Telegrammen. Ingezonden Stukken. Allerlei. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Uit de Pers. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Goes, 26 Aug. 1914. Hooggeachte Redactie, Re Kerkeraad der Ge.r. Kerk alhier, gelezen hebbende het besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, om op Maandag 31 Aug. a.s. den verjaardag van H. M. de Koningin des avonds een bidstond te houden in ver band met de bange tijdsomstandigheden, om daarbij tevens in het bijzonder H. M. in den gebede te gedenken, sympathiseert met (bovenstaand besluit ten volle. In (zijn vergadering van 25 Aug. heeft hij dan ook besloten een dergèlijken bidstond te houden des avonds te 7 uur, welk uur hem .voor zijne kerk het meest ge schikt Voorkwam in verband met veldar beid, huiselijke werkzaamheden, enz. Tevens oordeelde hij' het wenschelijk hiervan mededeeling in de pers te doen opdat ook andere kerken in gewest en vaderland zich daardoor opgewekt moch ten gevoelen, eveneens een biduur: te hou den, en alzoo een gemeenschappelijke be de oprijze voor het welzijn van onze geëerbiedigde en geliefde Koningin en tot behoud van land en volk. Met dank voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, De Kerkeraad der Ger. Kerk te Goes (w.g.) Ds. R. J. VAN DER VEEN, PraiGS'ö s (w.g.) J. J0NGEP1ER, Scriba. Ned. Vereeniging „Onze Vloot". Afd. Middelburg en O. Mijnheer de Redacteur, Toen ik de Vorige week een oproep deed namens bovenstaande Vereeniging in het algemeen en namens hare afdee- ling „M. en 0.", in het bizonder om gelden en versnaperingen (tabak, siga ren, sigaretten, chocolade enz.) te wil len afzonderen en ten zijnent te doen bezorgen voor onze jantjes en voor onze soldaten had ik op ruimer oogst gehoopt dan tot nu toe het geval is ge weest. Ik ontving slechts f 13.50 in contan ten. Commentaar is overbodig. Steunt ook deze Vereeniging en hare afdeeling. Dank voor de plaatsing. De wn. Penningmeester der afd., L. K. VAN DER HARÖT J.Jz. Middelburg, 25 Aug. 1914. Hoornsignalen. Nooit in ons leven hebben we Zooveel belangstelling getoond i.n alles wat het leger van ons land aangaat, als in deze dagen. We letten op alles wat onzen mili tairen betreft. Alles wat met dei troepen. in verband slaat heeft onze aandacht. Ook luisteren we naar de bevelen dei' bevelvoerders, naar de commando's der officieren, naar de signalen der hoorn blazers. Voor elk dezer hoornsignalen hebben de soldaten in den loop der jaren htm typische verklaringen bedacht, soms in versjes. Hier zijn er eenige van: Eerste compagnie. Wat 'volgen zal, gaat d' eerste compagnie maar aan. Tweede compagnie. Pas op, tweede compagnie, u roept dit signaal, luister nu goed. De tweede compagnie zij vaardig op deez' roep. Derde compagnie. Eén, twee, drie, dat is de naam van die compagnie, Die op dit signaal tot alles is gereed; Drie is de naam van de compagnie Gelroepen door dit signaal. Vierde Compagnie. Dit blazen gaat die compagnie maar ,aan. Die vier tot cijfer of nummer heeft; De braven van die compagnie zijn hier, Geroepen met een, twee, drie, vier. Het geheel. Het geheel moet nu maar gooi? luisteren; Pet .geheel is nu aan de beurt. Voor-of achterhoede. In 't algemeen gaat dit signaal, De 'gedetacheerden aan. Rechtervleugel. Rechtervleugel geeft wel acht op dit sig naal. Linkervleugel. Linkervleugel hoort, twee stootan ach teraan, Een, twee. V oorwaarts. Voorwaarts nu, voorwaarts gaan Voorwaarts en flink op den vijand aan. Halt. Siectie halt. Vuren. Kom laat ons vuren gaan, En legt steeds goed op den vijand aan. Ophouden met vuren. Houdt op, houdt op, houdt op met dat vuren, Houdt op met dat Vuren, houdt op. Bajonet op. Nu opgezet uw bajonet. A tta q ueeren. 