel hier te lande als in Indië, aangeschreven dat zij 'voorloopig slechts over 50 pet. van hun salaris kunnen beschikken. Op deze wijze hoopt 'men althans voorloopig het Zen dingswerk voor al te g'rooten teruggang te bewaren. Toch bestaat er vrees, dat zelfs de op deze wijze gereduceerde uit gaven niet door inkomsten gedekt zullen worden. En vooral is men beducht dat de zendelingen zich zelf en de hunnen vel'e ontberingen zullen opleggen, die zich la ter aan hun gezondheidstoestand kullen wreken. Auto-ongeluk. Men meldt uit Gendringen: Eergisteravond is aan de grens van onze gemeente de auto van den heer P. van Vliet Jr., Kamerlid voor Dqetinchem, op enkele gevelde hoornen gereden, die dwars over den weg lagen en door de invallende duisternis niet wer den opgemerkt. De auto werd zwaar be schadigd; de heer van Vliet beliep lichte kwetsuren. G-ratis scheren. In de „Haag- sche Courant" vindt men deze adver tentie „Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, kan iedere militair zich dien dag gratis laten scheren, bij I. van Gelder en Zoon, coiffeurs-grimeurs, Raamstraat 15. De sa lons zijn dan geopend van 's morgens 7 tot 'snam. 5 uur." Een malle vertooning. „Poortwachter" maakt in het „Friesc-ll Kerkblad" bezwaar tegen de verschij ning van een predikant ,in militair uni form op den kansel. Onder h^t oplschrift „Een malle vertooning" schrijft hij: „Zondag heeft ds. Barbas, predikant te Hengeloo, te Scheveningen gepreekt voor militairen. Zelf is hij als re serve-le lui tenant onder de wapenen, en dat is uit nemend, want ook een predikant mag liet zich een eere rekenen Vaderland en Koningin te dienen. Maar waarom moest deze officier nu in zijn militair uniform daar óp den kansel gaan staan? Dat heeft veel van een vertooning, en een malle. Waar zelfs de toga, het kleed der ge leerden, feitelijk niet past bij den predi ker des Evangelies, daar is de uniform van den soldaat al bitter weinig in over eenstemming met het ambt van den Evan geliedienaar. Er wordt niet bij vermeldof ds. Biarbas zijn sabel en pistolen ook meegenomen heeft op den kansel. Bewaren van levensmidde- 1 e n. Men meldt van bevoegde zijde aan de „Rott." Nu in deze dagen door velen een groo- ter voorraad levensmiddelen dan gewoon lijk is ingeslagen, schijnt het gewenscht eenige inlichtingen te geven omtrent het bewaren van levensmiddelen, die min of meer aan bederf onderhevig zijn. Het be treft levensmiddelen van den oogst 1913, daar die van 1914 nog niet binnen is, en die dus nagenoeg een jaar oud zijn. Gort moet koel bewaard worden, niet in gesloten bussen of papieren zakken; moet elke week verwerkt worden, d.w.z. zoo mogelijk gezeefd en in een andere verpakking overgebracht. Als de gort stil blijft liggen, vormen zich 'daarin maden en kleine torretjes, die door die behan deling verwijderd worden. Krenten, rozijnen, pruimen, moeten eveneens koel bewaard worden, ook niet in gesloten bussen of papieren zakken; zij moeten wekelijks worden omgeschud, terwijl 't vaatwerk, waarin ze worden bewaard, droog moeten worden uitge veegd. Meel vereischt geheel dezelfde behan deling, erwten en boonen moeten ongeveer 12 uur voor het koken in koud water te weeken gezet worden. Doordien zij dan vlugger gaar worden, woïdt op het gebruik van vuur gespaard. Koffie en thee moe ten in goed gesloten bussen bewaard worden; ieder artikel zóó, dat het niet het aroma van het andere overneemt. Duitsohe kranten kunnen weer ongehinderd naar de neutrale landen ver zonden worden. TERNEUZEN. Hier wordt verklaard, dat Mechelen door de Duitschers herno men is en de Belgische troepen hebben zich in de forten van Antwerpen terug getrokken. PARIJS. (Officieel). Prins