Binnenland. Uit de Provincie. Alle wegen waren vol vluchtelingen. Na een langzame treinreis werd Bei-gen be reikt, waar Engelsche soldaten aan het kanaal zaten te visschen met snoeren die zij aan de bajonet van hun geweer hadden bevestigd. In Bergen heerechte kalmte, al kon men het vuren in de verte duidelijk hooien. De man verliet Bergen 's middags om 5 uur; maar bij Blaton moest de trein stoppen omdat er met machinegeweren geschoten werd. Na twee uur oponthoud ging de trein verder naai- Doornik, waar gi-oolte Consternatie heerschte. Zes van de alom ronddwalende uhlanen hadden zich er vertoondmaar daarop waren Fransche troepen binnengerukt. Den vol genden morgen in de vroegte had een groote Duitsche macht stelling genomen op een mijl afstand van de stad. Wel werden de Duitschers eerst teruggesla gen, maar ten slotte bereikten zij Doör- nick. De journalist wist Rijssel te bereiken, waar reeds ontelbare vluchtelingen de trei nen naar Parijs bestormden. Hij ging op weg naar Valenciennes met het oogmerk naar Charleroi terug te koeren, en he- (redkte- In een trein met soldaten Zondag avond Chimay. Daar hoorde hij van Fran sche soldaten, wat er na zijn vertrek' uit Charleroi was voorgevallen. De eerste granaatkartets, waarvan hier. boven leeds sprake was geweest, was de inleiding tot een hevige kanonnade. De Franschen 'deden een uitval; maar zij moesten terug wegens de groote getal sterkte van den vijand. Hierop voerden de Turco's een heldhaftigen bajonet-aanval uit tegen de Duitsche batterij. i Van het bataljon Ttirco's keerden slechts honderd ongedeerd terug. De Duitschers lukten onophoudelijk vooruit; en het kwam in de nauwe straten van het mid- deleeuwsche Charleroi tot ,een moordda dig gevecht. De lijken vulden de straten, zoodat wie gewond was zich niet meer uit den doodenhoop kon leswerken. De Franschen hielden het laatst stand hij het station. Daarna vermeesterden jde Duitschers, nadat het gevecht twee uur geduurd had, de brugzij verzekerden zich het bezit van het terrein tot aan Walcourt. Later op den dag opende, op haar beurt, de Fransche artillerie een beschieting op de benedenstad van het ongelukkige Char leroi. De Fransche infanterie kwam lang zaam, maar met .grimmige vastberaden- leid opzetten naar de zoo juist ontruimde stad, en vermeesterde de linie Thuin- Méttet. 's Avonds Werden beide partijen door uitputting gedwongen om het vechten te staken. Den volgenden dag opende de Fransche artillerie opnieuw het vuur. De Franschen kwamen de heuvels afzetten en hernamen verscheiden dorpen. De verliezen waren zeer aanzienlijk, want aan bedde kanten was een ruime toe passing gemaakt Van machinegeweren. Ten Blotte ïukten de Franschen Charleroi op nieuw binnen en wierpen zij de Duitschers over de Sambre terug. De straten der stad zijn met lijken bezaaid; de plaats is Verwoest. Na deze berichten van de Fransche soldaten te hebben vernomen, hoorde de correspondent dat Charleroi door de Duit schers omsingeld w&s. Hij vertrok toen in de lichting van Namen. Nog iets over Luik. De bladen bevatten nog het volgende nieuws uit Duitsche bron: Kardinaal Janssen en vijftien priesters zijn als gijzelaars in handen der Duit schers. In aanplakbiljetten wordt bekend gemaakt, dat deze gijzelaars dadelijk zul len worden doodgeschoten, zoo nog één schot door een inwoner op de Duitsche troepen wordt gelost. In de kazematten van het fort Loucin zijn nog vele gevangen genomen Belgische franctireurs. De vernieling van het fort Loucin is de vreeselijkste daad, die