't Wordt nu tijd om flink te attaqueeren, Volgt nu dapper uwen commandant, Hoe de vijand zich moog' weren, Tegen ons is hij toch niet bestand. Looppas. Loopt nu hard, loopt nu hard, wees nu maar vlug, loopt nu hard, loopt ny hard, wieest nu vlugin den pas, twee, ane. een, twee. drie. in den pas, in den pas, een. twee, drie. Stormaanval. Haast je, stapt nu wat aan, maakt dat je Vooruit komt. Haast je, stapt nu wat aan. maakt dat je er komt. Rechtsomkeer. Gaat zoetjes aan terug, zoetjes am terug. Maar daarom toch nog niet te vlug. Verzamelen. Tirailleurs, weest nu tevreden. Verzamelt u, o:p <dit signaal. Cavalerie. De ruiters komen aan. De ruiters komen aan. A 1 a r m. Waakt, waakt, waakt, waakt, aangetreden vlug en wapent u; daar is de vijand. Generale marsch. Komt in uw stelling nu. daar is de vijand reeds, komt in uw. stelling nu, en drijft den vijaaxd heen. Rust. Het is rust, het is rust, het is rust. (Handelsblad.) Te Eist is een 4-jarig kind onder de stoomtram geraakt en gedood. Te Werkendam is een milicien bij het zwem men verdronken. Te Wamel verdronk een elfjarige knaap bij het visschen. Te Kockengen geraakte door het schrikken van het paard een kaasbrik te water. Een 17-jarige knaap die onder de brik was geraakt is verdronken. Te Leiden werd een 4-jarig knaapje vermist. Eenige uren later werd zijn lijkje uit de Lange- gracht opgehaald. Een beet vau een snoek. Toen de knecht van den landbouwer IJ te Pape- kop, zijn handen in de [sloot waschte, greep een groote snoek hem bij zijn vingers. Erg verschrikt trok hij zijn hand terug en gooide meteen den snoek door de lucht, die weer in de sloot terecht kwajm De vingers waren nogal tamelijk verwond. Inbraak in de kazerne. De vorige .Wek vond men te Amersfoort in de 'kazerne der l>ereden wapens de deur van een rustkamer ingetrapt. Daarbinnen was de inhoud dooreen geworpen en ge schonden. Zoo waren kappen afgesneden van rijlaarzens enz. Wegens het'niet aanwezig zijn van in ventaris kon nog «niet. gezegd worden, wat vermist wordt. Op den openbaren weg, na bij de kazerne, is echter een revolver teruggevonden. Sedert dien is het aantal wachtposten uitgebreid. Een g r e n s i d y 11 e. Men schrijft aan de „Msb.": Het gebeurde in Oerle, in den zuidhoek van het „donkere" maar voor ons hel derlichtend Brabant. Met een dertigtal waren wij ingekwar tierd bij vrouw X. een dikke, goedhartige boerin, met de niet altijd .even heldere Brabantsche muts op het omvangrijke hoofd. Ze mocht de „jongens", die op de rui me deel of dorschvloer hun nachtleger hadden, goed lijden, en wij „jongens", hadden veel met „moeder" op. En niet zonder reden. Moeder was goed voor ons. Wijl mochten van haar kookgelegenheid gebruik ma ken; ze stopte ons graag een stuk „van het verken" toe ienbakte zelfs voor ons du en dan een struif, die ons wonder wel smaakte. Verleden ZoiTdag kwam bij ons een plan op. De jongens wilden aan moeder hun dank op plechtige wijze betuigen. Eenigen onzer kregen bezoek van fiet sende familieleden, aan wie zijl .tot huni geruststelling mededeelden, hoe goed moe der voor ons zorgde. Wij zouden gaarne iets voor haar doen maarwij mochten Ier niet uit, wijl moesten op onzen post blijven. „Toe", sprak een der onzen tot een zijner kennissen, „fiets gij eens gauw naar Eindhoven en koop .voor ons een flinken peperkoek." Zoo gezegd zoo gedaanbinnen niet al te langen tijd arriveerde de peperkoek in onze benting. Wij waarschuwden moeder, dat er iets bijzonders, haar ter eere, gingplaats hebben, en noodigden haar uit voor de schuurpoort op een. stoel plaats te nemen. Daar zat de goeie ziel als een koningin op den hooggerugden Brabantschen boe rensteel. 