Adalbert is bij Namen omgekomen. Hij is een zoon van den Keizer. AKEN. Het eerste transport Turco's en Engelschen is hier krijgsgevangen binnen gekomen. DEN HAAG, 27 Aug. Onze regeering heeft nog niets vernomen wie er vergaan zijn bij de ramp van de Alice H en de Houtdijk. Men heeft opgave gevraagd van de plaats waar de schipbreukelingen zich bevinden. ANTWERPEN,'27 Aug. (Officieel). Het leger van Antwerpen werd gelast de ver dedigingswerken der Duitschers achter Mechelen te vernietigen, om aldus de Duitschers te noodzaken een gedeelte van hun troepen, die in het Zuiden van België staan, naar het Noorden te doen optrek ken en hen op die wijze te verzwakken. Dit plan der Belgen is volkomen gelukt. Het 4è Duitsohe legerkorps zag zich ver plicht van het Zuiden naar Mechelen te rug te keeren. De '3e Belgische divisie slaagde er in ^.gedurende langen tijd de Duitsc.be kolonnes tegen te houden. Voor Namen is thans een Fransch leger voor banden. De forten van Namen blijven de Duitschers met succes beschieten Red.) De Amerikaansche jgezant al hier heeft aan Duifcschland een krachtig protest gezonden tegen het werpen van bommen in Antwerpen door Zeppelins. LONDEN, 27 Aug. (Officieel). Togoland (Afrika) heeft zich onvoorwaardelijk over gegeven. ROME, 27 Aug. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de bloedige gevechten in Oost-Pruisen voortduren. De Duitschers werden op de vlucht gedreven en ver volgd door divisies Kozakken. 'De Duit schers lieten de versterkingen der Ma- zurische meren onbezet achter, daarbij munitie en artillerietransporten in den steek latende. De terugtocht der Duit schers ontaarde in een wanordelijke vlucht. De Russen maakten duizenden krijgsgevangen. ROME. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Duitschers geheel Oost-Pruisen be halve Koningsbergen ontruimd hebben. De Russen rukken thans op Dantzig aan. Te Berlijn heerscht een paniek Kabinetscrisis in Frankrijk. PARIJS, 27 Aug. Alle ministers hebben hun ontslag ingediend. Viviani stelde een nieuw kabinet samen. 'PARIJS, 27 Aug. Minister-president Vi viani deelde aan .President Poincaré mede, dat de ministers collectief besloten had den hun ontslag in te dienen. Poincaré droeg Viviani op een nieuw kabinet te vormen. Deze deelde gisteravond 11 uur mede, dat het kabinet aldus is samen gesteld President zonder portefeuille Vi viani; justitie Briand; buitenlandsche za ken Malvy; oorlog Milerand; marine Augagneur; financiën Sarruat; openbare werken Sembat; handel Thomson; kolo niën Doumergue; landbouw Ferdinand Da vid; arbeid Bienvenu Martin; minister zonder portefeuille Jules Guesde; onder staatssecretaris van sohoone kunsten Da- limier. NISJ, 26 Aug. Gevechten aan het Tzer- gebergte aan de Drina, waaraan 300.000 Oostenrijkers deelnamen. De Serviërs ble ven overwinnaars. De Oostenrijkers ver loren 15000 dooden, ze hadden 30000 gewonden en verloren 15000 gevangenen. De Serviërs maakten 75 kanonnen buit. FRANKFURT,- 26 Aug. 50 gewonden van het 8le regiment zijn hier aange komen. Prins Friedrich Karl von Hessen verhaalt, dat toen zijn vaandeldrager werd neergeschoten, hij; zelf het vaandel heeft gegrepen en zijn regiment ter overwinning heeft gevoerd. ANTWERPEN, 26 Aug. Hedennacht trachtte wederom een Zeppelin hoven Ant werpen te komen, doch door de genomen voorzorgsmaatregelen was men genood zaakt terug te keeren. MECHELEN, 26 Aug. Gisteren en heden nacht hadden gevechten plaats, waarbij de Duitschers met groote verliezen werden teruggeslagen. Zij weiden beschoten door de forten van Waelhem en Willebroeck. Een kanon weid door de Belgen buit gemaakt. BERLIJN, 26 Aug. Alle forten van Na men zijn