in de geschiedenis bekend is. Een beton-blok van den om vang van een groote kamer is in de lucht gevlogen, en toen weer neergestort, do bezetting onder zich begravend. De Belgen hebben veel proviand in de forten achtergelaten. Generaal Pau. Generaal Joffre, de Fransche opperbe velhebber, heeft eenige generaals van het Fransehe Oostelijke leger ontslagen, omdat zij naar zijn oordeel niet geschikt voor bun taak waren. Generaal Pau is nu be last met het bevel over de Fransche troepen in den Benedeu-Elzas, en ver vanging van een dezer ontslagen gene raals. Generaal Pau .is reeds 69 jaren oud. In 1870 verloor hij in een gevecht bij Froeschwiller een van zijn armen. De Keizer tot de Cadetten. Dezer dagen hield de Keizer tot de uittrekkende cadetten de volgende toe spraak Cadetten, Reeds in uw vroege jeugd zend ik u uit naar mijn regimenten om als leiders aan de Spits mijner dappere troepen tegen den 'vijand te strijden. Alle moree'.e eigen schappen, die men in het cadet tiencorps in uw jong hart geplant heeft, zult gij nu in het leger beoefenen: onvoorwaardelij ke dapperheid, koelbloedigheid, helder hoofd, jn benarde tijden het hoofd om toog en iTodsvert.ro uwen. Dan zult ge mijne troepen ter overwinning voeren. Aan historische voorbeelden behoef ik u niet te herinneren, dat hebt ge reeds geleerd. In ieder geval, bid ik jul'.ui, dat wanneer G d d - Heer cns dj over .vin ling schenkt gij Hem daarvoor zult danken. Trekt nu uit met God. Cadetten vaart wel. De Balkan anti-Russisch. Ziehier een paar berichtjes, die de stemming van Roemenië, Bulgarije pn Tui-kije tegen Rusland en die van Frank rijk tegen Turkije weergeven. De Weensche avondbladen me'.den. dat in Konstantinopel, Boekarest en Sofia he vige verontwaardiging heerscht over den ongehoorden toon, welken de Russische diplomatieke vertegenwoordigers aldaar te genover de leidende staatslieden aanne men, om dezen er toe te bewegen, dat hun landen zich bij Rusland zullen aan sluiten. Daarbij wordt duidelijk gezin speeld op het lot, dat Stambuloff ge troffen heeft. De bladen voegen er aan toe, dat het brutale optreden der Russische vertegea- woordigers natuurlijk niet het minste suc ces gehad heeft. Een blad te Konstantinopel meldt, dat de Turksche onderdanen in Frankrijk als vijanden behandeld worden. In Marseille zijn zelfs Turksche vrouwen beleedigd en mishandeld. De Turksche gezant te Parijs heeft regelen getroffen om den terugkeer der Ottomanen te verzekeren. Bijna alle Turk sche studenten hebben Frankrijk verla ten. De inneming van Namen. De forten van Namen en ook de stad zelf zijn in handen der Duitschers; dit is een feit, al gaan de Belgen ook voort met het te ontkennen. De oorlogscorrespondent der ,,Voss. Ztg." beschrijft de intocht der Duitsche troepen in Namen. Geen prikkeldraad, geen barrikade, evenmin als het moord dadige geweer- en geschutvuur, kon de Duitsche colonnes tegenhouden. De of ficieren gingen steeds voorop. De bezet ting der stad liep in razende vlucht weg. Kilometers ver, zegt de correspondent, was de weg bedekt met geweren en uni formstukken. Toen de Duitschers Namen binnenruk ten beschoot het zware belegeringsge schut de laatste forten, wier bezetting zich zeer dapper hield. Niemand kan zich de uitwerking der 200 K.G. zware granaten voorstellen. De correspondent zag forten, die nog slechts een diepen krater vormdende vele meters dikke cementen gewelven waren in stuk ken gescheurd, en als rotsblokken op el kaar gestapeld. Op een plaats lagen 150 Belgische soldaten, met