1 Nu ging het los. Al de jongens moesten aantreden. „Geeft acht." „Presenteert het geweer." Een sergeant naar voren. Een gloeiende speech vol dankbaren humor. i Na leen „hoera" van de gansche troep, overhandigde de sergeant aan moeder den peperkoek. En moeder? Tranen schreide ze, tranen met tuiten in de zaligheid dier onverwachte dank- betooning. Wij hebben hefl er wel niet om gedaan, maar verwachten toch eerstdaags weer een lekkere struif van moeder. Leve Brabant. Cholera. Uit Boekarest wordt ge meld, dat in Podoliëu 104 gevallen van cholera zijn voorgekomen, waarvan 94 met doodelijken afloop. Koning Carol van Roemenië moet ongesteld zijn. Meininger Hoftheater. De zer dagen overleed te Meiningen hertog Bern hard van Saksen-Meiningen. Zijn oud- s-te zoon, mt net Bernhard met Charlotte van Pruisen, volgde hem Op' onder den naam van Geor ge II. Diens ejajrste publieke daad was het ontslag van alle leden, van hiet Meininger Hoftheater, qp twete na, die zijn vadetr, nog Jcort voor diens dood, voor levens lang aangesteld had. Met ontslag der ar tiesten luidt de doodsklok over het be roemde Meininger Hoftheater. WEENEN, 26 Aug Een niet bevestigd bericht meldt, dat het centrum van het Duitsche inger naar het Zuiden is door gebroken en naar Parijs opmarcheert. BERLIJN. 26 Aug. De Oostenrijkers hebben bij Krasnit twee Russische leger corpsen aangevallen en verslagen. De laat- sten leden groote verliezen. De Oostenrij kers namen 3000 man gevangen en maak ten veel munitie buit. ANTWERPEN, 26 Aug. Door de bom men van de Zeppelin zijn 5 personen ge dood, twee ernstig en negen licht gewond. ROME, 26 Aug. De Duitsche gezant Bolati is naar Berlijn gereisd. KOPENHAGEN, 26 Aug. Het Leipziger Tageblatt ontvangt een bericht uit Ko penhagen, dat het Engelsche Reuterbureau de verdere opneming van ambtelijke Duit sche berichten weigert. Engeland krijgt dus geen Duitsche oorlogsberichten meer. De berichten uit België en Frankrijk zijn aan Havas overgelaten. AMSTERDAM, 26 Aug. De Raad heeft B. en W. een algemeen crediet van 800.000 gulden verleend in verband met de tijds omstandigheden. PARIJS. De Duitse,hers hervatten in het Noorden van Frankrijk hun offensief, dat gisteren werd gestaakt. Zij werden met behulp van de Britsche troepen tegen gehouden. De Belgen hebben vanuit Antwerpen een uitval gedaan en de Duitschers te ruggedreven. Het 'bericht van een optrekken der Duit schers naar Parijs is niet bevestigd. Het gaf slechts de meening van den Spaan- s'chen 'gezant weer. GENT, 26 Aug. Prof. Caroleo te Edin- burg heeft de Belgische bladen tot een inschrijving ten behoeve van de Belgeri aangespoord. BERLIJN, 26 Aug- (Officieel), 'tls nief waar, dat de Duitschers (het 21e) bij Gumbinnen zijn verslagen. Éen feit is het, dat Russische legerkorpsen bij Verballen werden teruggeslagen en dit een groote Russische overmacht met groote verliezen (8000 gevangenen) door de Duitschers werd geslagen. WEENEN, 26 Aug. De driedaagsche slag bij Krasnik is gisteren geëindigd met een volledig succes voor onze troepen. De Rus sen werden over het gansche front te ruggeworpen. Vele dooden en gewon den. LONDEN, 25 Aug. Een telegram uit Antwerpen aan „Evening News" meldt, dat de Zeppelin, die boven de stad bom men wierp, hedenochtend werd buitgemaakt en dat de bemanning, uit 15 personen bestaande, krijgsgevangen gemaakt werd. ANTWERPEN, 26 Aug. De „Métropole" meldt: De generale staf heeft Antwerpen verlaten. De Koning bevindt zich te (Naam door dear censor geschrapt). De Duitschers zijn door de Belgen te ruggeslagen. ANTWERPEN, 26 Aug. Alle waarden van de Nationale Bank zijn van Antwerpen naar Östende overgebracht. De spoorweg BruggeGent is her steld. ANTWERPEN, 26 Aug'. Behalve de oor logsschatting van 200 millioen francs die. Brussel moet betalen, moet de provincie Brabant ,150 millioen francs betalen. ROSENDAAL, 26 Aug. Naar wij Ver nemen werd hedennacht en den heelen ochtend