gevallen. Evenzoo is Longwy na grooten tegenstand genomen. De Boven- Elzas is ten W. van Colmar ontruimd. MUNCHEN, 26 Aug. De Koning van Beieren is naar het terrein van den strijd vertrokken. De koning van Würtemberg is in het Hoofdkwartier aangekomen. De kei zer bezoekt eiken dag van 11 tot 1 uur de gewonden. OSTENDE, 26 Aug. De Engelschen zul len hier waarschijnlijk nog manschappen ontschepen. In Oost- en West-Vlaanderen maken de Belgen jacht op Uhlanen. Op de Zuidgrens werd een verwoede slag geleverd tusschen Franschen en Duit schers. BERLIJN, 26 Aug. Luitenant-Generaal Prins Fried-rich von Sachsen Meiningen, schoonvader van den Hertog van Sachsen- Medningen en Adelbert van Pruisen, is tengevolge van een granaat voor Namen gesneuveld. OSTENDE, 26 Aug. Een Duitsch eska dron is door 90 gendarme^, verslagen, Een officier is krijgsgevangen gemaakt. Te Ronse zijn Duitschers door de Fran schen verslagen. In Brussel heerscht nog kalmte. AVEENEN, 26 Aug. (N. R. C.) De mili taire autoriteiten hebben ambtelijk be kend gemaakt: Gisteren is 'het eerste groote transport Russische krijgsgevangenen, die in grens gevechten waren gevangengenomen, in Lemberg binnengebracht. Dit ontketende groote vreugde bij de bevolking, welke nog toenam, toen in den stoet verschei den machinegeweren zichtbaar werden. Uit alle berichten blijkt, dat de Russen op barbaarsche wijze den oorlog voeren. Aanvankelijk had de Galicisohe grens bevolking daaronder te lijden, maar sinds de Oostenrijkers (te Russen van de grens hebben teruggedrongen, treft de Russi sche vernielingswoede de dorpen in hun eigen land. Dit kan het voorwaarts drin gen van onze troepen niet beletten, doch heeft bovendien tengevolge, dat overal de bedreigde bevolking ons „en dat niet in zuiver-Poolsche streken alleen begroet als bevrijders „uit. de barbaarsche willekeur. Toen het bericht van onze groote over winning bij Krasnik bij' de militaire auto riteiten te velde inkwam en bekend werd, maakte een geestdriftige vreugde zich van de bevolking meester. Deze trok in dichte sóharen naar het legerbestuur te velde, en gaf met kracht den wensch te kennen de officieren 'te spreken. De bevelhebber maakte iju het overwinningsbericht na der bekend in een toespraak, die met. gejuich en het zingen van het volkslied werd beantwoord. TOKIO, 26 Aug. De Japanneezen be gonnen de blokkade van Kiautsjou. LONDEN, 26 Aug. .Lloyd George diende een wetsontwerp voor een oorlogsleening in, om de reeds toegestane som van 1C0 millioen te verhoogen en eveneens de som, waarmede de inkomsten van het jaar verminderd zijn door de wet op de oorlogsbegi'ooting. De wet geeft den kanselier der schatkist .volkomen vol macht omtrent de wijze, waarop het geld zal worden opgebracht. DEN HAAG. Tweede Kamer. Naar wij vernemen zijin in de afdeelingen. bij dei behandeling van de Beurswet ernstige be- zwafen te berde gebracht. Men vreesdd benadeeling van de commissionairs in effecten en bevoordeeling van speculan ten. Er is een sterke strooming om het Wetsontwerp te beperken tot cle artike-t linn I em II. Déze luiden als volgt: Artikel 1. Onder beurzen in den zin dezer wet worden verstaan alle Nederlandsche beur zen van koophandel, voor zoover zij be stemd zijn voor den geld- en fondsenhan del, ook wanneer zij niet op gezag van het plaatselijk bestuur worden gehouden, alsmede alle veilingen van fondsen. Artikel 2. 1, De 'beurzen staan onder toezicht van Onzen Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel totdat dooi' Ons is ver klaard, dat de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden in den geld- en fondsenhandel zich niet meer voordoen. 