hun generaal, die liever wilden sterven dan zich overgeven, onder de puinhoopen begraven. Twee Engelsche journalisten bespreken in hun blad de „Daily Telegraph" den val van Namen, en vinden het een erg kwaad ding voor de verbonden legers. Eerstgenoemde constateert, dat het bericht omtrent den val van 'Namen en het daardoor veroorzaakte terugtrekken van den daarachter gelegen Franschen rechtervleugel, als een pijnlijke verrassing gekomen is. Bartlett erkent echter, dat we de kracht en den duur van de ver dediging yan Namen niet juist kunnen beoordeelen. Men weet niet hoe lang het omsingeld is geweest en ook niet hoe lang het bombardement van het Duitsche zware geschut, dat per trein heel tot Luik had kunnen worden aangevoerd, heeft doorstaan. Granville Foirtescue acht de val van Namen een zware tegenslag voor de ver bondenen. Het was meent hij van alles overheerschend belang, dat de ves ting tot iederen prijs zou worden gehou den. Echter was hij tien dagen tevoren in Namen geweest en had toen kunnen constateeren, dat de troepen, die de ver dedigingslinies tusschen de forten moesten houden veel te zwak waren. Van het oorlogstooneel schrijft men aan de N. R. Ct. Het schouwspel, dat zich te Namen voordeed, kan ik niet beschrijven. De stra ten en de trottoirs zijn bezaaid met ge weren, ransels, kookpannen, gordels, pet ten, flesschen, enz,. Opmerkelijk is het groote aantal weggeworpen uniformen. De bevolking, alsmede gevangen geno men officieren,, zijn verbaasd over de uit werking van de Duitsche artillerie en de doodsverachting van de Duitsche solda ten. Het laatslte fort, waar de Belgen stand hielden, is door ongeveer honderd Duit sche soldaten, trots hevig geweervuur, rompeld en genomen. De bevolking is den Duitschers niet meer zoo vijandig gezind als in den aanvang van den oorlog. Men hoort daarentegen verwenschingen uiten tegen Engelschen en Franschen, die den Belgen alles beloofden, maar niets hebben gedaan om het te redden.. Slechts in enkele streken is de bevol king nog even vijandig als in het be gin. Het Duitsche bestuur in België is reeds geregeld. Het maakt een gunstigen indruk op de bevolking dat men den veldmaarschalk generaal von der Goltz aan het hoofd van het be stuur heeft gesteld en dat men hem een persoonlijkheid heeft toegevoegd, dien men in België al sinds jaren kent, te weten, den Tegeerings-president van Aken en af gevaardigde Trimborn, die een Belgische van aanzienlijke familie tot vrouw heeft. Of de Duitsche troepen al naar den slag togen of er vandaan kwamen, zij waren opgewekt en hadden de geweren met bloemen getooid. De gezondheid laat niets te wenschen bver. Groot opzien baarden niet alleen bij de bevolking maar ook bij de buitenland- sche militaire attaohé's de talrijke bewege lijke veldkeukens, die het mogelijk maken om warm eten naar het front te bren gen, maar bovenal de drinkwaterinrich- tingen op de wagens, die het vuilste en zelfs besmet water in een paar minuten drinkbaar 'maken. De temperatuur van het gereinigde water is maar twee graden hooger, dan het vuilste water dat in een slang wordt opgeslorpt. De intendance werkt met een snelheid en nauwkeurigheid als op de manoevres. De algemeene in druk is, dat Duitschland in een paar dagen er in geslaagd is om in het land weer een geregeld bestuur in te voeren. Onze Neutraliteit. Er gaan we#r alarmberichten rond. In België en in Engeland. De ,,Ned." wijst op die eigenaardige tendensieuze, om niet te zeggen boosaardige, tijdingen, waarmede wij van tijd tot lijd