een gevecht geleverd in den om trek van Calmpthout. CHARLEROI, 26 Aug. Omtrent de be schieting van de stad vernemen wij, dat de Duitsche artillerie op de Palace de Chimet 3 kanonnen hadden opgesteld. Van hier begon het bombardement. Drie bom men vielen op de gevangenistwee in de straten, zoodat nog enkele personen gedood werden. De Fransche artillerie beantwoordde het vuur. De Duitsche in fanterie op weg naar Brussel, werd te ruggedreven, en de Duitsche artillerie werd tot zwijgen gebracht. Nader wordt berichtDe Franschen we ken terug; ook nadat zij versterkingen ontvangen hadden waren zij niet in staat de vervolging van de Duitschers tegen te houden. PARIJS, 26 Aug1- Tie Franscihen trok ken over de Sambre bij Thuin en. vervolg den de vijandelijke troepen tot Ander- luw. OSTENDB. 26 Aug. Het Engelsche leger is Zondag tot in den nacht slaags geraakt met de Duitschers. De Engelschen behiel den hun positie. ANTWERPEN, 24 Aug. De Engelsche consul Hertsiet heeft aan Engelsche sche pen, welke voor Antwerpen liggen, ver boden de haven te verlaten. Het verbod is gegrond op een nota van de- Engelsche admiraliteit, waarin gemeld wordt, dat er dreigend gevaar bestaat voor de sche pen, welke de Noordzee willen oversteken. De Duitschers hebben overal mijnen ge- ANTWERPEN, 24 Aug. De koning heeft luitenant-generaal Bertrand tot generaal gepromoveerd, wegens zijn moedig gedrag tegenover den vijand. ROME. 25 Aug. De „Corrière della Sera" verneemt uit San Giovanni di Me- dua, dat het bombardement van Cattaro door de Fransch-Engelsche vloot, waaraan ook de Montenegrijnsche kanonnen van de Lovsjen-berg actief deelnemen, de Oos tenrijksche fortificaties .reeds ernstig be schadigd heeft. ANTWERPEN, 25 Aug. Half negen, al le lichten uit, de trams rijden niet meer. Antwerpen lijkt een spookstad; wonderlijk fantastisch 'is 't te zien hoe de krioelen de (menigte als in een droom aftrekt. PARIJS, '25 Aug. Naar de Excelsior uit Rome verneemt, is het te Durazzo een wanhopige toestand. De bevolking komt -er van honger om. LONDEN, .25 Aug. De Morning Post ver neemt uit Rome, dat de vorst van Al banië met zijn kinderen Maandagochtend te Bari is geland, maar de Times ver neemt uit Venetië, dat alleen zijn vrouw en zijn zoon uit Durazzo zijn vertrokken en de vorst daar nog is. PARIJS, 25 Aug. Een officieel commu niqué meldt, dat de Fransche rechtervleu gel gisteren na de tegen-aanvallen in Lo tharingen is teruggetrokken. In den 'Elzas hebben de Fransche troepen de algemeene Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. PARIJS, 25 Aug. Een te middernacht uitgegeven officieel communiqué meldt,, dat het Fransche leger bijna geheel is samengetrokken voor een beslissenden slag. PARIJS, 25 Aug. (N. R. C.). De Figaro zegt, dat de overwinningen van de Rus sen in Oost-Pruisen een beslissenden in vloed op den loop van den oorlog zullen hebben, vooral in verband met de pro viandeering van Duitschland. ST. PETERSBURG, 25 Aug. (N. R. C.). De voornaamste verliezen door de Rus sen in Pruisen tot nog toe geleden, zijn te wijten aan 't onhoudbare verlangen van de manschappen om met den vijand hand gemeen te raken. Hoewel de bereden gar des in 't centrum zware verliezen leden, was de opmarsch van de infanterie meer dan bevredigend. De vijand is in Oost- Pruisen feitelijk in een hoek gedreven. Gewonde officieren, te St. Petersburg aan gekomen, spreken van de vrees der Duit schers voor de Russische ruiterij en de Russische bajonetten. Aan de Duitsche burgers is. verteld, dat Rusland van zins is hun 't land te ontnemen en hen tot slaven te maken. PARIJS, 25 Aug. De Serviërs hebben Chabatz veroverd. WEENEN, 25 Aug. De Japansche ge zant te Weenen en de Oostenrijksche ge zant te Tokio zijn teruggeroepen. BERLIJN, 25 Aug. Van Engelsche zijde wordt beweerd, dat een Engelsche brigade een Duitsch regiment geheel heeft vernie tigd. 