2. In verband met het toezicht, in het eerste lid bedoeld, is Onze genoemde (minister bevoegd, voorschriften te geven of te doen geven omtrent de opening en de sluiting .der beurzen, alsmede omtrent de 'noteeringen en de wijize, waarop al daar zaken worden gedaan; een en ander voor zooveel noodig onder afwijking van de voor eenige beurs bestaande regto- menten van het plaatselijk bestuur pf van eenige vereeniging. D>EN HAAG. 27 Aug. Het Belgische gezantschap deelt mede, dat alle Belgische deserteurs zich tot uiterlijk 4 Sept. nog kunnen aanmelden voor den dienst in het leger. DEN HAAG, 27 Aug. De door de Tweede KameT aangenomen wetsontwerpen zijn ook door de Eerste Kamer z.h.s. en zonder beraadslaging goedgekeurd. Op 3 Septem ber 'zal weer vergaderd worden. DEN HAAG. 27 Aug. Naar wij vernemen hadden eenige ledèn van Rechts bij den minister 'van oorlog geïnformeerd hoe de ze dacht over het kosteloos reizen van de militairen. De minister voelde er veel voor en meende, dat men het stelten van vragen achterwege zou kunnen laten. CHERBOURG, 27 Aug. De gezagvoer der van het s.s. Celebes (Mijl. „Neder land") telegrafeerde, dat hij 25 Aug. alhier - is aangekomen, vermoedelijk op bevel! van een Fransch oorlogsschip. Hij wacht nu de orders van de Fransche autoriteiten te Parijs. LONDEN. 27 Aug. De prijzen der le vensmiddelen 'stijgen zeer. Het algemeen moratorium is tot 5 Oct. verlengd. BERLIJN, 27 Aug. In Frankrijk is een gedeeltelijk moratorium afgekondigd. TILBURG, 27 Aug. De milicien de Regt uit Tilburg van het 10e reg. infante rie is onder Werkendam in het Merwede- kanaal bij het baden verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. BERLIJN, '27 Aug. Volgens mededee- lingen Van den Duifschen gezant in Tan gier 'worden de Duitschers te Tang er niet door de Marokkaansche autoriteiten lastig gevallen. Zij' zijn grootendeels naar Gladis/ gevlucht. LONDEN, 27 Aug. Volgens berichten uit België rakken de Duitschers voort zon der feich om hun verbindingslijnen te be kommeren. Men meent, dat hun leger Vrij wel afgesneden is. De noncombattanten hebben last gekregen Duinkerken te ver laten. .LONDEN, 27 Aug. Volgens berichten aan, de Times hebben de Russen Til sit beèet. Onderstaande telegrammen zijn slechts in esn gedeelte van de vorige oplaag opgenomen BERLIJN, 26 Aug. De Oostenrijkere hebben bij Krasnik twee Russische leger corpsen aangevallen en verslagen. De laat- sten leden groote verliezen. De Oostenrij kere namen 3000 man gevangen en maak ten veel munitie buit. ANTWERPEN, 26 Aug. Door de bom men van de Zeppelin zijn 5 personen ge dood, twee ernstig en negen licht gewond. ROME, 26 Aug. De Duitsche gezant Bolati is naar Berlijn gereisd. KOPENHAGEN, 26 Aug. Het Leipziger Tageblatt ontvangt een bericht uit Ko penhagen, dat het Engelsche Reuterbureau de verdere opneming van ambtelijke Duit sche berichten weigert. Engeland krijgt dus geen Duitsche oorlogsberichten meer. De berichten uit België en Frankrijk zijn aan Havas overgelaten. AMSTERDAM, 26 Aug. De Raad heeft B. en W. een algemeen crediet van 800.000 gulden verleend in verband met de tijds omstandigheden. MIDDELBURG. Gisteren werd een vier tal alhier bekende jongens door den vekb wachter van het Zand betrapt, toen zij bezig waren op een perceel land boonen uit te trekken. Zich ontdekt ziende zettenl zij het op een loopen; achtervolgd dpor den politieman, die hen tot de Seisbrag in de gaten hield. Toen raakte hij hen kwijt. Later op den dag werd het viertal niet behulp der gemeentepolitie alhier op gespoord en bleek het dat een deel van het gestolene op het, Bolwerk was ver stopt. i Telegrafisch Weerbericht. Vuur waarnemingen in den morgen van 27 Aug. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.7 te Ha- "paranda. Laagste 757.2 te Helder. Verwachting tot den avond van 28 Aug.: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijken wind. Betrokken tot halfbewo'kte lucht. Aanvankelijk neg re genbuien. Zelfde temperatuur. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 27 Aug. 1914. Afval appels 1 a 2 ct., afval peren 2 a 3 ct., witte pruimen 15 ct., Triumf de Veine 6 a 12 ct., Duifjes peer 2 a 4 ct., Codlin Keswick 1 a 3 ct., Keizer Alexan der 3 a 5 ct., Celline 4 a 5 ct., Kool appel 2 a 4 ct., Bergemotten 3 a 4 ct., alles per K.G., Augurken 10 a 20 ct., aardappels 74 a 84 ct., beide pér zak. MIDDELBURG, 27 Aug. 1914. Op onze graanmarkt was heden de toestand rustiger dan de vorige week, niettegenstaande er alleen enkele monstertjes nieuwe tarwe werden aangeboden, daar peulvruchten niet kunnen verhandeld worden alvorens de in voer weder mogelyk is. De prijzen van nieuwe tarwe waren van f 10 tot f 12 per '100 K.G. Boter 57s a 675 ct, Particulieren 67'ct. Eieren per 100 f4,a f0,Particulieren f4.—. Eieren Veilings Ver. f 4.a f 4.40. De gruwelen van den oorlog. Hierover schrijft „De Amsterdammer'.', Chr. Volksdagblad Reeds meer dan loens wezen tw© er op, dat da verschrikkingen van den oor log vele en ontzettend zijn. Het sneuvelen der jonge helden, die als mussphen worden doodgeschoten, het gekerm van de gewonden, dat alleen door het kanongebulder kan overstemd wor den de tranen van vrouwen en kinderen, die niet gedroogd kunnen worden; de platgetrapte korenvelden, de verwoeste akkers, de vernielde bruggen en spoor wegen, de in brand gestoken huizen en' tot puin geschoten straten, het zijn alte- gader de jammeren van den oorlog, wel ke ,uw hart 'met ontzetting vervullen. Maar het allervreeselijkst' van den strijd zijn toch de porlogsg r ,u w e 1 e n. Het neerschieten yan weerlooze burgers, het mishandelen van vrouwen en meisjes, van grijisaards en kinderen, het afmaken of (martelen der gewonden, het berooven en schenden der lijken, en zooveel meer booze stukken, die een soldaat niet tegen over zijn overste zal durven verantwoor den. Zonder er ons over uit te spreken! in hoeverre de verhalen over oorlogst gruwelen in dezen oorlog overeenkom# stig de waarheid zijn, miag toch wel ge zegd worden, dat aan beide zijden onder scheidene malen daden van ommensche- lijke wreedheden zijn begaan. Het gaat echter niet aan om de strijd- voerende mogendheden daarvoor geheel aansprakelijk ,te stellen. ,We kunnen ons niet voorstellen, dat de gepleegde gruwe len van hoogerhand gelast zouden zijd of door de militaire autoriteiten ooglui kend zouden worden toegelaten. Maar wie is in staat de gruwelen van den oorlog te keeren? In jelken oorlog wordt er tegen .geprotesteerd, maar bij eiken nieuwen strijld xnioet het protest herhaald wjorden. Evenals jn Ijjet mia&tgchappelijk leven, beeft imen ook in het leger te kampen met slechte elementen. Vooral wanneer bij algeheel© mobilisatie der strijdkracht het leger op oorlogssterkte wordt ge bracht. En ,als dan de strijd (uitbreekt, dan komen de individu's openbaar, die er een demonisch vermaak in scheppen weer looze en zwakke manschen te mishande len. In de jutte van het gevecht of bij! het doortrekken. Vain dorpen en steden z'ijin ze, vaak zondier eenige controle, in de gelegenheid hun booze hartstochten bot te vieren, soms nog-met een beroep (óp een schijn van recht. Toch zal men goed doen ook in deze zaak'' >eens tot zichzelf in te keeren en 'eer men zulke gewetenlooze wreedaards ban het oordeel der publieke verachting, prijsgeeft, zich eens af te vragen wUt on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3