voornamelijk uit het Zuiden worden verontrust. De Burgemeester van Gent zou eeq proclamatie hebben uitgevaardigd, waar in de burgerij wordt aangemaand om de Nederlanders met rust te laten, hetgeen dan (weer in verband zou staan met een gerucht, volgens hetwelk aan Neder land door Engeland de oorlog zou ver klaard zijn. Op welke gronden wordt er niet hij gezegd. Wij .veronderstellen, al dus de „Ned.", dat dit gerucht een an dere uitgave is van het reeds te Amster dam Joopende, volgens hetwelk Engeland bij |ultimatum aan ons land den handel op .Duitschland zou hebben verboden. Al deze genachten vinden blijkbaar hun grond in de in Engeland blijkbaar heer- schende misstanden ten aanzien van on zen handel. De Londensche Tel."-cor respondent maakte daarvan reeds volgen- derwijze melding: „De „Daily Telegraph" publiceert een telegram uit 's-Gravenhage, betreffende een interview miet -Minister Treub, dip den specialen correspondent van het blad verzekerde dat Engeland er volstrekt over tuigd van kan zijn, dat, er kome wat er komt, Nederland zijn neutraliteit niet zal Schenden en op onwettige wijze goederen aan Duitschland zal leveren. „De correspondent wees er den Minister op, dat men in sommige kringen in En geland denkt, dat Nederland graan op stapelt ten behoeve van Duitschland, wan neer de nood voor dat land aan den man mocht, komen. Minister Treub verklaarde dit voor een (uit den duim gezogen praatje, en zeide, dat Nederland niet eens genoeg graan beeft voor zijn eigen gebruik, en dat het dientengevolge niet aan andere landen van zijn voorraad kan afstaan. „En ofschoon het scheepvaartverkeer langs deti Rijn vrij is, zoo was de Neder- laridsche Regeering toch verplicht geweest op het voor vervoer langs den Rijn ge consigneerde graan beslag te leggen. „De Minister verklaarde voorts, dat de Regeering hoopt, een voldoenden voorraad meel in stock te houden, door ladingen, tarwe uit Amerika te laten 'komen. Het is daarvoor echter noodig, dat ieder schip papieren kan toonen waaruit onomstoo- telijk blijkt, daf de lading bestemd is voor Nederland, een neutralen Staat, en niet zal worden overgebracht naar een ander land. „Minister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vleesch, spek, kaas, eieren, boter, margarine, gist en jcacajo- kan uitvoeren. „Mijn persoonlijke meening is, dat Engeland al die zaken heel goed kan gebruiken." Hieruit schijnt te blijken, ald.us vter- volgt de „Ned.", dat men zich in Enge land over onze houding ten aanzien van bet buitenland een geheel verkeerd, denk beeld heeft gevormd. Voor het oogenblik geven de Engelsche beschikkingen op- zichtens kolenuitvoer e.d. ons echter, denj indruk, dat dit verkeerde denkbeeld niet blijvend js geweest, en dat de boven ge signaleerde geruchten geruchten zijn en niets meer. Nog alarmeerender zijn de tijdingen die let pp van uit'.Parijs tvia de „New- York-Herald" uit Londen ons wor den geseind. Dit is een omweg, die het nieuws niet aannemelijker maakt. Wij hechten dan ook aan hetgeen „in diplo matieke' kringen" van Londen heet te loepen minder dan niemendal. Die ge nachten (de Duitsche Keizer zou niet alleen België veroveren willen, maar ook Nederland, omdat zijn staatslieden de havens van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam begeeren), zijn uitermate ge schikt om de gemoederen in een neutraal land, een land dat zijne onzij digheid tegen eiken vijand wenscht te verdedigen, te ver ontrusten. Als men dat hier ook niet begreep, zouden wij geen (knip voor den neus waard