't Is juist omgekeerd. De eenige En gelsche brigade, die in België heeft mee gevochten is door een Duitsch regiment onder den voet geloopen. PARIJS, 25 Aug. Naar de Eclair uit Rome verneemt, houdt de Secoio tegen alle tegenspraak van de Oostenrijksche regeering vol, dat Oostenrijk aan zijn ïta- liaansche grens mobiliseert. Te Trente en Innsbruck staan al 70,000 man. PARIJS. Keizer Frans Josef heeft be vel gegeven Weenen in staat van verdedi ging te stellen. ,Van 25 en 26 Aug. MIDDELBURG. Bevallen: F. E. S. Adel- bert, geb. Geyp, z. Overleden: S. Beehrends, wed. van J. C. Hariot, 75 jaar. GOES. Geboren: 24, Jannetje, d. v. Jacob Bil en Maria Praat. Van 22 tot 25 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd: C. A. De- cJerck, wedr. 41 jaar en M. J. Bulteel, jd. 37 jaar. De zetel der Regeering. „De Ned." schrijft: De Belgen hebben voor enkele dagen den zetel hunner regeering naar Antwer pen overgebracht. Zij zagen het tijdstip naderen, dat Brussel misschien, tijdelijk, door de Duitschers zou worden bezet en namen, hij tijds, hunne maatregelen. Zoo deden ook de Franschen in 1870. Vóórdat Parijs was ingesloten, was de zetel der regeering, of ten minste eene delegatie dier regeering, eerst 'naar Tours en later naar Bordeaux verlegd en in de dagen van Napoleon vestigden de Spanjaarden htm zetel der regeering in Cadix, dat nooit door de Franschen is genomen. Daar, waar de zetel der regeering is, daar is ook de ziel van den weerstand. Van daar uit wordt alles geleid en be stuurd en daarom is het van het uiter ste belang, dat die zetel afdoende wordt beschermd. Voor groote landen evenwel is dat gemakkelijker dan voor kleine-. Groo te landen vinden altijd nog wel een rustig hoekje, waar de regeering veilig is, maar kleine landen worden licht spoedig over stroomd. Voor hen zijn dan ook versterkte toevluchtsoorden als Amsterdam en Ant werpen onmisbaar en zijn die er niet, dan moeten zij soms den zetel der re geering naar het buitenland, of naar eene kolonie verplaatsen. Prins Willem heeft dan ook een tijd lang, van uit het buiten land, ons verzet tegen Spanje bestuurd, en toen de troepen van Napoleon Por tugal overmeesterden, vestigde de Koning van Portugal den zetel zijner regeering in Brazilië. Valt de zetel der regeering in de han den yan den vijand, dan is de moreele indruk gewoonlijk zeer groot, ook al weet de regeering zelve zich bij tijds te ber gen. Parijs heeft altijd bijna Frankrijk' in zijn val nreegesleep't en in 1814 moest Napoleon zijne worstelingopgeven, toen Parijs in handen der bondgenooten geval len was. Het doel der vijanden, die Frank rijk hymen vielen was dan ook gewoon lijk Parijs. In 1814, 1815 en 1870 zijn de invallers dadelijk op Parijs aangerukt, en |]eeds eeuwen vroeger waagde de al tijd zoo voorzichtige en min of meer vreesachtige Lodewijk XI iden veldslag bij Monthléry tegen Karei den Stoute, om Parijs te kunnen behouden. Napoleon trok in 1812 ,ook regelrecht op Moscou aan. Daar, in de oude historische hoofd stad, zou hij aan de Russen de wiet voorschrijven, maar de zetel der regee ring was (toe®. ito St. ^Petersburg en; daarom had hij met de jn'neming van Moscou niet veel bereikt. Tijdens den, Amerikaanschen burgeroorlog hadden de Zuidelijken den zetel hunner regeering in Richmond, en heel de oorlog heeft dan ook genoeg om die stad gedraaid. De Noordelijken wilden haar tot eiken) prijs innemen, de (Zuidelijken haar tot eiken prijs behouden, en toen Richmond/ was gevallen was de oorlog weldra uit. In landen evenwel, waar de zetel der regeering maar niet de hartader des lands is geworden en het middenpunt van het intellectueele en economische leven