zijn. Omdat wij het begrijpen, werpen we deze fraaie tijdingen dan ook niet in de papiermand, men moet ons niet van struisvogelpolitiek kunnen beschuB digen, maar waarschuwen tegen het lichtgeloovig aannemen van zulke ge ruchten. Zoolang de Duitsche Keizer zijn woord, op 13 December 1907 tot onze Koningin gesproken: „Met mijln leven sta ik borg, dat onze landen zich in vrede kunnen ontwikkelen," niet heeft ver loochend, is het pns niet mogelijk aan deze nieuwstijdingen van de „New- York-Herald" ook maar 't allergeringste geloof te schenken. Eerste Kamer. De Voorzitter huldigde de nagedach tenis van den Paus. Ook huldigde de Voorzitter de nage dachtenis van h'ct Kamerlid Bosch v. Drakenstein, die bijna 13 jaren de pro vincie Utrecht vertegenwoordigde. Met het oog op de buitengewone omstandigheden werd f 8000 op de huishoudelijke uitgaven afgevoerd voor meubileering van de Kamer enz. Heden om 11 uur zitting. Tweede Kamer. Bij den aanvang van de gisteren, ge houden vergadering van de tweede Ka mer, heeft de voorzitter staande woorden van deelneming uitgesproken bij het overt lijden van den Paus, die zoozeer voor den vrede heeft geijverd en daardoor de har ten beeft getroffen niet alleen van zijn Katholieke geloofsgenooten, maai' van honderd ui zenden in den lande. De vooi'zitter van den Ministerraad, de heer iCort van der Linden, verklaarde, dat rij, die den Paus niet hebben erkend; als |hioofd zijner 'kerk, zich kunnen ver eenigen in het geloof, dat het ideaal, door den kerkvorst hooggehouden, eeji ideaal van vrede op aarde eenmaal zal worden verwezenlijkt. De leidei' van de Katholieke Kamerfrac'.ie, de heer Nolens, bracht voor deze woorden dank aan den voorzitter en de Regeering niet alleen namens zijn partijgenooten en namens het geheele Roomsch Katholieke Neder- landscbe Molk, maar zelfs namens de ge heele Katholieke kerk over de gehealpf aarde. De Kamer ging verder in de Afdee- linge-n tot het onderzoek der spoedeischen- de wetsontwerpen,- om deze te half vier in openbare vergadering te behandelen' en zoo noodig voort te zetten in Avond zitting. Avondvergadering van 26 Aug. Geopend te 8.15 uur. Voorzitter Mr. H. Goeman Borgesius. Uitgebracht werd het eindverslag over het ontwerp betreffende toepassing van bet verdrag van Genève, en ook op den zeeoorlog, en dat, beoogende uitbreiding van den postvrijdom, en dat, bestendiging van den staat van oorlog jn sommige doelen van het land. Alle ontwerpen werden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Ook dat tot het verleenen van een buitengewoon marinecrediet van 5 m i 11 i o e n in verband met dei handhaving |der neutraliteit, nadat de heer Troelstra nog eens verklaard dat ,,al4 de partij van den arbeid jn een klein land, welks lfegeering in geen ppzichf, aansprakelijk is voor het uitbreken van; dezen porlog en dat alleen door strikte handhaving zijner neutraliteit zijn taak om buiten den oorlog te blijven, kan ver vullen, zij zich dubbel geroepen -acht alle vrienden van den vrede en speciaal de arbeidersklasse, aan te sporen om ook bij de vervulling van hun nationalen plicht, verre Je blijven van elke chauvinistische of nationale ophitserij en alles te doen, opdat uit de gruwelen van dezen oorlog het inzicht geboren worde, dat de vesti ging van een internationaal verbond der vrije volkeren van Europa hun onderlin- gen wedstrijd naar macht en winst moet moet vervangen, opdat voortaan elke oorlog onmogelijk zij." Verder wordt aangenomen het ontwerp betreffende de accijlqs op het gedistilleerd en ingetrokken het ont werp betreffende het verschuiven van de benoeming van Wethouders en van Voor zitters en Leden van Raadscommissies. Minister Treub r ide hem gestelde vragen beantwoordende, zeide o.a. het volgende: Ik geloof, dat we nog altijd leven in een kritieken toestand. 