des; volks, kan die \zetel in handen vallen Van den vijand, zonder dat zulks veel schade doet. Tijdens den zevenjarigen oorlog'is Ber lijn meer dan eens in 'handen geweest van Frederiks vijanden, zonder dat zijn kracht van weerstand daardoor werd gebroken, en de opstand der Spanjaarden tegen Na poleon begon eerst recht, toen de Fran schen Madrid hadden bezet. Het heeft ook den Engelschen in 1812 weinig gebaat, toen zij van uit. zee Washington hadden overrompeld en verbrand. Voor het na tionaal gevoel der Amerikanen was dat natuurlijk zeer pijnlijk. Zij voelden zich doodelijk beleedigd en gegriefd, toen ook het Kapitool te Washington in vlammen opging, maar ten slotte leden de 'Engel schen toch, zoowel te land als ter zee, zulke gevoelige verliezen, dat de Ameri kanen niet alleen met eere, maar ook met voordeel uit den strijd kwamen. Had de Ruyter evenwel, op zijn tocht naar Cha tham, tot Londen kunnen doordringen, zooals het plan schijnt te zijn geweest, dan zouden de gevolgen onberekenbaar zijn geweest. Een 'regeeringscentrum moet dus liefst zooveel mogelijk tegen eene overrompe ling beveiligd zijn. Het m-oet niet aan de zee, of aan de landgrenzen liglgjeni of dicht daarbij en de toegangen tot dat centrum moeiten gemakkelijk verdedigbaar zijn. Zoo dan ook Pruisen zooveel waarde hecht aan pet behoud der Poolsche pro vincie te German iseeren, dan is dat voor al omdat anders Berlijn veel te dicht bij de Russische grens zou komen te liggen. [Brazilië heeft ook voor enkele jaren Rio de J.aneiro als zetel der regeering opgehe ven en in het midden des lands een nieuw bijna ongenaakbaar regeeringsceoi- trum aangelegd. Soms komt het voor, dat de zetel der regeering in oorlogstijd mee te' velde gaat. In 1870 trok Bismarck, met tal van amb tenaren, met zijn koning en met het Le ger mee. Over Pruisen is toen geen ré gent bencemd. De Koning' van Pruisen; bleef de civiele regeering in handen hou den en een tijd lang is geheel Pruisen, van uit Versailles geregeerd en bestuurd. Ook Karei XII van Zweden deed wel eens iets dergelijks. Op het slagveld van Pul- tawa werd zijn kanselier Piper door de Russen 'gevangen genomen en Napoleon heeft tal van regeeringsdiecreten op het Kremlin geteekend. Zulke tloestanden zijn echter niet ge- wenscht. De regeer ings m a ch i ne wordt steeds meer samengesteld. De regeexings- zorg ireidt zich steeds meer uit. Nu al is er in de Ministeries in Den Haag geen ruimte meer voor al de takken van dienst, zoodat tal van particuliere woningen als bijgebouwen zijn ingericht. Hoe wil men dus lal die diensten in tenten huisvesten en zoo een deel van de Ambtenaren mee te velde gaat en een ander deel blijft, moet dat onvermijdelijke verwarring geven en vertraging. De zetel der regeering is niet altijd de hoofdstad des Rijks of de residentie van den vorst. De Fransche koningen hebben langen tijd van uit Versailles en niet van uit Parijs Frankrijk geregeerd, en eerst tijdens de Fransche revolutie dwongen de Parijzenaars hun koning naar Parijs terug te keeren. Ook onze Stad houder Willem III, die de benauwde lucht van Londen niet goed verdragen kon, woonde zoo ver van die stad, waar de zetel der regeering was gevestigd, dat er van een eigenlijk hofleven geen sprake zijn kon. De meest gezonde toestand is deze, .dat de vorst, de ministers en de volks vertegenwoordigers dicht bij elkander wo nen. Splitsing tusschen regeering en par lement, zooaLs in Zuid-Afrika, lijkt ons niet zeer practi&ch en waar elke ver plaatsing van den zetel der regeering in oorlogstijd noodzakelijk veel onkosten moet meebrengen en veel vc.-warring, moet die zetel zooveel mogelijk reeds, in vredestijd worden gevestigd, waar hij in oonogsiijd san blijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3