'Wat de levens middelen betreft behoeft Jnien niet on rust te zijn, doch anderzijds ook niet te zorgeloos. Ons land brengt tal van zaken voort, als groenten, eieren, spek, etc. In groeten overvloed. Er moet daarvan wor den uitgevoerd. Ook wat de werkloosheid betreft hoede men zich voor overdrijvin gen. De schatting van 50.000 werkloozen te Amsterdam acht spr.' na overleg met den heer Wibaut veel te hoog. Spr. wijst er op, dat de vrees voor den "uitvoer van vee overbodig is. Van hetgeen over de grenzen wordt gevoerd, wordt nauwkeurig een statistiek bijge houden. Verboden is de uitvoer van die artikelen, welke het Departement van Oorlog noodig oordeelde, of waarvan de voorraad onvoldoende geacht wordt. ,„Als de voorraad tarwe onvoldoende zou zijin, zou de rijst in de plaats daar van moeten worden gebruikt. Doch spr. hoopt, dat het zoo ver niet komen zal." Door de Regeering is een belangrijke partij meel pvergenomen uit Amerika en spr. heeft opdracht verleend te Londen,' graan voor de Regeering aan te koopen. Daarom is er geen reden om den uitvoer van rijst te verbieden. De Regeering wijdt haar volle aandacht pan deze quaestie. Wordt een uitvoerverbod van rijst noodig, dan zal spr. zeker daartoe overgaan. Was de Regeering niet tot vaststelling van een maximumprijs van meel over gegaan, dan zou die zeker niet f 1-1 doch f 20 bedragen. De speculatie in meel wordt zoowel in den (kleinhandel als in den! groothandel tegengegaan. Dat door weigeren van het molest- risioo door de Regeering groote winsten, worden gemaakt, ontkent spr. De Engel sche Regeering, die de zee heheerscht, staat geheel anders tegenover deze quaes tie. Dat de vrachten hooger zijn dan in gewone tijden, acht spreker billijk ert met genoegen ziet hij, dat de jeede rijen zelf de zaak regelen. Wat de Steun-Comité's betreft, tus schen de meeste is reeds overeenstemming verkregen. Betreffende de werkloosheid worden gegevens verzameld en alles wordt gedaan om de werkloosheid te weren, Dok namens zijn ambgenoot van Binnen- landscbe Zaken, wordt alles gedaan, om o.a. in verband met de Woningwet, ar beid ter hand te nemen. Met de bloembollenteelt als voorbeeld, wijst spreker erop, dat gelet wordt niet alleen op het belang van één klasse, doch van alle klassen. De uitvoer van ruwe suiker zou in het nadeel zijn van de suikerraffinadei rijen. De voorzitter deelde mede, dat in ver band met 't omvangrijke vooronderzoek van de Beurswet en de Faillissementswet, de Kamer eerst Maandagmiddag half twee zal bijeenkomen. Belgische waardeering. Eergisterenmiddag stapte te Maastricht af prins Albert de Ligne, gezantschaps- raad van Z. M. koning Albert van België met de prinses. Na een bezoek te hebben gebracht aan Z.Exe. den commissaris der Koningin in Limburg en den burgemeester van (Maas tricht, om namens den koning van België dank te brengen voor de verleende gast vrijheid en de goede zorgen besteed aan de Belgische vluchtelingen te Maastricht, bezocht de prins de verschillende zieken- inrichtingen van het Roode Kruis. Gister morgen bezochten de prins en de prinses de Belgische vluchtelingen, waarbij de bur gemeester de hooge gasten vergezelde. Reizen van militairen op rijkskosten? Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, heeft tot de ministers van marine en van oorlog de vraag gericht, of de miliciens en de landweermannen, die nu onder de wapenen zijn bij het met verlof bezoeken van de gezinnen waartoe zij behooren, op rijkskosten mo gen reizen. Neutraal De Nedérlandsche Regeering zal ook in den tusschen d-e met Nederland be vriende mogendheden Duitschland en Ja pan uitgebroken oorlog, volstrekte onzij digheid in acht nemen. T rei n -verb i n d ingen. Op de Staatsspoorwegen zijn met in gang van gisteren .de volgende in ie uwe treinen ingelegd een trein GroningenBuitenpost en (erug, - v een trein Kerkrade-RolducSittard Maastricht en terag, twee treinen NijkerkEdeArnhem en terag, twee treinen UtrechtMaarsbergen en terug, een trein Rotterdam D. P.Dordrecht en terag, een trein RosendaalBeogen op Zoom en terug, twee treinen BredaLage Zwaluwe en lenig, een trein ZutphenArnhem en terag, een trein ZutphenZwolle en terug, een trein DelfzijlGroningen en terag, 'een trein RoodeschoolGroningen en terag, i een trein CoevordenZwolle en terug, een trein StadskanaalZuidbroek en twee treinen GroningenWinschoten en een trein AssenGroningen en terag, een trein Rotterdam (Maas)Gouda en terug, twee treinen LeeuwardenHeerenveen en terug, (De treinen 40 en 43 ArnhemNijme gen zullen op ide tusschenstations stop pen.) Middelburg. Een tweetal kranige jon gens hebben zich de laatste dagen flink geweerd om de militairen op een der buitenposten van sigaren en fruit te voor zien. Des morgens haalden zij bij ver schillende ingezetenen den voorraad op om die 's middags onder de soldaten te verdeelen. De jongens doen dan op hun terugweg koeriersdiensten, door brieven enz. mede naar stad te nemen. Twee echte Hollandsche jongens dus Naar men verneemt zal a s. Maandag (de verjaardag van H. M. onze geëer biedigde Koningin) de Geref. Kerk alhier des avonds 7 uur (Kerk Bogerdstr.) bid uur houden met het oog op den nood der 'tijden en levens dankbaar het feit van dien dag herdenken. Goes. De verplegingscommis- sie voor Zuid- en Noor d-B eve- land. Dinsdag hield deze commissie be staande uit de burgemeesters, landbdhw- kundigen en handelaren, een vergadering onder voorzitterschap van den burge meester van Goes ten stad hui ze aldaar. Het dagelijks bestuur van deze com missie werd als volgt samengesteld: J. B. de Beaufort, burgemeester van Goes, voorzitter, F. Kakebeeke, secretaris, li. A. Hanken, Wilholminadorp, J. C. E. Mas- see, W. S. Duvekot, beiden tè Goes, C. Koert. Wolfhartsdijk, en mr. W. I. J. Wagtho, .Kloetinge. Met medewerking Van de b-urgtemeesters zal nu allereerst een onderzoek worden ingesteld naar den aanwezigen voorraad van grondstoffen voor levensmiddelen in de verschillende gemeenten Een gelijkluidende" vragenlijst zal daar toe ter beantwoording toegezonden wor den aan de burgemeesters. (M. Ct.) Dinsdag 1 Sept., 's namiddags 4 uur, zal onze raad in openbare vergade ring bijeenKomen en de navolgende agenda behandelen 1. Verkiezing van een Wethouder we gens periodieke aftreding van den heer Mr. J. de Witt Hamer J.Gz. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanvragen om afschrijving van belasting. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1913. 5. Rekening van het Gasthuisbestuur over 1913. 6. Be noeming van twee assistent-leeraren, respectievelijk voor lijnteekenen en hand- teekenen, aan de Avondschool voor Am bachtslieden, ten behoeve van den cursus 1914/1915. Voorgedragen worden de hee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2